Kiedyś bardzo często rodzice zachowywali na pamiątkę mleczne zęby swoich dzieci. Jednak dzisiaj większość z nich po prostu je wyrzuca. Jak się jednak okazuje, to bardzo duży błąd!

Wypadanie zębów mlecznych to czas, który oznacza, że nasze dziecko wchodzi w kolejny etap rozwoju w swoim życiu. Nie wielu z nas to pamięta, ale nasi rodzice często wspominają ten moment ze swego rodzaju sentymentem.

Bardzo często możemy zobaczyć na filmach, jak to dzieci z radością chowają swoje zęby mleczne pod poduszką, mając nadzieję, że przyjdzie do nich w nocy Wróżka Zębuszka zostawiając im drobny podarek.

Jednak jak się okazuje, zęby mleczne mogą mieć o wiele szersze zastosowanie. Po przeprowadzonych w 2003 roku badaniach okazało się bowiem, że mogą być one także doskonałym źródłem komórek macierzystych!

Komórki macierzyste mogą okazać się niezwykle pomocne przy leczeniu wielu, poważnych chorób. Zaliczmy do nich między innymi: niewydolność serca, cukrzycę, czy celiakię.

Zdarza się, że do przeprowadzenia skutecznego leczenia będą potrzebne komórki macierzyste, a te mogą zostać pobrane właśnie z zębów mlecznych. Tak więc może się zdarzyć, że kiedy nasza pociecha zapadnie na chorobę, która będzie wymagała zastąpienia tkanek, do ich wyhodowania będą użyte komórki macierzyste właśnie z ich zębów mlecznych.

Dlatego właśnie warto zachować, nie tylko na pamiątkę, zęby mleczne naszych dzieci. Kto wie, być może kiedyś dzięki nim uratujecie ich zdrowie oraz życie. A przecież nic to tak naprawdę nie kosztuje… Koniecznie podzielcie się tą informacją ze swoimi bliskimi oraz znajomymi!