Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 6 919 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:

mazowieckiego (890), wielkopolskiego (683), śląskiego (649), pomorskiego (582), zachodniopomorskiego (550), warmińsko-mazurskiego (549), kujawsko-pomorskiego (534), łódzkiego (393), lubelskiego (357), dolnośląskiego (336), podlaskiego (329), małopolskiego (280), lubuskiego (201), podkarpackiego (192), opolskiego (138), świętokrzyskiego (125).

131 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 106 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 337 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 450 747/34 141 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

POWRÓT DO SZKÓŁ!

Jeśli stabilizacja zakażeń będzie się utrzymywała na tym samym poziomie, to w ciągu najbliższych tygodni będziemy wnioskować do epidemiologów o opinię na temat powrotu do szkół przynajmniej maturzystów i ósmoklasistów – zapowiedział Minister Edukacji Przemysław Czarek

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki pytany był w TVP Info o poniedziałkowy powrót uczniów do szkół i sytuację epidemiczną w szkołach podstawowych po rozpoczęciu nauki stacjonarnej w klasach I-III. Szef resortu podkreślił, że 99,5 proc. szkół podstawowych pracowało we wtorek w trybie stacjonarnym. – To ponad 14,3 tys. szkół – podał Czarnek. Z danych resortu edukacji wynika, że w 16 podstawówkach w klasach I-III nauka prowadzona była w trybie zdalnym, a w 55 w trybie mieszanym.

Jeżeli sytuacja będzie stabilna, a dzienna liczba zakażeń będzie malała, będziemy mogli myśleć na temat powrotu kolejnych roczników do szkół. Chcielibyśmy, żeby w pierwszej kolejności wrócili ośmioklasiści i maturzyści – przekazał w dalszej części rozmowy Przemysław Czarnek.

’LUZOWANIE’ OBOSTRZEŃ.

Z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 231 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 443 804/33 698 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Obostrzenia obowiązujące w Polsce zostaną poluzowane już w najbliższych dniach? Jak mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej, rząd nie wyklucza, że „będą pewne zmiany” po fazie restrykcji ogłoszonej na najbliższe dwa tygodnie do końca stycznia. „Postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować” – powiedział.

Premier podkreślił, że jesteśmy w momencie, w którym trudno mówić o otwieraniu gospodarki szerzej. „Na pewno będziemy w najbliższych dniach pracować nad protokołami sanitarnymi – na wszelki wypadek, gdyby sytuacja się poprawiała, (…) umożliwiała jakieś uwolnienie, umożliwiała luzowanie tych restrykcji”

Strategia luzowania obostrzeń, nałożonych w związku z rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa, zakłada przede wszystkim szybki powrót do tradycyjnej nauki i otwarcie handlu – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Nasza strategia polega na przywracaniu tradycyjnej edukacji, a patrząc na różne branże gospodarki – wydaje się, że handel […], tam stosunkowo najmniejsze jest ryzyko” – powiedział Niedzielski 

Podkreślił, że „potencjalnie” największe ryzyko transmisji wirusa dotyczy branży gastronomicznej, siłowni i klubów fitness.

KULIG KTÓRY ZAKOŃCZYŁ SIĘ TRAGEDIĄ.

Dwie nastolatki zostały ranne, w tym jedna ciężko, po tym, jak w czasie kuligu pod Elblągiem wpadły na drzewo. Okoliczności wypadku badają policjanci – poinformował we wtorek Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej policji.

Do tego zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 18:00 w miejscowości Adamowo na terenie gminy Elbląg. 40-letni kierowca Renault Trafic urządził pseudo kulig, bo ciągnął na sznurku za samochodem trzy worki foliowe. Na nich podróżowało w sumie 6 osób (po dwie osoby na worku). 

Na zakręcie ostatnia para wypadła z drogi i uderzyła w drzewo. Obrażeń doznały dwie nastolatki. 15-latka z ciężkimi obrażeniami głowy walczy o życie w szpitalu. Jej 14-letnia koleżanka również trafiła do szpitala. Ma złamaną rękę. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Był trzeźwy. Okoliczności wypadku są wyjaśniane przez policjantów. Kierowca jest ojcem 15-latki.

„Pamiętajmy, że tak ekstremalne kuligi bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu. Obowiązujące przepisy ruchu drogowego kategorycznie zabraniają ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Tego typu kulig jest wykroczeniem, za które kierowca może zostać ukarany 500 złotowym mandatem i punktami karnymi przez policjanta lub jeszcze wyższą grzywną przez sąd.” – przypomina policja w specjalnym komunikacie.

ZARZUTY MANIPULACJI W TVP!

W czasie niedzielnego wydania „Wiadomości” TVP widzowie dowiedzieli się, że światowej sławy dziennik New York Times poświęcił działaniom polskiego rządu nieco uwagi. Przekazano, iż dziennikarz Alex Marshall przyjrzał się pomocy skierowanej do środowiska artystycznego.

Krótka wzmianka w głównym paśmie informacyjnym Telewizji Polskiej przedstawiła jednak nie do końca wartościowe merytorycznie wiadomości. Co prawda nie można zarzucić, że „Wiadomości” TVP podkoloryzowały rzeczywistość w jednym z punktów: New York Times naprawdę wspomniał Polskę wśród wymienianych krajów oferujących pomoc artystom w czasie pandemii.

– New York Times wymienia Polskę wśród 8 krajów, w tym czterech z Europy, które najhojniej pomogły sektorowi kultury podczas pandemii koronawirusa – powiedział w czasie „Wiadomości” TVP emitowanych w niedzielę 17 stycznia 2021 r. Michał Adamczyk.

O artykule zamieszczonym w amerykańskim dzienniku wspomniano w ostatnim wydaniu „Wiadomości” TVP. Widzowie telewizji publicznej dowiedzieli się, że rządowe wsparcie artystów zostało docenione na świecie. – „New York Times” wymienia Polskę wśród 8 krajów, w tym czterech z Europy, które najhojniej pomogły sektorowi kultury podczas pandemii koronawirusa – zapowiedział materiał Michał Adamczyk. Tymczasem w tekście Alexa Marshalla nie ma ani słowa o najlepszych krajach, nie jest to również żaden ranking. Dziennikarz „NYT” przygotował po prostu przegląd rozwiązań wsparcia dla branży kulturalnej zastosowanych w ośmiu różnych krajach świata. Czytelnicy mogli przeczytać m.in. że w Wielkiej Brytanii pracę tylko w muzeach straciło ponad 4000 osób a brak odpowiedniej infrastruktury w Brazylii sprawił, że udało się rozdysponować jedynie 40 proc. z deklarowanych wcześniej ponad 560 mln dolarów pomocy.

INFORMACJA O SZCZEPIENIU!

To bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którzy nie byli pewni, czy mogą zarejestrować się na szczepienia nieco wcześniej. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że liczy się jedynie rok urodzenia.

– Seniorze. Przy rejestracji na szczepienie przeciw #COVID19 brany jest pod uwagę rok urodzenia, a nie miesiąc czy dzień. Jeśli więc kończysz 80 lat w grudniu, to już teraz możesz zapisać się na szczepienie – czytamy.

Wszyscy, którzy mają 80 lat lub więcej, mogą zapisywać się na szczepienie już od 15 stycznia. Szczegółowa instrukcja widnieje na rządowej stronie.

CO JEŻELI MASZ 70-79 LAT?

– Masz 70 –79 lat? Na szczepienie umawiasz się od 22 stycznia. Szczepienia obu tych grup seniorów zaczną się 25 stycznia. Pozostali obywatele od 15 stycznia mogą zgłosić swoją chęć zaszczepienia się i poczekać na wystawienie e-skierowania – podaje gov.pl

MORAWIECKI ZABRAŁ DZIECI NA SANKI!

„Zima w ostatnich latach jakby odpuściła, więc tym bardziej cieszą takie chwile z dzieciakami. Sanki łączą pokolenia” – napisał Mateusz Morawiecki pod zamieszczonym filmikiem na którym widać dzieci Premiera. Na filmiku można dostrzec również innych ludzi.

W sieci natychmiast zawrzało. Internauci zaczęli licznie komentować nagranie. Jedni wypominali premierowi kolejno kwestie takie jak to, że podjął decyzję o zamknięciu stoków narciarskich, zatrzymał dzieci w domach na czas ferii czy pozwala swoim dzieciom na jazdę w ryzykownych warunkach. 

Co uważacie o tej sprawie?

GODZINA POLICYJNA W 13 KRAJACH EUROPEJSKICH!

Aż w 13 państwach europejskich postanowiono wprowadzić godzinę policyjną! W Polsce pojawił się taki pomysł tuż przed sylwestrem.

Opinia publiczna na temat godziny policyjnej nie była traktowana poważnie. Wiele osób żartowało, że impreza „przeciągnie się” do 6 rano. Wiele osób obawia się, iż w obecnej sytuacji w Europie, godzina Policyjna w Polsce może zacząć obowiązywać już wkrótce. Myślicie, że w najbliższych dniach będzie obowiązywać nas godzina policyjna ?

W tych krajach godzina policyjna już obowiązuje! :

w Niemczech: jedynie w niektórych landach, np. w Bawarii od 21.00 do 5.00

w Czechach: od 21.00 do 5.00

we Francji: od 18.00 do 6.00

w Hiszpanii: godzina policyjna zaczyna się między 22.00 a 24.00 i kończy między 5.00 a 7.00, to zależy od regionu

w Belgii: od 22.00 do 6.00 w Walonii, a od 24.00 do 5.00 we Flandrii

na Łotwie: od 22.00 do 5.00 od piątku wieczorem do niedzieli rano

w Luksemburgu: od 23.00 do 6.00

w Rumunii: od 23.00 do 6.00

Włochy: od 22.00 do 5.00

Słowenia: od 21.00 do 6.00

Węgry: od 20.00 do 5.00

SZCZEPIENIA WSTRZYMANE!

Polski rząd czeka na nowy harmonogram dostaw do Polski szczepionki produkowanej przez firmę Pfizer. Do czasu jego otrzymania wstrzymuje transport 330 tys. dawek dla grupy zero.

Większość szpitali dostać miało w poniedziałek tylko tyle szczepionki przeciw COVID-19, ile potrzebuje dla osób, które mają otrzymać drugą dawkę, oraz pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Mnóstwo ludzi (m.in. nauczyciele) musi poczekać na przyjęcie pierwszej dawki.

BRZĘCZEK ODWOŁANY!

Jerzy Brzęczek przestał pełnić obowiązki trenera reprezentacji Polski – ogłosił PZPN. – Z bolącym sercem muszę potwierdzić tę wiadomość. Więcej szczegółów podam w czwartek podczas konferencji – powiedział Interii prezes PZPN-u Zbigniew Boniek.

Na stronie PZPN-u pojawił się komunikat, w którym możemy przeczytać: „Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że z dniem 18 stycznia 2021 roku selekcjoner Jerzy Brzęczek przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski. – Chciałbym podziękować trenerowi Brzęczkowi za dotychczasową pracę z naszą kadrą narodową – powiedział prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

APEL MORAWIECKIEGO DO PRZEDSIĘBIORCÓW!

– I ja chciałbym, aby te branży mogły zostać w końcu otwarte – mówi morawiecki. Podkreślił jednak, że sytuacja wciąż jest bardzo trudna. Zaapelował, aby wszyscy trzymali się jednak rygorów.

– Konsekwencje zgodne są z dziś obowiązującym stanem prawnym – zaznaczył premier. – Tych, którzy łamią przepisy, czekają kary do 30 tys. zł. W przypadku wielu przedsiębiorców zadziałało to jak kubeł zimnej wody. Poprzez Sanepid będziemy realizować plan kontroli i egzekwować przepisy. Musimy utrzymywać te rygory, aby wirus nie rozlał się po całym społeczeństwie – podkreśl premier.

WŁAMANIE NA KONTO SUSKIEGO? WYCIEKŁY NAGIE ZDJĘCIA SZARZYŃSKIEJ?!

Kolejny włam na twitterowe konto polityka Prawa i Sprawiedliwości! Tym razem ofiarą stał się Marek Suski. Na koncie posła zamieszczono kilka wpisów, sugerujących, że polityk jest ofiarą „molestowania seksualnego”, którego miałaby się dopuszczać radna Porozumienia Ewa Szarzyńska. W kolejnym z wpisów zamieszczono zdjęcia półnagiej radnej, które miał otrzymywać Suski. Te same zdjęcia znalazły się na instagramowym koncie radnej. Po niecałej godzinie zostały skasowane.

Zachowanie niektórych kobiet jest niedopuszczalne i przekracza wszelkie moralne granice. W tej sytuacji jestem zmuszony przedstawić swoje dowody, aby powstrzymać molestowanie seksualne wobec mnie. Już po kilku dniach zacząłem otrzymywać od niej zdjęcia o charakterze intymnym. Wielokrotnie wzywałem do zaprzestania prześladowań, ale niestety te działania nie przyniosły rezultatu. Jestem zmuszony powstrzymać molestowanie seksualne – Napisano na koncie twitterowym Suskiego

Takie wulgarne zachowanie osoby publicznej jest niedopuszczalne. Nie zdziwiłbym się, gdyby taką rozwiązłość seksualną wykazywali politycy w KO lub w otoczeniu Marty Lempart. Będę wykorzystywał wszystkie moje polityczne możliwości, będę zwracał się osobiście do Kaczyńskiego, żeby Szarzyńska już nigdy nie pojawiła się na polskiej scenie politycznej. Dziś opublikowała na Instagram, nowe zdjęcia – Napisano dalej.

To nie są moje zdjęcia, nie mam takich w telefonie, nigdy podobnych nie robiłam – powiedziała portalowi tvp.info Ewa Szarzyńska, radna Porozumienia w Mogilnie. 

ŚMIERĆ PODCZAS MORSOWANIA!

Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina (Kujawsko-pomorskie) – poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

W czasie gdy doszło do tragedii, część grupy morsów kąpała się w przeręblach skutego lodem jeziora, a część ogrzewała się przy ognisku.

Jeden z mężczyzn podjął próbę przepłynięcia pod lodem pomiędzy przeręblami oddalonymi o około 4 metry, ale utknął pod lodową taflą i nie wypłynął.

Pod lodem był około dwie godziny

Na miejsce skierowano trzy zastępy strażaków i grupę wodno-nurkową. Strażacy jeszcze przed przyjazdem nurków wykuli dodatkowe przeręble i wyciągnęli mężczyznę.

POWSTAŁ LEK NA COVID? JEST NIM SPRAY DO NOSA?

Badania na uniwersytecie stanowym Utah wykazały skuteczność leku SaNOtize na poziomie 99,9 proc.Z kolei prowadzone na uniwersytecie stanowym Kolorado testy na gryzoniach potwierdziły redukcję o 95 proc. obecności koronawirusa w organizmie w pierwszym dniu po zakażeniu. W Kanadzie i w innych krajach trwają już badania kliniczne substancji.

Po pomyślnym ukończeniu prób klinicznych producenci leku mają zamiar wystąpić o warunkowe dopuszczenie substancji do użytku, najpierw w Kanadzie, a później w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

“Należy o tym myśleć jako o efektywnej metodzie ochrony górnych dróg oddechowych, podobnej do dezynfekcji rąk, gdy chcemy chronić zewnętrzne części naszego ciała. Kiedy ludzie będą potencjalnie narażeni na zakażenie, użyją sprayu, by oczyścić swoje górne drogi oddechowe i zabić koronawirusa, nim ten spowoduje śmiertelną chorobę” – opisał działanie substancji odpowiedzialny za badania kliniczne w całej Europie Rob Wilson.

W walce z pandemią kluczowy jest program szczepień, ale jego przeprowadzanie wymaga czasu, dlatego ten prosty, bezpieczny i tani preparat pozwoli nam powrócić do “czegoś zbliżonego do normalnego życia”– dodał Wilson.

KRZYSZTOF “DIABLO” WŁODARCZYK TRAFIŁ ZA KRATKI!

W czwartek pojawiły się informacje o tym, że Krzysztof Włodarczyk trafił do więzienia. “Super Express” podał, że skazano go na pięć miesięcy kary za to, że złamał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

“Krzysiek miał sądowy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. Złamał go i teraz musi swoje odsiedzieć” – powiedział “Super Expressowi” promotor pięściarza Andrzej Wasilewski.

To może Cię zainteresować:  Eksplozja w Przewodowie. Niemcy reagują!!!

Jak dodał, Włodarczyk “trafił do aresztu na warszawskim Służewcu w ostatni piątek”.

Gazeta przypomina, że “zawirowań w życiu ‘Diablo’ ostatnio było więcej”.

Po wielu latach współpracy bokser rozstał się z trenerem Fiodorem Łapinem, pod wodzą którego sięgał po mistrzowskie pasy.

Ostatni raz w ringu Włodarczyk był widziany w listopadzie 2019 roku, gdy na gali w Zakopanem pokonał na punkty Taylora Mabikę. 39-latek to jeden z najlepszych polskich pięściarzy w XXI wieku.

Do ringu miał wrócić w pierwszych miesiącach tego roku: został wyznaczony przez Europejską Unię Boksu (EBU) do walki o mistrzostwo Europy w wadze junior ciężkiej.

Naprzeciw broniącego tytułu Irlandczyka Tommy’ego McCarthy’ego miał stanąć w lutym lub marcu.

GRZEGORZ SKAWIŃSKI CHOROWAŁ NA DEPRESJE!

– To naprawdę ciężka choroba, ale niedoceniana i niezrozumiana w społeczeństwie. Wiele osób ją bagatelizuje. Mówią: „mam depresję”, a tak naprawdę to są wkurzeni na rzeczywistość i nie mają ochoty na radosne zabawy. A za chwilę zły nastrój im mija. Tymczasem prawdziwa depresja paraliżuje całkowicie. To jest tak, że nic człowieka nie interesuje, że nie jest w stanie niczego z siebie dać innym – tłumaczy Grzegorz Skawiński.

Pandemia koronawirusa muzyk nie tylko nie koncertuje, ale także sprawiła, że stracił kilka ważnych osób w jego życiu. “Kilku znajomych i przyjaciół, to trudne do pojęcia, jak niewidzialny wróg zabija. Na szczęście moja o 14 lat starsza siostra i o siedem lat starszy brat nie zachorowali. Jestem z nimi bardzo emocjonalnie związany. Często się kontaktujemy, rozmawiając przez telefon, bo mieszkają daleko ode mnie” – mówi w rozmowie z dwutygodnikiem viva!

DRAMAT EDYTY GÓRNIAK!

Według doniesień “Na żywo” Edyta Górniak przeżywa właśnie rodzinny dramat. Zdzisław Jasik, który pracuje na co dzień jako taksówkarz miał koszmarny wypadek. Podczas jednego z kursów wjechała w niego młoda kobieta. Choć tak naprawdę nie jest jej biologicznym ojcem, to Edyta Górniak jest z nim niezwykle zżyta, męża swojej matki traktuje jak ojca i nazywa go “tatą”.

Ojczyma diwy przewieziono do szpitala, jednak nie wiadomo czy uda mu się powrócić do pełni sił, potrzebna będzie skomplikowana operacja.

DYSKOTEKI, BARY, PUBY WRACAJĄ?

Wiele wskazuje na to, że w najbliższy weekend lub zaraz po nim klienci będą mogli skorzystać z hoteli, siłowni czy restauracji, które zamknięte są, w zależności od obiektu, od kilku lub kilkunastu tygodni. Restrykcje nie zostały poluzowane; to sami przedsiębiorcy deklarują, że mają już dość trwania w zawieszeniu i wkładania resztek oszczędności w utrzymywanie przy życiu swoich firm.

W kraju bardzo popularna zrobiła się akcja “Otwieramy”. Niektóre restauracje i kluby będą czynne jeszcze w tym tygodniu, kolejne wznawiają działalność za kilka dni.

Rząd cały czas podkreśla, że obostrzenia w związku z pandemią obowiązują i branża gastronomiczna nadal jest zamknięta. Ale niektórzy przedsiębiorcy są w tak trudnej finansowej sytuacji, że komunikaty rządu nic już dla nich nie znaczą.

NISKA TEMPERATURA W CAŁEJ POLSCE!

Takiego mrozu nie było w Polsce od dawna. W nadchodzących dniach temperatura powietrza w niektórych częściach kraju będzie sięgała nawet -20 stopni Celsjusza. Już teraz na mapach pogodowych widać olbrzymi front, który zmierza w naszą stronę. – To jest wynik, który od kilkudziesięciu miesięcy nie był notowany na terenie naszego kraju.

Trzeba pamiętać, że takie wartości to nie jest anomalia. Choć przez ocieplenie klimatu widać, że takie temperatury notujemy rzadziej.

Po weekendzie będzie już cieplej. Ale temperatura jeszcze spadnie. – Patrząc na model GFS – jeden z modeli pogody długoterminowej, około 20-25 stycznia nadejdzie ochłodzenie. Temperatury znów mogą spaść do -20 st. C

BRUTALNIE ZAMORDOWANA 13 LATKA !

Zatrzymaliśmy osobę, która może mieć związek ze śmiercią 13-latki – potwierdziła PAP rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

Według nieoficjalnych informacji, zatrzymany to 15-letni znajomy ofiary, który przyznał się do popełnienia tej zbrodni. Patrycja zginęła w wyniku rany zadanej ostrym narzędziem. Nastolatka była w ciąży. Być może to było tłem kłótni ze znajomym.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska poinformowała w czwartek, że śledztwo, wszczęte w czwartek w piekarskim ośrodku zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach, dotyczy zabójstwa Patrycji ze szczególnym okrucieństwem, poprzez – jak podała prokuratura – “kilkunastokrotne ugodzenie jej nożem w okolice klatki piersiowej, brzucha, nogi, rąk oraz podcięcie nożem szyi, co doprowadziło do jej śmierci”

Chłopak, który przyznał się do zabicia 13-letniej Patrycji z Bytomia, nie podlega odpowiedzialności karnej, skończył 15 lat dzień po pozbawieniu dziewczyny życia – potwierdziła Polska Agencja Prasowa w prokuraturze i policji!

POTĘŻNY WYBUCH W ZAKŁADACH NITROERG W BIERNIU!

Dziś przed południem w zakładach Nitroerg, zajmujących się wytwarzaniem materiałów wybuchowych doszło do eksplozji!

Na miejscu pracuje 15 zastępów strażackich. Z informacji, jakie mamy na teraz, wynika, że jedna osoba poniosła śmierć, a dwie doznały obrażeń – powiedziała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

do zdarzenia doszło na tzw. placu spalań, gdzie są składowane półprodukty do wytwarzania materiałów wybuchowych.

Mieszkańcy piszą w mediach społecznościowych, że wstrząs był odczuwalny także w innych śląskich miejscowościach – m.in. w oddalonych o ponad 20 kilometrów Wilamowicach czy Pszczynie – z relacji mieszkańców wynika, że trzęsło tam szybami w oknach i balkonami. W wielu miejscach w regionie było też słychać huk. “W Pszczynie też mega huk.. aż szybami trzęsło..”, “Gilowice. Też huk jakby coś poszło w powietrze” – opisują mieszkańcy. Według relacji lokalnego portalu “Bieruń – sprawy z twojego miasta” niektórym siła wybuchu wybiła szyby w oknach.

DRAMAT W USA! TYSIĄCE OSÓB ZMARŁO!

Do tej pory dobowa liczba zgonów wywołanych koronawirusem nie przekraczała w USA czterech tysięcy. Minionej doby ta bariera została przebita.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w ciągu ostatnich 24 godzin COVID-19 przyczynił się do śmierci 4470 Amerykanów. Jednoczenie odnotowano kolejnych 235 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2.

Dotychczas w USA odnotowano 22,9 mln przypadków zakażeń koronawirusem! Liczba zgonów w samym USA przekroczyła 381 tys.!

AFERA TAŚMOWA !

PiS decyzją Jarosława Kaczyńskiego rozwiązało struktury partyjne w Wałbrzychu! Wszystko w związku z aferą taśmową z udziałem lokalnych działaczy partii rządzącej. O rozwiązanie struktur zawnioskował szef KPRM Michał Dworczyk.

“Wszyscy jesteśmy tak samo pazerni jak ci w PO czy SLD. Mamy tylko różnych szefów” – taki fragment rozmów dolnośląskich działaczy PiS opublikowała wałbrzyska telewizja Dami 

Czego ty człowieku, k…, od nas oczekujesz? Prowokujesz – mówi Czyż na nagraniu opublikowanym przez telewizję Dami. – Jak to prowokuję? – pyta Łoziński.

– Ja doceniam, że jesteś odważny k… chłop i nie spier… jak reszta, ale nie prowokuj tam, gdzie cię nie potrzeba, bo, k…, człowieku, zniszczą cię. Do czego ci to potrzebne? (…) Nie działaj przeciwko, stań sobie, k…, stań sobie grzecznie z boku. Podpisałeś petycję, k…, a po co? Do czego? 10 osób was podpisze na 100? (…) i później do kogo się będą przypie… – mówi.

W trakcie rozmowy Janusz Czyż stwierdza, że nominacja Kamila Zielińskiego otrzymała akceptację Jarosława Kaczyńskiego i żadna petycja niczego nie zmieni. – Czuję się oszukany przez ciebie, bo nie na to liczyliśmy, stąd moje zaproszenie. (…) Życie ci niemiłe? – pyta z kolei Grzegorczyk.

– To było rozpatrywane od samej góry, k…, od samej góry. I powiedziane jest tak: masz robić tak, by było dobrze. I tyle. I nikt nam tu nie wejdzie – ani pani marszałek, a panią europoseł będziemy tylko zapraszać i nie będzie mogła mieszać (…) – stwierdza Czyż.

OJCIEC ZASTRZELIŁ SYNA! STRZELANINA W SKLEPIE BUDOWLANYM!

Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano. Policja miała zostać wezwana ok. godz. 8. Na miejscu pojawiło się od razu kilka radiowozów i dwie karetki pogotowia.

Informacje o zdarzeniu przekazała prokurator rejonowa w Oławie Renata Procyk-Jończyk. – Ojciec oddał strzał w kierunku syna – potwierdziła.

Śledczy informują jedynie, że ofiara była osobą dorosłą. Na miejscu trwają czynności policji pod nadzorem prokuratora.

Policja miała zostać wezwana ok. godz. 8. Na miejscu pojawiło się od razu kilka radiowozów i dwie karetki pogotowia.

Prokurator Renata Procyk-Jończyk z Prokuratury Rejonowej w Oławie przekazała, że podejrzany o zabójstwo 37-letniego syna ojciec przebywa w szpitalu. Według oceny lekarzy, jego stan zdrowia nie pozwala na to, aby prokurator poprowadził czynności. Procyk-Jończyk zapowiedziała, że gdy tylko będzie to możliwe, zostaną one podjęte.

Prokuratura przekazała także, że na razie nie są znane motywy działania ojca. Przekazano jednak, że wcześniej podejrzany mężczyzna został oskarżony o stosowanie gróźb karalnych wobec syna. Proces w tej sprawie nadal trwa.

Prokurator Radosław Żarkowski z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu przekazał, że do morderstwa doszło w sklepie, w którym pracował 37-latek. Ojciec strzelił do niego z broni czarnoprochowej. Nie potrzebował na nią pozwolenia.

Prokurator poinformował także, że po oddaniu strzału, ojciec się samookaleczył. We wtorek ma odbyć się sekcja zwłok 37-letniej ofiary.

BRUTALNE MORDERSTWO PSA!

W Siedlęcinie w powiecie karkonoskim nieznany sprawca zrzucił z wiaduktu kolejowego owczarka niemieckiego. Zgon zwierzęcia nastąpił w wyniku upadku z wysokości i nadziania się na wystające konary – podaje Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt.

– Zadzwoniła do nas kobieta, która spacerowała ze swoim pupilem i powiedziała, że pod wiaduktem kolejowym leży w śniegu zakrwawiony pies w typie owczarka – mówił w rozmowie z Onetem Konrad Kuźmiński, szef Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Za pomoc w ustaleniu sprawcy okrutnej zbrodni Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt wyznaczył 2,5 tys. zł nagrody. Sprawa jutro ma zostać zgłoszona na policję. – Szukamy bestii. Już spływają do nas informacje od okolicznych mieszkańców. Wszystkie będziemy weryfikować – oświadczył szef DIOZ
Za pomoc we wskazaniu sprawcy bądź właściciela psa wyznaczona została nagroda 2,5 tys. zł.

Jeżeli ktokolwiek ma jakieś informacje na temat tej sprawy prosimy o informowanie Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt!

JAK ZMIENIŁY SIĘ CENY PO WPROWADZENIU ‘PODATKU CUKROWEGO’?

Na wysokość opłaty (w przeliczeniu na litr napoju) składają się następujące części:

0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju albo za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej;

0,05 zł dodatkowo za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju;

0,10 zł dodatkowo w przypadku dodatku kofeiny lub tauryny.

Maksymalna wysokość opłaty wynosi 1,2 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju

Już niedługo we wszystkich sklepach zauważymy kolosalne zmiany dotyczące cen napoi w których znajduje się cukier!

Jak to wygląda w praktyce?

W ALDI 4.01.2021

Coca-cola, Fanta, Sprite, Pepsi 2l kosztowały 4,99 zł, Coca-cola 1 l kosztowała 3,69 zł, Coca-cola 0,5 l – 2,99 zł.

W ALDI 8.01.2021

Coca-cola 2l – 7,19 zł, Pepsi 2 l – 7,39 zł, Fanta 2 l – 6,89 zł, Coca-cola 1 l – 4,79 zł.

Drogo jest na stacjach benzynowych. 8 stycznia 2021 r. na jednej ze stacji w Katowicach cena 2-litrowej Pepsi wynosiła 11,99 zł!

W przypadku wielu produktów takich jak np. soczek “Kubuś” ceny nie ulegają zmianie… Natomiast zmienia się jakość produktu.

Co myślicie o tak wielkich zmianach cen ? Czy dzięki nim Polacy zaczną odżywiać się lepiej ?

REKOMPENSATY ZA POWIKŁANIA PO ZASZCZEPIENIU SIĘ NA KORONAWIRUSA!

-Zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia rekompensat w przypadku pojawienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych – powiedział na konferencji Adam Niedzielski.

“Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł – w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia” – powiedział dziś Niedzielski. Dodał, że odnosząc ten warunek do trwających szczepień, to jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tys. szczepień ma w ogóle potencjał by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania.

W Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

SKUTKI UBOCZNE SZCZEPIONKI MODERNY !

Zwykle przez skutki uboczne rozumie się niepożądane działanie leku, choć z samego wyrażenia takie znaczenie wprost nie wynika.

Klasyfikacja układów i narządów MedDRACzęstośćDziałanie niepożądane
zaburzenia krwi i układu chłonnegobardzo częstolimfadenopatia (powiększenie węzłów chłonnych
zaburzenia układu immunologicznegoczęstość nieznananadwrażliwość, anafilaksja
zaburzenia układu nerwowegobardzo częstoból głowy
zaburzenia układu nerwowegorzadkoostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego*
zaburzenia żołądka i jelitbardzo częstonudności/wymioty
zaburzenia skóry i tkanki podskórnejczęstowysypka
zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznejbardzo częstoból mięśni, ból stawów
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podaniabardzo częśtoból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze, gorączką, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podaniaczęstozaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia, wysypka w miejscu wstrzyknięcia
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podanianiezbyt częstoświąd w miejscu wstrzyknięcia
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podaniarzadkoobrzęk twarzy**

LEGENDA:

  1. bardzo często (≥1/10)
  2. często (≥1/100 do <1/10)
  3. niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100);
  4. rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000);
  5. bardzo rzadko (<1/10 000);
  6. częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

[*] w okresie obserwacji kontrolnej pod kątem bezpieczeństwa zgłoszono przypadki obwodowego porażenia nerwu twarzowego i trzech uczestników badania przyjmujących COVID-19 Vaccine Moderna oraz u jednego uczestnika z grupy przyjmującej placebo. U osób, którym podano szczepionkę zaburzenia pojawiły się po 22, 28 i 32 dniach od przyjęcia drugiej dawki

[**] zgłoszono dwa przypadki ciężkiego obrzęku twarzy u osób, które wcześniej otrzymały wstrzyknięcia wypełniaczy dermatologicznych. Skutek pojawił się odpowiednio po 1 i 2 dniach po szczepieniu.