Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną, lecz jest też pozytywna część tego wpisu, bardzo dużo osób wyzdrowiałobo już ponad 92 tysiące osób!

Oto wpis ministerstwa:Mamy 8536 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1342), śląskiego (974), małopolskiego (934), wielkopolskiego (724), podkarpackiego (721), łódzkiego (584), lubelskiego (580), kujawsko-pomorskiego (523), pomorskiego (427),dolnośląskiego (369), zachodniopomorskiego (317), opolskiego (312), świętokrzyskiego (211), warmińsko-mazurskiego (210), lubuskiego (169) i podlaskiego (139).Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby.Liczba zakażonych koronawirusem: 175 766/3 573(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Kontrole sanepidu – nawet rodzinne spotkania?

Rząd zaapelował do samorządów o wprowadzenie kontroli w komunikacji miejskiej. Jak dodał Piotr Müller, rzecznik rządu kontrole planowane są także podczas wesel i… imprez rodzinnych.

Przede wszystkim apelujemy do samorządów i do wszystkich podmiotów, które prowadzą tego typu sieć transportową, aby podjęły działania kontrolne. Bo to nie jest tylko kwestia kontroli służb państwowych, ale również kontroli służb samorządowych. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów powinien ponieść przewoźnik, który nie dotrzymał limitów, które wynikają z przepisów ustawy.

Rzecznik rządu dodał także, że kontrolerzy będą pojawiać się na weselach i imprezach rodzinnych i sprawdzać przestrzeganie obostrzeń.

Czy do imprezy rodzinnej można zaliczyć świąteczne spotkanie podczas Wszystkich Świętych i Wigilii? Tego już rzecznik rządu nie wyjaśnił. Główny nacisk ma być kładziony na to, by liczba osób podczas takich wydarzeń była jak najmniejsza.

Ekspert nie ma wątpliwości, musimy przygotować się na najgorsze

Ekspert w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut na łamach portalu wydarzenia.interia.pl wypowiedział się na temat bieżących zdarzeń. Profesor powiedział, co jego zdaniem zdarzy się już za dwa tygodnie.

Jego zdaniem wszystko będzie zależeć od zachowań ludzi.

Następnie zaznaczył, że jeśli będziemy stosować się do panujących restrykcji i nie łamać zasad, to przy obecnie odnotowanej liczbie przypadków zakażeń koronawirusem sytuacja powinna wyjaśnić się w przeciągu dwóch tygodni.

– Częstość zakażeń jest w tej chwili taka, że spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała. Wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są, więc bardzo wskazane – zaznaczył prof. Włodzimierz Gut.

Za 2 tygodnie może być bardzo nieciekawie

“Dziennik Gazeta Prawna” przekazał, że w Polsce dostępnych jest 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, a 467 z nich jest obecnie zajętych. Matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie dostępnych danych o epidemii w Polsce obliczyli, że przy tej dynamice wzrostu zachorowań, już za około dwa tygodnie zabraknie specjalistycznego sprzętu dla potrzebujących go pacjentów.To może Cię zainteresować:  “Dajesz pieniądze na Owsiaka? Głupiec!” Mocne słowa kardiochirurga o WOŚP.

– Różnice są widoczne w podziale na województwa. W niektórych może dojść do załamania szybciej, inne dysponują większymi rezerwami. Krytyczny punkt może zostać oddalony, jeśli rząd udostępni kolejne respiratory (ich maksymalna liczba to 11 tys.) – przekazał na swoich łamach “Dziennik Gazeta Prawna”.To może Cię zainteresować:  POLACY NIE ODWIEDZĄ GROBÓW SWOICH BLISKICH NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH? MZ ZABRAŁ GŁOS!! [PILNE]

Od jutra bardzo duże zmiany – chodzi o szkoły

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną w Polsce, od jutra wchodzi w życie kolejne obostrzenie. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało niezwykle ważną wiadomość.

– Od jutra, 19 października – zmiana zasad funkcjonowania szkół ponadpodstawowych. W strefie żółtej – system mieszany, w strefie czerwonej – kształcenie na odległość – poinformował resort na Twitterze.

Jak przekazało Ministerstwo Edukacji, w obu strefach będą wyjątki dotyczące między innymi szkół specjalnych, szkół specjalnych w zespołach, internatów, szkół i placówek w kształceniu zawodowym i ustawicznym – w zakresie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. – źródło lelum.pl, twitter MEN.

Boże Narodzenie w tym roku będzie zupełnie inne niż zawsze?

Jak przytacza serwis Webniusy, eksperci już apelują do wszystkich, by w tym roku, ze względu na epidemię, zmienili nieco swoje tradycje i przyzwyczajenia. Szczególnie zniechęca się do wielogodzinnego siedzenia przy jednym stole, gdzie często gromadzi się nawet kilkanaście osób.

– Poza tym, eksperci są zdania, że warto porozmawiać z każdym członkiem rodziny, z którym mamy zamiar świętować, aby darował sobie rodzinne spotkanie, jeśli w przeciągu 3 tygodni zauważył u siebie niepokojące objawy zdrowotne lub też miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem – informuje serwis Webniusy powołując się na amerykańską agencję rządową Centra Kontroli i Prewencji Chorób.

Świąt Bożego Narodzenia nikt nie chce spędzać bez rodziny, ale pamiętajmy, że zawsze możemy się spotkać poprzez Skype’a czy Zooma, zapewniając tym samym bezpieczeństwo, nie tylko sobie, ale przede wszystkim naszym bliskim. Dodatkowo eksperci informują, że jeżeli zdecydujemy się na świętowanie przy wspólnym stole, warto skrócić czas naszej fiesty, a także  ograniczyć liczbę osób do 10. 

Oczywiście eksperci doradzają noszenie maseczki i utrzymanie dystansu minimum 2,5 metra pomiędzy gośćmi, oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia z poszczególnymi osobami. Pamiętajmy, że przy świątecznym stole wciąż obowiązują nas zasady higieny. Myjmy ręce i dezynfekujmy często używane powierzchnie. Pamiętajmy, że jeżeli zadbamy o siebie i bliskich w to Boże Narodzenie, kolejne będziemy mogli spędzić w jeszcze milszej atmosferze.

Granice znowu mogą zostać zamknięte? Ministerstwo wprowadza trzeci stopień ostrzeżenia

Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne – powiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Co z granicami?

Wawrzyk przekazał w piątek na konferencji prasowej, że granice pozostają otwarte. – Zamykanie lub otwieranie granic, to nie jest kompetencja Ministerstwa Spraw Zagranicznych. My wydajemy rekomendacje dla naszych rodaków polegająca na tym, żeby zastanowili się, czy naprawdę muszą udawać się w podróż zagraniczną – powiedział Wawrzyk.

Kiedy można nie zakładać maseczki? 

Okazuje się jednak, że dokładne przepisy, które zostały opublikowane na stronach ministerstwa, pozwalają na zastosowanie wyjątku w noszeniu maseczki. I jest to oczywiście związane z uprawianiem sportu. Brak maseczki może być usprawiedliwiony tylko w kilku przypadkach. –  Z tego obowiązku nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży – informuje ministerstwo zdrowia. 

Oznacza to po prostu, że biegając np. po chodniku w centrum miasta, trzeba zasłaniać usta i nos. I to niezależnie od tego, czy biegamy między ludźmi, czy po kompletnie pustej ulicy. Jeśli jednak wbiegniemy do parku, to mamy możliwość zdjęcia maseczki. 

Ważne jest jednak stosowanie tych przepisów w dobrej wierze i zachowywanie odstępu wynoszącego minimum 1,5 metra. Także w wymienionych wyżej miejscach. W innych przypadkach możliwe będzie ukaranie osoby łamiącej przepisy. 

Nadzwyczajna decyzja premiera Słowacji i miliony testów na koronawirusa. Wojsko i policja przebadają niemal wszystkich obywateli.

Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju, z wyjątkiem dzieci do 10 lat – poinformował premier tego kraju Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień. Nie wiadomo, czy będą obowiązkowe, czy nie.

Słowacja zamieszkiwana jest przez blisko 5,5 mln osób. Całą operację ma przeprowadzić i zabezpieczyć wojsko, nie angażując w nią personelu medycznego, pracującego w szpitalach przy chorych z COVID-19.

Ogólnokrajowe testowanie przeprowadzone ma być jak wybory – rząd przewiduje 6 000 miejsc poboru, do których dotrzeć będzie łatwo z każdego zakątka kraju. Jeśli u kogoś potwierdzone zostanie zakażenie – osoba ta, jak i wszyscy jej domownicy, będą poddani kwarantannie. Co ważne, badanie populacji zostanie powtórzone (najpewniej po tygodniu), by wykryć “fałszywie ujemnych” obywateli z pierwszego testu.

Sądzicie, że takie posunięcie jest dobrym pomysłem?

Wirusolog zdradził kiedy możemy spodziewać się wygaszenia koronawirusa

Wirusolog w rozmowie z RMF FM powiedział m.in., kiedy możemy spodziewać się osłabienia COVID-19. Niestety nie miał dla nas dobrych wiadomości. Z pewnością wielu Polaków będzie załamanych i zaniepokojonych, zupełnie nie tego się spodziewali. W połowie października w naszym kraju odnotowuje się prawie 10 tys. przypadków zakażeń dziennie i najwyraźniej koniec pandemii nie jest wcale tak blisko, jak mogłoby się niektórym wydawać. Może się okazać, że lockdown będzie jedynym wyjściem — powiedział ekspert.

— Znaczy no jest szansa taka, że to wygasimy swoimi działaniami, swoimi zachowaniami. Mam nadzieję, że tak się wydarzy, no bo na kolejne osłabienie efektu, można liczyć dopiero, tak jak w tym roku, gdzieś koło maja — powiedział na antenie radia.

Dodał, iż na wiosnę podeszliśmy bardzo poważnie do sprawy i dlatego to wszystko bardzo szybko się wyciszyło, lecz w lecie zupełnie zlekceważyliśmy ten problem i efekty tego mamy właśnie teraz.

Czy cmentarze 1 listopada będą zamknięte?

– Jako Polacy jesteśmy bardzo przywiązani do tego święta. Chcemy odwiedzić groby naszych bliskich. (…) Dlatego apeluję o to, abyśmy nie robili tego 1 czy 2 listopada, rozłożyli to na tydzień wcześniej czy na tydzień później – mówił Waldemar Kraska. – Myślę, że Polacy są mądrym narodem, że posłuchają tych wskazań, żebyśmy nie tak gremialnie odwiedzali cmentarze – podkreślał minister.

To może Cię zainteresować:  Bestialstwo Rosjan nie ma granic. Wstrząsające obrazki z Ukrainy

Opinie w sprawie tegorocznych odwiedzin na cmentarzach są rozbieżne. Stanowczo odradza ich np. profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. – Mówię to, żebyśmy na cmentarz nie trafili sami. I to znacznie wcześniej, niż na Wszystkich Świętych za rok.To może Cię zainteresować:  Matka sprzedawała pedofilom swoją 12-letnią córkę za flaszkę.

Od dzisiaj bardzo duże zmiany

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc,
 • od 19 października – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej,
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m²,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób,
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe,
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25% miejsc zajętych przez publiczność,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

To może Cię zainteresować:  Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić. “Obowiązek dotknie wszystkich”.

Strefa czerwona:

Od soboty obowiązuje nowa lista powiatów objętych czerwoną strefą epidemiczną. Łącznie znalazły się w niej 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. W województwie dolnośląski w czerwonej strefie znalazły się powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki oraz polkowicki.

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę,
 • od 19 października – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne),
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m²,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób,
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCE OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! NIE MOŻEMY TEGO IGNOROWAĆ!

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc,
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25% miejsc zajętych przez publiczność,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. (z wyjątkami)

To może Cię zainteresować:  BARDZO WAŻNE OBOSTRZENIE!! WSZYSCY MUSIMY TEGO PRZESTRZEGAĆ!! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  Odmówiono aborcji 14-latce, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Zmarła podczas porodu

Zmiana w obostrzeniach, ministerstwo zmieniło zdanie

Ministerstwo Sportu opublikowało w piątek nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące basenów, siłowni i centrów fitness. Zakładają one, że będą z nich mogły korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni.

Dziś późnym popołudniem na oficjalnym Twitterze Ministerstwa Sportu pojawiła się informacja dotycząca zasad bezpieczeństwa korzystania z pływalni podczas pandemii. Baseny w dalszym ciągu będą dostępne dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, wydarzeń sportowych lub zajęć. Podobnie stanie się w przypadku zajęć studenckich na uczelni lub w szkole.To może Cię zainteresować:  Donald Tusk w ‘Szansie na sukces’! Pamiętacie ten występ? Polityk wolałby o tym zapomnieć…

W mediach społecznościowych mistrzyni olimpijskiej w pływaniu Otylii Jędrzejczak pojawił się wpis, w którym skomentowała wprowadzone obostrzenia:

– Przecież w wodzie jest chlor, dzięki czemu jest to miejsce bezpieczniejsze od innych – zauważa Otylia Jędrzejczak.

Była pływaczka zakomunikowała, że przedstawiła ministrowi sportu Piotrowi Glińskiemu, wicepremierowi oraz wiceminister resortu Annie Krupce stanowisko ludzi związanych z pływactwem, a także przedstawicieli dyscyplin sportowych związanych z basenami:To może Cię zainteresować:  Władza nie informuje o zgonach? Bliska osoba zmarłej na COVID-19 napisała list.

– Dziękuję za rozmowę i wysłuchanie. Myślę, że udało się nam znaleźć kompromis w tej trudnej sytuacji epidemiologicznej – podkreśliła mistrzyni olimpijska.

Belgia wprowadza bardzo poważne obostrzenia

W Belgii podobnie jak u Nas z dnia na dzień drastycznie zwiększają się statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2). W ciągu ostatniej doby odnotowano 8271 przypadków zakażeń.To może Cię zainteresować:  Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić. “Obowiązek dotknie wszystkich”.

W związku z tym rząd zaczyna wprowadzać bardzo poważne obostrzenia, które mają wejść w życie od 19 października (poniedziałek). Od poniedziałku obowiązywać będzie godzina policyjna w godzinach ( od 21 do 5 rano). Zamykane są też restauracje i kawiarnie. Wstępnie obostrzenia zostały ogłoszone na cztery tygodnie.

Jak wyglądać będą Święta Bożego Narodzenia?

W sklepach pojawiły się już pierwsze świąteczne ozdoby i pierniki. Niektóre wystawy sklepów przypominają już, że zbliża się Boże Narodzenie. Epidemia koronawirusa jednak nieco tłumi radość z powodu świąt. W obliczu wzrastającej liczby zakażeń, należy się bowiem spodziewać wielu ograniczeń.

Ekspert ds. zdrowia Karl Lauterbach (SPD) krytycznie wypowiedział się na temat jarmarków bożonarodzeniowych. „Uważam to za nieuzasadnione, by w tym roku organizować jarmarki bożonarodzeniowe”, powiedział dziennikowi “RheinischenPost” w sobotę (10.10.2020). „Ten, kto przy tej sytuacji infekcyjnej pójdzie napić się grzanego wina, ryzykuje pobytem w szpitalu w wigilię”. Według polityka SPD nie ma takich zasad higieny, które pozwoliłyby zachować wystarczającą odległość przy stoiskach na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Jak przekazał Wprost.pl, eksperci z CDC, amerykańskiej agencji rządowej Centra Kontroli i Prewencji Chorób, ogłosili już zalecenia dotyczące spędzania Bożego Narodzenia w czasie pandemii koronawirusa. Wygląda na to, że musimy przygotować się na ogromne zmiany. 

Świąt Bożego Narodzenia nikt nie chce spędzać bez rodziny, ale pamiętajmy, że zawsze możemy się spotkać poprzez Skype’a czy Zooma, zapewniając tym samym bezpieczeństwo, nie tylko sobie, ale przede wszystkim naszym bliskim. Dodatkowo eksperci informują, że jeżeli zdecydujemy się na świętowanie przy wspólnym stole, warto skrócić czas naszej fiesty, a także  ograniczyć liczbę osób do 10. 

Oczywiście eksperci doradzają noszenie maseczki i utrzymanie dystansu minimum 2,5 metra pomiędzy gośćmi, oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia z poszczególnymi osobami. Pamiętajmy, że przy świątecznym stole wciąż obowiązują nas zasady higieny. Myjmy ręce i dezynfekujmy często używane powierzchnie. Pamiętajmy, że jeżeli zadbamy o siebie i bliskich w to Boże Narodzenie, kolejne będziemy mogli spędzić w jeszcze milszej atmosferze.

Duże zmiany w kościele

– W związku i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4 mkw. w strefie żółtej i 1 osoba na 7 mkw. w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń – zaapelował abp Gądecki, zachęcając duchownych do udzielenia dyspens; jak informuje portal dorzeczy.

W niedziele można iść na mszę świętą, jednak nieobecność w niej  nie jest grzechem. 

– W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej – napisał przewodniczący Episkopatu.

Strefa Czerwona – lista miast i powiatów z 15 października

Chwile po godzinie 16:30 w czwartek 15 października Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 152 miast i powiatów, które znalazły się w tzw. strefie czerwonej.

Poniżej publikujemy listę miast i powiatów, która znajduje się dokumencie:

Powiat:Województwo:
głogowskidolnośląskie
kamiennogórskidolnośląskie
legnickidolnośląskie
lubińskidolnośląskie
milickidolnośląskie
polkowickidolnośląskie
aleksandrowskikujawsko-pomorskie
bydgoskikujawsko-pomorskie
grudziądzkikujawsko-pomorskie
inowrocławskikujawsko-pomorskie
mogileńskikujawsko-pomorskie
nakielskikujawsko-pomorskie
radziejowskikujawsko-pomorskie
toruńskikujawsko-pomorskie
tucholskikujawsko-pomorskie
włocławskikujawsko-pomorskie
żnińskikujawsko-pomorskie
Bydgoszczkujawsko-pomorskie
Grudziądzkujawsko-pomorskie
Toruńkujawsko-pomorskie
Włocławekkujawsko-pomorskie
janowskilubelskie
lubelskilubelskie
łęczyńskilubelskie
łukowskilubelskie
puławskilubelskie
ryckilubelskie
świdnickilubelskie
włodawskilubelskie
Chełmlubelskie
Lublinlubelskie
Zamośćlubelskie
gorzowskilubuskie
krośnieńskilubuskie
międzyrzeckilubuskie
żarskilubuskie
bełchatowskiłódzkie
brzezińskiłódzkie
łowickiłódzkie
łódzki wschodniłódzkie
pabianickiłódzkie
pajęczańskiłódzkie
piotrkowskiłódzkie
radomszczańskiłódzkie
wieluńskiłódzkie
Łódźłódzkie
Piotrków Trybunalskiłódzkie
Skierniewicełódzkie
bocheńskimałopolskie
chrzanowskimałopolskie
gorlickimałopolskie
krakowskimałopolskie
limanowskimałopolskie
miechowskimałopolskie
myślenickimałopolskie
nowosądeckimałopolskie
nowotarskimałopolskie
olkuskimałopolskie
oświęcimskimałopolskie
suskimałopolskie
tatrzańskimałopolskie
wadowickimałopolskie
wielickimałopolskie
Krakówmałopolskie
Nowy Sączmałopolskie
Tarnówmałopolskie
garwolińskimazowieckie
legionowskimazowieckie
makowskimazowieckie
otwockimazowieckie
przasnyskimazowieckie
radomskimazowieckie
szydłowieckimazowieckie
Siedlcemazowieckie
Warszawamazowieckie
głubczyckiopolskie
kędzierzyńsko-kozielskiopolskie
krapkowickiopolskie
namysłowskiopolskie
nyskiopolskie
oleskiopolskie
prudnickiopolskie
strzeleckiopolskie
brzozowskipodkarpackie
dębickipodkarpackie
jarosławskipodkarpackie
kolbuszowskipodkarpackie
leżajskipodkarpackie
łańcuckipodkarpackie
mieleckipodkarpackie
przemyskipodkarpackie
przeworskipodkarpackie
ropczycko-sędziszowskipodkarpackie
rzeszowskipodkarpackie
sanockipodkarpackie
strzyżowskipodkarpackie
leskipodkarpackie
Przemyślpodkarpackie
Rzeszówpodkarpackie
białostockipodlaskie
bielskipodlaskie
hajnowskipodlaskie
sokólskipodlaskie
wysokomazowieckipodlaskie
zambrowskipodlaskie
Białystokpodlaskie
Suwałkipodlaskie
chojnickipomorskie
gdańskipomorskie
kartuskipomorskie
kościerskipomorskie
kwidzyńskipomorskie
lęborskipomorskie
puckipomorskie
słupskipomorskie
starogardzkipomorskie
tczewskipomorskie
wejherowskipomorskie
Gdańskpomorskie
Gdyniapomorskie
Słupskpomorskie
Sopotpomorskie
cieszyńskiśląskie
częstochowskiśląskie
kłobuckiśląskie
żywieckiśląskie
Częstochowaśląskie
Ruda Śląskaśląskie
buskiświętokrzyskie
jędrzejowskiświętokrzyskie
kieleckiświętokrzyskie
pińczowskiświętokrzyskie
skarżyskiświętokrzyskie
włoszczowskiświętokrzyskie
Kielceświętokrzyskie
działdowskiwarmińsko-mazurskie
iławskiwarmińsko-mazurskie
nowomiejskiwarmińsko-mazurskie
Olsztynwarmińsko-mazurskie
gostyńskiwielkopolskie
jarocińskiwielkopolskie
krotoszyńskiwielkopolskie
międzychodzkiwielkopolskie
ostrowskiwielkopolskie
poznańskiwielkopolskie
rawickiwielkopolskie
słupeckiwielkopolskie
wolsztyńskiwielkopolskie
Poznańwielkopolskie
sławieńskiZachodniopomorskie
szczecineckiZachodniopomorskie
KoszalinZachodniopomorskie

Handel dozwolony w niedziele?

Rosnąca liczba zachorowań na COVID i ryzyko (problem z zachowaniem dystansu społecznego) przemawia za “rozrzedzeniem” zakupowiczów kumulujących się w długie kolejki zwłaszcza w soboty. Niestety, to jeszcze nie dziś.

Październik może być jednak dla tej sprawy okresem decydującym – być może rząd po przeprowadzonej właśnie rekonstrukcji inaczej niż do tej pory spojrzy na problem zakazu handlu w niedzielę i zgodzi się na znowelizowanie ustawy.
Systematyczne rośnie odsetek Polaków, którzy chcą przywrócenia handlu we wszystkie niedziele. Po wakacjach i przed spodziewaną drugą falą zachorowań na COVID ta grupa jest już w zdecydowanej przewadze.

Jak donosi biznes.radiozet.pl inicjatywa pomocy przedsiębiorcom tym razem wyszła ze strony senatorów z Koalicji Obywatelskiej (KO), którzy przygotowali odpowiedni projekt uchwały umożliwiający handel w niedziele w czasie pandemii oraz 90 dni po jej zakończeniu.

— Dość narażania obywateli, dość narażania klientów na choroby. Dość generowania gigantycznych kolejek przed sklepami, zwłaszcza w weekendy, zwłaszcza przed niedzielami. Dość zmuszania pracowników do pracy wieczorem, w nocy, a często nawet 24 godziny na dobę. Dość więc zakazu handlu w niedziele — powiedział Adam Szejnfeld, senator KO, jak cytuje jego słowa wspomniany wyżej portal.

Jesteście za czy przeciw takiemu rozwiązaniu?