Każdy z nas lubi, kiedy w naszym domu unosi się przyjemny i świeży zapach. Dlatego też, różnego rodzaju odświeżacze zapachowe, takie jak spreje, świeczki i elektryczne odświeżacze powietrza są niezwykle popularne oraz chętnie przez nas kupowane. Dodatkowo producenci wręcz prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych zapachów, czy też designów rozszerzając tym samym swoją ofertę. Jak się jednak okazuje, ich długotrwałe stosowanie może mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie…

Ponieważ obecność odświeżaczy powietrza w naszych domach jest dość duża, specjaliści podjęli się dokładniej zbadać ich wpływ na nasze zdrowie, przy ich długotrwałym użytkowaniu. Niestety okazało się, że wyniki badań są naprawdę niepocieszające…

Okazało się, że odświeżacze, w szczególności elektryczne odświeżacze powietrza mają bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy informują, że w skład elektrycznych odświeżaczy powietrza wchodzi aldehyd mrówkowy, który w dużym stężeniu jest niczym innym jak formaliną. Ma on działanie antyseptyczne i odkażające, ale jest także silnie trujący – w szczególności dla wątroby, skóry, układu oddechowego, nerwowego oraz rozrodczego. Może powodować on podrażnienia dróg oddechowych oraz oczu i gardła, a także krwawienie z nosa oraz astmę. Podejrzewa się także go o kancerogenność oraz teratogenność – czyli wady rozwoju płodu.Choć według przeprowadzonych badań, w produktach zapachowych występuje on w bezpiecznym stężeniu, to jednak przy ich długotrwałym ich wdychaniu może dojść do zaburzeń układu oddechowego, niedrożności, rozwoju astmy, a nawet powstawania nowotworów.

Odświeżacze powietrza są szczególnie niebezpieczne dla alergików!

Okazuje się, że nie tylko nowoczesne odświeżacze powietrza są dla nas szkodliwe. To samo dotyczy również świeczek zapachowych – przy spalaniu, których wydzielają się toksyny takie jak: formaldehyd oraz benzen, ale i również kadzideł – w szczególności arganowego oraz z drzewa sandałowego.

Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich specjalistów, wdychanie dymu z kadzidła potrafi być nawet bardziej szkodliwe niż bierne palenie. Naukowcy twierdzą także, że długotrwałe wdychanie dymu z kadzidła może powodować mutacje w naszym kodzie genetycznym.

Stosowanie odświeżaczy zapachowych może wywoływać ból oraz zawroty głowy, uczucie przewlekłego zmęczenia, ospałość oraz nudności. Jeżeli od dłuższego czasu stosujemy różnego rodzaju odświeżacze powietrza, a zaobserwowaliśmy u siebie podane objawy, to może to świadczyć o lekkim zatruciu organizmu substancjami w nich zawartymi. Zwróćmy wtedy w szczególności uwagę na to, czy nasze złe samopoczucie nie nasila się podczas naszego pobytu w domu, a mija po wyjściu na świeże powietrze lub przewietrzeniu mieszkania.

Tak jak mówiliśmy, każdy z nas lubi mieć pięknie pachnący dom – Jednak pamiętajmy o umiarze! Mimo, iż nie zaobserwowaliśmy u siebie niepokojących objawów zatrucia, to jednak zdecydujmy się wprowadzać sobie przerwy przy stosowaniu odświeżaczy powietrza. Nie zapominajmy także, o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń oraz nienadużywaniu tego typu produktów. Miejmy także na uwadze, że umiar w ich stosowaniu, może w przyszłości ochronić nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami. Koniecznie podziel się tą informacją ze swoimi bliskimi i znajomymi, aby ich przestrzec przed przykrymi skutkami stosowania tego typu produktów!