Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 7 795 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:

mazowieckiego (946), wielkopolskiego (768), zachodniopomorskiego (749),pomorskiego (740), kujawsko-pomorskiego (712), śląskiego (601), łódzkiego (495), dolnośląskiego (477),warmińsko-mazurskiego (420), lubelskiego (355), małopolskiego (321), podlaskiego (277), podkarpackiego (232), lubuskiego (218), opolskiego (214), świętokrzyskiego (127).

143 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 422 320/ 32 844 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Andrzej Duda zareagował, nie mógł dłużej milczeć

Andrzej Duda zareagował na sprawę mężczyzny z Polski, którego karmienia zaprzestał szpital w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Podjęcie takich działań było konsekwencją ostatecznej decyzji o tym, by zaprzestać leczenia Polaka, który od ponad dwóch miesięcy pozostaje w śpiączce.

Andrzej Duda postanowił zareagować na sprawę Polaka i przekazał, by zająć się tą sprawą.

Część internautów pyta, dlaczego prezydent reaguje tak późno i dlaczego jego sekretarz zajmie się tym „dopiero jutro”, choć Polak został odłączony od aparatury nawadniającej i odżywiającej. Zapominają przy tym, iż wcześniej sprawą zajmowały się inne uprawnione do tego organy, jak MSZ. Jako że działania nie przyniosły oczekiwanych efektów, teraz do akcji wkracza prezydent.

Sprawą Polaka, który przebywa w brytyjskim szpitalu, od pewnego czasu żyją media. Wszystko za sprawa starań części rodziny mężczyzny, która chce walczyć, by mężczyznę przetransportowano do Polski. W internecie można znaleźć film, który zdaniem niektórych miałby być dowodem na to, że stan mężczyzny się poprawia.

ŚMIERĆ PODCZAS MORSOWANIA!

Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina (Kujawsko-pomorskie) – poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

W czasie gdy doszło do tragedii, część grupy morsów kąpała się w przeręblach skutego lodem jeziora, a część ogrzewała się przy ognisku.

Jeden z mężczyzn podjął próbę przepłynięcia pod lodem pomiędzy przeręblami oddalonymi o około 4 metry, ale utknął pod lodową taflą i nie wypłynął.

Pod lodem był około dwie godziny

Na miejsce skierowano trzy zastępy strażaków i grupę wodno-nurkową. Strażacy jeszcze przed przyjazdem nurków wykuli dodatkowe przeręble i wyciągnęli mężczyznę.

POWSTAŁ LEK NA COVID? JEST NIM SPRAY DO NOSA?

Badania na uniwersytecie stanowym Utah wykazały skuteczność leku SaNOtize na poziomie 99,9 proc.Z kolei prowadzone na uniwersytecie stanowym Kolorado testy na gryzoniach potwierdziły redukcję o 95 proc. obecności koronawirusa w organizmie w pierwszym dniu po zakażeniu. W Kanadzie i w innych krajach trwają już badania kliniczne substancji.

Po pomyślnym ukończeniu prób klinicznych producenci leku mają zamiar wystąpić o warunkowe dopuszczenie substancji do użytku, najpierw w Kanadzie, a później w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

“Należy o tym myśleć jako o efektywnej metodzie ochrony górnych dróg oddechowych, podobnej do dezynfekcji rąk, gdy chcemy chronić zewnętrzne części naszego ciała. Kiedy ludzie będą potencjalnie narażeni na zakażenie, użyją sprayu, by oczyścić swoje górne drogi oddechowe i zabić koronawirusa, nim ten spowoduje śmiertelną chorobę” – opisał działanie substancji odpowiedzialny za badania kliniczne w całej Europie Rob Wilson.

W walce z pandemią kluczowy jest program szczepień, ale jego przeprowadzanie wymaga czasu, dlatego ten prosty, bezpieczny i tani preparat pozwoli nam powrócić do “czegoś zbliżonego do normalnego życia”– dodał Wilson.

KRZYSZTOF “DIABLO” WŁODARCZYK TRAFIŁ ZA KRATKI!

W czwartek pojawiły się informacje o tym, że Krzysztof Włodarczyk trafił do więzienia. “Super Express” podał, że skazano go na pięć miesięcy kary za to, że złamał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

“Krzysiek miał sądowy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. Złamał go i teraz musi swoje odsiedzieć” – powiedział “Super Expressowi” promotor pięściarza Andrzej Wasilewski.

Jak dodał, Włodarczyk “trafił do aresztu na warszawskim Służewcu w ostatni piątek”.

Gazeta przypomina, że “zawirowań w życiu ‘Diablo’ ostatnio było więcej”.

Po wielu latach współpracy bokser rozstał się z trenerem Fiodorem Łapinem, pod wodzą którego sięgał po mistrzowskie pasy.

Ostatni raz w ringu Włodarczyk był widziany w listopadzie 2019 roku, gdy na gali w Zakopanem pokonał na punkty Taylora Mabikę. 39-latek to jeden z najlepszych polskich pięściarzy w XXI wieku.

Do ringu miał wrócić w pierwszych miesiącach tego roku: został wyznaczony przez Europejską Unię Boksu (EBU) do walki o mistrzostwo Europy w wadze junior ciężkiej.

Naprzeciw broniącego tytułu Irlandczyka Tommy’ego McCarthy’ego miał stanąć w lutym lub marcu.

GRZEGORZ SKAWIŃSKI CHOROWAŁ NA DEPRESJE!

– To naprawdę ciężka choroba, ale niedoceniana i niezrozumiana w społeczeństwie. Wiele osób ją bagatelizuje. Mówią: „mam depresję”, a tak naprawdę to są wkurzeni na rzeczywistość i nie mają ochoty na radosne zabawy. A za chwilę zły nastrój im mija. Tymczasem prawdziwa depresja paraliżuje całkowicie. To jest tak, że nic człowieka nie interesuje, że nie jest w stanie niczego z siebie dać innym – tłumaczy Grzegorz Skawiński.

Pandemia koronawirusa muzyk nie tylko nie koncertuje, ale także sprawiła, że stracił kilka ważnych osób w jego życiu. “Kilku znajomych i przyjaciół, to trudne do pojęcia, jak niewidzialny wróg zabija. Na szczęście moja o 14 lat starsza siostra i o siedem lat starszy brat nie zachorowali. Jestem z nimi bardzo emocjonalnie związany. Często się kontaktujemy, rozmawiając przez telefon, bo mieszkają daleko ode mnie” – mówi w rozmowie z dwutygodnikiem viva!

DRAMAT EDYTY GÓRNIAK!

Według doniesień “Na żywo” Edyta Górniak przeżywa właśnie rodzinny dramat. Zdzisław Jasik, który pracuje na co dzień jako taksówkarz miał koszmarny wypadek. Podczas jednego z kursów wjechała w niego młoda kobieta. Choć tak naprawdę nie jest jej biologicznym ojcem, to Edyta Górniak jest z nim niezwykle zżyta, męża swojej matki traktuje jak ojca i nazywa go “tatą”.

Ojczyma diwy przewieziono do szpitala, jednak nie wiadomo czy uda mu się powrócić do pełni sił, potrzebna będzie skomplikowana operacja.

DYSKOTEKI, BARY, PUBY WRACAJĄ?

Wiele wskazuje na to, że w najbliższy weekend lub zaraz po nim klienci będą mogli skorzystać z hoteli, siłowni czy restauracji, które zamknięte są, w zależności od obiektu, od kilku lub kilkunastu tygodni. Restrykcje nie zostały poluzowane; to sami przedsiębiorcy deklarują, że mają już dość trwania w zawieszeniu i wkładania resztek oszczędności w utrzymywanie przy życiu swoich firm.

W kraju bardzo popularna zrobiła się akcja “Otwieramy”. Niektóre restauracje i kluby będą czynne jeszcze w tym tygodniu, kolejne wznawiają działalność za kilka dni.

Rząd cały czas podkreśla, że obostrzenia w związku z pandemią obowiązują i branża gastronomiczna nadal jest zamknięta. Ale niektórzy przedsiębiorcy są w tak trudnej finansowej sytuacji, że komunikaty rządu nic już dla nich nie znaczą.

NISKA TEMPERATURA W CAŁEJ POLSCE!

Takiego mrozu nie było w Polsce od dawna. W nadchodzących dniach temperatura powietrza w niektórych częściach kraju będzie sięgała nawet -20 stopni Celsjusza. Już teraz na mapach pogodowych widać olbrzymi front, który zmierza w naszą stronę. – To jest wynik, który od kilkudziesięciu miesięcy nie był notowany na terenie naszego kraju.

Trzeba pamiętać, że takie wartości to nie jest anomalia. Choć przez ocieplenie klimatu widać, że takie temperatury notujemy rzadziej.

Po weekendzie będzie już cieplej. Ale temperatura jeszcze spadnie. – Patrząc na model GFS – jeden z modeli pogody długoterminowej, około 20-25 stycznia nadejdzie ochłodzenie. Temperatury znów mogą spaść do -20 st. C

BRUTALNIE ZAMORDOWANA 13 LATKA !

Zatrzymaliśmy osobę, która może mieć związek ze śmiercią 13-latki – potwierdziła PAP rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

Według nieoficjalnych informacji, zatrzymany to 15-letni znajomy ofiary, który przyznał się do popełnienia tej zbrodni. Patrycja zginęła w wyniku rany zadanej ostrym narzędziem. Nastolatka była w ciąży. Być może to było tłem kłótni ze znajomym.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska poinformowała w czwartek, że śledztwo, wszczęte w czwartek w piekarskim ośrodku zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach, dotyczy zabójstwa Patrycji ze szczególnym okrucieństwem, poprzez – jak podała prokuratura – “kilkunastokrotne ugodzenie jej nożem w okolice klatki piersiowej, brzucha, nogi, rąk oraz podcięcie nożem szyi, co doprowadziło do jej śmierci”

Chłopak, który przyznał się do zabicia 13-letniej Patrycji z Bytomia, nie podlega odpowiedzialności karnej, skończył 15 lat dzień po pozbawieniu dziewczyny życia – potwierdziła Polska Agencja Prasowa w prokuraturze i policji!

To może Cię zainteresować:  Skrócenie czasu pracy w tygodniu. Projekt ustawy jest już w Sejmie

POTĘŻNY WYBUCH W ZAKŁADACH NITROERG W BIERNIU!

Dziś przed południem w zakładach Nitroerg, zajmujących się wytwarzaniem materiałów wybuchowych doszło do eksplozji!

Na miejscu pracuje 15 zastępów strażackich. Z informacji, jakie mamy na teraz, wynika, że jedna osoba poniosła śmierć, a dwie doznały obrażeń – powiedziała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

do zdarzenia doszło na tzw. placu spalań, gdzie są składowane półprodukty do wytwarzania materiałów wybuchowych.

Mieszkańcy piszą w mediach społecznościowych, że wstrząs był odczuwalny także w innych śląskich miejscowościach – m.in. w oddalonych o ponad 20 kilometrów Wilamowicach czy Pszczynie – z relacji mieszkańców wynika, że trzęsło tam szybami w oknach i balkonami. W wielu miejscach w regionie było też słychać huk. “W Pszczynie też mega huk.. aż szybami trzęsło..”, “Gilowice. Też huk jakby coś poszło w powietrze” – opisują mieszkańcy. Według relacji lokalnego portalu “Bieruń – sprawy z twojego miasta” niektórym siła wybuchu wybiła szyby w oknach.

DRAMAT W USA! TYSIĄCE OSÓB ZMARŁO!

Do tej pory dobowa liczba zgonów wywołanych koronawirusem nie przekraczała w USA czterech tysięcy. Minionej doby ta bariera została przebita.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w ciągu ostatnich 24 godzin COVID-19 przyczynił się do śmierci 4470 Amerykanów. Jednoczenie odnotowano kolejnych 235 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2.

Dotychczas w USA odnotowano 22,9 mln przypadków zakażeń koronawirusem! Liczba zgonów w samym USA przekroczyła 381 tys.!

AFERA TAŚMOWA !

PiS decyzją Jarosława Kaczyńskiego rozwiązało struktury partyjne w Wałbrzychu! Wszystko w związku z aferą taśmową z udziałem lokalnych działaczy partii rządzącej. O rozwiązanie struktur zawnioskował szef KPRM Michał Dworczyk.

“Wszyscy jesteśmy tak samo pazerni jak ci w PO czy SLD. Mamy tylko różnych szefów” – taki fragment rozmów dolnośląskich działaczy PiS opublikowała wałbrzyska telewizja Dami 

Czego ty człowieku, k…, od nas oczekujesz? Prowokujesz – mówi Czyż na nagraniu opublikowanym przez telewizję Dami. – Jak to prowokuję? – pyta Łoziński.

– Ja doceniam, że jesteś odważny k… chłop i nie spier… jak reszta, ale nie prowokuj tam, gdzie cię nie potrzeba, bo, k…, człowieku, zniszczą cię. Do czego ci to potrzebne? (…) Nie działaj przeciwko, stań sobie, k…, stań sobie grzecznie z boku. Podpisałeś petycję, k…, a po co? Do czego? 10 osób was podpisze na 100? (…) i później do kogo się będą przypie… – mówi.

W trakcie rozmowy Janusz Czyż stwierdza, że nominacja Kamila Zielińskiego otrzymała akceptację Jarosława Kaczyńskiego i żadna petycja niczego nie zmieni. – Czuję się oszukany przez ciebie, bo nie na to liczyliśmy, stąd moje zaproszenie. (…) Życie ci niemiłe? – pyta z kolei Grzegorczyk.

– To było rozpatrywane od samej góry, k…, od samej góry. I powiedziane jest tak: masz robić tak, by było dobrze. I tyle. I nikt nam tu nie wejdzie – ani pani marszałek, a panią europoseł będziemy tylko zapraszać i nie będzie mogła mieszać (…) – stwierdza Czyż.

OJCIEC ZASTRZELIŁ SYNA! STRZELANINA W SKLEPIE BUDOWLANYM!

Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano. Policja miała zostać wezwana ok. godz. 8. Na miejscu pojawiło się od razu kilka radiowozów i dwie karetki pogotowia.

Informacje o zdarzeniu przekazała prokurator rejonowa w Oławie Renata Procyk-Jończyk. – Ojciec oddał strzał w kierunku syna – potwierdziła.

Śledczy informują jedynie, że ofiara była osobą dorosłą. Na miejscu trwają czynności policji pod nadzorem prokuratora.

Policja miała zostać wezwana ok. godz. 8. Na miejscu pojawiło się od razu kilka radiowozów i dwie karetki pogotowia.

Prokurator Renata Procyk-Jończyk z Prokuratury Rejonowej w Oławie przekazała, że podejrzany o zabójstwo 37-letniego syna ojciec przebywa w szpitalu. Według oceny lekarzy, jego stan zdrowia nie pozwala na to, aby prokurator poprowadził czynności. Procyk-Jończyk zapowiedziała, że gdy tylko będzie to możliwe, zostaną one podjęte.

Prokuratura przekazała także, że na razie nie są znane motywy działania ojca. Przekazano jednak, że wcześniej podejrzany mężczyzna został oskarżony o stosowanie gróźb karalnych wobec syna. Proces w tej sprawie nadal trwa.

Prokurator Radosław Żarkowski z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu przekazał, że do morderstwa doszło w sklepie, w którym pracował 37-latek. Ojciec strzelił do niego z broni czarnoprochowej. Nie potrzebował na nią pozwolenia.

Prokurator poinformował także, że po oddaniu strzału, ojciec się samookaleczył. We wtorek ma odbyć się sekcja zwłok 37-letniej ofiary.

BRUTALNE MORDERSTWO PSA!

W Siedlęcinie w powiecie karkonoskim nieznany sprawca zrzucił z wiaduktu kolejowego owczarka niemieckiego. Zgon zwierzęcia nastąpił w wyniku upadku z wysokości i nadziania się na wystające konary – podaje Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt.

– Zadzwoniła do nas kobieta, która spacerowała ze swoim pupilem i powiedziała, że pod wiaduktem kolejowym leży w śniegu zakrwawiony pies w typie owczarka – mówił w rozmowie z Onetem Konrad Kuźmiński, szef Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Za pomoc w ustaleniu sprawcy okrutnej zbrodni Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt wyznaczył 2,5 tys. zł nagrody. Sprawa jutro ma zostać zgłoszona na policję. – Szukamy bestii. Już spływają do nas informacje od okolicznych mieszkańców. Wszystkie będziemy weryfikować – oświadczył szef DIOZ
Za pomoc we wskazaniu sprawcy bądź właściciela psa wyznaczona została nagroda 2,5 tys. zł.

Jeżeli ktokolwiek ma jakieś informacje na temat tej sprawy prosimy o informowanie Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt!

JAK ZMIENIŁY SIĘ CENY PO WPROWADZENIU ‘PODATKU CUKROWEGO’?

Na wysokość opłaty (w przeliczeniu na litr napoju) składają się następujące części:

0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju albo za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej;

0,05 zł dodatkowo za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju;

0,10 zł dodatkowo w przypadku dodatku kofeiny lub tauryny.

Maksymalna wysokość opłaty wynosi 1,2 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju

Już niedługo we wszystkich sklepach zauważymy kolosalne zmiany dotyczące cen napoi w których znajduje się cukier!

Jak to wygląda w praktyce?

W ALDI 4.01.2021

Coca-cola, Fanta, Sprite, Pepsi 2l kosztowały 4,99 zł, Coca-cola 1 l kosztowała 3,69 zł, Coca-cola 0,5 l – 2,99 zł.

W ALDI 8.01.2021

Coca-cola 2l – 7,19 zł, Pepsi 2 l – 7,39 zł, Fanta 2 l – 6,89 zł, Coca-cola 1 l – 4,79 zł.

Drogo jest na stacjach benzynowych. 8 stycznia 2021 r. na jednej ze stacji w Katowicach cena 2-litrowej Pepsi wynosiła 11,99 zł!

W przypadku wielu produktów takich jak np. soczek “Kubuś” ceny nie ulegają zmianie… Natomiast zmienia się jakość produktu.

Co myślicie o tak wielkich zmianach cen ? Czy dzięki nim Polacy zaczną odżywiać się lepiej ?

REKOMPENSATY ZA POWIKŁANIA PO ZASZCZEPIENIU SIĘ NA KORONAWIRUSA!

-Zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia rekompensat w przypadku pojawienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych – powiedział na konferencji Adam Niedzielski.

“Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł – w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia” – powiedział dziś Niedzielski. Dodał, że odnosząc ten warunek do trwających szczepień, to jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tys. szczepień ma w ogóle potencjał by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania.

W Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

SKUTKI UBOCZNE SZCZEPIONKI MODERNY !

Zwykle przez skutki uboczne rozumie się niepożądane działanie leku, choć z samego wyrażenia takie znaczenie wprost nie wynika.

Klasyfikacja układów i narządów MedDRACzęstośćDziałanie niepożądane
zaburzenia krwi i układu chłonnegobardzo częstolimfadenopatia (powiększenie węzłów chłonnych
zaburzenia układu immunologicznegoczęstość nieznananadwrażliwość, anafilaksja
zaburzenia układu nerwowegobardzo częstoból głowy
zaburzenia układu nerwowegorzadkoostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego*
zaburzenia żołądka i jelitbardzo częstonudności/wymioty
zaburzenia skóry i tkanki podskórnejczęstowysypka
zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznejbardzo częstoból mięśni, ból stawów
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podaniabardzo częśtoból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze, gorączką, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podaniaczęstozaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia, wysypka w miejscu wstrzyknięcia
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podanianiezbyt częstoświąd w miejscu wstrzyknięcia
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podaniarzadkoobrzęk twarzy**

LEGENDA:

  1. bardzo często (≥1/10)
  2. często (≥1/100 do <1/10)
  3. niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100);
  4. rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000);
  5. bardzo rzadko (<1/10 000);
  6. częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

[*] w okresie obserwacji kontrolnej pod kątem bezpieczeństwa zgłoszono przypadki obwodowego porażenia nerwu twarzowego i trzech uczestników badania przyjmujących COVID-19 Vaccine Moderna oraz u jednego uczestnika z grupy przyjmującej placebo. U osób, którym podano szczepionkę zaburzenia pojawiły się po 22, 28 i 32 dniach od przyjęcia drugiej dawki

[**] zgłoszono dwa przypadki ciężkiego obrzęku twarzy u osób, które wcześniej otrzymały wstrzyknięcia wypełniaczy dermatologicznych. Skutek pojawił się odpowiednio po 1 i 2 dniach po szczepieniu.