Informacje o koronawirusie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wpis na twitterze, w którym ogłaszają nową liczbę zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce! Liczby są optymistyczne, w porównaniu do poprzednich dni zakażeń jest mniej.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 23 975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4377), mazowieckiego (3041), wielkopolskiego (2153), dolnośląskiego (1808), małopolskiego (1670), pomorskiego (1499), łódzkiego (1288), zachodniopomorskiego (1185), lubelskiego (1108),podkarpackiego (1096), warmińsko-mazurskiego (1025), świętokrzyskiego (945), kujawsko-pomorskiego (940), opolskiego (682), lubuskiego (641), podlaskiego (517). Z powodu COVID-19 zmarły 124 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 513 osób.Liczba zakażonych koronawirusem: 796 798/ 12 088 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Edyta Górniak przeżywa ciężkie chwile

Wokalistka przez swoje teorie na temat pandemii znalazła się na ustach wszystkich. Teraz Edyta Górniak zmaga się z samotnością. Czy to przez swoje poglądy opuszczają ją nawet osoby, którym bardzo ufała?

„Super Express” opisuje, iż od wokalistki najpierw odszedł menedżer koncertowy. Później straciła swoją prawą rękę. Mowa o Marcinie Wieczorku, który był jej opiekunem ds. wizerunkowych.

To jednak nie wszystko. Opuściła ją także cała ekipa, którą miała przy sobie każdego dnia!

Jej zaufana asystentka jest teraz prawą ręką Małgorzaty Rozenek-Majdan, podobnie jak dwie stylistki i fryzjer. Gwiazda TVN jest bardzo zadowolona z nowych ludzi. To prawdziwi profesjonaliści – mówi informator „Super Expressu”.

Górniak nie może też liczyć na wsparcie syna. Jej ukochany Allanek uczy się w wojskowej szkole z internatem. SE pisze, że samotność na tyle mocno uderzyła w wokalistkę, że zdecydowała się na jakiś czas odsunąć w cień:

Edyta zaszyła się w górach. Chce mniej pracować i odbudować więzi rodzinne z synem, z Ulą, swoja najlepszą przyjaciółką i chrzestną Allana, z mamą, tatą i siostrą… – podkreśla rozmówca „SE”.

Duża zmiana dla ośmioklasistów i maturzystów

Minister edukacji Przemysław Czarnek wraz z wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem podczas przeprowadzonej konferencji prasowej 19 listopada 2020 roku przedstawili zmiany w egzaminie ósmoklasisty oraz maturach w 2021 roku:

 • Język polski – mniej zadań w arkuszu i rozprawka, bez wskazania lektury. 

– Patrząc na te przykładowe zmiany, jeżeli chodzi o język polski, mamy kwestie formy wypowiedzi. A więc to zostanie ograniczone do rozprawki albo opowiadania, będzie mniej zadań w arkuszu, czas pracy natomiast będzie ten sam – mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

 • Matematyka – mniej zadań w tym samym czasie, a także mniej zadań otwartych. Taka sama sytuacja będzie na maturze.
 • Język obcy – również mniej zadań  i ograniczenie struktur gramatycznych. 
 • Rozszerzona matura – można będzie zrezygnować z jednego egzaminu rozszerzonego.

– Mamy nadzieję, że uczniowie będą mogli jak najszybciej przystąpić do normalnej nauki, zatem nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy z tego egzaminu zrezygnować.

Wiadomo kiedy dzieci wrócą do szkoły? Minister zabrał głos

Powrót uczniów do szkół teoretycznie jest możliwy po 29 listopada. – Zobaczymy, jak będzie się wtedy układała sytuacja związana z pandemią COVID-19 – mówił podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jeżeli faktycznie zapadnie decyzja o zakończeniu nauki zdalnej, dzieci będą wracać do szkół stopniowo.

Czy więc po 29 listopada uczniowie wrócą do szkół? Tego szef resortu edukacji wprost powiedzieć nie chciał. – Zobaczymy, jak będzie się wtedy układała sytuacja związana z pandemią COVID-19 – mówił. – Jeśli doradcy premiera Mateusza Morawieckiego z zakresu wirusologii stwierdzą, że sytuacja jest na tyle opanowana, że można dopuścić możliwość powrotu dzieci do szkół – chodzi m.in. o zwiększenie mobilności społeczeństwa bez uszczerbku dla życia i zdrowia Polaków – to wtedy będziemy wracać do systemu stacjonarnego – dodał.

– Jeśli doradcy premiera Mateusza Morawieckiego ds. wirusologii stwierdzą, że po 29 listopada będzie można przywrócić uczniów do szkół, bez narażenia niebezpieczeństwa, wówczas powrót do nauczania stacjonarnego stanie się możliwy – tłumaczy Przemysław Czarnek.

Poza szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi tryb nauki zdalnej odbywają również słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego. 

Nie żyje polityk z partii rządzącej

Zmarł radny Rady Miasta w Piekarach Śląskich Piotr Papaja. Miał 73 lata. Na początku listopada trafił do szpitala po tym jak pogorszył się Jego stan zdrowia po zakażeniu koronawirusem. W Radzie Miasta reprezentował Prawo i Sprawiedliwość.

O tym, że zmarł Piotr Papaja poinformował dziś na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych radny sejmiku śląskiego Dariusz Iskanin. – Z głębokim żalem i smutkiem przyjąłem dziś wiadomość o śmierci PANA PIOTRA PAPAJI. Był dobrym człowiekiem,wrażliwym na potrzeby innych ludzi.Kochał muzykę. Działał społecznie dla dobra mieszkańców Piekar Śląskich a zwłaszcza „swojej ukochanej” Kozłowej Góry. Był wieloletnim Radnym Piekar Śląskich. Mam osobistą satysfakcję,że po kilkunastu latach przerwy w pełnieniu mandatu radnego udało mi się namówić Piotra do startu w wyborach w 2014 roku. Był moim starszym kolegą w samorządzie ,bardzo ceniłem sobie współpracę z nim. Odszedł od nas Człowiek wrażliwy na los innych,uczynny,pełen wiary,po prostu DOBRY CZŁOWIEK…..żegnaj Piotrze (pisownia oryginalna) – napisał Dariusz Iskanin.

Spoczywaj w pokoju!

Austria zaostrza restrykcje

Austria wprowadziła we wtorek ogólnokrajowy lockdown w celu opanowania rosnących zakażeń koronawirusem – powiadomił w sobotę kanclerz Sebastian Kurz, potwierdzając wcześniejsze doniesienia Reutera, oparte na projekcie dekretu rządowego. Kwarantanna ma potrwać do 6 grudnia włącznie.

Zostały zamknięte wszystkie sklepy, których działalność nie jest nieodzowna. Czynne będą placówki z najpotrzebniejszymi artykułami, apteki, banki, urzędy pocztowe – podaje AFP.

Obecnie obowiązująca godzina policyjna od godz. 20 do 6 rano zostanie rozszerzona w takim sensie, że w domu trzeba będzie pozostać cały dzień, poza takimi wyjątkami, jak wyjście do pracy, do lekarza, do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby czy na ćwiczenia.

Kanclerz dodał, że chodzi o maksymalnie ograniczenie kontaktów międzyludzkich -ludzie powinni pracować z domu, gdy tylko jest to możliwe. Nauka w szkołach całkowicie będzie odbywać się zdalnie. Do tej pory było tak w przypadku liceów i uczelni wyższych.

Pilne ostrzeżenie dla Polaków

TVN ostrzega – w niektórych regionach Polski sytuacja pogodowa może stać się niebezpieczna. Instytut Meteorologii i gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnymi porywami wiatru. Ostrzeżeń może jednak jeszcze dzisiaj przybyć.

Alert pierwszego stopnia przed silnymi porywami wiatru obowiązuje w województwach: śląskim małopolskim oraz podkarpackim. W województwie śląskim będą to powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała oraz żywiecki.

W województwie małopolskim alerty obowiązują w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, Nowym Sączu, a także gorlickim. Z kolei w województwie podkarpackim w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim oraz bieszczadzkim.

Duża promocja w Biedronce

Nowa promocja na piwa w Biedronce, czyli “12 piw gratis” to kolejna akcja tego typu, z której może skorzystać każdy klient popularnej sieci dyskontów. Sprawdzamy, jak otrzymać darmowe piwa w Biedronce, na czym polega promocja “12 gratis” oraz jak długo będzie trwała oferta.

Promocja będzie trwała tylko i wyłącznie w piątek 20 listopada

Biedronka – promocja na piwa “12 gratis”: na czym polega i jak dostać piwa za darmo? Sprawdzamy, ile potrwa promocja, kto może dostać darmowe 12 piw w Biedronce i o co dokładnie chodzi w akcji promocyjnej.

Promocja na piwa w Biedronce – jak otrzymać 12 piw za darmo i co to jest?
Darmowe 12 piw w Biedronce może otrzymać każdy klient sieci dyskontów. Wystarczy w okresie promocji odwiedzić wybrany sklep i kupić 12 wybranych piw. Kolejne 12 najtańszych piw lub w tej samej cenie można w ten sposób otrzymać za darmo. Aby móc skorzystać z promocji, należy jednak spełnić wszystkie warunki akcji – przy kasie przed zakończeniem transakcji należy zeskanować kartę Moja Biedronka. Obowiązuje również limit – jeden klient może skorzystać z akcji “12 piw gratis w Biedronce” tylko raz.

Biedronka dość często oferuje klientom różnego rodzaju rabaty i oferty specjalne. Do jednej z najpopularniejszych należy wręczanie maskotek za uzbierane punkty. Do tej pory sieć wypuściła już trzy serie: gang Świeżaków, Słodziaków oraz Fajniaków. Maskotki oraz książki można było dostać po wydaniu w sklepie odpowiedniej sumy pieniędzy.

Dodatkowe obostrzenia na Boże Narodzenie?

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany, czy zostaniemy “zamknięci na święta”, przyznał, że był on “zwolennikiem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka”.

Minister Niedzielski pytany, czy o lockdownie dowiemy się w Wigilię, tak jak było to w przypadku cmentatrzy, minister odpowiedział: “Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji”.

Dopytywany jeszcze raz, co zatem z Bożym Narodzeniem, powiedział, że wiemy już na pewno na podstawie naszych i zagranicznych doświadczeń, że trzeba być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń.

– Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo – podkreślił Niedzielski.

Świetne informacje, chodzi o szczepionke

Amerykański koncern Pfizer i jego niemiecki partner BioNtech przekazali w środę, że III faza badań ich szczepionki została zakończona. Okazało się, że jest ona w 95 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19. To znaczna poprawa w stosunku do danych opublikowanych w zeszłym tygodniu, które wykazywały 90-procentową skuteczność.

Firmy ogłosiły, że ich szczepionka zostanie w ciągu kilku dni przekazana organom regulacyjnym, które będą mogły ją zatwierdzić. Wniosek o stosowanie jej w nagłych wypadkach zostanie złożony do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Wyniki badań stanowią ważny krok w tej historycznej, ośmiomiesięcznej drodze do opracowania szczepionki, która może pomóc zakończyć tę niszczycielską pandemię. Ponieważ każdego dnia zarażają się setki tysięcy ludzi na całym świecie, pilnie potrzebujemy zapewnić światu bezpieczną i skuteczną szcz

epionkę – przekazał dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.

Pfizer twierdzi, że planuje wyprodukować 50 milionów dawek szczepionki w tym roku i 1,3 miliarda w przyszłym. Szczepionkępodaje się w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. – źródło o2.pl

Nie żyje wybitny polski piłkarz

W wieku 71 lat zmarł były reprezentant Polski w piłce nożnej, Adam Musiał. O jego śmierci poinformował prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

– Odszedł Adam Musiał. Wybitny piłkarz, znakomity kolega. Medalista mistrzostw świata. Spoczywaj w pokoju Adamie. Wyrazu współczucia dla rodziny. Smutny dzień – napisał na Twitterze Boniek. Prezes PZPN jako pierwszy poinformował o śmierci Musiała.

Musiał to jeden z najlepszych polskich obrońców w historii. W latach 1968-1974 rozegrał w reprezentacji Polski 34 mecze. Z kadrą zdobył medal mistrzostw świata w 1974 roku, gdzie po 90 minut rozegrał we wszystkich spotkaniach turnieju, łącznie z tym o 3. miejsce.

Musiał był legendą Wisły Kraków. W jej barwach grał 10 lat – w latach 1967-1977 wystąpił w niej 227 razy. Karierę kończył w Stanach Zjednoczonych, w zespole Polish-American Eagles Nowy Jork. Wcześniej grał jeszcze w Hereford United i Arce Gdynia.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Musiał zajmował się trenerką. Prowadził Wisłę Kraków, Lechię Gdańsk, Stal Stalowa Wola i GKS Katowice. W 1991 roku został Trenerem Roku w Plebiscycie “Piłki Nożnej”.

Andrzej Duda mocno sprzeciwił się PiS – będzie rozłam?

Rzadko się do tej pory to zdarzało, ale stało się. Andrzej Duda mocno sprzeciwił się partii rządzącej. Czy to może skutkować wielkim politycznym rozwodem?

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w wirtualnym zjeździe Klubów Gazety Polskiej. Jak podał na Twitterze dziennikarz Jacek Liziniewicz, Duda miał zapowiedzieć, że zawetuje ustawę tzw. Piątkę dla zwierząt. Na tej ustawie wyjątkowo zależało prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, w stosunku do którego Duda zawsze zdawał się być lojalny.

Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana. Zastrzeżenia, które tam były zgłaszane i na podstawie których przygotowano tę ustawę, nie mają pokrycia w rzeczywistości (…) Zrobię wszystko, żeby nie dopuścić tej ustawy w życie i tych przepisów. Ci ludzie głosowali na mnie w zaufaniu, że będę dbał o polską wieś i polskie rolnictwo. Ich interesy przekładają się na interesy konsumentów, bo oni produkują żywność w Polsce

– dodatkowo podkreślił Andrzej Duda. 

Godzina policyjna w Grecji stała się faktem!

Rząd Grecji ogłosił, że z powodu rekordowej liczby zgonów i znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem od piątku na terenie całej Grecji zostanie wprowadzona godzina policyjna.

„Od piątku, na terenie całego kraju między godz. 21 a 5 rano następnego dnia będzie obowiązywać godzina policyjna” – oświadczył wiceminister obrony cywilnej Nikos Hardalias.

„Przebywanie na zewnątrz (w tych godinach – red.) będzie dozwolone wyłącznie ze względów zawodowych, zdrowotnych i dla wyprowadzania zwierząt w pobliżu domu” – zaznaczył.

Hardalias dodał, że według ekspertów, jednym z największych powodów wzrostu zakażeń koronawirusem w Grecji jest “nie podyktowane koniecznością przemieszczanie się osób, szczególnie wizyty domowe”.

Zniesione zostanie uciążliwe obostrzenie? trwają rozmowy

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia wskazał możliwy termin ponownego otwarcia sklepów meblowych. Jak zapewnił, może to nastąpić jeszcze w ten weekend lub w przyszłym tygodniu.

– Myślę, że konsensus otwarcia sklepów meblowych nastąpi. Czy w ten weekend, czy w następny, trudno mi powiedzieć – mówił Waldemar Kraska w programie „Tłit WP”. Jak wyjaśnił, konsultacje z przedstawicielami branży prowadzi wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. – Rozmowy trwają, myślę, że obie strony będą zadowolone – dodał. Dopytywany, kiedy można spodziewać się zielonego światła dla otwarcia sklepów meblowych, wiceminister zdrowia wskazał, że „jeszcze w listopadzie”.

Morawiecki przekazał pozytywne informacje

– W tym tygodniu po raz pierwszy od dwóch miesięcy średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem zaczęła spadać. Choć stosunek zakażonych – 65/100 000 mieszkańców to nadal dużo, ale to pierwszy sygnał stabilizacji, że nowe obostrzenia mają sens. Dane z tego tygodnia potwierdzają, że nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny- mówił premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył:

Jeśli uda się utrzymać taki poziom zakażeń w najbliższych dniach, to znaczy, że wygraliśmy pierwszą bitwę z wirusem. Ale przed nami długa wojna. Ale wygramy ją. Wierzę, że wrócimy do normalności.

W związku z wyhamowaniem liczby zachorowań premier postanowił nie wprowadzać twardego lockdownu. Wyraził także ogromną nadzieję, że nadal będziemy stosować się do obostrzeń, ponieważ nie możemy zaprzepaścić tego sukcesu związanego ze zmniejszeniem zachorowań.

Premier dodał także, że przestrzeganie reżimu sanitarnego jest konieczne, dopóki w Polsce nie będą dostępne szczepionki. Premier wyjaśnił, że szczepienia będą dobrowolne.

– Ustaliliśmy, że szczepienia będą w pełni dobrowolne, a jednocześnie powszechnie dostępne. – źródło lelum.pl

Wiadomo kiedy dzieci wrócą do szkoły? Minister zabrał głos

– Póki co, mamy decyzję do 29 listopada. Mamy nauczanie zdalne od I klasy szkoły podstawowej wzwyż. Liczymy, że przez te trzy tygodnie blisko będziemy mieli sytuację opanowaną w tym sensie, że ta krzywa zachorowań zostanie wypłaszczona, że nie będzie zwiększonej liczby dziennych zarażeń, bo to wszystko jest z sobą powiązane – powiedział minister.

Okazuje się, że zdaniem ministra, właśnie po tym dniu możliwy będzie stopniowy powrót dzieci do szkół. Oczywiście pod warunkiem, że skala zachorowań na COVID-19 zostanie opanowana.

– Jeśli uda się to zrobić w ciągu tych kilkunastu dni, dzięki zaangażowaniu wszystkich Polaków, nauczycieli, uczniów, rodziców, przestrzeganiu wszystkich obostrzeń i rygorów, które są wprowadzane, nie po to by kogoś blokować, ale by ratować życie i zdrowie, to jestem przekonany, że mamy szansę po 29 listopada przynajmniej stopniowo wracać do szkół – dodał Przemysław Czarnek

Rząd zapłaci za zaszczepienie się na COVID?

“Rządy powinny rozważyć wprowadzenie zachęt, materialnych lub niematerialnych, które skłoniłyby obywateli do szczepienia się przeciwko COVID-19, kiedy skuteczny preparat pojawi się na rynku – pisze brytyjski etyk z Oxfordu na łamach “Journal of Medical Ethics”. Według niego zachęty mogą jednak być nie tylko finansowe, ale też przybrać formę “płatności w naturze”, np. swoboda podróżowania, zwolnienie z nakazu noszenia maski w miejscach publicznych.

“Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych na świecie oraz daleko idące konsekwencje zdrowotne i ekonomiczne pandemii, pojawiły się głosy, chociażby w Wielkiej Brytanii, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe dla wszystkich” – mówi Savulescu.

Choć jego zdaniem szczepienia generalnie powinny być dobrowolne, to istnieją cztery warunki, gdy należy ich odgórnie nakazywać. Są to: poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego; potwierdzone bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki; przewaga zalet nad wadami; proporcjonalny poziom przymusu. – źródło interia.pl

Lockdown w Polsce – zapadła decyzja

Ostateczne decyzje dotyczące ewentualnego wprowadzenia lockdownu miały zapaść w tym tygodniu, ale – jak wynika z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski – zostały odłożone na tydzień następny. Jak dowiaduje się WP, we wtorek Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję, że tzw. twardy lockdown w obecnej sytuacji epidemicznej nie będzie wprowadzony.

Prawo do zaakceptowania bądź odrzucenia formuły ewentualnego lockdownu gospodarczego zyskują koalicjanci PiS: Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina. Partie te zdecydowanie sprzeciwiają się “twardemu” lockdownowi.

Informacje te potwierdziliśmy w kilku źródłach. Rada Koalicji zebrała się we wtorek, posiedzenie – jak wynika z informacji WP – już się zakończyło. – Decyzja na dziś jest taka, że lockdownu nie będzie – zdradza nasz informator.

Zamieszki na Marszu Niepodległości w Warszawie

Uczestnicy nielegalnego zgromadzenia atakują policję, trwają liczne zamieszki, w wyniku których są ranni. Policja apeluje przez megafony by kobiety w ciąży, politycy i dziennikarze usunęli się z obszaru działań funkcjonariuszy.

To może Cię zainteresować:  Niebywała zbieżność współrzędnych. Sieć huczy od teorii. Oto prawda

Reporter Radia Zet obecny w centrum Warszawy podaje: -W ruch poszła pirotechnika, granaty hukowe i race. Wiadomo także, że są ranni. 

Policjanci proszą, by osoby niebiorące udziału w zgromadzeniu jak najszybciej oddaliły się od miejsca wydarzeń. Uczestnicy marszu są szczególnie agresywni, co chwilę słychać wybuchy rac i materiałów pirotechnicznych. 

Podczas marszu wiele osób zostało rannych. W sieci pojawiają się kolejne nagrania ratowników medycznych zabierających ranne osoby na noszach do karetek. Mimo tego walki wciąż nie słabną. Jak na razie uczestnicy przesunęli się w stronę Pragi, aktualne doniesienia mówią o walkach wokół Stadionu Narodowego, Saskiej Kępy. 

Zmutowany koronawirus atakuje

Izrael jest siódmym krajem, który mógł zostać dotknięty zmutowanym szczepem koronawirusa przenoszonym przez norki. Trzy osoby, które niedawno wróciły z Dani, właśnie poddawane są testom.

Izraelskie Ministerstwao Zdrowia oświadczyło, że trzy osoby przechodzą testy na zmutowanego koronawirusa. Niedawno wróciły z Dani, gdzie nowa infekcja przenosi się ze zwierząt na ludzi.

Naukowcy podejrzewają, że wirus przeniósł się z pracowników fermy na norki, one z kolei pozarażały się nawzajem, a przy okazji zdążyły zakazić jeszcze kilka osób. W momencie, gdy wirus SARS-CoV-2 przenosił się między gatunkami, doszło do mutacji.

Zmutowanego koronawirusa wykryto do tej pory, oprócz w Danii, na terenie USA, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Szwecji. Łącznie odnotowano 12 zakażeń nową mutacją. Być może wkrótce ta liczba urośnie, bo 3 obywateli Izraela, którzy właśnie wrócili z Danii są podejrzewani o zakażenie zmutowanym wirusem. Obecnie przechodzą testy.

Co gorsza, na podstawie przeprowadzonych do tej pory badań, wiadomo, że zmutowany koronawirus jest bardziej niebezpieczny od zwyczajnego. Osoby nim zakażone maja dużo cięższe objawy, które leczy nie dużo trudniej niż „zwykły” Covid-19. Ponadto nowa mutacja jest odporna na przeciwciała.

Jak będzie wyglądał lockdown?

Koniec względnej wolności już za kilka dni? Zdaniem Piotra Müllera kluczowe dla wdrożenia kolejnych obostrzeń mają być dzienne przyrosty zakażeń z wtorku i środy, z kolei narodowa kwarantanna miałaby zostać ogłoszona po przekroczeniu progu 30 tysięcy zakażeń dziennie w skali tygodniowej.

Jak udało się ustalić, pierwsze obostrzenia w ramach narodowej kwarantanny dotyczą kontaktów towarzyskich. Rząd będzie próbował ograniczyć je niemal do zera, bo – jak zauważają – to właśnie przez nie najczęściej dochodzi do zakażeń.

Ograniczenia w kontaktach towarzyskich mogą oznaczać dokładnie to, o czym mówi się od kilku dni, czyli zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnej potrzeby, zakaz przemieszczania się, ale też zakaz spotkań w grupach, np. powyżej 2 osób.

Dopiero w kolejnym kroku rząd będzie podejmował decyzje o zamykaniu części dziedzin gospodarki, “Wyborcza” twierdzi jednak, że część branży nie ma powodów do obaw. Spod restrykcyjnych zasad wyłamywać miałyby się takie dziedziny jak motoryzacja, transport i logistyka oraz sprzedaż RTV i AGD, a także handel spożywczy i kosmetyki. – źródło planeta.pl oraz wyborcza.pl

Zamknięcie całego kraju na miesiąc?

Doradca premiera nawołuje do lockdownu. Zdaniem prof. Andrzeja Horbana należy teraz pozamykać wszystkich w domach. „Polska powinna być zamknięta przez miesiąc”.

Doradca premiera nawołuje do lockdownu

Doradca premiera przekonuje, że tylko zamknięcie ludzi w domach może dać służbie zdrowia odrobinę niezbędnego oddechu. Na razie w Polsce jest 200 tysięcy łóżek, nie licząc tych w powstających szpitalach tymczasowych. Jak tłumaczy Horban:

Jeśli wyłączymy rehabilitację i sanatoria, bo tam zwykle nie ma dostępu do tlenu, pozostaje ok. 100 tys. łóżek, z tego ok. 30 tys. jest przeznaczonych i gotowych dla pacjentów z Covid-19. Można tę liczbę zwiększyć, stawiając przy każdym butlę z tlenem. Ale przy zużyciu 60 litrów na minutę taka butla starcza na pół godziny. Część obecnych łóżek musi zostać dla pacjentów leczonych na bieżąco. Nie przesuniemy w czasie porodu czy zawału. Wszystkie zabiegi planowe muszą być jednak, niestety, przesunięte na czas po pandemii. Co jest oczywiście dramatem samym w sobie, szczególnie w przypadku schorzeń nowotworowych. Tych łóżek nie powinniśmy ruszać.

Czeka nas całkowity lockdown? Kiedy?

Kilka dni temu Polacy zyskali nową motywację, aby śledzić liczbę dziennie potwierdzanych nowych przypadków koronawirusa w kraju. Otóż zgodnie ze strategią przedstawioną przez rząd, jeśli w ciągu siedmiu kolejnych dni średnia liczba zakażeń przekroczy ok. 27-29 tys. dziennie, zostanie wprowadzony twardy lockdown, tzw. narodowa kwarantanna. 

Portal nie miał dla Polek i Polaków najlepszych wieści. Epidemia koronawirusa jak na razie nadal nie słabnie, a dziennie zakażenia utrzymują się na poziomie ponad 20 tys. Okazuje się, że 12 listopada może być kluczowy.

W poniedziałek 9 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 21 713 zakażeniach koronawirusem. Średnia za ostatni tydzień to ponad 24,6 tys. nowych przypadków dziennie. Gdy ta liczba wzrośnie do ok. 27-29 tys., czeka nas drugi lockdown.

Portal wyliczył, że jeśli obecna tendencja nadal się utrzyma, granicę 27-29 tys. przypadków przekroczymy 12 listopada. Na Twitterze rzecznika rządu Piotr Müller możemy zobaczyć tzw. progi bezpieczeństwa, które pokazują, jakie obostrzenia nas czekają ze względu na średnią liczbę zachorowań w przeciągu tygodnia.

Średnia z ostatnich siedmiu dni wyniosła ponad 24,6 tys. przypadków dziennie. Z każdą kolejną dobą jesteśmy coraz bliżej tego, aby przekroczyć pułap 27 tys. Wtedy to oznacza dla wszystkich narodową kwarantannę, czyli lockdown. Rząd podkreśla, że to już będzie ostateczność.

Portal wp.pl przedstawia jednak troszkę inne stanowisko. – Już we wtorek zobaczymy, w jakim miejscu jesteśmy, jeżeli chodzi o dobową liczbę zakażeń. Potem jest święto, w środę 11 listopada, więc bardzo ważny będzie także wskaźnik z piątku. Wtedy będziemy mieli już w zasadzie jasność, w jaką stronę zmierzamy – stwierdził Sutkowski w rozmowie z PAP.To może Cię zainteresować:  Mąż kazał przeczytać żonie jego notatki. Gdy ta oddała się „lekturze”, strzelił do niej. Ranna zaczęła krzyczeć i uciekać.

Zatem jeżeli w piątek dane będą niekorzystne możemy spodziewać się szybkiej interwencji polskiego rządu oraz wprowadzenie “kwarantanny narodowej”.

Premier Morawiecki na konferencji przeprosił Polaków

– Rzeczy dzieją się bardzo szybko, jeżeli tak się dzieje, a na pewno tak jest, to przepraszamy za te błędy, bo chcemy zrobić wszystko, żeby walczyć z wirusem – powiedział w poniedziałek (9 listopada) premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był pytany m.in. o wprowadzenie ewentualnych, kolejnych obostrzeń w związku z pandemią.

Premier pytany na konferencji prasowej przez dziennikarzy, jakie błędy zostały popełnione w związku z pandemią koronawirusa, odpowiedział: “na taką wiwisekcję na pewno przyjdzie jeszcze czas”.

– Dzisiaj mogę tylko podkreślić, że w gąszczu tych różnych działań, przepisów, obostrzeń, nakazów, zakazów, rygorów na pewno takie błędy się zdarzały i zawsze warto za to przeprosić – przyznał premier.

Na konferencji prasowej mówił, że w czasie, gdy “dzieją się rzeczy w ogromnym tempie, w tych różnych okolicznościach nowych obostrzeń, obostrzeń dotychczas obowiązujących, a także tych wszystkich działań, które prowadzą do obniżenia łańcucha zakażeń” rząd na pewno popełnia błędy. – Rzeczy dzieją się bardzo szybko, jeżeli tak się dzieje, a na pewno tak jest, to przepraszamy za te błędy, bo chcemy zrobić wszystko, żeby walczyć z wirusem – podkreślił.

Czeka nas całkowity lockdown? Premier zabrał głos

Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu. Wtedy, w bardziej bezpieczny, a zarazem odpowiedzialny sposób, będziemy mogli odnieść się do pytania, czy dalej musimy wprowadzać ograniczenia, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu, zaczynają działać – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy cały czas istnieje groźba wprowadzenia całkowitego lockdownu.

Morawiecki zauważył, że 75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców to nieco poniżej 30 tysięcy zakażeń dziennie. Dodał, że “dziś mamy mniej tych zakażeń” – ponad 21 700. – Ale też trudno uznać, że dzisiejszy dzień jest reprezentatywny, ponieważ dane z weekendu zwykle są niższe niż dane z tygodnia. Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu. Wtedy w bardziej bezpieczny a zarazem odpowiedzialny sposób, będziemy mogli odnieść się do tego pytania, czy dalej musimy doprowadzać do ograniczeń, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu zaczynają działać – powiedział premier.To może Cię zainteresować:  RZĄD KUPIŁ MILIONY TESTÓW NA KORONAWIRUSA – CHCE PRZETESTOWAĆ WSZYSTKICH OBYWATELI NA RAZ! [SŁOWACJA]

– Tak naprawdę przecież te, które wdrożyliśmy kilka dni temu działają od dzisiaj, (większość) od soboty. Trzeba dać sobie czas do przyszłego poniedziałku – dodał. – Mam nadzieję, że tak będzie (że wdrożone ograniczenia będę przynosić efekt – red.), bo dzięki temu można by było nie zamykać kolejnych gałęzi gospodarki, a jednocześnie zmniejszać transmisję koronawirusa, a to jest właśnie takie ważne dzisiaj – powiedział szef rządu. – źródło tvn24.pl

Polska na liście “niebezpiecznych państw”

Cypr zdecydował się na przeniesieni Polski do grupy krajów, które oznaczane są literą C. Państwa,znajdujące się w tej grupie są “niebezpieczne” pod względem ogromnego ryzyka zakażenia się koronawirusem. W związku z tym ruch turystyczny został wstrzymany.To może Cię zainteresować:  OD JUTRA POWRÓT OBOSTRZEŃ!! DUŻE MIASTA W CZERWONYCH I ŻÓŁTYCH STREFACH [PILNE]

Władze Cypru dokonały podziału krajów na trzy grupy: A, B oraz C. Do grupy A zaliczane są kraje bezpieczne, do grupy B – te, w których ryzyko zakażenia koronawirusem jest podwyższone, natomiast C – to kraje, które stały się niebezpieczne pod względem epidemicznym.

Do niedawna Polska znajdowała się w grupie krajów o podwyższonym ryzyku (B), ostatni drastyczny wzrost zachorowań sprawił jednak, że to się zmieniło. Nasz kraj został przeniesiony do kategorii C, w związku z czym granice dla polskich turystów zostały zamknięte.To może Cię zainteresować:  STAN NADZWYCZAJNY W POLSCE JUŻ NIEDŁUGO?? JEST STANOWISKO! [PILNE]To może Cię zainteresować:  MASECZKA OBOWIĄZKOWA NAWET W PRYWATNYM SAMOCHODZIE!! [PILNE]To może Cię zainteresować:  JUŻ DZISIAJ OGŁOSZONE ZOSTANĄ NOWE OBOSTRZENIA!! WIEMY CO NAS CZEKA!! [PILNE]

– Od 9 listopada Polska znajduje się w kategorii C. Z państw zaliczonych do tej kategorii na Cypr mogą przylecieć wyłącznie obywatele Republiki Cypryjskiej i członkowie ich rodzin, osoby mieszkające na stałe w Republice Cypryjskiej, członkowie korpusu dyplomatycznego oraz osoby, które uzyskały indywidualną zgodę władz cypryjskich – napisano na stronie resortu.

Przerażająca wizja Jackowskiego

– Rejon Wrocławia, południa Polski, ale Wrocławia, widzę tam wojska, ja je nazwałem wojska niemieckie – mówił Krzysztof Jackowski i dodaje: – Ale absolutnie nic złego się nie dzieje w naszym kraju. To tak, jakby te wojska wchodzą za zgodą naszego kraju, wchodzą, bo tu jest miejsce odpowiednie. Mam wrażenie, że te wojska wchodzą właśnie w rejon Wrocławia, Wałbrzycha. I podobnie się dzieje w Czechach. I w tym czasie, poza tym wszystkim dzieje się, tak to nazwałem, straszna granda w Polsce. To dopiero będzie uderzenie na rząd, tak to nazwałem. Nie wiem o co chodzi, tak to poczułem. Powód tej grandy będzie przesadzony. I dalej skupiając się czuję, że do Polski zjeżdża pełno wojska, ale tu się nic nie dzieje. Tylko przyjeżdża wojsko. Wschodnie granice i Wrocław, a też Wałbrzych, te rejony, będą obstawione wojskiem. Ale tu się nic nie dzieje. Tu jest ważne zdanie, mam je zapisane, ale dzień po tym, jak je zapisałem, coś się wydarzyło tam i nie wiem – mówi jasnowidz JackowskiTo może Cię zainteresować:  Księdzu z Częstochowy urodziła się córeczka. Prosił on lekarzy by zrobili coś żeby dziecko umarło.To może Cię zainteresować:  Znaleziono ciało 6-latki, która zniknęła z podwórka. Tragiczny finał.

– Potem w tej wizji mówię tak: Turcja płonie, wielki ogień, wybucha konflikt, ale nie u nas, w Turcji. A potem mówię: w Turcji będą dwa rządy, jeden rząd zdradzi Turcję.

Niektóre dzieci mogą pójść do szkoły?

Od 9 listopada kształcenie na odległość obejmie też uczniów klas I-III szkół podstawowych. W ich przypadku taka forma nauki też ma obowiązywać do 29 listopada.

Szkoły podstawowe – jak zapisano w rozporządzeniu – mają obowiązek zapewnienia opieki dla uczniów klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z epidemią.

– Są zawody, które są ważne dla funkcjonowania państwa, służba zdrowia, wojsko, policja, straż pożarna. Dzieci tych osób będą miały możliwość uczęszczania do szkół. (…) Opieka będzie zapewniona – powiedział w piątek w programie pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Narodowa kwarantanna, kiedy?

Podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie szef rządu zapowiedział, że całkowity lockdown może zacząć obowiązywać już od 14 listopada

Podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie szef rządu zapowiedział, że całkowity lockdown może zacząć obowiązywać już od 14 listopada:

Przed nami ostatni krok – który jeśli będzie konieczność wdrożymy za 7 do 14 dni – narodowa kwarantanna, ale być może uda się tego uniknąć. To zależy od tego, czy będziemy utrzymywali dyscyplinę, czy będziemy stosowali się do tych podstawowych zasad, o których mówią nam medycy od początku pandemii: dystans, przede wszystkim maseczki, dezynfekowanie, ciągłe dezynfekowanie rąk.

Kwarantanna może potrwać najkrócej do 29 listopada. Jeśli jednak liczba przypadków, jak i zgonów nie będzie spadać, to rząd może zadecydować o jej przedłużeniu. Ostatnio premier poprosił Polaków za nieudogodnienia związane z wprowadzeniem nowych obostrzeń, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy są zmuszeni zawiesić swoje działalności.

Jak w tym roku wyglądać będą święta?

Minęło święto Wszystkich Świętych, za chwilę 11 listopada i Narodowe Święto Niepodległości, a po nim już krótka droga do Bożego Narodzenia. Sklepy już zaczynają sprzedawać świąteczne gadżety i stroić się w bombki oraz choinki, a Polacy szukają prezentów i niepewnie patrzą w przyszłość. Czy w tym roku jest jakakolwiek szansa na świętowanie?

Choć do Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, już wiadomo, że przez pandemię koronawirusa SARS-COV-2 będzie ono całkiem inne, niż zwykle. Pytanie, czy mamy jeszcze szanse na wigilię w większym gronie i spotkania z przyjaciółmi i krewnymi? Cóż, już nawet wstrzemięźliwy szef rządu nie wyklucza samotnych świąt.

W środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w rozmowie na żywo z internautami. Jedna z uczestniczek zadała rządzącym trudne pytanie: czy rząd zabierze nam kolejne święta.

Ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy robić, to zabieranie świąt

 • powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak wiadomo, to samo mówił na przykład o zamykaniu cmentarzy na 1 listopada, a później niespodziewanie zakazał wstępu na nekropolie 31 października po południu. – źródło planeta.pl

Decyzja zapadła. Sprawa postawiona jasno

 piątek rano Rafał Trzaskowski za pośrednictwem swojego konta na Facebooku opublikował wpis, który wywołał wielkie emocje u niektórych internautów. Prezydent Warszawy nie wyraził zgody na organizację Marszu Niepodległości 11 listopada, który wcześniej został zapowiedziany przez środowiska nacjonalistyczne.

— W związku z negatywną opinią Sanepidu nie wyrażam zgody na organizację 11 listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną koronawirusa […] — napisał.

Dalej podkreślał, że sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo poważna zarówno w samej Warszawie, jak i na całym Mazowszu. To właśnie m.in. w tym regionie odnotowywanych jest najwięcej zarażonych SARS-CoV-2.

Nagła decyzja rządu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 7 do 29 listopada wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia, które mają na celu zminimalizowanie zakażeń koronawirusem. To może Cię zainteresować:  STAŁO SIĘ! ZAMKNIĘCIE SZKÓŁ, BARÓW, RESTAURACJI, KLUBÓW U SĄSIADA POLSKI! [PILNE]

Jak informuje portal money.pl, już wkrótce ma odbyć się specjalne spotkanie przedstawicieli rządu z branżą meblarską w celu omówienia form pomocy. Rząd bowiem wprowadził zakaz funkcjonowania sklepów meblowych podczas obowiązujących od 7 listopada 2020 roku nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. 

To dla wielu przedstawicieli omawianej branży spore zaskoczenie, ponieważ pierwotny projekt miał zakładać, że pozostaną one otwarte.To może Cię zainteresować:  CZEKA NAS DRUGI “LOCKDOWN”?? ANALITYK ZABRAŁ GŁOS – NIE BĘDZIECIE ZADOWOLENI.. [PILNE]

Potężne zmiany dla Polaków

Nowe obostrzenia zaczynają obowiązywać od 7 listopada i dotyczyć będą wszystkich. Co się zmieni?

– Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana; dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

 • nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
 • przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;
 • zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;
 • hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
 • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
 • pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada;
 • kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada.

To może Cię zainteresować:  Rodzina, która brała udział w programie “Nasz nowy dom” wyznała wszystkie tajemnice programu.

To może Cię zainteresować:  OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA DLA POLAKÓW! TO JUŻ PEWNE! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  KOLEJNE PAŃSTWO WPROWADZA STAN WOJENNY! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  WIADOMO KIEDY SKOŃCZY SIĘ EPIDEMIA?? EKSPERT NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ! [PILNE]

To może Cię zainteresować:  13-latka zaszła w ciążę. Ojcem dziecka jest 10-latek?