Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 18 820 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (2885), mazowieckiego (2644), małopolskiego (2165), śląskiego (1868), łódzkiego (1860), kujawsko-pomorskiego (1215), dolnośląskiego (1140), podkarpackiego (1039),pomorskiego (901), lubelskiego (700), świętokrzyskiego (536), warmińsko-mazurskiego (442), opolskiego (395), lubuskiego (380), zachodniopomorskiego (360), podlaskiego (290).Z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 207 osób. Jednocześnie informujemy o usunięciu przez WSSE w Krakowie 2 zgonów, odejmujmy je ze statystyk.Liczba zakażonych koronawirusem: 299 049/4 851 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

PiS wycofuje się z kolejnej obietnicy

Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z pomysłu dodatku w wysokości 100 procent pensji dla wszystkich medyków. Partia rządząca już złożyła nowelizację ustawy, która nie weszła jeszcze w życie. Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyrazili oburzenie i sprzeciw wobec tego projektu. „To skandal” – stwierdził szef Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

Minionej nocy posłowie głosowali nad poprawkami zgłoszonymi przez Senat. Poparli pomysł dodatku, ale bardzo szybko się z niego wycofali. I chociaż podkreślają, że dodatkowe pieniądze trafią do medyków, to jednak będą one przysługiwały wyłącznie tym skierowanym do walki z pandemią koronawirusa.

Pomysł jednak porzucili, a w uzasadnieniu projektu wprost piszą, że pozostawienie dodatku dla wszystkich medyków doprowadziliby do katastrofy budżetu, bo kosztowałyby 40 miliardów złotych – wyjaśnia Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości. 

W środę w przerwie drugiego dnia obrad prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) zwołał Konwent Seniorów.

Marszałek Terlecki poinformował, że poprzednie przepisy mogą zrujnować budżet państwa – przekazał z kolei szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. 

Posłowie PiS złożyli później w Sejmie projekt, którego celem jest – jak wskazano w uzasadnieniu – „konwalidacja błędu”, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.

Czeka nas lockdown, kiedy?

– Kiedy liczba chorych przekroczy 20 tys., możemy nie mieć wyboru – mówią politycy, określeni przez Wirtualną Polskę jako osoby “bliskie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”.

Niestety, taki scenariusz może wydarzyć się nawet jutro. Przypomnijmy, że dzisiaj w Polsce potwierdzono prawie 19 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem.

– Eksperci i analitycy epidemiologiczni twierdzą, że powyżej 30 tys. zacznie się zapaść systemu zdrowia w kraju. Musimy zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Dochodzą do nas informacje, że wirus zmutował i teraz okres jego inkubacji nie wynosi 3 do 5 dni, ale w niektórych przypadkach 1 do 20 – mówi jeden z polityków w rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski.

Jak podaje serwis Wirtualna Polska, dziennikarze portalu dotarli do nieoficjalnych wiadomości w sprawie wprowadzenia kolejnego lockdownu. Okazuje się, że rząd miał rzekomo nie podjąć jeszcze decyzji, ale premier Mateusz Morawiecki na poważnie rozważa taką opcję nawet jeszcze w tym tygodniu.

Jeśli decyzja o ponownym zamknięciu kraju ma zapaść, zdarzy się to przed Wszystkimi Świętymi.

Nowe obostrzenie, obowiązuje od dzisiaj

Od 28 października obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów o zakazie lotów. Tym razem objęto nim 34 kraje.

Na liście państw, z których samoloty rejsowe nie będą mogły lądować w Polsce, znalazły się 34 kraje. Oznacza to wzrost w porównaniu do ostatniego rozporządzenia – wówczas zakazem objęto 29 kierunków. W uzasadnieniu nowego rozporządzenia podkreślono, że „wykaz został sporządzony na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców według stanu na dzień 19 października 2020 r. przy współczynniku przekraczającym 90”. Z zakazu wyłączone są wszystkie kraje Unii Europejskiej, strefy Schengen, ale także Ukraina i Rosja.

Zakaz lotów do Polski – lista

Zgodnie z rozporządzeniem od 28 października na polskich lotniskach nie będą mogły lądować samoloty przylatujące z 34 miejsc na świecie:

 1. Belize
 2. Bośni i Hercegowiny
 3. Czarnogóry
 4. Brazylii
 5. Nepalu
 6. Gruzji
 7. Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego
 8. Bahrajnu
 9. Maroko
 10. Izraela
 11. Kataru
 12. Kuwejtu
 13. Libii
 14. Zjednoczonych Emiratów Arabskich
 15. Albanii
 16. Argentyny
 17. Armenii
 18. Chile
 19. Hondurasu
 20. Iraku
 21. Kolumbii
 22. Kostaryki
 23. Libanu
 24. Macedonii Północnej
 25. Malediwów
 26. Mołdawii
 27. Panamy
 28. Paragwaju
 29. Peru
 30. Tunezji
 31. Zielonego Przylądka
 32. Stanów Zjednoczonych
 33. Omanu
 34. Wspólnoty Bahamów.

Nowe rozporządzenie obowiązuje od 28 października i ma obowiązywać do 10 listopada.

Czechy wprowadzają poważne restrykcje – godzina policyjna

W poniedziałek czeskie ministerstwo zdrowia przekazało, że zdiagnozowano 7301 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Choć po raz pierwszy od pięciu dni liczba zachorowań spadła poniżej granicy 10 tys. rząd nie cofnął się przed ogłoszeniem nowych restrykcji do walki z epidemią.

Zmiany dotkną przede wszystkim możliwości swobodnego przemieszczania się. Od środy na terenie kraju wprowadzony zostanie zakaz opuszczania miejsca zamieszkania w godzinach 21.00-5.00. Wyłączone z przepisu jest podróż do i z pracy. Wychodzić z domu będzie można też w celu zakupów podstawowych produktów dla siebie, jak i swojej rodziny.

Dozwolone jest też pójście do apteki, lekarza czy po środki higieniczne oraz po zakupy dla zwierząt. Rząd Czech wyłączył z zakazu też wyprowadzanie psa na spacer, ale jedynie w odległości 500 m od miejsca zamieszkania.

Zostaniemy zamknięci w domach?

PiS wyda “zakaz opuszczania domu”? COVID-19 bezlitośnie pustoszy Polskę, a pełen lockdown zaczyna być widoczny na horyzoncie. Ostatnie dni dobitnie pokazują, że wprowadzenie czerwonej strefy w całym kraju to jednak za mało.

Na horyzoncie coraz bardziej widnieje… kolejny, całkowity lockdown. Portal money.pl wysnuwa bardzo ponury scenariusz. Z jego informacji wynika, że wprowadzenie ogromnych restrykcji zależy od liczby nowych zakażeń ze środy, 28 października. To po poznaniu jej skali zapadną kluczowe decyzje ze strony rządzących – dyskusja o nich rozpocznie się na wieczornym spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. h

Ten moment nie jest przypadkowy, gdyż dopiero w połowie tygodnia osiągamy pełne moce testowe i wyniki są najbardziej miarodajne

– mówił w rozmowie z money.pl anonimowy polityk. 

Czeka nas całkowity lockdown?

Jeśli do piątku gwałtowny wzrost zachorowań nie zwolni, w Polsce zostanie wprowadzony pełny lockdown – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak podaje “DGP”, powołując się na źródła w rządzie, pod uwagę brany jest m.in. całkowity zakaz poruszania się poza domem, z wyjątkiem dojazdów do pracy, czy całkowicie zdalna oświata.To może Cię zainteresować:  Uznany polski immunolog zdradził, ile będzie trwać epidemia koronawirusa. Przygotujcie się na trudny czas

To może Cię zainteresować:  Niemowlę spało w kołysce. Nagle podbiegła do niego niania i wyrwała je ze snu

– Zamknięcie szkół miało wyłączyć jeden z istotnych czynników mobilności społecznej, gdyby Polacy chodzili codziennie do teatru, to byśmy musieli je zamknąć. A decyzja dotyczy klas 4–8, gdyż ograniczenia dotyczące mniejszej liczby klas spowodowałyby kłopoty logistyczne dla szkół – cytuje swojego informatora “Dziennik Gazeta Prawna”.To może Cię zainteresować:  CZEKAJĄ NAS POTĘŻNE ZMIANY, NOWE OBOSTRZENIA!! WICEPREMIER PODAŁ DATĘ! [PILNE]

To, czy pełny lockdown zostanie wprowadzony, będzie zależało od tempa przyrostu nowych zachorowań.

Jeśli do piątku koronawirus nie zwolni, można się szykować na pełny lockdown – wynika z nieoficjalnych informacji. Dla biznesu to scenariusz najgorszy z możliwych. – Jeśli dalej będziemy obserwować wykładnicze tempo wzrostu liczby zakażeń, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu. Łóżek nie da się dokładać w nieskończoność – argumentuje w rozmowie z „Faktem” Adam Niedzielski (47 l.), minister zdrowia.To może Cię zainteresować:  BOŻE NARODZENIE ORAZ SYLWESTRA SPĘDZIMY W DOMU? NIE MAMY DOBRYCH INFORMACJI! [PILNE]

Przygotowujemy się do sytuacji według scenariusza, w którym przyrost liczby zakażeń jest wykładniczy. To może znaczyć 20-25 tys. zakażeń dziennie pod koniec tego tygodnia. Ale jeśli zadziałają obostrzenia wprowadzone dwa tygodnie temu, tempo powinno wyhamować. Będziemy to wiedzieć pod koniec tego tygodnia. Ten tydzień będzie bardzo ważny z punktu widzenia dalszego biegu wypadków – mówi w rozmowie z „Faktem” minister Niedzielski.To może Cię zainteresować:  “Co można zrobić z mleka?” Ta odpowiedź uczestniczki wprawiła w zaskoczenie nawet Strasburgera!To może Cię zainteresować:  OSTRZEŻENIA DLA MILIONÓW POLAKÓW!!! [PILNE]To może Cię zainteresować:  NIESPODZIEWANE LUZOWANIE OBOSTRZEŃ!! CHODZI O MASECZKI!! [PILNE]

Czerwona strefa. Zasady

Jakie zasady obowiązują w czerwonej strefie? Sprawdź:

 • limity liczby klientów: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 15 m kw.
 • nauka zdalna
 • limity liczby wiernych w kościołach: 1 osoba na 7 m kw. (dotychczas 1 osoba na 4 m kw.)
 • zgromadzenia do 10 osób
 • całkowity zakaz wesel i styp

To może Cię zainteresować:  Biedny student odrzucony przez dziewczynę z bogatego domu. Przeczytaj co stało się, kiedy spotkał ją 10 lat później.

To może Cię zainteresować:  Głodne, bite i gwałcone. Dzieci umierały przykute do łóżek

To może Cię zainteresować:  Widok grobu Anny Przybylskiej doprowadza do łez.To może Cię zainteresować:  WIADOMO JAK ZGINĄŁ MACIEK ALEKSIUK! JEST NAGRANIE Z MOMENTU WYPADKU!!

Wizja Jackowskiego spełnia się na naszych oczach?

Krzysztof Jackowski przypomniał swoim widzom, że jego wizja dotycząca tego, jakie będzie lato w Polsce się sprawdziła. Teraz nawiązał do kolejnej wizji, która właśnie zaczęła sprawdzać się na naszych oczach. Ta dotyczyła jesieni. Jasnowidz twierdził, że pogoda nie będzie nas rozpieszczać, a nadchodząca jesień w niczym nie będzie przypominała pięknej, złotej, polskiej jesieni, tylko będzie ponura i wręcz paskudna.

– Moim zdaniem w tym roku jesień przyjdzie dosyć szybko. Przewiduję, że chłodniejszy okres zacznie się już we wrześniu. Ochłodzeniu będą towarzyszyć opady deszczu – powiedział Krzysztof Jackowski.

Tak jak przewidywał Krzysztof Jackowski, jesień w tym roku wyjątkowo daje się we znaki. Co chwilę IMGW wydaje ostrzeżenia przed bardzo silnym, porywistym wiatrem, który może zagrażać zdrowiu, życiu czy nawet niszczyć mienie.

Kontrole sanepidu – nawet rodzinne spotkania?

Rząd zaapelował do samorządów o wprowadzenie kontroli w komunikacji miejskiej. Jak dodał Piotr Müller, rzecznik rządu kontrole planowane są także podczas wesel i… imprez rodzinnych.To może Cię zainteresować:  OD JUTRA POWRÓT OBOSTRZEŃ!! DUŻE MIASTA W CZERWONYCH I ŻÓŁTYCH STREFACH [PILNE]

Przede wszystkim apelujemy do samorządów i do wszystkich podmiotów, które prowadzą tego typu sieć transportową, aby podjęły działania kontrolne. Bo to nie jest tylko kwestia kontroli służb państwowych, ale również kontroli służb samorządowych. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów powinien ponieść przewoźnik, który nie dotrzymał limitów, które wynikają z przepisów ustawy.To może Cię zainteresować:  WIRUSOLOG ZDRADZIŁ KIEDY ZAKOŃCZY SIĘ WRESZCIE PANDEMIA! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Znaleziono ciało 6-latki, która zniknęła z podwórka. Tragiczny finał.

Rzecznik rządu dodał także, że kontrolerzy będą pojawiać się na weselach i imprezach rodzinnych i sprawdzać przestrzeganie obostrzeń.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!!! [PILNE]

Czy do imprezy rodzinnej można zaliczyć świąteczne spotkanie podczas Wszystkich Świętych i Wigilii? Tego już rzecznik rządu nie wyjaśnił. Główny nacisk ma być kładziony na to, by liczba osób podczas takich wydarzeń była jak najmniejsza.To może Cię zainteresować:  SKANDAL! Ksiądz wyzwał swoich wiernych od “skąpców i kpiarzy”, po tym jak nie dostał 30 tys. zł na nowe drzwi!

Jarosław Kaczyński zabrał głos

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji jest całkowicie zgodny z konstytucją i w świetle konstytucji innego wyroku być nie mogło – mówi Jarosław Kaczyński na nagraniu opublikowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

Kaczyński zaczął swoje oświadczenie od stwierdzenia, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji z przyczyn ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu z konstytucją, nie mogło być inne. Kaczyński dodał, że jego treść jest w pełni zgodna z ustawą zasadniczą.

Prezes PiS podkreślił, że Konstytucja uchwalona została za czasów, kiedy w parlamencie dużą rolę odgrywała lewica. – Przypomnę, że ta Konstytucja została uchwalona przez parlament lat 93-97, uchwalona w 1997 roku. Był to parlament w którym bardzo dużą przewagę miała lewica – powiedział.

Kaczyński stwierdził że wyrok TK stał się pretekstem do gwałtownych protestów, które wybuchły w niezwykle ciężkiej sytuacji w Polsce. – Te demonstracje będą kosztowały życie wielu ludzi. ci którzy do nich nawołują i ci którzy w nich uczestniczą sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się przestępstwa, poważnego przestępstwa – ocenił wicepremier.

Nauczanie jednak zdalne?

Od soboty 24 października w naszym kraju mamy nowe zasady. Przynajmniej do 8 listopada w całym kraju obowiązywać będzie edukacja zdalna dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.

To będzie trwało tak długo, jak będzie konieczne ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne naszych uczniów, naszych nauczycieli, pracowników oświaty, naszych studentów, naszych profesorów – stwierdził w TVP Info Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.