W chwili obecnej szczepieniu poddawani są nauczyciele, którzy nauczają stacjonarnie, a więc ci, którzy uczą klasy I-III, woźne oraz przedszkolanki.

Na szczepienia dotychczas zapisało się 268 tysięcy osób, a więc 65%. Ci, którzy jeszcze się nie zapisali, nadal mogą to zrobić. Chętni muszą zgłosić się do dyrektora swojej placówki.

Nauczyciele szczepieni są szwedzko-brytyjskim preparatem AstraZeneca, który początkowo nie był dedykowany ludziom starszym, jednak 12 lutego Rada Medyczna zaopiniowała, że preparat może być także stosowany przez seniorów powyżej 60 roku życia, w związku z czym nauczyciele urodzeni w 1956 roku i młodsi także mogą się zapisać.

druga dawka szczepienia ma być podawana po upływie 10-12 tygodni od podania pierwszej dawki.

„To moment, w którym możemy wykazać się odpowiedzialnością za polską oświatę, za szkolnictwo wyższe i przyspieszyć powrót do normalności. Jeśli zdecydowana większość nauczycieli będzie zaszczepiona, decyzje dotyczące powrotu do szkół i uczelni będą łatwiejsze.”- mówił minister edukacji Przemysław Czarnek.

Jakie są relacje osób, które już szczepienia przeszły? W sieci można znaleźć wiele wypowiedzi. Można zatem się przygotować na najgorsze. Dreszcze, gorączka, bóle głowy i mięśni, to najczęstsze dolegliwości, które mogą dokuczać po szczepieniu.

“U mnie lekki ból ręki – standardowy objaw nawet po szczepieniu przeciw zwykłej grypie. Ale moje młodsze, zdrowe koleżanki miały dziś nieciekawą noc” – pisze jedna z nauczycielek w odpowiedzi na pytanie o samopoczucie po podaniu szczepionki.

“Kiepsko, noc jedna z najgorszych w życiu, wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni. Moje koleżanki kompletnie nic”

“Ja miałam wczoraj dreszcze, dziś jestem osłabiona. Każdy reaguje indywidualnie”.

“Umieram 39.5 gorączki wszystko mnie boli moje koleżanki podobnie”

“Wczoraj po godz. 8 miałam szczepienie. Wieczorem ręka zaczęła boleć. W nocy straszny ból głowy. Dziś został tylko ból ręki”.

“Dreszcze, gorączka ból mięśni, głowy i kręgosłupa”

To może Cię zainteresować:  Polak wydał 100 zł. Zakupy w jednym z najbiedniejszych państw świata

“Ból ręki i lekka gorączka 37. Nie ma co panikować, każdy indywidualnie reaguje na szczepionkę”.

“Za dnia super, tylko ból ręki. Na noc były objawy grypopodobne, ale to normalne, jak przy szczepionce na grypie – dreszcze, gorączka, bóle mięśni, głowy. Brak snu. Ale trzeba brać paracetamol i przechodzi. Teraz już się czuje normalnie, nawet ręka przechodzi, tylko bolą mięśnie”.

“Ledwo żyję po tym szczepieniu. Cała obolała, z temperaturą. Mam nadzieję że szybko minie”

“Ja dostałam 1 dawkę w piątek. Już wieczorem zaczęła się gorączka, uderzenia zimna, wymioty. Cała noc nieprzespana. W sobotę totalne rozbicie zimno i gorąco na przemian. Ogólnie czuje się okropnie”

“Nauczyciele z mojej szkoły prawie wszyscy po szczepieniu mieli złe samopoczucie i bardzo wysoka gorączkę”

“Ja dziś szczepiona i od 18 czuję się gorzej, a od 2h mam temperaturę 38.2 i dreszcze. Na 8 osób zaszczepionych wszyscy mieliśmy/mamy 38-40 stopni gorączki i ból wszystkiego”.

Można znaleźć też wiele pozytywnych i uspokajających komentarzy:

“Mnie nic nie było i nie jest, a poszłam z bolącym gardłem”.

“Miałam w piątek. Samopoczucie ok, tylko ręka trochę boli. Ale tylko wtedy jak nią macham za dużo”.

“Miałam w sobotę i wszystko ok nic się na razie nie dzieje. Ręka trochę pobolewa”

“Mam obawy. Tak naprawdę nic nie wiadomo o skuteczności każdej z nich. Wszystkie dane, to dane producentów. Francja wycofuje astrę. I bądź tu mądry… – pisze jedna z nauczycielek.

“Sama się waham – dodaje inna – mam już antyciała IgG, ale nie wiem jak długo będę w moim organizmie, nie ma też sprawdzonych informacji czy w takim przypadku szczepić się czy nie. Większość informacji w sieci mówi – szczepić, ale czy na pewną tą „słabą” szczepionką? Przyznaję, że sama jestem w rozterce”.