08.10.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 8 790 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:

mazowieckiego (1216),

kujawsko-pomorskiego (1034),

pomorskiego (987),

wielkopolskiego (774),

zachodniopomorskiego (554),

śląskiego (548),

łódzkiego (546),

podkarpackiego (490),

warmińsko-mazurskiego (486),

dolnośląskiego (461),

lubelskiego (403),

małopolskiego (352),

podlaskiego (293),

lubuskiego (233),

opolskiego (96),

świętokrzyskiego (89).

228 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 272 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 365 645/ 30 574 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Liczba zaszczepionych osób przekroczyła 188 tys

Nagła konferencja ministra edukacji, kiedy dzieci wrócą do szkół?

W piątek wieczorem rozpoczęła się konferencja Ministra Edukacji i Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczki. Szef resortu edukacji podał ważne informacje dla uczniów i nauczycieli. Nie ogłaszamy ostatecznej decyzji o powrocie dzieci do szkół. Zadecyduje o tym premier w przyszłym tygodniu – powiedział Czarnek.

Minister Czarnek zapewniał, że chce, aby powrót do szkół był bezpieczny, dlatego przygotowano szczegółowe rekomendacje dla oświaty. Już w poniedziałek rozpoczną się bezpłatne, przesiewowe testy dla nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych.

– Do testów zgłosiło się ok. 165 tys. nauczycieli i pracowników oświaty – powiedział szef GIS Krzysztof Saczka.

Szczegółowe terminy powrotu do szkół nie zostały podane, o tym dopiero w przyszłym tygodniu zdecyduje premier Mateusz Morawiecki.

– O tym, czy powrót nastąpi, zdecyduje w przyszłym tygodniu pan premier po dodatkowych konsultacjach z radą medyczną — tłumaczył Czarnek.

Stałe grupy uczniów, przyporządkowani do nich ci sami, stali nauczyciele i stałe sale lekcyjne; taka organizacja zajęć, by klasy nie miały kontaktu z pozostałymi – takie zalecenia znalazły się w wytycznych MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych.

Rydzyk dostaje pieniądze od ministerstwa zdrowia

Ponad 400 tys. złotych zostało w minionym roku wytransferowanych z kont Ministerstwa Zdrowia w ręce fundacji ojca Rydzyka. Za co? Nagranie programu w Telewizji Trwam na temat walki z rakiem.

Politycy opozycji atakują rząd, mówiąc, że pieniądze są przesyłane do Torunia w zamian za polityczną kuratelę, ale rząd każdy wydatek musi uzasadnić. Zrobiło to także Ministerstwo Zdrowia, które w ostatnim – niełatwym przecież – roku wydało na fundację redemptorysty 420 tys. złotych. Powód? Za te pieniądze miały powstać programy zwiększające zakres wiedzy widzów na temat walki z rakiem, a konkretnie zawierające w sobie elementy Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Warto dodać, że z powodu epidemii koronawirusa rząd podjął decyzję o przesunięciach środków budżetowych, przez co niektóre inwestycje nie zostaną zrealizowane. Wśród wydatków niewygasających znalazło się przekazanie 60 mln złotych na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu z ministerstwa kultury do fundacji „Lux Veritas” – Fundacji założonej przez redemptorystów, o. Jana Króla i o. Tadeusza Rydzyka!

Czy uważacie, że są to dobrze wykorzystane pieniądze publiczne ?

Ile zarobił Kamil Stoch za wygranie Turnieju Czterech Skoczni?

Zarobki Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni:

Oberstdorf: 8 tysięcy franków szwajcarskich (około 33,5 tysięcy złotych) za 2. miejsce

Garmisch-Partenkirchen: 5 tysięcy franków szwajcarskich (około 21 tysięcy złotych) za 4. miejsce

Innsbruck: 10 tysięcy franków szwajcarskich (około 42 tysięcy złotych) za 1. miejsce

Bischofshofen: 10 tysięcy franków szwajcarskich (około 42 tysięcy złotych) za 1. miejsce

Wygrane kwalifikacje: 5,5 tysiąca franków szwajcarskich CHF (około 23 tysięcy złotych)

Premia za zwycięstwo w TCS: 20 tysięcy franków szwajcarskich (około 84 tysięcy złotych) 

Łącznie: 58,5 tysiąca franków szwajcarskich (około 244,5 tysiąca złotych)

ILE ZARABIAJĄ INNI ?

  1. Robert Lewandowski (piłka nożna) – 92 mln zł
  2. Marcin Gortat (koszykówka) – 48 mln zł (dane na rok 2018)
  3. Robert Kubica (formuła 1) – 30 mln zł (dane na rok 2010)
  4. Agnieszka Radwańska – 18,4 mln zł (dane na rok 2018)

Powyższe kwoty mogą być znacznie wyższe, ze względu na brak uwzględnienia reklam, lub innych przychodów.

SKLEPY ZAMKNIĘTE!

Na konferencji prasowej 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził konieczność wprowadzenia tak zwanego twardego lockdownu, który rząd Prawa i Sprawiedliwości nazywa „narodową kwarantanną”. Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczęła się ona 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia.

Do wcześniej obowiązujących obostrzeń, obejmujących ograniczenia w transporcie zbiorowym, limity w miejscach sprawowania kultu religijnego i podczas spotkań towarzyskich i rodzinnych, zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji oraz funkcjonowania siłowni, aquaparków, klubów fitness, oraz lokali gastronomicznych, które mogą świadczyć usługi tylko na wynos, dołączono nowe.

W ramach „narodowej kwarantanny” zostały ponownie zamknięte, po raz trzeci od początku pandemii, wszystkie sklepy poza sprzedającymi artykuły pierwszej potrzeby, czyli: spożywczymi, dla zwierząt, aptekami, drogeriami, salonikami z prasą i wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi.  Hotele stały się niedostępne dla wszystkich poza służbami mundurowymi, medykami, pacjentami szpitali specjalistycznych i działaczami Centralnych Ośrodków Sportu.

Chodziło o to, by dzieci, nie mogły przemieszczać się w czasie ferii zimowych, skumulowanych w jednym terminie dla wszystkich województw, ani wałęsać się po galeriach handlowych.

KIEDY OTWORZĄ SKLEPY?

Będę rekomendował, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia – powiedział PAP w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Czy uważacie, że to dobre posunięcie ?

500 plus tylko dla zaszczepionych?

W ostatnich dniach, media obiegła informacja o rzekomych przystawkach rządu do realizacji programu 500+, tylko dla osób zaszczepionych na koronawirusa.

Około miesiąc temu, na blogu należącym do grupy Spider’s Web ukazał się tekst o tytule ” 500 Plus tylko dla tych, co zaszczepią się na COVID-19. Nie skorzystasz? Zapłacisz wyższe podatki”. Z artykułu wynika jednak, że nie ma oficjalnego stanowiska rządu odnoszącego się do tej sprawy, takie plany nie zostały nigdzie przedstawione, a to jedynie rozważania dziennikarki!

Obecnie w sieci pojawia się mnóstwo komentarzy internautów, którzy powołują się na tytuł wyżej wspomnianego artykułu.

Przestrzegamy przed czytaniem tylko tytułów!

Co myślicie o takim pomyśle ?

Znaleziono martwego noworodka!

Klaudia mieszkała w Grochówku koło Kutna (woj. łódzkie) z ojcem i swoim o 7 lat starszym chłopakiem. W ubiegłą niedzielę ojciec przywiózł ją do szpitala. Lekarze stwierdzili, że dziewczyna musiała kilka godzin wcześniej urodzić. Klaudia powiedziała im, że poroniła, a płód zostawiła w łazience.

Policjanci pojechali do domu nastolatki. Tam znaleźli foliową torbę z zakrwawionymi ręcznikami i łożyskiem. Na podwórku w pobliżu zabudowań gospodarczych odkryli ciało chłopczyka. Noworodek nie dawał oznak życia.

Martwy noworodek został zamordowany?

Przeprowadzone przez prokuratora i policję z udziałem biegłego z zakresu medycyny sądowej oględziny doprowadziły do stwierdzenia, że dziecko pochodzi z ósmego-dziewiątego miesiąca ciąży. Biegła nie ujawniła wad rozwojowych. Stwierdziła jednak prawdopodobny uraz głowy.

Sekcja zwłok dała podstawy do stwierdzenia, że dziecko urodziło się żywe, a prawdopodobną przyczyną śmierci był rozległy uraz głowy, który mógł być spowodowany tępym narzędziem – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Ukrywana ciąża.

Jak ustalili śledczy, o ciąży Klaudii nie wiedział ani jej tata, ani chłopak, ojciec dziecka. W czasie ciąży dziewczyna nie korzystała też z pomocy lekarskiej. Została przesłuchana w szpitalu, gdzie przebywała pod dozorem policji.

17-latka usłyszała zarzut zabójstwa. Grozi jej 25 lat więzienia. Nie przyznała się i odmówiła złożenia wyjaśnień – mówi prok. Kopania.

Dziewczyna ukrywała ciążę i nie korzystała z pomocy lekarskiej. Może to świadczyć o działaniu ze z góry podjętym zamiarem pozbawienia życia.

Co sądzicie o tej sprawie?

Od 8 stycznia duża zmiana dla Polaków

8 stycznia we wszystkich placówkach medycznych w Polsce zostaną wystawiane e-skierowania. To kolejny po e-recepcie krok w procesie informatyzacji polskiej służby zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pacjenci powinni się szybko przyzwyczaić do nowych elementów systemu.

Skierowania na leczenie w formie elektronicznej wystawia się je podobnie jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego, podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo.

Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), otrzyma 4-cyfrowy kod – SMS-em lub mailem. W przeciwnym wypadku – otrzyma wydruk informacyjny. E-skierowanie jest automatycznie przypisywane do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.

– Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej – czytamy na rządowej stronie.

O szczegółach można przeczytać na rządowej stronie informacyjnej.

Dramat Edyty Górniak

Edyta Górniak przez wiele miesięcy ukrywała swój ostatni związek. Co prawda zdarzało jej się wspominać na Instagramie, że próbuje się odkochać. Nikt nie wiedział jednak, co wydarzyło się w jej życiu. Dopiero teraz, podsumowując 2020 rok, Edyta Górniak wyznała, że była w związku, który zakończył się dla niej koszmarnie. Jak mówi, zranienie, którego doznała zmieniło ją na zawsze.

„Miniony rok był dla mnie trudny nie z powodu globalnego zatrzymania. Nie był także trudny z powodu braku możliwości swobodnego przemieszczania się po świecie, czy zamkniętych ulubionych restauracji. Był trudny nie z powodu braku dostępu do wygody, do której wszyscy przywykliśmy. Był dla mnie trudny z innego powodu. Doświadczyłam kilka razy bolesnego rozczarowania i kłamstw, a także po 8 miesięcznej relacji, niewyobrażalnej, wręcz spektakularnej zdrady, która myślę że zmieniła mnie już na resztę mojego życia. Nie wie o tym prawie nikt…” – napisała Edyta w sieci. 

Mimo tego artystka nie rozpamiętywała samych negatywnych chwil i postanowiła wypowiedzieć się także na temat pozytywnej strony minionych 365 dni. Wpis piosenkarki mówi czytelnikom, że 2020 rok przyniósł jej mnóstwo nowych inspiracji, a także nowych ludzi, za których jest bardzo wdzięczna.

– Poza tym jednak 2020’ był to rok odkryć, zachwytów, odpoczynku, Muzyki, gór, dobroci, pracy, kwiatów, medytacji, książek i wewnętrznej przemiany. Miniony rok podarował mi także pięknych nowych Ludzi – napisała Edyta Górniak.

Tragiczne informacje z małopolski

Do zdarzenia doszło w województwie małopolskim. 18-latek i dwaj 19-latkowie zostali odnalezieni w szatni klubu sportowego. Młodzi mężczyźni byli nieprzytomni. Mimo próby reanimacji żadnego z nich nie udało się uratować. Ruszyło w śledztwo w sprawie okoliczności tragedii.

– Rano jeden z mieszkańców miejscowości powiadomił policję, że w szatni miejscowego klubu są trzy nieprzytomne osoby. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować młodych mężczyzn. Śledztwo wyjaśni okoliczności zdarzenia i przyczyny śmierci – przekazała rzeczniczka nowotarskiej policji Dorota Garb w rozmowie z „Interią”.

Do zaczadzenia miało dojść w wyniku wdychania spalin z agregatu prądotwórczego. Znajdował się on w pomieszczeniu sąsiadującym z szatnią, gdzie odnaleziono nieprzytomnych nastolatków. Ślady zabezpieczone w budynku nie wskazują, aby w budynku siłowni miał miejsce pożar czy inne zdarzenie, które mogłoby doprowadzić do tragedii.

Wydarzeni wstrząsnęło lokalną społecznością. Niestety, w ciągu ostatniej nocy na terenie kraju doszło wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Straż pożarna interweniowała ponad tysiąc razy.

Morawiecki zaapelował do Polaków

Premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis, w którym podsumował 2020 rok i złożył życzenia na Nowy Rok dla Polaków.

– To był trudny rok. Kiedy Dawid Kubacki wygrywał na początku stycznia Turniej Czterech Skoczni byliśmy pewni, że to zapowiedź 12 miesięcy sukcesów. A jednak potem przyszedł marzec i epidemia – cios, którego nikt nie mógł się spodziewać – zaczął swój wpis Mateusz Morawiecki.

– Dziś jestem myślami z wszystkimi, których COVID-19 dotknął najbardziej. Wiele polskich rodzin musiało pożegnać swoich bliskich. Wszyscy przeżyliśmy długie miesiące w strachu o zdrowie i życie, zaniepokojeni o naszą przyszłość. Z ogromną wdzięcznością myślę dziś również o tych, którzy nie pozwolili byśmy stracili nadzieję. O medykach i przedstawicielach wszystkich służb walczących na pierwszej linii frontu z wirusem – kontynuował premier.

Premier podziękował ochronie zdrowia. „Z ogromną wdzięcznością myślę dziś również o tych, którzy nie pozwolili byśmy stracili nadzieję. O medykach i przedstawicielach wszystkich służb walczących na pierwszej linii frontu z wirusem. Dziękuję!” – napisał. W jego ocenie ten rok przejdzie do historii, bo „choć pandemia rzuciła na niego cień, to ciągle przebijały go promienie nadziei – dziś coraz silniejsze”.

„W Europę i świat uderzył najpotężniejszy od 100 lat kryzys gospodarczy. W znacznym stopniu osłoniliśmy przed nim Polskę dzięki Tarczy Antykryzysowej, wspierając tysiące przedsiębiorców i broniąc miejsc pracy” – napisał premier. „Mimo oporu, wywalczyliśmy ponad 700 mld zł dla Polski w nowym budżecie unijnym. Razem ze środkami z naszego budżetu będą one filarem budowy Nowego Ładu” – dodał.

Dodatkowe 1500 złotych na zakup komputera

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia czyli do dzisiaj przyjmuje wnioski o środki na wsparcie zakupu komputera dla dziecka. Kryteria programu są jednak dość restrykcyjne i nie chodzi wyłącznie o niski próg dochodów uprawniających do zasiłku.

ARMiR wciąż przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego. Tradycyjny „stojący” komputer, laptop, ultrabook, chromebook czy inne urządzenie tego typu można zakupić wraz z niezbędnym oprogramowaniem (np. pakietem biurowym czy systemem operacyjnym), klawiaturą i ładowarką.

— Rolnik spełniający warunki, musi złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania w biurze powiatowym ARiMR. To wystarczy, by rolnik mógł otrzymać pieniądze na zakup komputera, a jeżeli komputer został już kupiony, ale nie wcześniej niż 10 grudnia, będzie mógł zrefundować koszty jego nabycia — napisano w komunikacie na stronie ARiMR.

Przepisy pozwalają na dofinansowanie kwotą nawet 1500 złotych na zakup komputera lub laptopa, wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz akcesoriami (myszka, ładowarka, klawiatura) przez rodziny wiejskie. Komu zatem przysługuje pomoc? Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie Agencji.

Pomoc przysługuje rodzinie, w której:

  • przynajmniej jeden rodzic lub opiekun prowadzi gospodarstwo rolne z przypisanym numerem identyfikacyjnym dotyczącym producentów rolnych;
  • jest co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;
  • dochód na jedną osobę nie przekracza 1200 zł na miesiąc.

Co więcej, z dotacji może skorzystać tylko taka rodzina, która w ciągu ostatnich trzech lat nie uzyskała dofinansowania lub zwrotu kosztów za zakup podobnego sprzętu elektronicznego (ze środków publicznych lub od organizacji pozarządowych).

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie obostrzeń i walki z pandemią

Andrzej Duda przekonywał dziś w Polsat News, że nigdy nie trafiła do niego propozycja, żeby wprowadzać stan wyjątkowy. – W tej chwili trzeba zrobić wszystko, żeby zniwelować duże napięcie społeczne – podkreślił prezydent.

– Nigdy nie było do mnie zgłoszonej propozycji, nawet do rozważenia, żeby wprowadzić stan wyjątkowy, czy którykolwiek z konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych – zapewnił prezydent.

– Jest w tej chwili duże napięcie społeczne i trzeba uczynić wszystko, żeby je w jak największym stopniu zniwelować […] Nastąpiła kompletna zmiana stylu życia – zauważył Andrzej Duda.

Prezydent Duda został również zapytany o trwające w Polsce od 22 października br. protesty, które wybuchły po ogłoszeniu kontrowersyjnego wyroku sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. To orzeczenie wywołało ogromny sprzeciw społeczny, a na ulicach pojawiły się setki tysięcy demonstrujących.

– Ludzie protestują de facto na całym świecie. Przyczyny tych protestów są bardzo różne, trzeba też mieć świadomość, że część tych protestów to są protesty bardzo gwałtowne. U nas, w naszym kraju na szczęście żadnych gwałtownych protestów, prowadzących do jakichś bardzo poważnych starć z siłami porządkowymi, nie było – mówił Duda.

Godzina policyjna w sylwestra już pewna. Wyszło rozporządzenie

Nowe rozporządzenie wprowadzające dodatkowe obostrzenia między 28 grudnia a 17 stycznia zostało opublikowane. Mowa m.in. o całkowitym zamknięciu hoteli czy siłowni oraz zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową.

W rządowym dokumencie pojawiły się zapowiadane restrykcje dotyczące Sylwestra. Jak czytamy, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach 19:00–6:00 obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się na obszarze Polski. Nakaz nie jest związany m.in. z wykonywaniem czynności zawodowych czy sprawowaniem kultu religijnego.

Za łamanie tych zasad policja ma wystawiać surowe mandaty.

Będą podejmowane interwencje, jeśli przepisy wprowadzone w związku z pandemią będą łamane.

– powiedział w rozmowie z RMF FM Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co więcej, od 31 grudnia do 17 stycznia z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać jedynie m.in. medycy, załogi samolotów, czy kierowcy transportu drogowego. Otwarte pozostaną też hotele robotnicze. Tak więc, rozporządzenie zamyka furtkę, którą często wykorzystywali hotelarze, czyli możliwość odbywania podróży służbowych.

Dzieci powrócą do szkół po feriach

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? „Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót po 17 stycznia, czyli po feriach zimowych, klas I-III, a być może również ósmych i maturalnych” – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. „W pierwszym tygodniu stycznia będziemy w kontakcie ze szkołami w sprawie tych decyzji” – dodał.

Poinformował, że informacje o decyzjach związanych z powrotem dzieci do szkół będą udzielane „najwcześniej jak to możliwe”. Nie możemy tego zrobić w ostatnim dniu, to jest oczywiste, więc pewnie w pierwszym tygodniu stycznia będziemy już w kontakcie co do decyzji z dyrektorami szkół – dodał.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że możliwości takiego powrotu do nauki stacjonarnej będą musiały zostać ocenione przez epidemiologów i wirusologów z Rady Medycznej, pracujących przy premierze Morawieckim.

Oni ocenią, jak wygląda dynamika rozwoju pandemii, bo nie chodzi tylko o samą ilość dziennie potwierdzonych zakażeń – wskazał Czarnek.

Od północy zakaz lotów do Wielkiej Brytanii

Zakaz lotów do Wielkiej Brytanii został ogłoszony przez rząd. W nocy z poniedziałku 21 grudnia na wtorek 22 grudnia zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie. Decyzja władz spowodowana jest niekorzystną sytuacją epidemiologiczną na Wyspach.

„Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek” – przekazał w niedzielę późnym wieczorem rzecznik rządu Piotr Mueller.

Informację potwierdził również minister zdrowia Adam Niedzielski. „Przed chwilą wydałem dyspozycje GIS, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem” – oświadczył szef resortu.

Zawieszenie lotów ma związek z wykryciem w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oświadczył 14 grudnia, że odnotowano już ponad 6 tys. zakażeń tym szczepem.

Polacy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, są załamani. Wielu z nich planowało spędzenie świąt z najbliższymi. Niestety, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną nie będzie to możliwe.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji lądowania cywilnych samolotów przewożących pasażerów „wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”. Rozporządzenie ma obowiązywać do 6 stycznia 2021 roku.

Ostrzeżenia przed marznącym deszczem oraz przed gęstymi mgłami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami na wschodzie, w części centrum i południa kraju, a także przed gęstymi mgłami w czterech województwach. 

Ostrzeżenia IMGW o marznących opadach dotyczą województw: podlaskiego, części mazowieckiego, lubelskiego, części podkarpackiego, świętokrzyskiego, części małopolskiego i śląskiego.

Będą obowiązywać do godziny 9:00 w województwach śląskim, świętokrzyskim, na północy Podkarpacia oraz w północnych i południowych powiatach Małopolski.

Na większości podanych obszarów mogą wystąpić mgły, które ograniczą widoczność do 50, a miejscami do 200 metrów. Poruszanie się po drogach będzie szczególnie niebezpieczne. Warto zrezygnować z opuszczania domów bez wyraźnej przyczyny.

Temperatura w godzinach popołudniowych wyniosła od 3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 6 Celsjusza stopni na zachodzie. Wiatr nasila się, a ciśnienie pozostaje wysokie. Nocą słupek rtęci będzie oscylował w okolicach zera stopni Celsjusza.

Kiedy będziemy mogli ściągnąć maseczki w przestrzeni publicznej?

Wiele osób w szczepieniach przeciwko COVID-19 upatruje nadziei na szybsze zakończenie epidemii. Pojawiają się także nieoficjalne głosy mówiące o tym, że zaszczepieni mogliby zostać zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy. Sprawę skomentował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk powiedział, że pierwsze szczepienia odbędą się na przełomie stycznia i lutego. Nie oznacza to jednak, że obowiązek zakrywania twarzy zostanie zniesiony.

W styczniu do Polski zostanie sprowadzone ok. 1 mln 100 tys. szczepionek. Wystarczą one do zaszczepienia ok. 500 tys. pracowników służby zdrowia. Będzie to tzw. faza „0”. Wiceminister zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie wszyscy medycy zgodzą się na ryzykowne szczepienie, które wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi.

W tej fazie, kiedy prowadzone są listy chętnych do szczepienia służby zdrowia w ponad 500 polskich szpitalach, niestety szczepionka nie cieszy się popularnością.

Waldemar Kraska powiedział, że w najbliższym czasie rozpoczną się akcje zachęcające do szczepień.

Powinniśmy dać przykład Polakom, że warto się szczepić. Nawet, jeśli przechorowaliśmy i jestem tzw. „ozdrowieńcami” nie mamy pewności, że po raz drugi nie zachorujemy.

W kampanię zostaną zaangażowanie nie tylko medycy, ale także politycy i… gwiazdy.

Nie żyje bardzo ważna postać, Powstaniec Warszawski

Na wieczną wartę odszedł Powstaniec Warszawski Władysław Rosiński ps. Zapałka. „Nie możemy zapomnieć o naszej wspólnej historii! Będziemy o Panu pamiętać” – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

„Na wieczną wartę odszedł pan Władysław Rosiński ps. Zapałka. Odwiedziłem Go w tym roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokazał mi swoje spisane wspomnienia, które później zostały powielone – nie możemy zapomnieć o naszej wspólnej historii! Będziemy o Panu pamiętać” – głosi wpis premiera na Twitterze.

1 sierpnia tego roku premier odwiedził Rosińskiego. Jak napisał wówczas na Facebooku, Rosiński „do walki przystąpił 1 sierpnia wieczorem”. „Miesiąc przed wybuchem Powstania Warszawskiego skończył 18 lat. O tym, że się zaczęło, dowiedział się od matki, gdy wróciła do domu z pracy. Chwilę później w drzwiach stanął żołnierz, który powiedział, że potrzeba ludzi do budowania barykad na Towarowej i Grzybowskiej” – przekazał premier.

– Kolejny raz nasze serca rozpadają się na kawałki. Nigdy nie przypuszczaliśmy, że w tak krótkim czasie stracimy dwie bardzo bliskie osoby. Pogrążeni w żalu zawiadamiamy, że wczoraj wieczorem w wieku 94 lat na wieczną wartę odszedł Władysław Rosiński „Zapałka”, żołnierz Zgrupowania „Chrobry II”. Panie Władysławie, Władziu, Dziadku, byłeś dla nas wyjątkową postacią. Jesteśmy zaszczyceni, że traktowałeś nas i naszych wolontariuszy jak rodzinę, której w ostatnich latach brakowało u Twojego boku. Zostaniesz na zawsze w naszych sercach i wspomnieniach – dodano na profilu BohaterON.

Godziny dla seniorów zostaną zniesione, ale… tylko w jeden dzień

Od dłuższego czasu w naszym kraju obowiązują godziny dla seniorów. W dni powszednie między godz. 10:00 a 12:00 zakupy mogą zrobić wyłącznie osoby po 60. roku życia.

To może Cię zainteresować:  USA. 29-latka skazana na śmierć. Za to straci życie

Ten przepis budzi sporo kontrowersji. Bardzo często pojawiały się osoby zbulwersowane tym, że seniorzy i tak chodzą do sklepów kiedy tylko mają na to ochotę.

Rozporządzenie Rady Ministrów mówi jasno – w wigilię 2020 godziny dla seniorów nie będą obowiązywać. To oznacza zatem, że osoby młodsze nie będą miały żadnych trudności podczas robienia zakupów od godz. 10:00 do 12:00.

Warto zwrócić uwagę na to, że 24 grudnia sklepy będą czynne krócej. Handel może być prowadzony maksymalnie do godz. 14:00. Wiele dużych sklepów zamknie jednak swoje punkty nieco szybciej – np. o godz. 13:30 czy też 13:00. Jeżeli nie musimy robić zakupów 24 grudnia, to lepiej zostańmy w domach.

Kościoły mogą zostać zamknięte w święta?

Bartosz Arłukowicz, który w piątek był gościem programu Onet Rano był oburzony decyzjami rządu. Bez ogródek zarzucił premierowi tchórzostwo oraz nieodpowiedzialne działanie. Jak przyznaje, nie widzi najmniejszej logiki w decyzjach, które są w ostatnim czasie podejmowane.

– Nie widzę żadnej logiki w działaniu rządu i tym razem ministra zdrowia, bo premier prawdopodobnie bał się wyjść i powiedzieć te wszystkie słowa – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej. Był minister zdrowia postanowił podzielić się także radą, która może zaskoczyć bardzo wiele osób.

– Jeżeli minister zdrowia ogłasza, że będziemy mieć godzinę policyjną w Sylwestra, to ja oczekuje od rządu podjęcia decyzji dużo ważniejszej i poważniejszej. Mianowicie, oczekuje decyzji o zamknięciu kościołów w święta, szczególnie w Wigilię, kiedy tysiące starszych ludzi ruszy na pasterkę – oświadczył poirytowany polityk.

A Wy co uważacie, czy Kościoły na święta powinny zostać otwarte? Odpowiedzi piszcie w komentarzach poniżej! 

Zakaz przemieszczania się będzie wprowadzony także na święta?

Zakaz przemieszczania się mógłby zostać wprowadzony jeszcze przed Bożym Narodzeniem? Z tym pytaniem w sobotę musiał zmierzyć się rzecznik rządu Piotr Mueller. Jego odpowiedź o obostrzenia na Boże Narodzenie może budzić niepokój.

Zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał w Sylwestra – to decyzja rządu, która została ogłoszona przez ministra Adama Niedzielskiego w czwartek 17 grudnia. W ten sposób władze chcą ustrzec kraj przed III falą epidemii koronawirusa.

Czy zakaz przemieszczania zostanie wprowadzony także tuż przed świętami Bożego Narodzenia? Czy możemy spodziewać się dodatkowych obostrzeń? Gościem Radia Zet był Piotr Mueller, który odpowiedział na te pytania i wyjaśnił, jakie jest stanowisko rządu.

– Jeżeli chodzi o kwestie związane z zakazem przemieszczania się, to przed świętami nie spodziewałbym się ich – powiedział polityk, dodając, że sytuacja może w każdej chwili ulec zmianie.

 Epidemia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, niezależnie od czasu. W związku z tym żadnych dodatkowych obostrzeń nie możemy wykluczać – powiedział rzecznik rządu podczas rozmowy w Radiu Zet. Polacy muszą więc być przygotowani na wszystko: także na to, że Wigilia i Boże Narodzenie będzie oznaczać zakaz opuszczania domów i mieszkań.

Rząd ogłosił nowe obostrzenia

– Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń zamykamy hotele. Również na ruch służbowy. Zamykamy również stoki, nie będą mogły funkcjonować do 17 stycznia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 28 grudnia wszyscy obywatele Polski będą musieli dostosować się do kolejnych obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział narodową kwarantannę. Zostały wprowadzone istotne ograniczenia, szczególnie w noc sylwestrową. 

– ograniczenie przemieszczania się w sylwestra będzie odbywało się jak na wiosnę – uzasadnione będą niezbędne wyjścia z domu, jak np. wyjście do pracy – powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji. 

Ograniczenia w przemieszczaniu się będą obowiązywały od godziny 19.00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia. 

Warto podkreślić, że te wzmożone ograniczenia są przewidziane wyłącznie na noc sylwestrową – tak wynika ze słów przekazanych przez ministra zdrowia. 

W skrócie:

OD 28 GRUDNIA „NARODOWA KWARANTANNA” – od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięcie hoteli, nawet dla podróży służbowych

– od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte stoki narciarskie

– od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte galerie handlowe (otwarte w nich mogą pozostać apteki, drogerie, sklepy spożywcze)

– od 28 grudnia do 17 stycznia 10 dni kwarantanny dla osób przyjeżdżających z zagranicy transportem zbiorowym

– W Sylwestra od godziny 19 do godziny 6 w Nowy Rok „zakaz przemieszczania się”

Nie żyje znana Polska aktorka

Hanna Stankówna była aktorką filmową i teatralną. Widzowie kojarzą ją z ról m.in. w „Seksmisji” czy serialu „Na Wspólnej”. Aktorka miała 82 lata – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Aktorka pojawiła się też w wielu popularnych serialach, m.in. „07 zgłoś się” czy „Na Wspólnej”. W tym ostatnim serialu Hanna Stankówna wcielała się w Ludwikę Sobczak, udowadniając, jak świetnie sobie radziła z rolami charakterystycznych, bardzo specyficznych postaci. Ze względu na oryginalną urodę często otrzymywała role kobiet zdecydowanych i władczych, np. arystokratek.

O śmierci legendarnej gwiazdy poinformował właśnie jej syn. Odeszła w poniedziałek 14 grudnia w godzinach popołudniowych. Niech spoczywa w spokoju.

Pogrzeb Hanny Stankówny odbędzie się w środę 23 grudnia na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom oraz fanom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dzieci zaczną masowo wracać do szkół?

Przemysław Czarnek podczas poniedziałkowej rozmowy w Polskim Radiu zapewniał, iż nauczyciele należą do grona pierwszych grup, które będą miały możliwość szczepienia. Stoją oni tuż obok lekarzy, pielęgniarek oraz służb, które walczą z epidemią na pierwszym froncie. Zaznaczył przy tym, iż nikt nie zostanie zmuszony do zabiegu. Kiedy jednak szczepionka już się pojawi, da ona szansę na szybki powrót dzieci do szkół.

– Jest to niezwykle ważne, dlatego, że musimy mieć absolutną jasność, że jeśli będzie to już możliwe – zależy kiedy ta szczepionka ostatecznie się pojawi – to będzie to również powód, dla którego będziemy mogli wracać do szkół na skalę masową – mówił Czarnek.

Ocenił, że nauka zdalna w klasach najmłodszych jest najmniej efektywna. Dodał, że powrót uczniów z tych klas do szkół jest możliwy w szczególnym reżimie sanitarnym, „w taki sposób, ażeby te klasy, dzieci z tych klas i nauczyciele nie spotykali się w szkole – szkoły są dość duże, niekiedy bardzo duże, więc jest możliwość (…) rozmieszczenia tak tych zajęć w szkole, żeby nie było kontaktu pomiędzy poszczególnymi grupami, co zmniejsza prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa”.

Ale ja liczę na to, że sytuacja pandemiczna, dzięki odpowiedzialnej postawie całego społeczeństwa, ustabilizuje się na tyle, że będzie możliwość również jakiegoś hybrydowego powrotu również starszych klas, w pierwszej kolejności klas 8, maturalnych, najwyższych programowo klas szkół zawodowych, bo przecież to jest młodzież, która dzisiaj potrzebuje również tego bezpośredniego kontaktu z nauczycielami z uwagi na egzaminy, które ich czekają.

Przedłużenie obostrzeń? Co czeka nas po Nowym Roku?

Obecne restrykcje obowiązują do 28 grudnia. Wiele osób miało nadzieję, ze już niedługo zostaną złagodzone – niestety, słowa ministra nie wskazują na poprawienie sytuacji. Po okresie świątecznym Polska miała zostać z powrotem podzielona na strefy żółte oraz czerwone. Dziś Niedzielski zabrał głos na temat obostrzeń, kiedy one będą mogły zostać złagodzone?

Szef resortu zdrowia mówi, że będzie postulować przedłużenie obostrzeń. – Gdyby trzecia fala pandemii nastąpiła z dzisiejszego poziomu, mielibyśmy olbrzymi wzrost zachorowań. Aby uniknąć tego, postulujemy, aby obostrzenia pozostały na podobnym poziomie, ale dokładne decyzje podejmie rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Szczególnie istotne są obostrzenia dotyczące okresu ferii. Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia – zapowiedział.

– Styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia. Najprawdopodobniej w lutym zakończymy etap zero, polegający na szczepieniu medyków – planuje Niedzielski.

W dzisiejszym spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli m.in prezydent Andrzej Duda z premierem Mateuszem Morawieckim oraz m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Głównym tematem była narodowa strategia szczepień.

Dyskusja dotyczyła również kwestii logistycznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, w tym personelowi medycznemu, na wszystkich etapach procesu szczepień na COVID-19.

Premier Morawiecki wystosował apel dla Polaków

– Apeluję, by pozostać w Święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po Świętach wykorzystać na dobrowolną narodową kwarantannę. To ważne, by jak najmniej się przemieszczać – podkreślił w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

– Bardzo się niepokoję kapryśną naturą wirusa i faktem, że w wielu krajach Europy znowu nabiera on na sile. Bardzo mocno przestrzegam przed trzecią falą także u nas. Apeluję, by pozostać w Święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po Świętach wykorzystać na dobrowolną narodową kwarantannę – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z redaktorem naczelnym Interii Piotrem Witwickim.

– To ważne, by jak najmniej się przemieszczać – mówi. 

Niemcy wprowadzają „twardy lockdown”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w niedzielę plany zamknięcia od 16 grudnia do 10 stycznia większości sklepów, których działalność nie jest niezbędna. Projekt rządowy, dotyczący kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, został uzgodniony podczas spotkania Merkel z władzami krajowymi. Otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia.

Merkel powiedziała, że od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

W dniach od 24 do 26 grudnia powinny być dozwolone „spotkania 5 osób plus dzieci do 14 roku życia w najbliższym kręgu rodzinnym”. Na Sylwestra i Nowy Rok (1 stycznia) zaleca się wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu skupisk i zgromadzeń. W tym roku powinna zostać zasadniczo zakazana sprzedaż fajerwerków.

Czy nie będziemy musieć już nosić maseczek?

Czy osoby, które szczepią się na koronawirusa, nie będą musiały nosić maseczki? Michał Dworczyk nie chciał tego potwierdzić wprost. Zdradził jedynie, że będą korzyści po przyjęciu szczepionki.

Politycy głowią się, jak zachęcić Polaków do szczepień. Pojawiły się plotki, że zachętą będą korzyści. Jedną z nich ma być zwolnienie z obowiązku zakrywania nosa i ust po zaszczepieniu się na koronawirusa.

Głos w tej sprawie zabrał Michał Dworczyk, który był w programie „Gość Wydarzeń”. Tylko dość ogólnie przyznał, że osoby zaszczepione mogą liczyć na pewne korzyści, bo „nie będą podlegały pewnym reżimom związanym z pandemią”.

Nie jest to forma przymusu, tylko odpowiedzialności za pandemię i za społeczeństwo. Jeśli jest gwarancja tego, że osoba nie przenosi wirusa, to wtedy można taką osobę z pewnych ograniczeń zwolnić – mówi szef kancelarii premiera.

Kiedy koniec z obowiązującymi aktualnie obostrzeniami? Minister zdrowia zabrał głos

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET zapowiedział kiedy nastąpi powrót do normalności.

Adam Niedzielski w „Gościu Radia ZET” zapowiedział, że 2021 rok upłynie pod znakiem szczepień. Sukcesem nazwał odporność populacyjną do końca następnego roku.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że przy bardzo optymistycznym wariancie od września powrócimy do normalności. Postawił jednak jeden istotny warunek. Konieczne będzie zaszczepienie 15 milionów Polaków.


To wtedy na pewno będziemy mogli już zacząć funkcjonować w normalnych warunkach i, powiedziałbym z punktu widzenia epidemicznego potraktować koronawirusa i COVID jako grypę, która jest z nami co roku, która też zbiera swoje chorobowe żniwo, ale nie powoduje takiej skali chaosu, takiej skali niepewności, jaki mamy w przypadku pandemii – oświadczył Adam Niedzielski.


Czego musimy przestrzegać podczas świąt?

Najważniejszym obostrzeniem obowiązującym w trakcie Wigilii 2020 jest ograniczenie liczby gości.  28 listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza następujące zasady:

zakaz organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem m.in. imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.
Do limitu 5 osób  nie wlicza się osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.


Oznacza to, że np. sześcioosobowa rodzina będzie mogła do swojego gospodarstwa zaprosić jeszcze pięć innych osób, które na co dzień z nimi nie mieszkają. Jeśli zatem mieszkamy np. tylko razem z mężem i mamy zamiar zaprosić swoich rodziców, w świetle rozporządzenia — możemy to zrobić.

— To są przede wszystkim apele do odpowiedzialności. Musimy się obronić przed trzecią falą. Jeżeli nie będziemy się na przełomie grudnia, stycznia zachowywać odpowiedzialnie i stosować do tych obostrzeń, które proponuje rząd, to skazujemy się na kolejną kumulację liczby zachorowań — mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

— Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na Wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób — wyjaśniał Piotr Müller.

Kolejne wybuchy w Polskich sklepach w Holandii

W środę nad ranem doszło do kolejnej eksplozji w polskim sklepie w Holandii. We wtorek ładunki wybuchowe eksplodowały w dwóch innych marketach. Policja nie informuje o tym, czy wybuchy są ze sobą powiązane.

O dwóch eksplozjach w polskich sklepach w Holandii informowaliśmy we wtorek. Wczoraj do wybuchów doszło w Aalsmeer niedaleko Amsterdamu oraz w małym miasteczku w prowincji Brabancja Północna. Oba sklepy nosiły nazwę Biedronka, ale nie należą do dużej sieci sklepów budżetowych o tej samej nazwie w Polsce.

Wybuch w Aalsmeer miał miejsce ok. godz. 3 nad ranem i spowodował poważne uszkodzenia sklepu i pobliskich budynków, a także spowodował zapalenie się zaparkowanego w pobliżu samochodu.

Podobnie jak w przypadku poprzednich zdarzeń, i tu nie ma informacji o osobach zabitych lub rannych. Sklep jest jednak poważnie zniszczony. Śledztwo w sprawie prowadzi wydział śledczy policji.

Niepokój może budzić godzina środowego wybuchu – każda kolejna eksplozja następowała bliżej poranka (kolejno godziny 2, 4 i 5 nad ranem!). Policja ma teraz poważne zadanie – wyśledzić, kto stoi za zamachami i uniknąć ewentualnej kolejnej tragedii.

Jak na razie do wybuchów doszło w trzech różnych miastach, za każdym razem ofiarą były sklepy „Biedronka”.


Zakaz przedłużony do końca roku

Do 31 grudnia br. będzie przedłużony zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Z zakazu wyłączone są m.in. państwa UE, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 440.

Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do USA – stany Illinois i Nowy Jork.

WHO apeluje do ludzi. Chodzi o Boże Narodzenie

  • To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ”nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili – powiedział na konferencji prasowej dyrektor WHO ds. kryzysowych dr Mike Ryan. 

WHO wydało zalecenia na czas świąt Bożego Narodzenia, eksperci apelują o bezapelacyjne dostosowanie się do reżimu sanitarnego. Pandemia koronawirusa wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla świata, nieprzestrzeganie obostrzeń może mieć tragiczne konsekwencje. WHO co pewien czas wydaje zalecenia – tym razem lepiej zrezygnować z bliższych kontaktów w nadchodzące święta, mowa np. o przytulaniu.

Ryan odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej WHO na pytanie, czy ściskanie się z bliskimi wpisuje się w definicję „bliskiego kontaktu”, przed czym organizacja przestrzega w obecnej sytuacji w miejscach, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej.


To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ”nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili


O odpowiedzialność i zachowanie bezpieczeństwa apelował także premier Morawiecki:

– Wielu z nas będzie przemieszczać się, będzie chciało spotykać się z rodzinami – zadbajmy nie tylko o miłe, ale przede wszystkim bezpieczne spędzenie tego czasu. Zadbajmy o to, żeby święta spędzić w małym gronie, w rodzinnym kręgu osób, dzięki temu ograniczymy transmisję wirusa, dzięki temu to zwycięstwo będzie bliżej nas – apelował premier Morawiecki.

Morawiecki przekazał informacje. Zacznie się już po w styczniu

Morawiecki zapewnił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że władze podjęły odpowiednie kroki, by zapewnić obywatelom dostęp do szczepień. Premier z dumą poinformował o zakupie aż 60 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Koszt tych zakupów wyniósł od 5 do 10 mld zł.

Dzisiaj Mateusz Morawiecki przekazał za pomocą mediów społecznościowych, że polski rząd podjął decyzję o o zwiększeniu zapasów szczepionek. 

Premier opublikował w tej sprawie kilka słów na swoim Facebooku.

– Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów – napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

MEN podało wytyczne na ferie 2021

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla wszystkich organizatorów zajęć dla dzieci w szkołach podstawowych w czasie ferii zimowych. Wszystkie obowiązujące na ten czas przepisy znalazły się w jednym miejscu. 

W czasie tegorocznych ferii zimowych, które dla wszystkich w tym roku – wyjątkowo – odbędą się w jednym terminie 4–17 stycznia 2021 r., w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować półkolonie dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej.

W tym roku ferie zimowe w całej Polsce rozpoczną się 4 stycznia i potrwają dwa tygodnie.  Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów.

Półkolonie mogą zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Należy pamiętać, że taki wypoczynek musi być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl

– Półkolonie mogą być organizowane przez dyrektora szkoły, organ prowadzący albo przez organizacje pozarządowe za zgodą dyrektora szkoły lub placówki (na podstawie art. 86 Prawa oświatowego). Są to stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki – można przeczytać w dokumencie.

Nie żyje znana Polska aktorka

Nie żyje polska aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska. O jej śmierci poinformowała rzeczniczka PiS. „Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską” – napisała Anita Czerwińska. Aktorka miała 87 lat. Była znana m.in. z seriali „Plebania”, „Czterdziestolatek” i „Gruby”. Artystka była związana m.in. z teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie.

„Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P” – napisała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Przyczyna śmierci aktorki nie została oficjalnie podana.

Artystka brała udział w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. W tym czasie również współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku Katarzyna Łaniewska została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim. Aktorka aktywnie angażowała się w popieranie działań partii Jarosława Kaczyńskiego.

Sklepy jednak zamknięte?

Otwarcie galerii handlowych wzbudza radość u jednych zaś wątpliwości u drugich. W okresie przedświątecznym w galeriach są tłum.Przed transmisją koronawirusa ma uchronić przestrzeganie zasad sanitarnych.

Premier ostrzegł, że jeśli zasady nie będą przestrzegane, rząd podejmie decyzję o zamknięciu danego sklepu bądź galerii. W jaki sposób odbędzie się weryfikacja tego, czy sklepy dostosowują się do epidemicznych zasad? Premier poinformował o odbywających się kontrolach sanepidu:

– W galeriach kontrolujemy i będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad – mówił premier podczas Q&A.

Jakie jest Wasze stanowisko odnośnie galerii, powinny być otwarte czy zamknięte?

Dzisiaj o 18:45 wszyscy włączmy telewizor

Polsat kolejny raz wyświetli na swojej antenie Mikołajkowy Blok Reklamowy, a całkowity dochód z tych reklam zostanie tradycyjnie przekazany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat. Stacja pilnie wzywa Polaków do udziału w akcji, wystarczy dzisiaj wieczorem włączyć telewizor.

– Mamy nadzieję, że dzisiaj wszyscy pomożemy świętemu Mikołajowi. Bądźmy świętymi Mikołajami. Jeśli my mu nie pomożemy, to on sobie nie poradzi i nie przywiezie wszystkim prezentów. A tutaj chodzi o duży prezent – pieniądze dla chorych dzieci na rehabilitacje i leczenie. Więc jest o co walczyć – tłumaczyła Dorota Gawryluk.

 Nie chcę wyprzedzać zdarzeń, ale oczywiście liczymy na to, że pobijemy rekord. To nie wynika tylko z naszych ambicji, ale z potrzeb Fundacji Polsat. Dzieci potrzebujących pomocy jest dużo więcej niż tych pieniędzy – mówiła Dorota Gawryluk.

Włączmy Polsat o 18:45!

Od dzisiaj duża zmiana dla Polaków

Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Wprowadzono zmiany w realizacji praktyk zawodowych.

Zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli praktyki zawodowe na studiach, które przygotowują osoby do nauczania dzieci i młodzieży, odbywają się w przedszkolach, szkołach i placówkach oświaty. Niedawno wprowadzono nowe przepisy.

Przypomnijmy, że wcześniej praktyki te nie mogły odbywać się na odległość, „ponieważ do kształcenia standaryzowanego nie mają zastosowania ogólne zasady odbywania praktyk zawodowych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”.

Obecnie ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa i czasowe zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania placówek oświaty odbycie praktyk nauczycielskich jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dlatego rząd zdecydował, że przepisy dotyczące tej kwestii muszą zostać uelastycznione.

Dzięki temu studenci będą mogli ukończyć swoje kształcenie w przewidzianym dla nich terminie. Przypomnijmy, że odbycie praktyk zawodowych jest jednym z warunków ukończenia szkoły wyższej.