Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 13 855 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1626), wielkopolskiego (1577), śląskiego (1494), kujawsko-pomorskiego (1240), pomorskiego (1060), łódzkiego (1013), dolnośląskiego (844), małopolskiego (823),warmińsko-mazurskiego (785), lubelskiego (759), zachodniopomorskiego (751), podkarpackiego (518), podlaskiego (393), lubuskiego (387), świętokrzyskiego (276), opolskiego (257). 52 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 89 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 520 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 013 747 /18 208 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Nowe wytyczne na Boże Narodzenie

Z uwagi na to, że Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych okresów w roku liturgicznym, wierni licznie gromadzą się w kościołach, by spełnić katolicki obowiązek. W tym roku może być jednak trochę inaczej, ze względu na pandemię koronawirusa.

– Arcybiskup Administrator Apostolski udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie – czytamy w rozporządzeniu.

Nie zmienia to jednak faktu, że wierni, którzy zechcą uczestniczyć w nabożeństwach, będą mogli to uczynić. Abp przypomniał jednak o obowiązku przestrzegania restrykcji, którymi został objęty kościół, czyli limicie jednej osoby na 15 m kw. oraz zasłanianiu ust i nosa.

Abp Grzegorz Ryś wydał także oficjalne wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać księża przed przystąpieniem do udzielania sakramentów oraz odprawiania mszy świętej.

– Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii – zaznacza arcybiskup.

Rząd podjął ostateczną decyzję nt. szczepionek

Najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego zaczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Informacje o terminie Polacy dostaną telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości SMS. Będą mogli też skorzystać ze specjalnej infolinii – ustalił money.pl. W środę po południu premier Mateusz Morawiecki zaprezentował plany dot. szczepień.

Mateusz Morawiecki specjalnie na okoliczność konferencji pojawił się na terenie Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink w Łodzi i stamtąd też był prowadzony przekaz. Premier przekazał, że szczepionki będą:

 • darmowe,
 • dostępne dla wszystkich,
 • dobrowolne,
 • dwudawkowe.

Mateusz Morawiecki przekazał, że plan szczepień jest aktualnie konsultowany z ekspertami i ministrami. Ma nadzieję, że te będą już idealnie funkcjonować już na początku lutego. Zapewnił, że wszystkie badania są już przeprowadzone.

Oczywiście pierwsze szczepienia obejmą najpierw medyków. Na liście priorytetowej są też seniorzy powyżej 75. roku życia. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest ich w tej chwili 2,7 mln.

Dla przykładu Wielka Brytania zaczyna szczepienia od osób powyżej 80 roku życia, a każda kolejna grupa ma o 5 lat mniej. Najpierw 80+, później osoby w wieku 75 – 79, następnie osoby w wieku od 70 do 74 lat. I tak dalej – do najmłodszych.

Jak wynika z informacji money.pl, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Zdrowia (które wspólnie budują system szczepień) chcą wykorzystywać do tego już istniejącą infrastrukturę służby zdrowia.

Od dzisiaj zmiana. Chodzi o maseczki

Rząd znowelizował przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa w pracy. Od teraz to pracodawca decyduje o obowiązku noszenia maseczek przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba.

Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Takie same zasady będą obowiązywać w budynkach użyteczności publicznej oraz przeznaczonych na potrzeby: nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Dodano, że „w zakładach pracy i wymienionych budynkach będzie można odkrywać usta i nos w celu spożycia posiłku – co jest rozwiązaniem oczywistym”.

Duże zmiany dla Polaków od piątku

W piątek 4 grudnia 2020 roku w życie wchodzi spora część nowych regulacji, o których wiedzieć powinien każdy właściciel pojazdu w kraju.

Łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności zwrócą większą uwagę na tablice podczas przeglądu. 4 grudnia 2020 r. w życie wchodzi duża część tzw. pakietu deregulacyjnego.

Od 4 grudnia br., zgodnie z dodanym po art. 74 artykułem 74a Prawa o ruchu drogowym, urząd będzie wydawał nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dokumencie zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu będzie chciał taki dowód wymienić. Diagnosta po przeglądzie nie wpisze daty kolejnego obowiązkowego badania do zapełnionego dowodu, ale znajdzie się ona na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym.

Natomiast podczas sprzedaży pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsc na pieczątkę przeglądu, właściciel sprzedawanego pojazdu będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia otrzymanego od diagnosty podczas ostatniego przeglądu, ponieważ to jedyny dokument, w którym będzie można znaleźć datę następnej wizyty na stacji diagnostycznej. Marcin Barankiewicz, prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, w rozmowie z portalem autokult.pl wytłumaczył, że w przypadku zgubienia takiego zaświadczenia „można udać się na stację kontroli pojazdów, w której dokonano ostatniego przeglądu, i poprosić o duplikat

Od 4 grudnia o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca czasowego lub stałego zamieszkania oraz właściwego ze względu na miejsce zakupu czy odbioru pojazdu – o ile jest to na terenie Polski.

Nie żyje znany polski aktor, dzisiaj odbył się pogrzeb

Dziś o 10:00 odbył się pogrzeb Aleksandra Skowrońskiego, o czym poinformowało ZASP. Jak podaje Super Express uroczystości pogrzebowe artysty odbyły się w sposób niekatolicki. Aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą, a w dodatku borykał się z problemami finansowymi.

– Aleksander Skowroński – ostatnie pożegnanie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 1 grudnia 2020 roku, o godzinie 10.00 w Cerkwi na ul. Traugutta.
Kondukt żałobny wyruszy spod bramy cmentarza Srebrzysko o godzinie 12.00. Oddział Gdański ZASP – czytamy na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.

W wieku 84 lat zmarł we wtorek popularny aktor Aleksander Skowroński. Był znany m.in. z roli emerytowanego ogniomistrza z filmu „U Pana Boga w ogródku”.

O śmierci Aleksandra Skowrońskiego poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Napisano, że aktor odszedł we wtorek, nie doczekawszy 85. urodzin.

Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego, ojca komendanta w filmie “U Pana Boga w ogródku”, choć na swoim koncie ma wiele ról drugoplanowych i epizodycznych. Widzowie mogli oglądać go w takich produkcjach, jak “Boże podszewka”, “13 posterunek”, “Adam i Ewa”, “Kasia i Tomek”, “Samo życie”, “Stara baśń” czy “Plebania”.

Oprócz roli w “U pana boga za piecem”, Andrzej Skowroński wystąpił również w kilku innych produkcjach fabularnych. Fani mogli go zobaczyć m.in. w “Uwikłaniu”, “Czarodzieju z Harlemu” czy “Janosiku. Prawdziwej historii”.

Spoczywaj w pokoju!

Stoki mogą został zamknięte?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej był pytany o sytuację z minionego weekendu, kiedy na stokach pojawiły się tłumy.

– Jeżeli chodzi o kwestie tych obrazków, które zdominowały sieci społecznościowe, to oczywiście jako minister zdrowia mogę wyrazić zaniepokojenie tą sytuacją. (…) Radzę śledzić, co się będzie działo w piątek czy w okolicach kilku dni po tym, jak właśnie te masowe wyjazdy miały miejsce – stwierdził Niedzielski.

– Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne – zwrócił uwagę szef MZ.

Dzisiaj rano rozmawiałem z inspektorem sanitarnym, będziemy również prowadzili rozmowy z policją o tym, żeby w najbliższy weekend przeprowadzić takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego – wyjaśnił. Jak przypominał, wytyczne zostały uzgodnione z właścicielami stacji narciarskich.

Minister zwrócił uwagę, że „nie mówimy tutaj o szusowaniu na stoku, tylko miejscach krytycznych przy wjeździe na kolejkę”.

Opłata za wejście do galerii handlowej?

W sobotę po długiej przerwie ponownie otwarto galerie handlowe. Wiele osób ruszyło na upragnione zakupy. Limity osobowe obowiązujące w sklepach spowodowały w niektórych miastach gigantyczne kolejki klientów oczekujących na wejście. Nie spodobało się to posłowi PiS Bartoszowi Kownackiemu, który dał temu wyraz na Twitterze.

Bartosz Kownacki twierdzi, że spora część osób udaje się do sklepów tylko dla rozrywki. Opłata w wysokości 100 złotych za osobę sprawiłaby, że na zakupy chodziliby tylko ci, którzy naprawdę tego potrzebują. 

Dla naszego bezpieczeństwa i ograniczenia turystyki marketowej proponuję wprowadzić opłatę w wysokości 100 zł/osobę za możliwość wejścia do galerii handlowej. Zwrotne po okazaniu paragonu potwierdzającego zakupy.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Nakaz noszenia maseczek w pracy?

Obowiązek noszenia maseczek w pracy wszedł w życie. Teraz każdy pracownik, który przebywa w pomieszczeniu zamkniętym w towarzystwie co najmniej jednej osoby, będzie musiał zasłaniać usta i nos. W jakich okolicznościach możemy być zwolnieni z tego obowiązku?

Na razie nie wiadomo, kto będzie odpowiedzialny za kontrolowanie czy zasady są respektowane. Z rozporządzenia wynika, że zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
 • w samochodzie, jeśli podróżują w nim osoby niemieszkające ze sobą,
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
 • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
 • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
 • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
 • na uczelni.

Nakaz zakrywania twarzy w powyższych sytuacjach będzie obowiązywać do 27 grudnia. Miejmy nadzieję, że powszechne zasłanianie ust i nosa pomoże zmniejszyć uderzenie COVID-19.

Okazuje się, że od teraz nawet w biurowej otwartej przestrzeni, gdzie nie ma zbyt wielu osób, będzie trzeba zasłaniać usta i nos. Restrykcja rozszerzyła się na wszystkie pomieszczenia, w którym znajduje się więcej niż jedna osoba. Do tej pory przepis ten można było omijać, powołując się na wyjątek związany z „wykonywaniem czynności służbowych”.

Maseczki obowiązują już nie tylko w sklepach czy aptekach, lecz także w biurowej przestrzeni. Dotyczy to również firmowej kuchni czy stołówki. Nowe przepisy wdraża rozporządzenie rządu wydane 26 listopada.

Zasłaniać usta i nos będzie trzeba m.in. w budynkach administracji, wymiarów sprawiedliwości, kultury czy kultu religijnego. Według portalu Prawo od rozszerzonego obowiązku zasłaniania ust i nosa, który wszedł w życie od soboty, „wyjątków nie ma”.

Przypomnijmy, że wcześniejsza wersja zapisu zakładała, że maseczki muszą nosić tylko osoby „wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania”  zdradza serwis Prawo.

Ostrzeżenia dla Polaków

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami, zagrożone są niemal wszystkie województwa w kraju. Alerty obowiązują od godzin wieczornych w niedzielę 29 listopada do poniedziałkowego poranka 30 listopada br.

Alerty obowiązują w województwie pomorskim i wielkopolskim gdzie ważne będą od godziny 19 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek; opolskim, gdzie obowiązywać będą od godz. 19 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek; kujawsko-pomorskim i łódzkim, od godz. 17 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek oraz warmińsko-mazurskim i mazowieckim gdzie ważne będą od godz. 15 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek, a także dolnośląskim, (w powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kłodzkim, dzierżoniowskim, ząbkowickim, oławskim, strzelińskim, oleśnickim, milickim), gdzie obowiązywać będą od godz. 20 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek.

Synoptycy wydali również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Dotyczą one województwa dolnośląskiego, i obejmują tereny w powiatach lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra i kamiennogórskim.

W tych rejonach prognozowane są opady śniegu o natężeniu, które może miejscami powodować przyrost pokrywy śnieżnej do 12 centymetrów. Dotyczy to zwłaszcza terenów powyżej 500 metrów nad poziomem morza.

Uważajcie na siebie!

Nie żyje znany aktor, grał w wielu popularnych serialach

anusz Leśniewski był polskim aktorem teatralnym, filmowy i telewizyjnym. Telewidzowie znali go doskonale z takich produkcji, jak m.in. „Barwy Szczęścia”, „Na Wspólnej”, „M jak Miłość”. Stołeczni mieszkańcy mogli kojarzyć aktora z jego licznych ról w Teatrze Ochota oraz Teatrze Powszechnym. Mężczyzna zagrał także w kilku głośnych produkcjach filmowych np.: „Wiedźmin”, „Dom”, „Ekstradycja”, „Enak”.

Janusz Leśniewski odszedł tuż przed swoimi 69. urodzinami, które obchodziłby 28 listopada. Aktor od wielu lat chorował na serce, które „nie wytrzymało”, jak napisał na Facebooku Wiktor Zborowski. Informację o śmierci artysty podał w niedzielę 15 listopada Związek Artystów Scen Polskich, w którym Janusz Leśniewski działał czynnie od kilku lat:

Dzisiaj odszedł Janusz Leśniewski – aktor teatrów warszawskich: Komedii, Ochoty, Popularnego, w latach 90. redaktor w Oddziale Warszawskim TVP (WOT). Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą zakończył grając w spektaklu dyplomowym postać Konrada i Maski 6 w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera. Zagrał dziesiątki ról w filmach i serialach. Zadebiutował na deskach Teatru Komedia w Warszawie rolą Pierrota w „Błękitnym potworze” Carlo Gozziego w reżyserii Zdzisława Leśniaka. Na scenie był Władysławem Topolnickim w „Klubie kawalerów” Bałuckiego, Własem w „Letnikach” Gorkiego, Doktorem Rankiem w „Norze” Ibsena, Don Juanem w „Dziewczynie z dzbanem” Lope de Vegi, Lwowem w „Iwanowie” Czechowa, Pędem w „Dwóch szlachcicach z Werony” Szekspira, Zbyszkiem Dulskim w „Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej, Marcelem Stęporkiem w „W małym dworku” Witkiewicza, Jonatanem w „Arszeniku i starych koronkach” Kesselringa, Zaruskim i Szamesem w „Sztukmistrzu z Lublina” Singera. Wśród ostatnich jego premier była wyreżyserowana przez Martę Górnicką „Reqiemaszyna” Broniewskiego, wystawiona w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz „Bubloteka” autorstwa Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Od lat działał społecznie w ZASP-ie pełniąc w nim różne funkcje. Parę tygodni temu koledzy powierzyli mu rolę przewodniczącego Sekcji Repartycyjnej Innych Form Audiowizualnych. Trudno uwierzyć, że dwa tygodnie temu ostatni raz wpadł do swojego Stowarzyszenia, którego ideałom pozostał wierny do końca…

Janusz Leśniewski był aktorem, członkiem ZASP-u. Zagrał w dziesiątkach polskich filmów i seriali. Mieliśmy okazję zobaczyć go w kultowym serialu Dom, 40-latek. 20 lat później, w Klanie, Na dobre i na złe, M jak miłość, Ranczu i wielu, wielu innych.

Wiadomo kiedy dzieci wrócą do szkół?

W tym momencie uczniowie wszystkich klas i szkół odbywają naukę zdalną, wiadomo jednak, że rodzice, uczniowie i nauczyciele chcieliby jak najszybciej wrócić do nauczania stacjonarnego. Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział dla TV Republika, że najprawdopodobniej dzieci wrócą do szkół po 18 stycznia

W strefie czerwonej nauczanie stacjonarne będzie możliwe tylko w klasach od 1 do 3. 

– Wszystko robimy po to, by po 18 stycznia móc wrócić stopniowo do szkół już stacjonarnie – mówił w TV Republika minister edukacji Przemysław Czarnek

Podobne nadzieje także w rozmowie z TV Republiką wyrażał już wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Mówił wówczas o tym, że nauczanie zdalne ma wiele wad i jednak model stacjonarny jest najskuteczniejszy i najlepszy dla uczniów i nauczycieli. 

–  Edukacja na odległość ma swoje ograniczenia, mniejsze zaangażowanie to główny mankament takiej nauki. Mam nadzieję, że po 17 stycznia większość uczniów będzie mogła wrócić do nauki stacjonarnej – mówił wówczas Piontkowski. Teraz jego słowa potwierdził Czarnek.

Nie żyje polityk partii rządzącej

Jan Kilian, były poseł PiS, nie żyje. Wieloletni szef Prawa i Sprawiedliwości w Starogardzie Gdańskim zmarł w wieku 66 lat. Byłego posła w mediach społecznościowych pożegnał Marcin Horała z PiS.

„Odszedł do domu Pana Jan Kilian, poseł na Sejm RP VIII kadencji, wieloletni szef PiS w Starogardzie Gdańskim, przedsiębiorca, samorządowiec, dobry człowiek. Janku, spoczywaj w pokoju. Będzie nam Ciebie brakowało” – napisał Horała na Twitterze.

Wspomnienie o zmarłym pośle PiS zamieszczono też na stronie Urzędu Miasta Starogardu Gdańskiego. „W naszym mieście jego nazwisko znają chyba wszyscy. Jan Kilian był zaangażowany w działalność polityczną. Stanął na czele miejskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. W 2010 r. uzyskał mandat radnego Rady Miasta Starogard Gdański, a w 2014 r. z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego powiatu starogardzkiego. W tym samych wyborach ubiegał się o urząd prezydenta miasta. W 2014 r. kandydował także do Parlamentu Europejskiego” – czytamy.

Jan Kilian urodził się 27 grudnia 1953 roku w Starogardzie Gdańskim i z tym miastem był związany przez całe swoje życie. Polityk był Absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej, a także kształcił się na studiach podyplomowych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

5 grudnia duża zmiana dla Polaków, którzy posiadają prawo jazdy

Prawo jazdy będzie można zostawić w domu, już od soboty 5 grudnia 2020 roku zacznie obowiązywać część tzw. pakietu deregulacyjnego. Nowe zasady obejmą wszystkich kierowców, przekazano ważne informacje dla milionów Polaków.

„Prawko” do szuflady

Od soboty 5 grudnia 2020 r. zacznie obowiązywać część tzw. pakietu deregulacyjnego dotycząca prawa jazdy. Zmiana, która wówczas nastąpi, będzie dotyczyła art. 38. Prawa o ruchu drogowym. Dziś czytamy w nim:

„Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;”

Po wejściu w życie nowelizacji punkt pierwszy zostanie zmieniony na „dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem;„.

Zmiana zakłada, że kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie dowodu osobistego ani telefonu z aplikacją mObywatel, a w razie zatrzymania przez policyjny patrol kierowca będzie podawał funkcjonariuszowi swoje dane osobowe, na podstawie których policjant sprawdzi posiadane uprawnienia za pomocą urządzenia zapewniającego dostęp z radiowozu do baz danych.

W Centralnej Ewidencji Kierowców policjanci będą mogli sprawdzić, czy prowadzący pojazd ma wymagane do jazdy uprawnienia. Funkcjonariusze będą mogli także zobaczyć zdjęcie osoby o podanych personaliach i porównać je z wyglądem osoby posługującej się daną tożsamością, co ma wykluczyć próby oszustwa.

Czy policja będzie chodzić po domach w wigilie?

W tym roku święta Bożego Narodzenia spędzimy w ścisłym rodzinnym gronie. Rząd w ramach walki z epidemią koronawirusa wskazał limit uczestników wigilijnej kolacji. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapewnia jednak, że nikt nie będzie chodził po domach i sprawdzał, ile osób siedzi przy stole.

Zgodnie z wytycznymi rządu, przy wigilijnym stole 24 grudnia będzie mogło zasiąść obok domowników 5 zaproszonych gości.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił dziś na konferencji prasowej, że podobne przepisy ograniczające liczbę gości wprowadziły inne kraje europejskiej.

Nikt nie wyśle wojska czy policji do domów na wigilijną kolację. Jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzić święta. To nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na egzekucję tych przepisów ze strony policji czy innych organów państwa – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Polityk zapewnił, że w obostrzeniu o limicie osób świętujących nie odstajemy od innych państw – wiele krajów zapowiedziało na Boże Narodzenie bardzo podobne ograniczenia. Ale uwaga! Dodał także, że mandaty i kary w święta zawsze mogą się pojawić. Wszak nie można wykluczyć policyjnych interwencji i mandatów wystawianych przez mundurowych…

Od jutra duża zmiana

uż od jutra pożegnamy się z bardzo uciążliwym obostrzeniem. Galerie handlowe znów zostają w całości otwarte. To wspaniała wiadomość dla Polek i Polaków, którzy marzą, choć o namiastce przedświątecznego szaleństwa. Choć galerię będziemy odwiedzać w bardzo surowym reżimie sanitarnym, wysłuchanie Last Christmas przy kupowaniu prezentów ukoi wielu z nas. Najbardziej zdjęcie obostrzenia docenią jednak osoby, które dzięki temu będą mogły wrócić do pracy.

Powrót działalności galerii handlowych wiąże się z nowymi zasadami, które zostały już określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Właściciele sklepów będą musieli dostosować się do nowych wytycznych.

Poradnik dla klienta – jak zaplanować bezpieczne zakupy?

 1. Zrób listę zakupów – w notesie, aplikacji, na kartce. Dzięki temu czas spędzony w sklepie będzie bardziej efektywny.
 2. Zaplanuj swoją wizytę w galerii – wybierz dzień i godziny, w których jest najmniej osób – podpowiadamy: najlepiej do godz. 15:00 od poniedziałku do czwartku.
 3. Wchodzac do obiektu , zawsze przed rozpoczęciem zakupów zdezynfekuj ręce.
 4. Trzymaj dystans – minimum 1,5 metra od pozostałych kupujących.
 5. Bądź jak ninja – zakrywaj nos i usta, najlepiej maseczką.
 6. Poluj w pojedynkę – na zakupy wybieraj się sam.
 7. Pamiętaj: „towar macany, należy do macanta” – dotykaj tylko tych produktów, którymi jesteś zainteresowany.
 8. Staraj się płacić bezdotykowo.
 9. Bądź cierpliwy i uprzejmy jeśli zaistnieje konieczność czekania na wejście do sklepu lub galerii.
 10. Słuchaj komunikatów głosowych, reaguj na polecenia obsługi centrum handlowego – Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, to również zdrowie i bezpieczeństwo Twoich najbliższych

Co było przyczyną zgonu 35-latka?

Michał Kasprzak znany m.in. z „Klanu” zmarł przed miesiącem w wieku 35 lat. Przyczyny śmierci aktora wciąż są niejasne. Do sprawy włączyła się prokuratura. 

Michał Kasprzak był postacią znaną z wielu popularnych seriali. Zagrał epizodyczne role m.in. w „M jak miłość”, „Klanie”, „Na Wspólnej”, „Ojcu Mateuszu” i „Ukrytej prawdzie”. Największą popularność przyniosły mu jednak filmy dla dorosłych, w których występował pod pseudonimem Toxic Fucker. Kasprzak miał wykształcenie aktorskie – ukończył Warszawską Szkołę Filmową Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. Przez pewien czas był związany z Nowosolskim Teatrem Alternatywnym „Terminus A Quo”.

Michał Kasprzak odszedł nagle w wieku 35 lat. Jego śmierć wywołała spore poruszenie w mediach. Jak właściwie do niej doszło? „Fakt” przedstawił nowe ustalenia w tej sprawie: – W prokuraturze toczy się śledztwo w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”. Gazeta podała, że jego ciało znaleziono w mieszkaniu na warszawskiej Pradze: – Przyczyną zgonu Michała Kasprzaka mogły być narkotyki, lub podobnie działające substancje psychoaktywne. Prokuratura jednak nie potwierdza tego oficjalnie. Wiadomo jednak, że śledztwo zostało wszczęte 30 października z artykułu 155 Kodeksu karnego: „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Jednak nikomu na razie nie postawiono zarzutów. Należy poczekać na opinię biegłych, którzy badają próbki pobrane z ciała zmarłego. Ich opinia może być znana za jakieś 2-3 miesiące. 

Olbrzymia katastrofa, nie żyje ponad 40 osób

TVN przekazał tragiczne informacje ze świata. W brazylijskim stanie Sao Paulo około godziny 7 rano czasu lokalnego doszło do tragicznego wypadku. Autobus zderzył się z ciężarówką, w wyniku czego śmierć poniosło ponad 40 osób. Żandarmeria wojskowa przekazała informację o tym, że wiele osób jest rannych.

Do zdarzenia doszło na autostradzie pomiędzy miastami Taguai i Taquarituba, 350 kilometrów na zachód od Sao Paolo i blisko granicy ze stanem Parana. Autobus próbował wyprzedzić inny pojazd. Niestety uderzył w nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówkę.

To wypadek drogowy z największą liczbą osób śmiertelnych w tym roku – powiedział Alexandre Guedes z żandarmerii wojskowej.

Duże zmiany dla Polaków. Potrwają do 8 grudnia

Dziś, czyli 25 listopada, w życie wszedł nowy zakaz dla Polaków. Rozporządzenie Rad Ministrów o zakazie lotów zostało zaktualizowane. Obecnie znajduje się na nim dziewięć państw. Poprzednio było ich dziesięć. Nowe zasady pozostaną obowiązujące co najmniej do 8 grudnia.

25 listopada w życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zakazu lotów.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. W efekcie do obowiązuje zakaz lądowania na polskich lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych, a także lądowiskach – samolotów z pasażerami wykonującymi loty międzynarodowe z dziewięciu krajów. Chodzi o: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia jego autorzy podali, że nieuwzględnienie w wykazie państw objętych zakazem krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen „ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów”, podaje PAP.

Z kolei wyłączenie z objętych zakazem Stanów Zjednoczonych Ameryki stanów Illinois i Nowy Jork „wynika ze stabilnego poziomu zakażeń w tych stanach, zgodnie z danymi publikowanymi przez Centers for Disease Control and Prevention oraz z dość niskiego poziomu zagrożenia dokonania transmisji COVID-19 w ramach realizowania transportu lotniczego”.

Niektóre dzieci mogą wrócić do szkoły?

MEN przekazało bardzo ważny komunikat. Oficjalnie do 3 stycznia uczniowie pozostają na nauczaniu zdalnym, jednak, jak się okazuje, są pewne wyjątki. Ministerstwo uwzględniło powrót uczniów do placówek na zajęcia sportowe, realizowane na podstawie programów szkolenia, w komunikacie czytamy: – z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Dodatkowo stacjonarnie będą mogły odbywać się praktyki.

Wyjątki dotyczą szkół o profilu sportowym zarówno podstawowych jak i ponadpodstawowych sportowych i mistrzostwa sportowego, oddziałach sportowych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

To bardzo ważna informacja dla szkół prowadzących kształtowanie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego.

Przepis obejmuje także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców. 

Dodatkowe pieniądze od rządu dla rodziców

Program Dobry Start dedykowany uczniom do 20. roku życia to kwota 300 złotych przeznaczona na sporządzenie szkolnej wyprawki, zakup akcesoriów i podręczników. Wnioski można było złożyć już od lipca i jak wynika z danych Ministerstwa, większość rodziców zrobiła to jeszcze przed wrześniem.

Jak podaje ministerstwo, uczniów uprawnionych do odebrania świadczenie jest w tym roku aż 4,5 miliona, a dla skarbu państwa to wydatek 1,4 mld złotych rocznie. 

Wyprawka szkolna 300 plus. Jakie formalności?

Programem “Dobry Start” jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia dwa warunki:
1. Nie ukończył:
Programem jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia 2 warunki:

1. Nie ukończył:

 • 20 lat,
 • 24 lat — jeśli ma orzeczenie o: umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

2. Uczy się w placówce, takiej jak:

 • szkoła podstawowa,
 • szkoła ponadpodstawowa,
 • szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
 • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
 • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
 • specjalny ośrodek wychowawczy,
 • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

WAŻNE! Wyprawka szkolna 300 plus nie przysługuje:

 • studentom
 • przedszkolakom
 • uczniom zerówki

Zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 19?

Mimo że projekt o zakazie sprzedaży alkoholu po godzinie 19:00 był już gotowy, to na wprowadzenie nowych ograniczeń nie zgodził się Jarosław Kaczyński. Zdaniem prezesa PiS, wyborcy takich ograniczeń by mu nie wybaczyli.

W sobotę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ponownie wrócił do dyskusji o możliwości wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu. Finalnie nie podjęto żadnej decyzji.

Jak informuje wyborcza.biz pomysłu zabronić miał sam Jarosław Kaczyński. – Dostawaliśmy sygnały, że czego, jak czego, ale jakichkolwiek zakazów związanych z wódką ludzie nam nie wybaczą. Przeciwko nam mogli wystąpić nasi zwolennicy, ale też ci, którzy do tej pory do polityki się nie mieszali i nie chodzili np. na wybory – powiedział w rozmowie z portalem działacz PiS.

Wpływ na decyzję mieli działacze PiS z regionu, którzy otwarcie zaprotestowali. – Chcieliśmy wprowadzić obostrzenia w sprzedaży alkoholu, aby ograniczyć kontakty międzyludzkie. Zaprotestowali posłowie z regionu, tłumacząc, że ich wyborcy im tego nie wybaczą – powiedziało źródło wyborczej.biz, dodając, że pojawiła się również obawa, że spadną wpływy z akcyzy do budżetu i, podobnie jak w przypadku piątki dla zwierząt, posłów w sprawie alkoholu „będzie podburzał Ardanowski”.

Duża zmiana w przepisach. Chodzi o pieszych

Ostateczna decyzja rządu zapadła. Piesi będą mieli pierwszeństwo podczas wchodzenia na przejście przez jezdnię. Jednocześnie jednak podczas przechodzenia będzie obowiązywał przepis zakazujących korzystanie z telefonów komórkowych. Tak przynajmniej zakłada projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, który we wtorek został przyjęty przez Radę Ministrów.

W projekcie pojawiają się założenia dotyczące obniżenia dopuszczalnej prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h w godzinach nocnych, co oznacza, że przez całą dobę będzie obowiązywało takie samo ograniczenie prędkości. Obecnie od 23.00 do 5.00 w terenie zabudowanym możemy jechać z prędkością 60 km/h.

To może Cię zainteresować:  Niebywała zbieżność współrzędnych. Sieć huczy od teorii. Oto prawda

Nowe regulacje przewidują również wprowadzenie zakazu jazdy na „zderzaku”, czyli w bardzo bliskiej odległości od osoby poprzedzającej nas na drodze. Takie zjawisko często można zaobserwować na autostradach lub drogach ekspresowych. Projekt został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – mówił minister Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie ministerstwa.

Kiedy koniec obostrzeń w Polsce?

Przed nami sto dni solidarności w walce z Covid-19, to czas oczekiwania na szczepionkę przeciwko koronawirusowi – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że szczepionka powinna się pojawić „mniej więcej pod koniec okresu obowiązywania nowych obostrzeń”.

Premier zapowiedział ponadto, że placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness, będą zamknięte do 27 grudnia. Poinformował też, że jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek na koronawirusa.

We wtorek Morawiecki napisał na Facebooku, że „sto dni solidarności w walce z Covid-19 – to nasz nowy plan na najbliższe miesiące”. Jak dodał, plan ten został opracowany w oparciu o trzy główne zasady: odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja.

„To czas oczekiwania na szczepionkę, która powinna się pojawić mniej więcej pod koniec okresu obowiązywania nowych obostrzeń” – napisał również Morawiecki.

Obostrzenia na wigilie

W projekcie rozporządzenia, który rząd wciąż konsultuje z ekspertami, można przeczytać, że do 27 grudnia możliwa będzie organizacja imprez i spotkań „do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Limit ten nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących„.

Ile osób w praktyce mogłoby się zatem spotkać się przy wigilijnym stole? Opozycja wskazuje na niejasności. Swoimi wątpliwościami podzielił się w mediach społecznościowych m.in. senator Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki.

W rozmowie z Onetem Piotr Müller wyjaśnia, że „w sensie formalnym” nie jest ważna liczba osób zamieszkujących jedno gospodarstwo domowe, a liczba zaproszonych gości. Tym samym, w myśl przepisów rodzina sześcioosobowa może zaprosić dodatkowo pięć osób spoza gospodarstwa. Oznacza to, że przy wigilijnym stole znalazłoby się jedenaście osób. Müller podkreśla jednak, że rząd cały czas zachęca do ograniczenia kontaktu w czasie świąt.

– Przede wszystkich chodzi o to, żeby w tym okresie ograniczyć kontakty społeczne, co zmniejsza ryzyko zakażenia – zaznacza.

Lewandowscy apelują o pomoc

Olek Lewandowski jeszcze na dobre nie przywitał się ze światem, a już ma duży problem. Ma 1,5 roku i zdiagnozowany rdzeniowy zanik mięśni typu 2. Na leczenie chłopca potrzeba 9 mln zł. Aktywnie w pomoc włączył się Robert Lewandowski.

Straszna diagnoza się potwierdziła. Oluś Lewandowski ma dziś 1,5 roczku i bardzo cierpi. Dziecko choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.

W efekcie chory chłopiec słabnie z dnia na dzień. Jego funkcje życiowe zostają upośledzone. Oluś ma problemy z poruszaniem się, oddychaniem, jedzeniem i mówieniem.

Lewandowscy apelują o pomoc

Do walki o życie chłopca przyłączyło się wiele osób, w tym jedna z najpopularniejszych polskich par, która nosi to samo nazwisko, co Oluś.

Do akcji włączyli się Robert i Anna Lewandowscy, przekazując nam swoje koszulki z autografami. Od pani Ani otrzymaliśmy również książkę. Do wszystkiego dołączona została kartka z życzeniami dla Olusia

– mówi pani Aneta Lewandowska, mama chłopca.

Jednak mimo zaangażowania wielu osób, cel nadal jest bardzo odległy. A czas niemiłosiernie się kurczy.

Cała akcja pomocy Lewandowskiego dla… Lewandowskiego działa pod hasztagiem #LewyDoLewego. Warto dodać, że nasz najlepszy piłkarz już po raz drugi przekazał swoją koszulkę na licytacje, z której dochód jest przeznaczony właśnie dla młodego Olka.

Rodzice są zdesperowani i proszą o pomoc. Czas może się skończyć w grudniu lub styczniu. Zebrano dopiero połowę wymaganej kwoty.

https://www.siepomaga.pl/olus-sma <– tutaj odbywa się zbiórka.

Przerażająca wizja Jackowskiego

Krzysztof Jackowski jest najbardziej znanym polskim jasnowidzem. Wizjoner jest przekonany, iż posiada wyjątkowy dar, którego nie chce zatrzymywać dla siebie. To właśnie dlatego regularnie publikuje na YouTube filmy, w których opowiada o swoich najnowszych wizjach. Niewiarygodne, co miał do powiedzenia tym razem

Tym razem tematem, który poruszył, okazała się medycyna. Jak opowiadał, jego zdaniem, za 50 lub 100 lat jeszcze my sami lub przyszłe pokolenia będą uznawały obecne techniki za prymitywne. Jak zauważył, obecnie dostrzegamy doskonałe elementy medycyny, jak możliwość przeszczepów serca czy innych organów.

– Kojarzy mi się medycyna być może za 50, może za 100 lat, możemy w którymś momencie uznać, że powiedzmy, że obecna medycyna jest prymitywna. Z jednej strony, można powiedzieć, że jest doskonała, bo przeszczepiamy serca, organy – opowiadał wizjoner.

– Jestem przekonany co do tego, że ludzkość doczeka czasów, że na ulicach będą stały kapsuły jak budki telefoniczne i to będzie tak, że ludzie podejdą pod budkę do teleportacji i teleportuje się – mówi jasnowidz.

– Musi być taka technologia, że ja jako materiał zostanę wyliczony, zeskanowany, rozbity na cząstki pierwsze, czyli zniknę i taka sama kapsuła powstaniowa w innym miejscu, będzie musiała odebrać materiał ze skanowania i złożyć mnie na nowo – kontynuował Jackowski.

Nowe obostrzenia na wigilie?

Najwyżej pięć osób przy wigilijnym stole? Tak mogą wyglądać tegoroczne święta. Tak przynajmniej wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez rząd.

“Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań od 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie” – czytamy w projekcie rozporządzenia opublikowanego na rządowych stronach.

Małą pociechą w tej sytuacji jest fakt, że osób mieszkających razem to ograniczenie nie dotyczy.

– Przed nami najważniejszy dla polskich rodzin okres w roku – Święta Bożego Narodzenia. Przed nami też miesiące, które zadecydują o naszych miejscach pracy, o utrzymaniu naszych firm i zakładów. Dlatego ogłaszamy 100 dni solidarności w walce z #koronawirus – pisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze tuż po konferencji prasowej.

“Sto dni solidarności” to plan rządu na najbliższe miesiące, który ma pozwolić maksymalnie ograniczyć możliwość utraty miejsc pracy oraz dalszego dynamicznego rozwoju epidemii koronawirusa. Został on opracowany w oparciu o trzy główne zasady – odpowiedzialność, solidarność oraz stabilizację, czytamy na Twitterze premiera Morawieckiego.

Do świąt Bożego Narodzenia przedłużone zostało również nauczanie zdalne. Dodatkowo, od 4 do 17 stycznia odbędą się ferie zimowe dla dzieci z całej Polski. Apelowano o to, by dzieci spędziły ten czas w domach, dlatego też skumulowano przerwę zimową w jednym terminie. W ten sposób maksymalnie ograniczony ma pozostać ruch turystyczny.

Duża zmiana dla Polaków powyżej 40 roku życia

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że program zostanie wprowadzony w życie od początku 2021 roku. Wprowadzone zostaną także bezpłatne badania dla osób powyżej 40. roku życia.

Program zakłada między innymi zdjęcie limitów z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rozbudowanie sieci placówek leczących schorzenia kardiologiczne i onkologiczne. Ma także powstać system psychologicznej opieki środowiskowej dla młodzieży i dorosłych, którzy z powodu pandemii mają problemy psychiczne.

– Po pierwsze będzie przedstawiony program dla osób w wieku powyżej 40 lat, którzy właśnie wpadają w ryzyko różnych zachorowań, by, wychodząc z pandemii, mogli dokonać podstawowej oceny swojego stanu zdrowia – powiedział szef resortu zdrowia.

Oświadczył, że drugim elementem planu odbudowy zdrowia Polaków będzie „zdjęcie limitów ze specjalistyki”. – Mamy uzgodnione z Narodowym Funduszem Zdrowia, że limity, które obowiązują w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej zostaną zniesione, bo to umożliwi nadrobienie pewnego deficytu zdrowia, który został wygenerowany poprzez pandemię, ponieważ nie dbaliśmy o swoje zdrowie tak, jak robiliśmy to wcześniej – powiedział Niedzielski.

Program odbudowy zdrowia Polaków ma być oparty na czterech filarach. Pierwszym z nich będą profilaktyczne badania dla osób powyżej 40. roku życia, które zapowiadał już wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Drugi filar to zniesienie limitów w AOS, ma to umożliwić nadrobienie deficytu wygenerowanego przez koronawirusa.

Trzecim etapem będzie zwiększenie dostępności, a także poprawa jakości leczenia w obszarach chorób cywilizacyjnych,mowa tutaj przede wszystkim o onkologii oraz kardiologii. Minister zapowiedział również powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej na wzór KSO. Czwartym filarem ma zostać natomiast wzmocnienie ochrony zdrowia psychicznego. Izolacja oraz ograniczenie kontaktów społecznych mogą mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę, dlatego zadbanie o ten obszar jest bardzo ważnym elementem w odbudowaniu zdrowia Polaków.

Obostrzenia na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia spędzimy w ścisłym gronie rodzinnym. Rząd rozważa możliwość ograniczenia przemieszczania się Polaków w tym okresie. “Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii”- poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd pracuje nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zaapelował do Polaków, żeby nie zamawiali wyjazdów ani na terenie Polski, ani za granicą.

Już dzisiaj apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce – powiedział.

Jak dodał szef rządu, “przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem”. 

Nowe wytyczne dla żłobków i przedszkola

GIS zaktualizował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli i żłobków. Zapisano w nich, że do placówek nie mogą przychodzić dzieci i pracownicy, jeśli ich domownicy przebywają na kwarantannie.

Jest to piąta aktualizacja wytycznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach, innych form wychowania przedszkolnego oraz żłobków. Wprowadzono w niej zapisy dotyczące osób przebywających na kwarantannie.

Aktualna wersja wytycznych dodała zapis, iż do pracy nie będzie można przyjść również w przypadku, gdy ktoś ze współzamieszkujących zostanie objęty kwarantanną. Taka zmiana może spowodować, że w przedszkolach pojawi się jeszcze mniej dzieci, a także pracowników niż ma to miejsce obecnie.

Pozostałe zapisy nie uległy zmiano. Główny Inspektorat Sanitarny nadal doradza, aby do grupy dzieci w miarę możliwości przyporządkowani byli sami opiekunowie. Każda grupa wraz z opiekunem powinna również przebywać w stałej oraz wyznaczonej sali, by uniknąć ewentualnych zakażeń. Sanepid podkreślił również, że do dziecko powinno być przyprowadzane do placówki wyłącznie przez osobę zdrową. Dokładne wytyczne znajdują się na stronie internetowej GIS.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski gościł na antenie Radia Plus w porannej audycji Jacka Prusinowskiego pt. Sedno Dnia. Podczas przeprowadzonej rozmowy padło wiele ważnych pytań w kwestii najbliższej przyszłości Polaków oraz pandemii COVID-19. 

Szef resortu zdrowia zapytany o powrót uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach stwierdził, że konieczna jest do tego zniżka dziennych przyrostów zakażeń.

–  Do normalnej edukacji to raczej jeżeli zejdziemy poniżej 15 tysięcy zakażeń, a nawet mniej – zaznacza Minister Zdrowia.

Obecnie liczba ta jest jeszcze zbyt wysoka, by zezwolić na taki ruch.

– W tej chwili oscylujemy wokół 20 tysięcy i to jest jeszcze zbyt duża liczba, powoduje zbyt dużą presję na infrastrukturę szpitalnictwa, żebyśmy takie decyzje podejmowali – mówił Adam Niedzielski.

Następnie dodał, że ostatnie zdanie w tej kwestii należy do Pana Premiera, który mus brać pod uwagę także inne sprawy, w tym gospodarcze.

– Zastrzegam, że decyzja jest podejmowana przez Pana Premiera. Ja rekomenduję, ale proszę pamiętać, że są też inne perspektywy, przede wszystkim gospodarcze, które Pan Premier musi brać pod uwagę – zaznacza szef resortu zdrowia.

Duża zmiana dla Polaków, chodzi o testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważny apel skierowany do wszystkich Polaków. Od dziś zmieniają się zasady dotyczące wykonywania testów na koronawirusa. Resort zamieścił w mediach społecznościowych wpis, którego nie można przegapić. Od dzisiaj, lekarze podczas wizyt zyskali nowe kompetencje.

Od dziś lekarze, którzy udzielają świadczeń: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, w ramach opieki długoterminowej mogą skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR” – podał resort na Twitterze.

Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie zostało w czwartek opublikowane w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie od piątku 20 listopada.

Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

Umożliwia ono lekarzom i felczerom, którzy udzielą świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarzom i felczerom, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej – skierowanie pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2. – źródło interia.pl

Zapadła decyzja. Chodzi o Boże Narodzenie

Ryzyko wprowadzenia narodowej kwarantanny cały czas jest dość duże i powinno towarzyszyć naszej świadomości – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, “nie ma szans” na poluzowanie obostrzeń przed Bożym Narodzeniem. – Święta będziemy musieli spędzić tylko z najbliższą rodziną – zapowiedział minister.

“Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych. Okres wakacji i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń dały nam nauczkę, że zbyt szybkie ‘luzowanie’ przekłada się na wysoką liczbę chorych” – wyjaśnił Niedzielski.

“Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne. Niestety, te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych” – oznajmił.

Duża zmiana dla ośmioklasistów i maturzystów

Minister edukacji Przemysław Czarnek wraz z wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem podczas przeprowadzonej konferencji prasowej 19 listopada 2020 roku przedstawili zmiany w egzaminie ósmoklasisty oraz maturach w 2021 roku:

 • Język polski – mniej zadań w arkuszu i rozprawka, bez wskazania lektury. 

– Patrząc na te przykładowe zmiany, jeżeli chodzi o język polski, mamy kwestie formy wypowiedzi. A więc to zostanie ograniczone do rozprawki albo opowiadania, będzie mniej zadań w arkuszu, czas pracy natomiast będzie ten sam – mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

 • Matematyka – mniej zadań w tym samym czasie, a także mniej zadań otwartych. Taka sama sytuacja będzie na maturze.
 • Język obcy – również mniej zadań  i ograniczenie struktur gramatycznych. 
 • Rozszerzona matura – można będzie zrezygnować z jednego egzaminu rozszerzonego.

– Mamy nadzieję, że uczniowie będą mogli jak najszybciej przystąpić do normalnej nauki, zatem nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy z tego egzaminu zrezygnować.

Wiadomo kiedy dzieci wrócą do szkoły? Minister zabrał głos

Powrót uczniów do szkół teoretycznie jest możliwy po 29 listopada. – Zobaczymy, jak będzie się wtedy układała sytuacja związana z pandemią COVID-19 – mówił podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jeżeli faktycznie zapadnie decyzja o zakończeniu nauki zdalnej, dzieci będą wracać do szkół stopniowo.

Czy więc po 29 listopada uczniowie wrócą do szkół? Tego szef resortu edukacji wprost powiedzieć nie chciał. – Zobaczymy, jak będzie się wtedy układała sytuacja związana z pandemią COVID-19 – mówił. – Jeśli doradcy premiera Mateusza Morawieckiego z zakresu wirusologii stwierdzą, że sytuacja jest na tyle opanowana, że można dopuścić możliwość powrotu dzieci do szkół – chodzi m.in. o zwiększenie mobilności społeczeństwa bez uszczerbku dla życia i zdrowia Polaków – to wtedy będziemy wracać do systemu stacjonarnego – dodał.

– Jeśli doradcy premiera Mateusza Morawieckiego ds. wirusologii stwierdzą, że po 29 listopada będzie można przywrócić uczniów do szkół, bez narażenia niebezpieczeństwa, wówczas powrót do nauczania stacjonarnego stanie się możliwy – tłumaczy Przemysław Czarnek.

Poza szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi tryb nauki zdalnej odbywają również słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego. 

Nie żyje polityk z partii rządzącej

Zmarł radny Rady Miasta w Piekarach Śląskich Piotr Papaja. Miał 73 lata. Na początku listopada trafił do szpitala po tym jak pogorszył się Jego stan zdrowia po zakażeniu koronawirusem. W Radzie Miasta reprezentował Prawo i Sprawiedliwość.

O tym, że zmarł Piotr Papaja poinformował dziś na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych radny sejmiku śląskiego Dariusz Iskanin. – Z głębokim żalem i smutkiem przyjąłem dziś wiadomość o śmierci PANA PIOTRA PAPAJI. Był dobrym człowiekiem,wrażliwym na potrzeby innych ludzi.Kochał muzykę. Działał społecznie dla dobra mieszkańców Piekar Śląskich a zwłaszcza „swojej ukochanej” Kozłowej Góry. Był wieloletnim Radnym Piekar Śląskich. Mam osobistą satysfakcję,że po kilkunastu latach przerwy w pełnieniu mandatu radnego udało mi się namówić Piotra do startu w wyborach w 2014 roku. Był moim starszym kolegą w samorządzie ,bardzo ceniłem sobie współpracę z nim. Odszedł od nas Człowiek wrażliwy na los innych,uczynny,pełen wiary,po prostu DOBRY CZŁOWIEK…..żegnaj Piotrze (pisownia oryginalna) – napisał Dariusz Iskanin.

Spoczywaj w pokoju!

Austria zaostrza restrykcje

Austria wprowadziła we wtorek ogólnokrajowy lockdown w celu opanowania rosnących zakażeń koronawirusem – powiadomił w sobotę kanclerz Sebastian Kurz, potwierdzając wcześniejsze doniesienia Reutera, oparte na projekcie dekretu rządowego. Kwarantanna ma potrwać do 6 grudnia włącznie.

Zostały zamknięte wszystkie sklepy, których działalność nie jest nieodzowna. Czynne będą placówki z najpotrzebniejszymi artykułami, apteki, banki, urzędy pocztowe – podaje AFP.

Obecnie obowiązująca godzina policyjna od godz. 20 do 6 rano zostanie rozszerzona w takim sensie, że w domu trzeba będzie pozostać cały dzień, poza takimi wyjątkami, jak wyjście do pracy, do lekarza, do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby czy na ćwiczenia.

Kanclerz dodał, że chodzi o maksymalnie ograniczenie kontaktów międzyludzkich -ludzie powinni pracować z domu, gdy tylko jest to możliwe. Nauka w szkołach całkowicie będzie odbywać się zdalnie. Do tej pory było tak w przypadku liceów i uczelni wyższych.

Pilne ostrzeżenie dla Polaków

TVN ostrzega – w niektórych regionach Polski sytuacja pogodowa może stać się niebezpieczna. Instytut Meteorologii i gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnymi porywami wiatru. Ostrzeżeń może jednak jeszcze dzisiaj przybyć.

Alert pierwszego stopnia przed silnymi porywami wiatru obowiązuje w województwach: śląskim małopolskim oraz podkarpackim. W województwie śląskim będą to powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała oraz żywiecki.

W województwie małopolskim alerty obowiązują w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, Nowym Sączu, a także gorlickim. Z kolei w województwie podkarpackim w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim oraz bieszczadzkim.

Duża promocja w Biedronce

Nowa promocja na piwa w Biedronce, czyli “12 piw gratis” to kolejna akcja tego typu, z której może skorzystać każdy klient popularnej sieci dyskontów. Sprawdzamy, jak otrzymać darmowe piwa w Biedronce, na czym polega promocja “12 gratis” oraz jak długo będzie trwała oferta.

Promocja będzie trwała tylko i wyłącznie w piątek 20 listopada

Biedronka – promocja na piwa “12 gratis”: na czym polega i jak dostać piwa za darmo? Sprawdzamy, ile potrwa promocja, kto może dostać darmowe 12 piw w Biedronce i o co dokładnie chodzi w akcji promocyjnej.

Promocja na piwa w Biedronce – jak otrzymać 12 piw za darmo i co to jest?
Darmowe 12 piw w Biedronce może otrzymać każdy klient sieci dyskontów. Wystarczy w okresie promocji odwiedzić wybrany sklep i kupić 12 wybranych piw. Kolejne 12 najtańszych piw lub w tej samej cenie można w ten sposób otrzymać za darmo. Aby móc skorzystać z promocji, należy jednak spełnić wszystkie warunki akcji – przy kasie przed zakończeniem transakcji należy zeskanować kartę Moja Biedronka. Obowiązuje również limit – jeden klient może skorzystać z akcji “12 piw gratis w Biedronce” tylko raz.

Biedronka dość często oferuje klientom różnego rodzaju rabaty i oferty specjalne. Do jednej z najpopularniejszych należy wręczanie maskotek za uzbierane punkty. Do tej pory sieć wypuściła już trzy serie: gang Świeżaków, Słodziaków oraz Fajniaków. Maskotki oraz książki można było dostać po wydaniu w sklepie odpowiedniej sumy pieniędzy.

Dodatkowe obostrzenia na Boże Narodzenie?

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany, czy zostaniemy “zamknięci na święta”, przyznał, że był on “zwolennikiem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka”.

Minister Niedzielski pytany, czy o lockdownie dowiemy się w Wigilię, tak jak było to w przypadku cmentatrzy, minister odpowiedział: “Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji”.

Dopytywany jeszcze raz, co zatem z Bożym Narodzeniem, powiedział, że wiemy już na pewno na podstawie naszych i zagranicznych doświadczeń, że trzeba być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń.

– Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo – podkreślił Niedzielski.

Świetne informacje, chodzi o szczepionke

Amerykański koncern Pfizer i jego niemiecki partner BioNtech przekazali w środę, że III faza badań ich szczepionki została zakończona. Okazało się, że jest ona w 95 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19. To znaczna poprawa w stosunku do danych opublikowanych w zeszłym tygodniu, które wykazywały 90-procentową skuteczność.

Firmy ogłosiły, że ich szczepionka zostanie w ciągu kilku dni przekazana organom regulacyjnym, które będą mogły ją zatwierdzić. Wniosek o stosowanie jej w nagłych wypadkach zostanie złożony do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Wyniki badań stanowią ważny krok w tej historycznej, ośmiomiesięcznej drodze do opracowania szczepionki, która może pomóc zakończyć tę niszczycielską pandemię. Ponieważ każdego dnia zarażają się setki tysięcy ludzi na całym świecie, pilnie potrzebujemy zapewnić światu bezpieczną i skuteczną szcz

epionkę – przekazał dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.

Pfizer twierdzi, że planuje wyprodukować 50 milionów dawek szczepionki w tym roku i 1,3 miliarda w przyszłym. Szczepionkępodaje się w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. – źródło o2.pl

Nie żyje wybitny polski piłkarz

W wieku 71 lat zmarł były reprezentant Polski w piłce nożnej, Adam Musiał. O jego śmierci poinformował prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

– Odszedł Adam Musiał. Wybitny piłkarz, znakomity kolega. Medalista mistrzostw świata. Spoczywaj w pokoju Adamie. Wyrazu współczucia dla rodziny. Smutny dzień – napisał na Twitterze Boniek. Prezes PZPN jako pierwszy poinformował o śmierci Musiała.

Musiał to jeden z najlepszych polskich obrońców w historii. W latach 1968-1974 rozegrał w reprezentacji Polski 34 mecze. Z kadrą zdobył medal mistrzostw świata w 1974 roku, gdzie po 90 minut rozegrał we wszystkich spotkaniach turnieju, łącznie z tym o 3. miejsce.

Musiał był legendą Wisły Kraków. W jej barwach grał 10 lat – w latach 1967-1977 wystąpił w niej 227 razy. Karierę kończył w Stanach Zjednoczonych, w zespole Polish-American Eagles Nowy Jork. Wcześniej grał jeszcze w Hereford United i Arce Gdynia.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Musiał zajmował się trenerką. Prowadził Wisłę Kraków, Lechię Gdańsk, Stal Stalowa Wola i GKS Katowice. W 1991 roku został Trenerem Roku w Plebiscycie “Piłki Nożnej”.

Andrzej Duda mocno sprzeciwił się PiS – będzie rozłam?

Rzadko się do tej pory to zdarzało, ale stało się. Andrzej Duda mocno sprzeciwił się partii rządzącej. Czy to może skutkować wielkim politycznym rozwodem?

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w wirtualnym zjeździe Klubów Gazety Polskiej. Jak podał na Twitterze dziennikarz Jacek Liziniewicz, Duda miał zapowiedzieć, że zawetuje ustawę tzw. Piątkę dla zwierząt. Na tej ustawie wyjątkowo zależało prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, w stosunku do którego Duda zawsze zdawał się być lojalny.

Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana. Zastrzeżenia, które tam były zgłaszane i na podstawie których przygotowano tę ustawę, nie mają pokrycia w rzeczywistości (…) Zrobię wszystko, żeby nie dopuścić tej ustawy w życie i tych przepisów. Ci ludzie głosowali na mnie w zaufaniu, że będę dbał o polską wieś i polskie rolnictwo. Ich interesy przekładają się na interesy konsumentów, bo oni produkują żywność w Polsce

– dodatkowo podkreślił Andrzej Duda. 

Godzina policyjna w Grecji stała się faktem!

Rząd Grecji ogłosił, że z powodu rekordowej liczby zgonów i znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem od piątku na terenie całej Grecji zostanie wprowadzona godzina policyjna.

„Od piątku, na terenie całego kraju między godz. 21 a 5 rano następnego dnia będzie obowiązywać godzina policyjna” – oświadczył wiceminister obrony cywilnej Nikos Hardalias.To może Cię zainteresować:  Nigdy nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki. Ryzykujesz zdrowiem!

„Przebywanie na zewnątrz (w tych godinach – red.) będzie dozwolone wyłącznie ze względów zawodowych, zdrowotnych i dla wyprowadzania zwierząt w pobliżu domu” – zaznaczył.

Hardalias dodał, że według ekspertów, jednym z największych powodów wzrostu zakażeń koronawirusem w Grecji jest “nie podyktowane koniecznością przemieszczanie się osób, szczególnie wizyty domowe”.

Zniesione zostanie uciążliwe obostrzenie? trwają rozmowy

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia wskazał możliwy termin ponownego otwarcia sklepów meblowych. Jak zapewnił, może to nastąpić jeszcze w ten weekend lub w przyszłym tygodniu.

– Myślę, że konsensus otwarcia sklepów meblowych nastąpi. Czy w ten weekend, czy w następny, trudno mi powiedzieć – mówił Waldemar Kraska w programie „Tłit WP”. Jak wyjaśnił, konsultacje z przedstawicielami branży prowadzi wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. – Rozmowy trwają, myślę, że obie strony będą zadowolone – dodał. Dopytywany, kiedy można spodziewać się zielonego światła dla otwarcia sklepów meblowych, wiceminister zdrowia wskazał, że „jeszcze w listopadzie”.To może Cię zainteresować:  OD DZISIAJ POTĘŻNA ZMIANA DLA POLAKÓW!! MINISTERSTWO WŁAŚNIE POTWIERDZIŁO! [PILNE]

Morawiecki przekazał pozytywne informacje

– W tym tygodniu po raz pierwszy od dwóch miesięcy średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem zaczęła spadać. Choć stosunek zakażonych – 65/100 000 mieszkańców to nadal dużo, ale to pierwszy sygnał stabilizacji, że nowe obostrzenia mają sens. Dane z tego tygodnia potwierdzają, że nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny- mówił premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył:

Jeśli uda się utrzymać taki poziom zakażeń w najbliższych dniach, to znaczy, że wygraliśmy pierwszą bitwę z wirusem. Ale przed nami długa wojna. Ale wygramy ją. Wierzę, że wrócimy do normalności.

W związku z wyhamowaniem liczby zachorowań premier postanowił nie wprowadzać twardego lockdownu. Wyraził także ogromną nadzieję, że nadal będziemy stosować się do obostrzeń, ponieważ nie możemy zaprzepaścić tego sukcesu związanego ze zmniejszeniem zachorowań.To może Cię zainteresować:  STAŁO SIĘ! GODZINA POLICYJNA PRZEZ CAŁĄ DOBĘ! WYJŚCIE Z DOMU TYLKO W WYJĄTKOWYCH SYTUACJACH! [AUSTRIA]

Premier dodał także, że przestrzeganie reżimu sanitarnego jest konieczne, dopóki w Polsce nie będą dostępne szczepionki. Premier wyjaśnił, że szczepienia będą dobrowolne.

– Ustaliliśmy, że szczepienia będą w pełni dobrowolne, a jednocześnie powszechnie dostępne. – źródło lelum.pl

Wiadomo kiedy dzieci wrócą do szkoły? Minister zabrał głos

– Póki co, mamy decyzję do 29 listopada. Mamy nauczanie zdalne od I klasy szkoły podstawowej wzwyż. Liczymy, że przez te trzy tygodnie blisko będziemy mieli sytuację opanowaną w tym sensie, że ta krzywa zachorowań zostanie wypłaszczona, że nie będzie zwiększonej liczby dziennych zarażeń, bo to wszystko jest z sobą powiązane – powiedział minister.

Okazuje się, że zdaniem ministra, właśnie po tym dniu możliwy będzie stopniowy powrót dzieci do szkół. Oczywiście pod warunkiem, że skala zachorowań na COVID-19 zostanie opanowana.

– Jeśli uda się to zrobić w ciągu tych kilkunastu dni, dzięki zaangażowaniu wszystkich Polaków, nauczycieli, uczniów, rodziców, przestrzeganiu wszystkich obostrzeń i rygorów, które są wprowadzane, nie po to by kogoś blokować, ale by ratować życie i zdrowie, to jestem przekonany, że mamy szansę po 29 listopada przynajmniej stopniowo wracać do szkół – dodał Przemysław Czarnek

Rząd zapłaci za zaszczepienie się na COVID?

“Rządy powinny rozważyć wprowadzenie zachęt, materialnych lub niematerialnych, które skłoniłyby obywateli do szczepienia się przeciwko COVID-19, kiedy skuteczny preparat pojawi się na rynku – pisze brytyjski etyk z Oxfordu na łamach “Journal of Medical Ethics”. Według niego zachęty mogą jednak być nie tylko finansowe, ale też przybrać formę “płatności w naturze”, np. swoboda podróżowania, zwolnienie z nakazu noszenia maski w miejscach publicznych.To może Cię zainteresować:  EDYTA GÓRNIAK ODPOWIEDZIAŁA NA ZARZUTY! “WY BARANY” – ZAPOWIEDZIAŁA WOJNE [PILNE]

“Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych na świecie oraz daleko idące konsekwencje zdrowotne i ekonomiczne pandemii, pojawiły się głosy, chociażby w Wielkiej Brytanii, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe dla wszystkich” – mówi Savulescu.

Choć jego zdaniem szczepienia generalnie powinny być dobrowolne, to istnieją cztery warunki, gdy należy ich odgórnie nakazywać. Są to: poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego; potwierdzone bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki; przewaga zalet nad wadami; proporcjonalny poziom przymusu. – źródło interia.pl