Informacje o koronawirusie w Polsce


Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 2 503 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (440), pomorskiego (243), kujawsko-pomorskiego (219), dolnośląskiego (202), małopolskiego (182), zachodniopomorskiego (182), wielkopolskiego (150), śląskiego (131), podkarpackiego (116), łódzkiego (113), lubuskiego (91), podlaskiego (82), warmińsko-mazurskiego (82), lubelskiego (69), świętokrzyskiego (63), opolskiego (44).

94 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 515 889/37 222 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

MORAWIECKI KOMENTUJE INTERWENCJE POLICJI W RYBNIKU!

W nocy z soboty na niedzielę około 150 policjantów interweniowało w sprawie otwartego klubu Face 2 Face w Rybniku. W pewnym momencie doszło do przepychanek. Funkcjonariusze użyli wtedy pałek, grantów hukowych, ręcznych miotaczy gazu oraz oddali strzały ostrzegawcze z broni gładkolufowej.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek, 1 lutego, odwiedził firmę Zarys w Zabrzu. W trakcie wizyty mówił m.in. o perturbacjach ze szczepionkami, wsparciu dla przedsiębiorców, ale również odpowiadał na pytania zadane online przez dziennikarzy. Jedno z nich dotyczyło komentarza na temat interwencji policji w klubie Face2Face w Rybniku.

– Trzeba przestrzegać reguł – stwierdził krótko polityk. Następnie premier został zapytany także o to, czy interwencja policjantów w Rybniku nie była zbyt zdecydowana.

 -Drodzy przedsiębiorcy, ja rozumiem tę irytację. Ale odwołam się do publikacji w magazynie „Nature”, gdzie pojawiają się branże, w których pojawia się duża liczba zakażeń – powiedział premier.

Co myślicie o otwieraniu tego rodzaju branży w obecnym czasie?

DZIENNIKARZ TVP SKRYTYKOWAŁ DECYZJE TK!

Michał Cholewiński już od sześciu lat związany jest z TVP Info. W październiku dziennikarz podczas programu „Serwis Info” zdecydował się wygłosić swoje krótkie oświadczenie ws. decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Ja nie rozumiem, i to jest moje oświadczenie, nie rozumiem, dlaczego Trybunał Konstytucyjny w tym czasie rozedrgania, poważnych, innych problemów w Polsce, ale także zaniepokojenia wielu ludzi, podjął tę sprawę. Dlaczego zdecydował się i dopuszczono do tego, żeby to orzeczenie zapadło akurat w tym momencie – mówił.

Na zniknięcie Michała Cholewińskiego uwagę zwrócili internauci. Portal Onet ustalił, że nie tylko on zniknął ale jego żona również. (także zatrudniona w TVP)

Wg. portalu Onet, Jacek Kurski postanowił ukarać oboje zmniejszeniem pensji i usunięciem z głównych programów TVP.

Onet ustalił, że to wystąpienie nie uszło mu płazem. Szef TVP Jacek Kurski zdecydował o degradacji Cholewińskiego. Dziennikarz oraz jego żona Agata Biały-Cholewińska — także zatrudniona w TVP — dostali propozycję nie do odrzucenia: przeniesienie do niszowej TVP Polonia oraz zmniejszenie zarobków. Według naszych informacji nie przyjęli jeszcze nowych warunków, bo są na zwolnieniach. Ekipa Kurskiego liczy na to, że oboje odejdą z telewizji. – pisze Onet

Co myślicie o takiej sytuacji?

KSIĄDZ WYGONIŁ WOLONTARIUSZKE SPOD KOŚCIOŁA!

„Diabelska organizacja!” – krzyczy i tupie nogą ksiądz, który przegonił wolontariuszkę WOŚP z chodnika przed kościołem pw. św. Szczepana w Krakowie. „Wara stąd” – usłyszała od duchownego.

„Diabelska organizacja! Won stąd!” – krzyczał kapłan na placu Axentowicza. Do zdarzenia doszło bezpośrednio przed kościołem św. Szczepana w Krakowie. Nagranie udostępniono na Facebooku.

Ksiądz powtarzał „Won stąd!” i „Wara!”. Na filmie widać, że wolontariuszka próbuje się sprzeciwić, ale jest nachalnie przez duchownego przeganiana. Ksiądz nawiązał też do telewizji TVN, którą nazwał „diabolistyczną”, a samą organizację WOŚP – „diabelską”.

Co myślicie o tej sytuacji?

Już dzisiaj uderzą siarczyste mrozy oraz intensywne opady śniegu

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, ostrzegające przed silnymi mrozami. Alert dotyczy województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego. Alerty obejmują też część województw: podlaskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Ostrzeżenia będą obowiązywać od niedzielnego wieczora do wtorku rano. W wymienionych regionach kraju temperatury mogą spaść nawet do – 20 st. C.

Meteorolodzy przewidują, że silne mrozy wystąpią także w części województwa mazowieckiego oraz w województwie lubelskim. Temperatura minimalna wyniesie tam – 15 st. C.

W ostrzeżeniach IMGW możemy także przeczytać, że w Polsce wystąpią wyjątkowo intensywne opady śniegu. W aż kilkunastu północnych powiatach województwa pomorskiego aż do wtorku rano będzie padał śnieg. Tempo opadów będzie znaczne, ponieważ przyrost pokrywy śnieżnej miejscami sięgnie 15 cm.

Czeka nas zmiana w 500+? Mówi się o 1500+

Podwyżka 500 plus ma przekonać wyborców, zszokowanych zmianą ustawy aborcyjnej. Posłowie proponują, by świadczenie rodzinne zostało podniesione trzykrotnie.

Posłowie proponują tymczasem, by świadczenie zostało podniesione i to trzykrotnie. Jednak podwyżka nie obejmie wszystkich rodzin. Sprawdź, kogo miałaby dotyczyć. 

1500+ – dla kogo?
500 zł miesięcznie przysługuje obecnie na każde dziecko do 18. roku życia – niezależnie od tego, jakie dochody osiągają rodzice. Świadczenie wychowawcze jest więc powszechne. 

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Planowania Rodziny postulują, by świadczenie podnieść do 1500 zł miesięcznie na dziecko. W ten sposób państwo miałoby pomóc rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem – pisze „Fakt”, który dotarł do oficjalnego pisma w tej sprawie. 

Ma to być odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uniemożliwia aborcję także w sytuacji znacznych wad płodu.

W kontekście wyroku Trybunału należy zwiększyć zaangażowanie państwa w zakresie wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Proponujemy rozważenie podwyższenia wysokości świadczenia „Rodzina 500+” na rzecz dzieci niepełnosprawnych do kwoty 1500 zł lub alternatywnie zwiększyć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego do wysokości 2000 zł – czytamy w stanowisku zespołu.

Tylko dzisiaj w Biedronce można za darmo zgarnąć Fajniaki

Biedronka rozdaje za darmo Fajniaki. Żeby dostać jednego dla siebie, wystarczy 31 stycznia 2021, w pierwszą w tym roku niedzielę handlową, wybrać się do sieci sklepów na zakupy i wydać w niej co najmniej 89 zł.

Zgodnie z regulaminem promocji, wybierając się do sklepu, musimy wziąć ze sobą kartę „Moja Biedronka”. Następnie możemy już wrzucać produkty do naszego koszyka. By cieszyć się darmowym pluszakiem, wartość rzeczy powinna wynieść minimum 89 złotych. Będąc przy kasie, pamiętajmy o zeskanowaniu karty.

Warto jeszcze pamiętać o kilku dodatkowych zasadach. Darmowa maskotka przypada na jeden paragon na minimum 89 złotych. Należy jednak wiedzieć, że w tę kwotę nie mogą wliczać się wyroby alkoholowe, tytoniowe, doładowania, karty podarunkowe, płatność za usługi oraz preparaty do początkowego żywienia niemowląt.

W Akcji Promocyjnej biorą udział maskotki Gang Fajniaków, aktualnie dostępne w Sklepach Biedronka. Organizator zastrzega, że ilość Produktów Promocyjnych w ramach Akcji Promocyjnej jest ograniczona, a dostępność poszczególnych Produktów Promocyjnych może się różnić w poszczególnych Sklepach Biedronka.

PLANY HOŁOWNI DOTYCZĄCE RELACJI Z KOŚCIOŁEM!

Zlikwidowanie funkcji kapelanów w instytucjach państwowych, sprawdzenie przez NIK przepływów pieniężnych między państwem a Kościołem, uzależnienie nauczania religii od decyzji rady rodziców – to propozycję ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni na uregulowanie relacji z Kościołem.


Zdecydowanie zbyt wielu z nas, także katolików, ma dziś poczucie, że istnieje „taśma produkcyjna” między Episkopatem a państwem PiS. Poczucie, że rząd kupuje sobie Episkopat wcielając w życie jego postulaty, a Episkopat płaci mu za to rozcieńczaniem Ewangelii polityką. – powiedział Szymon Hołownia.

Eksperci Instytutu Strategie 2050 przygotowali kompleksowy plan rozłączenia więzi, jakie dziś splatają państwo i Kościół katolicki.

 

Najważniejsze założenia planu to:

  1. Przygotowanie „Kodeksu Dobrych Praktyk”, który pomoże ograniczyć szkodliwy obyczaj, jakim są występy funkcjonariuszy publicznych w czasie uroczystości religijnych, na przykład na Jasnej Górze.
  2. Szczegółowy audyt przeprowadzony przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie przepływów finansowych pomiędzy instytucjami państwa, a instytucjami Kościoła.
  3. Ostateczne zakończenie rozliczeń finansowych pomiędzy państwem a kościołem i innymi związkami wyznaniowymi na podstawie tzw. ustaw Bieruta.
  4. Likwidacja Funduszu Kościelnego. W jego miejsce – odpis podatkowy od podatku PIT w wysokości ok. 0,3-0,5% albo podwyższenie wysokości darowizny na cele kultu religijnego, którą można odpisać od podatku PIT lub CIT.
  5. Kontrola samorządów nad cennikami usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych w miejscowościach, w których nie ma cmentarza komunalnego.
  6. Likwidacja funkcji etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna.
  7. Zlecenie Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporządzenie kompleksowego raportu dotyczącego pedofilii wśród duchownych i wsparcie jej działań, wraz z powołaniem specjalnej grupy prokuratorów w Prokuraturze Krajowej współpracującej z ekspertami.
  8. O wymiarze i sposobie nauczania religii w szkole powinna decydować Rada Rodziców wraz z samorządem uczniowskim i pedagogami w danej szkole, a nie państwo czy biskup.
  9. Obniżenie do 15. roku życia wieku, w którym uczeń może zadecydować sam, czy chce uczęszczać na lekcje religii
  10. Lekcje etyki powinny być docelowo obowiązkowe, a ocena z religii nie powinna być uwzględniana na świadectwie szkolnym ani wliczana do średniej ocen.

Szczególny jest kontekst, w którym dziś przedstawiamy nasz plan rozplątywania relacji między państwem a Kościołem. Bo dziś jesteśmy wściekli. Różnią nas dziś poglądy na temat aborcji, łączy poczucie skrajnego upokorzenia. PiS, który obiecywał troskę o ludzi zdradził swoich wyborców i wszystkich Polaków. To co dziś robi to nie „obrona życia” Polaków, a jego politycznego życia. Panie Kaczyński, czas zamordyzmu, nieliczenia się z ludźmi, czas polityki obsesji się kończy. – zakończył spotkanie Szymon Hołownia.

Co myślicie o pomyśle Hołowni?

DECYZJA W SPRAWIE OBOSTRZEŃ!

Konferencja Adama Niedzielskiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg odbyła się w czwartek, 28 stycznia. Minister zdrowia przekazał szczegóły odnośnie sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju i obowiązujących obostrzeń.

Adam Niedzielski poinformował, że wszystkie obecne obostrzenia obowiązujące do 31 stycznia zostaną przedłużone o kolejne 2 tygodnie i będą obowiązywały do 14 lutego.

Minister zdrowia poinformował, że jedynymi zmianami jakie nastąpią od 1 lutego dotyczą otwarcia galerii handlowych i galerii sztuki oraz muzeów z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego tj. 1 osoba na 15 m kw. oraz zakrywanie ust i nosa. Zniesiono także godziny dla seniorów.

Minister przypomniał o liczbie zakażeń w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. O restrykcjach wprowadzanych w tych krajach, a także w pozostałych państwach europejskich.

– Mamy więc złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno spodziewać się, że Polska pozostanie zieloną wyspą na tle Europy – przestrzegł minister.

– Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje – poinformował minister Niedzielski. – Wszystkie reguły dotyczące zgromadzeń publicznych, imprez i przekraczania granicy pozostają bez zmian – dodał.

POMOC DLA NAUCZYCIELI? MINISTER EDUKACJI MÓWI WIĘCEJ!

W najbardziej popularnym pakiecie PiS planowane są nowe wytyczne. Popularne „500 plus” mogą dostać także nauczyciele. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podjął decyzję ws. pomocy dla osób, które prowadzą zdalne nauczanie. Chodzi o 500 złotych, które nauczyciele mogą otrzymać od Ministerstwa Edukacji i Nauki na poprawienie jakości nauczania.

Minister podkreślił, że zakup sprzętu będzie objęty przez szeroki katalog różnego rodzaju elektroniki. – W tym katalogu, który dotyczy bonu dla nauczycieli, znajdują się sprzęty, które wymieniliśmy wcześniej, a także te postulowane przez związki i nauczycieli – tłumaczył Przemysław Czarnek i dodał, że MEN będzie podejmował kolejne działania w celu poprawy sytuacji związanej ze zdalnym nauczaniem.

Czy uważacie, że pomoc nauczycielom jest potrzebna w czasach nauczania zdalnego?

Radny PiS potrącił kobiete na pasach!

Do wypadku z udziałem polityka PiS doszło tuż przed minionymi świętami Bożego Narodzenia. Kierujący samochodem osobowym Artur Mazurkiewicz potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych starszą kobietę. 83-latka trafiła do szpitala.

Tomasz Rurarz, prokurator rejonowy w Skarżysku-Kamiennej, powiedział w rozmowie z portalem Onet, że badanie krwi Artura Mazurkiewicza zostało przeprowadzone dwie godziny po wypadku. Badanie wykazało, że w krwi radnego było 0,47 promila alkoholu. Ze względu na to, że próbka została pobrana w pewnym odstępie czasu od zdarzenia, śledczy powołali biegłego, który oceni, ile alkoholu znajdowało się w organizmie radnego w momencie wypadku.

Jak przekonywał radny PiS, w chwili zdarzenia nie pozostawał on w stanie nietrzeźwości. Artur Mazurkiewicz przyznał, że do wypadku doszło z jego winy i publicznie przeprosił poszkodowaną kobietę. Jednocześnie podkreślił, że skieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia wobec portali informacyjne i osób, które przekazały, że prowadził pod wpływem alkoholu.

– Jeszcze tego samego dnia odwiedziłem ją w szpitalu i dopytywałem o jej stan zdrowia. Z tego co wiem, po badaniach została ona zwolniona ze szpitala – przekazał w swoim oświadczeniu Artur Mazurkiewicz.

Artur Mazurkiewicz poparł swoje oświadczenie informacją, że funkcjonariusze w czasie badania trzeźwości wykorzystywali kilka alkomatów, które wykazywały błędne działanie. W związku z tym radny miał zażądać badania krwi.

– Każdy z nich podczas badania nie podawał wyniku, lecz wykazywały błędy. Łącznie dmuchałem w alkomat kilkanaście razy. W związku z tym, że wśród kilkunastu prób pojawił się wynik pozytywny, zażądałem badania krwi, które odbyło się w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku – podkreślił polityk.

Artur Mazurkiewicz poparł swoje oświadczenie informacją, że funkcjonariusze w czasie badania trzeźwości wykorzystywali kilka alkomatów, które wykazywały błędne działanie. W związku z tym radny miał zażądać badania krwi.

– Każdy z nich podczas badania nie podawał wyniku, lecz wykazywały błędy. Łącznie dmuchałem w alkomat kilkanaście razy. W związku z tym, że wśród kilkunastu prób pojawił się wynik pozytywny, zażądałem badania krwi, które odbyło się w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku – podkreślił polityk.

NAUCZYCIELKA UPRAWIAŁA SEKS Z 14 LATKIEM!

Na pół roku więzienia i pół roku prac społecznych skazał w poniedziałek łomżyński sąd byłą nauczycielkę jednej ze szkół w gminie Zbójna (Podlaskie), oskarżoną o uprowadzenie – wbrew woli jego rodziców – i kilkukrotne obcowanie płciowe z 14-latkiem. Wyrok nie jest prawomocny.

Ponadto kobieta ma zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 metrów do nieletniego i kontaktowania się z nim w jakikolwiek sposób przez 3 lata. Sąd orzekł także, że przez 7 lat nie może wykonywać zawodu nauczyciela. Ponadto ma zapłacić nastolatkowi 15 tys. zł tytułem nawiązki.

35-latka dobrowolnie poddała się karze.

Według Kodeksu karnego, kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze od 2 do 12 lat więzienia.

PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI KOBE BRYANT’A!

Rok temu świat obiegła tragiczna informacja.. W wypadku lotniczym zginął jeden z najlepszych koszykarzy w historii.

Helikopter którym przemieszczał się Kobe wraz ze swoją córką Gianną i 7 innymi osobami, był na pokładzie helikoptera, który o 9:06 czasu lokalnego wystartował z lotniska im. Johna Wayne’a w hrabstwie Orange. Po około 40 minutach lotu śmigłowiec rozbił się na wzgórzach w Calabasas i zajął się ogniem. O 9:47 o zdarzeniu zostały poinformowane służby lokalne. Żadna z osób znajdujących się na pokładzie nie przeżyła katastrofy.

Do dokumentów i zapisów komunikatów radiowych ujawnionych w śledztwie w środę dotarła agencja Associated Press.

Wynika z nich, że pilot Ara Zobayan informował kontrolerów ruchu lotniczego, że unosi helikopter na wysokość około 1200 metrów nad poziomem morza, aby przedostać się ponad poziom gęstych tego dnia chmur. W rzeczywistości maszyna traciła wysokość i z wielką szybkością zbliżała się do zbocza na północny zachód od Los Angeles, o które ostatecznie się rozbiła. Wdowa po Bryancie domaga się „kilkuset milionów dolarów” Wdowa po Kobem… czytaj dalej » W raporcie amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu stwierdzono, ze Zobayan „źle rozumiał” wysokość, na jakiej się znajduje. Jak zaznaczono, do dezorientacji pilota dochodzi w warunkach ograniczonej widoczności. Lecieli na trening córki Bryanta W dalszej części publikacji AP przypomina że, na około 45 minut przed startem feralnego lotu Zobayan wysłał do kontrolerów wiadomość, w której twierdził, że „pogoda jest OK”. Maszyna z nim, Bryantem, jego córką Gianną i sześcioma innymi osobami wystartowała z lotniska Johna Wayne’a w kalifornijskim hrabstwie Orange krótko po godzinie 9 rano 26 stycznia. Niespełna godzinę później miała wylądować na północ od Los Angeles, gdzie Giannę czekał koszykarski trening.

OPIEKUNKA NAKŁANIAŁA 5 LATKĘ DO MALTRETOWANIA ZWIERZĘCIA!

Do dramatycznego zdarzenia doszło w gminie Białopole w powiecie chełmskim. 22-letnia kobieta, zamiast opiekować się 5-letnim dzieckiem, zachęcała je do znęcania się nad zwierzęciem. Co więcej, nagrywała całą sytuację i podzieliła się nią z obserwatorami w serwisie Instagram.

To może Cię zainteresować:  Potężny wybuch. Kłęby dymu nad miastem

-Nagranie jest tym bardziej szokujące, że sprawcą jest mała dziewczynka, a autorem osoba pełnoletnia, to 22-latka, niebędąca właścicielem kota, która nie dość, że nie przerwała tego aktu, to wręcz zachęcała dziecko do dalszego znęcania się nad zwierzęciem, jednocześnie śmiejąc się z całej sytuacji, a następnie publikując nagranie na Instagramie – skomentował Jarosław Kryszczuk, komendant Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt.

– To żałosne, ale kobieta spodziewała się chyba pochwał i lajków – dodał działacz.

Rodzice dziewczynki byli bardzo zaskoczeni wizytą policjantów. – Policjanci pojawili się pod wskazanym adresem w czwartek wieczorem. W domu wszyscy byli zdziwieni powodem interwencji. Z wyjaśnień rodziców dziewczynki wynikało, że 5-latką opiekowała się 22-letnia kuzynka – mówi komisarz Ewa Czyż z chełmskiej komendy policji. – Nic nie wskazywało na to, że kotu dzieje się krzywda, była miska z jedzeniem, zabawki itp. Mimo to policjanci sporządzili stosową dokumentację.

Kotka jest już bezpieczna w domu tymczasowym, odwiedziła klinikę weterynaryjną, gdzie została przebadana od czubków uszu po końcówkę ogona.

Z obserwacji inspektorów kotka odczuwa dyskomfort i ból w obrębie kręgosłupa – co może być efektem siadania dziecka. W stosunku do człowieka jest delikatnie nieufna, zachowuje dystans, chociaż wykazuje zainteresowanie, pozwala się głaskać, jednak odczuwa lęk przy braniu jej na ręce.

– Sprawa 5-latki trafi do sądu dla nieletnich – mówi kom. Ewa Czyż. Jednocześnie policjanci prowadzą postępowanie w sprawie zachowana opiekunki dziewczynki.

ZMIANY W 500+

Od 2021 zmieniły się okresy rozliczeniowe programu 500+. Będzie trzeba o nich pamiętać. Jeśli się je przegapi, starci się należne pieniądze. Aby tak się nie stało, trzeba złożyć dokumenty najpóźniej do 30 czerwca. Co ważne, im później złożony zostanie wniosek, tym później otrzyma się wypłaty.

Za tydzień, 1 lutego, rusza nowy nabór wniosków – powiedziała Marlena Maląg podczas poniedziałkowego wystąpienia. – Do tej pory wydaliśmy na program 500+ 134 mld zł – zaznaczyła.

Najpierw zostanie uruchomiona droga elektroniczna. Złożyć wniosek będzie można przez:

portal [email protected]

bankowość elektroniczną, 

portal PUE ZUS.

Potrzebny do tego jest Profil Zaufany. 

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli podczas osobistej wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia. 

NOWE WYZWANIE NA TIK-TOKU!

Tragedią zakończyło się „wyzwanie”, jakie na Tik Toku podjęła 10-letnia Antonella Sicomero z Włoch.

Jak podają włoskie media, 10-latka pochodząca z Palermo wzięła udział w wyzwaniu na Tik Toku – „black out challenge” – które polega na samopodduszaniu się aż do utraty przytomności.

Dziewczynka zawiązała sobie na szyi pasek i próbowała nagrać wyzwanie. Straciła przytomność, doznała ataku serca. Przewieziono ją do szpitala, gdzie zmarła.

Moja córka, mała Antonella, umarła z powodu ekstremalnej gry na TikToku. Jak mam to zaakceptować? – mówi zdruzgotany ojciec 10-latki.

Dalej nie wierzę w to, co się stało. Nie wierzę, że mojej ukochanej córeczki nie ma już z nami przez jakąś zabawę w Internecie. Jedyne, co mogę teraz zrobić, to przekazać jej organy innym dzieciom, aby uratować czyjeś życie.

Nie zezwalamy na treści, które zachęcają, promują lub gloryfikują niebezpieczne zachowania, które mogą prowadzić do obrażeń. Nasze zespoły dokładają wszelkich starań, aby identyfikować i usuwać treści naruszające zasady – przekazał rzecznik TikToka.

Włoski rząd zdecydował też o szczególnych rozwiązaniach, mających na celu ochronę dzieci na Tik Toku. Władze za kilka tygodni mają wprowadzić obowiązek weryfikacji wieku na platformie. Jeżeli użytkownik nie potwierdzi swojego wieku, zostanie zablokowany.

TRAGICZNE ZAKOŃCZENIE WALKI O ŻYCIE 15 LATKI.

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o kuligu, którego przebieg okazał być się tragiczny.

– Nastolatka zmarła w szpitalu. Odbędzie się sekcja zwłok, która pozwoli ustalić dokładnie przyczynę śmierci dziewczyny – poinformował oficer prasowy policji w Elblągu Jakub Sawicki.

Tej sprawy, finał okazał się być tragiczny :

„Dwie nastolatki zostały ranne, w tym jedna ciężko, po tym, jak w czasie kuligu pod Elblągiem wpadły na drzewo. Okoliczności wypadku badają policjanci – poinformował we wtorek Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej policji.

Do tego zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 18:00 w miejscowości Adamowo na terenie gminy Elbląg. 40-letni kierowca Renault Trafic urządził pseudo kulig, bo ciągnął na sznurku za samochodem trzy worki foliowe. Na nich podróżowało w sumie 6 osób (po dwie osoby na worku). 

Na zakręcie ostatnia para wypadła z drogi i uderzyła w drzewo. Obrażeń doznały dwie nastolatki. 15-latka z ciężkimi obrażeniami głowy walczy o życie w szpitalu. Jej 14-letnia koleżanka również trafiła do szpitala. Ma złamaną rękę. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Był trzeźwy. Okoliczności wypadku są wyjaśniane przez policjantów. Kierowca jest ojcem 15-latki.

„Pamiętajmy, że tak ekstremalne kuligi bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu. Obowiązujące przepisy ruchu drogowego kategorycznie zabraniają ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Tego typu kulig jest wykroczeniem, za które kierowca może zostać ukarany 500 złotowym mandatem i punktami karnymi przez policjanta lub jeszcze wyższą grzywną przez sąd.” – przypomina policja w specjalnym komunikacie.”

PROTESTY W ROSJI!

Kilkadziesiąt tysięcy osób bierze udział w protestach w obronie Aleksieja Nawalnego w kilkudziesięciu miastach Rosji. W samej Moskwie w sobotę według policji zgromadziło się 4 tys. ludzi, choć niezależne media mówią, że jest ich dziesięć razy więcej. Podczas protestów zatrzymano już ponad 1 tys. osób, w tym żonę opozycjonisty Julię Nawalną oraz jego współpracowniczkę.

W Rosji policja zatrzymuje osoby biorące udział w akcji solidarności z Aleksiejem Nawalnym. Protesty mają się odbywać w ponad 60 miastach. Od czterech dni rosyjskie organy ścigania prowadzą działania prewencyjne. Zatrzymano najbliższych współpracowników Aleksieja Nawalnego, a kilkudziesięciu innym wręczono pisemne ostrzeżenia. – Nie odejdziemy! – wykrzykują demonstranci z Irkucka. Funkcjonariusze brutalnie traktują zatrzymanych, co widać na filmach zamieszczonych w mediach społecznościowych przez świadków wydarzeń.

W Moskwie demonstranci zgromadzili się na placu Puszkina. Część z nich skanduje hasła: „wolność dla Nawalnego”, „Rosja bez Putina” i „Rosja będzie wolna”. Chcemy, żeby w Rosji ludzie naprawdę zrozumieli znaczenie wolności – tłumaczą demonstranci.

– Różnica między nami i Zachodem jest taka, że na Zachodzie wszyscy są wewnętrznie wolni, rodzą się wolni i z mlekiem matki dostają wolność słowa, protestowania, a tutaj ludzie są w ciągłym strachu. Być może to efekt komunizmu – dodają mieszkańcy Moskwy uczestniczący w akcji solidarności z Aleksiejem Nawalnym

TRAGICZNY WYPADEK!

W miejscowości Ostromęczyn. 41-letnia kobieta kierująca seatem na zakręcie wpadła w poślizg i zderzyła się czołowo z jadącym prawidłowo pojazdem ciężarowym.

Niestety w wyniku zderzenia zginęły dwoje dzieci. – W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniosło dwoje dzieci w wieku 8 i 15 lat – przekazała rzeczniczka mazowieckiej policji Katarzyna Kucharska.

41-letnią kobietę, która kierowała autem osobowym i dwoje młodych pasażerów przetransportowano do szpitala.

Droga powiatowa, na której doszło do wypadku, jest zablokowana. Zorganizowano objazdy. Policja pracuje na miejscu zdarzenia. 

Pilna decyzja, zapadła pod osłoną nocy

Wiadomości z ostatniej chwili: Polska znosi obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających na teren kraju. W piątkowy wieczór w Dzienniku Ustaw pojawiły się nowe przepisy. Warunkiem zwolnienia będzie wykonanie testu na COVID-19.

Osoby przekraczające granice będą zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny. Jest jeden warunek. Muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Badanie musi być wykonane w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu uzyskania wyniku testu.

Zmiana jest wynikiem postulatów branży turystycznej (Polska Izba Turystyki i Turystyczna Organizacja Otwarta), która jest jedną z najbardziej dotkniętych kryzysem gałęzi gospodarki. Kwarantanna hamowała możliwości sprzedawania wycieczek przez biura podróży Ten warunek jest jednym, z tych które hamują sprzedaż wycieczek. Nie do końca jednak jest to zadowalające rozwiązanie.

Branża turystyczna chciała, aby wprowadzić możliwość przeprowadzania testów już po powrocie do kraju, aby mógł on zastąpić kwarantannę. Wprowadzone zmiany jednak dotyczą okazywania testu zrobionego za granicą, przed powrotem do Polski. To chyba głównie dobry pomysł dla osób mieszkających za granicą i wybierających się z wizytą do Polski.

JEST NADZIEJA! POLAK W ŚPIĄCZCE WRÓCI DO POLSKI JESZCZE DZIŚ?

Chodzi o R.S. – mężczyznę w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

W czwartek Warchoł mówił o sprawie Polaka w Polsat News.

Zapewnił, że szef MSZ wszczął procedurę nadania Polakowi paszportu dyplomatycznego. „Jestem mu bardzo wdzięczny; uważam, że jest to jedyna szansa w tej chwili dla naszego rodaka na wyciągnięcie go spod jurysdykcji sądów brytyjskich i uratowanie mu życia” – podkreślił. Jego zdaniem przy takiej ochronie prawnej Brytyjczycy nie będą mogli dalej decydować o odłączeniu od aparatury podtrzymującej życie. „To sądy polskie będą w tym momencie brały pod uwagę jego sytuację” – tłumaczył Warchoł.

„To jest kwestia już nawet nie dni, ale godzin, które decydują. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przed chwilą rozmawiałem z panem ministrem Jabłońskim (wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim – PAP), tak że dokładamy wszelkich działań, żeby przetransportować naszego rodaka do Polski” – dodał Warchoł.

O gotowości przyjęcia będącego w śpiączce mężczyzny zapewniła już jedna z klinik wybudzeń.

JAK DZISIAJ WYGLĄDA CHŁOPIEC ZE SŁYNNEJ FOTOGRAFI ?

Wstrząsające zdjęcie zostało wykonane w 2016 roku. Na fotografii widać jak wspomniana działaczka z Danii poi wodą skrajnie wyczerpanego nagiego 3-latka w Nigerii. Chłopczyk błąkał się po ulicach przez 8 miesięcy. Jego rodzina go wykluczyła, ponieważ został oskarżony o czary.

Polska dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska w niedawno opublikowanym poście w mediach społecznościowych wyjaśnia, że w Nigerii, a zwłaszcza na południu kraju, niektórzy nadal wierzą w różnego rodzaju zabobony. Uważają, że dzieci mogą zostać opętane i obwiniają je na przykład za klęski nieurodzaju. Choć od 2008 roku jest to prawnie zabronione, to tak naprawdę nadal niewiele się zmieniło.

Chłopcu nadano imię „Hope” („nadzieja”), dziś prowadzi szczęśliwe życie pod opieką fundacji. Martyna Wojciechowska pokazała jego najnowsze zdjęcia, a widok jego metamorfozy jest wręcz niesamowity.

– Dzisiaj chłopiec, który dostał na imię HOPE jest uśmiechniętym, zdrowym dzieckiem i uwielbia się uczyć. Zobaczcie te zdjęcia – napisała Martyna Wojciechowska.

TAJEMNICZY PRZYCISK TRUMPA NA BIURKU PREZYDENCKIM!

Wiele osób dywagowało na temat srebrnego przycisku znajdującego się na biurku. Spekulacje były różne.. Według niektórych miał on służyć do wzywania ochrony, informowania innych o niepokojących sytuacjach.. Inni uważali, że służy on do odpalania broni nuklearnej. Prawda okazała się być jednak zupełnie odmienna.

Zastanawiacie się do czego mógł służyć przycisk umiejscowiony w centralnym miejscu najsłynniejszego biurka świata? Otóż chwilę po przyciśnięciu tego przycisku, w gabinecie prezydenckim pojawiał się kamerdyner. Jego zadaniem było przyniesienie byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, odpowiednio schłodzoną puszkę dietetycznej coca-coli..

Wielu dziennikarzy wybuchło śmiechem kiedy prawda ta wyszła na jaw. Obecnie zarówno w gabinecie jak i na biurku prezydenckim nie znajduje już się ten przycisk, ponieważ został on usunięty przez świeżo zaprzysiężonego prezydenta Joe Bidena.

PAUOLO SUOSA NOWYM SELEKCJONEREM KADRY? TRWAJĄ NEGOCJACJE?

To nazwisko pojawiło się na giełdzie nazwisk w środę, gdy w rozmowie WP SportoweFakty znany włoski dziennikarz Gianluca Di Marzio ujawnił, że Zbigniew Boniek kontaktował się z Portugalczykiem. Kilka godzin później internetowe wydanie dziennika „O Jogo” potwierdziło, że prezes PZPN negocjuje z 50-latkiem.

Portugalskie media potwierdzają, że Polski Związek Piłki Nożnej negocjuje z Paulo Sousą objęcie posady selekcjonera naszej reprezentacji. O możliwym zatrudnieniu tego szkoleniowca już we wtorek informował „Record”.

„Rozmowy w spawie zawarcia umowy pomiędzy polską federacją a Paulo Sousą są bardzo zaawansowane. Choć nie została ona jeszcze dopięta, to portugalski szkoleniowiec jest blisko zastąpienia Jerzego Brzęczka” – napisano w „maisfutebol”

Portugalczyk zadebiutuje w nowej roli 25 marca w meczu el. MŚ 2022 z Węgrami w Budapeszcie. Trzy dni później Polska zagra w Warszawie z Anglią, a 31 marca w Londynie z Anglią. Na przełomie czerwca i lipca poprowadzi Polskę na Euro 2020. Rywalami Biało-Czerwonych w fazie grupowej turnieju będą Hiszpania, Szwecja i Słowacja.

WIELKIE ZMIANY W USA! BIDEN COFA DECYZJE PODJĘTE PRZEZ POPRZEDNIEGO PREZYDENTA DONALDA TRUMPA!

Już w pierwszych godzinach swojej prezydentury Biden postanowił podpisać kilkanaście aktów wykonawczych, memorandów i dyrektyw! Nie ma lepszej pory, żeby zacząć, niż dzisiaj – powiedział Biden

Są to jego pierwsze kroki i decyzje, które mają na celu walki z pandemią koronawirusa i cofnięcia kilkunastu zarządzeń, które Donald Trump podjął podczas swojej kadencji.

Oto jego pierwsze decyzje:

Maseczki – pierwszą decyzją nowego prezydenta było wprowadzenie nakazu zakładania maseczek na terenie budynków federalnych

Koordynator do spraw COVID-19 – nowy prezydent powołał również koordynatora ds. reakcji na koronawirusa, aby nadzorować działania Białego Domu w zakresie dystrybucji szczepionek i materiałów medycznych. Koordynator będzie odpowiedzialny bezpośrednio przed prezydentem

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – Biden cofnął wyjście Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia. Wcześniej prezydent Trump zarzucił organizacji spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa

Porozumienie klimatyczne – nowy amerykański przywódca rozpoczął też proces ponownego przyłączenia się do porozumienia klimatycznego z Paryża. Formalny powrót USA do porozumienia zajmie 30 dni. W ostatnich latach Trump często wyrażał swój sprzeciw wobec postanowień konwencji ONZ o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Według niego przyjęte w niej zobowiązania są zbyt kosztowne dla USA

Koniec z murem na granicy amerykańsko-meksykańskiej – Biden zatrzymał budowę muru na granicy z Meksykiem. To był jeden ze sztandarowych projektów i obietnic wyborczych Donalda Trumpa podczas kampanii w 2016 r. Nowy prezydent USA zakończył też trwanie stanu wyjątkowego, który umożliwił pomijanie wielu przepisów (w tym dotyczących środowiska) przy tworzeniu obiektu. Budowa muru granicznego finansowana była z pieniędzy amerykańskich podatników i stała się symbolem restrykcyjnej polityki imigracyjnej prezydenta. Do tej pory Amerykanie postawili ok. 730 km muru. W miejscu, w którym wcześniej nie było żadnych ogrodzeń, teraz stoi mur długości 75 km

Zniesienie Muslim Ban – Donald Trump wstrzymał wizy dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich (chodzi o Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię, Jemen i Somalię). Ograniczenia te Biden właśnie zniósł

Wycofanie zgody dla rurociągu Keystone XL – Biden wyraził stanowcze „nie” dla tworzenia rurociągu Keystone XL z prowincji Alberta w Kanadzie do stanu Nebraska w USA. Dojdzie też do przeglądu i odwrócenia ponad 100 najistotniejszych działań Trumpa w zakresie ochrony środowiska, a nawet zaostrzenia m.in. standardów paliwowych

Spis ludności – osoby, które nie są obywatelami USA, a mieszkają w USA, mają zostać uwzględnione w spisie ludności

Prawo imigracyjne – Biden cofa akt wykonawczy Trumpa w sprawie surowej egzekucji przepisów migracyjnych na granicach

Imigracje – Trump zmierzał do cofnięcia ochrony dla osób bez dokumentów, które przybyły do USA jako dzieci. Biden właśnie się temu przeciwstawił

Równość – celem nowych zapisów jest zapobieganie dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową

Budżet – Biden nakazuje dyrektorowi Biura Zarządzania i Budżetu opracowanie zaleceń dotyczących unowocześnienia przeglądu regulacyjnego i cofa proces zatwierdzania przez Trumpa

Kredyty studenckie – prezydent przedłuża istniejącą przerwę w spłacie kredytów studenckich i odsetek dla Amerykanów posiadających federalne kredyty studenckie co najmniej do 30 września br.

Eksmisje – przedłuża też istniejące ogólnokrajowe moratorium na eksmisje i przejęcia nieruchomości co najmniej do 31 marca br.

Deportacje – chodzi o przedłużenie prezydenckiego wstrzymania deportacji Liberyjczyków do 30 czerwca 2022 r.

Sądownictwo – zapisy obligują osoby mianowane na stanowiska kierownicze, aby podpisały zobowiązanie etyczne zabraniające im działania w interesie osobistym oraz wymagające od nich utrzymania niezależności Departamentu Sprawiedliwości

Historia – Biden wydał też nakaz rozwiązania komisji 1776, zespołu powołanego przez prezydenta Trumpa jako wyraz sprzeciwu wobec szkół stosujących dokładniejszy program nauczania historii o niewolnictwie w USA. Trump nazywał te metody „toksyczną propagandą”