08.10.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 8 594 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (1151), mazowieckiego (1105), pomorskiego (817), kujawsko-pomorskiego (788), zachodniopomorskiego (773), śląskiego (694), warmińsko-mazurskiego (612), dolnośląskiego (486),łódzkiego (447), lubuskiego (320), małopolskiego (310), lubelskiego (299), podlaskiego (178), opolskiego (173), podkarpackiego (142), świętokrzyskiego (129). 170 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 39 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 104 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 202 700 /25 397 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Zakaz przemieszczania się będzie wprowadzony także na święta?

Zakaz przemieszczania się mógłby zostać wprowadzony jeszcze przed Bożym Narodzeniem? Z tym pytaniem w sobotę musiał zmierzyć się rzecznik rządu Piotr Mueller. Jego odpowiedź o obostrzenia na Boże Narodzenie może budzić niepokój.

Zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał w Sylwestra – to decyzja rządu, która została ogłoszona przez ministra Adama Niedzielskiego w czwartek 17 grudnia. W ten sposób władze chcą ustrzec kraj przed III falą epidemii koronawirusa.

Czy zakaz przemieszczania zostanie wprowadzony także tuż przed świętami Bożego Narodzenia? Czy możemy spodziewać się dodatkowych obostrzeń? Gościem Radia Zet był Piotr Mueller, który odpowiedział na te pytania i wyjaśnił, jakie jest stanowisko rządu.

– Jeżeli chodzi o kwestie związane z zakazem przemieszczania się, to przed świętami nie spodziewałbym się ich – powiedział polityk, dodając, że sytuacja może w każdej chwili ulec zmianie.

 Epidemia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, niezależnie od czasu. W związku z tym żadnych dodatkowych obostrzeń nie możemy wykluczać – powiedział rzecznik rządu podczas rozmowy w Radiu Zet. Polacy muszą więc być przygotowani na wszystko: także na to, że Wigilia i Boże Narodzenie będzie oznaczać zakaz opuszczania domów i mieszkań.

Rząd ogłosił nowe obostrzenia

– Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń zamykamy hotele. Również na ruch służbowy. Zamykamy również stoki, nie będą mogły funkcjonować do 17 stycznia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 28 grudnia wszyscy obywatele Polski będą musieli dostosować się do kolejnych obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział narodową kwarantannę. Zostały wprowadzone istotne ograniczenia, szczególnie w noc sylwestrową. 

– ograniczenie przemieszczania się w sylwestra będzie odbywało się jak na wiosnę – uzasadnione będą niezbędne wyjścia z domu, jak np. wyjście do pracy – powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji. 

Ograniczenia w przemieszczaniu się będą obowiązywały od godziny 19.00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia. 

Warto podkreślić, że te wzmożone ograniczenia są przewidziane wyłącznie na noc sylwestrową – tak wynika ze słów przekazanych przez ministra zdrowia. 

W skrócie:

OD 28 GRUDNIA „NARODOWA KWARANTANNA” – od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięcie hoteli, nawet dla podróży służbowych

– od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte stoki narciarskie

– od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte galerie handlowe (otwarte w nich mogą pozostać apteki, drogerie, sklepy spożywcze)

– od 28 grudnia do 17 stycznia 10 dni kwarantanny dla osób przyjeżdżających z zagranicy transportem zbiorowym

– W Sylwestra od godziny 19 do godziny 6 w Nowy Rok „zakaz przemieszczania się”

Nie żyje znana Polska aktorka

Hanna Stankówna była aktorką filmową i teatralną. Widzowie kojarzą ją z ról m.in. w „Seksmisji” czy serialu „Na Wspólnej”. Aktorka miała 82 lata – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Aktorka pojawiła się też w wielu popularnych serialach, m.in. „07 zgłoś się” czy „Na Wspólnej”. W tym ostatnim serialu Hanna Stankówna wcielała się w Ludwikę Sobczak, udowadniając, jak świetnie sobie radziła z rolami charakterystycznych, bardzo specyficznych postaci. Ze względu na oryginalną urodę często otrzymywała role kobiet zdecydowanych i władczych, np. arystokratek.

O śmierci legendarnej gwiazdy poinformował właśnie jej syn. Odeszła w poniedziałek 14 grudnia w godzinach popołudniowych. Niech spoczywa w spokoju.

Pogrzeb Hanny Stankówny odbędzie się w środę 23 grudnia na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom oraz fanom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dzieci zaczną masowo wracać do szkół?

Przemysław Czarnek podczas poniedziałkowej rozmowy w Polskim Radiu zapewniał, iż nauczyciele należą do grona pierwszych grup, które będą miały możliwość szczepienia. Stoją oni tuż obok lekarzy, pielęgniarek oraz służb, które walczą z epidemią na pierwszym froncie. Zaznaczył przy tym, iż nikt nie zostanie zmuszony do zabiegu. Kiedy jednak szczepionka już się pojawi, da ona szansę na szybki powrót dzieci do szkół.

– Jest to niezwykle ważne, dlatego, że musimy mieć absolutną jasność, że jeśli będzie to już możliwe – zależy kiedy ta szczepionka ostatecznie się pojawi – to będzie to również powód, dla którego będziemy mogli wracać do szkół na skalę masową – mówił Czarnek.

Ocenił, że nauka zdalna w klasach najmłodszych jest najmniej efektywna. Dodał, że powrót uczniów z tych klas do szkół jest możliwy w szczególnym reżimie sanitarnym, „w taki sposób, ażeby te klasy, dzieci z tych klas i nauczyciele nie spotykali się w szkole – szkoły są dość duże, niekiedy bardzo duże, więc jest możliwość (…) rozmieszczenia tak tych zajęć w szkole, żeby nie było kontaktu pomiędzy poszczególnymi grupami, co zmniejsza prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa”.

Ale ja liczę na to, że sytuacja pandemiczna, dzięki odpowiedzialnej postawie całego społeczeństwa, ustabilizuje się na tyle, że będzie możliwość również jakiegoś hybrydowego powrotu również starszych klas, w pierwszej kolejności klas 8, maturalnych, najwyższych programowo klas szkół zawodowych, bo przecież to jest młodzież, która dzisiaj potrzebuje również tego bezpośredniego kontaktu z nauczycielami z uwagi na egzaminy, które ich czekają.

Przedłużenie obostrzeń? Co czeka nas po Nowym Roku?

Obecne restrykcje obowiązują do 28 grudnia. Wiele osób miało nadzieję, ze już niedługo zostaną złagodzone – niestety, słowa ministra nie wskazują na poprawienie sytuacji. Po okresie świątecznym Polska miała zostać z powrotem podzielona na strefy żółte oraz czerwone. Dziś Niedzielski zabrał głos na temat obostrzeń, kiedy one będą mogły zostać złagodzone?

Szef resortu zdrowia mówi, że będzie postulować przedłużenie obostrzeń. – Gdyby trzecia fala pandemii nastąpiła z dzisiejszego poziomu, mielibyśmy olbrzymi wzrost zachorowań. Aby uniknąć tego, postulujemy, aby obostrzenia pozostały na podobnym poziomie, ale dokładne decyzje podejmie rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Szczególnie istotne są obostrzenia dotyczące okresu ferii. Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia – zapowiedział.

– Styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia. Najprawdopodobniej w lutym zakończymy etap zero, polegający na szczepieniu medyków – planuje Niedzielski.

W dzisiejszym spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli m.in prezydent Andrzej Duda z premierem Mateuszem Morawieckim oraz m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Głównym tematem była narodowa strategia szczepień.

Dyskusja dotyczyła również kwestii logistycznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, w tym personelowi medycznemu, na wszystkich etapach procesu szczepień na COVID-19.

Premier Morawiecki wystosował apel dla Polaków

– Apeluję, by pozostać w Święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po Świętach wykorzystać na dobrowolną narodową kwarantannę. To ważne, by jak najmniej się przemieszczać – podkreślił w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

– Bardzo się niepokoję kapryśną naturą wirusa i faktem, że w wielu krajach Europy znowu nabiera on na sile. Bardzo mocno przestrzegam przed trzecią falą także u nas. Apeluję, by pozostać w Święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po Świętach wykorzystać na dobrowolną narodową kwarantannę – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z redaktorem naczelnym Interii Piotrem Witwickim.

– To ważne, by jak najmniej się przemieszczać – mówi. 

Niemcy wprowadzają „twardy lockdown”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w niedzielę plany zamknięcia od 16 grudnia do 10 stycznia większości sklepów, których działalność nie jest niezbędna. Projekt rządowy, dotyczący kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, został uzgodniony podczas spotkania Merkel z władzami krajowymi. Otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia.

Merkel powiedziała, że od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

W dniach od 24 do 26 grudnia powinny być dozwolone „spotkania 5 osób plus dzieci do 14 roku życia w najbliższym kręgu rodzinnym”. Na Sylwestra i Nowy Rok (1 stycznia) zaleca się wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu skupisk i zgromadzeń. W tym roku powinna zostać zasadniczo zakazana sprzedaż fajerwerków.

Czy nie będziemy musieć już nosić maseczek?

Czy osoby, które szczepią się na koronawirusa, nie będą musiały nosić maseczki? Michał Dworczyk nie chciał tego potwierdzić wprost. Zdradził jedynie, że będą korzyści po przyjęciu szczepionki.

Politycy głowią się, jak zachęcić Polaków do szczepień. Pojawiły się plotki, że zachętą będą korzyści. Jedną z nich ma być zwolnienie z obowiązku zakrywania nosa i ust po zaszczepieniu się na koronawirusa.

Głos w tej sprawie zabrał Michał Dworczyk, który był w programie „Gość Wydarzeń”. Tylko dość ogólnie przyznał, że osoby zaszczepione mogą liczyć na pewne korzyści, bo „nie będą podlegały pewnym reżimom związanym z pandemią”.

Nie jest to forma przymusu, tylko odpowiedzialności za pandemię i za społeczeństwo. Jeśli jest gwarancja tego, że osoba nie przenosi wirusa, to wtedy można taką osobę z pewnych ograniczeń zwolnić – mówi szef kancelarii premiera.

Kiedy koniec z obowiązującymi aktualnie obostrzeniami? Minister zdrowia zabrał głos

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET zapowiedział kiedy nastąpi powrót do normalności.

Adam Niedzielski w „Gościu Radia ZET” zapowiedział, że 2021 rok upłynie pod znakiem szczepień. Sukcesem nazwał odporność populacyjną do końca następnego roku.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że przy bardzo optymistycznym wariancie od września powrócimy do normalności. Postawił jednak jeden istotny warunek. Konieczne będzie zaszczepienie 15 milionów Polaków.


To wtedy na pewno będziemy mogli już zacząć funkcjonować w normalnych warunkach i, powiedziałbym z punktu widzenia epidemicznego potraktować koronawirusa i COVID jako grypę, która jest z nami co roku, która też zbiera swoje chorobowe żniwo, ale nie powoduje takiej skali chaosu, takiej skali niepewności, jaki mamy w przypadku pandemii – oświadczył Adam Niedzielski.


Czego musimy przestrzegać podczas świąt?

Najważniejszym obostrzeniem obowiązującym w trakcie Wigilii 2020 jest ograniczenie liczby gości.  28 listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza następujące zasady:

zakaz organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem m.in. imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.
Do limitu 5 osób  nie wlicza się osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.


Oznacza to, że np. sześcioosobowa rodzina będzie mogła do swojego gospodarstwa zaprosić jeszcze pięć innych osób, które na co dzień z nimi nie mieszkają. Jeśli zatem mieszkamy np. tylko razem z mężem i mamy zamiar zaprosić swoich rodziców, w świetle rozporządzenia — możemy to zrobić.

— To są przede wszystkim apele do odpowiedzialności. Musimy się obronić przed trzecią falą. Jeżeli nie będziemy się na przełomie grudnia, stycznia zachowywać odpowiedzialnie i stosować do tych obostrzeń, które proponuje rząd, to skazujemy się na kolejną kumulację liczby zachorowań — mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

— Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na Wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób — wyjaśniał Piotr Müller.

Kolejne wybuchy w Polskich sklepach w Holandii

W środę nad ranem doszło do kolejnej eksplozji w polskim sklepie w Holandii. We wtorek ładunki wybuchowe eksplodowały w dwóch innych marketach. Policja nie informuje o tym, czy wybuchy są ze sobą powiązane.

O dwóch eksplozjach w polskich sklepach w Holandii informowaliśmy we wtorek. Wczoraj do wybuchów doszło w Aalsmeer niedaleko Amsterdamu oraz w małym miasteczku w prowincji Brabancja Północna. Oba sklepy nosiły nazwę Biedronka, ale nie należą do dużej sieci sklepów budżetowych o tej samej nazwie w Polsce.

Wybuch w Aalsmeer miał miejsce ok. godz. 3 nad ranem i spowodował poważne uszkodzenia sklepu i pobliskich budynków, a także spowodował zapalenie się zaparkowanego w pobliżu samochodu.

Podobnie jak w przypadku poprzednich zdarzeń, i tu nie ma informacji o osobach zabitych lub rannych. Sklep jest jednak poważnie zniszczony. Śledztwo w sprawie prowadzi wydział śledczy policji.

Niepokój może budzić godzina środowego wybuchu – każda kolejna eksplozja następowała bliżej poranka (kolejno godziny 2, 4 i 5 nad ranem!). Policja ma teraz poważne zadanie – wyśledzić, kto stoi za zamachami i uniknąć ewentualnej kolejnej tragedii.

Jak na razie do wybuchów doszło w trzech różnych miastach, za każdym razem ofiarą były sklepy „Biedronka”.


Zakaz przedłużony do końca roku

Do 31 grudnia br. będzie przedłużony zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Z zakazu wyłączone są m.in. państwa UE, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 440.

Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do USA – stany Illinois i Nowy Jork.

WHO apeluje do ludzi. Chodzi o Boże Narodzenie

 • To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ”nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili – powiedział na konferencji prasowej dyrektor WHO ds. kryzysowych dr Mike Ryan. 

WHO wydało zalecenia na czas świąt Bożego Narodzenia, eksperci apelują o bezapelacyjne dostosowanie się do reżimu sanitarnego. Pandemia koronawirusa wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla świata, nieprzestrzeganie obostrzeń może mieć tragiczne konsekwencje. WHO co pewien czas wydaje zalecenia – tym razem lepiej zrezygnować z bliższych kontaktów w nadchodzące święta, mowa np. o przytulaniu.

Ryan odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej WHO na pytanie, czy ściskanie się z bliskimi wpisuje się w definicję „bliskiego kontaktu”, przed czym organizacja przestrzega w obecnej sytuacji w miejscach, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej.


To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ”nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili


O odpowiedzialność i zachowanie bezpieczeństwa apelował także premier Morawiecki:

– Wielu z nas będzie przemieszczać się, będzie chciało spotykać się z rodzinami – zadbajmy nie tylko o miłe, ale przede wszystkim bezpieczne spędzenie tego czasu. Zadbajmy o to, żeby święta spędzić w małym gronie, w rodzinnym kręgu osób, dzięki temu ograniczymy transmisję wirusa, dzięki temu to zwycięstwo będzie bliżej nas – apelował premier Morawiecki.

Morawiecki przekazał informacje. Zacznie się już po w styczniu

Morawiecki zapewnił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że władze podjęły odpowiednie kroki, by zapewnić obywatelom dostęp do szczepień. Premier z dumą poinformował o zakupie aż 60 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Koszt tych zakupów wyniósł od 5 do 10 mld zł.

Dzisiaj Mateusz Morawiecki przekazał za pomocą mediów społecznościowych, że polski rząd podjął decyzję o o zwiększeniu zapasów szczepionek. 

Premier opublikował w tej sprawie kilka słów na swoim Facebooku.

– Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

MEN podało wytyczne na ferie 2021

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla wszystkich organizatorów zajęć dla dzieci w szkołach podstawowych w czasie ferii zimowych. Wszystkie obowiązujące na ten czas przepisy znalazły się w jednym miejscu. 

W czasie tegorocznych ferii zimowych, które dla wszystkich w tym roku – wyjątkowo – odbędą się w jednym terminie 4–17 stycznia 2021 r., w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować półkolonie dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej.

W tym roku ferie zimowe w całej Polsce rozpoczną się 4 stycznia i potrwają dwa tygodnie.  Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów.

Półkolonie mogą zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Należy pamiętać, że taki wypoczynek musi być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl

– Półkolonie mogą być organizowane przez dyrektora szkoły, organ prowadzący albo przez organizacje pozarządowe za zgodą dyrektora szkoły lub placówki (na podstawie art. 86 Prawa oświatowego). Są to stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki – można przeczytać w dokumencie.

Nie żyje znana Polska aktorka

Nie żyje polska aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska. O jej śmierci poinformowała rzeczniczka PiS. „Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską” – napisała Anita Czerwińska. Aktorka miała 87 lat. Była znana m.in. z seriali „Plebania”, „Czterdziestolatek” i „Gruby”. Artystka była związana m.in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie.

„Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P” – napisała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Przyczyna śmierci aktorki nie została oficjalnie podana.

Artystka brała udział w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. W tym czasie również współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku Katarzyna Łaniewska została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim. Aktorka aktywnie angażowała się w popieranie działań partii Jarosława Kaczyńskiego.

Sklepy jednak zamknięte?

Otwarcie galerii handlowych wzbudza radość u jednych zaś wątpliwości u drugich. W okresie przedświątecznym w galeriach są tłum.Przed transmisją koronawirusa ma uchronić przestrzeganie zasad sanitarnych.

Premier ostrzegł, że jeśli zasady nie będą przestrzegane, rząd podejmie decyzję o zamknięciu danego sklepu bądź galerii. W jaki sposób odbędzie się weryfikacja tego, czy sklepy dostosowują się do epidemicznych zasad? Premier poinformował o odbywających się kontrolach sanepidu:

– W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad – mówił premier podczas Q&A.

Jakie jest Wasze stanowisko odnośnie galerii, powinny być otwarte czy zamknięte?

Dzisiaj o 18:45 wszyscy włączmy telewizor

Polsat kolejny raz wyświetli na swojej antenie Mikołajkowy Blok Reklamowy, a całkowity dochód z tych reklam zostanie tradycyjnie przekazany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat. Stacja pilnie wzywa Polaków do udziału w akcji, wystarczy dzisiaj wieczorem włączyć telewizor.

– Mamy nadzieję, że dzisiaj wszyscy pomożemy świętemu Mikołajowi. Bądźmy świętymi Mikołajami. Jeśli my mu nie pomożemy, to on sobie nie poradzi i nie przywiezie wszystkim prezentów. A tutaj chodzi o duży prezent – pieniądze dla chorych dzieci na rehabilitacje i leczenie. Więc jest o co walczyć – tłumaczyła Dorota Gawryluk.

 Nie chcę wyprzedzać zdarzeń, ale oczywiście liczymy na to, że pobijemy rekord. To nie wynika tylko z naszych ambicji, ale z potrzeb Fundacji Polsat. Dzieci potrzebujących pomocy jest dużo więcej niż tych pieniędzy – mówiła Dorota Gawryluk.

Włączmy Polsat o 18:45!

Od dzisiaj duża zmiana dla Polaków

Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Wprowadzono zmiany w realizacji praktyk zawodowych.

Zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli praktyki zawodowe na studiach, które przygotowują osoby do nauczania dzieci i młodzieży, odbywają się w przedszkolach, szkołach i placówkach oświaty. Niedawno wprowadzono nowe przepisy.

Przypomnijmy, że wcześniej praktyki te nie mogły odbywać się na odległość, „ponieważ do kształcenia standaryzowanego nie mają zastosowania ogólne zasady odbywania praktyk zawodowych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”.

Obecnie ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa i czasowe zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania placówek oświaty odbycie praktyk nauczycielskich jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dlatego rząd zdecydował, że przepisy dotyczące tej kwestii muszą zostać uelastycznione.

Dzięki temu studenci będą mogli ukończyć swoje kształcenie w przewidzianym dla nich terminie. Przypomnijmy, że odbycie praktyk zawodowych jest jednym z warunków ukończenia szkoły wyższej.

Zmiany w realizacji praktyk zawodowych

W nowelizacji dodano przepis epizodyczny umożliwiający realizację praktyk zawodowych w roku akademickim 2020/2021:
 1. w podmiocie prowadzącym kształcenie – w takim przypadku praktyki będą przygotowywane i organizowane przez ten podmiot i mogą odbywać się w formie ćwiczeń praktycznych, symulacji lekcji lub zajęć, właściwych dla przedszkola, szkoły lub placówki systemu oświaty, także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość;
 2. przez udział studenta lub uczestnika studiów podyplomowych w prowadzeniu przez szkołę lub placówkę systemu oświaty lekcji lub zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – w takim przypadku praktyki będą organizowane przez podmiot prowadzący kształcenie i mogą odbywać się przez umożliwienie studentom lub uczestnikom studiów podyplomowych udziału w przygotowaniu i prowadzeniu przez szkołę lub placówkę systemu oświaty lekcji lub zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub ich obserwacji.


Nowe przepisy wejdą w życie 5 grudnia 2020 r.

Zapadła decyzja, w najbliższą niedzielę będziemy mogli zrobić zakupy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę, w której świetle już w najbliższą niedzielę 6 grudnia 2020 roku Polacy będą mogli wybrać się do sklepów, w celu zrobienia przedświątecznych zakupów. Spekulacje, które jeszcze w listopadzie krążyły w mediach ostatecznie znalazły swoje potwierdzenie.

 W zmianie do ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, ustawa wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych – czytamy w ustawie.

Z uwagi na to, że Święta Bożego Narodzenia nadchodzą wielkimi krokami rząd zadecydował o zezwoleniu na dodatkową niedzielę handlową. Jest to związane nie tylko z zapotrzebowaniem przedświątecznym, ale przede wszystkim z pandemią COVID-19. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 

– Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. – czytamy.

Biskupi skierowali wiadomość do wszystkich wiernych

W związku z zagrożeniem epidemiczny, a także rygorem sanitarnym wprowadzonym przez rząd w celu wyciszenia pandemii koronawirusa, krajowi biskupi wydali stosowne dekrety, za pomocą których poinformowali wiernych o zwolnieniu ich z obowiązku uczestniczenia w mszach świętych z okazji Bożego Narodzenia.

Obecnie w Polsce obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. w świątyniach w czasie nabożeństw. Biskupi zadecydowali o dyspensie dla wiernych, którzy chcieliby wypełnić obowiązek i uczestniczyć w mszach świętych w czasie święta nakazanego, jakim jest Boże Narodzenie.

Z uwagi na to, że Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych okresów w roku liturgicznym, wierni licznie gromadzą się w kościołach, by spełnić katolicki obowiązek. W tym roku może być jednak trochę inaczej, ze względu na pandemię koronawirusa.

– Arcybiskup Administrator Apostolski udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie – czytamy w rozporządzeniu.

Nie zmienia to jednak faktu, że wierni, którzy zechcą uczestniczyć w nabożeństwach, będą mogli to uczynić. Abp przypomniał jednak o obowiązku przestrzegania restrykcji, którymi został objęty kościół, czyli limicie jednej osoby na 15 m kw. oraz zasłanianiu ust i nosa.

Abp Grzegorz Ryś wydał także oficjalne wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać księża przed przystąpieniem do udzielania sakramentów oraz odprawiania mszy świętej.

– Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii – zaznacza arcybiskup.

Dzieci wracają do szkół?

Decyzja dotycząca ferii zimowych jest „nieodwołalna”. Rząd chce, aby w tym czasie młodzież pozostała w domach i nie przemieszczała się bez większej potrzeby.

Już po zakończeniu ferii zimowych uczniowie będą mogli powrócić do nauczania stacjonarnego. Przynajmniej według dotychczasowych założeń rządu. Wszystko będzie odbywało się jednak stopniowo. W pierwszej kolejności do szkół mają powrócić dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, ósmoklasiści, a także ostatnie klasy szkół zawodowych.

Powrót dzieci do szkół planowany jest więc na poniedziałek 18 stycznia. Były minister edukacji i nauki został zapytany między innymi o to, czy po feriach, uczniowie będą mogli wrócić do szkół. Jak przyznał, właśnie temu miała służyć zmiana ich terminu. Podkreślił jednak, że to przynajmniej część uczniów będzie miała możliwość powrotu.

– Będziemy postulowali, by w pierwszej kolejności wróciły tam dzieci najmłodsze z klas I-III, ósmoklasiści, maturzyści i ostatnie klasy szkół zawodowych, te, które prowadzą zajęcia praktyczne, a jeżeli liczba zachorowań spadnie bardzo mocno, to wtedy być może także i pozostali uczniowie będą mogli wrócić do stacjonarnych zajęć – mówił Piontkowski podczas konferencji prasowej.Rząd podjął ostateczną decyzję nt. szczepionek

Najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego zaczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Informacje o terminie Polacy dostaną telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości SMS. Będą mogli też skorzystać ze specjalnej infolinii – ustalił money.pl. W środę po południu premier Mateusz Morawiecki zaprezentował plany dot. szczepień.

Mateusz Morawiecki specjalnie na okoliczność konferencji pojawił się na terenie Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink w Łodzi i stamtąd też był prowadzony przekaz. Premier przekazał, że szczepionki będą:

 • darmowe,
 • dostępne dla wszystkich,
 • dobrowolne,
 • dwudawkowe.

Mateusz Morawiecki przekazał, że plan szczepień jest aktualnie konsultowany z ekspertami i ministrami. Ma nadzieję, że te będą już idealnie funkcjonować już na początku lutego. Zapewnił, że wszystkie badania są już przeprowadzone.

Oczywiście pierwsze szczepienia obejmą najpierw medyków. Na liście priorytetowej są też seniorzy powyżej 75. roku życia. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest ich w tej chwili 2,7 mln.

Dla przykładu Wielka Brytania zaczyna szczepienia od osób powyżej 80 roku życia, a każda kolejna grupa ma o 5 lat mniej. Najpierw 80+, później osoby w wieku 75 – 79, następnie osoby w wieku od 70 do 74 lat. I tak dalej – do najmłodszych.

Jak wynika z informacji money.pl, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Zdrowia (które wspólnie budują system szczepień) chcą wykorzystywać do tego już istniejącą infrastrukturę służby zdrowia.

Od dzisiaj zmiana. Chodzi o maseczki

Rząd znowelizował przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa w pracy. Od teraz to pracodawca decyduje o obowiązku noszenia maseczek przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba.

Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Takie same zasady będą obowiązywać w budynkach użyteczności publicznej oraz przeznaczonych na potrzeby: nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Dodano, że „w zakładach pracy i wymienionych budynkach będzie można odkrywać usta i nos w celu spożycia posiłku – co jest rozwiązaniem oczywistym”.

Duże zmiany dla Polaków od piątku

W piątek 4 grudnia 2020 roku w życie wchodzi spora część nowych regulacji, o których wiedzieć powinien każdy właściciel pojazdu w kraju.

Łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności zwrócą większą uwagę na tablice podczas przeglądu. 4 grudnia 2020 r. w życie wchodzi duża część tzw. pakietu deregulacyjnego.

Od 4 grudnia br., zgodnie z dodanym po art. 74 artykułem 74a Prawa o ruchu drogowym, urząd będzie wydawał nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dokumencie zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu będzie chciał taki dowód wymienić. Diagnosta po przeglądzie nie wpisze daty kolejnego obowiązkowego badania do zapełnionego dowodu, ale znajdzie się ona na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym.

Natomiast podczas sprzedaży pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsc na pieczątkę przeglądu, właściciel sprzedawanego pojazdu będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia otrzymanego od diagnosty podczas ostatniego przeglądu, ponieważ to jedyny dokument, w którym będzie można znaleźć datę następnej wizyty na stacji diagnostycznej. Marcin Barankiewicz, prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, w rozmowie z portalem autokult.pl wytłumaczył, że w przypadku zgubienia takiego zaświadczenia „można udać się na stację kontroli pojazdów, w której dokonano ostatniego przeglądu, i poprosić o duplikat

Od 4 grudnia o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca czasowego lub stałego zamieszkania oraz właściwego ze względu na miejsce zakupu czy odbioru pojazdu – o ile jest to na terenie Polski.

Nie żyje znany polski aktor, dzisiaj odbył się pogrzeb

Dziś o 10:00 odbył się pogrzeb Aleksandra Skowrońskiego, o czym poinformowało ZASP. Jak podaje Super Express uroczystości pogrzebowe artysty odbyły się w sposób niekatolicki. Aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą, a w dodatku borykał się z problemami finansowymi.

– Aleksander Skowroński – ostatnie pożegnanie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 1 grudnia 2020 roku, o godzinie 10.00 w Cerkwi na ul. Traugutta.
Kondukt żałobny wyruszy spod bramy cmentarza Srebrzysko o godzinie 12.00. Oddział Gdański ZASP – czytamy na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.

W wieku 84 lat zmarł we wtorek popularny aktor Aleksander Skowroński. Był znany m.in. z roli emerytowanego ogniomistrza z filmu „U Pana Boga w ogródku”.

O śmierci Aleksandra Skowrońskiego poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Napisano, że aktor odszedł we wtorek, nie doczekawszy 85. urodzin.

Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego, ojca komendanta w filmie “U Pana Boga w ogródku”, choć na swoim koncie ma wiele ról drugoplanowych i epizodycznych. Widzowie mogli oglądać go w takich produkcjach, jak “Boże podszewka”, “13 posterunek”, “Adam i Ewa”, “Kasia i Tomek”, “Samo życie”, “Stara baśń” czy “Plebania”.

Oprócz roli w “U pana boga za piecem”, Andrzej Skowroński wystąpił również w kilku innych produkcjach fabularnych. Fani mogli go zobaczyć m.in. w “Uwikłaniu”, “Czarodzieju z Harlemu” czy “Janosiku. Prawdziwej historii”.

Spoczywaj w pokoju!

Stoki mogą został zamknięte?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej był pytany o sytuację z minionego weekendu, kiedy na stokach pojawiły się tłumy.

– Jeżeli chodzi o kwestie tych obrazków, które zdominowały sieci społecznościowe, to oczywiście jako minister zdrowia mogę wyrazić zaniepokojenie tą sytuacją. (…) Radzę śledzić, co się będzie działo w piątek czy w okolicach kilku dni po tym, jak właśnie te masowe wyjazdy miały miejsce – stwierdził Niedzielski.

– Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne – zwrócił uwagę szef MZ.

Dzisiaj rano rozmawiałem z inspektorem sanitarnym, będziemy również prowadzili rozmowy z policją o tym, żeby w najbliższy weekend przeprowadzić takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego – wyjaśnił. Jak przypominał, wytyczne zostały uzgodnione z właścicielami stacji narciarskich.

Minister zwrócił uwagę, że „nie mówimy tutaj o szusowaniu na stoku, tylko miejscach krytycznych przy wjeździe na kolejkę”.

Opłata za wejście do galerii handlowej?

W sobotę po długiej przerwie ponownie otwarto galerie handlowe. Wiele osób ruszyło na upragnione zakupy. Limity osobowe obowiązujące w sklepach spowodowały w niektórych miastach gigantyczne kolejki klientów oczekujących na wejście. Nie spodobało się to posłowi PiS Bartoszowi Kownackiemu, który dał temu wyraz na Twitterze.

Bartosz Kownacki twierdzi, że spora część osób udaje się do sklepów tylko dla rozrywki. Opłata w wysokości 100 złotych za osobę sprawiłaby, że na zakupy chodziliby tylko ci, którzy naprawdę tego potrzebują. 

Dla naszego bezpieczeństwa i ograniczenia turystyki marketowej proponuję wprowadzić opłatę w wysokości 100 zł/osobę za możliwość wejścia do galerii handlowej. Zwrotne po okazaniu paragonu potwierdzającego zakupy.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Nakaz noszenia maseczek w pracy?

Obowiązek noszenia maseczek w pracy wszedł w życie. Teraz każdy pracownik, który przebywa w pomieszczeniu zamkniętym w towarzystwie co najmniej jednej osoby, będzie musiał zasłaniać usta i nos. W jakich okolicznościach możemy być zwolnieni z tego obowiązku?

Na razie nie wiadomo, kto będzie odpowiedzialny za kontrolowanie czy zasady są respektowane. Z rozporządzenia wynika, że zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
 • w samochodzie, jeśli podróżują w nim osoby niemieszkające ze sobą,
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
 • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
 • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
 • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
 • na uczelni.
To może Cię zainteresować:  "Zła wiadomość". Jurij Felsztinski: Ten projekt zakłada przejęcie władzy nad światem

Nakaz zakrywania twarzy w powyższych sytuacjach będzie obowiązywać do 27 grudnia. Miejmy nadzieję, że powszechne zasłanianie ust i nosa pomoże zmniejszyć uderzenie COVID-19.

Okazuje się, że od teraz nawet w biurowej otwartej przestrzeni, gdzie nie ma zbyt wielu osób, będzie trzeba zasłaniać usta i nos. Restrykcja rozszerzyła się na wszystkie pomieszczenia, w którym znajduje się więcej niż jedna osoba. Do tej pory przepis ten można było omijać, powołując się na wyjątek związany z „wykonywaniem czynności służbowych”.

Maseczki obowiązują już nie tylko w sklepach czy aptekach, lecz także w biurowej przestrzeni. Dotyczy to również firmowej kuchni czy stołówki. Nowe przepisy wdraża rozporządzenie rządu wydane 26 listopada.

Zasłaniać usta i nos będzie trzeba m.in. w budynkach administracji, wymiarów sprawiedliwości, kultury czy kultu religijnego. Według portalu Prawo od rozszerzonego obowiązku zasłaniania ust i nosa, który wszedł w życie od soboty, „wyjątków nie ma”.

Przypomnijmy, że wcześniejsza wersja zapisu zakładała, że maseczki muszą nosić tylko osoby „wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania”  zdradza serwis Prawo.

Ostrzeżenia dla Polaków

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami, zagrożone są niemal wszystkie województwa w kraju. Alerty obowiązują od godzin wieczornych w niedzielę 29 listopada do poniedziałkowego poranka 30 listopada br.

Alerty obowiązują w województwie pomorskim i wielkopolskim gdzie ważne będą od godziny 19 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek; opolskim, gdzie obowiązywać będą od godz. 19 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek; kujawsko-pomorskim i łódzkim, od godz. 17 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek oraz warmińsko-mazurskim i mazowieckim gdzie ważne będą od godz. 15 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek, a także dolnośląskim, (w powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kłodzkim, dzierżoniowskim, ząbkowickim, oławskim, strzelińskim, oleśnickim, milickim), gdzie obowiązywać będą od godz. 20 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek.

Synoptycy wydali również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Dotyczą one województwa dolnośląskiego, i obejmują tereny w powiatach lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra i kamiennogórskim.

W tych rejonach prognozowane są opady śniegu o natężeniu, które może miejscami powodować przyrost pokrywy śnieżnej do 12 centymetrów. Dotyczy to zwłaszcza terenów powyżej 500 metrów nad poziomem morza.

Uważajcie na siebie!

Nie żyje znany aktor, grał w wielu popularnych serialach

anusz Leśniewski był polskim aktorem teatralnym, filmowy i telewizyjnym. Telewidzowie znali go doskonale z takich produkcji, jak m.in. „Barwy Szczęścia”, „Na Wspólnej”, „M jak Miłość”. Stołeczni mieszkańcy mogli kojarzyć aktora z jego licznych ról w Teatrze Ochota oraz Teatrze Powszechnym. Mężczyzna zagrał także w kilku głośnych produkcjach filmowych np.: „Wiedźmin”, „Dom”, „Ekstradycja”, „Enak”.

Janusz Leśniewski odszedł tuż przed swoimi 69. urodzinami, które obchodziłby 28 listopada. Aktor od wielu lat chorował na serce, które „nie wytrzymało”, jak napisał na Facebooku Wiktor Zborowski. Informację o śmierci artysty podał w niedzielę 15 listopada Związek Artystów Scen Polskich, w którym Janusz Leśniewski działał czynnie od kilku lat:

Dzisiaj odszedł Janusz Leśniewski – aktor teatrów warszawskich: Komedii, Ochoty, Popularnego, w latach 90. redaktor w Oddziale Warszawskim TVP (WOT). Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą zakończył grając w spektaklu dyplomowym postać Konrada i Maski 6 w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera. Zagrał dziesiątki ról w filmach i serialach. Zadebiutował na deskach Teatru Komedia w Warszawie rolą Pierrota w „Błękitnym potworze” Carlo Gozziego w reżyserii Zdzisława Leśniaka. Na scenie był Władysławem Topolnickim w „Klubie kawalerów” Bałuckiego, Własem w „Letnikach” Gorkiego, Doktorem Rankiem w „Norze” Ibsena, Don Juanem w „Dziewczynie z dzbanem” Lope de Vegi, Lwowem w „Iwanowie” Czechowa, Pędem w „Dwóch szlachcicach z Werony” Szekspira, Zbyszkiem Dulskim w „Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej, Marcelem Stęporkiem w „W małym dworku” Witkiewicza, Jonatanem w „Arszeniku i starych koronkach” Kesselringa, Zaruskim i Szamesem w „Sztukmistrzu z Lublina” Singera. Wśród ostatnich jego premier była wyreżyserowana przez Martę Górnicką „Reqiemaszyna” Broniewskiego, wystawiona w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz „Bubloteka” autorstwa Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Od lat działał społecznie w ZASP-ie pełniąc w nim różne funkcje. Parę tygodni temu koledzy powierzyli mu rolę przewodniczącego Sekcji Repartycyjnej Innych Form Audiowizualnych. Trudno uwierzyć, że dwa tygodnie temu ostatni raz wpadł do swojego Stowarzyszenia, którego ideałom pozostał wierny do końca…

Janusz Leśniewski był aktorem, członkiem ZASP-u. Zagrał w dziesiątkach polskich filmów i seriali. Mieliśmy okazję zobaczyć go w kultowym serialu Dom, 40-latek. 20 lat później, w Klanie, Na dobre i na złe, M jak miłość, Ranczu i wielu, wielu innych.

Wiadomo kiedy dzieci wrócą do szkół?

W tym momencie uczniowie wszystkich klas i szkół odbywają naukę zdalną, wiadomo jednak, że rodzice, uczniowie i nauczyciele chcieliby jak najszybciej wrócić do nauczania stacjonarnego. Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział dla TV Republika, że najprawdopodobniej dzieci wrócą do szkół po 18 stycznia

W strefie czerwonej nauczanie stacjonarne będzie możliwe tylko w klasach od 1 do 3. 

– Wszystko robimy po to, by po 18 stycznia móc wrócić stopniowo do szkół już stacjonarnie – mówił w TV Republika minister edukacji Przemysław Czarnek

Podobne nadzieje także w rozmowie z TV Republiką wyrażał już wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Mówił wówczas o tym, że nauczanie zdalne ma wiele wad i jednak model stacjonarny jest najskuteczniejszy i najlepszy dla uczniów i nauczycieli. 

–  Edukacja na odległość ma swoje ograniczenia, mniejsze zaangażowanie to główny mankament takiej nauki. Mam nadzieję, że po 17 stycznia większość uczniów będzie mogła wrócić do nauki stacjonarnej – mówił wówczas Piontkowski. Teraz jego słowa potwierdził Czarnek.

Nie żyje polityk partii rządzącej

Jan Kilian, były poseł PiS, nie żyje. Wieloletni szef Prawa i Sprawiedliwości w Starogardzie Gdańskim zmarł w wieku 66 lat. Byłego posła w mediach społecznościowych pożegnał Marcin Horała z PiS.

„Odszedł do domu Pana Jan Kilian, poseł na Sejm RP VIII kadencji, wieloletni szef PiS w Starogardzie Gdańskim, przedsiębiorca, samorządowiec, dobry człowiek. Janku, spoczywaj w pokoju. Będzie nam Ciebie brakowało” – napisał Horała na Twitterze.

Wspomnienie o zmarłym pośle PiS zamieszczono też na stronie Urzędu Miasta Starogardu Gdańskiego. „W naszym mieście jego nazwisko znają chyba wszyscy. Jan Kilian był zaangażowany w działalność polityczną. Stanął na czele miejskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. W 2010 r. uzyskał mandat radnego Rady Miasta Starogard Gdański, a w 2014 r. z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego powiatu starogardzkiego. W tym samych wyborach ubiegał się o urząd prezydenta miasta. W 2014 r. kandydował także do Parlamentu Europejskiego” – czytamy.

Jan Kilian urodził się 27 grudnia 1953 roku w Starogardzie Gdańskim i z tym miastem był związany przez całe swoje życie. Polityk był Absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej, a także kształcił się na studiach podyplomowych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

5 grudnia duża zmiana dla Polaków, którzy posiadają prawo jazdy

Prawo jazdy będzie można zostawić w domu, już od soboty 5 grudnia 2020 roku zacznie obowiązywać część tzw. pakietu deregulacyjnego. Nowe zasady obejmą wszystkich kierowców, przekazano ważne informacje dla milionów Polaków.

„Prawko” do szuflady

Od soboty 5 grudnia 2020 r. zacznie obowiązywać część tzw. pakietu deregulacyjnego dotycząca prawa jazdy. Zmiana, która wówczas nastąpi, będzie dotyczyła art. 38. Prawa o ruchu drogowym. Dziś czytamy w nim:

„Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;”

Po wejściu w życie nowelizacji punkt pierwszy zostanie zmieniony na „dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem;„.

Zmiana zakłada, że kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie dowodu osobistego ani telefonu z aplikacją mObywatel, a w razie zatrzymania przez policyjny patrol kierowca będzie podawał funkcjonariuszowi swoje dane osobowe, na podstawie których policjant sprawdzi posiadane uprawnienia za pomocą urządzenia zapewniającego dostęp z radiowozu do baz danych.

W Centralnej Ewidencji Kierowców policjanci będą mogli sprawdzić, czy prowadzący pojazd ma wymagane do jazdy uprawnienia. Funkcjonariusze będą mogli także zobaczyć zdjęcie osoby o podanych personaliach i porównać je z wyglądem osoby posługującej się daną tożsamością, co ma wykluczyć próby oszustwa.

Czy policja będzie chodzić po domach w wigilie?

W tym roku święta Bożego Narodzenia spędzimy w ścisłym rodzinnym gronie. Rząd w ramach walki z epidemią koronawirusa wskazał limit uczestników wigilijnej kolacji. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapewnia jednak, że nikt nie będzie chodził po domach i sprawdzał, ile osób siedzi przy stole.

Zgodnie z wytycznymi rządu, przy wigilijnym stole 24 grudnia będzie mogło zasiąść obok domowników 5 zaproszonych gości.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił dziś na konferencji prasowej, że podobne przepisy ograniczające liczbę gości wprowadziły inne kraje europejskiej.

Nikt nie wyśle wojska czy policji do domów na wigilijną kolację. Jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzić święta. To nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na egzekucję tych przepisów ze strony policji czy innych organów państwa – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Polityk zapewnił, że w obostrzeniu o limicie osób świętujących nie odstajemy od innych państw – wiele krajów zapowiedziało na Boże Narodzenie bardzo podobne ograniczenia. Ale uwaga! Dodał także, że mandaty i kary w święta zawsze mogą się pojawić. Wszak nie można wykluczyć policyjnych interwencji i mandatów wystawianych przez mundurowych…

Od jutra duża zmiana

uż od jutra pożegnamy się z bardzo uciążliwym obostrzeniem. Galerie handlowe znów zostają w całości otwarte. To wspaniała wiadomość dla Polek i Polaków, którzy marzą, choć o namiastce przedświątecznego szaleństwa. Choć galerię będziemy odwiedzać w bardzo surowym reżimie sanitarnym, wysłuchanie Last Christmas przy kupowaniu prezentów ukoi wielu z nas. Najbardziej zdjęcie obostrzenia docenią jednak osoby, które dzięki temu będą mogły wrócić do pracy.

Powrót działalności galerii handlowych wiąże się z nowymi zasadami, które zostały już określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Właściciele sklepów będą musieli dostosować się do nowych wytycznych.

Poradnik dla klienta – jak zaplanować bezpieczne zakupy?

 1. Zrób listę zakupów – w notesie, aplikacji, na kartce. Dzięki temu czas spędzony w sklepie będzie bardziej efektywny.
 2. Zaplanuj swoją wizytę w galerii – wybierz dzień i godziny, w których jest najmniej osób – podpowiadamy: najlepiej do godz. 15:00 od poniedziałku do czwartku.
 3. Wchodzac do obiektu , zawsze przed rozpoczęciem zakupów zdezynfekuj ręce.
 4. Trzymaj dystans – minimum 1,5 metra od pozostałych kupujących.
 5. Bądź jak ninja – zakrywaj nos i usta, najlepiej maseczką.
 6. Poluj w pojedynkę – na zakupy wybieraj się sam.
 7. Pamiętaj: „towar macany, należy do macanta” – dotykaj tylko tych produktów, którymi jesteś zainteresowany.
 8. Staraj się płacić bezdotykowo.
 9. Bądź cierpliwy i uprzejmy jeśli zaistnieje konieczność czekania na wejście do sklepu lub galerii.
 10. Słuchaj komunikatów głosowych, reaguj na polecenia obsługi centrum handlowego – Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, to również zdrowie i bezpieczeństwo Twoich najbliższych

Co było przyczyną zgonu 35-latka?

Michał Kasprzak znany m.in. z „Klanu” zmarł przed miesiącem w wieku 35 lat. Przyczyny śmierci aktora wciąż są niejasne. Do sprawy włączyła się prokuratura. 

Michał Kasprzak był postacią znaną z wielu popularnych seriali. Zagrał epizodyczne role m.in. w „M jak miłość”, „Klanie”, „Na Wspólnej”, „Ojcu Mateuszu” i „Ukrytej prawdzie”. Największą popularność przyniosły mu jednak filmy dla dorosłych, w których występował pod pseudonimem Toxic Fucker. Kasprzak miał wykształcenie aktorskie – ukończył Warszawską Szkołę Filmową Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. Przez pewien czas był związany z Nowosolskim Teatrem Alternatywnym „Terminus A Quo”.


Michał Kasprzak odszedł nagle w wieku 35 lat. Jego śmierć wywołała spore poruszenie w mediach. Jak właściwie do niej doszło? „Fakt” przedstawił nowe ustalenia w tej sprawie: – W prokuraturze toczy się śledztwo w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”. Gazeta podała, że jego ciało znaleziono w mieszkaniu na warszawskiej Pradze: – Przyczyną zgonu Michała Kasprzaka mogły być narkotyki, lub podobnie działające substancje psychoaktywne. Prokuratura jednak nie potwierdza tego oficjalnie. Wiadomo jednak, że śledztwo zostało wszczęte 30 października z artykułu 155 Kodeksu karnego: „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Jednak nikomu na razie nie postawiono zarzutów. Należy poczekać na opinię biegłych, którzy badają próbki pobrane z ciała zmarłego. Ich opinia może być znana za jakieś 2-3 miesiące. 

Olbrzymia katastrofa, nie żyje ponad 40 osób

TVN przekazał tragiczne informacje ze świata. W brazylijskim stanie Sao Paulo około godziny 7 rano czasu lokalnego doszło do tragicznego wypadku. Autobus zderzył się z ciężarówką, w wyniku czego śmierć poniosło ponad 40 osób. Żandarmeria wojskowa przekazała informację o tym, że wiele osób jest rannych.

Do zdarzenia doszło na autostradzie pomiędzy miastami Taguai i Taquarituba, 350 kilometrów na zachód od Sao Paolo i blisko granicy ze stanem Parana. Autobus próbował wyprzedzić inny pojazd. Niestety uderzył w nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówkę.

To wypadek drogowy z największą liczbą osób śmiertelnych w tym roku – powiedział Alexandre Guedes z żandarmerii wojskowej.

Duże zmiany dla Polaków. Potrwają do 8 grudnia

Dziś, czyli 25 listopada, w życie wszedł nowy zakaz dla Polaków. Rozporządzenie Rad Ministrów o zakazie lotów zostało zaktualizowane. Obecnie znajduje się na nim dziewięć państw. Poprzednio było ich dziesięć. Nowe zasady pozostaną obowiązujące co najmniej do 8 grudnia.

25 listopada w życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zakazu lotów.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. W efekcie do obowiązuje zakaz lądowania na polskich lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych, a także lądowiskach – samolotów z pasażerami wykonującymi loty międzynarodowe z dziewięciu krajów. Chodzi o: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia jego autorzy podali, że nieuwzględnienie w wykazie państw objętych zakazem krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen „ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów”, podaje PAP.

Z kolei wyłączenie z objętych zakazem Stanów Zjednoczonych Ameryki stanów Illinois i Nowy Jork „wynika ze stabilnego poziomu zakażeń w tych stanach, zgodnie z danymi publikowanymi przez Centers for Disease Control and Prevention oraz z dość niskiego poziomu zagrożenia dokonania transmisji COVID-19 w ramach realizowania transportu lotniczego”.

Niektóre dzieci mogą wrócić do szkoły?

MEN przekazało bardzo ważny komunikat. Oficjalnie do 3 stycznia uczniowie pozostają na nauczaniu zdalnym, jednak, jak się okazuje, są pewne wyjątki. Ministerstwo uwzględniło powrót uczniów do placówek na zajęcia sportowe, realizowane na podstawie programów szkolenia, w komunikacie czytamy: – z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Dodatkowo stacjonarnie będą mogły odbywać się praktyki.

Wyjątki dotyczą szkół o profilu sportowym zarówno podstawowych jak i ponadpodstawowych sportowych i mistrzostwa sportowego, oddziałach sportowych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

To bardzo ważna informacja dla szkół prowadzących kształtowanie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego.

Przepis obejmuje także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców. 

Dodatkowe pieniądze od rządu dla rodziców

Program Dobry Start dedykowany uczniom do 20. roku życia to kwota 300 złotych przeznaczona na sporządzenie szkolnej wyprawki, zakup akcesoriów i podręczników. Wnioski można było złożyć już od lipca i jak wynika z danych Ministerstwa, większość rodziców zrobiła to jeszcze przed wrześniem.

Jak podaje ministerstwo, uczniów uprawnionych do odebrania świadczenie jest w tym roku aż 4,5 miliona, a dla skarbu państwa to wydatek 1,4 mld złotych rocznie. 

Wyprawka szkolna 300 plus. Jakie formalności?

Programem “Dobry Start” jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia dwa warunki:
1. Nie ukończył:
Programem jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia 2 warunki:

1. Nie ukończył:

 • 20 lat,
 • 24 lat — jeśli ma orzeczenie o: umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

2. Uczy się w placówce, takiej jak:

 • szkoła podstawowa,
 • szkoła ponadpodstawowa,
 • szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
 • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
 • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
 • specjalny ośrodek wychowawczy,
 • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

WAŻNE! Wyprawka szkolna 300 plus nie przysługuje:

 • studentom
 • przedszkolakom
 • uczniom zerówki

Zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 19?

Mimo że projekt o zakazie sprzedaży alkoholu po godzinie 19:00 był już gotowy, to na wprowadzenie nowych ograniczeń nie zgodził się Jarosław Kaczyński. Zdaniem prezesa PiS, wyborcy takich ograniczeń by mu nie wybaczyli.

W sobotę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ponownie wrócił do dyskusji o możliwości wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu. Finalnie nie podjęto żadnej decyzji.

Jak informuje wyborcza.biz pomysłu zabronić miał sam Jarosław Kaczyński. – Dostawaliśmy sygnały, że czego, jak czego, ale jakichkolwiek zakazów związanych z wódką ludzie nam nie wybaczą. Przeciwko nam mogli wystąpić nasi zwolennicy, ale też ci, którzy do tej pory do polityki się nie mieszali i nie chodzili np. na wybory – powiedział w rozmowie z portalem działacz PiS.

Wpływ na decyzję mieli działacze PiS z regionu, którzy otwarcie zaprotestowali. – Chcieliśmy wprowadzić obostrzenia w sprzedaży alkoholu, aby ograniczyć kontakty międzyludzkie. Zaprotestowali posłowie z regionu, tłumacząc, że ich wyborcy im tego nie wybaczą – powiedziało źródło wyborczej.biz, dodając, że pojawiła się również obawa, że spadną wpływy z akcyzy do budżetu i, podobnie jak w przypadku piątki dla zwierząt, posłów w sprawie alkoholu „będzie podburzał Ardanowski”.

Duża zmiana w przepisach. Chodzi o pieszych

Ostateczna decyzja rządu zapadła. Piesi będą mieli pierwszeństwo podczas wchodzenia na przejście przez jezdnię. Jednocześnie jednak podczas przechodzenia będzie obowiązywał przepis zakazujących korzystanie z telefonów komórkowych. Tak przynajmniej zakłada projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, który we wtorek został przyjęty przez Radę Ministrów.

W projekcie pojawiają się założenia dotyczące obniżenia dopuszczalnej prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h w godzinach nocnych, co oznacza, że przez całą dobę będzie obowiązywało takie samo ograniczenie prędkości. Obecnie od 23.00 do 5.00 w terenie zabudowanym możemy jechać z prędkością 60 km/h.

Nowe regulacje przewidują również wprowadzenie zakazu jazdy na „zderzaku”, czyli w bardzo bliskiej odległości od osoby poprzedzającej nas na drodze. Takie zjawisko często można zaobserwować na autostradach lub drogach ekspresowych. Projekt został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – mówił minister Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie ministerstwa.

Kiedy koniec obostrzeń w Polsce?

Przed nami sto dni solidarności w walce z Covid-19, to czas oczekiwania na szczepionkę przeciwko koronawirusowi – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że szczepionka powinna się pojawić „mniej więcej pod koniec okresu obowiązywania nowych obostrzeń”.

Premier zapowiedział ponadto, że placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness, będą zamknięte do 27 grudnia. Poinformował też, że jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek na koronawirusa.

We wtorek Morawiecki napisał na Facebooku, że „sto dni solidarności w walce z Covid-19 – to nasz nowy plan na najbliższe miesiące”. Jak dodał, plan ten został opracowany w oparciu o trzy główne zasady: odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja.

„To czas oczekiwania na szczepionkę, która powinna się pojawić mniej więcej pod koniec okresu obowiązywania nowych obostrzeń” – napisał również Morawiecki.

Obostrzenia na wigilie

W projekcie rozporządzenia, który rząd wciąż konsultuje z ekspertami, można przeczytać, że do 27 grudnia możliwa będzie organizacja imprez i spotkań „do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Limit ten nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących„.

Ile osób w praktyce mogłoby się zatem spotkać się przy wigilijnym stole? Opozycja wskazuje na niejasności. Swoimi wątpliwościami podzielił się w mediach społecznościowych m.in. senator Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki.

W rozmowie z Onetem Piotr Müller wyjaśnia, że „w sensie formalnym” nie jest ważna liczba osób zamieszkujących jedno gospodarstwo domowe, a liczba zaproszonych gości. Tym samym, w myśl przepisów rodzina sześcioosobowa może zaprosić dodatkowo pięć osób spoza gospodarstwa. Oznacza to, że przy wigilijnym stole znalazłoby się jedenaście osób. Müller podkreśla jednak, że rząd cały czas zachęca do ograniczenia kontaktu w czasie świąt.

– Przede wszystkich chodzi o to, żeby w tym okresie ograniczyć kontakty społeczne, co zmniejsza ryzyko zakażenia – zaznacza.

Lewandowscy apelują o pomoc

Olek Lewandowski jeszcze na dobre nie przywitał się ze światem, a już ma duży problem. Ma 1,5 roku i zdiagnozowany rdzeniowy zanik mięśni typu 2. Na leczenie chłopca potrzeba 9 mln zł. Aktywnie w pomoc włączył się Robert Lewandowski.

Straszna diagnoza się potwierdziła. Oluś Lewandowski ma dziś 1,5 roczku i bardzo cierpi. Dziecko choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.

W efekcie chory chłopiec słabnie z dnia na dzień. Jego funkcje życiowe zostają upośledzone. Oluś ma problemy z poruszaniem się, oddychaniem, jedzeniem i mówieniem.

Lewandowscy apelują o pomoc

Do walki o życie chłopca przyłączyło się wiele osób, w tym jedna z najpopularniejszych polskich par, która nosi to samo nazwisko, co Oluś.

Do akcji włączyli się Robert i Anna Lewandowscy, przekazując nam swoje koszulki z autografami. Od pani Ani otrzymaliśmy również książkę. Do wszystkiego dołączona została kartka z życzeniami dla Olusia

– mówi pani Aneta Lewandowska, mama chłopca.

Jednak mimo zaangażowania wielu osób, cel nadal jest bardzo odległy. A czas niemiłosiernie się kurczy.

Cała akcja pomocy Lewandowskiego dla… Lewandowskiego działa pod hasztagiem #LewyDoLewego. Warto dodać, że nasz najlepszy piłkarz już po raz drugi przekazał swoją koszulkę na licytacje, z której dochód jest przeznaczony właśnie dla młodego Olka.

Rodzice są zdesperowani i proszą o pomoc. Czas może się skończyć w grudniu lub styczniu. Zebrano dopiero połowę wymaganej kwoty.

https://www.siepomaga.pl/olus-sma <– tutaj odbywa się zbiórka.

Przerażająca wizja Jackowskiego

Krzysztof Jackowski jest najbardziej znanym polskim jasnowidzem. Wizjoner jest przekonany, iż posiada wyjątkowy dar, którego nie chce zatrzymywać dla siebie. To właśnie dlatego regularnie publikuje na YouTube filmy, w których opowiada o swoich najnowszych wizjach. Niewiarygodne, co miał do powiedzenia tym razem

Tym razem tematem, który poruszył, okazała się medycyna. Jak opowiadał, jego zdaniem, za 50 lub 100 lat jeszcze my sami lub przyszłe pokolenia będą uznawały obecne techniki za prymitywne. Jak zauważył, obecnie dostrzegamy doskonałe elementy medycyny, jak możliwość przeszczepów serca czy innych organów.

– Kojarzy mi się medycyna być może za 50, może za 100 lat, możemy w którymś momencie uznać, że powiedzmy, że obecna medycyna jest prymitywna. Z jednej strony, można powiedzieć, że jest doskonała, bo przeszczepiamy serca, organy – opowiadał wizjoner.

– Jestem przekonany co do tego, że ludzkość doczeka czasów, że na ulicach będą stały kapsuły jak budki telefoniczne i to będzie tak, że ludzie podejdą pod budkę do teleportacji i teleportuje się – mówi jasnowidz.

– Musi być taka technologia, że ja jako materiał zostanę wyliczony, zeskanowany, rozbity na cząstki pierwsze, czyli zniknę i taka sama kapsuła powstaniowa w innym miejscu, będzie musiała odebrać materiał ze skanowania i złożyć mnie na nowo – kontynuował Jackowski.

Nowe obostrzenia na wigilie?

Najwyżej pięć osób przy wigilijnym stole? Tak mogą wyglądać tegoroczne święta. Tak przynajmniej wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez rząd.

“Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań od 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie” – czytamy w projekcie rozporządzenia opublikowanego na rządowych stronach.

Małą pociechą w tej sytuacji jest fakt, że osób mieszkających razem to ograniczenie nie dotyczy.

– Przed nami najważniejszy dla polskich rodzin okres w roku – Święta Bożego Narodzenia. Przed nami też miesiące, które zadecydują o naszych miejscach pracy, o utrzymaniu naszych firm i zakładów. Dlatego ogłaszamy 100 dni solidarności w walce z #koronawirus – pisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze tuż po konferencji prasowej.

“Sto dni solidarności” to plan rządu na najbliższe miesiące, który ma pozwolić maksymalnie ograniczyć możliwość utraty miejsc pracy oraz dalszego dynamicznego rozwoju epidemii koronawirusa. Został on opracowany w oparciu o trzy główne zasady – odpowiedzialność, solidarność oraz stabilizację, czytamy na Twitterze premiera Morawieckiego.

Do świąt Bożego Narodzenia przedłużone zostało również nauczanie zdalne. Dodatkowo, od 4 do 17 stycznia odbędą się ferie zimowe dla dzieci z całej Polski. Apelowano o to, by dzieci spędziły ten czas w domach, dlatego też skumulowano przerwę zimową w jednym terminie. W ten sposób maksymalnie ograniczony ma pozostać ruch turystyczny.

Duża zmiana dla Polaków powyżej 40 roku życia

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że program zostanie wprowadzony w życie od początku 2021 roku. Wprowadzone zostaną także bezpłatne badania dla osób powyżej 40. roku życia.

Program zakłada między innymi zdjęcie limitów z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rozbudowanie sieci placówek leczących schorzenia kardiologiczne i onkologiczne. Ma także powstać system psychologicznej opieki środowiskowej dla młodzieży i dorosłych, którzy z powodu pandemii mają problemy psychiczne.

– Po pierwsze będzie przedstawiony program dla osób w wieku powyżej 40 lat, którzy właśnie wpadają w ryzyko różnych zachorowań, by, wychodząc z pandemii, mogli dokonać podstawowej oceny swojego stanu zdrowia – powiedział szef resortu zdrowia.

Oświadczył, że drugim elementem planu odbudowy zdrowia Polaków będzie „zdjęcie limitów ze specjalistyki”. – Mamy uzgodnione z Narodowym Funduszem Zdrowia, że limity, które obowiązują w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej zostaną zniesione, bo to umożliwi nadrobienie pewnego deficytu zdrowia, który został wygenerowany poprzez pandemię, ponieważ nie dbaliśmy o swoje zdrowie tak, jak robiliśmy to wcześniej – powiedział Niedzielski.

Program odbudowy zdrowia Polaków ma być oparty na czterech filarach. Pierwszym z nich będą profilaktyczne badania dla osób powyżej 40. roku życia, które zapowiadał już wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Drugi filar to zniesienie limitów w AOS, ma to umożliwić nadrobienie deficytu wygenerowanego przez koronawirusa.

Trzecim etapem będzie zwiększenie dostępności, a także poprawa jakości leczenia w obszarach chorób cywilizacyjnych,mowa tutaj przede wszystkim o onkologii oraz kardiologii. Minister zapowiedział również powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej na wzór KSO. Czwartym filarem ma zostać natomiast wzmocnienie ochrony zdrowia psychicznego. Izolacja oraz ograniczenie kontaktów społecznych mogą mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę, dlatego zadbanie o ten obszar jest bardzo ważnym elementem w odbudowaniu zdrowia Polaków.

Obostrzenia na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia spędzimy w ścisłym gronie rodzinnym. Rząd rozważa możliwość ograniczenia przemieszczania się Polaków w tym okresie. “Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii”- poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd pracuje nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zaapelował do Polaków, żeby nie zamawiali wyjazdów ani na terenie Polski, ani za granicą.

Już dzisiaj apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce – powiedział.

Jak dodał szef rządu, “przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem”. 

Nowe wytyczne dla żłobków i przedszkola

GIS zaktualizował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli i żłobków. Zapisano w nich, że do placówek nie mogą przychodzić dzieci i pracownicy, jeśli ich domownicy przebywają na kwarantannie.

Jest to piąta aktualizacja wytycznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach, innych form wychowania przedszkolnego oraz żłobków. Wprowadzono w niej zapisy dotyczące osób przebywających na kwarantannie.

Aktualna wersja wytycznych dodała zapis, iż do pracy nie będzie można przyjść również w przypadku, gdy ktoś ze współzamieszkujących zostanie objęty kwarantanną. Taka zmiana może spowodować, że w przedszkolach pojawi się jeszcze mniej dzieci, a także pracowników niż ma to miejsce obecnie.

Pozostałe zapisy nie uległy zmiano. Główny Inspektorat Sanitarny nadal doradza, aby do grupy dzieci w miarę możliwości przyporządkowani byli sami opiekunowie. Każda grupa wraz z opiekunem powinna również przebywać w stałej oraz wyznaczonej sali, by uniknąć ewentualnych zakażeń. Sanepid podkreślił również, że do dziecko powinno być przyprowadzane do placówki wyłącznie przez osobę zdrową. Dokładne wytyczne znajdują się na stronie internetowej GIS.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski gościł na antenie Radia Plus w porannej audycji Jacka Prusinowskiego pt. Sedno Dnia. Podczas przeprowadzonej rozmowy padło wiele ważnych pytań w kwestii najbliższej przyszłości Polaków oraz pandemii COVID-19. 

Szef resortu zdrowia zapytany o powrót uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach stwierdził, że konieczna jest do tego zniżka dziennych przyrostów zakażeń.

–  Do normalnej edukacji to raczej jeżeli zejdziemy poniżej 15 tysięcy zakażeń, a nawet mniej – zaznacza Minister Zdrowia.

Obecnie liczba ta jest jeszcze zbyt wysoka, by zezwolić na taki ruch.

– W tej chwili oscylujemy wokół 20 tysięcy i to jest jeszcze zbyt duża liczba, powoduje zbyt dużą presję na infrastrukturę szpitalnictwa, żebyśmy takie decyzje podejmowali – mówił Adam Niedzielski.

Następnie dodał, że ostatnie zdanie w tej kwestii należy do Pana Premiera, który mus brać pod uwagę także inne sprawy, w tym gospodarcze.

– Zastrzegam, że decyzja jest podejmowana przez Pana Premiera. Ja rekomenduję, ale proszę pamiętać, że są też inne perspektywy, przede wszystkim gospodarcze, które Pan Premier musi brać pod uwagę – zaznacza szef resortu zdrowia.

Duża zmiana dla Polaków, chodzi o testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważny apel skierowany do wszystkich Polaków. Od dziś zmieniają się zasady dotyczące wykonywania testów na koronawirusa. Resort zamieścił w mediach społecznościowych wpis, którego nie można przegapić. Od dzisiaj, lekarze podczas wizyt zyskali nowe kompetencje.

Od dziś lekarze, którzy udzielają świadczeń: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, w ramach opieki długoterminowej mogą skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR” – podał resort na Twitterze.

Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie zostało w czwartek opublikowane w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie od piątku 20 listopada.

Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

Umożliwia ono lekarzom i felczerom, którzy udzielą świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarzom i felczerom, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej – skierowanie pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2. – źródło interia.pl

Zapadła decyzja. Chodzi o Boże Narodzenie

Ryzyko wprowadzenia narodowej kwarantanny cały czas jest dość duże i powinno towarzyszyć naszej świadomości – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, “nie ma szans” na poluzowanie obostrzeń przed Bożym Narodzeniem. – Święta będziemy musieli spędzić tylko z najbliższą rodziną – zapowiedział minister.

“Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych. Okres wakacji i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń dały nam nauczkę, że zbyt szybkie ‘luzowanie’ przekłada się na wysoką liczbę chorych” – wyjaśnił Niedzielski.

“Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne. Niestety, te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych” – oznajmił.

Duża zmiana dla ośmioklasistów i maturzystów

Minister edukacji Przemysław Czarnek wraz z wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem podczas przeprowadzonej konferencji prasowej 19 listopada 2020 roku przedstawili zmiany w egzaminie ósmoklasisty oraz maturach w 2021 roku:

 • Język polski – mniej zadań w arkuszu i rozprawka, bez wskazania lektury. 

– Patrząc na te przykładowe zmiany, jeżeli chodzi o język polski, mamy kwestie formy wypowiedzi. A więc to zostanie ograniczone do rozprawki albo opowiadania, będzie mniej zadań w arkuszu, czas pracy natomiast będzie ten sam – mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

 • Matematyka – mniej zadań w tym samym czasie, a także mniej zadań otwartych. Taka sama sytuacja będzie na maturze.
 • Język obcy – również mniej zadań  i ograniczenie struktur gramatycznych. 
 • Rozszerzona matura – można będzie zrezygnować z jednego egzaminu rozszerzonego.

– Mamy nadzieję, że uczniowie będą mogli jak najszybciej przystąpić do normalnej nauki, zatem nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy z tego egzaminu zrezygnować.