Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną, dziś padł kolejny rekord!

Oto wpis ministerstwa:Mamy 10 040 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (1 315), mazowieckiego (1 162), śląskiego (1 008), podkarpackiego (881), kujawsko-pomorskiego (771), wielkopolskiego (755), łódzkiego (675), lubelskiego (658), pomorskiego (548),dolnośląskiego (462), opolskiego (362), warmińsko-mazurskiego (348), zachodniopomorskiego (285), lubuskiego (283), podlaskiego (268), świętokrzyskiego (259).Z powodu COVID-19 zmarło 13 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 117 osób.Liczba zakażonych koronawirusem: 202 579/3 851 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Podstawówki jednak będą uczyć się online?

Do szkół podstawowych ma wrócić nauka online: ustalenia dziennikarzy RMF FM potwierdził w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Na lekcje zdalne miałyby być odesłane dzieci z wyższych klas podstawówek. Decyzja – jak zapowiedział szef rządu – najpewniej zapadnie dzisiaj.

Teraz nauka online miałaby wrócić do starszych klas podstawówek.

„W epidemii nie ma miejsc, które są dla kogokolwiek całkowicie bezpieczne, bo ona (…) rozprzestrzeniła się wszędzie. Kierujemy się zdaniem ekspertów i na początku zamknęliśmy dla nauki stacjonarnej szkoły ponadpodstawowe: to jest ponad 1,5 mln uczniów (…). Z wysoką dozą prawdopodobieństwa dzisiaj po południu, na kolejnym sztabie kryzysowym, podejmiemy decyzję o tym, że także wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu” – ogłosił w czasie sejmowego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił również, że w pierwszych miesiącach pandemii, także latem, rząd wydał na stworzenie „przestrzeni technicznej do nauki zdalnej” 350 mln złotych. „A teraz przekazujemy kolejne 300 mln złotych na naukę zdalną” – przekazał Morawiecki.

Świetna wiadomość dla Polaków

We wtorek wieczorem Piotr Müller potwierdził, że jeszcze w tym tygodniu czekają nas zmiany w związku z trwająca epidemią koronawirusa w Polsce.

-Zakończyło się posiedzenie RZZK. Podczas posiedzenia omówiono m.in. kwestię zwiększenia liczby łóżek w szpitalach. Dzięki podjętym działaniom ich liczba zostanie zwiększona w tym tygodniu o co najmniej kilka tysięcy – napisał Piotr Müller.

To bez cienia wątpliwości bardzo ważna i pozytywna informacja dla wszystkich Polaków. Większa liczba łóżek może pozwolić na znacznie skuteczniejszą walkę z pandemią COVID-19. Jednak to nie koniec dobrych informacji.

– W każdym województwie jest ponadto gotowość do tworzenia szpitali tymczasowych. Rozpoczęcie ich budowy będzie uzależnione od sytuacji w danym województwie. – napisał na Twitterze Piotr Müller.

Nowe obostrzenia już w czwartek?

– Podejmujemy takie działania, które są niezbędne w danym czasie. Oczywiście każdy wariant musi być brany pod uwagę, ale robimy wszystko, aby liczba łóżek i respiratorów była na tyle duża, żeby nie wprowadzać tak daleko idących rozwiązań, jak wiosną tego roku – mówił w programie “Graffiti” na antenie Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier nie wykluczył, że możliwe będzie podjęcie decyzji o kolejnych, bardziej rygorystycznych ograniczeniach związanych z epidemią koronawirusa. 

– W czwartek zapadną decyzje jeśli chodzi o ewentualne obostrzenia. W tej chwili analizujemy to, jak wygląda sytuacja w poszczególnych strefach – dodał Piotr Müller

– Można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone. Chodzi o limity wejść do danych miejsc czy kwestie związane z ograniczeniem funkcjonowania niektórych gałęzi gospodarki – przekazał..

Wizja Jackowskiego spełnia się na naszych oczach?

Krzysztof Jackowski przypomniał swoim widzom, że jego wizja dotycząca tego, jakie będzie lato w Polsce się sprawdziła. Teraz nawiązał do kolejnej wizji, która właśnie zaczęła sprawdzać się na naszych oczach. Ta dotyczyła jesieni. Jasnowidz twierdził, że pogoda nie będzie nas rozpieszczać, a nadchodząca jesień w niczym nie będzie przypominała pięknej, złotej, polskiej jesieni, tylko będzie ponura i wręcz paskudna.

– Moim zdaniem w tym roku jesień przyjdzie dosyć szybko. Przewiduję, że chłodniejszy okres zacznie się już we wrześniu. Ochłodzeniu będą towarzyszyć opady deszczu – powiedział Krzysztof Jackowski.

Tak jak przewidywał Krzysztof Jackowski, jesień w tym roku wyjątkowo daje się we znaki. Co chwilę IMGW wydaje ostrzeżenia przed bardzo silnym, porywistym wiatrem, który może zagrażać zdrowiu, życiu czy nawet niszczyć mienie.

Cmentarze jednak będą zamknięte?

– Nie mamy w tej chwili planów zamykania cmentarzy na 1 listopada – przekazał w poniedziałek (19 października) szef KPRM Michał Dworczyk. Polityk na antenie Radia Zet zaapelował o to, żeby odwiedzać groby najbliższych w pierwszych dniach listopada lub pod koniec października.

Jak podkreślił, kluczowe jest “zachowanie dystansu i wszystkich środków, które powinniśmy zachowywać i przestrzegać, żeby ograniczyć transmisję wirusa

Policja przypomina o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

– Policjanci będą na to zwracać uwagę – zapewniał Interię insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Czy w tym tygodniu rząd ogłosi kolejne obostrzenia?

Premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem portalu twitter apelował do Polaków:

Apeluję do seniorów i do wszystkich państwa – kto może niech zmniejszy zakres kontaktów społecznych i mobilności społecznej, kto może niech zostanie w domu i świadczy pracę w sposób zdalny. Nasza strategia musi przede wszystkim chronić seniorów.

Seniorzy są przede wszystkim narażeni na fatalne skutki #koronawirus, ale nie tylko oni. Młodzież i dzieci przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Stąd nasza decyzja o świadczeniu edukacji w sposób zdalny w szkołach średnich i wyższych.

Idziemy drogą środka. Jeśli kolejne obostrzenia będą niezbędne to je za 2-3 dni ogłosimy. Obrona miejsc pracy i świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalna. Ochrona zdrowia i życia i ochrona gospodarki to nasza droga, którą obraliśmy.

Świetne informacje dla Polskiego narodu – chodzi o walkę z COVID

Od dziś jesteśmy w posiadaniu ok. 600 respiratorów, które wspomagają walkę z koronawirusem, wolnych jest jeszcze ok. 800. Z uwagi na narastające tempo rozwoju epidemii, ta informacja jest doskonała dla wszystkich Polaków.

Kancelaria Premiera poinformowała również o tym, że Agencja Rezerw Materiałowych dysponuje ponad 2000 respiratorami, które będą rozdysponowane w szpitalach. Przekazywana wiadomość może stanowić źródło optymizmu dla wszystkich obywateli naszego kraju.

Dokonywane są tu zakupy na najbliższych parę miesięcy na respiratory czy kardiomonitory. Sprzęt medyczny będzie służył do wyposażania tego, co będzie niezbędne przy każdym możliwym scenariuszu rozwoju epidemii. – możemy przeczytać w komunikacie Kancelarii Premiera

Konferencja ministra, czeka nas lockdown?

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej zapowiedział, że rząd przygotowuje się na możliwy wzrost liczby zakażonych koronawirusem. W każdym województwie mają powstać szpitale tymczasowe. Będzie także współpraca z prywatną służbą zdrowia. Powstanie lista szpitali prywatnych, które utworzą łóżka Covidowe. Minister obiecał też większe pieniądze dla personelu medycznego.

Minister Zdrowia wypowiedział się także na temat lockdownu. Potwierdził często padające na ten temat opinie. Możemy być spokojni, że całkowitego zamknięcia nie będzie, choć obostrzenia są naprawdę restrykcyjne.

– Nie jesteśmy skazani na wybór: albo lockdown, albo luzowanie obostrzeń. Mamy trzecią drogę, choć wiąże się to z różnymi obostrzeniami – wyjaśnił dziś Niedzielski.

Zmiany czekają także lekarzy, zostaną wprowadzone liczne zapisy ułatwiające pracę medyków:

– Podpiszę rozporządzenie ministra zdrowia, które do grudnia będzie wyłączało normy związane z zatrudnieniem poszczególnych typów personelu.

To może Cię zainteresować:  POLACY NIE ODWIEDZĄ GROBÓW SWOICH BLISKICH NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH? MZ ZABRAŁ GŁOS!! [PILNE]

Od dzisiaj obowiązują nowe obostrzenia

Obostrzenia ogłoszone niedawno przez premiera obowiązują już od dziś. Według postanowień rządu dotkną niemal wszystkich Polaków. Zmiany dla żółtej i czerwonej strefy wpłyną na codzienność diametralnie. Warto pamiętać, jakie są obowiązujące od dziś dodatkowe restrykcje.

Nowe obostrzenia dotyczące organizacji wesel, imprez okolicznościowych obowiązują od poniedziałku 19 października. W strefie czerwonej nauka w liceach i technikach będzie się odbywać zdalnie. Strefa żółta do nauka hybrydowa: częściowo w budynku, częściowo w domu. 

Od poniedziałku zmienione zostają zasady dotyczące imprez okolicznościowych. Zgodnie z nimi w strefie żółtej na weselach i innych uroczystościach może brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos z wyłączeniem momentu spożywania posiłków.

W strefie czerwonej od poniedziałku obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych jak m.in. wesela, konsolacje. 

W autobusie może być zajętych 50% miejsc siedzących i 30% miejsc siedzących i stojących, łącznie. Dziś jest pierwszy dzień powszedni nowych przepisów. Codziennie rano do pracy tysiące Polaków dojeżdża komunikacją miejską, nowe restrykcje z pewnością utrudniły te podróże.

Od poniedziałku uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, przechodzą na nauką zdalną. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. Natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym (nauka hybrydowa).

To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCE OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! NIE MOŻEMY TEGO IGNOROWAĆ!

Kontrole sanepidu – nawet rodzinne spotkania?

Rząd zaapelował do samorządów o wprowadzenie kontroli w komunikacji miejskiej. Jak dodał Piotr Müller, rzecznik rządu kontrole planowane są także podczas wesel i… imprez rodzinnych.

Przede wszystkim apelujemy do samorządów i do wszystkich podmiotów, które prowadzą tego typu sieć transportową, aby podjęły działania kontrolne. Bo to nie jest tylko kwestia kontroli służb państwowych, ale również kontroli służb samorządowych. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów powinien ponieść przewoźnik, który nie dotrzymał limitów, które wynikają z przepisów ustawy.

Rzecznik rządu dodał także, że kontrolerzy będą pojawiać się na weselach i imprezach rodzinnych i sprawdzać przestrzeganie obostrzeń.

Czy do imprezy rodzinnej można zaliczyć świąteczne spotkanie podczas Wszystkich Świętych i Wigilii? Tego już rzecznik rządu nie wyjaśnił. Główny nacisk ma być kładziony na to, by liczba osób podczas takich wydarzeń była jak najmniejsza.

To może Cię zainteresować:  BARDZO WAŻNE OBOSTRZENIE!! WSZYSCY MUSIMY TEGO PRZESTRZEGAĆ!! [PILNE]

Ekspert nie ma wątpliwości, musimy przygotować się na najgorsze

Ekspert w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut na łamach portalu wydarzenia.interia.pl wypowiedział się na temat bieżących zdarzeń. Profesor powiedział, co jego zdaniem zdarzy się już za dwa tygodnie.

Jego zdaniem wszystko będzie zależeć od zachowań ludzi.

Następnie zaznaczył, że jeśli będziemy stosować się do panujących restrykcji i nie łamać zasad, to przy obecnie odnotowanej liczbie przypadków zakażeń koronawirusem sytuacja powinna wyjaśnić się w przeciągu dwóch tygodni.

– Częstość zakażeń jest w tej chwili taka, że spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała. Wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są, więc bardzo wskazane – zaznaczył prof. Włodzimierz Gut.

Za 2 tygodnie może być bardzo nieciekawie

“Dziennik Gazeta Prawna” przekazał, że w Polsce dostępnych jest 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, a 467 z nich jest obecnie zajętych. Matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie dostępnych danych o epidemii w Polsce obliczyli, że przy tej dynamice wzrostu zachorowań, już za około dwa tygodnie zabraknie specjalistycznego sprzętu dla potrzebujących go pacjentów.To może Cię zainteresować:  “Dajesz pieniądze na Owsiaka? Głupiec!” Mocne słowa kardiochirurga o WOŚP.

– Różnice są widoczne w podziale na województwa. W niektórych może dojść do załamania szybciej, inne dysponują większymi rezerwami. Krytyczny punkt może zostać oddalony, jeśli rząd udostępni kolejne respiratory (ich maksymalna liczba to 11 tys.) – przekazał na swoich łamach “Dziennik Gazeta Prawna”.To może Cię zainteresować:  POLACY NIE ODWIEDZĄ GROBÓW SWOICH BLISKICH NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH? MZ ZABRAŁ GŁOS!! [PILNE]

Od jutra bardzo duże zmiany – chodzi o szkoły

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną w Polsce, od jutra wchodzi w życie kolejne obostrzenie. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało niezwykle ważną wiadomość.

– Od jutra, 19 października – zmiana zasad funkcjonowania szkół ponadpodstawowych. W strefie żółtej – system mieszany, w strefie czerwonej – kształcenie na odległość – poinformował resort na Twitterze.

Jak przekazało Ministerstwo Edukacji, w obu strefach będą wyjątki dotyczące między innymi szkół specjalnych, szkół specjalnych w zespołach, internatów, szkół i placówek w kształceniu zawodowym i ustawicznym – w zakresie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. – źródło lelum.pl, twitter MEN.

Boże Narodzenie w tym roku będzie zupełnie inne niż zawsze?

Jak przytacza serwis Webniusy, eksperci już apelują do wszystkich, by w tym roku, ze względu na epidemię, zmienili nieco swoje tradycje i przyzwyczajenia. Szczególnie zniechęca się do wielogodzinnego siedzenia przy jednym stole, gdzie często gromadzi się nawet kilkanaście osób.

– Poza tym, eksperci są zdania, że warto porozmawiać z każdym członkiem rodziny, z którym mamy zamiar świętować, aby darował sobie rodzinne spotkanie, jeśli w przeciągu 3 tygodni zauważył u siebie niepokojące objawy zdrowotne lub też miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem – informuje serwis Webniusy powołując się na amerykańską agencję rządową Centra Kontroli i Prewencji Chorób.

Świąt Bożego Narodzenia nikt nie chce spędzać bez rodziny, ale pamiętajmy, że zawsze możemy się spotkać poprzez Skype’a czy Zooma, zapewniając tym samym bezpieczeństwo, nie tylko sobie, ale przede wszystkim naszym bliskim. Dodatkowo eksperci informują, że jeżeli zdecydujemy się na świętowanie przy wspólnym stole, warto skrócić czas naszej fiesty, a także  ograniczyć liczbę osób do 10. To może Cię zainteresować:  Bydgoszcz. Dwumiesięczne bliźnięta zamordowane przez matkę.

Oczywiście eksperci doradzają noszenie maseczki i utrzymanie dystansu minimum 2,5 metra pomiędzy gośćmi, oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia z poszczególnymi osobami. Pamiętajmy, że przy świątecznym stole wciąż obowiązują nas zasady higieny. Myjmy ręce i dezynfekujmy często używane powierzchnie. Pamiętajmy, że jeżeli zadbamy o siebie i bliskich w to Boże Narodzenie, kolejne będziemy mogli spędzić w jeszcze milszej atmosferze.To może Cię zainteresować:  Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić. “Obowiązek dotknie wszystkich”.To może Cię zainteresować:  Gotujesz ryż lub kaszę w woreczkach? Natychmiast przestań to robić!To może Cię zainteresować:  Koronawirus dotarł do Warszawy? Zakazano przychodzić do pracy i szkoły tym, którzy ferie spędzili we Włoszech.

To może Cię zainteresować:  Rosyjska Rakieta spadła na Polskę, są ofiary!!! Oświadczenie premiera po naradzie w BBN

Granice znowu mogą zostać zamknięte? Ministerstwo wprowadza trzeci stopień ostrzeżenia

Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne – powiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.To może Cię zainteresować:  Skąpy mąż żądał, aby pochowano go z pieniędzmi. Wdowa zrobiła coś genialnego

Co z granicami?

Wawrzyk przekazał w piątek na konferencji prasowej, że granice pozostają otwarte. – Zamykanie lub otwieranie granic, to nie jest kompetencja Ministerstwa Spraw Zagranicznych. My wydajemy rekomendacje dla naszych rodaków polegająca na tym, żeby zastanowili się, czy naprawdę muszą udawać się w podróż zagraniczną – powiedział Wawrzyk.To może Cię zainteresować:  NIESPODZIEWANA KONFERENCJA MINISTRA!! CZEKA NAS LOCKDOWN?? JEST STANOWISKO! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Zrobiła domowy plaster i po jednej nocy dziecko przestało kaszleć!

Kiedy można nie zakładać maseczki? 

Okazuje się jednak, że dokładne przepisy, które zostały opublikowane na stronach ministerstwa, pozwalają na zastosowanie wyjątku w noszeniu maseczki. I jest to oczywiście związane z uprawianiem sportu. Brak maseczki może być usprawiedliwiony tylko w kilku przypadkach. –  Z tego obowiązku nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży – informuje ministerstwo zdrowia. To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCE OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! NIE MOŻEMY TEGO IGNOROWAĆ!

Oznacza to po prostu, że biegając np. po chodniku w centrum miasta, trzeba zasłaniać usta i nos. I to niezależnie od tego, czy biegamy między ludźmi, czy po kompletnie pustej ulicy. Jeśli jednak wbiegniemy do parku, to mamy możliwość zdjęcia maseczki. To może Cię zainteresować:  Dwulatek potrzebuje prawdziwej rodziny, która się nim zaopiekuje.

Ważne jest jednak stosowanie tych przepisów w dobrej wierze i zachowywanie odstępu wynoszącego minimum 1,5 metra. Także w wymienionych wyżej miejscach. W innych przypadkach możliwe będzie ukaranie osoby łamiącej przepisy. 

Nadzwyczajna decyzja premiera Słowacji i miliony testów na koronawirusa. Wojsko i policja przebadają niemal wszystkich obywateli.

Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju, z wyjątkiem dzieci do 10 lat – poinformował premier tego kraju Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień. Nie wiadomo, czy będą obowiązkowe, czy nie.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!!! [PILNE]

Słowacja zamieszkiwana jest przez blisko 5,5 mln osób. Całą operację ma przeprowadzić i zabezpieczyć wojsko, nie angażując w nią personelu medycznego, pracującego w szpitalach przy chorych z COVID-19.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCY KOMUNIKAT MINISTERSTWA ZDROWIA!! [PILNE]

Ogólnokrajowe testowanie przeprowadzone ma być jak wybory – rząd przewiduje 6 000 miejsc poboru, do których dotrzeć będzie łatwo z każdego zakątka kraju. Jeśli u kogoś potwierdzone zostanie zakażenie – osoba ta, jak i wszyscy jej domownicy, będą poddani kwarantannie. Co ważne, badanie populacji zostanie powtórzone (najpewniej po tygodniu), by wykryć “fałszywie ujemnych” obywateli z pierwszego testu.To może Cię zainteresować:  Kasjerka upokorzyła młodą kobietę. Jej odpowiedź dogłębnie porusza i zmusza do refleksji…

Sądzicie, że takie posunięcie jest dobrym pomysłem?

Wirusolog zdradził kiedy możemy spodziewać się wygaszenia koronawirusa

Wirusolog w rozmowie z RMF FM powiedział m.in., kiedy możemy spodziewać się osłabienia COVID-19. Niestety nie miał dla nas dobrych wiadomości. Z pewnością wielu Polaków będzie załamanych i zaniepokojonych, zupełnie nie tego się spodziewali. W połowie października w naszym kraju odnotowuje się prawie 10 tys. przypadków zakażeń dziennie i najwyraźniej koniec pandemii nie jest wcale tak blisko, jak mogłoby się niektórym wydawać. Może się okazać, że lockdown będzie jedynym wyjściem — powiedział ekspert.To może Cię zainteresować:  SUROWE KARY ZA BRAK ZASŁONIĘTEGO NOSA/UST!! POLICJA I STRAŻ MIEJSKA WYCHODZI NA ULICĘ! [PILNE]

— Znaczy no jest szansa taka, że to wygasimy swoimi działaniami, swoimi zachowaniami. Mam nadzieję, że tak się wydarzy, no bo na kolejne osłabienie efektu, można liczyć dopiero, tak jak w tym roku, gdzieś koło maja — powiedział na antenie radia.To może Cię zainteresować:  Kot chorobliwie chciał pomóc swojej Pani. Sądząc, że się topi, usiłował wyciągnąć ją z wanny!To może Cię zainteresować:  Bydgoszcz. Dwumiesięczne bliźnięta zamordowane przez matkę.

Dodał, iż na wiosnę podeszliśmy bardzo poważnie do sprawy i dlatego to wszystko bardzo szybko się wyciszyło, lecz w lecie zupełnie zlekceważyliśmy ten problem i efekty tego mamy właśnie teraz.

Od dzisiaj bardzo duże zmiany

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc,
 • od 19 października – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej,
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m²,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób,
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe,
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25% miejsc zajętych przez publiczność,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

To może Cię zainteresować:  Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić. “Obowiązek dotknie wszystkich”.

Strefa czerwona:

Od soboty obowiązuje nowa lista powiatów objętych czerwoną strefą epidemiczną. Łącznie znalazły się w niej 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. W województwie dolnośląski w czerwonej strefie znalazły się powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki oraz polkowicki.

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę,
 • od 19 października – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne),
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m²,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób,
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCE OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! NIE MOŻEMY TEGO IGNOROWAĆ!

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc,
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25% miejsc zajętych przez publiczność,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. (z wyjątkami)

To może Cię zainteresować:  BARDZO WAŻNE OBOSTRZENIE!! WSZYSCY MUSIMY TEGO PRZESTRZEGAĆ!! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  Odmówiono aborcji 14-latce, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Zmarła podczas porodu

Zmiana w obostrzeniach, ministerstwo zmieniło zdanie

Ministerstwo Sportu opublikowało w piątek nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące basenów, siłowni i centrów fitness. Zakładają one, że będą z nich mogły korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni.

Dziś późnym popołudniem na oficjalnym Twitterze Ministerstwa Sportu pojawiła się informacja dotycząca zasad bezpieczeństwa korzystania z pływalni podczas pandemii. Baseny w dalszym ciągu będą dostępne dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, wydarzeń sportowych lub zajęć. Podobnie stanie się w przypadku zajęć studenckich na uczelni lub w szkole.To może Cię zainteresować:  Donald Tusk w ‘Szansie na sukces’! Pamiętacie ten występ? Polityk wolałby o tym zapomnieć…

W mediach społecznościowych mistrzyni olimpijskiej w pływaniu Otylii Jędrzejczak pojawił się wpis, w którym skomentowała wprowadzone obostrzenia:

– Przecież w wodzie jest chlor, dzięki czemu jest to miejsce bezpieczniejsze od innych – zauważa Otylia Jędrzejczak.

Była pływaczka zakomunikowała, że przedstawiła ministrowi sportu Piotrowi Glińskiemu, wicepremierowi oraz wiceminister resortu Annie Krupce stanowisko ludzi związanych z pływactwem, a także przedstawicieli dyscyplin sportowych związanych z basenami:To może Cię zainteresować:  Władza nie informuje o zgonach? Bliska osoba zmarłej na COVID-19 napisała list.

– Dziękuję za rozmowę i wysłuchanie. Myślę, że udało się nam znaleźć kompromis w tej trudnej sytuacji epidemiologicznej – podkreśliła mistrzyni olimpijska.

Belgia wprowadza bardzo poważne obostrzenia

W Belgii podobnie jak u Nas z dnia na dzień drastycznie zwiększają się statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2). W ciągu ostatniej doby odnotowano 8271 przypadków zakażeń.To może Cię zainteresować:  Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić. “Obowiązek dotknie wszystkich”.

W związku z tym rząd zaczyna wprowadzać bardzo poważne obostrzenia, które mają wejść w życie od 19 października (poniedziałek). Od poniedziałku obowiązywać będzie godzina policyjna w godzinach ( od 21 do 5 rano). Zamykane są też restauracje i kawiarnie. Wstępnie obostrzenia zostały ogłoszone na cztery tygodnie.

Jak wyglądać będą Święta Bożego Narodzenia?

W sklepach pojawiły się już pierwsze świąteczne ozdoby i pierniki. Niektóre wystawy sklepów przypominają już, że zbliża się Boże Narodzenie. Epidemia koronawirusa jednak nieco tłumi radość z powodu świąt. W obliczu wzrastającej liczby zakażeń, należy się bowiem spodziewać wielu ograniczeń.

Ekspert ds. zdrowia Karl Lauterbach (SPD) krytycznie wypowiedział się na temat jarmarków bożonarodzeniowych. „Uważam to za nieuzasadnione, by w tym roku organizować jarmarki bożonarodzeniowe”, powiedział dziennikowi “RheinischenPost” w sobotę (10.10.2020). „Ten, kto przy tej sytuacji infekcyjnej pójdzie napić się grzanego wina, ryzykuje pobytem w szpitalu w wigilię”. Według polityka SPD nie ma takich zasad higieny, które pozwoliłyby zachować wystarczającą odległość przy stoiskach na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Jak przekazał Wprost.pl, eksperci z CDC, amerykańskiej agencji rządowej Centra Kontroli i Prewencji Chorób, ogłosili już zalecenia dotyczące spędzania Bożego Narodzenia w czasie pandemii koronawirusa. Wygląda na to, że musimy przygotować się na ogromne zmiany. 

Świąt Bożego Narodzenia nikt nie chce spędzać bez rodziny, ale pamiętajmy, że zawsze możemy się spotkać poprzez Skype’a czy Zooma, zapewniając tym samym bezpieczeństwo, nie tylko sobie, ale przede wszystkim naszym bliskim. Dodatkowo eksperci informują, że jeżeli zdecydujemy się na świętowanie przy wspólnym stole, warto skrócić czas naszej fiesty, a także  ograniczyć liczbę osób do 10. 

Oczywiście eksperci doradzają noszenie maseczki i utrzymanie dystansu minimum 2,5 metra pomiędzy gośćmi, oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia z poszczególnymi osobami. Pamiętajmy, że przy świątecznym stole wciąż obowiązują nas zasady higieny. Myjmy ręce i dezynfekujmy często używane powierzchnie. Pamiętajmy, że jeżeli zadbamy o siebie i bliskich w to Boże Narodzenie, kolejne będziemy mogli spędzić w jeszcze milszej atmosferze.

Duże zmiany w kościele

– W związku i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4 mkw. w strefie żółtej i 1 osoba na 7 mkw. w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń – zaapelował abp Gądecki, zachęcając duchownych do udzielenia dyspens; jak informuje portal dorzeczy.

W niedziele można iść na mszę świętą, jednak nieobecność w niej  nie jest grzechem. 

– W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej – napisał przewodniczący Episkopatu.

Strefa Czerwona – lista miast i powiatów z 15 października

Chwile po godzinie 16:30 w czwartek 15 października Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 152 miast i powiatów, które znalazły się w tzw. strefie czerwonej.

Poniżej publikujemy listę miast i powiatów, która znajduje się dokumencie:


Powiat:Województwo:
głogowskidolnośląskie
kamiennogórskidolnośląskie
legnickidolnośląskie
lubińskidolnośląskie
milickidolnośląskie
polkowickidolnośląskie
aleksandrowskikujawsko-pomorskie
bydgoskikujawsko-pomorskie
grudziądzkikujawsko-pomorskie
inowrocławskikujawsko-pomorskie
mogileńskikujawsko-pomorskie
nakielskikujawsko-pomorskie
radziejowskikujawsko-pomorskie
toruńskikujawsko-pomorskie
tucholskikujawsko-pomorskie
włocławskikujawsko-pomorskie
żnińskikujawsko-pomorskie
Bydgoszczkujawsko-pomorskie
Grudziądzkujawsko-pomorskie
Toruńkujawsko-pomorskie
Włocławekkujawsko-pomorskie
janowskilubelskie
lubelskilubelskie
łęczyńskilubelskie
łukowskilubelskie
puławskilubelskie
ryckilubelskie
świdnickilubelskie
włodawskilubelskie
Chełmlubelskie
Lublinlubelskie
Zamośćlubelskie
gorzowskilubuskie
krośnieńskilubuskie
międzyrzeckilubuskie
żarskilubuskie
bełchatowskiłódzkie
brzezińskiłódzkie
łowickiłódzkie
łódzki wschodniłódzkie
pabianickiłódzkie
pajęczańskiłódzkie
piotrkowskiłódzkie
radomszczańskiłódzkie
wieluńskiłódzkie
Łódźłódzkie
Piotrków Trybunalskiłódzkie
Skierniewicełódzkie
bocheńskimałopolskie
chrzanowskimałopolskie
gorlickimałopolskie
krakowskimałopolskie
limanowskimałopolskie
miechowskimałopolskie
myślenickimałopolskie
nowosądeckimałopolskie
nowotarskimałopolskie
olkuskimałopolskie
oświęcimskimałopolskie
suskimałopolskie
tatrzańskimałopolskie
wadowickimałopolskie
wielickimałopolskie
Krakówmałopolskie
Nowy Sączmałopolskie
Tarnówmałopolskie
garwolińskimazowieckie
legionowskimazowieckie
makowskimazowieckie
otwockimazowieckie
przasnyskimazowieckie
radomskimazowieckie
szydłowieckimazowieckie
Siedlcemazowieckie
Warszawamazowieckie
głubczyckiopolskie
kędzierzyńsko-kozielskiopolskie
krapkowickiopolskie
namysłowskiopolskie
nyskiopolskie
oleskiopolskie
prudnickiopolskie
strzeleckiopolskie
brzozowskipodkarpackie
dębickipodkarpackie
jarosławskipodkarpackie
kolbuszowskipodkarpackie
leżajskipodkarpackie
łańcuckipodkarpackie
mieleckipodkarpackie
przemyskipodkarpackie
przeworskipodkarpackie
ropczycko-sędziszowskipodkarpackie
rzeszowskipodkarpackie
sanockipodkarpackie
strzyżowskipodkarpackie
leskipodkarpackie
Przemyślpodkarpackie
Rzeszówpodkarpackie
białostockipodlaskie
bielskipodlaskie
hajnowskipodlaskie
sokólskipodlaskie
wysokomazowieckipodlaskie
zambrowskipodlaskie
Białystokpodlaskie
Suwałkipodlaskie
chojnickipomorskie
gdańskipomorskie
kartuskipomorskie
kościerskipomorskie
kwidzyńskipomorskie
lęborskipomorskie
puckipomorskie
słupskipomorskie
starogardzkipomorskie
tczewskipomorskie
wejherowskipomorskie
Gdańskpomorskie
Gdyniapomorskie
Słupskpomorskie
Sopotpomorskie
cieszyńskiśląskie
częstochowskiśląskie
kłobuckiśląskie
żywieckiśląskie
Częstochowaśląskie
Ruda Śląskaśląskie
buskiświętokrzyskie
jędrzejowskiświętokrzyskie
kieleckiświętokrzyskie
pińczowskiświętokrzyskie
skarżyskiświętokrzyskie
włoszczowskiświętokrzyskie
Kielceświętokrzyskie
działdowskiwarmińsko-mazurskie
iławskiwarmińsko-mazurskie
nowomiejskiwarmińsko-mazurskie
Olsztynwarmińsko-mazurskie
gostyńskiwielkopolskie
jarocińskiwielkopolskie
krotoszyńskiwielkopolskie
międzychodzkiwielkopolskie
ostrowskiwielkopolskie
poznańskiwielkopolskie
rawickiwielkopolskie
słupeckiwielkopolskie
wolsztyńskiwielkopolskie
Poznańwielkopolskie
sławieńskiZachodniopomorskie
szczecineckiZachodniopomorskie
KoszalinZachodniopomorskie

Handel dozwolony w niedziele?

Rosnąca liczba zachorowań na COVID i ryzyko (problem z zachowaniem dystansu społecznego) przemawia za “rozrzedzeniem” zakupowiczów kumulujących się w długie kolejki zwłaszcza w soboty. Niestety, to jeszcze nie dziś.

Październik może być jednak dla tej sprawy okresem decydującym – być może rząd po przeprowadzonej właśnie rekonstrukcji inaczej niż do tej pory spojrzy na problem zakazu handlu w niedzielę i zgodzi się na znowelizowanie ustawy.
Systematyczne rośnie odsetek Polaków, którzy chcą przywrócenia handlu we wszystkie niedziele. Po wakacjach i przed spodziewaną drugą falą zachorowań na COVID ta grupa jest już w zdecydowanej przewadze.

Jak donosi biznes.radiozet.pl inicjatywa pomocy przedsiębiorcom tym razem wyszła ze strony senatorów z Koalicji Obywatelskiej (KO), którzy przygotowali odpowiedni projekt uchwały umożliwiający handel w niedziele w czasie pandemii oraz 90 dni po jej zakończeniu.

— Dość narażania obywateli, dość narażania klientów na choroby. Dość generowania gigantycznych kolejek przed sklepami, zwłaszcza w weekendy, zwłaszcza przed niedzielami. Dość zmuszania pracowników do pracy wieczorem, w nocy, a często nawet 24 godziny na dobę. Dość więc zakazu handlu w niedziele — powiedział Adam Szejnfeld, senator KO, jak cytuje jego słowa wspomniany wyżej portal.

Jesteście za czy przeciw takiemu rozwiązaniu?