Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną, dziś padł kolejny rekord!

Oto wpis ministerstwa:Mamy 13 632 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2075), małopolskiego (1554), śląskiego (1305), kujawsko-pomorskiego (1207), wielkopolskiego (1050), podkarpackiego (852), łódzkiego (800), lubelskiego (743), pomorskiego (741),dolnośląskiego (667), świętokrzyskiego (639), zachodniopomorskiego (558), lubuskiego (449), opolskiego (401), warmińsko-mazurskiego (365), podlaskiego (226).Z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób.Liczba zakażonych koronawirusem: 228 318/4 172 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Granice jednak będą zamknięte?

-Bardzo niepokoi nas to tempo przyrostów – wyjawił premier. Z tego powodu wprowadzono szereg dodatkowych obostrzeń. A co wśród nich?

Restauracje, puby, kawiarnie będą mogły jedynie sprzedawać produkty na wynos. To potrwa dwa tygodnie. – To bardzo trudna wiadomość dla właścicieli, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to zwykle pomieszczenia, gdzie jest dużo osób na niewielkiej powierzchni – wyjaśnił Morawiecki.

Oprócz tego seniorzy i młodzież są objęci dodatkowymi restrykcjami, co więc z granicami naszego kraju? Premier wspomniał o tym podczas konferencji:

– Musimy wiedzieć, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki, jak zamknięcie granic, zakaz przemieszczanie się czy głębszy lockdown, to trzeba będzie się na taki krok zdecydować – podkreślił premier.

Do kiedy nauczanie zdalne?

Prof. Czarnek uznaje za najważniejsze bezpieczeństwo dzieci, które w tak dynamicznej sytuacji epidemicznej daje tylko nauczanie zdalne. Minister Edukacji podkreśla jednak, że zdalne nauczanie nie jest nawet w części tak dobre i skuteczne jak nauczanie stacjonarne. 

To może Cię zainteresować:  Ludzie patrzą na 15-letnią Viki Gabor. Na usta ciśnie im się jedno

-Nie ma takiego systemu nauczania zdalnego, które byłoby choćby w połowie tak dobre jak stacjonarne – mówi Minister

-Nie możemy sobie postawić prostego założenia, że jak będzie 10 tysięcy zakażeń dziennie, to dzieci wrócą do szkół. Liczy się tendencja – wyjaśnia Przemysław Czarnek.

-Szkoły będą działały zdalnie tak długo, jak będzie to konieczne. Unowocześniamy nauczanie zdalne – powiedział w trakcie wywiadu. 

Od 26 października duże zmiany

Dziś o godzinie 11 odbyła się konferencja premiera Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia. Wprowadzone zostały nowe obostrzenia!

– Szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym – przekazał Morawiecki. – To potrzebne, żeby przerwać łańcuch transmisji – tłumaczy i powołuje się na badania.

– W godzinach od 8 do 16 dzieci do 16 roku życia nie mogą spotykać się same, w grupach, muszą być pod opieką dorosłego – mówi premier.

Restauracje i bary, lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak jak do tej pory. Mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Zakaz ma potrwać dwa tygodnie. Rząd ogranicza spotkania, zebrania do pięciu osób. Wyjątek to np. cele zawodowe.

– Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się – podaje Morawiecki.

– Przed nami krytyczny tydzień. Przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją, czy ten wzrost zachorowań się zmieni. Spełniają się czarne scenariusze – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.