Pączki to tradycyjny i jeden z najbardziej lubianych smakołyków wszystkich Polaków. Można je kupić w większości sklepów, jednak coraz częściej decydujemy się przygotować je sami w domu. Jeżeli decydujecie się przygotować pączki samodzielnie, to koniecznie wypróbujcie ten tradycyjny przepis, który ma już przeszło 100 lat!

Pączki, pączusie, pączunie… Któż z nas nie miał choć raz w życiu okazji spróbować tego słodkiego przysmaku? Niewielu z nas wie, że pączki były znane już w Starożytnym Rzymie, kiedy to spożywano je w czasie trwania obchodów przełomu zimowo-wiosennego.

Sam słynny, polski poeta – Mikołaj Rej, pisał o nich w „Żywotach człowieka poczciwego”, mówiąc, że są one jednym z najbardziej tradycyjnych polskich deserów. Początkowo pączki nie były przygotowywane na słodko, wręcz przeciwnie, były nadziewane słoniną. Zwyczajowo spożywało się je na zapustach. Prawdopodobnie przepis na słodki pączek jest zapożyczony z kuchni arabskiej.My mamy dzisiaj dla Was przepis na tradycyjne pączki, który liczy już przeszło 100 lat! Koniecznie wypróbujcie go sami!

Do przygotowania pączków będziemy potrzebować:

  • 500 g mąki
  • 50 g świeżych drożdży
  • 110 g cukru
  • 150 g masła
  • 1 szklankę mleka
  • 6 żółtek jaj
  • 1 kieliszek spirytusu lub mocnej wódki
  • konfiturę z róży
  • smalec (do smażenia)

Sposób przygotowania:

Na małym ogniu zagotowujemy mleko. Dodajemy do niego dwie łyżki mąki i całość dokładnie mieszamy tak, żeby nie było grudek. Kiedy mleko przestygnie dodajemy do niego pokruszone drożdże oraz łyżkę cukru. Zaczyn odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

W tym czasie rozpuszczamy w rondelku masło oraz ucieramy żółtka jaj z pozostałym cukrem. Następnie dodajemy masę jajeczną do zaczynu i całość dokładnie mieszamy. Dosypujemy pozostałą mąkę oraz dodajemy kieliszek alkoholu – dzięki któremu pączki nie będą tak nasiąkać tłuszczem przy smażeniu. Ciasto ponownie wyrabiamy. Następnie dodajemy do niego rozpuszczone i przestudzone wcześniej masło. Masę ponownie wyrabiamy tak, aż ciasto samo będzie odchodzić od dłoni. Odstawiamy je przykryte ściereczką, w ciepłe miejsce, na około 30 minut.

Po około pół godziny, formujemy z ciasta małe pączki, które układamy na blaszce. Przykrywamy je ściereczką i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na około 20 minut.

Pączki smażymy na dobrze rozgrzanym smalcu – wykonajmy sobie wcześniej próbę, aby upewnić się, że olej ma odpowiednią temperaturę. Usmażone i przestudzone już pączki nadziewamy konfiturą różaną za pomocą szprycy lub rękawa cukierniczego.

Smacznego!

Przyjęło się, że ten kto nie zje pączka w Tłusty Czwartek, nie będzie miał powodzenia w życiu. W dniu tego święta, Polacy zjadają ich przeszło 100 milionów! A Wy? Ile pączków jesteście w stanie pochłonąć tego dnia?