Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są przerażające i ciągle rosną.

Mamy 21 713 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4373), małopolskiego (2650), wielkopolskiego (1983), dolnośląskiego (1719), mazowieckiego (1630), łódzkiego (1269), podkarpackiego (1260), lubelskiego (1201), pomorskiego (1122),kujawsko-pomorskiego (1018), zachodniopomorskiego (819), warmińsko-mazurskiego (694), opolskiego (591), lubuskiego (543), podlaskiego (497), świętokrzyskiego (344). Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 128 osób.Liczba zakażonych koronawirusem: 568 138/8 045 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).Czeka nas całkowity lockdown? Premier zabrał głos

Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu. Wtedy, w bardziej bezpieczny, a zarazem odpowiedzialny sposób, będziemy mogli odnieść się do pytania, czy dalej musimy wprowadzać ograniczenia, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu, zaczynają działać – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy cały czas istnieje groźba wprowadzenia całkowitego lockdownu.

Morawiecki zauważył, że 75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców to nieco poniżej 30 tysięcy zakażeń dziennie. Dodał, że „dziś mamy mniej tych zakażeń” – ponad 21 700. – Ale też trudno uznać, że dzisiejszy dzień jest reprezentatywny, ponieważ dane z weekendu zwykle są niższe niż dane z tygodnia. Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu. Wtedy w bardziej bezpieczny a zarazem odpowiedzialny sposób, będziemy mogli odnieść się do tego pytania, czy dalej musimy doprowadzać do ograniczeń, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu zaczynają działać – powiedział premier.

– Tak naprawdę przecież te, które wdrożyliśmy kilka dni temu działają od dzisiaj, (większość) od soboty. Trzeba dać sobie czas do przyszłego poniedziałku – dodał. – Mam nadzieję, że tak będzie (że wdrożone ograniczenia będę przynosić efekt – red.), bo dzięki temu można by było nie zamykać kolejnych gałęzi gospodarki, a jednocześnie zmniejszać transmisję koronawirusa, a to jest właśnie takie ważne dzisiaj – powiedział szef rządu. – źródło tvn24.pl

Poważne ostrzeżenia dla ośmiu województw

Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla mieszkańców aż ośmiu województw, eksperci przewidują gęste mgły w wielu rejonach Polski, które mogą znacznie ograniczyć widzialność.

Pojawienia się gęstej mgły możemy spodziewać się już w nocy z poniedziałku 9 listopada na wtorek 10 listopada br. Eksperci wskazują, że na zagrożonych obszarach widoczność może być miejscami ograniczona od 100 do 200 metrów.

IMGW ostrzega przed gęstym mgłami, które mogą pojawić się tej nocy w zachodniej, południowej i północno-wschodniej Polsce. W związku z tym na terenie 8 województw, obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. W Podlaskiem alert jest ważny do wtorku do godz. 10.

– Prognozuje się wystąpienie mgieł, miejscami ograniczających widzialność do około 100 metrów – informuje IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska wynosi 80 procent.

Ostrzeżenie przed gęstymi mgłami dotyczy województw podlaskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego. 

Uważajcie na siebie!

Dobre wieści na temat szczepionki na koronawirusa

– To wielki dzień dla nauki i ludzkości – ogłosił w poniedziałek dr Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer. Skuteczność szczepionki na koronawirusa, którą firma ta opracowuje wraz z BioNTech, przewyższyła oczekiwania naukowców.

Dziś jest wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwsze wyniki naszych badań trzeciej fazy testów szczepionki na COVID-19 dostarczają wstępnych dowodów na skuteczność tej szczepionki w zapobieganiu COVID-19 – powiedział dr Albert Bourla.

W trzeciej fazie badań uczestniczyło ponad 43 tys. osób. Infekcję stwierdzono u 94 osób. Na podstawie analiz osób zaszczepionych i takich, które otrzymały placebo, stwierdzono, że skuteczność szczepionki wynosi 90 proc. Badania nad szczepionką będą trwały do czasu, aż stwierdzone zostaną 164 przypadki zakażenia – skuteczność szczepionki w związku z tym może jeszcze ulec zmianie.

Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek tej substancji.

Polska na liście “niebezpiecznych państw”

Cypr zdecydował się na przeniesieni Polski do grupy krajów, które oznaczane są literą C. Państwa,znajdujące się w tej grupie są “niebezpieczne” pod względem ogromnego ryzyka zakażenia się koronawirusem. W związku z tym ruch turystyczny został wstrzymany.

Władze Cypru dokonały podziału krajów na trzy grupy: A, B oraz C. Do grupy A zaliczane są kraje bezpieczne, do grupy B – te, w których ryzyko zakażenia koronawirusem jest podwyższone, natomiast C – to kraje, które stały się niebezpieczne pod względem epidemicznym.

Do niedawna Polska znajdowała się w grupie krajów o podwyższonym ryzyku (B), ostatni drastyczny wzrost zachorowań sprawił jednak, że to się zmieniło. Nasz kraj został przeniesiony do kategorii C, w związku z czym granice dla polskich turystów zostały zamknięte.

– Od 9 listopada Polska znajduje się w kategorii C. Z państw zaliczonych do tej kategorii na Cypr mogą przylecieć wyłącznie obywatele Republiki Cypryjskiej i członkowie ich rodzin, osoby mieszkające na stałe w Republice Cypryjskiej, członkowie korpusu dyplomatycznego oraz osoby, które uzyskały indywidualną zgodę władz cypryjskich – napisano na stronie resortu.

Węgry zaostrzają restrykcje

Godzina policyjna, która obecnie obowiązuje od północy do 5 rano, zostanie wydłużona i będzie się zaczynać o godz. 20. Uzasadnieniem przebywania na ulicy będzie mogło być tylko wykonywanie pracy lub powrót z niej oraz nadzwyczajne sytuacje.

“Zakazane będą wszelkie zgromadzenia. Restauracje zostaną zamknięte. Będzie możliwa tylko dostawa do domu, natomiast będą mogły być otwarte stołówki zakładowe” – powiedział Orban.

Sklepy i zakłady fryzjerskie oraz inne małe punkty usługowe będą musiały być zamykane o godz. 21. Hotele będą mogły przyjmować tylko gości przybywających w celach biznesowych.

Wejdzie też w życie generalny zakaz imprez. W imprezach rodzinnych i prywatnych będzie mogło uczestniczyć najwyżej 10 osób.

Śluby będą możliwe tylko bez wesela i będą na nich mogły być obecne tylko osoby niezbędne do przeprowadzenia ceremonii, świadkowie, rodzice i rodzeństwo. W pogrzebach będzie mogło uczestniczyć najwyżej 50 osób.

Zawody sportowe będzie można organizować tylko za zamkniętymi drzwiami. Będzie możliwe indywidualne uprawianie sportu na świeżym powietrzu, ale zakazane zostanie uprawianie amatorskich sportów zespołowych.

Zamknięte zostaną kluby fitness, kryte pływalnie, muzea i teatry, a także ogrody zoologiczne. Nauka zdalna dla szkół średnich oraz uniwersytetów.

“Te obostrzenia wprowadzimy na 30 dni. W razie potrzeby mogą zostać przedłużone. Wiem, wiemy to wszyscy, że nie będzie łatwo, następne tygodnie będą trudne. Ale szczepionka jest już na widoku. To tego czasu trzeba wytrzymać” – powiedział Orban.

Do kiedy uczniowie uczyć będą się zdalnie?

Przemysław Czarnek w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” pytany był o to, kiedy potencjalnie polscy uczniowie będą mogli wrócić do nauki w trybie stacjonarnym. Minister edukacji i nauki wyraził nadzieję, że stanie się tak już pod koniec listopada, ale jednocześnie przyznał, że w pesymistycznym wariancie nauka zdalna może potrwać nawet do stycznia, albo dłużej. – Modlę się o szybki powrót uczniów do szkół, ale nie mogę założyć tylko optymistycznego scenariusza – podkreślił. 

Pytany o planowane “odchudzenie” podstawy programowej, minister powiedział, że jeśli chodzi o nową podstawę programową, to powołał już zespoły, które “intensywnie nad tym pracują”. – Odchudzenie będzie dotyczyło obszarów związanych z przedmiotami egzaminacyjnymi, będzie incydentalne na potrzeby egzaminów ósmoklasistów i maturalnych, bo mamy pełną świadomość, że nauczanie zdalne jest i będzie, tak czy inaczej, bardzo niedoskonałe – powiedział.


Pamiętajmy, że w jednym roku mieliśmy strajk nauczycieli, w kolejnym pandemię i nauczanie zdalne, w tym również. Specjaliści twierdzą, że nie da się “odchudzić” egzaminów bez zmiany podstawy. Dlatego poprosiłem, żeby te same grupy eksperckie, które pracowały przy obecnej podstawie, popracowały nad zmianami” – dodał. 

Nie żyje polski mistrz świata

Nie żyje legendarny polski sportowiec. Zmarł wczoraj w szpitalu. Mężczyzna niedawno świętował swoje  urodziny. Świat sportu nie może uwierzyć w to, co się stało. Straciliśmy mistrza świata. 

Wczoraj zmarł Krzysztof Pajewski. Mistrz świata w taekwondo. Założyciel Klubu Sportów Walki w Szczecinku, gdzie trenował młodych adeptów. Był niezwykłym organizatorem i działaczem społecznym.

Portal se.pl podał, że przyczyną jego śmierci było zakażenie koronawirusem. Krzysztof Pajewski od dwóch tygodni przebywał w szpitalu w ciężkim stanie. 

– Nie mogę zebrać myśli, jestem całkowicie załamany po informacji o odejściu Krzyśka. Do końca wierzyliśmy, że Krzysiek wygra tę ostatnią walkę, że pokona koronawirusa… Przepraszam, nie mogę mówić… – mówi w portalu szczecinek.naszemiasto.pl Zbigniew Sołtys, współpracownik Pajewskiego.

57-latek przede wszystkim specjalizował się w taekwondo. W przeszłości sam osiągał duże sukcesy jako zawodnik. Największe osiągnięcie miało miejsce w 1988 roku w Budapeszcie. To wtedy Pajewski został pierwszym polskim mistrzem świata w tej dyscyplinie.

Przerażająca wizja Jackowskiego

– Rejon Wrocławia, południa Polski, ale Wrocławia, widzę tam wojska, ja je nazwałem wojska niemieckie – mówił Krzysztof Jackowski i dodaje: – Ale absolutnie nic złego się nie dzieje w naszym kraju. To tak, jakby te wojska wchodzą za zgodą naszego kraju, wchodzą, bo tu jest miejsce odpowiednie. Mam wrażenie, że te wojska wchodzą właśnie w rejon Wrocławia, Wałbrzycha. I podobnie się dzieje w Czechach. I w tym czasie, poza tym wszystkim dzieje się, tak to nazwałem, straszna granda w Polsce. To dopiero będzie uderzenie na rząd, tak to nazwałem. Nie wiem o co chodzi, tak to poczułem. Powód tej grandy będzie przesadzony. I dalej skupiając się czuję, że do Polski zjeżdża pełno wojska, ale tu się nic nie dzieje. Tylko przyjeżdża wojsko. Wschodnie granice i Wrocław, a też Wałbrzych, te rejony, będą obstawione wojskiem. Ale tu się nic nie dzieje. Tu jest ważne zdanie, mam je zapisane, ale dzień po tym, jak je zapisałem, coś się wydarzyło tam i nie wiem – mówi jasnowidz Jackowski

– Potem w tej wizji mówię tak: Turcja płonie, wielki ogień, wybucha konflikt, ale nie u nas, w Turcji. A potem mówię: w Turcji będą dwa rządy, jeden rząd zdradzi Turcję.

Od dzisiaj duża zmiana. Zakaz lotów do Polski

Zakaz lotów do Polski aktualnie obowiązuje aż 34 kraje w tym Stany Zjednoczone i Izrael. Lista traci moc prawną 10 listopada. Jednak jak podaje next.gazeta.pl rząd planuje ogromne zmiany. Zakaz ma zostać przedłużony.

Kolejna lista ma obowiązywać od 11 do 24 listopada. Wszyscy podróżujący czekają na nią z niecierpliwością, ponieważ w obecnej sytuacji epidemicznej lista może być o wiele dłuższa. 

Jak informuje tvn24.pl, w liście ma się pojawić nowy wyjątek. Jak dotąd loty z zakazanych terytoriów mogły się odbywać tylko w wyjątkowych przypadkach za zgodą premiera, lub jeśli cała załoga i podróżujący posiadają negatywne testy na COVID-19. W nowym zapisie o liście obowiązującej od 11 listopada znajdzie się także informacja, że decyzje w tej sprawie może podejmować także Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – źródło lelum.pl

Niektóre dzieci mogą pójść do szkoły?

Od 9 listopada kształcenie na odległość obejmie też uczniów klas I-III szkół podstawowych. W ich przypadku taka forma nauki też ma obowiązywać do 29 listopada.

Szkoły podstawowe – jak zapisano w rozporządzeniu – mają obowiązek zapewnienia opieki dla uczniów klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z epidemią.

– Są zawody, które są ważne dla funkcjonowania państwa, służba zdrowia, wojsko, policja, straż pożarna. Dzieci tych osób będą miały możliwość uczęszczania do szkół. (…) Opieka będzie zapewniona – powiedział w piątek w programie pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Narodowa kwarantanna, kiedy?

Podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie szef rządu zapowiedział, że całkowity lockdown może zacząć obowiązywać już od 14 listopada

Podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie szef rządu zapowiedział, że całkowity lockdown może zacząć obowiązywać już od 14 listopada:

Przed nami ostatni krok – który jeśli będzie konieczność wdrożymy za 7 do 14 dni – narodowa kwarantanna, ale być może uda się tego uniknąć. To zależy od tego, czy będziemy utrzymywali dyscyplinę, czy będziemy stosowali się do tych podstawowych zasad, o których mówią nam medycy od początku pandemii: dystans, przede wszystkim maseczki, dezynfekowanie, ciągłe dezynfekowanie rąk.

Kwarantanna może potrwać najkrócej do 29 listopada. Jeśli jednak liczba przypadków, jak i zgonów nie będzie spadać, to rząd może zadecydować o jej przedłużeniu. Ostatnio premier poprosił Polaków za nieudogodnienia związane z wprowadzeniem nowych obostrzeń, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy są zmuszeni zawiesić swoje działalności.

Jak w tym roku wyglądać będą święta?

Minęło święto Wszystkich Świętych, za chwilę 11 listopada i Narodowe Święto Niepodległości, a po nim już krótka droga do Bożego Narodzenia. Sklepy już zaczynają sprzedawać świąteczne gadżety i stroić się w bombki oraz choinki, a Polacy szukają prezentów i niepewnie patrzą w przyszłość. Czy w tym roku jest jakakolwiek szansa na świętowanie?

Choć do Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, już wiadomo, że przez pandemię koronawirusa SARS-COV-2 będzie ono całkiem inne, niż zwykle. Pytanie, czy mamy jeszcze szanse na wigilię w większym gronie i spotkania z przyjaciółmi i krewnymi? Cóż, już nawet wstrzemięźliwy szef rządu nie wyklucza samotnych świąt.

W środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w rozmowie na żywo z internautami. Jedna z uczestniczek zadała rządzącym trudne pytanie: czy rząd zabierze nam kolejne święta.

Ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy robić, to zabieranie świąt

 • powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak wiadomo, to samo mówił na przykład o zamykaniu cmentarzy na 1 listopada, a później niespodziewanie zakazał wstępu na nekropolie 31 października po południu. – źródło planeta.pl

Narodowa kwarantanna już po weekendzie stanie się faktem?

Narodowa kwarantanna już po weekendzie stanie się naszą nową rzeczywistością? Dane są bezlitosne, a premier Mateusz Morawiecki w każdej chwili może ogłosić zmiany. Zapowiadał w końcu, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie – czekają nas wyjątkowo twarde decyzje.

Specjaliści są przekonani, że kwarantanna narodowa zostanie wprowadzona szybciej niż się spodziewamy i nawet do 11 listopada pozostaniemy postawieni przed faktem dokonanym. Ostatnio rząd szczególnie obciążające obostrzenia wprowadził również na krótką chwilę przed ważnym dla Polaków świętem – 1 listopada. Nie ma żadnego powodu, dla którego teraz rządzący nie mogliby zrobić nam powtórki z historii.

Wygląda na to, że póki to nie nastąpi, czeka nas codzienne spoglądanie na podawane przez Ministerstwo Zdrowia dane. Liczba przypadków COVID-19 w kraju zaczyna nas wszystkich przerażać do tego stopnia, że wiele osób wręcz ma nadzieję na głęboki lockdown. Oby nie spełnił się pesymistyczny scenariusz, mówiący o tym, że pandemia koronawirusa zostanie z nami jeszcze na długie, trudne lata. – źródło planeta.pl

Prawdziwa katastrofa w polskim mieście. Zawaliła się kamienica

Zawaliła się kamienica przy ul. Wrzesińskiej na warszawskiej Pradze-Północ. Budynek był niezamieszkany, w trakcie prac remontowych. W środku prawdopodobnie nie było ludzi. Na miejscu pracują strażacy.

– Siedziałam w kuchni, usłyszałam huk i meble zadrżały – relacjonuje jedna z mieszkanek.

Z kolei z relacji funkcjonariuszy zadysponowanych do akcji wynika, ze zawaliła się część kamienicy trzykondygnacyjnej. Budynek nie był zamieszkały, ponieważ trwały w nim prace remontowe. Mundurowi podają, że w chwili zdarzenia wewnątrz najprawdopodobniej nikogo nie było, jednak muszą sprawdzić każdą ewentualność. Stąd sprowadzenie specjalnych oddziałów.

– Doszło do zawalenia się części ściany kamienicy trzykondygnacyjnej. Jest to stary budynek, niezamieszkany, w budowie. Na tę chwilę nie mamy informacji o osobach poszkodowanych. Najprawdopodobniej prace budowlane nie były w dniu dzisiejszym prowadzone i też najprawdopodobniej nikt nie przechodził obok w momencie zawalenia – powiedział dla TVP Info starszy kapitan Michał Konopka z Państwowej Straży Pożarnej. Budynek nadal jest sprawdzany.

– Do akcji skierowaliśmy 3 wozy bojowe. Pracuje tam też specjalna grupa, która sprawdza, czy pod gruzami nie ma ludzi. Na 99 proc. nie było tam nikogo, ale musimy to dokładnie sprawdzić– dodał st. kpt. Michał Konopka.

Decyzja zapadła. Sprawa postawiona jasno

 piątek rano Rafał Trzaskowski za pośrednictwem swojego konta na Facebooku opublikował wpis, który wywołał wielkie emocje u niektórych internautów. Prezydent Warszawy nie wyraził zgody na organizację Marszu Niepodległości 11 listopada, który wcześniej został zapowiedziany przez środowiska nacjonalistyczne.

— W związku z negatywną opinią Sanepidu nie wyrażam zgody na organizację 11 listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną koronawirusa […] — napisał.

Dalej podkreślał, że sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo poważna zarówno w samej Warszawie, jak i na całym Mazowszu. To właśnie m.in. w tym regionie odnotowywanych jest najwięcej zarażonych SARS-CoV-2.

Lockdownu jednak nie będzie?

W “Faktach po Faktach” w TVN24 anestezjolog, doktor Konstanty Szułdrzyński, odnosząc się do możliwości wprowadzenia całkowitego lockdownu. Jak mówił, “to jest skomplikowany proces, nie tylko zdrowotny, ale także społeczny”.

Doktor Szułdrzyński był również pytany, czy w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną jedyną szansą na poprawienie sytuacji jest całkowity lockdown.

– Nie wydaje mi się, żeby pod względem społecznym i ekonomicznym całkowity lockdown był wyjściem – odpowiedział. – My cały czas stąpamy po kruchym lodzie. Z jednej strony zastosowanie tego minilockdownu dwa tygodnie temu najpewniej spowodowało, że nie mamy 50 tysięcy przypadków, a niespełna 30. Taki był cel i wydaje mi się, że ten cel był osiągnięty – zauważył.

– Byliśmy na krzywej wzrostowej, ona bardzo gwałtownie narastała, natomiast teraz widać pewne hamowanie. Mam nadzieję, że to jest stała tendencja, a nie chwilowe zawahanie tej krzywej – mówił dalej.

– Natomiast nas po prostu na to nie stać, nie stać nas na to nie tylko ekonomicznie, ale też społecznie – stwierdził Szułdrzyński. Jak mówił, “to jest skomplikowany proces, nie tylko zdrowotny, ale także społeczny”.

– Z jednej strony są aspekty medyczne – absolutnie kluczowe, bo nie można patrzeć, jak ludzie umierają – ale z drugiej strony są aspekty społeczne i ekonomiczne – dodał gość “Faktów po Faktach”.

Ostrzeżenie dla Polaków

Polska jesień wiąże się z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, które nierzadko obfitują w zjawiska, które mogą być niebezpieczne. Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmują – dzisiejszy wieczór i jutrzejszy poranek będą wiązać się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Wszystko ma się zacząć już dzisiaj o godzinie 22.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą dla wielu regionów kraju. W niebezpieczeństwie znajdą się mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego.

Nieprzewidywalne warunki pogodowe prognozowane są także w województwach: śląskim (poza powiatami: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim, Żywiec), małopolskim (w powiatach: wadowickim, oświęcimskim, chrzanowskim, olkuskim, miechowskim, krakowskim, Kraków, wielickim, proszowickim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim, Tarnów, dąbrowskim) oraz podkarpackim (w powiatach: ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim, niżańskim).

Nagła decyzja rządu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 7 do 29 listopada wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia, które mają na celu zminimalizowanie zakażeń koronawirusem. 

Jak informuje portal money.pl, już wkrótce ma odbyć się specjalne spotkanie przedstawicieli rządu z branżą meblarską w celu omówienia form pomocy. Rząd bowiem wprowadził zakaz funkcjonowania sklepów meblowych podczas obowiązujących od 7 listopada 2020 roku nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. 

To dla wielu przedstawicieli omawianej branży spore zaskoczenie, ponieważ pierwotny projekt miał zakładać, że pozostaną one otwarte.

Od dzisiaj potężne zmiany dla Polaków

Nowe obostrzenia zaczynają obowiązywać od 7 listopada i dotyczyć będą wszystkich. Co się zmieni?

– Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana; dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

 • nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
 • przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;
 • zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;
 • hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
 • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
 • pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada;
 • kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada.

Premier przeprosił Polaków

W piątek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu ogłosił zapowiadane w środę 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców.

W piątek (6 listopada) odbyła się konferencja z udziałem Mateusza Morawieckiego. Tematem przewodnim była pomoc państwa dla branż, których działalność została ograniczona z powodu epidemii. Premier już na wstępie zaznaczył, że to najtrudniejszy kryzys gospodarczy od lat:

Mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów ostatnich lat. To opinia światowych ośrodków badawczych. Spójna i dobra polityka gospodarcza wraz z właściwym zachowaniem społeczeństwa mogą być najlepszą odpowiedzią na pandemię. Od tego w jaki sposób będziemy utrzymywali dystans i przestrzegali zasad, zależy nie tylko nasze zdrowie, ale i gospodarka.

Szef rządu przeprosił za niedogodności i obiecał pomoc finansową dla wszystkich firm, które ucierpią z powodu częściowego lockdownu:

Przepraszam wszystkich za nieudogodnienia. (…) Musimy dopasować instrumenty finansowe do pomocy branżom najmocniej dotkniętych przez hamulec bezpieczeństwa, który musimy zaciągnąć. Staramy się wychodzić naprzeciw z dużymi programami, które mają chronić gospodarkę.

Ostrzeżenia dla Polaków, uwaga na drogach

Najbliższe trzy doby przyniosą nam niebezpieczną pogodę. Na drogach możemy spodziewać się gęstej mgły. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia oraz prognozę zagrożeń.

Od piątku do poniedziałku możemy spodziewać się niebezpiecznej pogody. Według zapowiedzi synoptyków IMGW pojawią się bardzo silne mgły, a także zamglenia. Dla jakich regionów wydane zostały specjalne ostrzeżenia?

Gęste i niebezpieczne mgły z pewnością mogą dać się we znaki mieszkańcom województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego (w powiecie nyskim, prudnickim oraz głubczyckim), dolnośląskiego (powiaty: zgorzelecki, bolesławiecki, lubański, lwówecki, jeleniogórski, Jelenia Góra, złotoryjski, jaworski, kamiennogórski, wałbrzyski, świdnicki, Wałbrzych, dzierżoniowski, kłodzki oraz ząbkowicki.

Uważajcie na siebie!

Zakaz lotów do Polski

Zakaz lotów do Polski aktualnie obowiązuje aż 34 kraje w tym Stany Zjednoczone i Izrael. Lista traci moc prawną 10 listopada. Jednak jak podaje next.gazeta.pl rząd planuje ogromne zmiany. Zakaz ma zostać przedłużony.

Kolejna lista ma obowiązywać od 11 do 24 listopada. Wszyscy podróżujący czekają na nią z niecierpliwością, ponieważ w obecnej sytuacji epidemicznej lista może być o wiele dłuższa.

Jak informuje tvn24.pl, w liście ma się pojawić nowy wyjątek. Jak dotąd loty z zakazanych terytoriów mogły się odbywać tylko w wyjątkowych przypadkach za zgodą premiera, lub jeśli cała załoga i podróżujący posiadają negatywne testy na COVID-19. W nowym zapisie o liście obowiązującej od 11 listopada znajdzie się także informacja, że decyzje w tej sprawie może podejmować także Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – źródło lelum.pl

Pilna konferencja Morawieckiego

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję w piątek, po południu. W czasie spotkania z reporterami przekazał ważną wiadomość.

Premier zaznaczył, że rząd stara się wesprzeć polskie firmy, przede wszystkim, żeby uchronić miejsca pracy. Jak zaznaczył Morawiecki, na pomoc przedsiębiorcom z budżetu państwa wydano już 13 miliardów złotych.

– Wszędzie jest niepokój o pracę, o zarobki. My staramy się wychodzić z dużymi programami. Do tej pory broniliśmy gospodarki w najwyższym możliwym procencie w porównaniu do innych państw Europy – wyjaśnia premier. 

To może Cię zainteresować:  Kartka ze sklepu w Zakopanem. "Tych klientów nie obsługujemy"?!

10 rozwiązań dla polskich przedsiębiorców

 1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branży najbardziej dotkniętych restrykcjami
 2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR 
 3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.21 (wnioski), 31.06.20 (wypłaty)
 4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
 5. Dofinansowanie zatrudnienia
 6. Przedłużenie postojowego
 7. Zwolnienie ze składek na ZUS
 8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes
 9. Polityka drugiej szansy
 10. Dofinansowanie leasingu.

Prezydent Duda podpisał ustawę, która podwyższa karę za brak maseczki

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy antycovidowej, a w niej nowe przepisy i… kary.To może Cię zainteresować:  LEWANDOWSKI ROBI CO MOŻE, ABY POMÓC DZIECKU!! SYTUACJA JEST CORAZ CIĘŻSZA… [PILNE]

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą osoby, które nie zakrywają nosa i ust narażone są na mandat w wysokości do 1000 zł (do tej pory było to 500 zł). Zgodnie z aktualnymi przepisami twarz należy zakrywać nie tylko w sklepie czy w kościele, ale także w tzw. przestrzeni publicznej, czyli np. idąc chodnikiem.

Mandaty w tej wysokości będzie mogła wystawiać policja, straż miejska i Straż Ochrony Kolei.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!!! [PILNE]

Obowiązek zasłaniania ust i nosa nie dotyczy przestrzeni parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych oraz ogródków działkowych i plaży. Twarz można osłaniać również nie tylko maseczkami ochronnymi. Zasłonięte mają być usta i nos, ale można w tym celu wykorzystać np. chustkę lub szalik.

Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli obecnie wprowadzony rygor sanitarny nie przyniesie spodziewanego obniżenia liczby dziennych zakażeń, Polskę czeka ponowny całkowity lockdown.To może Cię zainteresować:  BOŻE NARODZENIE ORAZ SYLWESTRA SPĘDZIMY W DOMU? NIE MAMY DOBRYCH INFORMACJI! [PILNE]

Narodowa kwarantanna, premier zapowiedział

Kwarantanna narodowa, czyli drugi lockdown może niedługo stać się naszą rzeczywistością. Premier na ostatniej konferencji prasowej zaznaczył, że rząd zdecyduje się na wprowadzenie lockdownu jeśli zachorowania przekroczą 27 tysięcy na dobę, co stało się już wczoraj. Mateusz Morawiecki wyjaśnił także jakie obostrzenia nas czekają. Będą znacznie bardziej rygorystyczne niż przy pierwszym lockdownie.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek na Stadionie Narodowym. To właśnie dziś otwarty ma zostać pierwszy szpital polowy w Polsce. Również dziś trafić mają do niego pierwsi pacjenci.To może Cię zainteresować:  SZKOŁY I UCZELNIE JEDNAK ZAMKNIĘTE!! POWRÓT NAUCZANIA ZDALNEGO – LECZ NIE DLA WSZYSTKICH!! [PILNE]

W czasie konferencji prasowej premier nie tylko ogłosił otwarcie szpitala, ale też poinformował, jakie działania muszą podjąć rząd i Polacy, by zatrzymać postępującą pandemię. Jednym z nich jest twardy lockdown.

Teraz premier Mateusz Morawiecki poinformował, kiedy Polacy mogą spodziewać się całkowitego zawieszenia wszelkich aktywności i zamknięcia w domach.

Przed nami ostatni krok, który jeżeli będzie konieczny, wdrożymy za 7-14 dni. Ale być może uda się tego uniknąć. To zależy od tego, czy zachowamy dyscyplinę – powiedział Mateusz Morawiecki.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!! WIE CO SIĘ STANIE ZA 2 MIESIĄCE!! CZEKA NAS STAN WOJENNY???

Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń – dodał premier.

Obowiązkowy test na koronawiursa

Test na koronawirusa obowiązkowy dla Polaków. Decyzja o wprowadzeniu nowego obowiązku zapadła nagle. Kolejne zaostrzenia restrykcji to wynik zaostrzającej się na całym świecie pandemii.

Erna Solberg, premier Norwegii w czwartek ogłosiła kolejne obostrzenia, jakie zostaną wprowadzone w tym kraju w związku z epidemią koronawirusa. Już od poniedziałku wszyscy przyjeżdżający z Polski będą zobligowani do zrobienia testu na obecność COVID-19.

Już od poniedziałku wszyscy przyjezdni z krajów określonych jak czerwone, będą musieli okazać ujemny test na koronawirusa, wykonany przed upływem 72 godzin.To może Cię zainteresować:  Rodzice umieścili dziecko na wybiegu z tygrysami! Zobacz, jak skończył się ich głupi wybryk!

Dzieci jednak pójdą do szkoły?

Dziennikarze RMF ustalili, że dzieci jednak pójdą do szkoły od najbliższego poniedziałku. W środę premier przekazał, że nauka z domu zostanie rozszerzona na wszystkich uczniów podstawówek. Teraz okazuje się, że nauka zdalna ominie pewną grupę dzieci.

Pomimo zamknięcia od najbliższego poniedziałku szkół podstawowych, zerówki dalej będą mogły działać – ustalili dziennikarze RMF FM. Chodzi zarówno o te zerówki, które znajdują się w podstawówkach, jak i te w przedszkolach. Wczoraj premier zapowiedział, że wszyscy uczniowie podstawówek – czyli klas I-VIII – przechodzą od najbliższego tygodnia na naukę zdalną.To może Cię zainteresować:  Chłopak nie żył przez 20 minut. Nagle puls wrócił, a on powiedział coś, co Was zaszokuje!

Niektórzy mieli pewne wątpliwości z tym związane, ponieważ zerówki są klasą, którą można sytuować tak „pomiędzy”. Wiele takich klas znajduje się przecież w budynkach szkół podstawowych.

Szkoły podstawowe zostaną zamknięte, ale zerówki, które funkcjonują w takich placówkach, pozostaną otwarte. Również te znajdujące się w przedszkolach.

Jak podają dalej dziennikarze stacji decyzja co do sposobu nauczania w zerówce będzie zależeć od dyrekcji danej placówki. To właśnie on będzie ustalał, czy dzieci będą przyjmowane do placówki, czy też nie. – źródło lelum.pl, rmf24.pl

Od jutra duże zmiany związane z komunikacją

PKP Intercity, za pomocą oficjalnego komunikatu opublikowanego na stronie internetowej poinformowało, że dostosowuje rozkład jazdy pociągów do realiów związanych z panującą pandemią koronawirusa. Przewoźnik zmaga się z ogromnymi problemami dotyczącymi znikomej liczby podróżnych, którzy decydują się na zakup biletu.To może Cię zainteresować:  ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMU, CAŁKOWITY LOCKDOWN W POLSCE?? RZECZNIK ZABRAŁ GŁOS!! [PILNE]

Przekazano, że obecnie średni spadek liczby rezerwacji na połączenia wynosi 63 procent względem 2019 roku. To niesamowicie dużo. Brak pasażerów przekłada się bezpośrednio na sytuację finansową firmy, która utrzymuje się głównie ze sprzedaży biletów.To może Cię zainteresować:  Jurorzy nie mogli powstrzymać łez… Kiedy zobaczyli kto śpiewa piosenkę przeżyli SZOK!

W związku z powyższym problemem PKP zdecydowało o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy i zmniejszeniu liczby połączeń kolejowych. Od piątku, 6 listopada, na tory będzie wyjeżdżało znacznie mniej pociągów niż miało to miejsce do tej pory.

Szczegóły kursów, które zostały odwołane znajdują się na stronie internetowej PKP Intercity. Odwołane zostało aż czterdzieści połączeń. – źródło pikio.plTo może Cię zainteresować:  OGROMNA ZMIANA – PIS WYCOFUJE SIĘ ZE SWOJEJ OBIETNICY!!! [PILNE]

Narodowa kwarantanna już niedługo?

 • Jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tys. mieszkańców będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, m.in. zakaz przemieszczania się – powiedział Morawiecki.

Teraz mniej więcej wiadomo, w jakich okolicznościach będzie nam groził pełny lockdown, a kiedy będziemy mogli liczyć na ewentualne luzowanie obostrzeń. Wyznacznikiem ma być liczba nowych zakażeń koronawirusem.

Ustalono, że pełny lockdown – nazwany przez Morawieckiego narodową kwarantanną – zostanie wprowadzony, gdy średnia liczba nowych zakażeń z ostatnich siedmiu dni przekroczy 70-75 w przeliczeniu na milion mieszkańców. Jak informował premier, taki ścisły lockdown oznaczałby “bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się oraz wszelkie inne zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza walki z pandemią” .Morawiecki mówił m.in. o “całkowitym zamknięciu handlu, usług, również części zakładów”.

Czeka nas całkowity lockdown?

Jeśli przez tydzień będziemy mieli dziennie średnio 70-75 zakażonych na 100 tysięcy obywateli, będziemy musieli wprowadzić zasady całkowitego lockdownu – ostrzegł premier Mateusz Morawiecki. W ciągu ostatniego tygodnia potwierdzano dziennie średnio 52 przypadki zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców.

Stwierdził, że byłby to “kolejny stopień obostrzeń po podejmowanych obecnie”. – Narodowa kwarantanna i całkowity lockdown, całkowite zamknięcie handlu, usług, również części zakładów, żeby powstrzymać najgorsze, czyli pęknięcie w całości służby zdrowia – wyjaśniał.

Tłumaczył, że jeśli średnia liczba nowych zakażeń z siedmiu dni przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, “będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny – bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się, poruszania się”.

Dziś odbyła się konferencja premiera, wprowadził nowe obostrzenia

Nauka zdalna również dla klas 1-3 szkół podstawowych. Zamknięcie galerii oraz centrum handlowych.

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte poza m.in. sklepami spożywczymi czy drogeriamii.

Nowe obostrzenia mają wejść w życie od najbliższej soboty.

Spora zmiana w obostrzeniach

Ministerstwo wprowadziło pewien wyjątek. Wiele działalności gospodarczych w naszym kraju zostało tymczasowo zawieszonych, ale niektóre z nich są nadal otwarte. Wszystko z powodu rozporządzenia resortu, które dopuściło kilka wyjątków. Kto może korzystać z wybranych obiektów?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października 2020 roku do odwołania wprowadzono zakaz działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało o bardzo ważnej rzeczy. Okazuje się, że od tego zakazu istnieją pewne wyjątki. Kto może wejść m.in. na basen?

Ustawodawca nie ograniczył obiektów sportowych dla osób, które trenują w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych. Dla nich obiekty pozostaną otwarte, ponieważ zawodnicy muszą przygotowywać się do konkursów.

“W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz we współzawodnictwie sportowym podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub zajęć sportowych ma też obowiązek zapewnienia 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć i wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego albo sprzętu sportowego lub w inny sposób ograniczyć kontakt między nimi” – zaznacza ministerstwo.To może Cię zainteresować:  OBOSTRZENIA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH! MINISTER ZDROWIA JASNO POSTAWIŁ SPRAWĘ! [PILNE]To może Cię zainteresować:  FATALNE INFORMACJE DLA UCZNIÓW!! NAUCZANIE JEDNAK ZDALNE? [PILNE]

Kiedy koniec epidemii i zniesione zostaną restrykcje?

Zdaniem założyciela grupy MOCOS, restrykcje które obowiązują dziś, powinny być utrzymywane przez trzy, cztery miesiące, żeby epidemia spadła do poziomu, który daje szansę na jej kontrolowanie – czyli poniżej 1000 nowych zakażeń dziennie. Oznaczałoby to, że druga fala koronawirusa realnie ma szansę się zakończyć najwcześniej w lutym 2021 roku. I to pod warunkiem, że obecne obostrzenia będą cały czas obowiązywały i że będziemy ich surowo przestrzegać.To może Cię zainteresować:  Ratownik medyczny zamieścił drastyczne zdjęcie razem z bardzo kontrowersyjnym wpisem. Zgadzacie się z jego treścią?

Tymczasem niemal codziennie mamy kolejne rekordy zakażeń, choć w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o „spadku dynamiki” tych wzrostów. Profesor Krüger potwierdza tę obserwację. To może być pierwszy efekt już wprowadzonych restrykcji, ale równie dobrze tego, że doszliśmy do granicy możliwości jeśli chodzi o liczbę testowanych osób. W takiej sytuacji wskaźniki będą się sztucznie poprawiać, ale rosnąć będzie liczba chorych, o których nie wiemy.

Musimy więc przyzwyczaić się, że całą zimę spędzimy w warunkach restrykcji. – Epidemię dałoby się opanować szybciej – mówi nam profesor Krüger. Ale trzeba byłoby zarządzić znacznie surowsze obostrzenia. Wtedy moglibyśmy liczyć na to, że druga fala skończy się pod koniec roku. Na szybsze jej zakończenie praktycznie nie ma żadnych szans – nie pozostawiają złudzeń naukowcy.To może Cię zainteresować:  DO KIEDY POTRWAJĄ OBOSTRZENIA W POLSCE?? JEST STANOWISKO! [PILNE]To może Cię zainteresować:  LEWANDOWSKI ROBI CO MOŻE, ABY POMÓC DZIECKU!! SYTUACJA JEST CORAZ CIĘŻSZA… [PILNE]

Jutro zostaną ogłoszone nowe obostrzenia, w tym zakaz wychodzenia z domu?

Koronawirus. Rząd planuje wprowadzić nowe obostrzenia i jest gotowy na lockdown – twierdzi poseł Konfederacji Jakub Kulesza po spotkaniu, do jakiego doszło wieczorem w poniedziałek w Kancelarii Premiera. Na spotkaniu miał paść dokładny termin.

Na spotkaniu obecny był m.in. szef koła Konfederacji Jakub Kulesza. Polityk w rozmowie z PAP powiedział, że premier ma ogłosić w środę kolejne obostrzenia, w tym całkowity zakaz przemieszczania się:

Premier powiedział, że przygotowani są na różne warianty od pełnego lockdownu – najbardziej prawdopodobnego, który będzie pełniejszy niż ten, który miał miejsce wiosną – do mniej pełnej, pośredniej wersji lockdownu, który – jak to określił premier – jest mało prawdopodobny.

Ogłoszono dużą zmianę, chodzi o kwarantanne

Dziś odbyła się konferencja ministerstwa zdrowia, ogłoszone zostało kilka istotnych kwestii w walce z pandemią.

Adam Niedzielski na samym początku konferencji przedstawił zaskakujące informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Takich słów nikt się nie spodziewał. Czyżby wprowadzone niemal dwa tygodnie temu restrykcje, przynosiły pierwsze rezultaty?

– Pandemia wzrasta, ale wzrasta coraz wolniej. Jesteśmy w takiej sytuacji, w której pojawia się nadzieja na wyhamowanie pandemii i teraz bardzo wiele zależy od nas – przyznał minister zdrowia podczas konferencji. 

W związku z tym minister zdrowia ogłosił ważne zmiany:

– Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało okres czekania na rozpoczęcie kwarantanny – chcemy, żeby działała automatyczna kwarantanna, jeśli ktoś z domowników ma dodatni wynik, to wszyscy trafiają na automatyczną kwarantannę.

Co więcej, podczas konferencji Dworczyk poinformował, że personel medyczny nie będzie obejmowany kwarantanną. Ta grupa Polaków została zwolniona z takiej konieczności, z uwagi na codzienne przeprowadzanie testów antygenowych. To może Cię zainteresować:  Na ślubie wyznał, że “kocha kogoś innego” – wyznanie Pana Młodego, które zszokowało wszystkich!To może Cię zainteresować:  WPROWADZONO STAN WYJĄTKOWY Z POWODU PANDEMII KORONAWIRUSA U SĄSIADÓW POLSKI!!! [PILNE]

Rafał Trzaskowski przekazał fatalne informacje

Rafał Trzaskowski przekazał fatalne informacje. Oficjalnie potwierdził najgorszą wiadomość. Sytuacja z każdą chwilą staje się coraz gorsza, informował prezydent Warszawy podczas wtorkowej konferencji prasowej.To może Cię zainteresować:  POD OSŁONĄ NOCY ZAPADŁA DECYZJA!! OGROMNA ZMIANA DLA MILIONÓW POLAKÓW!! [PILNE]

– Sytuacja z respiratorami jest krytyczna; w Warszawie wolne respiratory są na SOR-ach, ale nie ma ich przy łóżkach covidowych – informował podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Jeśli chodzi o respiratory, to sytuacja jest krytyczna, bardzo trudna. W Warszawie są jeszcze wolne respiratory, ale nie ma ich przy łóżkach covidowych. One są właśnie na SOR-ach i w tych miejscach, gdzie potrzebne są do wykonywania operacji – powiedział Rafał Trzaskowski.

– Jesteśmy zaskakiwani decyzjami rządzących, którzy chcą wprowadzić 35 proc. łóżek covidowych we wszystkich szpitalach. My od samego początku mówiliśmy, że to będzie miało bardzo poważne konsekwencje i dzisiaj w swoim apelu mówimy, że powinny być wyznaczone szpitale, które nie są covidowe, które normalnie funkcjonują i szpitale covidowe – wskazał.To może Cię zainteresować:  10-latek nagrał filmik, jak znęca się nad kotem. Sprawą już zajęła się policja!

– Jeżeli będziemy wprowadzali łóżka covidowe we wszystkich szpitalach, to będzie to skutkowało tym, że nie będziemy mogli wykonywać bardzo wielu operacji ratowania życia, choćby na kardiologii – dodał Trzaskowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.To może Cię zainteresować:  SZKOŁY JEDNAK BĘDĄ ZAMKNIĘTE?? MINISTER ZABRAŁ GŁOS! [PILNE]

Premier Morawiecki opublikował nagranie

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. epidemii koronawirusa w Polsce. Zaznaczył, że decyzje podejmowane przez rząd są trudne i być może niezrozumiałe, ale stoją za tym najlepsi eksperci. Premier zdaje sobie sprawę z faktu, że obecny czas jest trudny dla wszystkich. Apeluje jednak o to, aby nie dać się podzielić i być odpowiedzialnym. – Musimy razem stawić czoła temu wyzwaniu – mówi szef rządu.To może Cię zainteresować:  KOSZMARNE INFORMACJE Z MIASTA W POLSCE – KONIECZNA MOŻE BYĆ EWAKUACJA! [PILNE]

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Morawiecki zwrócił się zwłaszcza do uczestników ostatnich protestów i do opozycji. – Niech nasze spory nie toczą się na ulicy. Nie chcemy kolejnych zachorowań – podkreślił.To może Cię zainteresować:  CMENTARZE JEDNAK ZAMKNIĘTE 1 LISTOPADA? EKSPERT WYJAŚNIA! [PILNE]To może Cię zainteresować:  RZĄD MORAWIECKIEGO PODJĄŁ DECYZJE!! MILIONY POLAKÓW BĘDZIE ZAWIEDZIONA… [PILNE]

– Sam chciałbym odwiedzić grób mojego taty, siostry czy przyjaciół. Decyzja jest efektem wielu konsultacji z zespołem ekspertów – tłumaczy szef rządu. Podkreśla, że podróże i spotkania rodzinne to zbyt wielkie ryzyko, zwłaszcza dla seniorów. – Odpowiedzialność musi zwyciężyć. Do ostatniej chwili analizowaliśmy dane i mieliśmy nadzieję, że nie zmuszą nas do podjęcia tak tragicznych rozstrzygnięć – wyjaśnia.To może Cię zainteresować:  CAŁA PRAWDA O PROGRAMIE “NASZ NOWY DOM”. Rodzina, która brała udział powiedziała całą prawdę.To może Cię zainteresować:  Monitoring uchwycił ostatnie chwile życia tego 12-latka. Nie wiedział, że czeka go taka okrutna śmierć.

Polityk podkreśla, że za wszelką cenę trzeba przerwać łańcuch zakażeń, a to wymaga “bolesnych kroków”

Rząd zamknie galerie oraz centra handlowe?

Rząd rozważa zamknięcie centrów i galerii handlowych – ustalił money.pl w dwóch źródłach w rządzie. Decyzja może, ale nie musi, zapaść jutro lub pojutrze. Branża nie zostawia na tym pomyśle suchej nitki.To może Cię zainteresować:  Odmówiono aborcji 14-latce, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Zmarła podczas porodu

– Wszystko może się zmienić jutro lub pojutrze. Na teraz decyzji jeszcze nie ma – mówią nasze źródła z kręgów rządowych o scenariuszu zakładającym zamknięcie galerii handlowych. Zresztą w samym rządzie nie ma co do tego jednomyślności. Informację o rozważanym zamknięciu galerii handlowych potwierdziliśmy w dwóch źródłach.To może Cię zainteresować:  KOMUNIKAT DO WSZYSTKICH POLAKÓW!! CHODZI O MASECZKI!!! [PILNE]

– Rozmowy trwają. Jest to jeden z pomysłów na walkę z pandemią, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Premier się waha – mówi drugi z naszych informatorów.

Bardzo duża zmiana dotknie wielu Polaków

W przyszłym miesiącu w administracji publicznej ma zostać wprowadzona praca zdalna. Urzędnicy będą pracować z domu. Decyzje o tym, kto jednak będzie musiał przyjść do pracy, podejmą szefowie urzędów.To może Cię zainteresować:  CAŁKOWITY LOCKDOWN JESZCZE W TYM TYGODNIU?? PADŁA KONKRETNA DATA!! [NIEOFICJALNIE]

— W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada — poinformowali wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker i prezydent Sopotu Jacek Karnowski, jak cytuje Business Insider.To może Cię zainteresować:  BARDZO WAŻNY APEL DO WSZYSTKICH POLAKÓW! GROZI NAM DRUGI LOCKDOWN! Jest bardzo źle!

Mateusz Morawiecki dodawał, że każdy pracownik administracji publicznej, który nie musi wykonywać swojej pracy stacjonarnie, musi przejść na tryb zdalny.

Jednocześnie obie strony zwróciły uwagę na konieczność utrzymania zarówno aktywności gospodarczej, czyli rejestrację nowych podmiotów, jak i inwestycyjnej, czyli np. przetargi i pozwolenia na budowę.

Szczegóły projektu uzgodniono w sobotę na posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu. Zmiany nie oznaczają, że obywatele nie będą mogli załatwić spraw urzędowych. Na posiedzeniu komisji ustalono, że jeśli ktoś nie zdąży załatwić swojej sprawy w terminie z powodu pracy zdalnej urzędników, nie poniesie żadnych konsekwencji.To może Cię zainteresować:  3-LETNI KORDIANEK ZAGINĄŁ! RODZICE BŁAGAJĄ O POMOC! [PILNE]

Od jutro nakaz przejścia na tryb pracy zdalny

Praca zdalna to już nie tylko zalecenie, ale i obowiązek. Premier Mateusz Morawiecki mówił o nowym nakazie dla administracji publicznej.To może Cię zainteresować:  OLBRZYMIA ZMIANA DLA SENIORÓW – PREMIER POTWIERDZIŁ ZMIANĘ! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Mąż się może rozpić, mogą się pojawić narkotyki, a żona powinna stać u jego boku

Nakaz ma objąć wszystkich pracowników administracji publicznej. Premier zaapelował też do przedsiębiorców sektora prywatnego, by także – w miarę możliwości-  wysłali pracowników do domów.

Wszyscy pracownicy administracji, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, muszą pracować zdalnie – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.To może Cię zainteresować:  Dwa psy siedzą obok siebie, ale zwróć uwagę na kota. To, co za chwilę zrobi, jest świetne!To może Cię zainteresować:  OD JUTRA OGROMNE ZMIANY DLA KIEROWCÓW!! MILIONY POLAKÓW BĘDZIE NIEZADOWOLONYCH! [PILNE]To może Cię zainteresować:  JUŻ OD JUTRA NA ULICE WYCHODZI WOJSKO!! CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO?? [PILNE]To może Cię zainteresować:  PILNY KOMUNIKAT MORAWIECKIEGO – CHODZI O SZKOŁY! RODZICE BĘDĄ ZAŁAMANI…To może Cię zainteresować:  Koronawirus dotarł do Warszawy? Zakazano przychodzić do pracy i szkoły tym, którzy ferie spędzili we Włoszech.To może Cię zainteresować:  WPROWADZONO STAN WYJĄTKOWY Z POWODU PANDEMII KORONAWIRUSA U SĄSIADÓW POLSKI!!! [PILNE]

Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń. Musimy ograniczać jakiekolwiek kontakty międzyludzkie i wprowadzić pracę zdalną. To nakaz dla administracji publicznej i apel do przedsiębiorcówTo może Cię zainteresować:  Kot chorobliwie chciał pomóc swojej Pani. Sądząc, że się topi, usiłował wyciągnąć ją z wanny!To może Cię zainteresować:  POTĘŻNE OBOSTRZENIA JUŻ DZISIAJ!! NIEOFICJALNIE WIADOMO CO ZOSTANIE OGŁOSZONE! [PILNE]

– Rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe – podkreślono w oświadczeniu.To może Cię zainteresować:  Kupił swoim rodzicom niezwykły prezent w podziękowaniu, za ich wsparcie i ciężką pracę. Ich reakcja wzruszy Cię do łez!

Czy cmentarze pozostaną zamknięte na dłużej?

Od piątku (30 października) cmentarze zostały zamknięte. Ich bramy zostaną otwarte we wtorek, 3 listopada. Nie została podjęta żadna decyzja, która by przedłużała zakaz wejścia do nekropolii.To może Cię zainteresować:  OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA DLA POLAKÓW! TO JUŻ PEWNE! [PILNE]

Decyzją premiera wszystkie cmentarze w kraju zostały zamknięte od 30 października do 2 listopada włącznie. Piątkowa decyzja Mateusza Morawieckiego, zaskoczyła wszystkich, a zwłaszcza handlujących kwiatami i zniczami przy cmentarzach, którzy nie mieli możliwości sprzedawania swojego towaru przed dniem wszystkich świętych. Wsparcie dla nich oferuje miasto. Zakład Usług Komunalnych zwróci pieniądze przedsiębiorcom, którzy wynajęli miejsce pod stoiska przy cmentarzach.To może Cię zainteresować:  BOŻE NARODZENIE ORAZ SYLWESTRA SPĘDZIMY W DOMU? NIE MAMY DOBRYCH INFORMACJI! [PILNE]To może Cię zainteresować:  TOMASZ KOMENDA ZOSTANIE OJCEM!! ZDRADZIŁ PŁEĆ ORAZ IMIĘ!

Bardzo dobre informacje od rządu

Wzrost emerytur i rent w 2021 roku o co najmniej 50 złotych brutto, przy czym najniższe miałyby wynieść 1250 złotych – oto główne założenia projektu, który opublikowano w wykazie prac rządu. Dodano w nim, że najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść 937 złotych 50 groszy.

Podkreślono w nich, że mimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania.To może Cię zainteresować:  3-LETNI KORDIANEK ZAGINĄŁ! RODZICE BŁAGAJĄ O POMOC! [PILNE]

Dlatego rząd proponuje, aby w 2021 r., podobnie jak w poprzednich latach, zmodyfikować obecnie obowiązujące zasady waloryzacji. Zgodnie z propozycją wszystkie emerytury i renty w 2021 r. wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, z gwarantowaną kwotą podwyżki 50 zł. Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

Dodatkowo w wykazie prac rządu można znaleźć pewien przepis, który wprowadzono na wypadek, gdyby okazało się, że wskaźnik waloryzacji (który znany będzie w lutym 2021 roku) będzie wyższy od wskaźnika 104,16 proc. zapewniającego kwotę podwyżki waloryzacyjnej na poziomie 50 złotych w odniesieniu do najniższych świadczeń.To może Cię zainteresować:  Odnaleziono ciało noworodka w sortowni śmieci.

— W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, określonym w art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych — napisano.To może Cię zainteresować:  “Matka Natura” odradza się! – Zobacz niezwykłe fotografie z Australii!