Badania wykazały, że ryż i kasza, które gotuje się w woreczkach szkodzą naszemu zdrowiu. Jeśli więc gotujesz je w ten sposób, natychmiast przestań to robić.

Fenol noszący nazwę Bisfenol A (BPA) to szkodliwa substancja, zawarta w woreczkach foliowych.
Bisfenol uwalnia się w dużych ilościach pod wpływem wysokiej temperatury, a więc podczas gotowania trafia on do żywności.


Spożywanie bisfenolu może spowodować nowotwór  oraz zaburzyć gospodarkę hormonalną człowieka. Bisfenol może doszczętnie zniszczyć organizm człowieka. Zaburza pracę tarczycy, działa także jak żeński hormon Estrogen, dlatego może on przyśpieszać dojrzewanie płciowe dziewczynek, a u mężczyzn zaburzać wydzielanie męskich hormonów.Bisfenol używa się między innymi, jako plastyfikator i półprodukt w syntezie żywic epoksydowych i tworzyw sztucznych poliwęglanowych.B

Coraz więcej osób korzysta z gotowych potraw lub z produktów, które nie wymagają wiele czasu na przygotowanie. Producenci żywności produkują coraz większe ilości takich produktów, które pakowane są w ten sposób. Umożliwia to szybkie i łatwe przygotowanie dania.

Produkty gotowane w foliowych woreczkach mogą zagrażać naszemu zdrowiu.
W jakich produktach możemy natknąć się na obecność Bisfenolu A? Występuje on w jednorazowych naczyniach, butelkach z wodą, artykułach dla dzieci i niemowląt, lakierowych powłokach wnętrza metalowych puszek z żywnością, przyborach kuchennych, materiałach dentystycznych, sprzętach medycznych, a nawet na paragonach z kas fiskalnych.

Bisfenol przedostaje się do organizmu człowieka przez drogę pokarmową, drogą wziewną oraz poprzez kontakt ze skórą. Jednak w największych ilościach trafia do organizmu człowieka poprzez drogę pokarmową, kiedy spożywa się kaszę lub ryż, ugotowany w woreczku. Bowiem pod wpływem wysokiej temperatury, a więc gotującej się wody, bisfenol uwalnia się i trafia do żywności w ogromnych ilościach.

To może Cię zainteresować:  Potężny wybuch. Kłęby dymu nad miastem

Temat wpływu Bisfenolu na ludzki organizm wciąż budzi wiele kontrowersji. Przeprowadzono już wiele badań, by uzasadnić wpływ tej substancji na zdrowie człowieka. Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, BPA jest bezpieczny dla człowieka. Natomiast wielu naukowców (w tym z Polski) uznaje negatywny wpływ Bisfenolu na organizm człowieka i ostrzega przed nim społeczeństwo.

Badania i eksperymenty były wykonywane na zwierzętach. Dlaczego nie na ludziach? Bowiem Bisfenol jest substancją toksyczną. Dlatego więc należy mieć to na uwadze.

Stany Zjednoczone wycofują Bisfenol z opakowań do żywności. W Polsce natomiast coraz częściej widzi się na sklepowych półkach produkty oznaczone jako „BPA Free”. Oznacza to, że nie zawierają one Bisfenolu. Należy pamiętać o tym szczególnie przy zakupie takich produktów, które są przeznaczone do gotowania w woreczkach.