Naukowcy stworzyli listę objawów, które towarzyszą koronawirusowi. Badania prowadzone przez analityków trwały od czerwca 2020 do stycznia 2021. Za pomocą programu REACT zebrano dane od ponad miliona zakażonych osób.

Z analizy wynika, że najczęstszym objawem Covida jest gorączka, utrata smaku oraz węchu. Te symptomy występowały u ponad 60% zakażonych.

Następnie naukowcy odkryli, że u niektórych powtarzają się 4 symptomy. Mianowicie ból głowy, ból mięśni, dreszcze i utrata apetytu.

Dreszcze występują zarówno u młodych jak i u starszych pacjentów. Ból głowy występuje jedynie u dzieci i młodzieży (od 5 do 17 r.ż.). Utrata apetytu towarzyszy tylko pełnoletnim pacjentom (od 18 do 55 r.ż.). U dorosłych często odnotowywano ból mięśni, zaś u młodych ludzi rzadko chorobie towarzyszył kaszel, czy gorączka.

Lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi także prowadzą badania. Wypełnienie ankiety trwa zaledwie 3 minuty. Ankieta dostępna jest w Internecie na stronie objawycovid.pl. Ankietę mogą wypełniać osoby, które przebyły chorobę. do chwili obecnej wypełniono już 600 ankiet.

Na liście pojawiły się nowe symptomy towarzyszące koronawirusowi. Między innymi: suchość w ustach, nadwrażliwość na dotyk, omdlenia, obniżona ciepłota ciała (dotyczyła ona aż 40% ankietowanych i wskazywała temperaturę poniżej 36 stopni).

Dyrektor programu REACT twierdzi, że lista objawów jest naprawdę ważna, gdyż wielu zakażonych nie poddaje się testom, bo nie ma pojęcia o tym, ze cos im dolega. Potem takie nieświadome osoby zakażają kolejne.

To może Cię zainteresować:  Kilkudniowa przerwa w wojnie? Szef ONZ wzywa! Wskazał ważny powód