08.10.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są optymistyczne, w porównaniu do poprzednich dni zakażeń jest mniej.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 19 152 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (2442), dolnośląskiego (2418), mazowieckiego (2272), małopolskiego (1724), wielkopolskiego (1475), pomorskiego (1325), lubelskiego (1294), zachodniopomorskiego (1191), łódzkiego (1096),kujawsko-pomorskiego (738), opolskiego (732), świętokrzyskiego (624), podkarpackiego (551), podlaskiego (512), warmińsko-mazurskiego (463), lubuskiego (295). Z powodu COVID-19 zmarło 70 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 287 osób.Liczba zakażonych koronawirusem: 752 940/ 10 848 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Niespodziewana konferencja, przekazano dobre informacje

Wiadomość przekazana podczas dzisiejszej konferencji była długo wyczekiwana przez Polki i Polaków. Wygląda na to, że rygorystyczne obostrzenia i zalecenia przynoszą efekty. To, co jest najgorsze mamy w pewnym sensie za nami – przekazał minister zdrowia.

Zdaniem szefa resortu zdrowia mniejsza ilość zachorowań jest wynikiem wprowadzonych obostrzeń, między innymi zamknięciem cmentarzy na Wszystkich Świętych.

Nieco ostrożniej do tej kwestii podchodzi minister Michał Dworczyk, który zaznaczył:

–Mamy pewną stabilizację jeśli chodzi o dynamikę zachorowań. To za krótki czas, żeby stanowczo mówić, że sytuacja się poprawia, ale ta stabilizacja pozwala nam być ostrożnymi optymistami. To wynik decyzji podjętych w ostatnich tygodniach – zapewnia szef kancelarii premiera.

Podczas konferencji wypowiedział się także prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera, epidemiolog. Profesor podjął temat szpitali tymczasowych oraz tego, jaka jego zdaniem jest aktualnie wydolność służby zdrowia.

Profesor podkreślił, że sytuacja jest optymistyczna, a szpitale tymczasowe nie są jak na razie potrzebne. Rząd jednak buduje je w wypadku czarnego scenariusza i liczy, że nie zostaną wykorzystane. – źródło lelum.pl

Kiedy wrócimy do normalności? Padł konkretny termin

Kiedy wrócimy do normalnego życia sprzed pandemii? Jeden z twórców szczepionki przeciwko COVID-19 prof. Ugur Sahin twierdzi, że w pełni będzie to możliwe w okresie jesienno-zimowym 2021 r. Przełomowym momentem ma być wiosna i lato przyszłego roku.

Współzałożyciel firmy BioNTech prof. Ugur Sahin stwierdził, że świat wróci do normalności pod koniec przyszłego roku, zimą.

W rozmowie z BBC Sahin wyraził nadzieję, że szczepionka “może zmniejszyć transmisję wirusa o połowę, co doprowadzi do dramatycznej redukcji przypadków”. Naukowiec spodziewa się “dalszej analizy, która wykaże, że szczepionka ograniczy przenoszenie zakażenia między ludźmi, a także powstrzyma rozwój objawów u zaszczepionych”.

– Jestem bardzo pewny, że przenoszenie choroby między ludźmi zostanie ograniczone przez tak wysoce skuteczną szczepionkę. Może nie w 90 proc., może w 50, ale nie powinniśmy zapominać, że nawet to może doprowadzić do dramatycznego zmniejszenia rozprzestrzeniania się pandemii – powiedział Sahin w rozmowie z BBC.

Ważna wiadomość dla Polaków, chodzi o Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia w tym roku mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller przekazał najnowsze informacje w sprawie ograniczeń przemieszczania się.

Co roku w okresie świątecznym tysiące Polaków wyrusza w podróż, często na drugi koniec kraju, by zjeść wigilijną kolację ze swoimi bliskimi. Wiele osób nie wyobraża sobie świąt poza gronem rodziny, dlatego w związku z napiętą sytuacją w kraju dotycząca pandemii koronawirusa, pojawiły się również obawy o tegoroczny wygląd świąt Bożego Narodzenia w naszym kraju.

Rząd od jakiegoś czasu informuje Polaków, że ostatnim krokiem w walce z pandemią będzie podjęcie decyzji o narodowej kwarantannie. Na razie wizja pełnego lockdownu w kraju została oddalona, a premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że póki co nie występują przesłanki ku temu, by całkowicie zamknąć kraj. Niewykluczone jednak, że taka decyzja znów będzie rozważana.

Rzecznik rządu był we wtorek 17 listopada br. gościem na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Piotr Müller odpowiedział na kilka ważnych pytań o rządowe plany w sprawie działań, mających na celu opanowanie pandemii koronawirusa w Polsce. Rzecznik potwierdził słowa premiera o braku konieczności pilnego wprowadzenia narodowej kwarantanny.

– Te dane, które do nas spływają, potwierdzają, że dalszy krok w najbliższych dniach nie będzie potrzebny, a na pewno nie w tym tygodniu – przekazał Müller.

– Liczymy, że obecne obostrzenia przyniosą efekty, one już przynoszą efekty. Nie będziemy zachęcać do tego, aby się przemieszczać pomiędzy miastami, ale też raczej nie będziemy tego zakazywać – przekazał rzecznik rządu

Wierni wyszli z kościoła podczas mszy, to protest

O księdzu Piotrze z Czernikowa wie już chyba cała Polska. Duchowny wygrażał bronią protestującym podczas Strajku Kobiet. Księdza chciano przenieść do innej parafii, ale nowi parafianie zdecydowanie się temu sprzeciwili.

W środę 28 października wieczorem mężczyzna wziął strzelbę myśliwską i wyszedł przed plebanię akurat wtedy, gdy przechodził tamtędy Strajk Kobiet. Kierował groźby karalne nie tylko do uczestników protestu, ale też policjantów. Miał mówić, że “ich powystrzela”.
Jak donosi m.in. portal Onet, ten sam ksiądz ma zostać teraz proboszczem w Korczewie, niedaleko Zduńskiej Woli. Decyzji tej stanowczo sprzeciwiają się jednak parafianie, czego wyraz dali podczas jednego z nabożeństw. Przypomnijmy, że chodzi o księdza Piotra Siołkowskiego – który został usunięty z parafii w Czernikowie właśnie po tym, jak straszył strajkujących bronią.

Wierni w geście protestu wyszli z kościoła w trakcie mszy, którą odprawiał. W sieci pojawiło się nagranie z tego zdarzenia.

Jak także donosi portal lowicz.naszemiasto.pl, parafianie mają zamiar w tej sprawie wybrać się do biskupa Meringa. Chcą, aby proboszczem został wikary niedawno zmarłego proboszcza, ks. Janusza Gozdalika – ks. Paweł Szudzik. Zaznaczają, że taka była również wola zmarłego proboszcza.

Całkowity lockdown na Boże Narodzenie?

Wszyscy śledzą liczbę chorych, bo to od niej zależy, czy będzie lockdown. Zostaniemy zamknięci na święta?

Byłem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka. Ale to nie jest tak, że będziemy podejmować decyzje tylko na podstawie dziennej liczby zakażeń czy zachorowań. Przy zajętej w pełni infrastrukturze, nawet średnia liczba zachorowań dziennie – powiedzmy 10 tys. – może być sporym problemem.

Czyli o lockdownie dowiemy się w Wigilię, tak jak było z cmentarzami?

Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji.

A co z Bożym Narodzeniem?

Wiemy już na pewno na podstawie naszych i zagranicznych doświadczeń, że trzeba być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń. Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo. – źródło serwisy.gazetaprawna.pl/

Świetne informacje dla seniorów, czeka ich podwyżka emerytury

Doskonałe informacje dla seniorów. W przyszłym roku emerytura może być rekordowo wysoka, wyższa niż do tej pory zakładał rząd. Niestety kolejne lata mogą nie być już tak korzystne. Najnowsze wyliczenia nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości.

Wyższa waloryzacja 2021 r. oznacza także większą trzynastkę. Przy 4,4 proc. podwyżkach, dodatkowa emerytura wyniesie prawie 1253 zł brutto, czyli 1024 zł na rękę. Przypomnijmy w tym roku emerytom, wypłacono „13” w kwocie 971 zł netto. W kolejnych latach trzynasta wypłata dla seniorów także będzie systematycznie rosnąć. W 2022 r. wyniesie 1058 zł na rękę, w 2023 – 1095 zł netto. 

Od trzynastek, podobnie jak od emerytur, potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka zdrowotna. Rząd na razie nie przewiduje zmian. Choć byłby to najprostszy sposób na zasilenie portfeli seniorów. 

Wypłata trzynastek zagwarantowana jest ustawowo i mają trafiać do seniorów co roku, wraz z kwietniową rentą lub emeryturą. 

W środę o 18 zacznie się całkowity paraliż

W poniedziałek 16 listopada blokady się nie odbędą. Zdecydowano się na podjęcie takich decyzji, aby oszczędzać siły oraz umożliwić szerszą mobilizację społeczną podczas środowego spaceru pod Sejmem, który rozpocznie się o godz. 18.00. Według informacji przekazanych przez organizatorki to właśnie w środę politycy mają dyskutować na temat dwóch projektów dotyczących prawa aborcyjnego w Polsce.

– PiS poległ na próbie wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji ścieżką mgr Przyłębskiej, czyli przez niby-Trybunał Konstytucyjny. Projekt zakazu wraca do Sejmu i to w dwóch postaciach: zakazu Dudy i koszmarnego projektu Ziobry – czytamy we wpisie na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Facebooku.

– Do każdego z tych projektów chcemy dołączyć obywatelski projekt o treści #wy********ć! Dlatego w Warszawie zawieszamy poniedziałkowe blokady, stolico – prosimy zbieraj energię na środę i czwartek. Pójdziemy razem zawnioskować!
Spacerujemy pod Sejmem 18.11 od godziny 18.00, ale może trzeba będzie wrócić tam na drugi dzień! – apelowały w dalszej części postu organizatorki.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców

Program Dobry Start dedykowany uczniom do 20. roku życia to kwota 300 złotych przeznaczona na sporządzenie szkolnej wyprawki, zakup akcesoriów i podręczników. Wnioski można było złożyć już od lipca i jak wynika z danych Ministerstwa, większość rodziców zrobiła to jeszcze przed wrześniem.

Jak podaje ministerstwo, uczniów uprawnionych do odebrania świadczenie jest w tym roku aż 4,5 miliona, a dla skarbu państwa to wydatek 1,4 mld złotych rocznie. 

Wyprawka szkolna 300 plus. Jakie formalności?

Programem “Dobry Start” jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia dwa warunki:
1. Nie ukończył:
Programem jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia 2 warunki:

1. Nie ukończył:

 • 20 lat,
 • 24 lat — jeśli ma orzeczenie o: umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

2. Uczy się w placówce, takiej jak:

 • szkoła podstawowa,
 • szkoła ponadpodstawowa,
 • szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
 • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
 • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
 • specjalny ośrodek wychowawczy,
 • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

WAŻNE! Wyprawka szkolna 300 plus nie przysługuje:

 • studentom
 • przedszkolakom
 • uczniom zerówki

Obowiązkowe testy na koronawirusa dla części Polaków

W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Marejk Krajczi ogłosił, iż Słowacja będzie respektowała europejski “system świateł drogowych” określany jako “semafor”. Zgodnie z systemem, wszystkie kraje sąsiadujące ze Słowacją, znalazły się w czerwonej strefie. Oznacza to, że panuje w nich najwyższe zagrożenie epidemiologiczne.

W związku z tym z krajów, które zostały uznane za niebezpieczne do Słowacji można wjechać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa, który został wykonany nie wcześniej niż na 72 godziny przed wjazdem. Z kolei drugi sposób to poddanie się 10-dniowej kwarantannie domowej.

Wcześniej pojawiło się również założenie dotyczące tego, iż na przejściach granicznych możliwe będzie wykonanie odpłatnych testów antygenowych, czyli takich samych, jakimi przebadano w ostatnim czasie wszystkich mieszkańców Słowacji. Rząd ostatecznie wycofał się jednak z tego pomysłu.

Duża zmiana dla Polaków, chodzi o kwarantanne

– Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji robi to automat – poinformowano w mediach społecznościowych.

Uruchomiony został specjalny numer telefonu (22 25 71 145), z którego będziemy otrzymywali komunikat dotyczący objęcia kwarantanną osób, które znalazły się z bazie EWP oraz został na nie nałożony obowiązek samoizolacji.

Jeśli natomiast z naszej strony pojawią się jakieś pytania dotyczące koronawirusa lub statusu nałożonej kwarantanny, możemy zadzwonić pod numer telefonu – 22 25 00 115. Pamiętajmy jednak, że wcześniej warto sprawdzić, czy odpowiedź na nasze pytanie nie pojawiła się już np. na rządowej stronie internetowej.

– Dzięki integracji z ZUS nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba oczekiwać na kontakt od sanepidu, bliskie kontakty osoba zakażona może zgłosić, wypełniając formularz. Wprowadzono elektroniczny system obsługi obywateli – SEPIS – informują przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Powrót uczniów do szkół zależy od rozwoju epidemii. Jeśli jej wyhamowanie będzie widoczne, to stopniowo będą wracać do nauczania stacjonarnego. Najpierw maturzyści i ósmoklasiści i najmłodsze roczniki – mówił w piątek rano w programie I Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek dodał, że w pierwszej kolejności, jeśli tylko będzie to możliwe, do szkół wrócą najstarsze roczniki szkół ponadpodstawowych i podstawowych, a także roczniki najmłodsze z I-III klas szkoły podstawowej.

“Do 29 listopada mamy ten stan prawny, który mamy, a wszystko jest uzależnione od tego, jak będzie rozwijać się pandemia koronawirusa i jakie będą ostateczne opinie ekspertów z Rady Medycznej” – powiedział.

– Póki co, mamy decyzję do 29 listopada. Mamy nauczanie zdalne od I klasy szkoły podstawowej wzwyż. Liczymy, że przez te trzy tygodnie blisko będziemy mieli sytuację opanowaną w tym sensie, że ta krzywa zachorowań zostanie wypłaszczona, że nie będzie zwiększonej liczby dziennych zarażeń, bo to wszystko jest z sobą powiązane – powiedział minister.

Okazuje się, że zdaniem ministra, właśnie po tym dniu możliwy będzie stopniowy powrót dzieci do szkół. Oczywiście pod warunkiem, że skala zachorowań na COVID-19 zostanie opanowana.

– Jeśli uda się to zrobić w ciągu tych kilkunastu dni, dzięki zaangażowaniu wszystkich Polaków, nauczycieli, uczniów, rodziców, przestrzeganiu wszystkich obostrzeń i rygorów, które są wprowadzane, nie po to by kogoś blokować, ale by ratować życie i zdrowie, to jestem przekonany, że mamy szansę po 29 listopada przynajmniej stopniowo wracać do szkół – dodał Przemysław Czarnek

Rząd zapłaci za zaszczepienie się na COVID?

“Rządy powinny rozważyć wprowadzenie zachęt, materialnych lub niematerialnych, które skłoniłyby obywateli do szczepienia się przeciwko COVID-19, kiedy skuteczny preparat pojawi się na rynku – pisze brytyjski etyk z Oxfordu na łamach “Journal of Medical Ethics”. Według niego zachęty mogą jednak być nie tylko finansowe, ale też przybrać formę “płatności w naturze”, np. swoboda podróżowania, zwolnienie z nakazu noszenia maski w miejscach publicznych.

“Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych na świecie oraz daleko idące konsekwencje zdrowotne i ekonomiczne pandemii, pojawiły się głosy, chociażby w Wielkiej Brytanii, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe dla wszystkich” – mówi Savulescu.

Choć jego zdaniem szczepienia generalnie powinny być dobrowolne, to istnieją cztery warunki, gdy należy ich odgórnie nakazywać. Są to: poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego; potwierdzone bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki; przewaga zalet nad wadami; proporcjonalny poziom przymusu. – źródło interia.pl

Lockdown w Polsce – zapadła decyzja

Ostateczne decyzje dotyczące ewentualnego wprowadzenia lockdownu miały zapaść w tym tygodniu, ale – jak wynika z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski – zostały odłożone na tydzień następny. Jak dowiaduje się WP, we wtorek Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję, że tzw. twardy lockdown w obecnej sytuacji epidemicznej nie będzie wprowadzony.

Prawo do zaakceptowania bądź odrzucenia formuły ewentualnego lockdownu gospodarczego zyskują koalicjanci PiS: Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina. Partie te zdecydowanie sprzeciwiają się “twardemu” lockdownowi.

Informacje te potwierdziliśmy w kilku źródłach. Rada Koalicji zebrała się we wtorek, posiedzenie – jak wynika z informacji WP – już się zakończyło. – Decyzja na dziś jest taka, że lockdownu nie będzie – zdradza nasz informator.

Zamieszki na Marszu Niepodległości w Warszawie

Uczestnicy nielegalnego zgromadzenia atakują policję, trwają liczne zamieszki, w wyniku których są ranni. Policja apeluje przez megafony by kobiety w ciąży, politycy i dziennikarze usunęli się z obszaru działań funkcjonariuszy.

Reporter Radia Zet obecny w centrum Warszawy podaje: -W ruch poszła pirotechnika, granaty hukowe i race. Wiadomo także, że są ranni. 

Policjanci proszą, by osoby niebiorące udziału w zgromadzeniu jak najszybciej oddaliły się od miejsca wydarzeń. Uczestnicy marszu są szczególnie agresywni, co chwilę słychać wybuchy rac i materiałów pirotechnicznych. 

Podczas marszu wiele osób zostało rannych. W sieci pojawiają się kolejne nagrania ratowników medycznych zabierających ranne osoby na noszach do karetek. Mimo tego walki wciąż nie słabną. Jak na razie uczestnicy przesunęli się w stronę Pragi, aktualne doniesienia mówią o walkach wokół Stadionu Narodowego, Saskiej Kępy. 

Zmutowany koronawirus atakuje

Izrael jest siódmym krajem, który mógł zostać dotknięty zmutowanym szczepem koronawirusa przenoszonym przez norki. Trzy osoby, które niedawno wróciły z Dani, właśnie poddawane są testom.

Izraelskie Ministerstwao Zdrowia oświadczyło, że trzy osoby przechodzą testy na zmutowanego koronawirusa. Niedawno wróciły z Dani, gdzie nowa infekcja przenosi się ze zwierząt na ludzi.

Naukowcy podejrzewają, że wirus przeniósł się z pracowników fermy na norki, one z kolei pozarażały się nawzajem, a przy okazji zdążyły zakazić jeszcze kilka osób. W momencie, gdy wirus SARS-CoV-2 przenosił się między gatunkami, doszło do mutacji.

Zmutowanego koronawirusa wykryto do tej pory, oprócz w Danii, na terenie USA, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Szwecji. Łącznie odnotowano 12 zakażeń nową mutacją. Być może wkrótce ta liczba urośnie, bo 3 obywateli Izraela, którzy właśnie wrócili z Danii są podejrzewani o zakażenie zmutowanym wirusem. Obecnie przechodzą testy.

Co gorsza, na podstawie przeprowadzonych do tej pory badań, wiadomo, że zmutowany koronawirus jest bardziej niebezpieczny od zwyczajnego. Osoby nim zakażone maja dużo cięższe objawy, które leczy nie dużo trudniej niż „zwykły” Covid-19. Ponadto nowa mutacja jest odporna na przeciwciała.

Jak będzie wyglądał lockdown?

Koniec względnej wolności już za kilka dni? Zdaniem Piotra Müllera kluczowe dla wdrożenia kolejnych obostrzeń mają być dzienne przyrosty zakażeń z wtorku i środy, z kolei narodowa kwarantanna miałaby zostać ogłoszona po przekroczeniu progu 30 tysięcy zakażeń dziennie w skali tygodniowej.

Jak udało się ustalić, pierwsze obostrzenia w ramach narodowej kwarantanny dotyczą kontaktów towarzyskich. Rząd będzie próbował ograniczyć je niemal do zera, bo – jak zauważają – to właśnie przez nie najczęściej dochodzi do zakażeń.

Ograniczenia w kontaktach towarzyskich mogą oznaczać dokładnie to, o czym mówi się od kilku dni, czyli zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnej potrzeby, zakaz przemieszczania się, ale też zakaz spotkań w grupach, np. powyżej 2 osób.

Dopiero w kolejnym kroku rząd będzie podejmował decyzje o zamykaniu części dziedzin gospodarki, “Wyborcza” twierdzi jednak, że część branży nie ma powodów do obaw. Spod restrykcyjnych zasad wyłamywać miałyby się takie dziedziny jak motoryzacja, transport i logistyka oraz sprzedaż RTV i AGD, a także handel spożywczy i kosmetyki. – źródło planeta.pl oraz wyborcza.pl

Zamknięcie całego kraju na miesiąc?

Doradca premiera nawołuje do lockdownu. Zdaniem prof. Andrzeja Horbana należy teraz pozamykać wszystkich w domach. „Polska powinna być zamknięta przez miesiąc”.

Doradca premiera nawołuje do lockdownu

Doradca premiera przekonuje, że tylko zamknięcie ludzi w domach może dać służbie zdrowia odrobinę niezbędnego oddechu. Na razie w Polsce jest 200 tysięcy łóżek, nie licząc tych w powstających szpitalach tymczasowych. Jak tłumaczy Horban:

Jeśli wyłączymy rehabilitację i sanatoria, bo tam zwykle nie ma dostępu do tlenu, pozostaje ok. 100 tys. łóżek, z tego ok. 30 tys. jest przeznaczonych i gotowych dla pacjentów z Covid-19. Można tę liczbę zwiększyć, stawiając przy każdym butlę z tlenem. Ale przy zużyciu 60 litrów na minutę taka butla starcza na pół godziny. Część obecnych łóżek musi zostać dla pacjentów leczonych na bieżąco. Nie przesuniemy w czasie porodu czy zawału. Wszystkie zabiegi planowe muszą być jednak, niestety, przesunięte na czas po pandemii. Co jest oczywiście dramatem samym w sobie, szczególnie w przypadku schorzeń nowotworowych. Tych łóżek nie powinniśmy ruszać.

Czeka nas całkowity lockdown? Kiedy?

Kilka dni temu Polacy zyskali nową motywację, aby śledzić liczbę dziennie potwierdzanych nowych przypadków koronawirusa w kraju. Otóż zgodnie ze strategią przedstawioną przez rząd, jeśli w ciągu siedmiu kolejnych dni średnia liczba zakażeń przekroczy ok. 27-29 tys. dziennie, zostanie wprowadzony twardy lockdown, tzw. narodowa kwarantanna. 

Portal nie miał dla Polek i Polaków najlepszych wieści. Epidemia koronawirusa jak na razie nadal nie słabnie, a dziennie zakażenia utrzymują się na poziomie ponad 20 tys. Okazuje się, że 12 listopada może być kluczowy.

W poniedziałek 9 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 21 713 zakażeniach koronawirusem. Średnia za ostatni tydzień to ponad 24,6 tys. nowych przypadków dziennie. Gdy ta liczba wzrośnie do ok. 27-29 tys., czeka nas drugi lockdown.

Portal wyliczył, że jeśli obecna tendencja nadal się utrzyma, granicę 27-29 tys. przypadków przekroczymy 12 listopada. Na Twitterze rzecznika rządu Piotr Müller możemy zobaczyć tzw. progi bezpieczeństwa, które pokazują, jakie obostrzenia nas czekają ze względu na średnią liczbę zachorowań w przeciągu tygodnia.

Średnia z ostatnich siedmiu dni wyniosła ponad 24,6 tys. przypadków dziennie. Z każdą kolejną dobą jesteśmy coraz bliżej tego, aby przekroczyć pułap 27 tys. Wtedy to oznacza dla wszystkich narodową kwarantannę, czyli lockdown. Rząd podkreśla, że to już będzie ostateczność.

Portal wp.pl przedstawia jednak troszkę inne stanowisko. – Już we wtorek zobaczymy, w jakim miejscu jesteśmy, jeżeli chodzi o dobową liczbę zakażeń. Potem jest święto, w środę 11 listopada, więc bardzo ważny będzie także wskaźnik z piątku. Wtedy będziemy mieli już w zasadzie jasność, w jaką stronę zmierzamy – stwierdził Sutkowski w rozmowie z PAP.

Zatem jeżeli w piątek dane będą niekorzystne możemy spodziewać się szybkiej interwencji polskiego rządu oraz wprowadzenie “kwarantanny narodowej”.

Premier Morawiecki na konferencji przeprosił Polaków

– Rzeczy dzieją się bardzo szybko, jeżeli tak się dzieje, a na pewno tak jest, to przepraszamy za te błędy, bo chcemy zrobić wszystko, żeby walczyć z wirusem – powiedział w poniedziałek (9 listopada) premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był pytany m.in. o wprowadzenie ewentualnych, kolejnych obostrzeń w związku z pandemią.

Premier pytany na konferencji prasowej przez dziennikarzy, jakie błędy zostały popełnione w związku z pandemią koronawirusa, odpowiedział: “na taką wiwisekcję na pewno przyjdzie jeszcze czas”.

To może Cię zainteresować:  Radni PiS i "Armia Boga". Skandal na sesji

– Dzisiaj mogę tylko podkreślić, że w gąszczu tych różnych działań, przepisów, obostrzeń, nakazów, zakazów, rygorów na pewno takie błędy się zdarzały i zawsze warto za to przeprosić – przyznał premier.

Na konferencji prasowej mówił, że w czasie, gdy “dzieją się rzeczy w ogromnym tempie, w tych różnych okolicznościach nowych obostrzeń, obostrzeń dotychczas obowiązujących, a także tych wszystkich działań, które prowadzą do obniżenia łańcucha zakażeń” rząd na pewno popełnia błędy. – Rzeczy dzieją się bardzo szybko, jeżeli tak się dzieje, a na pewno tak jest, to przepraszamy za te błędy, bo chcemy zrobić wszystko, żeby walczyć z wirusem – podkreślił.To może Cię zainteresować:  DZISIAJ WCHODZI W ŻYCIE DUŻA ZMIANA! OBOWIĄZKOWE TESTY NA KORONAWIRUSA DLA POLAKÓW! [PILNE]

Czeka nas całkowity lockdown? Premier zabrał głos

Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu. Wtedy, w bardziej bezpieczny, a zarazem odpowiedzialny sposób, będziemy mogli odnieść się do pytania, czy dalej musimy wprowadzać ograniczenia, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu, zaczynają działać – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy cały czas istnieje groźba wprowadzenia całkowitego lockdownu.To może Cię zainteresować:  Ania Lewandowska w skarpetkach za 600 zł. Która z was chciałaby takie mieć?

Morawiecki zauważył, że 75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców to nieco poniżej 30 tysięcy zakażeń dziennie. Dodał, że “dziś mamy mniej tych zakażeń” – ponad 21 700. – Ale też trudno uznać, że dzisiejszy dzień jest reprezentatywny, ponieważ dane z weekendu zwykle są niższe niż dane z tygodnia. Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu. Wtedy w bardziej bezpieczny a zarazem odpowiedzialny sposób, będziemy mogli odnieść się do tego pytania, czy dalej musimy doprowadzać do ograniczeń, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu zaczynają działać – powiedział premier.To może Cię zainteresować:  OD PONIEDZIAŁKU GODZINA POLICYJNA – OD GODZINY 21 DO 5 RANO, ZAMKNIĘTE RESTAURACJE I KAWIARNIE!! [BELGIA]To może Cię zainteresować:  Jesteście ciekawi jak “Babcia Kiepska” wyglądała za młodu? Koniecznie zobaczcie to zdjęcie!To może Cię zainteresować:  OD JUTRA ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMU?? WĄTPLIWOŚCI ZOSTAŁY ROZWIANE!! [PILNE]

– Tak naprawdę przecież te, które wdrożyliśmy kilka dni temu działają od dzisiaj, (większość) od soboty. Trzeba dać sobie czas do przyszłego poniedziałku – dodał. – Mam nadzieję, że tak będzie (że wdrożone ograniczenia będę przynosić efekt – red.), bo dzięki temu można by było nie zamykać kolejnych gałęzi gospodarki, a jednocześnie zmniejszać transmisję koronawirusa, a to jest właśnie takie ważne dzisiaj – powiedział szef rządu. – źródło tvn24.plTo może Cię zainteresować:  JUTRO OGŁOSZONE ZOSTANĄ POTĘŻNE ZMIANY!! NIEOFICJALNIE WIEMY CO RZĄD DLA NAS SZYKUJE! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Dostała od chłopaka naszyjnik. Nosiła go przez półtora roku, nie podejrzewając, co się w nim znajduje…To może Cię zainteresować:  OGROMNA ZMIANA – PIS WYCOFUJE SIĘ ZE SWOJEJ OBIETNICY!!! [PILNE]

Polska na liście “niebezpiecznych państw”

Cypr zdecydował się na przeniesieni Polski do grupy krajów, które oznaczane są literą C. Państwa,znajdujące się w tej grupie są “niebezpieczne” pod względem ogromnego ryzyka zakażenia się koronawirusem. W związku z tym ruch turystyczny został wstrzymany.To może Cię zainteresować:  OD JUTRA POWRÓT OBOSTRZEŃ!! DUŻE MIASTA W CZERWONYCH I ŻÓŁTYCH STREFACH [PILNE]To może Cię zainteresować:  Rząd planuje wprowadzenie stanu nadzwyczajnego? Szef klubu PiS odpowiedział

Władze Cypru dokonały podziału krajów na trzy grupy: A, B oraz C. Do grupy A zaliczane są kraje bezpieczne, do grupy B – te, w których ryzyko zakażenia koronawirusem jest podwyższone, natomiast C – to kraje, które stały się niebezpieczne pod względem epidemicznym.

Do niedawna Polska znajdowała się w grupie krajów o podwyższonym ryzyku (B), ostatni drastyczny wzrost zachorowań sprawił jednak, że to się zmieniło. Nasz kraj został przeniesiony do kategorii C, w związku z czym granice dla polskich turystów zostały zamknięte.To może Cię zainteresować:  STAN NADZWYCZAJNY W POLSCE JUŻ NIEDŁUGO?? JEST STANOWISKO! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Chciał rozśmieszyć swoje dziecko, ostatecznie to on sam nie może powstrzymać śmiechu po tym, co usłyszał od malca.To może Cię zainteresować:  NAJWYŻSZYM POZIOM OSTRZEŻEŃ!! DOTYCZY ON MILIONÓW POLAKÓW! UWAGA! [PILNE]

– Od 9 listopada Polska znajduje się w kategorii C. Z państw zaliczonych do tej kategorii na Cypr mogą przylecieć wyłącznie obywatele Republiki Cypryjskiej i członkowie ich rodzin, osoby mieszkające na stałe w Republice Cypryjskiej, członkowie korpusu dyplomatycznego oraz osoby, które uzyskały indywidualną zgodę władz cypryjskich – napisano na stronie resortu.To może Cię zainteresować:  CMENTARZE OD JUTRA ZAMKNIĘTE!!!! [PILNE]

Przerażająca wizja Jackowskiego

– Rejon Wrocławia, południa Polski, ale Wrocławia, widzę tam wojska, ja je nazwałem wojska niemieckie – mówił Krzysztof Jackowski i dodaje: – Ale absolutnie nic złego się nie dzieje w naszym kraju. To tak, jakby te wojska wchodzą za zgodą naszego kraju, wchodzą, bo tu jest miejsce odpowiednie. Mam wrażenie, że te wojska wchodzą właśnie w rejon Wrocławia, Wałbrzycha. I podobnie się dzieje w Czechach. I w tym czasie, poza tym wszystkim dzieje się, tak to nazwałem, straszna granda w Polsce. To dopiero będzie uderzenie na rząd, tak to nazwałem. Nie wiem o co chodzi, tak to poczułem. Powód tej grandy będzie przesadzony. I dalej skupiając się czuję, że do Polski zjeżdża pełno wojska, ale tu się nic nie dzieje. Tylko przyjeżdża wojsko. Wschodnie granice i Wrocław, a też Wałbrzych, te rejony, będą obstawione wojskiem. Ale tu się nic nie dzieje. Tu jest ważne zdanie, mam je zapisane, ale dzień po tym, jak je zapisałem, coś się wydarzyło tam i nie wiem – mówi jasnowidz JackowskiTo może Cię zainteresować:  Księdzu z Częstochowy urodziła się córeczka. Prosił on lekarzy by zrobili coś żeby dziecko umarło.To może Cię zainteresować:  Znaleziono ciało 6-latki, która zniknęła z podwórka. Tragiczny finał.To może Cię zainteresować:  Neurochirurdzy biją na alarm: KAŻDA KOBIETA MUSI O TYM SIĘ DOWIEDZEIĆ! [PILNE]To może Cię zainteresować:  Justin Bieber walczy z nieuleczalną chorobą! Niedawno postawiono mu diagnozę.To może Cię zainteresować:  ZAMKNIĘCIE CMENTARZY 1 LISTOPADA?? JEST OSTATECZNA DECYZJA! [PILNE]

– Potem w tej wizji mówię tak: Turcja płonie, wielki ogień, wybucha konflikt, ale nie u nas, w Turcji. A potem mówię: w Turcji będą dwa rządy, jeden rząd zdradzi Turcję.

Niektóre dzieci mogą pójść do szkoły?

Od 9 listopada kształcenie na odległość obejmie też uczniów klas I-III szkół podstawowych. W ich przypadku taka forma nauki też ma obowiązywać do 29 listopada.

Szkoły podstawowe – jak zapisano w rozporządzeniu – mają obowiązek zapewnienia opieki dla uczniów klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z epidemią.

– Są zawody, które są ważne dla funkcjonowania państwa, służba zdrowia, wojsko, policja, straż pożarna. Dzieci tych osób będą miały możliwość uczęszczania do szkół. (…) Opieka będzie zapewniona – powiedział w piątek w programie pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Narodowa kwarantanna, kiedy?

Podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie szef rządu zapowiedział, że całkowity lockdown może zacząć obowiązywać już od 14 listopada

Podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie szef rządu zapowiedział, że całkowity lockdown może zacząć obowiązywać już od 14 listopada:

Przed nami ostatni krok – który jeśli będzie konieczność wdrożymy za 7 do 14 dni – narodowa kwarantanna, ale być może uda się tego uniknąć. To zależy od tego, czy będziemy utrzymywali dyscyplinę, czy będziemy stosowali się do tych podstawowych zasad, o których mówią nam medycy od początku pandemii: dystans, przede wszystkim maseczki, dezynfekowanie, ciągłe dezynfekowanie rąk.

Kwarantanna może potrwać najkrócej do 29 listopada. Jeśli jednak liczba przypadków, jak i zgonów nie będzie spadać, to rząd może zadecydować o jej przedłużeniu. Ostatnio premier poprosił Polaków za nieudogodnienia związane z wprowadzeniem nowych obostrzeń, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy są zmuszeni zawiesić swoje działalności.

Jak w tym roku wyglądać będą święta?

Minęło święto Wszystkich Świętych, za chwilę 11 listopada i Narodowe Święto Niepodległości, a po nim już krótka droga do Bożego Narodzenia. Sklepy już zaczynają sprzedawać świąteczne gadżety i stroić się w bombki oraz choinki, a Polacy szukają prezentów i niepewnie patrzą w przyszłość. Czy w tym roku jest jakakolwiek szansa na świętowanie?

Choć do Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, już wiadomo, że przez pandemię koronawirusa SARS-COV-2 będzie ono całkiem inne, niż zwykle. Pytanie, czy mamy jeszcze szanse na wigilię w większym gronie i spotkania z przyjaciółmi i krewnymi? Cóż, już nawet wstrzemięźliwy szef rządu nie wyklucza samotnych świąt.

W środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w rozmowie na żywo z internautami. Jedna z uczestniczek zadała rządzącym trudne pytanie: czy rząd zabierze nam kolejne święta.

Ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy robić, to zabieranie świąt

 • powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak wiadomo, to samo mówił na przykład o zamykaniu cmentarzy na 1 listopada, a później niespodziewanie zakazał wstępu na nekropolie 31 października po południu. – źródło planeta.pl

Decyzja zapadła. Sprawa postawiona jasno

 piątek rano Rafał Trzaskowski za pośrednictwem swojego konta na Facebooku opublikował wpis, który wywołał wielkie emocje u niektórych internautów. Prezydent Warszawy nie wyraził zgody na organizację Marszu Niepodległości 11 listopada, który wcześniej został zapowiedziany przez środowiska nacjonalistyczne.

— W związku z negatywną opinią Sanepidu nie wyrażam zgody na organizację 11 listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną koronawirusa […] — napisał.

Dalej podkreślał, że sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo poważna zarówno w samej Warszawie, jak i na całym Mazowszu. To właśnie m.in. w tym regionie odnotowywanych jest najwięcej zarażonych SARS-CoV-2.

Nagła decyzja rządu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 7 do 29 listopada wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia, które mają na celu zminimalizowanie zakażeń koronawirusem. To może Cię zainteresować:  STAŁO SIĘ! ZAMKNIĘCIE SZKÓŁ, BARÓW, RESTAURACJI, KLUBÓW U SĄSIADA POLSKI! [PILNE]

Jak informuje portal money.pl, już wkrótce ma odbyć się specjalne spotkanie przedstawicieli rządu z branżą meblarską w celu omówienia form pomocy. Rząd bowiem wprowadził zakaz funkcjonowania sklepów meblowych podczas obowiązujących od 7 listopada 2020 roku nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. 

To dla wielu przedstawicieli omawianej branży spore zaskoczenie, ponieważ pierwotny projekt miał zakładać, że pozostaną one otwarte.To może Cię zainteresować:  CZEKA NAS DRUGI “LOCKDOWN”?? ANALITYK ZABRAŁ GŁOS – NIE BĘDZIECIE ZADOWOLENI.. [PILNE]

Potężne zmiany dla Polaków

Nowe obostrzenia zaczynają obowiązywać od 7 listopada i dotyczyć będą wszystkich. Co się zmieni?

– Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana; dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

 • nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
 • przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;
 • zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;
 • hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
 • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
 • pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada;
 • kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada.

To może Cię zainteresować:  Rodzina, która brała udział w programie “Nasz nowy dom” wyznała wszystkie tajemnice programu.

To może Cię zainteresować:  OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA DLA POLAKÓW! TO JUŻ PEWNE! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  KOLEJNE PAŃSTWO WPROWADZA STAN WOJENNY! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  WIADOMO KIEDY SKOŃCZY SIĘ EPIDEMIA?? EKSPERT NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  13-latka zaszła w ciążę. Ojcem dziecka jest 10-latek?

Premier przeprosił Polaków

W piątek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu ogłosił zapowiadane w środę 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców.

W piątek (6 listopada) odbyła się konferencja z udziałem Mateusza Morawieckiego. Tematem przewodnim była pomoc państwa dla branż, których działalność została ograniczona z powodu epidemii. Premier już na wstępie zaznaczył, że to najtrudniejszy kryzys gospodarczy od lat:To może Cię zainteresować:  PRZEŁOM W WALCE Z KORONAWIRUSEM?? ZASKAKUJĄCE ROZWIĄZANIE!! [PILNE]

Mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów ostatnich lat. To opinia światowych ośrodków badawczych. Spójna i dobra polityka gospodarcza wraz z właściwym zachowaniem społeczeństwa mogą być najlepszą odpowiedzią na pandemię. Od tego w jaki sposób będziemy utrzymywali dystans i przestrzegali zasad, zależy nie tylko nasze zdrowie, ale i gospodarka.

Szef rządu przeprosił za niedogodności i obiecał pomoc finansową dla wszystkich firm, które ucierpią z powodu częściowego lockdownu:To może Cię zainteresować:  KACZYŃSKI W RZĄDZIE ZAROBI FORTUNĘ!! ZNAMY KWOTĘ! [PILNE]

Przepraszam wszystkich za nieudogodnienia. (…) Musimy dopasować instrumenty finansowe do pomocy branżom najmocniej dotkniętych przez hamulec bezpieczeństwa, który musimy zaciągnąć. Staramy się wychodzić naprzeciw z dużymi programami, które mają chronić gospodarkę.

Zakaz lotów do Polski

Zakaz lotów do Polski aktualnie obowiązuje aż 34 kraje w tym Stany Zjednoczone i Izrael. Lista traci moc prawną 10 listopada. Jednak jak podaje next.gazeta.pl rząd planuje ogromne zmiany. Zakaz ma zostać przedłużony.To może Cię zainteresować:  CMENTARZE OD JUTRA ZAMKNIĘTE!!!! [PILNE]To może Cię zainteresować:  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO PRZESUNIĘTE! ZNAMY DOKŁADNĄ DATĘ! [ZOBACZ GDZIE]

Kolejna lista ma obowiązywać od 11 do 24 listopada. Wszyscy podróżujący czekają na nią z niecierpliwością, ponieważ w obecnej sytuacji epidemicznej lista może być o wiele dłuższa.

Jak informuje tvn24.pl, w liście ma się pojawić nowy wyjątek. Jak dotąd loty z zakazanych terytoriów mogły się odbywać tylko w wyjątkowych przypadkach za zgodą premiera, lub jeśli cała załoga i podróżujący posiadają negatywne testy na COVID-19. W nowym zapisie o liście obowiązującej od 11 listopada znajdzie się także informacja, że decyzje w tej sprawie może podejmować także Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – źródło lelum.plTo może Cię zainteresować:  Staruszka od 15 lat przychodzi czytać książki do hipermarketu. Zobacz, jaką niespodziankę przygotowali dla niej pracownicy sklepu.To może Cię zainteresować:  Bezrobotna kobieta wygrała na loterii 46 milionów! Jednak szybko zostały jej tylko DWA. Nie uwierzysz dlaczego!To może Cię zainteresować:  WPROWADZONO STAN WYJĄTKOWY Z POWODU PANDEMII KORONAWIRUSA U SĄSIADÓW POLSKI!!! [PILNE]To może Cię zainteresować:  TOMASZ KOMENDA ZOSTANIE OJCEM!! ZDRADZIŁ PŁEĆ ORAZ IMIĘ!

Pilna konferencja Morawieckiego

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję w piątek, po południu. W czasie spotkania z reporterami przekazał ważną wiadomość.

Premier zaznaczył, że rząd stara się wesprzeć polskie firmy, przede wszystkim, żeby uchronić miejsca pracy. Jak zaznaczył Morawiecki, na pomoc przedsiębiorcom z budżetu państwa wydano już 13 miliardów złotych.To może Cię zainteresować:  Uwaga!!! Jeśli znasz kogoś kto ma brązowe oczy, koniecznie to przeczytaj!To może Cię zainteresować:  DUDA ZAKOŃCZY PROTESTY?? NOWA USTAWA ABORCYJNA PRZYGOTOWANA PRZEZ PREZYDENTA [PILNE]

– Wszędzie jest niepokój o pracę, o zarobki. My staramy się wychodzić z dużymi programami. Do tej pory broniliśmy gospodarki w najwyższym możliwym procencie w porównaniu do innych państw Europy – wyjaśnia premier. To może Cię zainteresować:  NIESPODZIEWANA KONFERENCJA PREMIERA!! PRZEKAZAŁ ŚWIETNE INFORMACJE DLA MILIONÓW POLAKÓW!! [PILNE]To może Cię zainteresować:  DUDA ZAKOŃCZY PROTESTY?? NOWA USTAWA ABORCYJNA PRZYGOTOWANA PRZEZ PREZYDENTA [PILNE]

10 rozwiązań dla polskich przedsiębiorców

 1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branży najbardziej dotkniętych restrykcjami
 2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR 
 3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.21 (wnioski), 31.06.20 (wypłaty)
 4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
 5. Dofinansowanie zatrudnienia
 6. Przedłużenie postojowego
 7. Zwolnienie ze składek na ZUS
 8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes
 9. Polityka drugiej szansy
 10. Dofinansowanie leasingu.

Prezydent Duda podpisał ustawę, która podwyższa karę za brak maseczki

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy antycovidowej, a w niej nowe przepisy i… kary.To może Cię zainteresować:  LEWANDOWSKI ROBI CO MOŻE, ABY POMÓC DZIECKU!! SYTUACJA JEST CORAZ CIĘŻSZA… [PILNE]To może Cię zainteresować:  Mężczyzna połamał swoim dzieciom ręce i nogi, ponieważ “wszystko go denerwowało”.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą osoby, które nie zakrywają nosa i ust narażone są na mandat w wysokości do 1000 zł (do tej pory było to 500 zł). Zgodnie z aktualnymi przepisami twarz należy zakrywać nie tylko w sklepie czy w kościele, ale także w tzw. przestrzeni publicznej, czyli np. idąc chodnikiem.

Mandaty w tej wysokości będzie mogła wystawiać policja, straż miejska i Straż Ochrony Kolei.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!!! [PILNE]

Obowiązek zasłaniania ust i nosa nie dotyczy przestrzeni parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych oraz ogródków działkowych i plaży. Twarz można osłaniać również nie tylko maseczkami ochronnymi. Zasłonięte mają być usta i nos, ale można w tym celu wykorzystać np. chustkę lub szalik.

Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli obecnie wprowadzony rygor sanitarny nie przyniesie spodziewanego obniżenia liczby dziennych zakażeń, Polskę czeka ponowny całkowity lockdown.To może Cię zainteresować:  BOŻE NARODZENIE ORAZ SYLWESTRA SPĘDZIMY W DOMU? NIE MAMY DOBRYCH INFORMACJI! [PILNE]

Narodowa kwarantanna, premier zapowiedział

Kwarantanna narodowa, czyli drugi lockdown może niedługo stać się naszą rzeczywistością. Premier na ostatniej konferencji prasowej zaznaczył, że rząd zdecyduje się na wprowadzenie lockdownu jeśli zachorowania przekroczą 27 tysięcy na dobę, co stało się już wczoraj. Mateusz Morawiecki wyjaśnił także jakie obostrzenia nas czekają. Będą znacznie bardziej rygorystyczne niż przy pierwszym lockdownie.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek na Stadionie Narodowym. To właśnie dziś otwarty ma zostać pierwszy szpital polowy w Polsce. Również dziś trafić mają do niego pierwsi pacjenci.To może Cię zainteresować:  SZKOŁY I UCZELNIE JEDNAK ZAMKNIĘTE!! POWRÓT NAUCZANIA ZDALNEGO – LECZ NIE DLA WSZYSTKICH!! [PILNE]

W czasie konferencji prasowej premier nie tylko ogłosił otwarcie szpitala, ale też poinformował, jakie działania muszą podjąć rząd i Polacy, by zatrzymać postępującą pandemię. Jednym z nich jest twardy lockdown.

Teraz premier Mateusz Morawiecki poinformował, kiedy Polacy mogą spodziewać się całkowitego zawieszenia wszelkich aktywności i zamknięcia w domach.

Przed nami ostatni krok, który jeżeli będzie konieczny, wdrożymy za 7-14 dni. Ale być może uda się tego uniknąć. To zależy od tego, czy zachowamy dyscyplinę – powiedział Mateusz Morawiecki.To może Cię zainteresować:  PRZERAŻAJĄCA WIZJA JACKOWSKIEGO!! WIE CO SIĘ STANIE ZA 2 MIESIĄCE!! CZEKA NAS STAN WOJENNY???

Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń – dodał premier.

Dzieci jednak pójdą do szkoły?

Dziennikarze RMF ustalili, że dzieci jednak pójdą do szkoły od najbliższego poniedziałku. W środę premier przekazał, że nauka z domu zostanie rozszerzona na wszystkich uczniów podstawówek. Teraz okazuje się, że nauka zdalna ominie pewną grupę dzieci.

Pomimo zamknięcia od najbliższego poniedziałku szkół podstawowych, zerówki dalej będą mogły działać – ustalili dziennikarze RMF FM. Chodzi zarówno o te zerówki, które znajdują się w podstawówkach, jak i te w przedszkolach. Wczoraj premier zapowiedział, że wszyscy uczniowie podstawówek – czyli klas I-VIII – przechodzą od najbliższego tygodnia na naukę zdalną.To może Cię zainteresować:  Chłopak nie żył przez 20 minut. Nagle puls wrócił, a on powiedział coś, co Was zaszokuje!

Niektórzy mieli pewne wątpliwości z tym związane, ponieważ zerówki są klasą, którą można sytuować tak „pomiędzy”. Wiele takich klas znajduje się przecież w budynkach szkół podstawowych.

Szkoły podstawowe zostaną zamknięte, ale zerówki, które funkcjonują w takich placówkach, pozostaną otwarte. Również te znajdujące się w przedszkolach.

Jak podają dalej dziennikarze stacji decyzja co do sposobu nauczania w zerówce będzie zależeć od dyrekcji danej placówki. To właśnie on będzie ustalał, czy dzieci będą przyjmowane do placówki, czy też nie. – źródło lelum.pl, rmf24.pl

Dziś odbyła się konferencja premiera, wprowadził nowe obostrzenia

Nauka zdalna również dla klas 1-3 szkół podstawowych. Zamknięcie galerii oraz centrum handlowych.

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte poza m.in. sklepami spożywczymi czy drogeriamii.

Nowe obostrzenia mają wejść w życie od najbliższej soboty.

Spora zmiana w obostrzeniach

Ministerstwo wprowadziło pewien wyjątek. Wiele działalności gospodarczych w naszym kraju zostało tymczasowo zawieszonych, ale niektóre z nich są nadal otwarte. Wszystko z powodu rozporządzenia resortu, które dopuściło kilka wyjątków. Kto może korzystać z wybranych obiektów?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października 2020 roku do odwołania wprowadzono zakaz działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało o bardzo ważnej rzeczy. Okazuje się, że od tego zakazu istnieją pewne wyjątki. Kto może wejść m.in. na basen?

Ustawodawca nie ograniczył obiektów sportowych dla osób, które trenują w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych. Dla nich obiekty pozostaną otwarte, ponieważ zawodnicy muszą przygotowywać się do konkursów.

“W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz we współzawodnictwie sportowym podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub zajęć sportowych ma też obowiązek zapewnienia 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć i wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego albo sprzętu sportowego lub w inny sposób ograniczyć kontakt między nimi” – zaznacza ministerstwo.To może Cię zainteresować:  OBOSTRZENIA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH! MINISTER ZDROWIA JASNO POSTAWIŁ SPRAWĘ! [PILNE]To może Cię zainteresować:  FATALNE INFORMACJE DLA UCZNIÓW!! NAUCZANIE JEDNAK ZDALNE