Na mediach społecznościowych a konkretnie na Facebook’u bardzo popularny stał się post pewnej użytkowniczki. Udostępniła ona bowiem swoją historię, aby przestrzec przed niebezpieczeństwem jak najwięcej osób. Kobieta opisuje w poście nowy sposób przestępców. Próbują oni wyłudzić dostęp do Twojego konta bankowego, a następnie go wyczyścić do zera. Nie dajmy się okraść. Prosimy o przeczytanie historii oraz o udostępnienie artykułu dalej. Niech jak najwięcej osób stanie się świadomymi niebezpieczeństwa.

Oto post Pani Agnieszki:Dziś dzwoni do mnie telefon. Numer mi bardzo dobrze znany. Infolinia Banku. Pracownik przedstawia się i mówi że dzwoni z działu bezpieczeństwa. Ktoś próbował zrobić przelew z mojego konta. Bank zatrzymał ten przelew i jest wszystko ok. Ale Pani nalega żebym weszła do sklepu z aplikacjami i zainstalowała aplikacje quick support. Twierdzi że będę miała wtedy dostęp do szybkiej pomocy w takiej sytuacji. A jak większość z was wie pracuje w banku od ponad 10 lat. Od razu zorientowałam się że coś jest nie tak. Znała moje imię i nazwisko mój adres. Akcent pani miała ukraiński i powiedziała mi że przecież dzwoni do mnie z oficjalnego numeru banku.

Rozłączyłam się i zadzwoniłam na infolinę. Powiedzieli mi że to już dziś kolejne zgłoszenie. UWAGA NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ. PRACOWNIK BANKU NIE PROSI O INSTALOWANIE ŻADNYCH APLIKACJI!!!

Aplikacja którą miałabym pozwolić zainstalować dała by im pełną kontrolę nad moim telefonem i moje konto bylo by wyczyszczone do zera.

PROSIMY O UDOSTĘPNIENIE!

Przedłużenie obostrzeń? Co czeka nas po Nowym Roku?

Obecne restrykcje obowiązują do 28 grudnia. Wiele osób miało nadzieję, ze już niedługo zostaną złagodzone – niestety, słowa ministra nie wskazują na poprawienie sytuacji. Po okresie świątecznym Polska miała zostać z powrotem podzielona na strefy żółte oraz czerwone. Dziś Niedzielski zabrał głos na temat obostrzeń, kiedy one będą mogły zostać złagodzone?

Szef resortu zdrowia mówi, że będzie postulować przedłużenie obostrzeń. – Gdyby trzecia fala pandemii nastąpiła z dzisiejszego poziomu, mielibyśmy olbrzymi wzrost zachorowań. Aby uniknąć tego, postulujemy, aby obostrzenia pozostały na podobnym poziomie, ale dokładne decyzje podejmie rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Szczególnie istotne są obostrzenia dotyczące okresu ferii. Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia – zapowiedział.

– Styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia. Najprawdopodobniej w lutym zakończymy etap zero, polegający na szczepieniu medyków – planuje Niedzielski.

W dzisiejszym spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli m.in prezydent Andrzej Duda z premierem Mateuszem Morawieckim oraz m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Głównym tematem była narodowa strategia szczepień.

Dyskusja dotyczyła również kwestii logistycznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, w tym personelowi medycznemu, na wszystkich etapach procesu szczepień na COVID-19.

Premier Morawiecki wystosował apel dla Polaków

– Apeluję, by pozostać w Święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po Świętach wykorzystać na dobrowolną narodową kwarantannę. To ważne, by jak najmniej się przemieszczać – podkreślił w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

– Bardzo się niepokoję kapryśną naturą wirusa i faktem, że w wielu krajach Europy znowu nabiera on na sile. Bardzo mocno przestrzegam przed trzecią falą także u nas. Apeluję, by pozostać w Święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po Świętach wykorzystać na dobrowolną narodową kwarantannę – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z redaktorem naczelnym Interii Piotrem Witwickim.

– To ważne, by jak najmniej się przemieszczać – mówi. 

Niemcy wprowadzają „twardy lockdown”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w niedzielę plany zamknięcia od 16 grudnia do 10 stycznia większości sklepów, których działalność nie jest niezbędna. Projekt rządowy, dotyczący kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, został uzgodniony podczas spotkania Merkel z władzami krajowymi. Otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia.

Merkel powiedziała, że od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

W dniach od 24 do 26 grudnia powinny być dozwolone „spotkania 5 osób plus dzieci do 14 roku życia w najbliższym kręgu rodzinnym”. Na Sylwestra i Nowy Rok (1 stycznia) zaleca się wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu skupisk i zgromadzeń. W tym roku powinna zostać zasadniczo zakazana sprzedaż fajerwerków.

Czy nie będziemy musieć już nosić maseczek?

Czy osoby, które szczepią się na koronawirusa, nie będą musiały nosić maseczki? Michał Dworczyk nie chciał tego potwierdzić wprost. Zdradził jedynie, że będą korzyści po przyjęciu szczepionki.

Politycy głowią się, jak zachęcić Polaków do szczepień. Pojawiły się plotki, że zachętą będą korzyści. Jedną z nich ma być zwolnienie z obowiązku zakrywania nosa i ust po zaszczepieniu się na koronawirusa.

Głos w tej sprawie zabrał Michał Dworczyk, który był w programie „Gość Wydarzeń”. Tylko dość ogólnie przyznał, że osoby zaszczepione mogą liczyć na pewne korzyści, bo „nie będą podlegały pewnym reżimom związanym z pandemią”.

Nie jest to forma przymusu, tylko odpowiedzialności za pandemię i za społeczeństwo. Jeśli jest gwarancja tego, że osoba nie przenosi wirusa, to wtedy można taką osobę z pewnych ograniczeń zwolnić – mówi szef kancelarii premiera.

Kiedy koniec z obowiązującymi aktualnie obostrzeniami? Minister zdrowia zabrał głos

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET zapowiedział kiedy nastąpi powrót do normalności.

Adam Niedzielski w „Gościu Radia ZET” zapowiedział, że 2021 rok upłynie pod znakiem szczepień. Sukcesem nazwał odporność populacyjną do końca następnego roku.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że przy bardzo optymistycznym wariancie od września powrócimy do normalności. Postawił jednak jeden istotny warunek. Konieczne będzie zaszczepienie 15 milionów Polaków.


To wtedy na pewno będziemy mogli już zacząć funkcjonować w normalnych warunkach i, powiedziałbym z punktu widzenia epidemicznego potraktować koronawirusa i COVID jako grypę, która jest z nami co roku, która też zbiera swoje chorobowe żniwo, ale nie powoduje takiej skali chaosu, takiej skali niepewności, jaki mamy w przypadku pandemii – oświadczył Adam Niedzielski.


Czego musimy przestrzegać podczas świąt?

Najważniejszym obostrzeniem obowiązującym w trakcie Wigilii 2020 jest ograniczenie liczby gości.  28 listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza następujące zasady:

zakaz organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem m.in. imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.
Do limitu 5 osób  nie wlicza się osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.


Oznacza to, że np. sześcioosobowa rodzina będzie mogła do swojego gospodarstwa zaprosić jeszcze pięć innych osób, które na co dzień z nimi nie mieszkają. Jeśli zatem mieszkamy np. tylko razem z mężem i mamy zamiar zaprosić swoich rodziców, w świetle rozporządzenia — możemy to zrobić.

— To są przede wszystkim apele do odpowiedzialności. Musimy się obronić przed trzecią falą. Jeżeli nie będziemy się na przełomie grudnia, stycznia zachowywać odpowiedzialnie i stosować do tych obostrzeń, które proponuje rząd, to skazujemy się na kolejną kumulację liczby zachorowań — mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

— Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na Wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób — wyjaśniał Piotr Müller.

Kolejne wybuchy w Polskich sklepach w Holandii

W środę nad ranem doszło do kolejnej eksplozji w polskim sklepie w Holandii. We wtorek ładunki wybuchowe eksplodowały w dwóch innych marketach. Policja nie informuje o tym, czy wybuchy są ze sobą powiązane.

O dwóch eksplozjach w polskich sklepach w Holandii informowaliśmy we wtorek. Wczoraj do wybuchów doszło w Aalsmeer niedaleko Amsterdamu oraz w małym miasteczku w prowincji Brabancja Północna. Oba sklepy nosiły nazwę Biedronka, ale nie należą do dużej sieci sklepów budżetowych o tej samej nazwie w Polsce.

Wybuch w Aalsmeer miał miejsce ok. godz. 3 nad ranem i spowodował poważne uszkodzenia sklepu i pobliskich budynków, a także spowodował zapalenie się zaparkowanego w pobliżu samochodu.

Podobnie jak w przypadku poprzednich zdarzeń, i tu nie ma informacji o osobach zabitych lub rannych. Sklep jest jednak poważnie zniszczony. Śledztwo w sprawie prowadzi wydział śledczy policji.

Niepokój może budzić godzina środowego wybuchu – każda kolejna eksplozja następowała bliżej poranka (kolejno godziny 2, 4 i 5 nad ranem!). Policja ma teraz poważne zadanie – wyśledzić, kto stoi za zamachami i uniknąć ewentualnej kolejnej tragedii.

Jak na razie do wybuchów doszło w trzech różnych miastach, za każdym razem ofiarą były sklepy „Biedronka”.


Zakaz przedłużony do końca roku

Do 31 grudnia br. będzie przedłużony zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Z zakazu wyłączone są m.in. państwa UE, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 440.

Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do USA – stany Illinois i Nowy Jork.

WHO apeluje do ludzi. Chodzi o Boże Narodzenie

 • To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ”nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili – powiedział na konferencji prasowej dyrektor WHO ds. kryzysowych dr Mike Ryan. 

WHO wydało zalecenia na czas świąt Bożego Narodzenia, eksperci apelują o bezapelacyjne dostosowanie się do reżimu sanitarnego. Pandemia koronawirusa wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla świata, nieprzestrzeganie obostrzeń może mieć tragiczne konsekwencje. WHO co pewien czas wydaje zalecenia – tym razem lepiej zrezygnować z bliższych kontaktów w nadchodzące święta, mowa np. o przytulaniu.

Ryan odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej WHO na pytanie, czy ściskanie się z bliskimi wpisuje się w definicję „bliskiego kontaktu”, przed czym organizacja przestrzega w obecnej sytuacji w miejscach, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej.


To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ”nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili


O odpowiedzialność i zachowanie bezpieczeństwa apelował także premier Morawiecki:

– Wielu z nas będzie przemieszczać się, będzie chciało spotykać się z rodzinami – zadbajmy nie tylko o miłe, ale przede wszystkim bezpieczne spędzenie tego czasu. Zadbajmy o to, żeby święta spędzić w małym gronie, w rodzinnym kręgu osób, dzięki temu ograniczymy transmisję wirusa, dzięki temu to zwycięstwo będzie bliżej nas – apelował premier Morawiecki.

Morawiecki przekazał informacje. Zacznie się już po w styczniu

Morawiecki zapewnił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że władze podjęły odpowiednie kroki, by zapewnić obywatelom dostęp do szczepień. Premier z dumą poinformował o zakupie aż 60 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Koszt tych zakupów wyniósł od 5 do 10 mld zł.

Dzisiaj Mateusz Morawiecki przekazał za pomocą mediów społecznościowych, że polski rząd podjął decyzję o o zwiększeniu zapasów szczepionek. 

Premier opublikował w tej sprawie kilka słów na swoim Facebooku.

– Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

MEN podało wytyczne na ferie 2021

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla wszystkich organizatorów zajęć dla dzieci w szkołach podstawowych w czasie ferii zimowych. Wszystkie obowiązujące na ten czas przepisy znalazły się w jednym miejscu. 

W czasie tegorocznych ferii zimowych, które dla wszystkich w tym roku – wyjątkowo – odbędą się w jednym terminie 4–17 stycznia 2021 r., w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować półkolonie dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej.

W tym roku ferie zimowe w całej Polsce rozpoczną się 4 stycznia i potrwają dwa tygodnie.  Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów.

Półkolonie mogą zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Należy pamiętać, że taki wypoczynek musi być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl

– Półkolonie mogą być organizowane przez dyrektora szkoły, organ prowadzący albo przez organizacje pozarządowe za zgodą dyrektora szkoły lub placówki (na podstawie art. 86 Prawa oświatowego). Są to stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki – można przeczytać w dokumencie.

Nie żyje znana Polska aktorka

Nie żyje polska aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska. O jej śmierci poinformowała rzeczniczka PiS. „Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską” – napisała Anita Czerwińska. Aktorka miała 87 lat. Była znana m.in. z seriali „Plebania”, „Czterdziestolatek” i „Gruby”. Artystka była związana m.in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie.

„Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P” – napisała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Przyczyna śmierci aktorki nie została oficjalnie podana.

Artystka brała udział w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. W tym czasie również współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku Katarzyna Łaniewska została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim. Aktorka aktywnie angażowała się w popieranie działań partii Jarosława Kaczyńskiego.

Sklepy jednak zamknięte?

Otwarcie galerii handlowych wzbudza radość u jednych zaś wątpliwości u drugich. W okresie przedświątecznym w galeriach są tłum.Przed transmisją koronawirusa ma uchronić przestrzeganie zasad sanitarnych.

Premier ostrzegł, że jeśli zasady nie będą przestrzegane, rząd podejmie decyzję o zamknięciu danego sklepu bądź galerii. W jaki sposób odbędzie się weryfikacja tego, czy sklepy dostosowują się do epidemicznych zasad? Premier poinformował o odbywających się kontrolach sanepidu:

– W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad – mówił premier podczas Q&A.

Jakie jest Wasze stanowisko odnośnie galerii, powinny być otwarte czy zamknięte?

Dzisiaj o 18:45 wszyscy włączmy telewizor

Polsat kolejny raz wyświetli na swojej antenie Mikołajkowy Blok Reklamowy, a całkowity dochód z tych reklam zostanie tradycyjnie przekazany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat. Stacja pilnie wzywa Polaków do udziału w akcji, wystarczy dzisiaj wieczorem włączyć telewizor.

To może Cię zainteresować:  Nie zdziw się na cmentarzu 1 listopada. Nowa niemiecka moda

– Mamy nadzieję, że dzisiaj wszyscy pomożemy świętemu Mikołajowi. Bądźmy świętymi Mikołajami. Jeśli my mu nie pomożemy, to on sobie nie poradzi i nie przywiezie wszystkim prezentów. A tutaj chodzi o duży prezent – pieniądze dla chorych dzieci na rehabilitacje i leczenie. Więc jest o co walczyć – tłumaczyła Dorota Gawryluk.

 Nie chcę wyprzedzać zdarzeń, ale oczywiście liczymy na to, że pobijemy rekord. To nie wynika tylko z naszych ambicji, ale z potrzeb Fundacji Polsat. Dzieci potrzebujących pomocy jest dużo więcej niż tych pieniędzy – mówiła Dorota Gawryluk.

Włączmy Polsat o 18:45!

Od dzisiaj duża zmiana dla Polaków

Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Wprowadzono zmiany w realizacji praktyk zawodowych.

Zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli praktyki zawodowe na studiach, które przygotowują osoby do nauczania dzieci i młodzieży, odbywają się w przedszkolach, szkołach i placówkach oświaty. Niedawno wprowadzono nowe przepisy.

Przypomnijmy, że wcześniej praktyki te nie mogły odbywać się na odległość, „ponieważ do kształcenia standaryzowanego nie mają zastosowania ogólne zasady odbywania praktyk zawodowych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”.

Obecnie ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa i czasowe zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania placówek oświaty odbycie praktyk nauczycielskich jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dlatego rząd zdecydował, że przepisy dotyczące tej kwestii muszą zostać uelastycznione.

Dzięki temu studenci będą mogli ukończyć swoje kształcenie w przewidzianym dla nich terminie. Przypomnijmy, że odbycie praktyk zawodowych jest jednym z warunków ukończenia szkoły wyższej.

Zmiany w realizacji praktyk zawodowych

W nowelizacji dodano przepis epizodyczny umożliwiający realizację praktyk zawodowych w roku akademickim 2020/2021:
 1. w podmiocie prowadzącym kształcenie – w takim przypadku praktyki będą przygotowywane i organizowane przez ten podmiot i mogą odbywać się w formie ćwiczeń praktycznych, symulacji lekcji lub zajęć, właściwych dla przedszkola, szkoły lub placówki systemu oświaty, także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość;
 2. przez udział studenta lub uczestnika studiów podyplomowych w prowadzeniu przez szkołę lub placówkę systemu oświaty lekcji lub zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – w takim przypadku praktyki będą organizowane przez podmiot prowadzący kształcenie i mogą odbywać się przez umożliwienie studentom lub uczestnikom studiów podyplomowych udziału w przygotowaniu i prowadzeniu przez szkołę lub placówkę systemu oświaty lekcji lub zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub ich obserwacji.


Nowe przepisy wejdą w życie 5 grudnia 2020 r.

Zapadła decyzja, w najbliższą niedzielę będziemy mogli zrobić zakupy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę, w której świetle już w najbliższą niedzielę 6 grudnia 2020 roku Polacy będą mogli wybrać się do sklepów, w celu zrobienia przedświątecznych zakupów. Spekulacje, które jeszcze w listopadzie krążyły w mediach ostatecznie znalazły swoje potwierdzenie.

 W zmianie do ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, ustawa wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych – czytamy w ustawie.

Z uwagi na to, że Święta Bożego Narodzenia nadchodzą wielkimi krokami rząd zadecydował o zezwoleniu na dodatkową niedzielę handlową. Jest to związane nie tylko z zapotrzebowaniem przedświątecznym, ale przede wszystkim z pandemią COVID-19. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 

– Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. – czytamy.

Biskupi skierowali wiadomość do wszystkich wiernych

W związku z zagrożeniem epidemiczny, a także rygorem sanitarnym wprowadzonym przez rząd w celu wyciszenia pandemii koronawirusa, krajowi biskupi wydali stosowne dekrety, za pomocą których poinformowali wiernych o zwolnieniu ich z obowiązku uczestniczenia w mszach świętych z okazji Bożego Narodzenia.

Obecnie w Polsce obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. w świątyniach w czasie nabożeństw. Biskupi zadecydowali o dyspensie dla wiernych, którzy chcieliby wypełnić obowiązek i uczestniczyć w mszach świętych w czasie święta nakazanego, jakim jest Boże Narodzenie.

Z uwagi na to, że Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych okresów w roku liturgicznym, wierni licznie gromadzą się w kościołach, by spełnić katolicki obowiązek. W tym roku może być jednak trochę inaczej, ze względu na pandemię koronawirusa.

– Arcybiskup Administrator Apostolski udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie – czytamy w rozporządzeniu.

Nie zmienia to jednak faktu, że wierni, którzy zechcą uczestniczyć w nabożeństwach, będą mogli to uczynić. Abp przypomniał jednak o obowiązku przestrzegania restrykcji, którymi został objęty kościół, czyli limicie jednej osoby na 15 m kw. oraz zasłanianiu ust i nosa.

Abp Grzegorz Ryś wydał także oficjalne wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać księża przed przystąpieniem do udzielania sakramentów oraz odprawiania mszy świętej.

– Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii – zaznacza arcybiskup.

Dzieci wracają do szkół?

Decyzja dotycząca ferii zimowych jest „nieodwołalna”. Rząd chce, aby w tym czasie młodzież pozostała w domach i nie przemieszczała się bez większej potrzeby.

Już po zakończeniu ferii zimowych uczniowie będą mogli powrócić do nauczania stacjonarnego. Przynajmniej według dotychczasowych założeń rządu. Wszystko będzie odbywało się jednak stopniowo. W pierwszej kolejności do szkół mają powrócić dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, ósmoklasiści, a także ostatnie klasy szkół zawodowych.

Powrót dzieci do szkół planowany jest więc na poniedziałek 18 stycznia. Były minister edukacji i nauki został zapytany między innymi o to, czy po feriach, uczniowie będą mogli wrócić do szkół. Jak przyznał, właśnie temu miała służyć zmiana ich terminu. Podkreślił jednak, że to przynajmniej część uczniów będzie miała możliwość powrotu.

– Będziemy postulowali, by w pierwszej kolejności wróciły tam dzieci najmłodsze z klas I-III, ósmoklasiści, maturzyści i ostatnie klasy szkół zawodowych, te, które prowadzą zajęcia praktyczne, a jeżeli liczba zachorowań spadnie bardzo mocno, to wtedy być może także i pozostali uczniowie będą mogli wrócić do stacjonarnych zajęć – mówił Piontkowski podczas konferencji prasowej.Rząd podjął ostateczną decyzję nt. szczepionek

Najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego zaczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Informacje o terminie Polacy dostaną telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości SMS. Będą mogli też skorzystać ze specjalnej infolinii – ustalił money.pl. W środę po południu premier Mateusz Morawiecki zaprezentował plany dot. szczepień.

Mateusz Morawiecki specjalnie na okoliczność konferencji pojawił się na terenie Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink w Łodzi i stamtąd też był prowadzony przekaz. Premier przekazał, że szczepionki będą:

 • darmowe,
 • dostępne dla wszystkich,
 • dobrowolne,
 • dwudawkowe.

Mateusz Morawiecki przekazał, że plan szczepień jest aktualnie konsultowany z ekspertami i ministrami. Ma nadzieję, że te będą już idealnie funkcjonować już na początku lutego. Zapewnił, że wszystkie badania są już przeprowadzone.

Oczywiście pierwsze szczepienia obejmą najpierw medyków. Na liście priorytetowej są też seniorzy powyżej 75. roku życia. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest ich w tej chwili 2,7 mln.

Dla przykładu Wielka Brytania zaczyna szczepienia od osób powyżej 80 roku życia, a każda kolejna grupa ma o 5 lat mniej. Najpierw 80+, później osoby w wieku 75 – 79, następnie osoby w wieku od 70 do 74 lat. I tak dalej – do najmłodszych.

Jak wynika z informacji money.pl, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Zdrowia (które wspólnie budują system szczepień) chcą wykorzystywać do tego już istniejącą infrastrukturę służby zdrowia.

Od dzisiaj zmiana. Chodzi o maseczki

Rząd znowelizował przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa w pracy. Od teraz to pracodawca decyduje o obowiązku noszenia maseczek przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba.

Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Takie same zasady będą obowiązywać w budynkach użyteczności publicznej oraz przeznaczonych na potrzeby: nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Dodano, że „w zakładach pracy i wymienionych budynkach będzie można odkrywać usta i nos w celu spożycia posiłku – co jest rozwiązaniem oczywistym”.

Duże zmiany dla Polaków od piątku

W piątek 4 grudnia 2020 roku w życie wchodzi spora część nowych regulacji, o których wiedzieć powinien każdy właściciel pojazdu w kraju.

Łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności zwrócą większą uwagę na tablice podczas przeglądu. 4 grudnia 2020 r. w życie wchodzi duża część tzw. pakietu deregulacyjnego.

Od 4 grudnia br., zgodnie z dodanym po art. 74 artykułem 74a Prawa o ruchu drogowym, urząd będzie wydawał nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dokumencie zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu będzie chciał taki dowód wymienić. Diagnosta po przeglądzie nie wpisze daty kolejnego obowiązkowego badania do zapełnionego dowodu, ale znajdzie się ona na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym.

Natomiast podczas sprzedaży pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsc na pieczątkę przeglądu, właściciel sprzedawanego pojazdu będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia otrzymanego od diagnosty podczas ostatniego przeglądu, ponieważ to jedyny dokument, w którym będzie można znaleźć datę następnej wizyty na stacji diagnostycznej. Marcin Barankiewicz, prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, w rozmowie z portalem autokult.pl wytłumaczył, że w przypadku zgubienia takiego zaświadczenia „można udać się na stację kontroli pojazdów, w której dokonano ostatniego przeglądu, i poprosić o duplikat

Od 4 grudnia o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca czasowego lub stałego zamieszkania oraz właściwego ze względu na miejsce zakupu czy odbioru pojazdu – o ile jest to na terenie Polski.

Nie żyje znany polski aktor, dzisiaj odbył się pogrzeb

Dziś o 10:00 odbył się pogrzeb Aleksandra Skowrońskiego, o czym poinformowało ZASP. Jak podaje Super Express uroczystości pogrzebowe artysty odbyły się w sposób niekatolicki. Aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą, a w dodatku borykał się z problemami finansowymi.

– Aleksander Skowroński – ostatnie pożegnanie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 1 grudnia 2020 roku, o godzinie 10.00 w Cerkwi na ul. Traugutta.
Kondukt żałobny wyruszy spod bramy cmentarza Srebrzysko o godzinie 12.00. Oddział Gdański ZASP – czytamy na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.

W wieku 84 lat zmarł we wtorek popularny aktor Aleksander Skowroński. Był znany m.in. z roli emerytowanego ogniomistrza z filmu „U Pana Boga w ogródku”.

O śmierci Aleksandra Skowrońskiego poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Napisano, że aktor odszedł we wtorek, nie doczekawszy 85. urodzin.

Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego, ojca komendanta w filmie “U Pana Boga w ogródku”, choć na swoim koncie ma wiele ról drugoplanowych i epizodycznych. Widzowie mogli oglądać go w takich produkcjach, jak “Boże podszewka”, “13 posterunek”, “Adam i Ewa”, “Kasia i Tomek”, “Samo życie”, “Stara baśń” czy “Plebania”.

Oprócz roli w “U pana boga za piecem”, Andrzej Skowroński wystąpił również w kilku innych produkcjach fabularnych. Fani mogli go zobaczyć m.in. w “Uwikłaniu”, “Czarodzieju z Harlemu” czy “Janosiku. Prawdziwej historii”.

Spoczywaj w pokoju!

Stoki mogą został zamknięte?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej był pytany o sytuację z minionego weekendu, kiedy na stokach pojawiły się tłumy.

– Jeżeli chodzi o kwestie tych obrazków, które zdominowały sieci społecznościowe, to oczywiście jako minister zdrowia mogę wyrazić zaniepokojenie tą sytuacją. (…) Radzę śledzić, co się będzie działo w piątek czy w okolicach kilku dni po tym, jak właśnie te masowe wyjazdy miały miejsce – stwierdził Niedzielski.

– Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne – zwrócił uwagę szef MZ.

Dzisiaj rano rozmawiałem z inspektorem sanitarnym, będziemy również prowadzili rozmowy z policją o tym, żeby w najbliższy weekend przeprowadzić takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego – wyjaśnił. Jak przypominał, wytyczne zostały uzgodnione z właścicielami stacji narciarskich.

Minister zwrócił uwagę, że „nie mówimy tutaj o szusowaniu na stoku, tylko miejscach krytycznych przy wjeździe na kolejkę”.

Opłata za wejście do galerii handlowej?

W sobotę po długiej przerwie ponownie otwarto galerie handlowe. Wiele osób ruszyło na upragnione zakupy. Limity osobowe obowiązujące w sklepach spowodowały w niektórych miastach gigantyczne kolejki klientów oczekujących na wejście. Nie spodobało się to posłowi PiS Bartoszowi Kownackiemu, który dał temu wyraz na Twitterze.

Bartosz Kownacki twierdzi, że spora część osób udaje się do sklepów tylko dla rozrywki. Opłata w wysokości 100 złotych za osobę sprawiłaby, że na zakupy chodziliby tylko ci, którzy naprawdę tego potrzebują. 

Dla naszego bezpieczeństwa i ograniczenia turystyki marketowej proponuję wprowadzić opłatę w wysokości 100 zł/osobę za możliwość wejścia do galerii handlowej. Zwrotne po okazaniu paragonu potwierdzającego zakupy.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Nakaz noszenia maseczek w pracy?

Obowiązek noszenia maseczek w pracy wszedł w życie. Teraz każdy pracownik, który przebywa w pomieszczeniu zamkniętym w towarzystwie co najmniej jednej osoby, będzie musiał zasłaniać usta i nos. W jakich okolicznościach możemy być zwolnieni z tego obowiązku?

Na razie nie wiadomo, kto będzie odpowiedzialny za kontrolowanie czy zasady są respektowane. Z rozporządzenia wynika, że zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
 • w samochodzie, jeśli podróżują w nim osoby niemieszkające ze sobą,
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
 • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
 • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
 • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
 • na uczelni.

Nakaz zakrywania twarzy w powyższych sytuacjach będzie obowiązywać do 27 grudnia. Miejmy nadzieję, że powszechne zasłanianie ust i nosa pomoże zmniejszyć uderzenie COVID-19.

Okazuje się, że od teraz nawet w biurowej otwartej przestrzeni, gdzie nie ma zbyt wielu osób, będzie trzeba zasłaniać usta i nos. Restrykcja rozszerzyła się na wszystkie pomieszczenia, w którym znajduje się więcej niż jedna osoba. Do tej pory przepis ten można było omijać, powołując się na wyjątek związany z „wykonywaniem czynności służbowych”.

Maseczki obowiązują już nie tylko w sklepach czy aptekach, lecz także w biurowej przestrzeni. Dotyczy to również firmowej kuchni czy stołówki. Nowe przepisy wdraża rozporządzenie rządu wydane 26 listopada.