08.10.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 7 192 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (884), kujawsko-pomorskiego (768), śląskiego (719), pomorskiego (697), warmińsko-mazurskiego (578), wielkopolskiego (574), lubelskiego (524), łódzkiego (453), dolnośląskiego (409),zachodniopomorskiego (391), podkarpackiego (225), małopolskiego (196), podlaskiego (172), świętokrzyskiego (153), lubuskiego (141), opolskiego (93). 215 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 72 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 237 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 214 525 /25 783 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Już po świętach rozpoczną się szczepienia

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tuż po świętach Bożego Narodzenia odbędą się pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. To przełomowa data. Zdaniem rządu, najbliższe miesiące mogą być kluczowe dla zwalczenia pandemii koronawirusa.

 Jak podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk, do końca stycznia trafi do nas łącznie 1,5 mln szczepionek. Podał też, ilu pracowników służby zdrowia zgłosiło się do szczepień.

Pierwszy Polak zostanie zaszczepiony na koronawirusa w szpitalu MSWiA w Warszawie. Do końca stycznia ma zostać zaszczepionych 750 tys. osób.

Jak wskazał Dworczyk, do końca grudnia trafi do nas 300 tys. szczepionek, a do końca stycznia 1,5 mln szczepionek. – To pozwoli zaszczepić do końca stycznia 750 tysięcy osób – podkreślił szef KPRM. Jak dodał, w tzw. „grupie zero”, czyli personelu pracującego w podmiotach leczniczych, do tej pory zgłosiło się na szczepienie na koronawirusa ponad 300 tys. osób.

Godzina policyjna w sylwestra już pewna. Wyszło rozporządzenie

Nowe rozporządzenie wprowadzające dodatkowe obostrzenia między 28 grudnia a 17 stycznia zostało opublikowane. Mowa m.in. o całkowitym zamknięciu hoteli czy siłowni oraz zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową.

W rządowym dokumencie pojawiły się zapowiadane restrykcje dotyczące Sylwestra. Jak czytamy, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach 19:00–6:00 obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się na obszarze Polski. Nakaz nie jest związany m.in. z wykonywaniem czynności zawodowych czy sprawowaniem kultu religijnego.

Za łamanie tych zasad policja ma wystawiać surowe mandaty.

Będą podejmowane interwencje, jeśli przepisy wprowadzone w związku z pandemią będą łamane.

– powiedział w rozmowie z RMF FM Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co więcej, od 31 grudnia do 17 stycznia z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać jedynie m.in. medycy, załogi samolotów, czy kierowcy transportu drogowego. Otwarte pozostaną też hotele robotnicze. Tak więc, rozporządzenie zamyka furtkę, którą często wykorzystywali hotelarze, czyli możliwość odbywania podróży służbowych.

Dzieci powrócą do szkół po feriach

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? „Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót po 17 stycznia, czyli po feriach zimowych, klas I-III, a być może również ósmych i maturalnych” – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. „W pierwszym tygodniu stycznia będziemy w kontakcie ze szkołami w sprawie tych decyzji” – dodał.

Poinformował, że informacje o decyzjach związanych z powrotem dzieci do szkół będą udzielane „najwcześniej jak to możliwe”. Nie możemy tego zrobić w ostatnim dniu, to jest oczywiste, więc pewnie w pierwszym tygodniu stycznia będziemy już w kontakcie co do decyzji z dyrektorami szkół – dodał.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że możliwości takiego powrotu do nauki stacjonarnej będą musiały zostać ocenione przez epidemiologów i wirusologów z Rady Medycznej, pracujących przy premierze Morawieckim.

Oni ocenią, jak wygląda dynamika rozwoju pandemii, bo nie chodzi tylko o samą ilość dziennie potwierdzonych zakażeń – wskazał Czarnek.

Od północy zakaz lotów do Wielkiej Brytanii

Zakaz lotów do Wielkiej Brytanii został ogłoszony przez rząd. W nocy z poniedziałku 21 grudnia na wtorek 22 grudnia zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie. Decyzja władz spowodowana jest niekorzystną sytuacją epidemiologiczną na Wyspach.

„Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek” – przekazał w niedzielę późnym wieczorem rzecznik rządu Piotr Mueller.

Informację potwierdził również minister zdrowia Adam Niedzielski. „Przed chwilą wydałem dyspozycje GIS, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem” – oświadczył szef resortu.

Zawieszenie lotów ma związek z wykryciem w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oświadczył 14 grudnia, że odnotowano już ponad 6 tys. zakażeń tym szczepem.

Polacy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, są załamani. Wielu z nich planowało spędzenie świąt z najbliższymi. Niestety, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną nie będzie to możliwe.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji lądowania cywilnych samolotów przewożących pasażerów „wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”. Rozporządzenie ma obowiązywać do 6 stycznia 2021 roku.

Ostrzeżenia przed marznącym deszczem oraz przed gęstymi mgłami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami na wschodzie, w części centrum i południa kraju, a także przed gęstymi mgłami w czterech województwach. 

Ostrzeżenia IMGW o marznących opadach dotyczą województw: podlaskiego, części mazowieckiego, lubelskiego, części podkarpackiego, świętokrzyskiego, części małopolskiego i śląskiego.

Będą obowiązywać do godziny 9:00 w województwach śląskim, świętokrzyskim, na północy Podkarpacia oraz w północnych i południowych powiatach Małopolski.

Na większości podanych obszarów mogą wystąpić mgły, które ograniczą widoczność do 50, a miejscami do 200 metrów. Poruszanie się po drogach będzie szczególnie niebezpieczne. Warto zrezygnować z opuszczania domów bez wyraźnej przyczyny.

Temperatura w godzinach popołudniowych wyniosła od 3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 6 Celsjusza stopni na zachodzie. Wiatr nasila się, a ciśnienie pozostaje wysokie. Nocą słupek rtęci będzie oscylował w okolicach zera stopni Celsjusza.

Kiedy będziemy mogli ściągnąć maseczki w przestrzeni publicznej?

Wiele osób w szczepieniach przeciwko COVID-19 upatruje nadziei na szybsze zakończenie epidemii. Pojawiają się także nieoficjalne głosy mówiące o tym, że zaszczepieni mogliby zostać zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy. Sprawę skomentował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk powiedział, że pierwsze szczepienia odbędą się na przełomie stycznia i lutego. Nie oznacza to jednak, że obowiązek zakrywania twarzy zostanie zniesiony.

W styczniu do Polski zostanie sprowadzone ok. 1 mln 100 tys. szczepionek. Wystarczą one do zaszczepienia ok. 500 tys. pracowników służby zdrowia. Będzie to tzw. faza „0”. Wiceminister zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie wszyscy medycy zgodzą się na ryzykowne szczepienie, które wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi.

W tej fazie, kiedy prowadzone są listy chętnych do szczepienia służby zdrowia w ponad 500 polskich szpitalach, niestety szczepionka nie cieszy się popularnością.

Waldemar Kraska powiedział, że w najbliższym czasie rozpoczną się akcje zachęcające do szczepień.

Powinniśmy dać przykład Polakom, że warto się szczepić. Nawet, jeśli przechorowaliśmy i jestem tzw. „ozdrowieńcami” nie mamy pewności, że po raz drugi nie zachorujemy.

W kampanię zostaną zaangażowanie nie tylko medycy, ale także politycy i… gwiazdy.

Nie żyje bardzo ważna postać, Powstaniec Warszawski

Na wieczną wartę odszedł Powstaniec Warszawski Władysław Rosiński ps. Zapałka. „Nie możemy zapomnieć o naszej wspólnej historii! Będziemy o Panu pamiętać” – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

„Na wieczną wartę odszedł pan Władysław Rosiński ps. Zapałka. Odwiedziłem Go w tym roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokazał mi swoje spisane wspomnienia, które później zostały powielone – nie możemy zapomnieć o naszej wspólnej historii! Będziemy o Panu pamiętać” – głosi wpis premiera na Twitterze.

1 sierpnia tego roku premier odwiedził Rosińskiego. Jak napisał wówczas na Facebooku, Rosiński „do walki przystąpił 1 sierpnia wieczorem”. „Miesiąc przed wybuchem Powstania Warszawskiego skończył 18 lat. O tym, że się zaczęło, dowiedział się od matki, gdy wróciła do domu z pracy. Chwilę później w drzwiach stanął żołnierz, który powiedział, że potrzeba ludzi do budowania barykad na Towarowej i Grzybowskiej” – przekazał premier.

– Kolejny raz nasze serca rozpadają się na kawałki. Nigdy nie przypuszczaliśmy, że w tak krótkim czasie stracimy dwie bardzo bliskie osoby. Pogrążeni w żalu zawiadamiamy, że wczoraj wieczorem w wieku 94 lat na wieczną wartę odszedł Władysław Rosiński „Zapałka”, żołnierz Zgrupowania „Chrobry II”. Panie Władysławie, Władziu, Dziadku, byłeś dla nas wyjątkową postacią. Jesteśmy zaszczyceni, że traktowałeś nas i naszych wolontariuszy jak rodzinę, której w ostatnich latach brakowało u Twojego boku. Zostaniesz na zawsze w naszych sercach i wspomnieniach – dodano na profilu BohaterON.

Godziny dla seniorów zostaną zniesione, ale… tylko w jeden dzień

Od dłuższego czasu w naszym kraju obowiązują godziny dla seniorów. W dni powszednie między godz. 10:00 a 12:00 zakupy mogą zrobić wyłącznie osoby po 60. roku życia.

Ten przepis budzi sporo kontrowersji. Bardzo często pojawiały się osoby zbulwersowane tym, że seniorzy i tak chodzą do sklepów kiedy tylko mają na to ochotę.

Rozporządzenie Rady Ministrów mówi jasno – w wigilię 2020 godziny dla seniorów nie będą obowiązywać. To oznacza zatem, że osoby młodsze nie będą miały żadnych trudności podczas robienia zakupów od godz. 10:00 do 12:00.

Warto zwrócić uwagę na to, że 24 grudnia sklepy będą czynne krócej. Handel może być prowadzony maksymalnie do godz. 14:00. Wiele dużych sklepów zamknie jednak swoje punkty nieco szybciej – np. o godz. 13:30 czy też 13:00. Jeżeli nie musimy robić zakupów 24 grudnia, to lepiej zostańmy w domach.

Kościoły mogą zostać zamknięte w święta?

Bartosz Arłukowicz, który w piątek był gościem programu Onet Rano był oburzony decyzjami rządu. Bez ogródek zarzucił premierowi tchórzostwo oraz nieodpowiedzialne działanie. Jak przyznaje, nie widzi najmniejszej logiki w decyzjach, które są w ostatnim czasie podejmowane.

– Nie widzę żadnej logiki w działaniu rządu i tym razem ministra zdrowia, bo premier prawdopodobnie bał się wyjść i powiedzieć te wszystkie słowa – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej. Był minister zdrowia postanowił podzielić się także radą, która może zaskoczyć bardzo wiele osób.

– Jeżeli minister zdrowia ogłasza, że będziemy mieć godzinę policyjną w Sylwestra, to ja oczekuje od rządu podjęcia decyzji dużo ważniejszej i poważniejszej. Mianowicie, oczekuje decyzji o zamknięciu kościołów w święta, szczególnie w Wigilię, kiedy tysiące starszych ludzi ruszy na pasterkę – oświadczył poirytowany polityk.

A Wy co uważacie, czy Kościoły na święta powinny zostać otwarte? Odpowiedzi piszcie w komentarzach poniżej! 

Zakaz przemieszczania się będzie wprowadzony także na święta?

Zakaz przemieszczania się mógłby zostać wprowadzony jeszcze przed Bożym Narodzeniem? Z tym pytaniem w sobotę musiał zmierzyć się rzecznik rządu Piotr Mueller. Jego odpowiedź o obostrzenia na Boże Narodzenie może budzić niepokój.

Zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał w Sylwestra – to decyzja rządu, która została ogłoszona przez ministra Adama Niedzielskiego w czwartek 17 grudnia. W ten sposób władze chcą ustrzec kraj przed III falą epidemii koronawirusa.

Czy zakaz przemieszczania zostanie wprowadzony także tuż przed świętami Bożego Narodzenia? Czy możemy spodziewać się dodatkowych obostrzeń? Gościem Radia Zet był Piotr Mueller, który odpowiedział na te pytania i wyjaśnił, jakie jest stanowisko rządu.

– Jeżeli chodzi o kwestie związane z zakazem przemieszczania się, to przed świętami nie spodziewałbym się ich – powiedział polityk, dodając, że sytuacja może w każdej chwili ulec zmianie.

 Epidemia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, niezależnie od czasu. W związku z tym żadnych dodatkowych obostrzeń nie możemy wykluczać – powiedział rzecznik rządu podczas rozmowy w Radiu Zet. Polacy muszą więc być przygotowani na wszystko: także na to, że Wigilia i Boże Narodzenie będzie oznaczać zakaz opuszczania domów i mieszkań.

Rząd ogłosił nowe obostrzenia

– Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń zamykamy hotele. Również na ruch służbowy. Zamykamy również stoki, nie będą mogły funkcjonować do 17 stycznia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 28 grudnia wszyscy obywatele Polski będą musieli dostosować się do kolejnych obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział narodową kwarantannę. Zostały wprowadzone istotne ograniczenia, szczególnie w noc sylwestrową. 

– ograniczenie przemieszczania się w sylwestra będzie odbywało się jak na wiosnę – uzasadnione będą niezbędne wyjścia z domu, jak np. wyjście do pracy – powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji. 

Ograniczenia w przemieszczaniu się będą obowiązywały od godziny 19.00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia. 

Warto podkreślić, że te wzmożone ograniczenia są przewidziane wyłącznie na noc sylwestrową – tak wynika ze słów przekazanych przez ministra zdrowia. 

W skrócie:

OD 28 GRUDNIA „NARODOWA KWARANTANNA” – od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięcie hoteli, nawet dla podróży służbowych

– od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte stoki narciarskie

– od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte galerie handlowe (otwarte w nich mogą pozostać apteki, drogerie, sklepy spożywcze)

– od 28 grudnia do 17 stycznia 10 dni kwarantanny dla osób przyjeżdżających z zagranicy transportem zbiorowym

– W Sylwestra od godziny 19 do godziny 6 w Nowy Rok „zakaz przemieszczania się”

Nie żyje znana Polska aktorka

Hanna Stankówna była aktorką filmową i teatralną. Widzowie kojarzą ją z ról m.in. w „Seksmisji” czy serialu „Na Wspólnej”. Aktorka miała 82 lata – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Aktorka pojawiła się też w wielu popularnych serialach, m.in. „07 zgłoś się” czy „Na Wspólnej”. W tym ostatnim serialu Hanna Stankówna wcielała się w Ludwikę Sobczak, udowadniając, jak świetnie sobie radziła z rolami charakterystycznych, bardzo specyficznych postaci. Ze względu na oryginalną urodę często otrzymywała role kobiet zdecydowanych i władczych, np. arystokratek.

O śmierci legendarnej gwiazdy poinformował właśnie jej syn. Odeszła w poniedziałek 14 grudnia w godzinach popołudniowych. Niech spoczywa w spokoju.

Pogrzeb Hanny Stankówny odbędzie się w środę 23 grudnia na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom oraz fanom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dzieci zaczną masowo wracać do szkół?

Przemysław Czarnek podczas poniedziałkowej rozmowy w Polskim Radiu zapewniał, iż nauczyciele należą do grona pierwszych grup, które będą miały możliwość szczepienia. Stoją oni tuż obok lekarzy, pielęgniarek oraz służb, które walczą z epidemią na pierwszym froncie. Zaznaczył przy tym, iż nikt nie zostanie zmuszony do zabiegu. Kiedy jednak szczepionka już się pojawi, da ona szansę na szybki powrót dzieci do szkół.

– Jest to niezwykle ważne, dlatego, że musimy mieć absolutną jasność, że jeśli będzie to już możliwe – zależy kiedy ta szczepionka ostatecznie się pojawi – to będzie to również powód, dla którego będziemy mogli wracać do szkół na skalę masową – mówił Czarnek.

Ocenił, że nauka zdalna w klasach najmłodszych jest najmniej efektywna. Dodał, że powrót uczniów z tych klas do szkół jest możliwy w szczególnym reżimie sanitarnym, „w taki sposób, ażeby te klasy, dzieci z tych klas i nauczyciele nie spotykali się w szkole – szkoły są dość duże, niekiedy bardzo duże, więc jest możliwość (…) rozmieszczenia tak tych zajęć w szkole, żeby nie było kontaktu pomiędzy poszczególnymi grupami, co zmniejsza prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa”.

Ale ja liczę na to, że sytuacja pandemiczna, dzięki odpowiedzialnej postawie całego społeczeństwa, ustabilizuje się na tyle, że będzie możliwość również jakiegoś hybrydowego powrotu również starszych klas, w pierwszej kolejności klas 8, maturalnych, najwyższych programowo klas szkół zawodowych, bo przecież to jest młodzież, która dzisiaj potrzebuje również tego bezpośredniego kontaktu z nauczycielami z uwagi na egzaminy, które ich czekają.

Przedłużenie obostrzeń? Co czeka nas po Nowym Roku?

Obecne restrykcje obowiązują do 28 grudnia. Wiele osób miało nadzieję, ze już niedługo zostaną złagodzone – niestety, słowa ministra nie wskazują na poprawienie sytuacji. Po okresie świątecznym Polska miała zostać z powrotem podzielona na strefy żółte oraz czerwone. Dziś Niedzielski zabrał głos na temat obostrzeń, kiedy one będą mogły zostać złagodzone?

Szef resortu zdrowia mówi, że będzie postulować przedłużenie obostrzeń. – Gdyby trzecia fala pandemii nastąpiła z dzisiejszego poziomu, mielibyśmy olbrzymi wzrost zachorowań. Aby uniknąć tego, postulujemy, aby obostrzenia pozostały na podobnym poziomie, ale dokładne decyzje podejmie rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Szczególnie istotne są obostrzenia dotyczące okresu ferii. Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia – zapowiedział.

– Styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia. Najprawdopodobniej w lutym zakończymy etap zero, polegający na szczepieniu medyków – planuje Niedzielski.

W dzisiejszym spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli m.in prezydent Andrzej Duda z premierem Mateuszem Morawieckim oraz m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Głównym tematem była narodowa strategia szczepień.

Dyskusja dotyczyła również kwestii logistycznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, w tym personelowi medycznemu, na wszystkich etapach procesu szczepień na COVID-19.

Premier Morawiecki wystosował apel dla Polaków

– Apeluję, by pozostać w Święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po Świętach wykorzystać na dobrowolną narodową kwarantannę. To ważne, by jak najmniej się przemieszczać – podkreślił w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

– Bardzo się niepokoję kapryśną naturą wirusa i faktem, że w wielu krajach Europy znowu nabiera on na sile. Bardzo mocno przestrzegam przed trzecią falą także u nas. Apeluję, by pozostać w Święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po Świętach wykorzystać na dobrowolną narodową kwarantannę – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z redaktorem naczelnym Interii Piotrem Witwickim.

– To ważne, by jak najmniej się przemieszczać – mówi. 

Niemcy wprowadzają „twardy lockdown”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w niedzielę plany zamknięcia od 16 grudnia do 10 stycznia większości sklepów, których działalność nie jest niezbędna. Projekt rządowy, dotyczący kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, został uzgodniony podczas spotkania Merkel z władzami krajowymi. Otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia.

Merkel powiedziała, że od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

W dniach od 24 do 26 grudnia powinny być dozwolone „spotkania 5 osób plus dzieci do 14 roku życia w najbliższym kręgu rodzinnym”. Na Sylwestra i Nowy Rok (1 stycznia) zaleca się wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu skupisk i zgromadzeń. W tym roku powinna zostać zasadniczo zakazana sprzedaż fajerwerków.

Czy nie będziemy musieć już nosić maseczek?

Czy osoby, które szczepią się na koronawirusa, nie będą musiały nosić maseczki? Michał Dworczyk nie chciał tego potwierdzić wprost. Zdradził jedynie, że będą korzyści po przyjęciu szczepionki.

Politycy głowią się, jak zachęcić Polaków do szczepień. Pojawiły się plotki, że zachętą będą korzyści. Jedną z nich ma być zwolnienie z obowiązku zakrywania nosa i ust po zaszczepieniu się na koronawirusa.

Głos w tej sprawie zabrał Michał Dworczyk, który był w programie „Gość Wydarzeń”. Tylko dość ogólnie przyznał, że osoby zaszczepione mogą liczyć na pewne korzyści, bo „nie będą podlegały pewnym reżimom związanym z pandemią”.

Nie jest to forma przymusu, tylko odpowiedzialności za pandemię i za społeczeństwo. Jeśli jest gwarancja tego, że osoba nie przenosi wirusa, to wtedy można taką osobę z pewnych ograniczeń zwolnić – mówi szef kancelarii premiera.

Kiedy koniec z obowiązującymi aktualnie obostrzeniami? Minister zdrowia zabrał głos

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET zapowiedział kiedy nastąpi powrót do normalności.

Adam Niedzielski w „Gościu Radia ZET” zapowiedział, że 2021 rok upłynie pod znakiem szczepień. Sukcesem nazwał odporność populacyjną do końca następnego roku.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że przy bardzo optymistycznym wariancie od września powrócimy do normalności. Postawił jednak jeden istotny warunek. Konieczne będzie zaszczepienie 15 milionów Polaków.


To wtedy na pewno będziemy mogli już zacząć funkcjonować w normalnych warunkach i, powiedziałbym z punktu widzenia epidemicznego potraktować koronawirusa i COVID jako grypę, która jest z nami co roku, która też zbiera swoje chorobowe żniwo, ale nie powoduje takiej skali chaosu, takiej skali niepewności, jaki mamy w przypadku pandemii – oświadczył Adam Niedzielski.


Czego musimy przestrzegać podczas świąt?

Najważniejszym obostrzeniem obowiązującym w trakcie Wigilii 2020 jest ograniczenie liczby gości.  28 listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza następujące zasady:

zakaz organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem m.in. imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.
Do limitu 5 osób  nie wlicza się osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.


Oznacza to, że np. sześcioosobowa rodzina będzie mogła do swojego gospodarstwa zaprosić jeszcze pięć innych osób, które na co dzień z nimi nie mieszkają. Jeśli zatem mieszkamy np. tylko razem z mężem i mamy zamiar zaprosić swoich rodziców, w świetle rozporządzenia — możemy to zrobić.

— To są przede wszystkim apele do odpowiedzialności. Musimy się obronić przed trzecią falą. Jeżeli nie będziemy się na przełomie grudnia, stycznia zachowywać odpowiedzialnie i stosować do tych obostrzeń, które proponuje rząd, to skazujemy się na kolejną kumulację liczby zachorowań — mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

— Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na Wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób — wyjaśniał Piotr Müller.

Kolejne wybuchy w Polskich sklepach w Holandii

W środę nad ranem doszło do kolejnej eksplozji w polskim sklepie w Holandii. We wtorek ładunki wybuchowe eksplodowały w dwóch innych marketach. Policja nie informuje o tym, czy wybuchy są ze sobą powiązane.

O dwóch eksplozjach w polskich sklepach w Holandii informowaliśmy we wtorek. Wczoraj do wybuchów doszło w Aalsmeer niedaleko Amsterdamu oraz w małym miasteczku w prowincji Brabancja Północna. Oba sklepy nosiły nazwę Biedronka, ale nie należą do dużej sieci sklepów budżetowych o tej samej nazwie w Polsce.

Wybuch w Aalsmeer miał miejsce ok. godz. 3 nad ranem i spowodował poważne uszkodzenia sklepu i pobliskich budynków, a także spowodował zapalenie się zaparkowanego w pobliżu samochodu.

Podobnie jak w przypadku poprzednich zdarzeń, i tu nie ma informacji o osobach zabitych lub rannych. Sklep jest jednak poważnie zniszczony. Śledztwo w sprawie prowadzi wydział śledczy policji.

Niepokój może budzić godzina środowego wybuchu – każda kolejna eksplozja następowała bliżej poranka (kolejno godziny 2, 4 i 5 nad ranem!). Policja ma teraz poważne zadanie – wyśledzić, kto stoi za zamachami i uniknąć ewentualnej kolejnej tragedii.

Jak na razie do wybuchów doszło w trzech różnych miastach, za każdym razem ofiarą były sklepy „Biedronka”.


Zakaz przedłużony do końca roku

Do 31 grudnia br. będzie przedłużony zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Z zakazu wyłączone są m.in. państwa UE, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 440.

Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do USA – stany Illinois i Nowy Jork.

WHO apeluje do ludzi. Chodzi o Boże Narodzenie

 • To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ”nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili – powiedział na konferencji prasowej dyrektor WHO ds. kryzysowych dr Mike Ryan. 

WHO wydało zalecenia na czas świąt Bożego Narodzenia, eksperci apelują o bezapelacyjne dostosowanie się do reżimu sanitarnego. Pandemia koronawirusa wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla świata, nieprzestrzeganie obostrzeń może mieć tragiczne konsekwencje. WHO co pewien czas wydaje zalecenia – tym razem lepiej zrezygnować z bliższych kontaktów w nadchodzące święta, mowa np. o przytulaniu.

Ryan odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej WHO na pytanie, czy ściskanie się z bliskimi wpisuje się w definicję „bliskiego kontaktu”, przed czym organizacja przestrzega w obecnej sytuacji w miejscach, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej.


To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ”nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili


O odpowiedzialność i zachowanie bezpieczeństwa apelował także premier Morawiecki:

– Wielu z nas będzie przemieszczać się, będzie chciało spotykać się z rodzinami – zadbajmy nie tylko o miłe, ale przede wszystkim bezpieczne spędzenie tego czasu. Zadbajmy o to, żeby święta spędzić w małym gronie, w rodzinnym kręgu osób, dzięki temu ograniczymy transmisję wirusa, dzięki temu to zwycięstwo będzie bliżej nas – apelował premier Morawiecki.

Morawiecki przekazał informacje. Zacznie się już po w styczniu

Morawiecki zapewnił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że władze podjęły odpowiednie kroki, by zapewnić obywatelom dostęp do szczepień. Premier z dumą poinformował o zakupie aż 60 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Koszt tych zakupów wyniósł od 5 do 10 mld zł.

Dzisiaj Mateusz Morawiecki przekazał za pomocą mediów społecznościowych, że polski rząd podjął decyzję o o zwiększeniu zapasów szczepionek. 

Premier opublikował w tej sprawie kilka słów na swoim Facebooku.

– Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

MEN podało wytyczne na ferie 2021

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla wszystkich organizatorów zajęć dla dzieci w szkołach podstawowych w czasie ferii zimowych. Wszystkie obowiązujące na ten czas przepisy znalazły się w jednym miejscu. 

W czasie tegorocznych ferii zimowych, które dla wszystkich w tym roku – wyjątkowo – odbędą się w jednym terminie 4–17 stycznia 2021 r., w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować półkolonie dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej.

W tym roku ferie zimowe w całej Polsce rozpoczną się 4 stycznia i potrwają dwa tygodnie.  Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów.

Półkolonie mogą zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Należy pamiętać, że taki wypoczynek musi być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl

– Półkolonie mogą być organizowane przez dyrektora szkoły, organ prowadzący albo przez organizacje pozarządowe za zgodą dyrektora szkoły lub placówki (na podstawie art. 86 Prawa oświatowego). Są to stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki – można przeczytać w dokumencie.

Nie żyje znana Polska aktorka

Nie żyje polska aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska. O jej śmierci poinformowała rzeczniczka PiS. „Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską” – napisała Anita Czerwińska. Aktorka miała 87 lat. Była znana m.in. z seriali „Plebania”, „Czterdziestolatek” i „Gruby”. Artystka była związana m.in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie.

„Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P” – napisała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Przyczyna śmierci aktorki nie została oficjalnie podana.

Artystka brała udział w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. W tym czasie również współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku Katarzyna Łaniewska została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim. Aktorka aktywnie angażowała się w popieranie działań partii Jarosława Kaczyńskiego.

Sklepy jednak zamknięte?

Otwarcie galerii handlowych wzbudza radość u jednych zaś wątpliwości u drugich. W okresie przedświątecznym w galeriach są tłum.Przed transmisją koronawirusa ma uchronić przestrzeganie zasad sanitarnych.

Premier ostrzegł, że jeśli zasady nie będą przestrzegane, rząd podejmie decyzję o zamknięciu danego sklepu bądź galerii. W jaki sposób odbędzie się weryfikacja tego, czy sklepy dostosowują się do epidemicznych zasad? Premier poinformował o odbywających się kontrolach sanepidu:

– W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad – mówił premier podczas Q&A.

Jakie jest Wasze stanowisko odnośnie galerii, powinny być otwarte czy zamknięte?

Dzisiaj o 18:45 wszyscy włączmy telewizor

Polsat kolejny raz wyświetli na swojej antenie Mikołajkowy Blok Reklamowy, a całkowity dochód z tych reklam zostanie tradycyjnie przekazany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat. Stacja pilnie wzywa Polaków do udziału w akcji, wystarczy dzisiaj wieczorem włączyć telewizor.

– Mamy nadzieję, że dzisiaj wszyscy pomożemy świętemu Mikołajowi. Bądźmy świętymi Mikołajami. Jeśli my mu nie pomożemy, to on sobie nie poradzi i nie przywiezie wszystkim prezentów. A tutaj chodzi o duży prezent – pieniądze dla chorych dzieci na rehabilitacje i leczenie. Więc jest o co walczyć – tłumaczyła Dorota Gawryluk.

To może Cię zainteresować:  Brat Maryli Rodowicz błaga o pomoc. Potrzebne duże pieniądze

 Nie chcę wyprzedzać zdarzeń, ale oczywiście liczymy na to, że pobijemy rekord. To nie wynika tylko z naszych ambicji, ale z potrzeb Fundacji Polsat. Dzieci potrzebujących pomocy jest dużo więcej niż tych pieniędzy – mówiła Dorota Gawryluk.

Włączmy Polsat o 18:45!

Od dzisiaj duża zmiana dla Polaków

Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Wprowadzono zmiany w realizacji praktyk zawodowych.

Zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli praktyki zawodowe na studiach, które przygotowują osoby do nauczania dzieci i młodzieży, odbywają się w przedszkolach, szkołach i placówkach oświaty. Niedawno wprowadzono nowe przepisy.

Przypomnijmy, że wcześniej praktyki te nie mogły odbywać się na odległość, „ponieważ do kształcenia standaryzowanego nie mają zastosowania ogólne zasady odbywania praktyk zawodowych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”.

Obecnie ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa i czasowe zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania placówek oświaty odbycie praktyk nauczycielskich jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dlatego rząd zdecydował, że przepisy dotyczące tej kwestii muszą zostać uelastycznione.

Dzięki temu studenci będą mogli ukończyć swoje kształcenie w przewidzianym dla nich terminie. Przypomnijmy, że odbycie praktyk zawodowych jest jednym z warunków ukończenia szkoły wyższej.

Zmiany w realizacji praktyk zawodowych

W nowelizacji dodano przepis epizodyczny umożliwiający realizację praktyk zawodowych w roku akademickim 2020/2021:
 1. w podmiocie prowadzącym kształcenie – w takim przypadku praktyki będą przygotowywane i organizowane przez ten podmiot i mogą odbywać się w formie ćwiczeń praktycznych, symulacji lekcji lub zajęć, właściwych dla przedszkola, szkoły lub placówki systemu oświaty, także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość;
 2. przez udział studenta lub uczestnika studiów podyplomowych w prowadzeniu przez szkołę lub placówkę systemu oświaty lekcji lub zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – w takim przypadku praktyki będą organizowane przez podmiot prowadzący kształcenie i mogą odbywać się przez umożliwienie studentom lub uczestnikom studiów podyplomowych udziału w przygotowaniu i prowadzeniu przez szkołę lub placówkę systemu oświaty lekcji lub zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub ich obserwacji.


Nowe przepisy wejdą w życie 5 grudnia 2020 r.

Zapadła decyzja, w najbliższą niedzielę będziemy mogli zrobić zakupy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę, w której świetle już w najbliższą niedzielę 6 grudnia 2020 roku Polacy będą mogli wybrać się do sklepów, w celu zrobienia przedświątecznych zakupów. Spekulacje, które jeszcze w listopadzie krążyły w mediach ostatecznie znalazły swoje potwierdzenie.

 W zmianie do ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, ustawa wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych – czytamy w ustawie.

Z uwagi na to, że Święta Bożego Narodzenia nadchodzą wielkimi krokami rząd zadecydował o zezwoleniu na dodatkową niedzielę handlową. Jest to związane nie tylko z zapotrzebowaniem przedświątecznym, ale przede wszystkim z pandemią COVID-19. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 

– Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. – czytamy.

Biskupi skierowali wiadomość do wszystkich wiernych

W związku z zagrożeniem epidemiczny, a także rygorem sanitarnym wprowadzonym przez rząd w celu wyciszenia pandemii koronawirusa, krajowi biskupi wydali stosowne dekrety, za pomocą których poinformowali wiernych o zwolnieniu ich z obowiązku uczestniczenia w mszach świętych z okazji Bożego Narodzenia.

Obecnie w Polsce obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. w świątyniach w czasie nabożeństw. Biskupi zadecydowali o dyspensie dla wiernych, którzy chcieliby wypełnić obowiązek i uczestniczyć w mszach świętych w czasie święta nakazanego, jakim jest Boże Narodzenie.

Z uwagi na to, że Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych okresów w roku liturgicznym, wierni licznie gromadzą się w kościołach, by spełnić katolicki obowiązek. W tym roku może być jednak trochę inaczej, ze względu na pandemię koronawirusa.

– Arcybiskup Administrator Apostolski udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie – czytamy w rozporządzeniu.

Nie zmienia to jednak faktu, że wierni, którzy zechcą uczestniczyć w nabożeństwach, będą mogli to uczynić. Abp przypomniał jednak o obowiązku przestrzegania restrykcji, którymi został objęty kościół, czyli limicie jednej osoby na 15 m kw. oraz zasłanianiu ust i nosa.

Abp Grzegorz Ryś wydał także oficjalne wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać księża przed przystąpieniem do udzielania sakramentów oraz odprawiania mszy świętej.

– Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii – zaznacza arcybiskup.

Dzieci wracają do szkół?

Decyzja dotycząca ferii zimowych jest „nieodwołalna”. Rząd chce, aby w tym czasie młodzież pozostała w domach i nie przemieszczała się bez większej potrzeby.

Już po zakończeniu ferii zimowych uczniowie będą mogli powrócić do nauczania stacjonarnego. Przynajmniej według dotychczasowych założeń rządu. Wszystko będzie odbywało się jednak stopniowo. W pierwszej kolejności do szkół mają powrócić dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, ósmoklasiści, a także ostatnie klasy szkół zawodowych.

Powrót dzieci do szkół planowany jest więc na poniedziałek 18 stycznia. Były minister edukacji i nauki został zapytany między innymi o to, czy po feriach, uczniowie będą mogli wrócić do szkół. Jak przyznał, właśnie temu miała służyć zmiana ich terminu. Podkreślił jednak, że to przynajmniej część uczniów będzie miała możliwość powrotu.

– Będziemy postulowali, by w pierwszej kolejności wróciły tam dzieci najmłodsze z klas I-III, ósmoklasiści, maturzyści i ostatnie klasy szkół zawodowych, te, które prowadzą zajęcia praktyczne, a jeżeli liczba zachorowań spadnie bardzo mocno, to wtedy być może także i pozostali uczniowie będą mogli wrócić do stacjonarnych zajęć – mówił Piontkowski podczas konferencji prasowej.Rząd podjął ostateczną decyzję nt. szczepionek

Najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego zaczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Informacje o terminie Polacy dostaną telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości SMS. Będą mogli też skorzystać ze specjalnej infolinii – ustalił money.pl. W środę po południu premier Mateusz Morawiecki zaprezentował plany dot. szczepień.

Mateusz Morawiecki specjalnie na okoliczność konferencji pojawił się na terenie Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink w Łodzi i stamtąd też był prowadzony przekaz. Premier przekazał, że szczepionki będą:

 • darmowe,
 • dostępne dla wszystkich,
 • dobrowolne,
 • dwudawkowe.

Mateusz Morawiecki przekazał, że plan szczepień jest aktualnie konsultowany z ekspertami i ministrami. Ma nadzieję, że te będą już idealnie funkcjonować już na początku lutego. Zapewnił, że wszystkie badania są już przeprowadzone.

Oczywiście pierwsze szczepienia obejmą najpierw medyków. Na liście priorytetowej są też seniorzy powyżej 75. roku życia. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest ich w tej chwili 2,7 mln.

Dla przykładu Wielka Brytania zaczyna szczepienia od osób powyżej 80 roku życia, a każda kolejna grupa ma o 5 lat mniej. Najpierw 80+, później osoby w wieku 75 – 79, następnie osoby w wieku od 70 do 74 lat. I tak dalej – do najmłodszych.

Jak wynika z informacji money.pl, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Zdrowia (które wspólnie budują system szczepień) chcą wykorzystywać do tego już istniejącą infrastrukturę służby zdrowia.

Od dzisiaj zmiana. Chodzi o maseczki

Rząd znowelizował przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa w pracy. Od teraz to pracodawca decyduje o obowiązku noszenia maseczek przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba.

Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Takie same zasady będą obowiązywać w budynkach użyteczności publicznej oraz przeznaczonych na potrzeby: nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Dodano, że „w zakładach pracy i wymienionych budynkach będzie można odkrywać usta i nos w celu spożycia posiłku – co jest rozwiązaniem oczywistym”.

Duże zmiany dla Polaków od piątku

W piątek 4 grudnia 2020 roku w życie wchodzi spora część nowych regulacji, o których wiedzieć powinien każdy właściciel pojazdu w kraju.

Łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności zwrócą większą uwagę na tablice podczas przeglądu. 4 grudnia 2020 r. w życie wchodzi duża część tzw. pakietu deregulacyjnego.

Od 4 grudnia br., zgodnie z dodanym po art. 74 artykułem 74a Prawa o ruchu drogowym, urząd będzie wydawał nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dokumencie zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu będzie chciał taki dowód wymienić. Diagnosta po przeglądzie nie wpisze daty kolejnego obowiązkowego badania do zapełnionego dowodu, ale znajdzie się ona na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym.

Natomiast podczas sprzedaży pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsc na pieczątkę przeglądu, właściciel sprzedawanego pojazdu będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia otrzymanego od diagnosty podczas ostatniego przeglądu, ponieważ to jedyny dokument, w którym będzie można znaleźć datę następnej wizyty na stacji diagnostycznej. Marcin Barankiewicz, prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, w rozmowie z portalem autokult.pl wytłumaczył, że w przypadku zgubienia takiego zaświadczenia „można udać się na stację kontroli pojazdów, w której dokonano ostatniego przeglądu, i poprosić o duplikat

Od 4 grudnia o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca czasowego lub stałego zamieszkania oraz właściwego ze względu na miejsce zakupu czy odbioru pojazdu – o ile jest to na terenie Polski.

Nie żyje znany polski aktor, dzisiaj odbył się pogrzeb

Dziś o 10:00 odbył się pogrzeb Aleksandra Skowrońskiego, o czym poinformowało ZASP. Jak podaje Super Express uroczystości pogrzebowe artysty odbyły się w sposób niekatolicki. Aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą, a w dodatku borykał się z problemami finansowymi.

– Aleksander Skowroński – ostatnie pożegnanie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 1 grudnia 2020 roku, o godzinie 10.00 w Cerkwi na ul. Traugutta.
Kondukt żałobny wyruszy spod bramy cmentarza Srebrzysko o godzinie 12.00. Oddział Gdański ZASP – czytamy na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.

W wieku 84 lat zmarł we wtorek popularny aktor Aleksander Skowroński. Był znany m.in. z roli emerytowanego ogniomistrza z filmu „U Pana Boga w ogródku”.

O śmierci Aleksandra Skowrońskiego poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Napisano, że aktor odszedł we wtorek, nie doczekawszy 85. urodzin.

Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego, ojca komendanta w filmie “U Pana Boga w ogródku”, choć na swoim koncie ma wiele ról drugoplanowych i epizodycznych. Widzowie mogli oglądać go w takich produkcjach, jak “Boże podszewka”, “13 posterunek”, “Adam i Ewa”, “Kasia i Tomek”, “Samo życie”, “Stara baśń” czy “Plebania”.

Oprócz roli w “U pana boga za piecem”, Andrzej Skowroński wystąpił również w kilku innych produkcjach fabularnych. Fani mogli go zobaczyć m.in. w “Uwikłaniu”, “Czarodzieju z Harlemu” czy “Janosiku. Prawdziwej historii”.

Spoczywaj w pokoju!

Stoki mogą został zamknięte?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej był pytany o sytuację z minionego weekendu, kiedy na stokach pojawiły się tłumy.

– Jeżeli chodzi o kwestie tych obrazków, które zdominowały sieci społecznościowe, to oczywiście jako minister zdrowia mogę wyrazić zaniepokojenie tą sytuacją. (…) Radzę śledzić, co się będzie działo w piątek czy w okolicach kilku dni po tym, jak właśnie te masowe wyjazdy miały miejsce – stwierdził Niedzielski.

– Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne – zwrócił uwagę szef MZ.

Dzisiaj rano rozmawiałem z inspektorem sanitarnym, będziemy również prowadzili rozmowy z policją o tym, żeby w najbliższy weekend przeprowadzić takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego – wyjaśnił. Jak przypominał, wytyczne zostały uzgodnione z właścicielami stacji narciarskich.

Minister zwrócił uwagę, że „nie mówimy tutaj o szusowaniu na stoku, tylko miejscach krytycznych przy wjeździe na kolejkę”.

Opłata za wejście do galerii handlowej?

W sobotę po długiej przerwie ponownie otwarto galerie handlowe. Wiele osób ruszyło na upragnione zakupy. Limity osobowe obowiązujące w sklepach spowodowały w niektórych miastach gigantyczne kolejki klientów oczekujących na wejście. Nie spodobało się to posłowi PiS Bartoszowi Kownackiemu, który dał temu wyraz na Twitterze.

Bartosz Kownacki twierdzi, że spora część osób udaje się do sklepów tylko dla rozrywki. Opłata w wysokości 100 złotych za osobę sprawiłaby, że na zakupy chodziliby tylko ci, którzy naprawdę tego potrzebują. 

Dla naszego bezpieczeństwa i ograniczenia turystyki marketowej proponuję wprowadzić opłatę w wysokości 100 zł/osobę za możliwość wejścia do galerii handlowej. Zwrotne po okazaniu paragonu potwierdzającego zakupy.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Nakaz noszenia maseczek w pracy?

Obowiązek noszenia maseczek w pracy wszedł w życie. Teraz każdy pracownik, który przebywa w pomieszczeniu zamkniętym w towarzystwie co najmniej jednej osoby, będzie musiał zasłaniać usta i nos. W jakich okolicznościach możemy być zwolnieni z tego obowiązku?

Na razie nie wiadomo, kto będzie odpowiedzialny za kontrolowanie czy zasady są respektowane. Z rozporządzenia wynika, że zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
 • w samochodzie, jeśli podróżują w nim osoby niemieszkające ze sobą,
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
 • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
 • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
 • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
 • na uczelni.

Nakaz zakrywania twarzy w powyższych sytuacjach będzie obowiązywać do 27 grudnia. Miejmy nadzieję, że powszechne zasłanianie ust i nosa pomoże zmniejszyć uderzenie COVID-19.

Okazuje się, że od teraz nawet w biurowej otwartej przestrzeni, gdzie nie ma zbyt wielu osób, będzie trzeba zasłaniać usta i nos. Restrykcja rozszerzyła się na wszystkie pomieszczenia, w którym znajduje się więcej niż jedna osoba. Do tej pory przepis ten można było omijać, powołując się na wyjątek związany z „wykonywaniem czynności służbowych”.

Maseczki obowiązują już nie tylko w sklepach czy aptekach, lecz także w biurowej przestrzeni. Dotyczy to również firmowej kuchni czy stołówki. Nowe przepisy wdraża rozporządzenie rządu wydane 26 listopada.

Zasłaniać usta i nos będzie trzeba m.in. w budynkach administracji, wymiarów sprawiedliwości, kultury czy kultu religijnego. Według portalu Prawo od rozszerzonego obowiązku zasłaniania ust i nosa, który wszedł w życie od soboty, „wyjątków nie ma”.

Przypomnijmy, że wcześniejsza wersja zapisu zakładała, że maseczki muszą nosić tylko osoby „wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania”  zdradza serwis Prawo.

Ostrzeżenia dla Polaków

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami, zagrożone są niemal wszystkie województwa w kraju. Alerty obowiązują od godzin wieczornych w niedzielę 29 listopada do poniedziałkowego poranka 30 listopada br.

Alerty obowiązują w województwie pomorskim i wielkopolskim gdzie ważne będą od godziny 19 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek; opolskim, gdzie obowiązywać będą od godz. 19 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek; kujawsko-pomorskim i łódzkim, od godz. 17 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek oraz warmińsko-mazurskim i mazowieckim gdzie ważne będą od godz. 15 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek, a także dolnośląskim, (w powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kłodzkim, dzierżoniowskim, ząbkowickim, oławskim, strzelińskim, oleśnickim, milickim), gdzie obowiązywać będą od godz. 20 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek.

Synoptycy wydali również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Dotyczą one województwa dolnośląskiego, i obejmują tereny w powiatach lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra i kamiennogórskim.

W tych rejonach prognozowane są opady śniegu o natężeniu, które może miejscami powodować przyrost pokrywy śnieżnej do 12 centymetrów. Dotyczy to zwłaszcza terenów powyżej 500 metrów nad poziomem morza.

Uważajcie na siebie!

Nie żyje znany aktor, grał w wielu popularnych serialach

anusz Leśniewski był polskim aktorem teatralnym, filmowy i telewizyjnym. Telewidzowie znali go doskonale z takich produkcji, jak m.in. „Barwy Szczęścia”, „Na Wspólnej”, „M jak Miłość”. Stołeczni mieszkańcy mogli kojarzyć aktora z jego licznych ról w Teatrze Ochota oraz Teatrze Powszechnym. Mężczyzna zagrał także w kilku głośnych produkcjach filmowych np.: „Wiedźmin”, „Dom”, „Ekstradycja”, „Enak”.

Janusz Leśniewski odszedł tuż przed swoimi 69. urodzinami, które obchodziłby 28 listopada. Aktor od wielu lat chorował na serce, które „nie wytrzymało”, jak napisał na Facebooku Wiktor Zborowski. Informację o śmierci artysty podał w niedzielę 15 listopada Związek Artystów Scen Polskich, w którym Janusz Leśniewski działał czynnie od kilku lat:

Dzisiaj odszedł Janusz Leśniewski – aktor teatrów warszawskich: Komedii, Ochoty, Popularnego, w latach 90. redaktor w Oddziale Warszawskim TVP (WOT). Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą zakończył grając w spektaklu dyplomowym postać Konrada i Maski 6 w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera. Zagrał dziesiątki ról w filmach i serialach. Zadebiutował na deskach Teatru Komedia w Warszawie rolą Pierrota w „Błękitnym potworze” Carlo Gozziego w reżyserii Zdzisława Leśniaka. Na scenie był Władysławem Topolnickim w „Klubie kawalerów” Bałuckiego, Własem w „Letnikach” Gorkiego, Doktorem Rankiem w „Norze” Ibsena, Don Juanem w „Dziewczynie z dzbanem” Lope de Vegi, Lwowem w „Iwanowie” Czechowa, Pędem w „Dwóch szlachcicach z Werony” Szekspira, Zbyszkiem Dulskim w „Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej, Marcelem Stęporkiem w „W małym dworku” Witkiewicza, Jonatanem w „Arszeniku i starych koronkach” Kesselringa, Zaruskim i Szamesem w „Sztukmistrzu z Lublina” Singera. Wśród ostatnich jego premier była wyreżyserowana przez Martę Górnicką „Reqiemaszyna” Broniewskiego, wystawiona w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz „Bubloteka” autorstwa Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Od lat działał społecznie w ZASP-ie pełniąc w nim różne funkcje. Parę tygodni temu koledzy powierzyli mu rolę przewodniczącego Sekcji Repartycyjnej Innych Form Audiowizualnych. Trudno uwierzyć, że dwa tygodnie temu ostatni raz wpadł do swojego Stowarzyszenia, którego ideałom pozostał wierny do końca…

Janusz Leśniewski był aktorem, członkiem ZASP-u. Zagrał w dziesiątkach polskich filmów i seriali. Mieliśmy okazję zobaczyć go w kultowym serialu Dom, 40-latek. 20 lat później, w Klanie, Na dobre i na złe, M jak miłość, Ranczu i wielu, wielu innych.

Wiadomo kiedy dzieci wrócą do szkół?

W tym momencie uczniowie wszystkich klas i szkół odbywają naukę zdalną, wiadomo jednak, że rodzice, uczniowie i nauczyciele chcieliby jak najszybciej wrócić do nauczania stacjonarnego. Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział dla TV Republika, że najprawdopodobniej dzieci wrócą do szkół po 18 stycznia

W strefie czerwonej nauczanie stacjonarne będzie możliwe tylko w klasach od 1 do 3. 

– Wszystko robimy po to, by po 18 stycznia móc wrócić stopniowo do szkół już stacjonarnie – mówił w TV Republika minister edukacji Przemysław Czarnek

Podobne nadzieje także w rozmowie z TV Republiką wyrażał już wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Mówił wówczas o tym, że nauczanie zdalne ma wiele wad i jednak model stacjonarny jest najskuteczniejszy i najlepszy dla uczniów i nauczycieli. 

–  Edukacja na odległość ma swoje ograniczenia, mniejsze zaangażowanie to główny mankament takiej nauki. Mam nadzieję, że po 17 stycznia większość uczniów będzie mogła wrócić do nauki stacjonarnej – mówił wówczas Piontkowski. Teraz jego słowa potwierdził Czarnek.

Nie żyje polityk partii rządzącej

Jan Kilian, były poseł PiS, nie żyje. Wieloletni szef Prawa i Sprawiedliwości w Starogardzie Gdańskim zmarł w wieku 66 lat. Byłego posła w mediach społecznościowych pożegnał Marcin Horała z PiS.

„Odszedł do domu Pana Jan Kilian, poseł na Sejm RP VIII kadencji, wieloletni szef PiS w Starogardzie Gdańskim, przedsiębiorca, samorządowiec, dobry człowiek. Janku, spoczywaj w pokoju. Będzie nam Ciebie brakowało” – napisał Horała na Twitterze.

Wspomnienie o zmarłym pośle PiS zamieszczono też na stronie Urzędu Miasta Starogardu Gdańskiego. „W naszym mieście jego nazwisko znają chyba wszyscy. Jan Kilian był zaangażowany w działalność polityczną. Stanął na czele miejskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. W 2010 r. uzyskał mandat radnego Rady Miasta Starogard Gdański, a w 2014 r. z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego powiatu starogardzkiego. W tym samych wyborach ubiegał się o urząd prezydenta miasta. W 2014 r. kandydował także do Parlamentu Europejskiego” – czytamy.

Jan Kilian urodził się 27 grudnia 1953 roku w Starogardzie Gdańskim i z tym miastem był związany przez całe swoje życie. Polityk był Absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej, a także kształcił się na studiach podyplomowych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

5 grudnia duża zmiana dla Polaków, którzy posiadają prawo jazdy

Prawo jazdy będzie można zostawić w domu, już od soboty 5 grudnia 2020 roku zacznie obowiązywać część tzw. pakietu deregulacyjnego. Nowe zasady obejmą wszystkich kierowców, przekazano ważne informacje dla milionów Polaków.

„Prawko” do szuflady

Od soboty 5 grudnia 2020 r. zacznie obowiązywać część tzw. pakietu deregulacyjnego dotycząca prawa jazdy. Zmiana, która wówczas nastąpi, będzie dotyczyła art. 38. Prawa o ruchu drogowym. Dziś czytamy w nim:

„Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;”

Po wejściu w życie nowelizacji punkt pierwszy zostanie zmieniony na „dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem;„.

Zmiana zakłada, że kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie dowodu osobistego ani telefonu z aplikacją mObywatel, a w razie zatrzymania przez policyjny patrol kierowca będzie podawał funkcjonariuszowi swoje dane osobowe, na podstawie których policjant sprawdzi posiadane uprawnienia za pomocą urządzenia zapewniającego dostęp z radiowozu do baz danych.

W Centralnej Ewidencji Kierowców policjanci będą mogli sprawdzić, czy prowadzący pojazd ma wymagane do jazdy uprawnienia. Funkcjonariusze będą mogli także zobaczyć zdjęcie osoby o podanych personaliach i porównać je z wyglądem osoby posługującej się daną tożsamością, co ma wykluczyć próby oszustwa.

Czy policja będzie chodzić po domach w wigilie?

W tym roku święta Bożego Narodzenia spędzimy w ścisłym rodzinnym gronie. Rząd w ramach walki z epidemią koronawirusa wskazał limit uczestników wigilijnej kolacji. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapewnia jednak, że nikt nie będzie chodził po domach i sprawdzał, ile osób siedzi przy stole.

Zgodnie z wytycznymi rządu, przy wigilijnym stole 24 grudnia będzie mogło zasiąść obok domowników 5 zaproszonych gości.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił dziś na konferencji prasowej, że podobne przepisy ograniczające liczbę gości wprowadziły inne kraje europejskiej.

Nikt nie wyśle wojska czy policji do domów na wigilijną kolację. Jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzić święta. To nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na egzekucję tych przepisów ze strony policji czy innych organów państwa – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Polityk zapewnił, że w obostrzeniu o limicie osób świętujących nie odstajemy od innych państw – wiele krajów zapowiedziało na Boże Narodzenie bardzo podobne ograniczenia. Ale uwaga! Dodał także, że mandaty i kary w święta zawsze mogą się pojawić. Wszak nie można wykluczyć policyjnych interwencji i mandatów wystawianych przez mundurowych…

Od jutra duża zmiana

uż od jutra pożegnamy się z bardzo uciążliwym obostrzeniem. Galerie handlowe znów zostają w całości otwarte. To wspaniała wiadomość dla Polek i Polaków, którzy marzą, choć o namiastce przedświątecznego szaleństwa. Choć galerię będziemy odwiedzać w bardzo surowym reżimie sanitarnym, wysłuchanie Last Christmas przy kupowaniu prezentów ukoi wielu z nas. Najbardziej zdjęcie obostrzenia docenią jednak osoby, które dzięki temu będą mogły wrócić do pracy.

Powrót działalności galerii handlowych wiąże się z nowymi zasadami, które zostały już określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Właściciele sklepów będą musieli dostosować się do nowych wytycznych.

Poradnik dla klienta – jak zaplanować bezpieczne zakupy?

 1. Zrób listę zakupów – w notesie, aplikacji, na kartce. Dzięki temu czas spędzony w sklepie będzie bardziej efektywny.
 2. Zaplanuj swoją wizytę w galerii – wybierz dzień i godziny, w których jest najmniej osób – podpowiadamy: najlepiej do godz. 15:00 od poniedziałku do czwartku.
 3. Wchodzac do obiektu , zawsze przed rozpoczęciem zakupów zdezynfekuj ręce.
 4. Trzymaj dystans – minimum 1,5 metra od pozostałych kupujących.
 5. Bądź jak ninja – zakrywaj nos i usta, najlepiej maseczką.
 6. Poluj w pojedynkę – na zakupy wybieraj się sam.
 7. Pamiętaj: „towar macany, należy do macanta” – dotykaj tylko tych produktów, którymi jesteś zainteresowany.
 8. Staraj się płacić bezdotykowo.
 9. Bądź cierpliwy i uprzejmy jeśli zaistnieje konieczność czekania na wejście do sklepu lub galerii.
 10. Słuchaj komunikatów głosowych, reaguj na polecenia obsługi centrum handlowego – Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, to również zdrowie i bezpieczeństwo Twoich najbliższych

Co było przyczyną zgonu 35-latka?

Michał Kasprzak znany m.in. z „Klanu” zmarł przed miesiącem w wieku 35 lat. Przyczyny śmierci aktora wciąż są niejasne. Do sprawy włączyła się prokuratura. 

Michał Kasprzak był postacią znaną z wielu popularnych seriali. Zagrał epizodyczne role m.in. w „M jak miłość”, „Klanie”, „Na Wspólnej”, „Ojcu Mateuszu” i „Ukrytej prawdzie”. Największą popularność przyniosły mu jednak filmy dla dorosłych, w których występował pod pseudonimem Toxic Fucker. Kasprzak miał wykształcenie aktorskie – ukończył Warszawską Szkołę Filmową Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. Przez pewien czas był związany z Nowosolskim Teatrem Alternatywnym „Terminus A Quo”.


Michał Kasprzak odszedł nagle w wieku 35 lat. Jego śmierć wywołała spore poruszenie w mediach. Jak właściwie do niej doszło? „Fakt” przedstawił nowe ustalenia w tej sprawie: – W prokuraturze toczy się śledztwo w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”. Gazeta podała, że jego ciało znaleziono w mieszkaniu na warszawskiej Pradze: – Przyczyną zgonu Michała Kasprzaka mogły być narkotyki, lub podobnie działające substancje psychoaktywne. Prokuratura jednak nie potwierdza tego oficjalnie. Wiadomo jednak, że śledztwo zostało wszczęte 30 października z artykułu 155 Kodeksu karnego: „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Jednak nikomu na razie nie postawiono zarzutów. Należy poczekać na opinię biegłych, którzy badają próbki pobrane z ciała zmarłego. Ich opinia może być znana za jakieś 2-3 miesiące. 

Olbrzymia katastrofa, nie żyje ponad 40 osób

TVN przekazał tragiczne informacje ze świata. W brazylijskim stanie Sao Paulo około godziny 7 rano czasu lokalnego doszło do tragicznego wypadku. Autobus zderzył się z ciężarówką, w wyniku czego śmierć poniosło ponad 40 osób. Żandarmeria wojskowa przekazała informację o tym, że wiele osób jest rannych.

Do zdarzenia doszło na autostradzie pomiędzy miastami Taguai i Taquarituba, 350 kilometrów na zachód od Sao Paolo i blisko granicy ze stanem Parana. Autobus próbował wyprzedzić inny pojazd. Niestety uderzył w nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówkę.

To wypadek drogowy z największą liczbą osób śmiertelnych w tym roku – powiedział Alexandre Guedes z żandarmerii wojskowej.

Duże zmiany dla Polaków. Potrwają do 8 grudnia

Dziś, czyli 25 listopada, w życie wszedł nowy zakaz dla Polaków. Rozporządzenie Rad Ministrów o zakazie lotów zostało zaktualizowane. Obecnie znajduje się na nim dziewięć państw. Poprzednio było ich dziesięć. Nowe zasady pozostaną obowiązujące co najmniej do 8 grudnia.

25 listopada w życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zakazu lotów.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. W efekcie do obowiązuje zakaz lądowania na polskich lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych, a także lądowiskach – samolotów z pasażerami wykonującymi loty międzynarodowe z dziewięciu krajów. Chodzi o: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia jego autorzy podali, że nieuwzględnienie w wykazie państw objętych zakazem krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen „ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów”, podaje PAP.

Z kolei wyłączenie z objętych zakazem Stanów Zjednoczonych Ameryki stanów Illinois i Nowy Jork „wynika ze stabilnego poziomu zakażeń w tych stanach, zgodnie z danymi publikowanymi przez Centers for Disease Control and Prevention oraz z dość niskiego poziomu zagrożenia dokonania transmisji COVID-19 w ramach realizowania transportu lotniczego”.

Niektóre dzieci mogą wrócić do szkoły?

MEN przekazało bardzo ważny komunikat. Oficjalnie do 3 stycznia uczniowie pozostają na nauczaniu zdalnym, jednak, jak się okazuje, są pewne wyjątki. Ministerstwo uwzględniło powrót uczniów do placówek na zajęcia sportowe, realizowane na podstawie programów szkolenia, w komunikacie czytamy: – z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Dodatkowo stacjonarnie będą mogły odbywać się praktyki.

Wyjątki dotyczą szkół o profilu sportowym zarówno podstawowych jak i ponadpodstawowych sportowych i mistrzostwa sportowego, oddziałach sportowych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

To bardzo ważna informacja dla szkół prowadzących kształtowanie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego.

Przepis obejmuje także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców. 

Dodatkowe pieniądze od rządu dla rodziców

Program Dobry Start dedykowany uczniom do 20. roku życia to kwota 300 złotych przeznaczona na sporządzenie szkolnej wyprawki, zakup akcesoriów i podręczników. Wnioski można było złożyć już od lipca i jak wynika z danych Ministerstwa, większość rodziców zrobiła to jeszcze przed wrześniem.

Jak podaje ministerstwo, uczniów uprawnionych do odebrania świadczenie jest w tym roku aż 4,5 miliona, a dla skarbu państwa to wydatek 1,4 mld złotych rocznie. 

Wyprawka szkolna 300 plus. Jakie formalności?

Programem “Dobry Start” jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia dwa warunki:
1. Nie ukończył:
Programem jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który spełnia 2 warunki:

1. Nie ukończył:

 • 20 lat,
 • 24 lat — jeśli ma orzeczenie o: umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

2. Uczy się w placówce, takiej jak:

 • szkoła podstawowa,
 • szkoła ponadpodstawowa,
 • szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
 • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
 • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
 • specjalny ośrodek wychowawczy,
 • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

WAŻNE! Wyprawka szkolna 300 plus nie przysługuje:

 • studentom
 • przedszkolakom
 • uczniom zerówki