Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 10 241 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1654), małopolskiego (1144), śląskiego (1002), lubelskiego (750), podkarpackiego (729), łódzkiego (695), pomorskiego (672), zachodniopomorskiego (560), kujawsko-pomorskiego (525),dolnośląskiego (462), wielkopolskiego (458), warmińsko-mazurskiego (370), lubuskiego (363), opolskiego (335), świętokrzyskiego (316), podlaskiego (206). Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 38 osób.Liczba zakażonych koronawirusem: 263 929/4483 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Obowiązkowa kwarantanna

Informacje o obowiązkowej kwarantannie zaskoczyły Polaków, nie unikną nowego obowiązku. Media przekazały najnowsze wiadomości w tej sprawie.

Premier Norwegii Erna Solberg przekazała w poniedziałek informacje o kolejnym zaostrzeniu obowiązujących w tym państwie restrykcji. Wszystko w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Szefowa norweskiego rządu wskazała imigrantów zarobkowych, w tym pracowników z Polski, jako źródło wzmożonej liczby zakażeń.

– Za wzrost zakażeń odpowiadają zagraniczni pracownicy. W ostatnim tygodniu wykryto 100 przypadków koronawirusa u osób z Polski – przekazała Erna Solberg.

W Norwegii wprowadzona zostaje również obowiązkowa kwarantanna dla pracowników zarobkowych, przyjeżdżających z krajów uznanych przez UE za tzw. czerwone. Wśród nich jest również Polska. Dotychczas cudzoziemcy przyjeżdżający do pracy byli zwolnieni z tego obowiązku.

Protestujący zdradzili jaki mają plan na następne dni

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał kontrowersyjny wyrok, z którym nie zgadza się duża część społeczeństwa. TK orzekł, że aborcja w wypadku, kiedy istnieje podejrzenie nieodwracalnych, lub poważnych wad płodu jest niezgodna z konstytucją RP. Po tej decyzji w kraju wybuchły liczne protesty.

Na ulicach większość miast w Polsce od piątku trwają demonstracje w związku z tym wyrokiem. Polki i Polacy wyszli na ulice, aby razem zaprotestować w tej sprawie. Nie przeszkodziła im nawet pandemia koronawirusa i zakaz dużych zgromadzeń.

Koordynatorzy protestów zapowiadają, że nie zamierzają się poddać. Dzisiaj od godziny 16 w całym kraju zaczęły się blokady ulic m.in. w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Mińsku Mazowieckim, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Koszalinie czy Zielonej Górze, spowodowane zarówno przez pieszych protestujących, jak i manifestantów w pojazdach.

– Dzień dobry w poniedziałek. Dziś utrudnienia w ruchu przewidywane są w całej Polsce. Od największych aglomeracji, po miasteczka powiatowe, może być pewien problem z przemieszczaniem się głównymi szlakami. Korytarze bezpieczeństwa będą się tworzyć wyłącznie dla karetek (które w miastach mają prawo jeździć po torach tramwajowych). Wozy milicji nie są natomiast uprzywilejowane. Ani mile widziane – przekazano na stronie “Dziewuchy Dziewuchom”.

– Pytacie nas co to jest ta “blokada miasta” – odpowiadamy: to tarasowanie ruchu ulicznego z użyciem samochodów, rowerów, własnych nóg lub przedmiotów. Może się np. zdarzyć, że ktoś nie będzie wiedział, na którym zjeździe zjechać z ronda i będzie tak krążył kilka godzin. Może być i tak, że ktoś będzie niósł ciężki stary mebel i upuści go niechcący w niefortunnym miejscu. Albo ktoś inny, bardzo niezdecydowany, będzie chodził w kółko przez przejście dla pieszych – od jednego do drugiego krawężnika – tłumaczy organizacja “Dziewuchy Dziewuchom”.

W ciągu następnych dni skala protestów będzie jeszcze większa. W środę kobiety nie pójdą do pracy, a w piątek wszyscy jadą do Warszawy gdzie odbędzie się strajk.

Strajk też planują studenci, którzy mają ubrać się w czarny strój i w środę nie będą uczestniczyli w zajęciach

Wojsko wychodzi na ulice

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wyprowadzeniu wojska na ulice. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej mają udzielić pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie epidemii koronawirusa w Polsce. 

Zarządzenie nr 180 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji: W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Nie żyje znana Polska aktorka

Nie żyje znana i lubiana aktorka, która przez ponad trzy dekady nieprzerwanie obecna była na deskach sceny teatralnej. Dodatkowo mieliśmy przyjemność oglądać ją w takich serialach jak Pierwsza miłość, czy Na sygnale. Wiadomość o jej śmierci jako pierwszy podał Teatr Polski. To wielka strata dla polskiej sceny aktorskiej.

Zmarła aktorka Iwona Stankiewicz. Miała 57 lat

Była związana z Operetką Wrocławską i Capitolem, a także wrocławskimi Teatrami: Współczesnym, Komedia i Polskim. W środę, 21 października, wieku 57 lat zmarła aktorka Iwona Stankiewicz.

„Z głębokim żalem żegnamy Iwonę Stankiewicz – Aktorkę Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 2017–2020, szlachetną, życzliwą Osobę i Przyjaciółkę, otwartą na świat i ludzi” – poinformował Teatr Polski (pisownia oryginalna).

To może Cię zainteresować:  Oto prawdziwe "paragony grozy". Polacy pokazali je Morawieckiemu

Spoczywaj w Pokoju!

Czeka nas całkowity lockdown?

Jeśli do piątku gwałtowny wzrost zachorowań nie zwolni, w Polsce zostanie wprowadzony pełny lockdown – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak podaje “DGP”, powołując się na źródła w rządzie, pod uwagę brany jest m.in. całkowity zakaz poruszania się poza domem, z wyjątkiem dojazdów do pracy, czy całkowicie zdalna oświata.To może Cię zainteresować:  Makabryczne odkrycie w samolocie! Odnaleziono zwłoki 10-letniego chłopca!

– Zamknięcie szkół miało wyłączyć jeden z istotnych czynników mobilności społecznej, gdyby Polacy chodzili codziennie do teatru, to byśmy musieli je zamknąć. A decyzja dotyczy klas 4–8, gdyż ograniczenia dotyczące mniejszej liczby klas spowodowałyby kłopoty logistyczne dla szkół – cytuje swojego informatora “Dziennik Gazeta Prawna”.

To, czy pełny lockdown zostanie wprowadzony, będzie zależało od tempa przyrostu nowych zachorowań.

Jeśli do piątku koronawirus nie zwolni, można się szykować na pełny lockdown – wynika z nieoficjalnych informacji. Dla biznesu to scenariusz najgorszy z możliwych. – Jeśli dalej będziemy obserwować wykładnicze tempo wzrostu liczby zakażeń, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu. Łóżek nie da się dokładać w nieskończoność – argumentuje w rozmowie z „Faktem” Adam Niedzielski (47 l.), minister zdrowia.

Przygotowujemy się do sytuacji według scenariusza, w którym przyrost liczby zakażeń jest wykładniczy. To może znaczyć 20-25 tys. zakażeń dziennie pod koniec tego tygodnia. Ale jeśli zadziałają obostrzenia wprowadzone dwa tygodnie temu, tempo powinno wyhamować. Będziemy to wiedzieć pod koniec tego tygodnia. Ten tydzień będzie bardzo ważny z punktu widzenia dalszego biegu wypadków – mówi w rozmowie z „Faktem” minister Niedzielski.To może Cię zainteresować:  “Co można zrobić z mleka?” Ta odpowiedź uczestniczki wprawiła w zaskoczenie nawet Strasburgera!To może Cię zainteresować:  OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!!! [PILNE]

Czerwona strefa. Zasady

Jakie zasady obowiązują w czerwonej strefie? Sprawdź:

  • limity liczby klientów: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 15 m kw.
  • nauka zdalna
  • limity liczby wiernych w kościołach: 1 osoba na 7 m kw. (dotychczas 1 osoba na 4 m kw.)
  • zgromadzenia do 10 osób
  • całkowity zakaz wesel i styp

To może Cię zainteresować:  Głodne, bite i gwałcone. Dzieci umierały przykute do łóżek

To może Cię zainteresować:  Widok grobu Anny Przybylskiej doprowadza do łez.

Wizja Jackowskiego spełnia się na naszych oczach?

Krzysztof Jackowski przypomniał swoim widzom, że jego wizja dotycząca tego, jakie będzie lato w Polsce się sprawdziła. Teraz nawiązał do kolejnej wizji, która właśnie zaczęła sprawdzać się na naszych oczach. Ta dotyczyła jesieni. Jasnowidz twierdził, że pogoda nie będzie nas rozpieszczać, a nadchodząca jesień w niczym nie będzie przypominała pięknej, złotej, polskiej jesieni, tylko będzie ponura i wręcz paskudna.

– Moim zdaniem w tym roku jesień przyjdzie dosyć szybko. Przewiduję, że chłodniejszy okres zacznie się już we wrześniu. Ochłodzeniu będą towarzyszyć opady deszczu – powiedział Krzysztof Jackowski.

Tak jak przewidywał Krzysztof Jackowski, jesień w tym roku wyjątkowo daje się we znaki. Co chwilę IMGW wydaje ostrzeżenia przed bardzo silnym, porywistym wiatrem, który może zagrażać zdrowiu, życiu czy nawet niszczyć mienie.

Kontrole sanepidu – nawet rodzinne spotkania?

Rząd zaapelował do samorządów o wprowadzenie kontroli w komunikacji miejskiej. Jak dodał Piotr Müller, rzecznik rządu kontrole planowane są także podczas wesel i… imprez rodzinnych.To może Cię zainteresować:  OD JUTRA POWRÓT OBOSTRZEŃ!! DUŻE MIASTA W CZERWONYCH I ŻÓŁTYCH STREFACH [PILNE]

Przede wszystkim apelujemy do samorządów i do wszystkich podmiotów, które prowadzą tego typu sieć transportową, aby podjęły działania kontrolne. Bo to nie jest tylko kwestia kontroli służb państwowych, ale również kontroli służb samorządowych. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów powinien ponieść przewoźnik, który nie dotrzymał limitów, które wynikają z przepisów ustawy.To może Cię zainteresować:  WIRUSOLOG ZDRADZIŁ KIEDY ZAKOŃCZY SIĘ WRESZCIE PANDEMIA! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Znaleziono ciało 6-latki, która zniknęła z podwórka. Tragiczny finał.

Rzecznik rządu dodał także, że kontrolerzy będą pojawiać się na weselach i imprezach rodzinnych i sprawdzać przestrzeganie obostrzeń.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!!! [PILNE]

Czy do imprezy rodzinnej można zaliczyć świąteczne spotkanie podczas Wszystkich Świętych i Wigilii? Tego już rzecznik rządu nie wyjaśnił. Główny nacisk ma być kładziony na to, by liczba osób podczas takich wydarzeń była jak najmniejsza.To może Cię zainteresować:  SKANDAL! Ksiądz wyzwał swoich wiernych od “skąpców i kpiarzy”, po tym jak nie dostał 30 tys. zł na nowe drzwi!