W niedzielę, podczas kongresu „Polska Wielki Projekt”, Bronisław Wildstein odebrał z rąk prezesa PiS nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obserwatorzy zwrócili uwagę, że panowie nie mieli zasłoniętych ust i nosa i nie zachowali dystansu społecznego.Na zdjęciach widać, że uroczystość nie miała nic wspólnego z reżimem sanitarnym, jaki od soboty obowiązuje na terenie całego kraju. A zakłada on obowiązek zakrywania ust oraz nosa w miejscach publicznych już na terenie całej Polski. Ani Jarosław Kaczyński, ani laureat, ani towarzyszący im europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski nawet przez chwilę nie mieli na twarzy masek ani przyłbic. Podobnie było zresztą podczas wielu wcześniejszych paneli.

O tę sprawę pytany był dziś rano w TOK FM szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Michał Dworczyk powiedział, że „prezes Jarosław Kaczyński wręczając nagrodę Bronisławowi Wildsteinowi był w pracy i nie musiał mieć maseczki”. I dodał, że pracę wykonuje się nie tylko w swoim gabinecie. To wygodne tłumaczenie, jedno z wielu używanych przez rządzących. Pamiętamy przecież, że premier siedział w kinie bez maseczki, a ten sam Michał Dworczyk oświadczył że mógł tak zrobić, bo seans był prywatny.Co o tym sądzicie?

Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną.

Mamy 4394 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (690), wielkopolskiego (530), mazowieckiego (441), lubelskiego (379), łódzkiego (344), podkarpackiego (334), pomorskiego (284), śląskiego (262), kujawsko-pomorskiego (258),dolnośląskiego (199), świętokrzyskiego (187), opolskiego (153), podlaskiego (130), zachodniopomorskiego (116), warmińsko-mazurskiego (73), lubuskiego (14). Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.Liczba zakażonych koronawirusem: 130 210/3 039 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Wiadomo co z cmentarzami? Wiceminister zabrał głos!

Podczas rozmowy z prowadzącym w programie Graffiti, Waldemar Kraska przyznał, że najlepszym sposobem na odwiedzanie grobów i uniknięcie zakażenia jest rozłożenie wizyt w nekropoliach w czasie. Wiceminister zaapelował, by koniecznie dostosować się do takiego rozwiązania:

-Rozłóżmy to w czasie – tydzień wcześniej, tydzień później. […] Myślę, że Polacy są mądrym narodem i posłuchają tych wskazań.

Najbardziej jednak niepokojącą informację Kraska powiedział później, okazuje się bowiem, że będzie rozważane zamknięcie nekropolii:

-Na pewno będziemy analizować czy nie zamknąć cmentarzy, ale myślę, że do tego nie dojdzie – wyjaśnił gość Graffiti.

-o DPS-y, służba zdrowia oraz ogniska rozproszone wynikające z kontaktów międzyludzkich. Prym wiodą tutaj różne imprezy rodzinne, integracyjne – wyjaśnił wiceminister. 

Stan nadzwyczajny w Polsce, to możliwe?

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha wyraził w niedzielę nadzieję, że wzrost zachorowań na Covid-19 nie będzie tak wysoki, aby rząd był zmuszony do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Mam nadzieję, że dynamika pandemii, jeżeli chodzi o wzrost zachorowań, nie będzie tego rodzaju, że będzie potrzeba sięgania po narzędzie stanów nadzwyczajnych – powiedział Paweł Mucha, odpowiadając w TVN24 na pytanie, czy jego zdaniem należy wprowadzić stan klęski żywiołowej.

W ocenie Muchy, wprowadzenie stanu wyjątkowego jest “decyzją bardzo poważną”. Wyjaśnił, że gdyby nie wystarczyły “zwykłe środki konstytucyjne”, czyli “ustawy antycovidowe” i ustawa o stanie epidemii, “to na zasadzie pewnej wyjątkowości można rozważać wprowadzenie stanu klęski żywiołowej”.

Tego rodzaju rozważania trzeba prowadzić mając świadomość, że to się wiąże także z ograniczaniem wolności i praw. To jest stan nadzwyczajny i trzeba się kierować zasadą proporcjonalności i celowości – powiedział.

Czy czeka nas drugi LOCKDOWN?

Cała Polska została objęta tzw. “strefą żółtą”, poza 38 powiatami, które znalazły się w czerwonej strefie. Mieszka w nich ok. 3,5 mln osób. Wśród nowych restrykcji jest nie tylko obowiązek noszenia maseczek w całym kraju, m.in. także na ulicach, ale również np. zamknięte teatry czy filharmonie w niektórych dużych miastach. To na razie tzw. “mały lockdown”, ale czy grozi nam ten, który pamiętamy z wiosny. Premier Morawiecki w czwartek, podczas trwania konferencji przekonywał Polaków, że rząd nie planuje takich kroków. Jednak analityk twierdzi, że może do takiej sytuacji dojść.

– We wszystkich krajach wszystkie rządy zapewniają, że nie będzie drugiego lockdownu, bo wiadomo jak to wyglądałoby w sytuacji, gdyby był ten lockdown. Byłoby to tak, że gospodarka byłaby po prostu martwa, jak mówił jeden z noblistów z 2018 roku – mówił w Studiu Biznes Piotr Kuczyński. Analityk dodawał, że jeżeli zimowa fala, która dopiero nadejdzie doprowadzi do tak potężnej liczby zakażeń, że nie starczy respiratorów i trzeba będzie wybierać, kogo ratować, to wtedy rządy na pewno wprowadzą lockdowny, bo będą się bały też te właśnie rządy gniewu tłumów – dodawał analityk.

A co Wy o tym myślicie?

Nauczanie zdalne? Morawiecki zabrał głos!

Podczas ostatniej konferencji Mateusz Morawiecki zapewnił, że wprowadzony system hybrydowy świetnie sprawdza się w szkolnictwie, nie wiadomo jednak czy zadziała tak dobrze w trakcie takiego przyrostu zachorowań. –Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć – mówił premier. Dziś odniósł się do swoich słów.

–Dzisiaj ponad 98 procent szkół funkcjonuje we w miarę normalny sposób, ale również dostrzegam rosnącą absencję uczniów, bo te statystki również dostajemy.

Jaka decyzja zapadła? Niektóre media nieoficjalnie podawały, że rząd może wprowadzić naukę zdalną dla starszych uczniów. Jak właśnie przekazał Mateusz Morawiecki, w najbliższym czasie nie będzie takich zmian.

-Strategia zaproponowana przez MEN w sierpniu zdaje egzamin, dlatego dzisiaj nie widzimy konieczności, żeby wprowadzać konieczność nauki w trybie zdalnym – usłyszeliśmy.

Od czwartku bardzo duża zmiana

Mateusz Morawiecki znaczną część konferencji poświęcił ochronie najstarszych przed zachorowaniem na COVID-19. Sytuacja naprawdę jest poważna i wymaga odpowiednich działań, wśród nich powrót specjalnych godzin dla seniorów, podczas których tylko oni będą mogli być obsługiwani.

Premier poifnormował od kiedy starsi będą mieli godziny zakupów:

-Sklepy będą dostępne tylko dla seniorów od godziny 10 do 12. Godziny dla seniorów będą obowiązywać od czwartku, czyli od 15.10 – poinformował premier podczas konferencji prasowej.

Zmiany dla kierowców

Jeśli posiadasz samochód, koniecznie musisz zapoznać się z obecnymi wytycznymi. Nowe obostrzenia będą obowiązywać już od jutra, 10 października. Zaostrzone restrykcje będą obowiązywać również na stacjach benzynowych.

W związku z kolejnymi rekordowymi liczbami przypadków zakażeń koronawirusem rząd postanowił objąć żółtą strefą całą Polskę. Z tą decyzją wiążą się kolejne dodatkowe obostrzenia dla wszystkich Polaków, m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.Jak informuje nas portal autokult.pl dr Marek Posobkiewicz w programie #Newsroom wyjaśniał, że stacja benzynowa również należy do miejsc publicznych. Wynika z tego, że podczas rutynowego tankowania samochodu, również musimy nosić maseczkę. Jak dalej donosi wspomniany wyżej portal, były Główny Inspektor Sanitarny MSWiA podkreśla jednak, że jeśli nie ma w pobliżu innych osób, wtedy nie stwarzamy szczególnego zagrożenia, nie zasłaniając ust i nosa

Samochód prywatny to miejsce, w którym bezwzględnie każdy z nas musi nosić maseczkę ochronną. Z dnia na dzień pada coraz większa liczba zachorowań, liczona w kilku tysiącach dzienne. Każdy obywatel musi pamiętać o pewnych zasadach, które nie zawsze są respektowane lub po prostu o nich nie wiemy. Lepiej się z nimi zapoznać, ponieważ mogą nam grozić wysokie kary.

Maseczkę trzeba nosić nawet jeśli miejsce, w którym przebywamy to nasz prywatny samochód. Ta zasada została wprowadzona w życie razem z początkiem pandemii, ale mało kto o niej pamięta. Teraz z powrotem trzeba będzie ją respektować, podobno szykują się surowe kontrole.

Jak powszechnie wiadomo, maseczki są obowiązkowe w środkach transportu komunikacji miejskiej, pociągach czy taksówkach. Są również wymagane w prywatnych autach, ale wiele osób zdążyło zapomnieć o tej zasadzie. Nakaz obowiązuje osoby, które nie mieszkają razem, w jednym gospodarstwie domowym. Jeśli jedziemy więc razem z mężem i dziećmi — nie musimy mieć zasłoniętego nosa i ust.

Pilny komunikat Morawieckiego

W czwartek został odnotowany kolejny rekord przypadków zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do sytuacji polskiego szkolnictwa i planowanej dacie podejmowanych decyzji:To może Cię zainteresować:  Uwaga! Do zakażenia koronnawirusem nie jest potrzebny kontakt z zakażonym lub wyjazd za granicę!!!

– W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach. Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć – powiedział na konferencji prasowej premier.

To może Cię zainteresować:  W "Mam talent" zawrzało. Chodzi o słowa Kaczyńskiego

– Ale również dostrzegam rosnącą absencję uczniów, bo te statystki również dostajemy. To oznacza, że być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia, ale o tym zakomunikujemy w stosownym czasie. Przestawimy nasz stan wiedzy i nasze decyzje dotyczące tego aspektu sprawy, czyli szkolnictwa, w sobotę – zapowiedział premier.

Uczniowie wracają do domów na nauczanie zdalne

Pilne informacje z kolejnej szkoły podstawowej w Polsce. Niestety, z dnia na dzień Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych zakażeniach koronawirusem, tym razem stwierdzono je również w placówce edukacyjnej. Uczniowie w trybie natychmiastowym rozpoczęli nauczanie zdalne. 

W związku z epidemią koronawirusa kolejna szkoła placówka edukacyjna przeszła na nauczanie zdalne, a uczniowie natychmiast zostali odesłani do domów. Na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie pojawił się pilny komunikat.

 – Szanowni Państwo, działając w oparciu o paragraf 18 ust. 2c i 3 Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U z 2020r. Poz. 1166 ze zm.) w związku z zagrożeniem koronawirusem potwierdzonym przypadkami zakażeń Covid – 19, informuję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych i przejściu na naukę zdalną uczniów klas 1-8 w Szkole Podstawowej nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie od dnia 9.10.2020 do 16.10.2020. – przekazał dyrektor szkoły podstawowej, Jerzy Jarosiński. 

Policja wychodzi na ulice

Nowe przepisy w walce z koronawirusem SARS-COV-2. Od soboty wraca obowiązek noszenia maseczek, a na ulice wyjdzie policja i straż miejska. Ruszają łapanki.

I tak bez maseczki w przestrzeni otwartej pojawić się mogą tylko nieliczni – i to z odpowiednim dokumentem uzyskanym od lekarza. Oznacza to koniec z wymówkami typu “mam astmę”. Od teraz chorobę trzeba będzie potwierdzić.

Do tej pory wystarczało samo oświadczenie i wiele osób niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego – mówi PAP Mariusz Ciarka. – Konieczność okazania zaświadczenia kończy niepotrzebne dyskusje podczas kontroli i znacznie ułatwi egzekwowanie przepisów przez funkcjonariuszy – dodaje rzecznik KGP.

Zwolnienie z noszenia maseczki ma mieć formę zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu, potwierdzającego chorobę – w tym całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu, lub odkryciu ust i nosa. UWAGA! Na liście nie ma chorób płuc i problemów z oddychaniem!

Jeżeli zauważymy, że ktoś nie zakrywa nosa i ust w wyznaczonych miejscach […], to nie tylko policjanci i inspektorzy sanitarni powinni reagować, ale i każda osoba, której zależy, aby wyhamować transmisję wirusa, powinna o tym informować. Liczymy także na solidarność obywateli. My na takie zgłoszenia będziemy reagować na bieżąco – mówi rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

Funkcjonariusz informuje także o karach za nieprzestrzeganie nowych przepisów. Za brak maseczki zasłaniającej nos i usta możemy dostać pouczenie lub mandat, a w skrajnych przypadkach sprawa może skończyć się w sądzie!

Stan wyjątkowy w Polsce z powodu pandemii?

Aktualny premier Mateusz Morawiecki został zapytany na konferencji czy rozważane jest wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce, tak jak u naszych sąsiadów – Czechów i Słowaków.

– Przyglądamy się przepisom, które już obowiązują. Na ten moment mamy możliwość zastosowania nowych obostrzeń w oparciu o te przepisy które są. Ale jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości – stwierdził Mateusz Morawiecki pytany w czwartek o możliwość ogłoszenia w Polsce stanu wyjątkowego

Co oznacza stan wyjątkowy?

W czasie stanu wyjątkowego mogą być zawieszone prawa do:

 • swobody ruchu osobowego i towarowego na drogach publicznych, kolejach, drogach wodnych i drogach lotniczych;
 • organizowania i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń;
 • organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
 • strajków pracowniczych i innych form protestu w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach;
 • strajków i innych niż strajki form akcji protestacyjnych rolników;
 • akcji protestacyjnych studentów organizowanych przez studenckie samorządy, stowarzyszenia lub organizacje;

To może Cię zainteresować:  POTWORNE DANE MINISTERSTWA! REKORD ZGONÓW W POLSCE! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Mama Madzi z Sosnowca opowiada jak podle traktowano ją w więzieniu.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego powoduje częściowe lub całkowite czasowe zawieszenie następujących praw obywatelskich:

 • wolności osobistej
 • nietykalności mieszkania
 • wolności prasy
 • tajemnicy korespondencji
 • prawa koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń – źródło gazetawrocławska.pl

To może Cię zainteresować:  Pogrzeb ofiar wypadku w Bukowinie. Łza się kręci w okuTo może Cię zainteresować:  Pijana babcia chciała uśpić wnuczka suszarką. Lekarze teraz walczą o jego życie!

Szkoły zamknięte od 20 października? Ministerstwo Edukacji zabrało głos!

20 października szkoły zostaną zamknięte? Ta informacja wzbudziła w środę niemałe poruszenie w mediach społecznościowych, zwłaszcza, że tego samego dnia wykryto w kraju rekordową liczbę nowych zakażeń, a kolejne placówki przeszły na niestandardową formę pracy. Łącznie niestacjonarnie działa już ponad 600 szkół. Czy wkrótce wszystkie zostaną zamknięte? Do krążących w sieci plotek odniosło się już MEN.To może Cię zainteresować:  Nowe objawy koronawirusa. Pojawiają się przed gorączką i kaszlemTo może Cię zainteresować:  3-LETNI KORDIANEK ZAGINĄŁ! RODZICE BŁAGAJĄ O POMOC! [PILNE]

W związku z rekordowym przyrostem dobowym nowych przypadków zakażeń koronawirusem na terenie naszego kraju, w internecie pojawiła się niepokojąca informacja. Jej treść wskazuje, że polski rząd miałby ponownie zdecydować o przeniesieniu szkół w tryb nauczania zdalnego. Uczniowie mieliby rozpocząć taką naukę od 20 października. Jak potwierdziło ministerstwo, grafika przedstawia nieprawdziwą treść.To może Cię zainteresować:  Gdy ta 9-latka mówi co zaśpiewa, jurorzy sądzą, że to żart, ale kiedy zaczyna… Są w szoku!To może Cię zainteresować:  NIE ŻYJE GWIAZDOR DISCO-POLO!! [*]To może Cię zainteresować:  Urodziła, po czym utopiła niemowlę w toalecie. Jej tłumaczenia są szokująceTo może Cię zainteresować:  Dała chrześniakowi na komunię tyle na ile było ją stać. Rodzice dziecka zachowali się skandalicznie!

Sytuację w szkołach wielu odbiera więc z niepokojem, tym bardziej, że w sieci pojawił się komunikat o rzekomym zawieszeniu od 20 października funkcjonowania wszystkich szkół. Decyzja miałaby obowiązywać do momentu wygaszenia epidemii w Polsce. MEN ostrzega jednak: to fake news.

“Dementujemy! Nie ma decyzji, aby od 20 października zawiesić wszystkie zajęcia stacjonarne w szkołach. Blisko 99 proc. szkół i placówek w Polsce pracuje stacjonarnie. Tylko w około 1 proc. prowadzone jest nauczanie zdalne lub mieszane” – napisało w środę na Twitterze MEN. Do wpisu ministerstwo zamieściło przekreśloną grafikę imitującą wpis resortu na Twitterze.To może Cię zainteresować:  Zdjęcia Gessler bez doczepów i makijażu obiegły świat. Czy są one kompromitujące?To może Cię zainteresować:  Uznany polski immunolog zdradził, ile będzie trwać epidemia koronawirusa. Przygotujcie się na trudny czas

Ministerstwo zdrowia zabrało głos w sprawie Święta Zmarłych

– Nie ma takich planów, byśmy wprowadzili zakaz poruszania się na 1 listopada. Przypomnę, że na cmentarzach obowiązuje nakaz dystansu w strefie zielonej. Jeśli nie możemy zachować dystansu półtora metra między osobami, wtedy zakładamy maseczkę – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że w strefach żółtej i czerwonej od soboty będzie obowiązywał nakaz zakładania maseczek na cmentarzach. – Mówię od soboty, ponieważ żółta strefa od soboty będzie tą, w której obowiązuje nakaz noszenia maseczki – sprecyzował.To może Cię zainteresować:  Rak umiera, gdy jesz te 7 pokarmów, powinieneś je spożywać.To może Cię zainteresować:  SZOK! Dziewczynka umierała w męczarniach – Partner jej matki wepchnął ją do plecaka!

– Przy sprawowaniu kultu religijnego na cmentarzu (…), w związku z mszami czy procesjami, każda osoba w nich uczestnicząca ma obowiązek zasłonić twarz bez względu na to, w jakiej strefie się znajduje – dodał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Ponowne zamknięcie granic, czy to realne?

“Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic” – zaznaczył.To może Cię zainteresować:  BOŻE NARODZENIE ORAZ SYLWESTRA SPĘDZIMY W DOMU? NIE MAMY DOBRYCH INFORMACJI! [PILNE]To może Cię zainteresować:  NOWE OBOSTRZENIA!! TO JUŻ POTWIERDZONE!

Jak informuje portal wydarzenia.interia.pl podaje, że w okresie, gdy restrykcje o odejścia od obostrzenia zamknięcia granic skontrolowanych zostało prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski. Funkcjonariusze straży granicznej podkreślili, że kontrole były już przywracane tymczasowo przez władze naszego kraju, jednak nigdy na taką skalę. Zieloną granicę kraju codziennie kontrolowało ok. 670 strażników.