Pojawiająca się na ścianach wilgoć to jeden z problemów, z którym często borykamy się w naszych domach i mieszkaniach. Nie tylko wygląda ona nieestetycznie, ale również jest siedliskiem wielu, chorobotwórczych grzybów i pleśni. Dlatego, jak tylko zaobserwujemy rozwój wilgoci w naszym domu, to natychmiast powinniśmy podjąć działania w walce z nią. Podajemy Wam 7 domowych sposobów na to, jak w łatwy sposób możecie zapobiec jej pojawianiu się i rozprzestrzenianiu w Waszym domu.

Pojawianie się wilgoci na ścianach w naszym domu jest powodowane przez kilka czynników. Bardzo często są to nieodpowiednie materiały stosowane w budownictwie oraz przy wykończeniach mieszkań, które nie są odporne na rozwój grzybów i pleśni. Jednak bardzo często zależy to od pogody oraz klimatu, w którym mieszkamy. Jeżeli mieszkamy w rejonie o bardzo dużej wilgotności powietrza, to warto zastanowić się wtedy nad zakupem pochłaniaczy wilgoci, których jest obecnie bardzo dużo na rynku.

Bardzo ważne jest także regularne wietrzenie mieszkania oraz pozostawianie przestrzeni pomiędzy ścianami, a meblami gdyż to brak cyrkulacji powietrza jest jednym z najczęstszych powodów występowania wilgoci w naszym domu.

Zdarza się, że bardzo często do walki z wilgocią używamy różnych, bardzo drogich środków, które jednak nie zawsze spełniają swoje zadanie. Poza tym, nie rzadko bazują one na bardzo silnej chemii, która ma negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i środowisko. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposobów na walkę z wilgocią oraz grzybem w naszym domu.

Przedstawiamy Wam listę 7 sprawdzonych sposobów oraz porad, jak w łatwy sposób możecie zapobiec pojawianiu się oraz rozprzestrzenianiu wilgoci w Waszym mieszkaniu. Warto je wypróbować zanim zdecydujecie się sięgnąć po inną, drogą chemię:

#1 Wietrzenie mieszkania

Jak już wspomnieliśmy, regularne wietrzenie mieszkania, to jeden z najważniejszych sposobów zapobiegania pojawieniu się wilgoci w naszym domu. Dobra cyrkulacja powietrza pozwoli osuszyć ściany, co utrudni rozwój grzybów i pleśni. Pamiętajmy także, o pozostawieniu przestrzeni pomiędzy meblami i ścianami, ponieważ właśnie w tych miejscach pojawia się ona przede wszystkim.

#2 Nie „maskujmy” wilgoci

Bardzo często zdarza się, że ludzie starają się ukryć wilgoć zasłaniając ją różnymi sposobami, np. meblami lub zasłonami. Tak jak już mówiliśmy, nie jest to dobry pomysł, ponieważ zablokowana jest wówczas cyrkulacja powietrza, która pomaga osuszyć ściany. Zablokowanie swobodnego dostępu powietrza do miejsc zaatakowanych wilgocią oraz zacienienie, tylko sprzyjają dalszemu rozwojowi pleśni.

#3 Nie suszmy prania w domu

W miarę możliwości postarajmy się zrezygnować z suszenia naszych ubrań w domu, ponieważ wilgoć z prania osadza się na ścianach oraz meblach. Najlepiej jest to robić na zewnątrz – na balkonie lub w ogrodzie. Jeżeli jednak nie mamy możliwości suszyć naszej odzieży poza domem to koniecznie upewnijmy się, że pomieszczenie do tego przeznaczone jest regularnie wietrzone oraz rozważmy dodatkowo zakup pochłaniaczy wilgoci.

#4 Ocet

Ocet jest jednym z najlepszych środków do walki z grzybem i pleśnią w domu. Można go użyć zarówno do czyszczenia ścian, jak i odświeżenia wnętrz zatęchłych szaf i komód. Dodatkowo jego zapach skutecznie zneutralizuje przykry zapach wilgoci.

Aby przygotować środek do czyszczenia ścian na bazie octu będziemy potrzebować:

  • 1/2 szklanki octu
  • 1/4 szklanki wody
  • butelkę z atomizerem (np. po płynie do mycia szyb)

Mieszamy ze sobą ocet i wodę w podanych w przepisie proporcjach. Następnie przelewamy mieszaninę do butelki z atomizerem. Dokładnie spryskujemy ściany zaatakowane wilgocią i pozostawiamy preparat do całkowitego wyschnięcia. Powtarzamy tę czynność kilka razy w tygodniu. Jeżeli nie zaobserwowaliśmy poprawy, to należy zwiększyć proporcję octu.

#5 Soda oczyszczona

Soda oczyszczona posiada nie tylko właściwości przeciwbakteryjne, ale i przeciwgrzybiczne. Dlatego jest również niezrównanym środkiem w walce z grzybem w naszym domu. Dodatkowo potrafi wchłonąć sporo wilgoci z otoczenia. Spróbujmy więc wetrzeć sodę w miejsca zaatakowane pleśnią i pozostawmy ją na ok. 2 godziny. Po tym czasie należy dokładnie wyczyścić ścianę.

#6 Sól morska

Sól to naturalny środek, który może nam pomóc zapobiec pojawieniu się oraz rozprzestrzenianiu się wilgoci w naszym mieszkaniu. Warto wsypać ją do małych, płóciennych woreczków, które należy umieścić w miejscach, gdzie może, lub też pojawił się problem z grzybem i pleśnią. Należy wymieniać je przynajmniej raz w miesiącu, gdyż sól w woreczkach będzie pochłaniać wilgoć z otoczenia.

#7 Boraks

Znany również jako tetraboran sodu lub czteroboran sodu. To środek, który ma wiele różnorakich zastosowań – warto więc mieć go w swoim domu. Posiada on silne właściwości grzybobójcze, ale w przeciwieństwie do wybielaczy, jest on bezpieczny dla naszego środowiska. Właśnie ze względu na swoje właściwości jest on niezastąpiony w walce z wilgocią i pleśnią w naszym domu. Wystarczy 1 łyżeczkę boraksu wymieszać w ok. 2 litrach wody. Powstałą mieszaninę nanosimy na zaatakowane grzybem obszary i pozostawiamy ją na ok. 30 minut. Następnie ścieramy ją dokładnie za pomocą szmatki.

Zanim zdecydujemy się na zakup drogich preparatów do walki z wilgocią w naszym domu, warto wypróbować przedstawione przez nas porady i rozwiązania. Być może dzięki temu zaoszczędzicie sobie niepotrzebnego wydatku. A może Wy posiadacie swoje wypróbowane sposoby na walkę z grzybem i pleśnią w Waszych domach? Koniecznie podzielcie się nimi z nami w komentarzu!