Zadania domowe jakie są zadawane 8 letnim dzieciom z pewnością nie powinny być problemem dla rodziców, jednak zdarza się, że są one na tyle skomplikowane i trudne, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić pomimo dorosłego wieku, a co dopiero ma powiedzieć dziecko, które musi rozwiązać je prawidłowo?

Wydawnictwo WSiP umieściło w kartach matematycznych “Nowi tropiciele” zadanie, na które nie ma jednej, sensownej odpowiedzi. Okazuje się, że tytuł podręcznika jest bardziej dosłowny niż spodziewali się rodzice, ponieważ znalezienie jednej odpowiedzi rzeczywiście wymaga przeprowadzenia śledztwa.

Oburzeni rodzice

Kiedy dzieci nie mogą poradzić sobie ze szkolnym zadaniem, do akcji wkraczają rodzice, którzy śpieszą z poprawną odpowiedzią. Jedna z poirytowanych mam nie mogąc znaleźć rozwiązania, wrzuciła zdjęcie podręcznika na grupę przeznaczoną dla rodziców. Okazało się, że nie tylko ona ma problem z zadaniem. W komentarzach pojawiło się wiele teorii, który z zegarów rzeczywiście nie pasuje do pozostałych.

Wskazałabym 5:15, bo jako jedyna pokazuje godzinę między 12. a 6. Reszta wskazuje godzinę między 6 a 12

Uważam, że nie pasuje 5:15. Dlatego, że pozostałe godziny następują po sobie – najpierw jest 9, potem 10, a następnie 11. Tutaj wyróżnia się ta piąta

Kolejnym popularnym rozwiązaniem była godzina 10:45. Zwolennicy tej odpowiedzi argumentowali, że to jedyna godzina, przy której wskazówka pokazująca minuty znajduje się po drugiej stronie tarczy. Ale czy w tę stronę zmierzały myśli osoby układającej zadanie? Nie wiadomo.

To może Cię zainteresować:  Zawieś worek z wodą na oknie. Patent prosto ze wsi

A gdyby tak zmienić godzinę?

Byli też tacy, którzy uznali, że zegarowe zadanie pewnie nie sprawiałoby problemu, gdyby było wiadomo, czy pokazują godzinę przed czy po południu. Wtedy ponownie poprawną odpowiedzią byłaby godzina 5:15, a raczej 17:15. Niestety od zarania dziejów tarcza zegara jest dwunastogodzinna, więc takie rozwiązanie odpada.

Pod postem można znaleźć też komentarze osób, które zauważyły, że zadanie dałoby się rozwiązać, jeśli pojawiłaby się w nim godzina 11:30 zamiast 11:25. Wtedy wszystkie godziny poza 9:05 byłyby wielokrotnością kwadransa. Ale takie dywagacje też nie mają racji bytu, ponieważ treści zadania zmienić się nie da.

Osobiście skłaniam się do rozwiązania, że nie pasuje zegar z godziną 5:15, ponieważ jako jedyny wskazuje godzinę po drugiej stronie tarczy, ale rzeczywiście zadanie które stwarza dorosłym tyle problemu, chyba nie powinno pojawić się w książce 8-latka.

Jak wy rozwiązalibyście to zadanie?