Bez wątpienia chrapanie jest jedną z najbardziej uporczywych dolegliwości z jaką możemy się mierzyć. Nie tylko jest ona dokuczliwa dla osoby cierpiącej na nią, ale również dla jej bliskich. Poznaj nasze naturalne sposoby, które mogą pomóc Tobie uporać się z tym drażniącym problemem!

Chrapanie jest to głośny, często bardzo irytujący dźwięk, który powstaje na wskutek wprawiania w wibrację języczka oraz podniebienia miękkiego przez wdychane powietrze. Jest to zaburzenie, które znacznie pogarsza jakość snu osoby cierpiącej na tego typu dolegliwość. Wpływa ona także na sen oraz samopoczucie bliskich jej osób.

Szacuje się, że około 30% osób dorosłych cierpi z powodu tej dolegliwości.

Zdarza się, że chrapanie występuje tylko sporadycznie, kiedy to na przykład jesteśmy bardzo zmęczeni – nie jest to wtedy powodem do niepokoju. Jednak jeżeli jest to dolegliwość, która występuje permanentnie, może być ona objawem pojawiania się bezdechu sennego – należy wtedy wybrać się do lekarza specjalisty, który zbada przyczynę występowania tego schorzenia.

Czym jest Zespół Bezdechu Sennego?

Jest to zaburzenie oddechowe, które może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i życia osoby na niego cierpiącej. Za bezdech senny uważa się ustanie oddechu na okres dłuższy niż 10 sekund lub jego spłycenie poniżej 50%. Powoduje on obniżenie poziomu tlenu dostarczanego do naszego organizmu w trakcie snu.

Zespół bezdechu sennego może powodować:

  • senność oraz obniżenie jakości życia
  • zwiększenie ryzyka zawału serca oraz niewydolności krążeniowej
  • zmiany w strukturze oraz czynności mózgu
  • zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na chorobę Alzheimera
  • może powodować zaburzenie sprawności kognitywnej – m. in. zaburzenie pamięci oraz funkcji poznawczych
  • zwiększona ryzyko występowania jaskry

Jednak nie tylko zespół bezdechu sennego może wywoływać chrapanie. Mogą to być również: otyłość, nieżyt nosa, alergie – które powodują obrzęk ścian górnych dróg oddechowy oraz nieprawidłowa postawa ciała.

Na szczęście jest kilka, sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z tą uporczywą dolegliwością:

#1 Rzucenie palenia

Palacze – zarówno aktywni, jak i bierni, są bardziej narażeni na występowanie różnego rodzaju dolegliwości układu oddechowego. Dzieje się to za sprawą substancji smolistych, które są zawarte w dymie tytoniowym. Obciążają one nasz układ oddechowy oraz utrudniają wymianę gazów.

#2 Unikanie alkoholu

Wszelkie napoje alkoholowe oraz środki uspokajające zaburzają prawidłową pracę układu nerwowego. Mogą być one także powodem występowania chrapania, z powodu zbytniego rozluźnienia mięśni, gardła oraz krtani.

#3 Twarde poduszki

Wybranie sztywnej i twardej poduszki może pomóc nam zniwelować ryzyko wystąpienia chrapania, gdyż zdecydowanie lepiej utrzymują one głowę w prawidłowej pozycji podczas snu.

#4 Nie objadanie się przed snem

Zbytnie objadanie się oraz spożywanie produktów ciężkostrawnych tuż przed snem, może powodować nie tylko problemy z zaśnięciem, ale i również z oddychaniem. Pamiętajmy, że nie należy spożywać posiłku później niż trzy godziny przed pójściem spać. Unikajmy także czerwonego mięsa oraz nabiału – zwiększają one wydzielanie flegmy, która może utrudniać nam oddychanie w czasie snu.

#5 Ćwiczenia fizyczne

Regularna aktywność fizyczna nie tylko pomoże nam utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji, ale także pozytywnie wpłynie ona na nasze serce oraz wydolność płuc. Wysiłek fizyczny pomaga rozszerzyć i udrożnić nasze płuca, dzięki czemu więcej tlenu dostaje się do naszego organizmu.

Jeżeli cierpisz z powodu uciążliwej dolegliwość jaką jest chrapanie, to koniecznie wypróbuj nasze naturalne sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Nie zapomnij także udostępnić tego artykułu Twoim bliskim i znajomym, którzy również mogą borykać się z tą irytującą przypadłością.