Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną, dziś padł kolejny rekord!

Oto wpis ministerstwa:Mamy 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1579), wielkopolskiego (1516), małopolskiego (1331), śląskiego (1168), kujawsko-pomorskiego (905), łódzkiego (863), podkarpackiego (777), pomorskiego (710), dolnośląskiego (610),zachodniopomorskiego (515), świętokrzyskiego (486), lubelskiego (411), opolskiego (404), warmińsko-mazurskiego (311), lubuskiego (297), podlaskiego (224). Z powodu COVID-19 zmarło 31 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób.Liczba zakażonych koronawirusem: 214 686/4 019 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Do kiedy nauczanie zdalne?

Prof. Czarnek uznaje za najważniejsze bezpieczeństwo dzieci, które w tak dynamicznej sytuacji epidemicznej daje tylko nauczanie zdalne. Minister Edukacji podkreśla jednak, że zdalne nauczanie nie jest nawet w części tak dobre i skuteczne jak nauczanie stacjonarne. 

-Nie ma takiego systemu nauczania zdalnego, które byłoby choćby w połowie tak dobre jak stacjonarne – mówi Minister

-Nie możemy sobie postawić prostego założenia, że jak będzie 10 tysięcy zakażeń dziennie, to dzieci wrócą do szkół. Liczy się tendencja – wyjaśnia Przemysław Czarnek.

-Szkoły będą działały zdalnie tak długo, jak będzie to konieczne. Unowocześniamy nauczanie zdalne – powiedział w trakcie wywiadu. 

Od 26 października duże zmiany

Dziś o godzinie 11 odbyła się konferencja premiera Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia. Wprowadzone zostały nowe obostrzenia!

– Szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym – przekazał Morawiecki. – To potrzebne, żeby przerwać łańcuch transmisji – tłumaczy i powołuje się na badania.

– W godzinach od 8 do 16 dzieci do 16 roku życia nie mogą spotykać się same, w grupach, muszą być pod opieką dorosłego – mówi premier.

Restauracje i bary, lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak jak do tej pory. Mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Zakaz ma potrwać dwa tygodnie. Rząd ogranicza spotkania, zebrania do pięciu osób. Wyjątek to np. cele zawodowe.

– Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się – podaje Morawiecki.

– Przed nami krytyczny tydzień. Przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją, czy ten wzrost zachorowań się zmieni. Spełniają się czarne scenariusze – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wojsko wkracza na rejony Polski, potrzebna pomoc

Polscy żołnierze mają odciążyć medyków przy pobieraniu próbek do badań na obecność koronawirusa. Ten zabieg ma pozwolić personelowi medycznemu mocniej skupić się na pomocy pacjentom. O trwającej procedurze poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

– Wojsko Polskie szczególnie wesprze mieszkańców Małopolski w miejscach, gdzie oczekiwanie na test na obecność koronawirusa jest najdłuższe – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

“Wojsko Polskie szczególnie wesprze mieszkańców Małopolski w miejscach, gdzie oczekiwanie na test na obecność koronawirusa jest najdłuższe. Na terenie województwa będą działać 32 zespoły wymazowe oraz kilka mobilnych zespołów, które będą jeździć do oczekujących na test” – napisał w czwartek na Twitterze Błaszczak.

Kolejne państwa wprowadzają godzinę policyjną

Francja ogłasza godzinę policyjną w kolejnych 38 departamentach, łącznie będzie już w 54. Godzina policyjna obowiązuje od godziny 21 go 6 rano. Premier Francji ostrzega, że najbliższe tygodnie będą bardzo trudne.

Premier Grecji ogłosił wprowadzenie godziny policyjnej (00:30-05:00) na obszarach najbardziej zagrożonych, w tym w Atenach. Obowiązkowe są także maseczki na świeżym powietrzu.

Kraje europejskie zaostrzają restrykcje

Nagłe przyrosty zakażeń koronawirusem odnotowuje coraz więcej państw. SARS-CoV-2 dotknął 41,1 miliona osób na całym świecie, z czego ponad milion poniosło śmierć w wyniku choroby. Pandemia koronawirusa okazała się problemem o niewyobrażalnej skali. Rządy poszczególnych państw co raz to zaostrzają restrykcje oraz wprowadzają kolejne obostrzenia dla swoich obywateli.

Francuski rząd rozważa przedłużenie stanu wyjątkowego do 16 lutego. Najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Włoskie regiony wprowadzają godzinę policyjną, a w Lombardii zamykają centra handlowe. Na terenie 12 litewskich samorządów wprowadzono lokalną kwarantannę.

Jeżeli pandemia koronawirusa we Francji będzie rozwijać się w takim tempie, liczba zakażonych może, do końca tygodnia, przekroczyć milion osób. Wszystko to sprawiło, że francuski rząd rozważa przedłużenie stanu wyjątkowego do 16 lutego 2021 roku

Godzina policyjna, zamknięte centra handlowe we Włoszech

Rekordową dzienną liczbę ponad 4 tysięcy zakażeń koronawirusem potwierdzono w środę w Lombardii – podała agencja Ansa, powołując się na władze tego włoskiego regionu, najbardziej dotkniętego przez epidemię. Aby minimalizować ilość zakażeń, władze regionu wprowadziły godzinę policyjną.

Od czwartku niemal wszystkie aktywności poza domem i przemieszczanie się w miejscach publicznych będzie zakazane między 23 a 5 rano.

Władze Lombardii zgodziły się też na zamknięcie centrów handlowych w weekendy – z wyjątkiem sklepów sprzedających żywność i inne podstawowe produkty (np. higieniczne).

Zamknięcie centrów handlowych w weekend ma na celu przeciwdziałanie powstawaniu okoliczności sprzyjających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wiosną Lombardia (stolicą regionu jest Mediolan) była długo uważana za epicentrum koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Szczególnie mocno ucierpieli podczas pierwszej fali epidemii seniorzy zamieszkujący ten region.

Na razie nie wiadomo jak długo będzie obowiązywać godzina policyjna i jak zostanie wdrożona. Szczegóły zostaną opisane w dekrecie, który wydadzą regionalne władze.

Premier w programie na żywo powiedział co może nas czekać w sobotę

– Mamy taką liczę “czerwonych” powiatów, ok. 317, że będę rekomendował, żeby od soboty cała Polska była strefą czerwoną. Już dzisiaj jest to ok. 75-80%, więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe – usłyszeli słuchacze programu “Gość Wydarzeń”. Taką informację przekazał sam premier, Mateusz Morawiecki.

– Szykujemy się na poszczególne scenariusze w następujący sposób. Mamy pierwszą, drugą, trzecią i czwartą linię obrony. Pierwsza linia obrony, to nasze obostrzenia, maseczki, testowanie i wyłapywanie przypadków osób chorych. Druga to cały system szpitali, kwarantanny, izolacja, ale przede wszystkim ludzie, medycy. Trzecia linia to dodatkowe łóżka. Tych jeszcze nie ma, ale za kilka dni pojawi się ich w systemie dodatkowe 13 tys. – mówił premier – Staramy się utrzymać praktyczność naszych zaleceń, a ta praktyczność jest wprost proporcjonalna do jasności, transparentności tego przekazu – dodał.

Cała Polska w czerwonej stefie?

Już wczoraj szef KPRM Michał Dworczyk informował, że decyzja o kolejnych obostrzeniach zapadnie w czwartek. Dziś z kolei rzecznik rządu przyznał, że dodatkowe restrykcje są niemal pewne, a część z nich może zacząć obowiązywać już od weekendu lub od początku przyszłego tygodnia. Z kolei Onet donosi, że rząd rozważa objęcie całego kraju czerwoną strefą. 

Jeden ze scenariuszy zakłada, że cała Polska stanie się czerwoną strefą. Przypomnijmy, niedawno premier podjął podobną decyzję i mimo że nie wszystkie powiaty zaliczały się do żółtej strefy, to ogłoszono, że cały kraj podlegać będzie zasadom obowiązującym w żółtej strefie. Dodatkowe obostrzenia miały powstrzymać tempo wzrostu zakażeń koronawirusem. Niestety, dane statystyczne nie napawają optymizmem. Wczoraj odnotowano 9291 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 107 osób (9 z powodu COVId, 98 z powodu chorób współistniejących).

Jakie zasady będą obowiązywać, jeżeli cały kraj stanie się czerwoną strefą? Sprawdź poniżej

Czerwona strefa. Zasady

Jakie zasady obowiązują w czerwonej strefie? Sprawdź:

 • limity liczby klientów: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 15 m kw.
 • nauka zdalna
 • limity liczby wiernych w kościołach: 1 osoba na 7 m kw. (dotychczas 1 osoba na 4 m kw.)
 • zgromadzenia do 10 osób
 • całkowity zakaz wesel i styp

Jest decyzja na temat zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych

Mimo zawrotnego tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa, rząd i episkopat niechętnie podchodzili do tematu zamykania cmentarzy na 1 listopada. Do takiego rozwiązania wzywali eksperci w obawie przed dalszym pogarszaniem się sytuacji epidemicznej w Polsce. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, rządzący zawarli właśnie porozumienie z władzami Kościoła w tej sprawie.

Mimo nawoływań epidemiologów zapadła decyzja o niezamykaniu nekropolii w Dniu Wszystkich Świętych. Rząd Mateusza Morawieckiego zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemicznego, ale jednocześnie jest świadom, że dla wielu Polaków tradycja odwiedzania grobów bliskich jest niezwykle istotna. W związku z tym zawarte zostało porozumienie z Episkopatem Polski.

Polacy sami będą musieli zadbać o swoje bezpieczeństwo na cmentarzach. Pomoże im w tym policja, sypiąc mandatami.

Będzie to właśnie pilnowanie przestrzegania przepisów sanitarnych. Policja może zwracać uwagę osobom stojącym w kolejkach po kwiaty i znicze. Może też karać tych, którzy maseczkę będą trzymać w kieszeni lub na brodzie – zapowiada Money.pl.

Duża zmiana dla seniorów

Premier zapowiedział, że w czwartek lub piątek przedstawi zasady działania “korpusu wsparcia seniorów”. W Głuchołazach ma działać już jeden z pierwszych ośrodków rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19.

Jednym z elementów linii obrony w strategii walki z koronawirusem są masowe szczepienia przeciwko grypie. – Mamy zakupionych i zamówionych ponad 3 mln szczepionek na grypę – przekazał Morawiecki.

– Nie obiecam, że za kilka miesięcy COVID-19 zniknie, bo tego nikt nie wie. Jeśli zrobiliśmy jakieś błędy, to się do nich przyznajemy. Mogę obiecać, że zrobimy wszystko, aby chronić naszych obywateli – mówił premier.

Co ze szczepionką na koronawirusa? – Do czasu aż szczepionka nie zostanie wynaleziona, proponuję, byśmy tę jedną naszą najważniejszą szczepionkę zastosowali. Tą szczepionką jest solidarność. Razem wyjdziemy z tej walki zwycięsko – tymi słowami podsumował swoje wystąpienie w Sejmie.

– Będą powstawać ośrodki rehabilitacji pokoronawirusowej; w najbliższych dniach przedstawię założenia Korpusu Wsparcia Seniorów. Mamy zakupionych 3 mln szczepionek przeciwko grypie; będą bezpłatne dla seniorów – zapowiedział w Sejmie szef polskiego rządu. Bezpłatne szczepienia dla najstarszych obywateli są pewne już dziś.

Świetna wiadomość dla Polaków

We wtorek wieczorem Piotr Müller potwierdził, że jeszcze w tym tygodniu czekają nas zmiany w związku z trwająca epidemią koronawirusa w Polsce.

-Zakończyło się posiedzenie RZZK. Podczas posiedzenia omówiono m.in. kwestię zwiększenia liczby łóżek w szpitalach. Dzięki podjętym działaniom ich liczba zostanie zwiększona w tym tygodniu o co najmniej kilka tysięcy – napisał Piotr Müller.

To bez cienia wątpliwości bardzo ważna i pozytywna informacja dla wszystkich Polaków. Większa liczba łóżek może pozwolić na znacznie skuteczniejszą walkę z pandemią COVID-19. Jednak to nie koniec dobrych informacji.

– W każdym województwie jest ponadto gotowość do tworzenia szpitali tymczasowych. Rozpoczęcie ich budowy będzie uzależnione od sytuacji w danym województwie. – napisał na Twitterze Piotr Müller.

Nowe obostrzenia już w czwartek?

– Podejmujemy takie działania, które są niezbędne w danym czasie. Oczywiście każdy wariant musi być brany pod uwagę, ale robimy wszystko, aby liczba łóżek i respiratorów była na tyle duża, żeby nie wprowadzać tak daleko idących rozwiązań, jak wiosną tego roku – mówił w programie “Graffiti” na antenie Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier nie wykluczył, że możliwe będzie podjęcie decyzji o kolejnych, bardziej rygorystycznych ograniczeniach związanych z epidemią koronawirusa. 

– W czwartek zapadną decyzje jeśli chodzi o ewentualne obostrzenia. W tej chwili analizujemy to, jak wygląda sytuacja w poszczególnych strefach – dodał Piotr Müller

– Można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone. Chodzi o limity wejść do danych miejsc czy kwestie związane z ograniczeniem funkcjonowania niektórych gałęzi gospodarki – przekazał..

Wizja Jackowskiego spełnia się na naszych oczach?

Krzysztof Jackowski przypomniał swoim widzom, że jego wizja dotycząca tego, jakie będzie lato w Polsce się sprawdziła. Teraz nawiązał do kolejnej wizji, która właśnie zaczęła sprawdzać się na naszych oczach. Ta dotyczyła jesieni. Jasnowidz twierdził, że pogoda nie będzie nas rozpieszczać, a nadchodząca jesień w niczym nie będzie przypominała pięknej, złotej, polskiej jesieni, tylko będzie ponura i wręcz paskudna.

– Moim zdaniem w tym roku jesień przyjdzie dosyć szybko. Przewiduję, że chłodniejszy okres zacznie się już we wrześniu. Ochłodzeniu będą towarzyszyć opady deszczu – powiedział Krzysztof Jackowski.

Tak jak przewidywał Krzysztof Jackowski, jesień w tym roku wyjątkowo daje się we znaki. Co chwilę IMGW wydaje ostrzeżenia przed bardzo silnym, porywistym wiatrem, który może zagrażać zdrowiu, życiu czy nawet niszczyć mienie.

Cmentarze jednak będą zamknięte?

– Nie mamy w tej chwili planów zamykania cmentarzy na 1 listopada – przekazał w poniedziałek (19 października) szef KPRM Michał Dworczyk. Polityk na antenie Radia Zet zaapelował o to, żeby odwiedzać groby najbliższych w pierwszych dniach listopada lub pod koniec października.

Jak podkreślił, kluczowe jest “zachowanie dystansu i wszystkich środków, które powinniśmy zachowywać i przestrzegać, żeby ograniczyć transmisję wirusa

Policja przypomina o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

– Policjanci będą na to zwracać uwagę – zapewniał Interię insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Czy w tym tygodniu rząd ogłosi kolejne obostrzenia?

Premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem portalu twitter apelował do Polaków:

Apeluję do seniorów i do wszystkich państwa – kto może niech zmniejszy zakres kontaktów społecznych i mobilności społecznej, kto może niech zostanie w domu i świadczy pracę w sposób zdalny. Nasza strategia musi przede wszystkim chronić seniorów.

Seniorzy są przede wszystkim narażeni na fatalne skutki #koronawirus, ale nie tylko oni. Młodzież i dzieci przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Stąd nasza decyzja o świadczeniu edukacji w sposób zdalny w szkołach średnich i wyższych.

Idziemy drogą środka. Jeśli kolejne obostrzenia będą niezbędne to je za 2-3 dni ogłosimy. Obrona miejsc pracy i świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalna. Ochrona zdrowia i życia i ochrona gospodarki to nasza droga, którą obraliśmy.

Świetne informacje dla Polskiego narodu – chodzi o walkę z COVID

Od dziś jesteśmy w posiadaniu ok. 600 respiratorów, które wspomagają walkę z koronawirusem, wolnych jest jeszcze ok. 800. Z uwagi na narastające tempo rozwoju epidemii, ta informacja jest doskonała dla wszystkich Polaków.

Kancelaria Premiera poinformowała również o tym, że Agencja Rezerw Materiałowych dysponuje ponad 2000 respiratorami, które będą rozdysponowane w szpitalach. Przekazywana wiadomość może stanowić źródło optymizmu dla wszystkich obywateli naszego kraju.

Dokonywane są tu zakupy na najbliższych parę miesięcy na respiratory czy kardiomonitory. Sprzęt medyczny będzie służył do wyposażania tego, co będzie niezbędne przy każdym możliwym scenariuszu rozwoju epidemii. – możemy przeczytać w komunikacie Kancelarii Premiera

Konferencja ministra, czeka nas lockdown?

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej zapowiedział, że rząd przygotowuje się na możliwy wzrost liczby zakażonych koronawirusem. W każdym województwie mają powstać szpitale tymczasowe. Będzie także współpraca z prywatną służbą zdrowia. Powstanie lista szpitali prywatnych, które utworzą łóżka Covidowe. Minister obiecał też większe pieniądze dla personelu medycznego.

Minister Zdrowia wypowiedział się także na temat lockdownu. Potwierdził często padające na ten temat opinie. Możemy być spokojni, że całkowitego zamknięcia nie będzie, choć obostrzenia są naprawdę restrykcyjne.

– Nie jesteśmy skazani na wybór: albo lockdown, albo luzowanie obostrzeń. Mamy trzecią drogę, choć wiąże się to z różnymi obostrzeniami – wyjaśnił dziś Niedzielski.

Zmiany czekają także lekarzy, zostaną wprowadzone liczne zapisy ułatwiające pracę medyków:

– Podpiszę rozporządzenie ministra zdrowia, które do grudnia będzie wyłączało normy związane z zatrudnieniem poszczególnych typów personelu.

To może Cię zainteresować:  POLACY NIE ODWIEDZĄ GROBÓW SWOICH BLISKICH NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH? MZ ZABRAŁ GŁOS!! [PILNE]

Od dzisiaj obowiązują nowe obostrzenia

Obostrzenia ogłoszone niedawno przez premiera obowiązują już od dziś. Według postanowień rządu dotkną niemal wszystkich Polaków. Zmiany dla żółtej i czerwonej strefy wpłyną na codzienność diametralnie. Warto pamiętać, jakie są obowiązujące od dziś dodatkowe restrykcje.

Nowe obostrzenia dotyczące organizacji wesel, imprez okolicznościowych obowiązują od poniedziałku 19 października. W strefie czerwonej nauka w liceach i technikach będzie się odbywać zdalnie. Strefa żółta do nauka hybrydowa: częściowo w budynku, częściowo w domu. 

Od poniedziałku zmienione zostają zasady dotyczące imprez okolicznościowych. Zgodnie z nimi w strefie żółtej na weselach i innych uroczystościach może brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos z wyłączeniem momentu spożywania posiłków.To może Cię zainteresować:  Kożuchowska nieuleczalnie chora! Wyznanie Małgosi łamie serce…

W strefie czerwonej od poniedziałku obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych jak m.in. wesela, konsolacje. 

W autobusie może być zajętych 50% miejsc siedzących i 30% miejsc siedzących i stojących, łącznie. Dziś jest pierwszy dzień powszedni nowych przepisów. Codziennie rano do pracy tysiące Polaków dojeżdża komunikacją miejską, nowe restrykcje z pewnością utrudniły te podróże.

Od poniedziałku uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, przechodzą na nauką zdalną. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. Natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym (nauka hybrydowa).To może Cię zainteresować:  WPROWADZONY STAN WOJENNY! WOJNA WISI NA WŁOSKU! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCE OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! NIE MOŻEMY TEGO IGNOROWAĆ!

Kontrole sanepidu – nawet rodzinne spotkania?

Rząd zaapelował do samorządów o wprowadzenie kontroli w komunikacji miejskiej. Jak dodał Piotr Müller, rzecznik rządu kontrole planowane są także podczas wesel i… imprez rodzinnych.

Przede wszystkim apelujemy do samorządów i do wszystkich podmiotów, które prowadzą tego typu sieć transportową, aby podjęły działania kontrolne. Bo to nie jest tylko kwestia kontroli służb państwowych, ale również kontroli służb samorządowych. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów powinien ponieść przewoźnik, który nie dotrzymał limitów, które wynikają z przepisów ustawy.To może Cię zainteresować:  WIRUSOLOG ZDRADZIŁ KIEDY ZAKOŃCZY SIĘ WRESZCIE PANDEMIA! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  WORD-y go nienawidzą. Znalazł prosty sposób na prawo jazdy. Ma wszystkie kategorie

Rzecznik rządu dodał także, że kontrolerzy będą pojawiać się na weselach i imprezach rodzinnych i sprawdzać przestrzeganie obostrzeń.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!!! [PILNE]

Czy do imprezy rodzinnej można zaliczyć świąteczne spotkanie podczas Wszystkich Świętych i Wigilii? Tego już rzecznik rządu nie wyjaśnił. Główny nacisk ma być kładziony na to, by liczba osób podczas takich wydarzeń była jak najmniejsza.To może Cię zainteresować:  SKANDAL! Ksiądz wyzwał swoich wiernych od “skąpców i kpiarzy”, po tym jak nie dostał 30 tys. zł na nowe drzwi!To może Cię zainteresować:  Kasjerka upokorzyła młodą kobietę. Jej odpowiedź dogłębnie porusza i zmusza do refleksji…To może Cię zainteresować:  Ania Lewandowska w skarpetkach za 600 zł. Która z was chciałaby takie mieć?

To może Cię zainteresować:  BARDZO WAŻNE OBOSTRZENIE!! WSZYSCY MUSIMY TEGO PRZESTRZEGAĆ!! [PILNE]

Ekspert nie ma wątpliwości, musimy przygotować się na najgorsze

Ekspert w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut na łamach portalu wydarzenia.interia.pl wypowiedział się na temat bieżących zdarzeń. Profesor powiedział, co jego zdaniem zdarzy się już za dwa tygodnie.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCE INFORMACJE OD MINISTERSTWA ZDROWIA! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Krzysztof Jackowski miał wizję o wojnie! “To będzie nalot!”. Ujawnił także, kiedy to się zacznie

Jego zdaniem wszystko będzie zależeć od zachowań ludzi.

Następnie zaznaczył, że jeśli będziemy stosować się do panujących restrykcji i nie łamać zasad, to przy obecnie odnotowanej liczbie przypadków zakażeń koronawirusem sytuacja powinna wyjaśnić się w przeciągu dwóch tygodni.To może Cię zainteresować:  Ten owoc zabija komórki raka! Przeprowadzono udane testy na ludziach! Będzie to przełom w leczeniu nowotworów?

– Częstość zakażeń jest w tej chwili taka, że spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała. Wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są, więc bardzo wskazane – zaznaczył prof. Włodzimierz Gut.

Za 2 tygodnie może być bardzo nieciekawie

“Dziennik Gazeta Prawna” przekazał, że w Polsce dostępnych jest 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, a 467 z nich jest obecnie zajętych. Matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie dostępnych danych o epidemii w Polsce obliczyli, że przy tej dynamice wzrostu zachorowań, już za około dwa tygodnie zabraknie specjalistycznego sprzętu dla potrzebujących go pacjentów.To może Cię zainteresować:  “Dajesz pieniądze na Owsiaka? Głupiec!” Mocne słowa kardiochirurga o WOŚP.To może Cię zainteresować:  CMENTARZE JEDNAK ZAMKNIĘTE NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH?? DZISIAJ PADŁY NOWE INFORMACJE! [PILNE]

– Różnice są widoczne w podziale na województwa. W niektórych może dojść do załamania szybciej, inne dysponują większymi rezerwami. Krytyczny punkt może zostać oddalony, jeśli rząd udostępni kolejne respiratory (ich maksymalna liczba to 11 tys.) – przekazał na swoich łamach “Dziennik Gazeta Prawna”.To może Cię zainteresować:  POLACY NIE ODWIEDZĄ GROBÓW SWOICH BLISKICH NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH? MZ ZABRAŁ GŁOS!! [PILNE]To może Cię zainteresować:  POTĘŻNE OBOSTRZENIA JUŻ DZISIAJ!! NIEOFICJALNIE WIADOMO CO ZOSTANIE OGŁOSZONE! [PILNE]

Od jutra bardzo duże zmiany – chodzi o szkoły

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną w Polsce, od jutra wchodzi w życie kolejne obostrzenie. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało niezwykle ważną wiadomość.To może Cię zainteresować:  Prokurator wezwał do sądu staruszkę i zadał jej pytanie. Jej odpowiedź zawstydziła całą salę.

– Od jutra, 19 października – zmiana zasad funkcjonowania szkół ponadpodstawowych. W strefie żółtej – system mieszany, w strefie czerwonej – kształcenie na odległość – poinformował resort na Twitterze.

Jak przekazało Ministerstwo Edukacji, w obu strefach będą wyjątki dotyczące między innymi szkół specjalnych, szkół specjalnych w zespołach, internatów, szkół i placówek w kształceniu zawodowym i ustawicznym – w zakresie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. – źródło lelum.pl, twitter MEN.

Boże Narodzenie w tym roku będzie zupełnie inne niż zawsze?

Jak przytacza serwis Webniusy, eksperci już apelują do wszystkich, by w tym roku, ze względu na epidemię, zmienili nieco swoje tradycje i przyzwyczajenia. Szczególnie zniechęca się do wielogodzinnego siedzenia przy jednym stole, gdzie często gromadzi się nawet kilkanaście osób.To może Cię zainteresować:  Dostała od teściowej prezent, przez który się popłakała. Ma na razie dość męża i jego matki

– Poza tym, eksperci są zdania, że warto porozmawiać z każdym członkiem rodziny, z którym mamy zamiar świętować, aby darował sobie rodzinne spotkanie, jeśli w przeciągu 3 tygodni zauważył u siebie niepokojące objawy zdrowotne lub też miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem – informuje serwis Webniusy powołując się na amerykańską agencję rządową Centra Kontroli i Prewencji Chorób.

Świąt Bożego Narodzenia nikt nie chce spędzać bez rodziny, ale pamiętajmy, że zawsze możemy się spotkać poprzez Skype’a czy Zooma, zapewniając tym samym bezpieczeństwo, nie tylko sobie, ale przede wszystkim naszym bliskim. Dodatkowo eksperci informują, że jeżeli zdecydujemy się na świętowanie przy wspólnym stole, warto skrócić czas naszej fiesty, a także  ograniczyć liczbę osób do 10. To może Cię zainteresować:  Bydgoszcz. Dwumiesięczne bliźnięta zamordowane przez matkę.

Oczywiście eksperci doradzają noszenie maseczki i utrzymanie dystansu minimum 2,5 metra pomiędzy gośćmi, oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia z poszczególnymi osobami. Pamiętajmy, że przy świątecznym stole wciąż obowiązują nas zasady higieny. Myjmy ręce i dezynfekujmy często używane powierzchnie. Pamiętajmy, że jeżeli zadbamy o siebie i bliskich w to Boże Narodzenie, kolejne będziemy mogli spędzić w jeszcze milszej atmosferze.To może Cię zainteresować:  Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić. “Obowiązek dotknie wszystkich”.To może Cię zainteresować:  Gotujesz ryż lub kaszę w woreczkach? Natychmiast przestań to robić!To może Cię zainteresować:  Koronawirus dotarł do Warszawy? Zakazano przychodzić do pracy i szkoły tym, którzy ferie spędzili we Włoszech.To może Cię zainteresować:  KOLEJNE OBOSTRZENIA W POLSCE?? MINISTER ZABRAŁ GŁOS! [PILNE]

Granice znowu mogą zostać zamknięte? Ministerstwo wprowadza trzeci stopień ostrzeżenia

Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne – powiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.To może Cię zainteresować:  Skąpy mąż żądał, aby pochowano go z pieniędzmi. Wdowa zrobiła coś genialnego

Co z granicami?

Wawrzyk przekazał w piątek na konferencji prasowej, że granice pozostają otwarte. – Zamykanie lub otwieranie granic, to nie jest kompetencja Ministerstwa Spraw Zagranicznych. My wydajemy rekomendacje dla naszych rodaków polegająca na tym, żeby zastanowili się, czy naprawdę muszą udawać się w podróż zagraniczną – powiedział Wawrzyk.To może Cię zainteresować:  NIESPODZIEWANA KONFERENCJA MINISTRA!! CZEKA NAS LOCKDOWN?? JEST STANOWISKO! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Zrobiła domowy plaster i po jednej nocy dziecko przestało kaszleć!

Kiedy można nie zakładać maseczki? 

Okazuje się jednak, że dokładne przepisy, które zostały opublikowane na stronach ministerstwa, pozwalają na zastosowanie wyjątku w noszeniu maseczki. I jest to oczywiście związane z uprawianiem sportu. Brak maseczki może być usprawiedliwiony tylko w kilku przypadkach. –  Z tego obowiązku nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży – informuje ministerstwo zdrowia. To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCE OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! NIE MOŻEMY TEGO IGNOROWAĆ!

Oznacza to po prostu, że biegając np. po chodniku w centrum miasta, trzeba zasłaniać usta i nos. I to niezależnie od tego, czy biegamy między ludźmi, czy po kompletnie pustej ulicy. Jeśli jednak wbiegniemy do parku, to mamy możliwość zdjęcia maseczki. To może Cię zainteresować:  Dwulatek potrzebuje prawdziwej rodziny, która się nim zaopiekuje.

Ważne jest jednak stosowanie tych przepisów w dobrej wierze i zachowywanie odstępu wynoszącego minimum 1,5 metra. Także w wymienionych wyżej miejscach. W innych przypadkach możliwe będzie ukaranie osoby łamiącej przepisy. 

Nadzwyczajna decyzja premiera Słowacji i miliony testów na koronawirusa. Wojsko i policja przebadają niemal wszystkich obywateli.

Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju, z wyjątkiem dzieci do 10 lat – poinformował premier tego kraju Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień. Nie wiadomo, czy będą obowiązkowe, czy nie.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!!! [PILNE]

Słowacja zamieszkiwana jest przez blisko 5,5 mln osób. Całą operację ma przeprowadzić i zabezpieczyć wojsko, nie angażując w nią personelu medycznego, pracującego w szpitalach przy chorych z COVID-19.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCY KOMUNIKAT MINISTERSTWA ZDROWIA!! [PILNE]

Ogólnokrajowe testowanie przeprowadzone ma być jak wybory – rząd przewiduje 6 000 miejsc poboru, do których dotrzeć będzie łatwo z każdego zakątka kraju. Jeśli u kogoś potwierdzone zostanie zakażenie – osoba ta, jak i wszyscy jej domownicy, będą poddani kwarantannie. Co ważne, badanie populacji zostanie powtórzone (najpewniej po tygodniu), by wykryć “fałszywie ujemnych” obywateli z pierwszego testu.To może Cię zainteresować:  Kasjerka upokorzyła młodą kobietę. Jej odpowiedź dogłębnie porusza i zmusza do refleksji…

Sądzicie, że takie posunięcie jest dobrym pomysłem?

Wirusolog zdradził kiedy możemy spodziewać się wygaszenia koronawirusa

Wirusolog w rozmowie z RMF FM powiedział m.in., kiedy możemy spodziewać się osłabienia COVID-19. Niestety nie miał dla nas dobrych wiadomości. Z pewnością wielu Polaków będzie załamanych i zaniepokojonych, zupełnie nie tego się spodziewali. W połowie października w naszym kraju odnotowuje się prawie 10 tys. przypadków zakażeń dziennie i najwyraźniej koniec pandemii nie jest wcale tak blisko, jak mogłoby się niektórym wydawać. Może się okazać, że lockdown będzie jedynym wyjściem — powiedział ekspert.To może Cię zainteresować:  SUROWE KARY ZA BRAK ZASŁONIĘTEGO NOSA/UST!! POLICJA I STRAŻ MIEJSKA WYCHODZI NA ULICĘ! [PILNE]

— Znaczy no jest szansa taka, że to wygasimy swoimi działaniami, swoimi zachowaniami. Mam nadzieję, że tak się wydarzy, no bo na kolejne osłabienie efektu, można liczyć dopiero, tak jak w tym roku, gdzieś koło maja — powiedział na antenie radia.To może Cię zainteresować:  Kot chorobliwie chciał pomóc swojej Pani. Sądząc, że się topi, usiłował wyciągnąć ją z wanny!To może Cię zainteresować:  Bydgoszcz. Dwumiesięczne bliźnięta zamordowane przez matkę.

Dodał, iż na wiosnę podeszliśmy bardzo poważnie do sprawy i dlatego to wszystko bardzo szybko się wyciszyło, lecz w lecie zupełnie zlekceważyliśmy ten problem i efekty tego mamy właśnie teraz.

Od dzisiaj bardzo duże zmiany

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc,
 • od 19 października – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej,
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m²,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób,
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe,
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25% miejsc zajętych przez publiczność,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

To może Cię zainteresować:  Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić. “Obowiązek dotknie wszystkich”.

Strefa czerwona:

Od soboty obowiązuje nowa lista powiatów objętych czerwoną strefą epidemiczną. Łącznie znalazły się w niej 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. W województwie dolnośląski w czerwonej strefie znalazły się powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki oraz polkowicki.

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę,
 • od 19 października – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne),
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m²,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób,
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCE OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! NIE MOŻEMY TEGO IGNOROWAĆ!

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc,
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25% miejsc zajętych przez publiczność,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. (z wyjątkami)

To może Cię zainteresować:  BARDZO WAŻNE OBOSTRZENIE!! WSZYSCY MUSIMY TEGO PRZESTRZEGAĆ!! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  Odmówiono aborcji 14-latce, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Zmarła podczas porodu

Zmiana w obostrzeniach, ministerstwo zmieniło zdanie

Ministerstwo Sportu opublikowało w piątek nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące basenów, siłowni i centrów fitness. Zakładają one, że będą z nich mogły korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni.

Dziś późnym popołudniem na oficjalnym Twitterze Ministerstwa Sportu pojawiła się informacja dotycząca zasad bezpieczeństwa korzystania z pływalni podczas pandemii. Baseny w dalszym ciągu będą dostępne dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, wydarzeń sportowych lub zajęć. Podobnie stanie się w przypadku zajęć studenckich na uczelni lub w szkole.To może Cię zainteresować:  Donald Tusk w ‘Szansie na sukces’! Pamiętacie ten występ? Polityk wolałby o tym zapomnieć…

W mediach społecznościowych mistrzyni olimpijskiej w pływaniu Otylii Jędrzejczak pojawił się wpis, w którym skomentowała wprowadzone obostrzenia:

– Przecież w wodzie jest chlor, dzięki czemu jest to miejsce bezpieczniejsze od innych – zauważa Otylia Jędrzejczak.

Była pływaczka zakomunikowała, że przedstawiła ministrowi sportu Piotrowi Glińskiemu, wicepremierowi oraz wiceminister resortu Annie Krupce stanowisko ludzi związanych z pływactwem, a także przedstawicieli dyscyplin sportowych związanych z basenami:To może Cię zainteresować:  Władza nie informuje o zgonach? Bliska osoba zmarłej na COVID-19 napisała list.

– Dziękuję za rozmowę i wysłuchanie. Myślę, że udało się nam znaleźć kompromis w tej trudnej sytuacji epidemiologicznej – podkreśliła mistrzyni olimpijska.

Belgia wprowadza bardzo poważne obostrzenia

W Belgii podobnie jak u Nas z dnia na dzień drastycznie zwiększają się statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2). W ciągu ostatniej doby odnotowano 8271 przypadków zakażeń.To może Cię zainteresować:  Posiadasz bezterminowe prawo jazdy? Musisz je wymienić. “Obowiązek dotknie wszystkich”.

W związku z tym rząd zaczyna wprowadzać bardzo poważne obostrzenia, które mają wejść w życie od 19 października (poniedziałek). Od poniedziałku obowiązywać będzie godzina policyjna w godzinach ( od 21 do 5 rano). Zamykane są też restauracje i kawiarnie. Wstępnie obostrzenia zostały ogłoszone na cztery tygodnie.

Jak wyglądać będą Święta Bożego Narodzenia?

W sklepach pojawiły się już pierwsze świąteczne ozdoby i pierniki. Niektóre wystawy sklepów przypominają już, że zbliża się Boże Narodzenie. Epidemia koronawirusa jednak nieco tłumi radość z powodu świąt. W obliczu wzrastającej liczby zakażeń, należy się bowiem spodziewać wielu ograniczeń.

Ekspert ds. zdrowia Karl Lauterbach (SPD) krytycznie wypowiedział się na temat jarmarków bożonarodzeniowych. „Uważam to za nieuzasadnione, by w tym roku organizować jarmarki bożonarodzeniowe”, powiedział dziennikowi “RheinischenPost” w sobotę (10.10.2020). „Ten, kto przy tej sytuacji infekcyjnej pójdzie napić się grzanego wina, ryzykuje pobytem w szpitalu w wigilię”. Według polityka SPD nie ma takich zasad higieny, które pozwoliłyby zachować wystarczającą odległość przy stoiskach na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Jak przekazał Wprost.pl, eksperci z CDC, amerykańskiej agencji rządowej Centra Kontroli i Prewencji Chorób, ogłosili już zalecenia dotyczące spędzania Bożego Narodzenia w czasie pandemii koronawirusa. Wygląda na to, że musimy przygotować się na ogromne zmiany. 

Świąt Bożego Narodzenia nikt nie chce spędzać bez rodziny, ale pamiętajmy, że zawsze możemy się spotkać poprzez Skype’a czy Zooma, zapewniając tym samym bezpieczeństwo, nie tylko sobie, ale przede wszystkim naszym bliskim. Dodatkowo eksperci informują, że jeżeli zdecydujemy się na świętowanie przy wspólnym stole, warto skrócić czas naszej fiesty, a także  ograniczyć liczbę osób do 10. 

Oczywiście eksperci doradzają noszenie maseczki i utrzymanie dystansu minimum 2,5 metra pomiędzy gośćmi, oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia z poszczególnymi osobami. Pamiętajmy, że przy świątecznym stole wciąż obowiązują nas zasady higieny. Myjmy ręce i dezynfekujmy często używane powierzchnie. Pamiętajmy, że jeżeli zadbamy o siebie i bliskich w to Boże Narodzenie, kolejne będziemy mogli spędzić w jeszcze milszej atmosferze.

Duże zmiany w kościele

– W związku i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4 mkw. w strefie żółtej i 1 osoba na 7 mkw. w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń – zaapelował abp Gądecki, zachęcając duchownych do udzielenia dyspens; jak informuje portal dorzeczy.

W niedziele można iść na mszę świętą, jednak nieobecność w niej  nie jest grzechem. 

– W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej – napisał przewodniczący Episkopatu.