Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną.

Mamy 24 785 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4245), małopolskiego (2806), mazowieckiego (2099), wielkopolskiego (1845), podkarpackiego (1822), dolnośląskiego (1799), lubelskiego (1728), łódzkiego (1576),kujawsko-pomorskiego (1439), pomorskiego (1335), podlaskiego (1053), opolskiego (858), zachodniopomorskiego (723), warmińsko-mazurskiego (558), lubuskiego (470), świętokrzyskiego (429).Z powodu COVID-19 zmarło 59 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 177 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 546 425/7872 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).Narodowa kwarantanna już po weekendzie stanie się faktem?

Narodowa kwarantanna już po weekendzie stanie się naszą nową rzeczywistością? Dane są bezlitosne, a premier Mateusz Morawiecki w każdej chwili może ogłosić zmiany. Zapowiadał w końcu, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie – czekają nas wyjątkowo twarde decyzje.

Specjaliści są przekonani, że kwarantanna narodowa zostanie wprowadzona szybciej niż się spodziewamy i nawet do 11 listopada pozostaniemy postawieni przed faktem dokonanym. Ostatnio rząd szczególnie obciążające obostrzenia wprowadził również na krótką chwilę przed ważnym dla Polaków świętem – 1 listopada. Nie ma żadnego powodu, dla którego teraz rządzący nie mogliby zrobić nam powtórki z historii.

Wygląda na to, że póki to nie nastąpi, czeka nas codzienne spoglądanie na podawane przez Ministerstwo Zdrowia dane. Liczba przypadków COVID-19 w kraju zaczyna nas wszystkich przerażać do tego stopnia, że wiele osób wręcz ma nadzieję na głęboki lockdown. Oby nie spełnił się pesymistyczny scenariusz, mówiący o tym, że pandemia koronawirusa zostanie z nami jeszcze na długie, trudne lata. – źródło planeta.pl

Prawdziwa katastrofa w polskim mieście. Zawaliła się kamienica

Zawaliła się kamienica przy ul. Wrzesińskiej na warszawskiej Pradze-Północ. Budynek był niezamieszkany, w trakcie prac remontowych. W środku prawdopodobnie nie było ludzi. Na miejscu pracują strażacy.

– Siedziałam w kuchni, usłyszałam huk i meble zadrżały – relacjonuje jedna z mieszkanek.

Z kolei z relacji funkcjonariuszy zadysponowanych do akcji wynika, ze zawaliła się część kamienicy trzykondygnacyjnej. Budynek nie był zamieszkały, ponieważ trwały w nim prace remontowe. Mundurowi podają, że w chwili zdarzenia wewnątrz najprawdopodobniej nikogo nie było, jednak muszą sprawdzić każdą ewentualność. Stąd sprowadzenie specjalnych oddziałów.

– Doszło do zawalenia się części ściany kamienicy trzykondygnacyjnej. Jest to stary budynek, niezamieszkany, w budowie. Na tę chwilę nie mamy informacji o osobach poszkodowanych. Najprawdopodobniej prace budowlane nie były w dniu dzisiejszym prowadzone i też najprawdopodobniej nikt nie przechodził obok w momencie zawalenia – powiedział dla TVP Info starszy kapitan Michał Konopka z Państwowej Straży Pożarnej. Budynek nadal jest sprawdzany.

– Do akcji skierowaliśmy 3 wozy bojowe. Pracuje tam też specjalna grupa, która sprawdza, czy pod gruzami nie ma ludzi. Na 99 proc. nie było tam nikogo, ale musimy to dokładnie sprawdzić– dodał st. kpt. Michał Konopka.

Decyzja zapadła. Sprawa postawiona jasno

 piątek rano Rafał Trzaskowski za pośrednictwem swojego konta na Facebooku opublikował wpis, który wywołał wielkie emocje u niektórych internautów. Prezydent Warszawy nie wyraził zgody na organizację Marszu Niepodległości 11 listopada, który wcześniej został zapowiedziany przez środowiska nacjonalistyczne.

— W związku z negatywną opinią Sanepidu nie wyrażam zgody na organizację 11 listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną koronawirusa […] — napisał.

Dalej podkreślał, że sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo poważna zarówno w samej Warszawie, jak i na całym Mazowszu. To właśnie m.in. w tym regionie odnotowywanych jest najwięcej zarażonych SARS-CoV-2.

Lockdownu jednak nie będzie?

W “Faktach po Faktach” w TVN24 anestezjolog, doktor Konstanty Szułdrzyński, odnosząc się do możliwości wprowadzenia całkowitego lockdownu. Jak mówił, “to jest skomplikowany proces, nie tylko zdrowotny, ale także społeczny”.

Doktor Szułdrzyński był również pytany, czy w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną jedyną szansą na poprawienie sytuacji jest całkowity lockdown.

– Nie wydaje mi się, żeby pod względem społecznym i ekonomicznym całkowity lockdown był wyjściem – odpowiedział. – My cały czas stąpamy po kruchym lodzie. Z jednej strony zastosowanie tego minilockdownu dwa tygodnie temu najpewniej spowodowało, że nie mamy 50 tysięcy przypadków, a niespełna 30. Taki był cel i wydaje mi się, że ten cel był osiągnięty – zauważył.

– Byliśmy na krzywej wzrostowej, ona bardzo gwałtownie narastała, natomiast teraz widać pewne hamowanie. Mam nadzieję, że to jest stała tendencja, a nie chwilowe zawahanie tej krzywej – mówił dalej.

– Natomiast nas po prostu na to nie stać, nie stać nas na to nie tylko ekonomicznie, ale też społecznie – stwierdził Szułdrzyński. Jak mówił, “to jest skomplikowany proces, nie tylko zdrowotny, ale także społeczny”.

– Z jednej strony są aspekty medyczne – absolutnie kluczowe, bo nie można patrzeć, jak ludzie umierają – ale z drugiej strony są aspekty społeczne i ekonomiczne – dodał gość “Faktów po Faktach”.

Ostrzeżenie dla Polaków

Polska jesień wiąże się z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, które nierzadko obfitują w zjawiska, które mogą być niebezpieczne. Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmują – dzisiejszy wieczór i jutrzejszy poranek będą wiązać się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Wszystko ma się zacząć już dzisiaj o godzinie 22.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą dla wielu regionów kraju. W niebezpieczeństwie znajdą się mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego.

Nieprzewidywalne warunki pogodowe prognozowane są także w województwach: śląskim (poza powiatami: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim, Żywiec), małopolskim (w powiatach: wadowickim, oświęcimskim, chrzanowskim, olkuskim, miechowskim, krakowskim, Kraków, wielickim, proszowickim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim, Tarnów, dąbrowskim) oraz podkarpackim (w powiatach: ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim, niżańskim).

Nagła decyzja rządu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 7 do 29 listopada wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia, które mają na celu zminimalizowanie zakażeń koronawirusem. 

Jak informuje portal money.pl, już wkrótce ma odbyć się specjalne spotkanie przedstawicieli rządu z branżą meblarską w celu omówienia form pomocy. Rząd bowiem wprowadził zakaz funkcjonowania sklepów meblowych podczas obowiązujących od 7 listopada 2020 roku nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. 

To dla wielu przedstawicieli omawianej branży spore zaskoczenie, ponieważ pierwotny projekt miał zakładać, że pozostaną one otwarte.

Od dzisiaj potężne zmiany dla Polaków

Nowe obostrzenia zaczynają obowiązywać od 7 listopada i dotyczyć będą wszystkich. Co się zmieni?

– Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana; dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

 • nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
 • przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;
 • zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;
 • hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
 • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
 • pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada;
 • kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada.

Premier przeprosił Polaków

W piątek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu ogłosił zapowiadane w środę 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców.

W piątek (6 listopada) odbyła się konferencja z udziałem Mateusza Morawieckiego. Tematem przewodnim była pomoc państwa dla branż, których działalność została ograniczona z powodu epidemii. Premier już na wstępie zaznaczył, że to najtrudniejszy kryzys gospodarczy od lat:

Mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów ostatnich lat. To opinia światowych ośrodków badawczych. Spójna i dobra polityka gospodarcza wraz z właściwym zachowaniem społeczeństwa mogą być najlepszą odpowiedzią na pandemię. Od tego w jaki sposób będziemy utrzymywali dystans i przestrzegali zasad, zależy nie tylko nasze zdrowie, ale i gospodarka.

Szef rządu przeprosił za niedogodności i obiecał pomoc finansową dla wszystkich firm, które ucierpią z powodu częściowego lockdownu:

Przepraszam wszystkich za nieudogodnienia. (…) Musimy dopasować instrumenty finansowe do pomocy branżom najmocniej dotkniętych przez hamulec bezpieczeństwa, który musimy zaciągnąć. Staramy się wychodzić naprzeciw z dużymi programami, które mają chronić gospodarkę.

Ostrzeżenia dla Polaków, uwaga na drogach

Najbliższe trzy doby przyniosą nam niebezpieczną pogodę. Na drogach możemy spodziewać się gęstej mgły. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia oraz prognozę zagrożeń.

Od piątku do poniedziałku możemy spodziewać się niebezpiecznej pogody. Według zapowiedzi synoptyków IMGW pojawią się bardzo silne mgły, a także zamglenia. Dla jakich regionów wydane zostały specjalne ostrzeżenia?

Gęste i niebezpieczne mgły z pewnością mogą dać się we znaki mieszkańcom województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego (w powiecie nyskim, prudnickim oraz głubczyckim), dolnośląskiego (powiaty: zgorzelecki, bolesławiecki, lubański, lwówecki, jeleniogórski, Jelenia Góra, złotoryjski, jaworski, kamiennogórski, wałbrzyski, świdnicki, Wałbrzych, dzierżoniowski, kłodzki oraz ząbkowicki.

Uważajcie na siebie!

Zakaz lotów do Polski

Zakaz lotów do Polski aktualnie obowiązuje aż 34 kraje w tym Stany Zjednoczone i Izrael. Lista traci moc prawną 10 listopada. Jednak jak podaje next.gazeta.pl rząd planuje ogromne zmiany. Zakaz ma zostać przedłużony.

Kolejna lista ma obowiązywać od 11 do 24 listopada. Wszyscy podróżujący czekają na nią z niecierpliwością, ponieważ w obecnej sytuacji epidemicznej lista może być o wiele dłuższa.

Jak informuje tvn24.pl, w liście ma się pojawić nowy wyjątek. Jak dotąd loty z zakazanych terytoriów mogły się odbywać tylko w wyjątkowych przypadkach za zgodą premiera, lub jeśli cała załoga i podróżujący posiadają negatywne testy na COVID-19. W nowym zapisie o liście obowiązującej od 11 listopada znajdzie się także informacja, że decyzje w tej sprawie może podejmować także Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – źródło lelum.pl

Pilna konferencja Morawieckiego

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję w piątek, po południu. W czasie spotkania z reporterami przekazał ważną wiadomość.

Premier zaznaczył, że rząd stara się wesprzeć polskie firmy, przede wszystkim, żeby uchronić miejsca pracy. Jak zaznaczył Morawiecki, na pomoc przedsiębiorcom z budżetu państwa wydano już 13 miliardów złotych.

– Wszędzie jest niepokój o pracę, o zarobki. My staramy się wychodzić z dużymi programami. Do tej pory broniliśmy gospodarki w najwyższym możliwym procencie w porównaniu do innych państw Europy – wyjaśnia premier. 

10 rozwiązań dla polskich przedsiębiorców

 1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branży najbardziej dotkniętych restrykcjami
 2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR 
 3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.21 (wnioski), 31.06.20 (wypłaty)
 4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
 5. Dofinansowanie zatrudnienia
 6. Przedłużenie postojowego
 7. Zwolnienie ze składek na ZUS
 8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes
 9. Polityka drugiej szansy
 10. Dofinansowanie leasingu.

Prezydent Duda podpisał ustawę, która podwyższa karę za brak maseczki

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy antycovidowej, a w niej nowe przepisy i… kary.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą osoby, które nie zakrywają nosa i ust narażone są na mandat w wysokości do 1000 zł (do tej pory było to 500 zł). Zgodnie z aktualnymi przepisami twarz należy zakrywać nie tylko w sklepie czy w kościele, ale także w tzw. przestrzeni publicznej, czyli np. idąc chodnikiem.

Mandaty w tej wysokości będzie mogła wystawiać policja, straż miejska i Straż Ochrony Kolei.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa nie dotyczy przestrzeni parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych oraz ogródków działkowych i plaży. Twarz można osłaniać również nie tylko maseczkami ochronnymi. Zasłonięte mają być usta i nos, ale można w tym celu wykorzystać np. chustkę lub szalik.

Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli obecnie wprowadzony rygor sanitarny nie przyniesie spodziewanego obniżenia liczby dziennych zakażeń, Polskę czeka ponowny całkowity lockdown.

Narodowa kwarantanna, premier zapowiedział

Kwarantanna narodowa, czyli drugi lockdown może niedługo stać się naszą rzeczywistością. Premier na ostatniej konferencji prasowej zaznaczył, że rząd zdecyduje się na wprowadzenie lockdownu jeśli zachorowania przekroczą 27 tysięcy na dobę, co stało się już wczoraj. Mateusz Morawiecki wyjaśnił także jakie obostrzenia nas czekają. Będą znacznie bardziej rygorystyczne niż przy pierwszym lockdownie.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek na Stadionie Narodowym. To właśnie dziś otwarty ma zostać pierwszy szpital polowy w Polsce. Również dziś trafić mają do niego pierwsi pacjenci.

W czasie konferencji prasowej premier nie tylko ogłosił otwarcie szpitala, ale też poinformował, jakie działania muszą podjąć rząd i Polacy, by zatrzymać postępującą pandemię. Jednym z nich jest twardy lockdown.

Teraz premier Mateusz Morawiecki poinformował, kiedy Polacy mogą spodziewać się całkowitego zawieszenia wszelkich aktywności i zamknięcia w domach.

Przed nami ostatni krok, który jeżeli będzie konieczny, wdrożymy za 7-14 dni. Ale być może uda się tego uniknąć. To zależy od tego, czy zachowamy dyscyplinę – powiedział Mateusz Morawiecki.

Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń – dodał premier.

Obowiązkowy test na koronawiursa

Test na koronawirusa obowiązkowy dla Polaków. Decyzja o wprowadzeniu nowego obowiązku zapadła nagle. Kolejne zaostrzenia restrykcji to wynik zaostrzającej się na całym świecie pandemii.

Erna Solberg, premier Norwegii w czwartek ogłosiła kolejne obostrzenia, jakie zostaną wprowadzone w tym kraju w związku z epidemią koronawirusa. Już od poniedziałku wszyscy przyjeżdżający z Polski będą zobligowani do zrobienia testu na obecność COVID-19.

Już od poniedziałku wszyscy przyjezdni z krajów określonych jak czerwone, będą musieli okazać ujemny test na koronawirusa, wykonany przed upływem 72 godzin.

Dzieci jednak pójdą do szkoły?

Dziennikarze RMF ustalili, że dzieci jednak pójdą do szkoły od najbliższego poniedziałku. W środę premier przekazał, że nauka z domu zostanie rozszerzona na wszystkich uczniów podstawówek. Teraz okazuje się, że nauka zdalna ominie pewną grupę dzieci.

Pomimo zamknięcia od najbliższego poniedziałku szkół podstawowych, zerówki dalej będą mogły działać – ustalili dziennikarze RMF FM. Chodzi zarówno o te zerówki, które znajdują się w podstawówkach, jak i te w przedszkolach. Wczoraj premier zapowiedział, że wszyscy uczniowie podstawówek – czyli klas I-VIII – przechodzą od najbliższego tygodnia na naukę zdalną.

Niektórzy mieli pewne wątpliwości z tym związane, ponieważ zerówki są klasą, którą można sytuować tak „pomiędzy”. Wiele takich klas znajduje się przecież w budynkach szkół podstawowych.

Szkoły podstawowe zostaną zamknięte, ale zerówki, które funkcjonują w takich placówkach, pozostaną otwarte. Również te znajdujące się w przedszkolach.

Jak podają dalej dziennikarze stacji decyzja co do sposobu nauczania w zerówce będzie zależeć od dyrekcji danej placówki. To właśnie on będzie ustalał, czy dzieci będą przyjmowane do placówki, czy też nie. – źródło lelum.pl, rmf24.pl

Od jutra duże zmiany związane z komunikacją

PKP Intercity, za pomocą oficjalnego komunikatu opublikowanego na stronie internetowej poinformowało, że dostosowuje rozkład jazdy pociągów do realiów związanych z panującą pandemią koronawirusa. Przewoźnik zmaga się z ogromnymi problemami dotyczącymi znikomej liczby podróżnych, którzy decydują się na zakup biletu.

Przekazano, że obecnie średni spadek liczby rezerwacji na połączenia wynosi 63 procent względem 2019 roku. To niesamowicie dużo. Brak pasażerów przekłada się bezpośrednio na sytuację finansową firmy, która utrzymuje się głównie ze sprzedaży biletów.

W związku z powyższym problemem PKP zdecydowało o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy i zmniejszeniu liczby połączeń kolejowych. Od piątku, 6 listopada, na tory będzie wyjeżdżało znacznie mniej pociągów niż miało to miejsce do tej pory.

Szczegóły kursów, które zostały odwołane znajdują się na stronie internetowej PKP Intercity. Odwołane zostało aż czterdzieści połączeń. – źródło pikio.pl

Narodowa kwarantanna już niedługo?

 • Jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tys. mieszkańców będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, m.in. zakaz przemieszczania się – powiedział Morawiecki.

Teraz mniej więcej wiadomo, w jakich okolicznościach będzie nam groził pełny lockdown, a kiedy będziemy mogli liczyć na ewentualne luzowanie obostrzeń. Wyznacznikiem ma być liczba nowych zakażeń koronawirusem.

Ustalono, że pełny lockdown – nazwany przez Morawieckiego narodową kwarantanną – zostanie wprowadzony, gdy średnia liczba nowych zakażeń z ostatnich siedmiu dni przekroczy 70-75 w przeliczeniu na milion mieszkańców. Jak informował premier, taki ścisły lockdown oznaczałby “bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się oraz wszelkie inne zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza walki z pandemią” .Morawiecki mówił m.in. o “całkowitym zamknięciu handlu, usług, również części zakładów”.

Czeka nas całkowity lockdown?

Jeśli przez tydzień będziemy mieli dziennie średnio 70-75 zakażonych na 100 tysięcy obywateli, będziemy musieli wprowadzić zasady całkowitego lockdownu – ostrzegł premier Mateusz Morawiecki. W ciągu ostatniego tygodnia potwierdzano dziennie średnio 52 przypadki zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców.

Stwierdził, że byłby to “kolejny stopień obostrzeń po podejmowanych obecnie”. – Narodowa kwarantanna i całkowity lockdown, całkowite zamknięcie handlu, usług, również części zakładów, żeby powstrzymać najgorsze, czyli pęknięcie w całości służby zdrowia – wyjaśniał.

Tłumaczył, że jeśli średnia liczba nowych zakażeń z siedmiu dni przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, “będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny – bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się, poruszania się”.

Dziś odbyła się konferencja premiera, wprowadził nowe obostrzenia

Nauka zdalna również dla klas 1-3 szkół podstawowych. Zamknięcie galerii oraz centrum handlowych.

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte poza m.in. sklepami spożywczymi czy drogeriamii.

Nowe obostrzenia mają wejść w życie od najbliższej soboty.

Spora zmiana w obostrzeniach

Ministerstwo wprowadziło pewien wyjątek. Wiele działalności gospodarczych w naszym kraju zostało tymczasowo zawieszonych, ale niektóre z nich są nadal otwarte. Wszystko z powodu rozporządzenia resortu, które dopuściło kilka wyjątków. Kto może korzystać z wybranych obiektów?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października 2020 roku do odwołania wprowadzono zakaz działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało o bardzo ważnej rzeczy. Okazuje się, że od tego zakazu istnieją pewne wyjątki. Kto może wejść m.in. na basen?

Ustawodawca nie ograniczył obiektów sportowych dla osób, które trenują w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych. Dla nich obiekty pozostaną otwarte, ponieważ zawodnicy muszą przygotowywać się do konkursów.

“W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz we współzawodnictwie sportowym podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub zajęć sportowych ma też obowiązek zapewnienia 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć i wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego albo sprzętu sportowego lub w inny sposób ograniczyć kontakt między nimi” – zaznacza ministerstwo.

To może Cię zainteresować:  Radni PiS i "Armia Boga". Skandal na sesji

Kiedy koniec epidemii i zniesione zostaną restrykcje?

Zdaniem założyciela grupy MOCOS, restrykcje które obowiązują dziś, powinny być utrzymywane przez trzy, cztery miesiące, żeby epidemia spadła do poziomu, który daje szansę na jej kontrolowanie – czyli poniżej 1000 nowych zakażeń dziennie. Oznaczałoby to, że druga fala koronawirusa realnie ma szansę się zakończyć najwcześniej w lutym 2021 roku. I to pod warunkiem, że obecne obostrzenia będą cały czas obowiązywały i że będziemy ich surowo przestrzegać.To może Cię zainteresować:  Ratownik medyczny zamieścił drastyczne zdjęcie razem z bardzo kontrowersyjnym wpisem. Zgadzacie się z jego treścią?

Tymczasem niemal codziennie mamy kolejne rekordy zakażeń, choć w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o „spadku dynamiki” tych wzrostów. Profesor Krüger potwierdza tę obserwację. To może być pierwszy efekt już wprowadzonych restrykcji, ale równie dobrze tego, że doszliśmy do granicy możliwości jeśli chodzi o liczbę testowanych osób. W takiej sytuacji wskaźniki będą się sztucznie poprawiać, ale rosnąć będzie liczba chorych, o których nie wiemy.

Musimy więc przyzwyczaić się, że całą zimę spędzimy w warunkach restrykcji. – Epidemię dałoby się opanować szybciej – mówi nam profesor Krüger. Ale trzeba byłoby zarządzić znacznie surowsze obostrzenia. Wtedy moglibyśmy liczyć na to, że druga fala skończy się pod koniec roku. Na szybsze jej zakończenie praktycznie nie ma żadnych szans – nie pozostawiają złudzeń naukowcy.To może Cię zainteresować:  DO KIEDY POTRWAJĄ OBOSTRZENIA W POLSCE?? JEST STANOWISKO! [PILNE]To może Cię zainteresować:  LEWANDOWSKI ROBI CO MOŻE, ABY POMÓC DZIECKU!! SYTUACJA JEST CORAZ CIĘŻSZA… [PILNE]

Jutro zostaną ogłoszone nowe obostrzenia, w tym zakaz wychodzenia z domu?

Koronawirus. Rząd planuje wprowadzić nowe obostrzenia i jest gotowy na lockdown – twierdzi poseł Konfederacji Jakub Kulesza po spotkaniu, do jakiego doszło wieczorem w poniedziałek w Kancelarii Premiera. Na spotkaniu miał paść dokładny termin.

Na spotkaniu obecny był m.in. szef koła Konfederacji Jakub Kulesza. Polityk w rozmowie z PAP powiedział, że premier ma ogłosić w środę kolejne obostrzenia, w tym całkowity zakaz przemieszczania się:

Premier powiedział, że przygotowani są na różne warianty od pełnego lockdownu – najbardziej prawdopodobnego, który będzie pełniejszy niż ten, który miał miejsce wiosną – do mniej pełnej, pośredniej wersji lockdownu, który – jak to określił premier – jest mało prawdopodobny.

Ogłoszono dużą zmianę, chodzi o kwarantanne

Dziś odbyła się konferencja ministerstwa zdrowia, ogłoszone zostało kilka istotnych kwestii w walce z pandemią.

Adam Niedzielski na samym początku konferencji przedstawił zaskakujące informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Takich słów nikt się nie spodziewał. Czyżby wprowadzone niemal dwa tygodnie temu restrykcje, przynosiły pierwsze rezultaty?

– Pandemia wzrasta, ale wzrasta coraz wolniej. Jesteśmy w takiej sytuacji, w której pojawia się nadzieja na wyhamowanie pandemii i teraz bardzo wiele zależy od nas – przyznał minister zdrowia podczas konferencji. 

W związku z tym minister zdrowia ogłosił ważne zmiany:

– Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało okres czekania na rozpoczęcie kwarantanny – chcemy, żeby działała automatyczna kwarantanna, jeśli ktoś z domowników ma dodatni wynik, to wszyscy trafiają na automatyczną kwarantannę.

Co więcej, podczas konferencji Dworczyk poinformował, że personel medyczny nie będzie obejmowany kwarantanną. Ta grupa Polaków została zwolniona z takiej konieczności, z uwagi na codzienne przeprowadzanie testów antygenowych. To może Cię zainteresować:  Na ślubie wyznał, że “kocha kogoś innego” – wyznanie Pana Młodego, które zszokowało wszystkich!To może Cię zainteresować:  WPROWADZONO STAN WYJĄTKOWY Z POWODU PANDEMII KORONAWIRUSA U SĄSIADÓW POLSKI!!! [PILNE]

Rafał Trzaskowski przekazał fatalne informacje

Rafał Trzaskowski przekazał fatalne informacje. Oficjalnie potwierdził najgorszą wiadomość. Sytuacja z każdą chwilą staje się coraz gorsza, informował prezydent Warszawy podczas wtorkowej konferencji prasowej.To może Cię zainteresować:  POD OSŁONĄ NOCY ZAPADŁA DECYZJA!! OGROMNA ZMIANA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! [PILNE]

– Sytuacja z respiratorami jest krytyczna; w Warszawie wolne respiratory są na SOR-ach, ale nie ma ich przy łóżkach covidowych – informował podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Jeśli chodzi o respiratory, to sytuacja jest krytyczna, bardzo trudna. W Warszawie są jeszcze wolne respiratory, ale nie ma ich przy łóżkach covidowych. One są właśnie na SOR-ach i w tych miejscach, gdzie potrzebne są do wykonywania operacji – powiedział Rafał Trzaskowski.

– Jesteśmy zaskakiwani decyzjami rządzących, którzy chcą wprowadzić 35 proc. łóżek covidowych we wszystkich szpitalach. My od samego początku mówiliśmy, że to będzie miało bardzo poważne konsekwencje i dzisiaj w swoim apelu mówimy, że powinny być wyznaczone szpitale, które nie są covidowe, które normalnie funkcjonują i szpitale covidowe – wskazał.To może Cię zainteresować:  10-latek nagrał filmik, jak znęca się nad kotem. Sprawą już zajęła się policja!

– Jeżeli będziemy wprowadzali łóżka covidowe we wszystkich szpitalach, to będzie to skutkowało tym, że nie będziemy mogli wykonywać bardzo wielu operacji ratowania życia, choćby na kardiologii – dodał Trzaskowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.To może Cię zainteresować:  SZKOŁY JEDNAK BĘDĄ ZAMKNIĘTE?? MINISTER ZABRAŁ GŁOS! [PILNE]

Premier Morawiecki opublikował nagranie

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. epidemii koronawirusa w Polsce. Zaznaczył, że decyzje podejmowane przez rząd są trudne i być może niezrozumiałe, ale stoją za tym najlepsi eksperci. Premier zdaje sobie sprawę z faktu, że obecny czas jest trudny dla wszystkich. Apeluje jednak o to, aby nie dać się podzielić i być odpowiedzialnym. – Musimy razem stawić czoła temu wyzwaniu – mówi szef rządu.To może Cię zainteresować:  KOSZMARNE INFORMACJE Z MIASTA W POLSCE – KONIECZNA MOŻE BYĆ EWAKUACJA! [PILNE]

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Morawiecki zwrócił się zwłaszcza do uczestników ostatnich protestów i do opozycji. – Niech nasze spory nie toczą się na ulicy. Nie chcemy kolejnych zachorowań – podkreślił.To może Cię zainteresować:  CMENTARZE JEDNAK ZAMKNIĘTE 1 LISTOPADA? EKSPERT WYJAŚNIA! [PILNE]To może Cię zainteresować:  RZĄD MORAWIECKIEGO PODJĄŁ DECYZJE!! MILIONY POLAKÓW BĘDZIE ZAWIEDZIONA… [PILNE]

– Sam chciałbym odwiedzić grób mojego taty, siostry czy przyjaciół. Decyzja jest efektem wielu konsultacji z zespołem ekspertów – tłumaczy szef rządu. Podkreśla, że podróże i spotkania rodzinne to zbyt wielkie ryzyko, zwłaszcza dla seniorów. – Odpowiedzialność musi zwyciężyć. Do ostatniej chwili analizowaliśmy dane i mieliśmy nadzieję, że nie zmuszą nas do podjęcia tak tragicznych rozstrzygnięć – wyjaśnia.To może Cię zainteresować:  CAŁA PRAWDA O PROGRAMIE “NASZ NOWY DOM”. Rodzina, która brała udział powiedziała całą prawdę.To może Cię zainteresować:  Monitoring uchwycił ostatnie chwile życia tego 12-latka. Nie wiedział, że czeka go taka okrutna śmierć.

Polityk podkreśla, że za wszelką cenę trzeba przerwać łańcuch zakażeń, a to wymaga “bolesnych kroków”

Rząd zamknie galerie oraz centra handlowe?

Rząd rozważa zamknięcie centrów i galerii handlowych – ustalił money.pl w dwóch źródłach w rządzie. Decyzja może, ale nie musi, zapaść jutro lub pojutrze. Branża nie zostawia na tym pomyśle suchej nitki.To może Cię zainteresować:  Odmówiono aborcji 14-latce, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Zmarła podczas porodu

– Wszystko może się zmienić jutro lub pojutrze. Na teraz decyzji jeszcze nie ma – mówią nasze źródła z kręgów rządowych o scenariuszu zakładającym zamknięcie galerii handlowych. Zresztą w samym rządzie nie ma co do tego jednomyślności. Informację o rozważanym zamknięciu galerii handlowych potwierdziliśmy w dwóch źródłach.To może Cię zainteresować:  KOMUNIKAT DO WSZYSTKICH POLAKÓW!! CHODZI O MASECZKI!!! [PILNE]

– Rozmowy trwają. Jest to jeden z pomysłów na walkę z pandemią, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Premier się waha – mówi drugi z naszych informatorów.

Bardzo duża zmiana dotknie wielu Polaków

W przyszłym miesiącu w administracji publicznej ma zostać wprowadzona praca zdalna. Urzędnicy będą pracować z domu. Decyzje o tym, kto jednak będzie musiał przyjść do pracy, podejmą szefowie urzędów.To może Cię zainteresować:  CAŁKOWITY LOCKDOWN JESZCZE W TYM TYGODNIU?? PADŁA KONKRETNA DATA!! [NIEOFICJALNIE]

— W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada — poinformowali wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker i prezydent Sopotu Jacek Karnowski, jak cytuje Business Insider.To może Cię zainteresować:  BARDZO WAŻNY APEL DO WSZYSTKICH POLAKÓW! GROZI NAM DRUGI LOCKDOWN! Jest bardzo źle!

Mateusz Morawiecki dodawał, że każdy pracownik administracji publicznej, który nie musi wykonywać swojej pracy stacjonarnie, musi przejść na tryb zdalny.

Jednocześnie obie strony zwróciły uwagę na konieczność utrzymania zarówno aktywności gospodarczej, czyli rejestrację nowych podmiotów, jak i inwestycyjnej, czyli np. przetargi i pozwolenia na budowę.

Szczegóły projektu uzgodniono w sobotę na posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu. Zmiany nie oznaczają, że obywatele nie będą mogli załatwić spraw urzędowych. Na posiedzeniu komisji ustalono, że jeśli ktoś nie zdąży załatwić swojej sprawy w terminie z powodu pracy zdalnej urzędników, nie poniesie żadnych konsekwencji.To może Cię zainteresować:  3-LETNI KORDIANEK ZAGINĄŁ! RODZICE BŁAGAJĄ O POMOC! [PILNE]

Od jutro nakaz przejścia na tryb pracy zdalny

Praca zdalna to już nie tylko zalecenie, ale i obowiązek. Premier Mateusz Morawiecki mówił o nowym nakazie dla administracji publicznej.To może Cię zainteresować:  OLBRZYMIA ZMIANA DLA SENIORÓW – PREMIER POTWIERDZIŁ ZMIANĘ! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Mąż się może rozpić, mogą się pojawić narkotyki, a żona powinna stać u jego boku

Nakaz ma objąć wszystkich pracowników administracji publicznej. Premier zaapelował też do przedsiębiorców sektora prywatnego, by także – w miarę możliwości-  wysłali pracowników do domów.

Wszyscy pracownicy administracji, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, muszą pracować zdalnie – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.To może Cię zainteresować:  Dwa psy siedzą obok siebie, ale zwróć uwagę na kota. To, co za chwilę zrobi, jest świetne!To może Cię zainteresować:  OD JUTRA OGROMNE ZMIANY DLA KIEROWCÓW!! MILIONY POLAKÓW BĘDZIE NIEZADOWOLONYCH! [PILNE]To może Cię zainteresować:  JUŻ OD JUTRA NA ULICE WYCHODZI WOJSKO!! CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO?? [PILNE]To może Cię zainteresować:  PILNY KOMUNIKAT MORAWIECKIEGO – CHODZI O SZKOŁY! RODZICE BĘDĄ ZAŁAMANI…To może Cię zainteresować:  Koronawirus dotarł do Warszawy? Zakazano przychodzić do pracy i szkoły tym, którzy ferie spędzili we Włoszech.To może Cię zainteresować:  WPROWADZONO STAN WYJĄTKOWY Z POWODU PANDEMII KORONAWIRUSA U SĄSIADÓW POLSKI!!! [PILNE]

Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń. Musimy ograniczać jakiekolwiek kontakty międzyludzkie i wprowadzić pracę zdalną. To nakaz dla administracji publicznej i apel do przedsiębiorcówTo może Cię zainteresować:  Kot chorobliwie chciał pomóc swojej Pani. Sądząc, że się topi, usiłował wyciągnąć ją z wanny!To może Cię zainteresować:  POTĘŻNE OBOSTRZENIA JUŻ DZISIAJ!! NIEOFICJALNIE WIADOMO CO ZOSTANIE OGŁOSZONE! [PILNE]

– Rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe – podkreślono w oświadczeniu.To może Cię zainteresować:  Kupił swoim rodzicom niezwykły prezent w podziękowaniu, za ich wsparcie i ciężką pracę. Ich reakcja wzruszy Cię do łez!

Czy cmentarze pozostaną zamknięte na dłużej?

Od piątku (30 października) cmentarze zostały zamknięte. Ich bramy zostaną otwarte we wtorek, 3 listopada. Nie została podjęta żadna decyzja, która by przedłużała zakaz wejścia do nekropolii.To może Cię zainteresować:  OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA DLA POLAKÓW! TO JUŻ PEWNE! [PILNE]

Decyzją premiera wszystkie cmentarze w kraju zostały zamknięte od 30 października do 2 listopada włącznie. Piątkowa decyzja Mateusza Morawieckiego, zaskoczyła wszystkich, a zwłaszcza handlujących kwiatami i zniczami przy cmentarzach, którzy nie mieli możliwości sprzedawania swojego towaru przed dniem wszystkich świętych. Wsparcie dla nich oferuje miasto. Zakład Usług Komunalnych zwróci pieniądze przedsiębiorcom, którzy wynajęli miejsce pod stoiska przy cmentarzach.To może Cię zainteresować:  BOŻE NARODZENIE ORAZ SYLWESTRA SPĘDZIMY W DOMU? NIE MAMY DOBRYCH INFORMACJI! [PILNE]To może Cię zainteresować:  TOMASZ KOMENDA ZOSTANIE OJCEM!! ZDRADZIŁ PŁEĆ ORAZ IMIĘ!

Bardzo dobre informacje od rządu

Wzrost emerytur i rent w 2021 roku o co najmniej 50 złotych brutto, przy czym najniższe miałyby wynieść 1250 złotych – oto główne założenia projektu, który opublikowano w wykazie prac rządu. Dodano w nim, że najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść 937 złotych 50 groszy.

Podkreślono w nich, że mimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania.To może Cię zainteresować:  3-LETNI KORDIANEK ZAGINĄŁ! RODZICE BŁAGAJĄ O POMOC! [PILNE]

Dlatego rząd proponuje, aby w 2021 r., podobnie jak w poprzednich latach, zmodyfikować obecnie obowiązujące zasady waloryzacji. Zgodnie z propozycją wszystkie emerytury i renty w 2021 r. wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, z gwarantowaną kwotą podwyżki 50 zł. Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

Dodatkowo w wykazie prac rządu można znaleźć pewien przepis, który wprowadzono na wypadek, gdyby okazało się, że wskaźnik waloryzacji (który znany będzie w lutym 2021 roku) będzie wyższy od wskaźnika 104,16 proc. zapewniającego kwotę podwyżki waloryzacyjnej na poziomie 50 złotych w odniesieniu do najniższych świadczeń.To może Cię zainteresować:  Odnaleziono ciało noworodka w sortowni śmieci.

— W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, określonym w art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych — napisano.To może Cię zainteresować:  “Matka Natura” odradza się! – Zobacz niezwykłe fotografie z Australii!

Przełom w walce z koronawirusem?

“Zwykłe” ucho tego nie wychwyci. Naukowcom z Massachusetts Institute of Technology (MIT) udało się jednak najprawdopodobniej opracować algorytm sztucznej inteligencji, który ma być zdolny do identyfikacji osób zakażonych COVID-19 na podstawie dźwięku ich kaszlu. Dotyczy to szczególnie chorych bezobjawowych.

Choć wielu podchodzi do tego typu rewelacji testu z dystansem, dokładność programu jest zaskakująca. Wynik standardowego testu w 100 proc. zgadzał się z diagnozą programu. A wystarczyło zakasłać do telefonu.To może Cię zainteresować:  Odmówiono aborcji 14-latce, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Zmarła podczas porodu

Jak działa taki system? Naukowcy zebrali nagrania dziesiątek tysięcy nagrań kaszlu chorych na koronawirusa i cierpiących na inne dolegliwości. Okazało się, że zakażeni kaszlą inaczej. Człowiek różnicy nie usłyszy, ale sztuczna inteligencja tak.

Jak informują eksperci na oficjalnej stronie Massachusetts Institute of Technology, system może okazać się rewolucją.

Kiedy Polska wróci do normalności?

Lockdown objął już m.in. branżę weselną, gastronomiczną czy fitness. Jak długo przedsiębiorcy będą odcięci od dochodu? Plan na odmrożenie gospodarki przedstawił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej wyraził nadzieję, że w grudniu lub nawet pod koniec listopada będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże.

Do odwołania siłownie, baseny i aquaparki mają zakaz prowadzenia działalności. Bary, restauracje i kawiarnie mogą działać pod warunkiem, że wydają dania na wynos. Grudzień – mam nadzieję przed świętami – będziemy mogli, może już w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, odmrażać te niektóre branże, które dzisiaj są zamknięte.

Do odwołania wprowadzono bowiem zakaz organizowania imprez, działalności dyskotek, konferencji, wystaw czy wesel lub innych uroczystości.

Czy w tym tygodniu czekają nas kolejne obostrzenia?

W rozmowie z portalem Money.pl Jarosław Gowin skomentował plany rządu dotyczące kolejnych działań w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. Wicepremier wypowiedział się na temat nowych obostrzeń oraz lockdownu.

– Jedno jest pewne: nie planujemy znaczących obostrzeń gospodarczych. Jeżeli pojawią się jakieś dodatkowe rozwiązania, to mogą one dotyczyć tylko handlu. Osobna sprawa to czy nie zbliża się pora, by ograniczyć pozazawodową aktywność Polaków. Mamy już na przykład przepisy dla młodzieży do 16. roku życia – powiedział minister. 

– Ale skoro w coraz liczniejszych krajach Europy obowiązują surowe zasady, że z domu można wychodzić tylko do pracy, na zakupy, krótki spacer rekreacyjny czy w innych niezbędnych życiowo celach, to i u nas trzeba się liczyć z takimi regulacjami –  ocenił.To może Cię zainteresować:  Albert Wójcik: Chcemy wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami!

Jak przyznał, choć dla gospodarki nie będzie znaczących obostrzeń, decyzje dotyczące życia społecznego będą zapadały wraz z rozwojem epidemii. – źródło lelum.pl,

Apel Morawieckiego do Polaków

Mateusz Morawiecki opublikował w mediach społecznościowych bardzo ważną wiadomość dotyczącą wszystkich Polaków. Postanowił pilnie zaapelować w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce.To może Cię zainteresować:  SUROWE KARY ZA BRAK ZASŁONIĘTEGO NOSA/UST!! POLICJA I STRAŻ MIEJSKA WYCHODZI NA ULICĘ! [PILNE]

– Tylko zjednoczeni i przestrzegając zaleceń służb jesteśmy w stanie wygrać z epidemią koronawirusa; bądźmy solidarni, pomagajmy lekarzom i troszczmy się o seniorów – apeluje premier.

Dziś na godzinę 17 zaplanowano spotkanie premiera z przedstawicielami klubów oraz kół parlamentarnych w sprawie epidemii.

– Zaproszeni zostali przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych, w spotkaniu będą uczestniczyli też przedstawiciele rady medycznej przy premierze – informował rzecznik rządu. Jak dodał, głównym tematem spotkania ma być obecna sytuacja epidemiczna w Polsce związana z ogromnym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz działania, jakie podejmuje rząd w celu ich ograniczenia.

Czy w Polsce będzie wprowadzony całkowity lockdown?

Czy gwałtowny wzrost zachorowań spowodował rozważania władz nad ograniczeniem swobody w przemieszczaniu się i wychodzeniu z domu? Rzecznik rządu Piotr Müller w programie Gość Radia ZET wypowiedział się na ten temat.

W przeprowadzonej rozmowie padły pytania m.in. o wprowadzenie całkowitego lockdownu w Polsce i cmentarzach. Rzecznik powiedział, że nie można wykluczyć takiego przebiegu zdarzeń:

– Mam nadzieję, że to nie będzie konieczne, choć fakt, że w innych krajach Europy – Wielka Brytania, Francja, Portugalia – już do tego dochodzi, powoduje, że to pytanie nadal wisi w powietrzu – dodał Piotr Müller.

– Uruchamiane są respiratory spoza limitu, który jest oficjalnie wykazywany, respiratory używane przy innych procedurach medycznych, a na bieżąco są uzupełniane z Agencji Rezerw Materiałowych – powiedział rzecznik.

Przedszkola i podstawówki 1-3 zostają w takim trybie nauczania jaki był

Piątkowa konferencja premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśniła kwestię tego, jak wyglądać będzie edukacja w polskich szkołach w kolejnych tygodniach. Zdalne nauczanie pozostanie w tych placówkach, które do tej pory prowadziły lekcje w tym trybie.

Rząd nie zdecydował się jednak na to, by zdalne nauczanie wprowadzić też w klasach I-III szkół podstawowych. Nauczanie zdalne nie będzie też dotyczyć dzieci w wieku przedszkolnym.