Informacje o koronawirusie w Polsce


Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 5 864 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw:

mazowieckiego (950), wielkopolskiego (549), pomorskiego (523), śląskiego (493), kujawsko-pomorskiego (482), zachodniopomorskiego (396), dolnośląskiego (338), łódzkiego (335), warmińsko-mazurskiego (326), lubelskiego (318), małopolskiego (265), podlaskiego (251), lubuskiego (178), podkarpackiego (150), opolskiego (100), świętokrzyskiego (82).

128 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 53 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 250 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 508 674/37 082 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

WIEMY CO POWIEDZIAŁ RYSZARD KOTYS SWOJEJ „PLANOWEJ” KOLEŻANCE.

Ryszard Kotys zmarł 28 stycznia po ciężkiej chorobie, miał 88 lat. Wiadomość o śmierci aktora znanego z serialu Świat według Kiepskich poruszyła fanów. W rozmowie z Polsat News Renata Pałys ujawniła, co usłyszała od swojego kolegi.

– Myślę, że ta rola mu nie ciążyła. Kiedyś mi powiedział, że żyje tylko dla tego serialu.

Polacy nie wyobrażali sobie, że wspaniały aktor może odejść z serialu. Plotki na ten temat były dementowane już dwa lata temu. Sam Ryszard Kotys również był bardzo związany z pracą na planie Kiepskich.

Serialowa żona Mariana Paździocha dopiero po jego śmierci w rozmowie z Polsatem News ujawniła, co takiego powiedział jej kiedyś aktor. Te słowa poruszają do głębi.

TE SŁOWA PIOTRA ŻYŁY ROZBAWIŁY CAŁĄ POLSKĘ!

Po kwalifikacjach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen Piotr Żyła udzielił niecodziennego wywiadu na łamach TVP. Sportowiec zdradził plany skoczków na wieczór. 

Dziennikarze TVP Sport rozmawiali z Piotrem Żyłą tuż po tym, jak ten skoczył w Willingen. Pytany o dobre wyniki kolegów i swój, Żyła odpowiedział od razu: – Ja nie wiem, co się stanęło. Fajnie, że miałem ciąga, bo tak inaczej bym chyba przydzwonił w bule.

Dziennikarz dopytywał też Żyłę o jego niedawne stwierdzenie, że „kto wygrywa kwalifikacje, ten stawia”. W tym wypadku padłoby na Andrzeja Stękałę.

No, będzie stawiał, będzie stawiał Jędruś. Jeszcze tylko jeden został i resztę… Oj, oj, ja nie wiem. (…). Do monopolowego i do hotelu, nie? – mówił rozbawiony Żyła.

Po zakończeniu kwalifikacji w Willingen w minicyklu Willingen Six Piotr Żyła mógł być z siebie dumny. Skoczek zajął wysokie miejsce, ale cieszył się też z sukcesów swoich kolegów. Eliminacje wygrał Andrzej Stękała, a Klemens Murańka pobił dotychczasowy rekord skoczni.

NAGŁY ZWROT AKCJI W SPRAWIE TRAGICZNEGO WESELA!

Wesele, które w sobotę 23 stycznia odbyło się w Lublinie, zakończyło się wyjątkowo tragicznie. W pewnym momencie przed lokalem, w którym odbywała się impreza, doszło do awantury i przepychanki. 50-letni weselnik został uderzony, a następnie upadł na kostkę brukową. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

Nagły zwrot akcji w sprawie śmierci 50-letniego gościa na weselu w Lublinie. Początkowo w sprawie zatrzymany został 25-letni Karol S., pan młody. Okazuje się jednak, że to nie on odpowiada za spowodowanie śmierci mężczyzny, a inny weselnik – 44-letni Paweł L., doskonale znany miejscowej policji.

Mężczyzna został już zatrzymany i usłyszał już zarzuty. Policja informuje, że 44-latek to wielokrotny recydywista. Mężczyzna odpowie także, za groźby wobec kobiety.

Paweł L. uderzył pokrzywdzonego w twarz, powodując jego upadek i uderzenie o twarde podłoże. Mężczyzna doznał rany głowy, co skutkowało zgonem. Paweł L. usłyszał zarzut dotyczący bezpośredniego narażenia na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Kolejny zarzuty dotyczy gróźb kierowanych pod adresem jednej z kobiet, bawiących się na weselu – przekazała Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie

PREMIER MORAWIECKI PRZEDSTAWIA „NOWY POLSKI ŁAD”

„Nowy polski ład to nasz plan na czas po pandemii, w którym będą przedstawione przede wszystkim zamierzenia inwestycyjne i propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego” – napisał premier na swoim profilu na Facebooku. Szef rządu dodał, że będzie chciał jak najlepiej zaadaptować go do rzeczywistości, w której przedsiębiorcy boją się inwestować z wielu różnych powodów m.in. dlatego, że potracili klientów czy rynki zbytu. Chciałbym, aby w to miejsce weszły inwestycje państwowe i samorządowei „

W planie rządu są też rozwiązania dla małych przedsiębiorców, w tym: ulga konsolidacyjna, ulga na prototypy, podwyższony do 2 mln euro limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego, łatwiejszy dostęp do finansowania venture capital, ryczałt dla przychodów zagranicznych i program społecznego powrotu kapitału.

Dla średnich firm przewidziano ulgi na automatyzację i robotyzację produkcji. Plan Morawieckiego zakłada też możliwość korzystania jednocześnie z ulgi IP-BOX i ulgi B+R. Dotychczas skarbówka nie pozwalała przedsiębiorcom na łączenie tych dwóch ulg – zwraca uwagę dziennik.

Jak czytamy, duże firmy będą mogły natomiast skorzystać z ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników oraz paszportu VIP. O statusie VIP resort przedsiębiorczości mówił jesienią 2020 r. Ma dotyczyć firm planujących inwestycje co najmniej za 1 mld zł i zatrudnienie minimum 1 tys. osób lub chcących reinwestować, a już zatrudniających 3 tys. osób. Zagwarantuje szybką ścieżkę obsługi – od pozwolenia na budowę przez wsparcie relokacji pracowników i legalizację pobytu.

Zapewne na fali sukcesu 500 plus rząd chce zaproponować też kilka nowych propozycji dla rodzin. W ramach Nowego Polskiego Ładu – jak opisuje „Puls Biznesu” – zapowiada m.in.:

  1. bezpłatny dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży;
  2. wsparcie w urzędach pracy dla młodych matek przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym;
  3. poszerzenie programu Maluch+;
  4. finansowana przez państwo szczepionka na HPV, czyli wirusa powodującego raka szyjki macicy;
  5. promowanie wielodzietnej i tradycyjnej rodziny w kampaniach społecznych.

Utworzony ma zostać Instytut na rzecz Rodziny i Demografii, którego zadaniem będzie wdrażanie polityki prorodzinnej – informuje dziennik.

DECYZJA W SPRAWIE OBOSTRZEŃ!

Konferencja Adama Niedzielskiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg odbyła się w czwartek, 28 stycznia. Minister zdrowia przekazał szczegóły odnośnie sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju i obowiązujących obostrzeń.

Adam Niedzielski poinformował, że wszystkie obecne obostrzenia obowiązujące do 31 stycznia zostaną przedłużone o kolejne 2 tygodnie i będą obowiązywały do 14 lutego.

Minister zdrowia poinformował, że jedynymi zmianami jakie nastąpią od 1 lutego dotyczą otwarcia galerii handlowych i galerii sztuki oraz muzeów z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego tj. 1 osoba na 15 m kw. oraz zakrywanie ust i nosa. Zniesiono także godziny dla seniorów.

Minister przypomniał o liczbie zakażeń w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. O restrykcjach wprowadzanych w tych krajach, a także w pozostałych państwach europejskich.

– Mamy więc złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno spodziewać się, że Polska pozostanie zieloną wyspą na tle Europy – przestrzegł minister.

– Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje – poinformował minister Niedzielski. – Wszystkie reguły dotyczące zgromadzeń publicznych, imprez i przekraczania granicy pozostają bez zmian – dodał.

POMOC DLA NAUCZYCIELI? MINISTER EDUKACJI MÓWI WIĘCEJ!

W najbardziej popularnym pakiecie PiS planowane są nowe wytyczne. Popularne „500 plus” mogą dostać także nauczyciele. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podjął decyzję ws. pomocy dla osób, które prowadzą zdalne nauczanie. Chodzi o 500 złotych, które nauczyciele mogą otrzymać od Ministerstwa Edukacji i Nauki na poprawienie jakości nauczania.

Minister podkreślił, że zakup sprzętu będzie objęty przez szeroki katalog różnego rodzaju elektroniki. – W tym katalogu, który dotyczy bonu dla nauczycieli, znajdują się sprzęty, które wymieniliśmy wcześniej, a także te postulowane przez związki i nauczycieli – tłumaczył Przemysław Czarnek i dodał, że MEN będzie podejmował kolejne działania w celu poprawy sytuacji związanej ze zdalnym nauczaniem.

To może Cię zainteresować:  Bestialstwo Rosjan nie ma granic. Wstrząsające obrazki z Ukrainy

Czy uważacie, że pomoc nauczycielom jest potrzebna w czasach nauczania zdalnego?

Radny PiS potrącił kobiete na pasach!

Do wypadku z udziałem polityka PiS doszło tuż przed minionymi świętami Bożego Narodzenia. Kierujący samochodem osobowym Artur Mazurkiewicz potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych starszą kobietę. 83-latka trafiła do szpitala.

Tomasz Rurarz, prokurator rejonowy w Skarżysku-Kamiennej, powiedział w rozmowie z portalem Onet, że badanie krwi Artura Mazurkiewicza zostało przeprowadzone dwie godziny po wypadku. Badanie wykazało, że w krwi radnego było 0,47 promila alkoholu. Ze względu na to, że próbka została pobrana w pewnym odstępie czasu od zdarzenia, śledczy powołali biegłego, który oceni, ile alkoholu znajdowało się w organizmie radnego w momencie wypadku.

Jak przekonywał radny PiS, w chwili zdarzenia nie pozostawał on w stanie nietrzeźwości. Artur Mazurkiewicz przyznał, że do wypadku doszło z jego winy i publicznie przeprosił poszkodowaną kobietę. Jednocześnie podkreślił, że skieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia wobec portali informacyjne i osób, które przekazały, że prowadził pod wpływem alkoholu.

– Jeszcze tego samego dnia odwiedziłem ją w szpitalu i dopytywałem o jej stan zdrowia. Z tego co wiem, po badaniach została ona zwolniona ze szpitala – przekazał w swoim oświadczeniu Artur Mazurkiewicz.

Artur Mazurkiewicz poparł swoje oświadczenie informacją, że funkcjonariusze w czasie badania trzeźwości wykorzystywali kilka alkomatów, które wykazywały błędne działanie. W związku z tym radny miał zażądać badania krwi.

– Każdy z nich podczas badania nie podawał wyniku, lecz wykazywały błędy. Łącznie dmuchałem w alkomat kilkanaście razy. W związku z tym, że wśród kilkunastu prób pojawił się wynik pozytywny, zażądałem badania krwi, które odbyło się w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku – podkreślił polityk.

Artur Mazurkiewicz poparł swoje oświadczenie informacją, że funkcjonariusze w czasie badania trzeźwości wykorzystywali kilka alkomatów, które wykazywały błędne działanie. W związku z tym radny miał zażądać badania krwi.

– Każdy z nich podczas badania nie podawał wyniku, lecz wykazywały błędy. Łącznie dmuchałem w alkomat kilkanaście razy. W związku z tym, że wśród kilkunastu prób pojawił się wynik pozytywny, zażądałem badania krwi, które odbyło się w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku – podkreślił polityk.

NAUCZYCIELKA UPRAWIAŁA SEKS Z 14 LATKIEM!

Na pół roku więzienia i pół roku prac społecznych skazał w poniedziałek łomżyński sąd byłą nauczycielkę jednej ze szkół w gminie Zbójna (Podlaskie), oskarżoną o uprowadzenie – wbrew woli jego rodziców – i kilkukrotne obcowanie płciowe z 14-latkiem. Wyrok nie jest prawomocny.

Ponadto kobieta ma zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 metrów do nieletniego i kontaktowania się z nim w jakikolwiek sposób przez 3 lata. Sąd orzekł także, że przez 7 lat nie może wykonywać zawodu nauczyciela. Ponadto ma zapłacić nastolatkowi 15 tys. zł tytułem nawiązki.

35-latka dobrowolnie poddała się karze.

Według Kodeksu karnego, kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze od 2 do 12 lat więzienia.

PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI KOBE BRYANT’A!

Rok temu świat obiegła tragiczna informacja.. W wypadku lotniczym zginął jeden z najlepszych koszykarzy w historii.

Helikopter którym przemieszczał się Kobe wraz ze swoją córką Gianną i 7 innymi osobami, był na pokładzie helikoptera, który o 9:06 czasu lokalnego wystartował z lotniska im. Johna Wayne’a w hrabstwie Orange. Po około 40 minutach lotu śmigłowiec rozbił się na wzgórzach w Calabasas i zajął się ogniem. O 9:47 o zdarzeniu zostały poinformowane służby lokalne. Żadna z osób znajdujących się na pokładzie nie przeżyła katastrofy.

Do dokumentów i zapisów komunikatów radiowych ujawnionych w śledztwie w środę dotarła agencja Associated Press.

Wynika z nich, że pilot Ara Zobayan informował kontrolerów ruchu lotniczego, że unosi helikopter na wysokość około 1200 metrów nad poziomem morza, aby przedostać się ponad poziom gęstych tego dnia chmur. W rzeczywistości maszyna traciła wysokość i z wielką szybkością zbliżała się do zbocza na północny zachód od Los Angeles, o które ostatecznie się rozbiła. Wdowa po Bryancie domaga się „kilkuset milionów dolarów” Wdowa po Kobem… czytaj dalej » W raporcie amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu stwierdzono, ze Zobayan „źle rozumiał” wysokość, na jakiej się znajduje. Jak zaznaczono, do dezorientacji pilota dochodzi w warunkach ograniczonej widoczności. Lecieli na trening córki Bryanta W dalszej części publikacji AP przypomina że, na około 45 minut przed startem feralnego lotu Zobayan wysłał do kontrolerów wiadomość, w której twierdził, że „pogoda jest OK”. Maszyna z nim, Bryantem, jego córką Gianną i sześcioma innymi osobami wystartowała z lotniska Johna Wayne’a w kalifornijskim hrabstwie Orange krótko po godzinie 9 rano 26 stycznia. Niespełna godzinę później miała wylądować na północ od Los Angeles, gdzie Giannę czekał koszykarski trening.

OPIEKUNKA NAKŁANIAŁA 5 LATKĘ DO MALTRETOWANIA ZWIERZĘCIA!

Do dramatycznego zdarzenia doszło w gminie Białopole w powiecie chełmskim. 22-letnia kobieta, zamiast opiekować się 5-letnim dzieckiem, zachęcała je do znęcania się nad zwierzęciem. Co więcej, nagrywała całą sytuację i podzieliła się nią z obserwatorami w serwisie Instagram.

-Nagranie jest tym bardziej szokujące, że sprawcą jest mała dziewczynka, a autorem osoba pełnoletnia, to 22-latka, niebędąca właścicielem kota, która nie dość, że nie przerwała tego aktu, to wręcz zachęcała dziecko do dalszego znęcania się nad zwierzęciem, jednocześnie śmiejąc się z całej sytuacji, a następnie publikując nagranie na Instagramie – skomentował Jarosław Kryszczuk, komendant Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt.

– To żałosne, ale kobieta spodziewała się chyba pochwał i lajków – dodał działacz.

Rodzice dziewczynki byli bardzo zaskoczeni wizytą policjantów. – Policjanci pojawili się pod wskazanym adresem w czwartek wieczorem. W domu wszyscy byli zdziwieni powodem interwencji. Z wyjaśnień rodziców dziewczynki wynikało, że 5-latką opiekowała się 22-letnia kuzynka – mówi komisarz Ewa Czyż z chełmskiej komendy policji. – Nic nie wskazywało na to, że kotu dzieje się krzywda, była miska z jedzeniem, zabawki itp. Mimo to policjanci sporządzili stosową dokumentację.

Kotka jest już bezpieczna w domu tymczasowym, odwiedziła klinikę weterynaryjną, gdzie została przebadana od czubków uszu po końcówkę ogona.

Z obserwacji inspektorów kotka odczuwa dyskomfort i ból w obrębie kręgosłupa – co może być efektem siadania dziecka. W stosunku do człowieka jest delikatnie nieufna, zachowuje dystans, chociaż wykazuje zainteresowanie, pozwala się głaskać, jednak odczuwa lęk przy braniu jej na ręce.

– Sprawa 5-latki trafi do sądu dla nieletnich – mówi kom. Ewa Czyż. Jednocześnie policjanci prowadzą postępowanie w sprawie zachowana opiekunki dziewczynki.

ZMIANY W 500+

Od 2021 zmieniły się okresy rozliczeniowe programu 500+. Będzie trzeba o nich pamiętać. Jeśli się je przegapi, starci się należne pieniądze. Aby tak się nie stało, trzeba złożyć dokumenty najpóźniej do 30 czerwca. Co ważne, im później złożony zostanie wniosek, tym później otrzyma się wypłaty.

Za tydzień, 1 lutego, rusza nowy nabór wniosków – powiedziała Marlena Maląg podczas poniedziałkowego wystąpienia. – Do tej pory wydaliśmy na program 500+ 134 mld zł – zaznaczyła.

Najpierw zostanie uruchomiona droga elektroniczna. Złożyć wniosek będzie można przez:

portal [email protected]

bankowość elektroniczną, 

portal PUE ZUS.

Potrzebny do tego jest Profil Zaufany. 

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli podczas osobistej wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia.