Ludzki organizm składa się w 60-70% z wody, co sprawia, że jest ona najważniejszym składnikiem naszego organizmu. Picie szklanki wody chwile po obudzeniu przynosi szereg korzyści. Jest to praktyka, którą stosują przede wszystkim Japończycy.

Ludzie mieszkający w Japonii uważają, że dzięki temu porannemu zabiegowi są wstanie poradzić sobie z leczeniem epilepsji, astmy, zaburzeń menstruacyjnych, układu moczowego, biegunki, cukrzycy oraz zapalenia oskrzeli i opon mózgowych. Pomaga on także w utrzymaniu idealnej masy ciała.

Mimo wyraźnych zaleceń, mały odsetek osób sięga po wodę rano. W kwestii tej zdecydowanie dominują mocna kawa lub herbata. Jeżeli sprawia Wam problem wypicie szklanki wody z rana, to koniecznie sięgnijcie po owoce, które możecie zjeść na śniadanie. Zawierają one w sobie sporą ilość wody, a w dodatku posiadają cenne witaminy i minerały.W czasie snu nasz organizm oczyszcza się z toksyn, które nazbierały się w ciągu dnia.

Kiedy idziemy spać, to zapas wody, który pozostał w naszym organizmie, zostaje zużyty w procesie detoksykacji. Dlatego ważne jest by chwilę po obudzeniu wypić szklankę wody. Wtedy nasze nerki nie będą narażone na zbytnie przeciążenie podczas procesu filtracji.

Korzyści płynące z picia większej ilości wody

Picie odpowiedniej ilości wody, pozwala nam prawidłowo funkcjonować oraz zachować jasność umysłu.

Posługuję się regułą 100 godzin” – mówi Claude Piantadosi, wykładowca z Uniwersytetu Duke’a w Północnej Karolinie. „Jeżeli funkcjonujemy w średnich temperaturach otoczenia, możemy wytrzymać 100 godzin bez wody, gdy jest nieco chłodniej ten czas nieznacznie się wydłuża. Jeśli wystawieni jesteśmy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wytrzymamy krócej niż 100 godzin.

Odwodnienie zabija poprzez zbyt silne obniżenie ciśnienia krwi. Im więcej zużywasz energii, tym więcej tracisz wody” – mówi Randall Packer, ekspert z Uniwersytetu George’a Washingtona. „Z każdym wydechem traci się odrobinę wody. Tracimy ją kiedy się pocimy. Zyskujemy jej odrobinę w trakcie trawienia pożywienia… ale zachować balans można jedynie, gdy dostarczamy ją z zewnątrz.”

Poranne odwodnienie

Gdy podczas snu utracimy większą cześć wody z naszego organizmu, to nasze ciało nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Proces filtrowania krwi przez nerki w celu usunięcia toksyn również zostanie zaburzony.

To może Cię zainteresować:  Skrócenie czasu pracy w tygodniu. Projekt ustawy jest już w Sejmie

Jakie są objawy porannego odwodnienia?

Objawami porannego odwodnienia mogą być:

  • osłabienie
  • opuchnięty język
  • suchość w ustach
  • omdlenia
  • zawroty głowy
  • brak potliwości
  • niewielka ilość oddawanego moczu

Picie wody o poranku

Stosowanie tej metody bardzo szybko wejdzie Wam w nawyk. Przed położeniem się do snu postawcie gdzieś pod ręką szklankę wody, byście mogli po nią sięgnąć zaraz po przebudzeniu. Wychodząc z sypialni zabierzcie ze sobą pustą szklankę, która będzie wam przypominać o prawidłowym nawadnianiu.

Najlepszy sposób picia wody z rana:

1. Wypicie zaraz po przebudzeniu, w krótkich odstępach czasowych, 4 porcji wody po 160 ml.
2. Odczekanie 45 minut przed spożyciem pierwszego posiłku.
3. Picie szklanki wody przed każdym posiłkiem – należy po tej czynności odczekać przynajmniej 30 minut przed jedzeniem.

Gdy tylko poczujesz pragnienie – sięgnij niezwłocznie po wodę! Pragnie jest oznaką, że nasz organizm już ulega odwodnieniu – powinniśmy tego unikać!

Nasz organizm wie najlepiej kiedy potrzebuje wody – wystarczy tylko, że się w niego wsłuchamy. Zawsze pamiętajmy o prawidłowym nawadnianiu naszego organizmu. To zawsze niesie za sobą szereg korzyści! Na zdrowie!