Informacje o koronawirusie w Polsce


Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Dzisiaj dane są zaskakująco pozytywne. Olbrzymi spadek liczby zakażonych.

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 8 777 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:

mazowieckiego (1427), śląskiego (829), pomorskiego (787), warmińsko-mazurskiego (732), wielkopolskiego (676), kujawsko-pomorskiego (601), dolnośląskiego (554), małopolskiego (548), łódzkiego (495), podkarpackiego (464), zachodniopomorskiego (346), lubelskiego (328), lubuskiego (299), podlaskiego (271), świętokrzyskiego (142), opolskiego (122).

156 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

WIELKA ZMIANA NA STANOWISKU RZĄDOWYM!

Wicepremier: Na moim biurku leży podpisana przez PMM dymisja pana @JKowalski_posel@KZiemiec.

– Jeszcze dzisiaj pan minister tę dymisję otrzyma. Misja pana ministra Kowalskiego w resorcie aktywów państwowych dobiega końca – powiedział Jacek Sasin w wywiadzie dla Krzysztofa Ziemca. – Nie jest dla nikogo tajemnicą, że jest duża różnica poglądów pomiędzy większością rządu a tym, co głosił pan minister Kowalski. Szczególnie w tym resorcie (…) dwugłos wychodzący z ministerstwa, bardzo poważny rozdźwięk pomiędzy wypowiedziami kierownictwa resortu, nie jest czymś dobrym – dodał wicepremier.

Janusz Kowalski ogłosił swoją dymisję na Twitterze krótko po godz. 11.

W sobotę zebrało się prezydium zarządu Solidarnej Polski; spotkanie ma związek z decyzją o dymisji polityka tego ugrupowania, wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego.

Sasin dodał, że będzie „osobiście dziękował” Kowalskiemu za 1,5 roku pracy w ministerstwie. Nie chciał jednak zdradzić powodów, dla których minister stracił stanowisko. Jak powiedział, umówił się z Kowalskim, że będą komentować dymisję dopiero po tym, jak ją formalnie otrzyma. 

– Myślę, że nie jest dla nikogo tajemnicą, że jest duża różnica poglądów między większością rządu, a tym, co głosił minister Kowalski. Szczególnie w resorcie aktywów państwowych, który nadzoruje energetykę, a tym samym uczestniczy silnie w transformacji energetycznej – powiedział Sasin. Dodał, że „dwugłos czy rozdźwięk” między osobami z kierownictwa ministerstwa „nie jest czymś dobrym”.  

ZMIANA NA STANOWISKU PREMIERA?

Według medialnych doniesień Mateusz Morawiecki pod koniec marca miał przestać pełnić funkcję premiera. Zmianę na stanowisku szefa rządu odwołał jednak prezes PiS Jarosław Kaczyński – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Ustalenia ws. pozycji Mateusza Morawieckiego w obozie władzy wskazują, że urzędujący premier miał przestać być szefem polskiego rządu pod koniec marca. Ostatecznie do zmiany jednak w najbliższych tygodniach nie dojdzie. Powodem rozmyślenia się prezesa Prawa i Sprawiedliwości i wycofania swojej wcześniejszej decyzji miała być m.in. trwająca epidemia koronawirusa.

– Nie ma teraz mowy o zmianie premiera – oświadczył, jak podała we wtorek „Gazeta Wyborcza”, na naradzie na Nowogrodzkiej w zeszłym tygodniu Jarosław Kaczyński.

Przyczynę tarapatów Morawieckiego upatrywać można przede wszystkim w słabnących notowaniach PiS – słupki partii rządzącej w sondażach zaczęły znacząco spadać w chwili zaostrzenia przez Trybunał Konstytucyjny ustawy aborcyjnej. 

Jarosław Kaczyński od pewnego czasu nie ukrywa, że na stanowisku jego pupila zaszły zmiany. Prezes Prawa i Sprawiedliwości rozczarował się premierem Mateuszem Morawieckim, za to zachwycił się prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem.

Spektakularna kariera Obajtka, który za czasów rządów PO i PSL pełnił stanowisko wójta gminy Pcim, rozkręciła się dzięki Prawu i Sprawiedliwości. W 2016 roku z Pcimia awansował na prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, a dwa lata później został prezesem Orlenu.

Na ten temat wygadał się europoseł i bliski współpracownik Ziobry, Patryk Jaki. Jak zdradził w rozmowie z Wirtualną Polską:

„Decyzja co do premiera należy do największej partii w koalicji. Z tego, co wiem, Daniel mówił, że na razie taka propozycja nie padła. Piłka jest po stronie największego koalicjanta. Nie sądzę, aby w tej kwestii były jakieś przeszkody z naszej strony.”

„To jest przede wszystkim niezwykły człowiek, jeżeli chodzi o talent podejmowania dobrych i słusznych decyzji. Można powiedzieć, że w tym naszym zbiorze ludzi mających kwalifikację, by zrobić dla społeczeństwa coś dobrego, jest wyróżniającą się postacią. Człowiek niezwykły, skuteczny.” – mówił o Obajtku, Jarosław Kaczyński.

GWIAZDA ZNANA Z TVN – ALEKSANDRA ŻURAW POWAŻNIE CHORA.

Ola Żuraw brała udział w programie „Top Model”. 27-latka spełnia się jako mama 2-letniej Poli, Za pośrednictwem Instagrama opowiada też o bardzo trudnych doświadczeniach, z którymi musi się mierzyć. Była uczestniczka „Top Model” zdradziła swoim fanom nieco więcej informacji o rozstaniu ze swoim partnerem i tatą Poli. Powodem rozstania był jego problem z alkoholem.

 „Z ojcem Apolonii próbowałam dwóch terapii rodzinnych, przepraszam – trzech. Poszłam na leczenie za namową, że ja „mam problemy”. W ostatniej fazie również kilkukrotnie do psychiatry. Błagałam i prosiłam wielokrotnie o normalność. Zmiany nadeszły, jednak odrobinę za późno, bo już po rozstaniu. Opłaciłam i znosiłam wszystkie próby naprawy rodziny. Brałam na klatę znacznie więcej niż uzależnienie i uważam, że zrobiłam wszystko, a nawet o wiele więcej, by stworzyć Apolonii normalny dom” – wyznała Ola na Insta Stories. Dodała też, że może liczyć na byłego partnera w kwestii opieki nad córeczką.

„Ojciec Apolonii stał się godnym zaufania rodzicem, stającym na wysokości zadania. Dzięki pracy, jaką włożyłam, ma świetną relację ze swoją córką i to jest dla mnie wielki sukces w całej tej trudnej sytuacji” – wyznała.

Od wielu lat powtarzałam każdemu człowiekowi na swojej drodze, że nigdy nie będę tworzyć rodziny z kimś, kto ma problem z alkoholem. Za dużo w swoim życiu doznałam krzywd ze strony najbliższych mi osób, by w momencie samodzielnego decydowania o sobie ryzykować kolejne. Cieszę się, że moja okrutna decyzja i późniejsze trudne zachowanie zaowocowały tym, co jest obecnie. I w d*pie mam, co sobie ktoś pomyśli, bo ja wiem, że dla szczęścia mojego dziecka zrobiłam wszystko. A to szczęście ma widocznie wyglądać, jak to, którym żyjemy teraz – pisze świadoma mama Poli, następnie zwierzając się ze swoich problemów ze zdrowiem psychicznym.

–Konsekwencją ostatnich trzech lat są moje diagnozy. Choruję na depresję, regularnie przeżywam ataki paniki. Mam również PTSD (zespół stresu pourazowego), na stałe przyjmuje leki. I pewnie w zamkniętych głowach osób, które nie wiedzą, co się dzieje ze mną i jak hardcorowo złych rzeczy doświadczyłam w całym swoim życiu, funkcjonuje jako wariatka i jest mi z tym ok. – napisała Ola Żuraw.

-Ja wiem jednak, że z całym swoim bagażem zasługuje w swoim życiu na miłość, bezpieczeństwo i akceptację, i zawsze będę o to walczyć, bo osoby, które powinny mi to dać (powinność wynikająca z roli rodzica), niestety o tym zapomniały – zakończyła gwiazda.

PREMIER MORAWIECKI PRZEKAZAŁ ZŁE WIEŚCI.

Szef rządu, wizytując w czwartek punkt szczepień na terenie hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, stwierdził na konferencji prasowej, że dziś „czerwona linia, od której się oddalaliśmy znowu się do nas przybliża”. Wskazywał, że sytuacja w Czechach i Słowacji jest naprawdę groźna, mamy też do czynienia z nowymi, jak wspomnieliśmy, groźniejszymi odmianami wirusa – mutacjami brytyjską i południowoafrykańską.

-Niestety, widzimy bardzo wyraźnie, że z krajów ościennych płyną niedobre wieści. To są wieści, które mocno skłaniają nas do tego, żeby ostrożnie podchodzić do wszelkich dalszych działań związanych z pandemią – przyznał premier. 

– Niezmiennie naszą podstawową nadzieją pozostaje szczepionka, której mamy za mało, bo Komisja Europejska niewłaściwie negocjowała z dostawcami z całego świata – stwierdził Morawiecki. 

– Wzywam KE, żeby właściwie wykorzystała swoją siłę gospodarczą, finansową i przymusiła te główne firmy farmaceutyczne do właściwej realizacji umowy na dostawy szczepionek, by wreszcie kraje UE dostały większą liczbę dawek – podkreślił

Dodał, że niewywiązywanie się firm z umów na dostawy szczepionek, to obecnie „główna pięta Achillesowa całego systemu szczepień w UE”. 

Oznacza to prawdopodobnie, że w najbliższych dniach nie możemy liczyć na „luzowanie” obostrzeń..

SĄD: POLITYCY PIS NIE ZŁAMALI PRAWA WCHODZĄC NA WAWEL POMIMO OBOSTRZEŃ!

Sąd wydał postanowienie, rozpatrując zażalenie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na odmowę śledztwa w sprawie obecności grupy polityków PiS na Wawelu w połowie kwietnia 2020 r.

Przedstawiciele OMZRiK mówili wówczas o możliwości złamania zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń, a także spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Podkreślili, że politycy nie zachowywali między sobą dystansu i nie mieli masek. Prokuratura dwukrotnie odmówiła śledztwa, twierdząc, że zawiadomienie opiera się wyłącznie na doniesieniach medialnych, następnie, że politycy wykonywali swoje obowiązki zawodowe.

Sąd uznał, że przepisy wprowadzające obostrzenia były niezgodne z konstytucją.

„Rozporządzenia wprowadzone 30 marca i 10 kwietnia 2020 (jak i kilka kolejnych) niezależnie od oceny ich zasadności łamały zasadę wyrażoną w art. 31 ust. 3 Konstytucji i jako takie nie mogły i nie mogą stanowić podstawy przypisania odpowiedzialności karnej” – twierdzi sędzia Joanna Makarska.

„Owszem pojawiły się pomysły, by gromadzenie się ludzi np. w ramach Strajku Kobiet, jak również otwarcie wbrew zakazom restauracji, stoków narciarskich kwalifikować z art. 165 (…), lecz sądy nie działają w oparciu o wytyczne, orzekając wyłącznie na podstawie prawa” – pisze w uzasadnieniu sędzia Joanna Makarska

Co o tym myślicie?

DZIADEK GWAŁCIŁ WNUCZKĘ I NAGRYWAŁ TO TELEFONEM. JEST WYROK!

Według prokuratury, 61-letni Ewald G. gwałcił swoją wnuczkę, a jeden z czynów miał nagrać na swój telefon komórkowy. Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia w tej sprawie. Do zdarzeń miało dochodzić w jednej z miejscowości powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

– Jak ustalono, mężczyzna dopuścił się dwóch takich zachowań wobec swojej wnuczki. Miało to miejsce w grudniu 2018 roku. Ponadto jeden z tych aktów nagrał na swój telefon komórkowy. Plik z tym nagraniem przechowywał na cyfrowym nośniku informacji. To również jest przestępstwo. Oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia, w których zaprezentował własną linię obrony – dodaje prokurator Bar.

Dziewczynka nie miała wtedy 15 lat.

Kazirodczy gwałt na osobie poniżej 15. roku życia jest traktowany jako zbrodnia, dlatego 61-letniemu mężczyźnie groziło nawet 15 lat więzienia. Sąd Okręgowy w Opolu skazał go na 8 lat, ale uznał, że karę będzie odbywał w systemie terapeutycznym, dedykowanym przestępcom z zaburzeniami preferencji seksualnych – informuje serwis nto.pl.

61-latek dostał też 14-letni zakaz zajmowania stanowisk związanych z wychowaniem, edukacją lub opieką nad dziećmi. Przez taki sam okres nie może zbliżać się do swojej wnuczki. Ma jej również zapłacić 30 tys. złotych zadośćuczynienia.

Wyrok nie jest prawomocny.

Serial znika z TVP, wielki smutek wśród fanów

Katarzyna Ankudowicz zamieściła na Instagramie post, w którym poinformowała, że zakończyła się realizacja serialu „O mnie się nie martw”. Aktorzy związani z produkcją emitowaną na TVP zabrali głos.

TVP ściąga z anteny jedną z popularniejszych produkcji, jaką jest serial „O mnie się nie martw”. Wiadomość ta została potwierdzona przez aktorkę, Katarzynę Ankudowicz, która zamieściła wpis w mediach społecznościowych. Artysta skorzystała z okazji i podziękowała koleżankom oraz kolegom za sześć lat współpracy. Zdradziła też, że podczas castingu walczyła o główną rolę.

Ta decyzja TVP zaskoczyła zarówno widzów, jak i samych aktorów, którzy dowiedzieli się o zdjęciu z anteny serialu „O mnie się nie martw” z dnia na dzień. Doniesienia potwierdziła już aktorka, Katarzyna Ankudowicz, która za pośrednictwem Facebooka podziękowała koleżankom i kolegom z planu.

Jak przekonuje aktorka, która grała żonę Stefana Pawłowskiego, decyzja TVP zdejmuje serial nie tymczasowo, ale na stałe, co jeszcze bardziej może smucić fanów produkcji Telewizji Polskiej. Warto przypomnieć, że „O mnie się nie martw” pojawiało się dotychczas na antenie TVP2.

„Smutno, wiadomo. Tym bardziej że nie było szansy się na to przygotować, podziękować, wyściskać, popłakać. Cóż, ponoć ważne jak kończysz, a nie zaczynasz… A początki były malownicze! Zdjęcia próbne do głównej roli Igi, którą ostatecznie zagrała Joanna Kulig, może nawet już wtedy obsadzona. Dla mnie pani sekretarka Marta na pocieszenie. Pamiętam, jak się wtedy wściekałam… Pokochałam Igę od pierwszego przeczytania, podobnie jak później Asię w tej roli”

Katarzyna Ankudowicz we wpisie podziękowała całej ekipie za owocne 6 lat współpracy, a także widzom za śledzenie przygód bohaterów serialu.

„Zgromadziliśmy też przez te 6 lat sporą rodzinę przed telewizorami, dziękuję Wam kochani, za zawsze ciepły i uważny odbiór!”

Oglądaliście ten serial?

NAWET 25 LAT WIĘŹIENIA ZA ZBRODNIE ŚRODOWISKOWĄ!

Jeżeli skutkiem przestępstwa przeciwko środowisku, np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych, będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za „zbrodnię środowiskową”, za którą może grozić do 25 lat więzienia – mówi dyrektor w GIOŚ Krzysztof Gołębiewski.

Szef Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski poinformował PAP, że resort klimatu i środowiska wraz z GIOŚ i Ministerstwem Sprawiedliwości pracują nad zaostrzeniem kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Wyjaśnił, że chodzi o zmianę części przepisów rozdziału XXII Kodeksu karnego, w którym zostały skodyfikowane przestępstwa przeciwko środowisku penalizujące m.in. niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów, które może zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka, lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym.

– W projekcie zmian Kodeksu karnego, nad którym pracujemy, chcemy przede wszystkim zaostrzyć kary za niektóre przestępstwa przeciwko środowisku. Chodzi o podwyższenie tzw. widełek określających zakres wysokości kary pozbawienia wolności możliwy do orzeczenia za popełnienie danego czyny zabronionego. Prowadzone są także analizy w zakresie możliwości wprowadzenia kary 25 lat pozbawienia wolności za popełnienie czynu typu kwalifikowanego, tj. czynu, którego następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób. Chcemy, aby takie działanie było uznawane za zbrodnię środowiskową – powiedział Gołębiewski.

– To jest też odpowiedź na oczekiwania społeczne bezkompromisowego działania przeciwko przestępcom środowiskowym. Ponadto proponowane zaostrzenie kar ma również pełnić rolę prewencyjną, tak aby skutecznie zniechęcać potencjalnych sprawców do ich popełniania – dodał Gołębiewski.

Dyrektor poinformował, że projekt ustawy w tej sprawie ma być gotowy w tym roku.

Obecnie Kodeks karny wskazuje, że sprawca popełniający tego rodzaju przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od dwóch do 12 lat.

WIELKA ZMIANA DLA MILIONÓW POLAKÓW! NOWE DOWODY OSOBISTE!

Unijne rozporządzenie nakłada na państwa członkowskie nowe obowiązki dotyczące niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości, w tym m.in. obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, czyli odcisków palców. Zaznaczono ponadto konieczność dostosowania wzoru dowodu osobistego do specyfikacji i minimalnych norm dotyczących bezpieczeństwa.

„Wśród unijnych państw występują znaczące różnice w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się” – wskazało Centrum Informacyjne Rządu.
W projekcie przewidziano obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej – odcisków palców. Ich pobieranie będzie się odbywać podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko ich wiarygodności/

Jak wskazuje CIR, w warstwie elektronicznej dowodu osobistego wydanego osobie, która nie ukończyła 12. roku życia oraz osobie, od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, nie będą zamieszczane odciski palców.

Regulacja określa również maksymalny okres przechowywania odcisków palców w Rejestrze Dowodów Osobistych – tj. do dnia odbioru dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż do 90 dni od dnia wydania, tj. personalizacji dowodu osobistego.

Zgodnie z projektowanymi przepisami dzieciom do 12. roku życia wydawane będą dowody osobiste z pięcioletnim okresem ważności, zaś obywatelom po ukończeniu 12. roku życia wydawane będą dowody osobiste z dziesięcioletnim okresem ważności.

„W przypadku, gdy czasowo niemożliwe jest fizycznie pobranie odcisków palców osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, np. z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek, przewidziano dwunastomiesięczny okres ważności dokumentu” – poinformował CIR.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

MATKA PORZUCIŁA TRÓJKE DZIECI W LESIE NA MROZIE

33-letnia Rosjanka porzuciła troje swoich dzieci w lesie. Rodzeństwo zostało uratowane przez przechodnia, który wyprowadzał psa. Dzieci przeżyły, choć musiały przetrwać na kilkustopniowym mrozie całkowicie nago. W mediach pojawiły się też informacje, że dwoje z nich to dzieci znanego biznesmena z branży jubilerskiej. 

Rosyjskie media podają, że do zdarzenia doszło w piątek 12 lutego. 33-letnia Natalia wyszła z mieszkania wynajmowanego przez kochanka, zabierając ze sobą dzieci: roczne, 3-letnie oraz 11-letnie.

Kobieta pojechała do lasu w okręgu Nowomoskiewiskim. Tam miała rozebrać dzieci i zostawić ich ubrania w śniegu. Rodzeństwo zauważył mężczyzna, który wyszedł na spacer z psem.

 Kobieta rozebrała maluchy do naga i pozostawiła na śniegu, gdzie po około 20 minutach znalazł je przypadkowy przechodzień.

Według portalu Wirtualna Polska matkę zatrzymano na miejscu zdarzenia. Rosjanka była roztrzęsiona i agresywna. Ponadto kobieta miała zeznać, że uciekła z domu, bo ktoś dosypał jej coś do jedzenia. 

33-latka trafiła pod obserwację psychiatryczną, a jej dzieci do szpitala. Ich życiu na szczęście nie zagraża niebezpieczeństwo. 

NIE ŻYJE KSIĄDZ ANDRZEJ DYMER! ZARZUCANO MU PEDOFIIE.

Nie żyje ks. Andrzej Dymer, do niedawna dyrektor Instytutu Medycznego w Szczecinie, a wcześniej m.in. założyciel tamtejszego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Przeciwko niemu toczyły się postępowania cywilne i kanoniczne ws. wykorzystywania seksualnego nieletnich. Informację o śmierci ks. Dymera potwierdziła kuria szczecińsko-kamieńska.

„Po długiej chorobie zmarł ks. Andrzej Dymer, do niedawna dyrektor Instytutu Medycznego w Szczecinie, a wcześniej m.in. założyciel Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w tym mieście” – informuje katolicka agencja.

O molestowaniu nieletnich przez księdza Dymera szczecińscy biskupi mieli wiedzieć od 1995 roku. Śledztwo w tej sprawie wszczęto jednak dopiero po publikacji „Gazety Wyborczej”. W kwietniu 2008 roku duchowny został skazany przez sąd kościelny, jednak się odwołał, a ostateczny wyrok w jego sprawie nie zapadł do dnia dzisiejszego.

W 2008 roku kościelny trybunał skazał księdza Dymera za molestowanie seksualne wychowanków, ale ten złożył apelację. Treść wyroku kościelnego trybunału była poufna – nie znali jej nawet pokrzywdzeniu (ujawnił ją dopiero w listopadzie 2020 kwartalnik „Więź”). Wciąż nie ma ostatecznego wyroku instytucji kościelnych w tej sprawie. Żaden wyrok nie zapadł też przed sądami świeckimi, bo przestępstwa zdążyły się przedawnić. 

W poniedziałek w programie „Czarno na białym” w TVN24 o swoich kontaktach z ks. Dymerem opowiedział m.in. o. Tarsycjusz Krasucki, który w wieku 16 lat trafił do ogniska św. Brata Alberta. Z reportażu „Czarno na białym” wynika, że duchowny cieszył się szacunkiem hierarchów m.in. z powodu swoich talentów biznesowych – specjalizował się m.in. w przejmowaniu nieruchomości i gruntów.

„Uważam, że niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie ks. Andrzeja Dymera oraz brak odpowiedniego traktowania osób skrzywdzonych na wielu etapach tego postępowania, nie mają żadnego usprawiedliwienia” – napisał w poniedziałkowym oświadczeniu w reakcji na medialne doniesienia abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Metropolita potwierdził, że w czerwcu 2019 r. spotkał się dwiema osobami skrzywdzonymi przez ks. Dymera, którym towarzyszył o. Marcin Mogielski OP i dwóch prawników. Polak zaznaczył, że wcześniej wiedział o sprawie „niewiele” i opierał się jedynie na przekazach medialnych.

WYBUCH EPIDEMI EBOLI W GWINEI!

Gwinea oficjalnie ogłosiła wybuch epidemii wirusa Ebola w tym kraju, po tym jak co najmniej trzy osoby zmarły po zakażeniu wirusem Ebola, a cztery inne zostały zakażone – informuje AP.

Wirus Ebola pojawił się obecnie w mieście N’Zerekore, w południowej Gwinei, gdzie zakażenia wykryto u osób uczestniczących w pogrzebie pielęgniarki w Gouake – poinformował minister zdrowia Gwinei, Remy Lamah.

„Rząd zapewnia obywateli, że wszystkie środki zostały podjęte, aby stłumić tę epidemię tak szybko, jak to możliwe” – głosi komunikat wydany przez Ministerstwo Zdrowia. Resort zdrowia wzywa mieszkańców kraju do stosowania się do zasad higieny i prewencji antywirusowej.

Jak pisze agencja AP, „tradycyjne pogrzeby, podczas których ludzie myją i dotykają ciała zmarłych, ułatwiają rozprzestrzenianie się wirusa ebola. Zwykle przenosi się on na ludzi od zakażonych zwierząt, takich jak nietoperze, a następnie rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi”.

Największa epidemia tego wirusa miała miejsce w Afryce Zachodniej w latach 2013–2016, kiedy to ponad 11 tys. 300 osób zmarło w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

Obecnie istnieją dwie eksperymentalne szczepionki na ebolę. Jedna z nich, stosowania w DRK w 2019 r., nosi nazwę mAb114 i została opracowana w Stanach Zjednoczonych. W tym celu wykorzystano przeciwciała uzyskane od osoby, która przeżyła epidemię z 1995 r. w mieście Kikwit na zachodzie kraju. Podczas testów na małpach terapia dała 100-procentową skuteczność.

WYPADEK RZĄDOWEGO SAMOCHODU!

Informację o wypadku potwierdziła Monika Nawrat z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji. – Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 13:08. Na skrzyżowaniu ulic Wołoskiej z Madalińskiego zderzyły się trzy pojazdy – skoda, mercedes oraz volvo. Ranne zostały trzy osoby.

Straż pożarna informowała z kolei o poszkodowanych. – W zdarzeniu brał udział mercedes i skoda. W skodzie znajdował się nieprzytomny kierowca, który został ewakuowany z auta przez strażaków i przekazany pogotowiu ratunkowemu. Mercedesem podróżowały dwie osoby, które znajdują się pod opieką pogotowia, na obserwacji – podaje Michał Konopka ze stołecznej straży pożarnej.

Zderzenia auta SOP potwierdził również rzecznik formacji. – Nasi funkcjonariusze udzielali pomocy przedmedycznej pasażerom z drugiego auta. Karetka zabrała jedną z tych osób do szpitala. Na miejscu trwają czynności policyjne. Okoliczności wypadku będą wyjaśnienie – mówi rzecznik prasowy Komendanta SOP-u ppłk Bogusław Piórkowski.

Wołoska w kierunku Ursynowa była zablokowana. Na objazdy kierowane były autobusy linii 138 i 168.

Duża zmiana dla Polaków podróżujących do Litwy

Polacy, którzy planują podróż na Litwę, będą musieli przedstawić wypełnioną ankietę litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego oraz negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem.

Wszyscy przyjeżdżający zostali zobowiązani także do odbycia obowiązkowej, dziesięciodniowej samoizolacji. Zaostrzone kontrole obowiązują także we wszystkich portach lotniczych i w porcie morskim. Warunki muszą spełnić turyści z 200 krajów, w tym Polski.

Nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń będzie obowiązywało od środy 17 lutego. Kontrole na granicy polsko-litewskiej rozpoczną się o godzinie 7:00 naszego czasu. Decyzję ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Wilnie.

Z informacji przekazanych przez Departament Statystyki wynika, że w ciągu ostatniej doby odnotowano na Litwie 203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 i związane z nim powikłania zmarło z kolei kolejne osiem osób.

źródło Pikio.pl

Andrzej Duda opowiedział miłosną historię z pierwszą damą

Andrzej Duda przyznał, jak zaczęła się jego przygoda miłosna z pierwszą damą. Para prezydencka o swojej miłości wspominała już nie raz. Z okazji walentynek warto ją przypomnieć. Nie od razu między nami zaiskrzyło – wyznała głowa państwa kilka lat temu dla Super Expressu.

– Poznałem Agatę w trzeciej klasie liceum na imprezie. Chodziliśmy do konkurujących ze sobą szkół. Nie od razu między nami zaiskrzyło. Nasz związek wykluwał się powoli. Jesienią 1990 roku zostaliśmy parą – opowiadał przezydent.

– Pojechaliśmy do Holandii, a później przez Niemcy, Austrię do Włoch. To była spontaniczna podróż, praktycznie bez pieniędzy. Codziennie jedliśmy chleb z nutellą. Od tamtej pory nie chce jej na oczy widzieć… – powiedział Andrzej Duda 

Para prezydencka wzięła ślub kościelny w okolicach walentynek, czyli święta zakochanych. Pobrali się 18 lutego 1994 roku, a więc już niedługo będą obchodzić kolejną rocznicę ślubu.

Prezydent udzielił kilku rad dla wszystkich młodych zakochanych

Powiedział, że trzeba się bardzo starać wobec drugiej osoby. Dodał, że należy o niej pamiętać i „wychodzić naprzeciwko z różnymi sprawami, starać się sprawić przyjemność przynajmniej od czasu do czasu”.

– A samemu trzeba być wyrozumiałym, mądrze wyrozumiałym, żeby, jak to się mówi, głupio się nie czepiać swojej ukochanej, swojego ukochanego – doradzał.

760 złotych do odzyskania, chodzi o opłaty za internet

Nawet 760 zł może odliczyć jedna osoba od dochodu z tytułu użytkowania internetu. To oznacza, że małżeństwo odliczy aż 1520 zł. Ulga na internet przysługuje tylko dwa razy i to w kolejno następujących po sobie latach.

Jest to o tyle zastanawiające, że możemy odzyskać sporo pieniędzy. Na jednego podatnika przypada maksymalnie 760 złotych, które może odliczyć z tytułu użytkowania internetu. Co ciekawe, w małżeństwach limit nie jest wspólny – każdy może liczyć na 760 zł. Oznacza to nawet ulgę 1520 zł dla małżeństw.

Trzeba też pamiętać, że ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych. Jeśli więc skorzystamy z niej w tym roku, należy zrobić to także w przyszłym. To ważna informacja dla osób, które odliczyły ulgę w PIT za 2019 rok. W tym roku również powinny z niej skorzystać, inaczej prawo do niej przepadnie.

To może Cię zainteresować:  „Kobiety w rozmiarze większym niż 36 nie mają u mnie szans”. Jego zdanie podziela rzesza facetów

Ulga internetowa odliczana jest od: dochodu – przez podatnika opodatkowanego według skali podatkowej (uzyskującego np. dochody z pracy, umowy zlecenia, działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych) lub od przychodu – przez podatnika opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (uzyskującego przychody z najmu prywatnego, z działalności gospodarczej bądź ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu opodatkowane ryczałtem).

Z ulgi internetowej mogą skorzystać osoby, które wydatki z tytułu użytkowania internetu nie zaliczyły do kosztów uzyskania przychodów.

KORONAWIRUS ZOSTANIE Z NAMI NA ZAWSZE?

Taką tezę stawia część naukowców, widząc, jak koronawirus mutuje. Ich zdaniem szczepionki będą zapobiegać zgonom i ciężkim przebiegom choroby, ale nie przed zakażeniem w ogóle.

„Teraz wydaje się bardziej prawdopodobne, że koronawirus zostanie”, a nie zniknie – przekazała agencji AFP Ammon.

„Wydaje się, że bardzo dobrze zaadaptował się on w środowisku ludzkim. Musimy więc przygotować się na to, że z nami zostanie. Nie byłby to pierwszy wirus, który pozostanie z nami na zawsze, więc nie jest to jego niezwykła cecha” – podkreśliła.

Jak informuje Business Insider Polska, naukowcy obserwują z niepokojem, że koronawirus staje się coraz trudniejszym przeciwnikiem: mutuje, a jego kolejne warianty są bardziej zaraźliwe, mogą być też odporne na obecnie dostępne szczepionki. Oczywiście przygotowanie nowych szczepionek, i to w krótkim czasie, jest obecnie możliwe – ale już na pewno nie jest możliwe zaszczepienie większości populacji za każdym razem, gdy pojawi się nowy wariant koronawirusa.

Naukowcy zawsze obawiali się, że pojawi się nowy koronawirus, który będzie bardziej zakaźny i śmiercionośny niż znane dotychczas cztery inne ludzkie koronawirusy. Te już znane nie wywoływały pandemii i nie prowadziły do zgonów, bo wywołują jedynie objawy przypominające zwykłe przeziębienie. No i pojawił się SARS-CoV-2, który był wszystkim tym, czego naukowcy się obawiali.

Pomimo tej niepewności, większość naukowców zaakceptowała niewygodną prawdę: koronawirus prawdopodobnie na zawsze pozostanie częścią naszego życia, choć faza pandemii w końcu kiedyś się zakończy. Naszą nadzieją jest to, że zamieni się on w łagodną, grypopodobną chorobę, a nie w śmiertelne, długoterminowe zagrożenie.

LAWINA W TATRACH!

Pod Kopą Kondracką w Tatrach lawina porwała troje polskich skialpinistów. Jeden z nich zdołał wydostać się spod śniegu i wezwać pomoc, dwie pozostałe osoby nie żyją.

Informację o tragedii potwierdziło Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ponieważ lawina zniosła narciarzy na słowacką stronę Tatr, akcję w sobotę prowadził tamtejszy odpowiednik TOPR-u, Horská Záchranná Služba.

Porwani przez lawinę narciarze zostali zniesieni o blisko kilometr, do Doliny Cichej.

Z informacji uzyskanej od ratowników TOPR można przypuszczać, że lawina mogła zejść w sobotę około godz. 13., jednak z powodu słabego zasięgu sieci w tym miejscu informacja dotarła do centrali ratowniczej dopiero około godziny 20.

Jak czytamy w komunikacie Horskiej Zachrannej Służby (słowacki odpowiednik GOPR) na miejsce wypadku, na skuterach śnieżnych i dalej na nartach, udali się zawodowi ratownicy górscy i ochotnicy z Tatr Zachodnich i Wysokich wraz z psami szkolonymi do poszukiwań w lawinach.

Ratownicy za pomocą sond i detektorów lawinowych przeszukali lawinisko i natrafili na dwie zasypane osoby. Niestety skiaplinistów nie udało się uratować.

Ratownicy rozpoczęli poszukiwania trzeciego narciarza – tego, który powiadomił o lawinie. Dopiero nad ranem dowiedzieli się od polskich kolegów, że narciarz żyje i sam dotarł przez grań do schroniska na Hali Kondratowej.

Mężczyzna, przy pomocy detektora lawinowego, próbował sam odnaleźć pod śniegiem kolegów, ale bezskutecznie. Ponieważ nie mógł połączyć się powtórnie z ratownikami, postanowił przejść na polską stronę i tam szukać pomocy. Do schroniska na Hali Kondratowej dotarł około 2 w nocy. Nie odniósł żadnych poważnych obrażeń, był tylko wychłodzony.

ADRIANNA BIEDRZYŃSKA W PRZESZŁOŚCI ZOSTAŁA PORWANA!

Na początku października 2006 r. z Adrianną Biedrzyńską skontaktowała się Monika G. i poinformowała, że 22-23 października w Złotym Potoku organizowany jest konkurs recytatorski. Zaprosiła aktorkę do jury, zaoferowała 1000 zł wynagrodzenia. Biedrzyńska zgodziła się. W lipcu była jedną z gwiazd Jurajskiego Lata Filmowego, które odbywało się w Złotym Potoku. Znała też hotel Kmicic, w którym zarezerwowano pokój dla niej i jej córki Michaliny.

W sobotę, 21 października Biedrzyńska z córką zameldowały się w hotelu. Przywitano ją bukietem róż. Następnego dnia koło południa Monika G. poprosiła aktorkę, żeby pojechała z nią do głównego organizatora, by podpisać umowę o honorarium. Biedrzyńska została zawieziona do jednego z domków letniskowych w Złotym Potoku.

Położony na górce, na samym końcu ul. Sikorskiego domek miał dwa pokoje, w tym jeden z kominkiem i wielką zadaszoną werandę. Czekał w nim Andrzej G. Gdy aktorka weszła do domku, mężczyzna… wyjął i schował klamki. Potem zaprosił Biedrzyńską do suto zastawionego stołu, wyznał, że jest wielbicielem jej talentu, ujawnił, że obchodzi 50. urodziny, a ona jest jego „prezentem”. Mówił, że w życiu kocha tylko dwie kobiety. Matkę boską i Adriannę.

Przez 7 godzin opowiadał jej swój życiorys. Około 22 przerażona aktorka poprosiła, by ją uwolnił, bo w hotelu całkiem samo zostało jej dziecko. 

W poniedziałek rano Biedrzyńska zjawiła się w komisariacie w Koniecpolu i złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Policja zatrzymała Andrzeja G. w domku, w którym „gościł” aktorkę.

„Uwolnijcie syna od zarzutów. On jest psychiczny. Leczony był. Darujcie mu, bo się załamie. Przecież nic złego nie zrobił, nikogo nie zabił” – zaapelowała Irena G., matka zatrzymanego mężczyzny.

Adrianna Biedrzyńska zgłosiła sprawę na komisariat w Koniecpolu. Szybko przyprowadzono tam również Andrzeja G., który zapierał się, że… to Biedrzyńska chciała spotkania i do wszystkiego doszło z jej inicjatywy.

BYŁY POLICJANT MOLESTOWAŁ I MALTRETOWAŁ DZIECI!

Do ujawnienia przestępstw, których dopuścił się Piotr B. doszło dzięki odwadze jego pierwszej ofiary, Katarzyny W. Dorosła już kobieta postanowiła zawiadomić organy ścigania, gdy dotarły do niej informacje o krzywdzie, której doznawać mogą kilkuletnie dzieci Piotra B. z kolejnego związku.

Podejrzeniami podzielili się z nią przyrodni bracia (wspólne dzieci jej matki i B.), którzy odwiedzając dom rodzinny policjanta z przerażeniem obserwowali jak traktowani są mieszkający tam chłopcy. Ustalono, że dzieci były bite rękoma, ścierkami, kapciami, kilkuletnich wówczas chłopców rodzice zamykali w piwnicy, zmuszali ich do wielogodzinnego stania w kącie. Chłopcy byli także głodzeni albo przymusowo karmieni.

Wcześniej bałam się powiedzieć, co mi zrobił, bo wiedziałam, że jest policjantem, ma układy. Myślałam, że nikt mi nie uwierzy. Ale jak bracia opowiedzieli mi, co tam się dzieje, wiedziałam, ze muszę coś z tym zrobić. Długo szukałam miejsca, w którym mogłabym złożyć zawiadomienie. Wiedziałam, że mam tylko swoje słowo przeciwko jego – powiedziała w piątek po ogłoszeniu wyroku Katarzyna W. w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Dodała, że jej zdaniem „wszyscy wiedzieli”, co dzieje się w domu Piotra B., bo dzieci często przychodziły do przedszkola głodne i pobite, ale „nikt nic nie zrobił”.

Piotrowi B. udowodniono również, że co najmniej od 2013 r. wspólnie i w porozumieniu z żoną Agnieszką B. znęcał się nad ich wspólnymi dziećmi, urodzonymi w 2011 i 2012 r. Z materiałów zabezpieczonych w toku śledztwa wynika, że były policjant nakłaniał swoją żonę do obcowania z ich pierworodnym synem, co rejestrował kamerą i aparatem fotograficznym. Prokuratura ujawniła zdjęcia i nagrania, na których udokumentował cierpienie dziecka. Informator Polskiej Agencji Prasowej twierdzi, że filmy, które posiadał Piotr B., cechowała wyjątkowa brutalność.

Proces toczył się z wyłączeniem jawności, ale jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, główny oskarżony nie przyznał się do winy ani w toku śledztwa, ani przed sądem. Agnieszka B. miała umniejszać swoją rolę w przestępstwie, mówiła o tym jako o „jednorazowym incydencie”, do którego miał zmusić ją mąż.

W piątek 12 lutego br., po przeprowadzeniu ponad dwudziestu rozpraw, sędzia Maria Łukomska wydała wyrok w tej sprawie. Sąd uznał oskarżonych za winnych zarzucanych im przez prokuraturę czynów. Uniewinniła Piotra B. od jednego zarzutu dotyczącego posiadania pornografii dziecięcej w 2006 r. i dokonała kosmetycznej korekty w opisie kilku czynów.

Agnieszka B. została skazana na karę łączną 8 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, a na poczet kary sąd zaliczył jej czas, który spędziła w areszcie – w sumie prawie 3,5 roku. Kobieta ma także zakaz kontaktowania się z molestowanym synem przez 10 lat od uprawomocnienia się wyroku i zakaz zbliżania się do niego na 100 m. Z drugim chłopcem nie może kontaktować się przez 7 lat. Agnieszka B. ma wypłacić chłopcom „zadośćuczynienie za doznane krzywdy” – starszemu 30 tys. zł., a młodszemu 10 tys. zł.

WJECHAŁ SAMOCHODEM NA ZAMARZNIĘTE JEZIORO, LÓD NIE WYTRZYMAŁ.

Do zdarzenia doszło w piątek 12 lutego około godziny 9 rano. 56-letni mieszkaniec Gdyni postanowił wjechać land roverem na zamarzniętą taflę Jeziora Choczewskiego, znajdującego się na północny-zachód od Wejherowa. Ciężar terenówki okazał się zbyt wielki dla obecnej na jeziorze warstwy lodu i po przejechaniu przez mężczyznę około 20 metrów ta po prostu się załamała.

Niefrasobliwy kierowca słono zapłacił za swój błąd, ale i tak może mówić o dużym szczęściu. Udało mu się opuścić samochód i o własnych siła wyjść na brzeg. Terenówka osiadła na dnie, zanurzając się aż po dach. Gdyby mieszkańcowi Gdyni nie udało się oswobodzić, byłaby to jego ostatnia przejażdżka. Policja w Gniewinie, która otrzymała zgłoszenie o zdarzeniu, prawdopodobnie nie zdążyłaby na czas.

Lasy państwowe napisały:

„Ktoś wjechał samochodem na zamarznięte jezioro w #NadleśnictwoChoczewo, niestety lód nie wytrzymał i auto poszło na dno

Szczęśliwie wszyscy są cali ,ale apelujemy o rozwagę! Lód pod grubym śniegiem wcale nie jest tak mocny jak się wydaje,a takie pomysły są szalenie niebezpieczne!”

Również mundurowi apelują o ostrożność. Choć w ostatnich dniach doskwiera nam mróz, warstwa zamarzniętej wody nie wszędzie jest tak gruba, jak można byłoby sądzić. Jak instruuje policja, w razie zauważenia, że pod kimś załamał się lód, należy w pierwszej kolejności wezwać pomoc. Jeśli zaś w zasięgu mamy długą gałąź, szalik czy linę, możemy podjąć próbę podczołgania się do ofiary i podać ofierze drugi koniec, by łatwiej wydostała się z opresji.

WYBUCH W CENTRUM HANDLOWYM!

Wybuch gazu w centrum handlowym we Władykaukazie, w rosyjskiej Osetii Północnej. Eksplozja zniszczyła całkowicie budynek centrum handlowego; doszło prawdopodobnie do wybuchu gazu. Eksplozja nastąpiła rano w piątek, gdy w sklepach nie było ludzi. Spod gruzów uratowano pracownika ochrony.
Eksplozja zniszczyła całkowicie trzykondygnacyjny budynek, który – jak podały służby ratownicze – złożył się jak domek z kart. Na parterze znajdował się duży supermarket spożywczo-przemysłowy, na wyższych piętrach były biura i gabinet stomatologiczny.

Wybuch nastąpił rano, gdy sklepy były jeszcze zamknięte. Uratowany pracownik ochrony powiedział, że był sam w budynku. Wcześniej ratownicy nie wykluczali, że wewnątrz mógł być też ktoś ze sprzedawców.

Na miejscu nadal pracują służby ratownicze.

Będą badania przesiewowe noworodków pod kątem SMA. Świetna wiadomość

Polsat News podał bardzo ważną informację. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie rozpatrzył włączenie badań wykrywających rdzeniowy zanik mięśni do narodowego programu badań przesiewowych u noworodków. Warto podkreślić, że jeszcze w grudniu decyzja ta była negatywna.

O dołączenie SMA do badań przesiewowych walczyło wiele firm i przedsiębiorstw, w tym fundacja Polsat. Nową opinię prezesa AOTMiT datuje się na 8. lutego.

Rada Przejrzystości Agencji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dała zielone światło na wprowadzenie badań przesiewowych noworodków pod kątem występowania rdzeniowego zaniku mięśni.

– Przedmiotem opinii Rady był projekt zmian w zapisach programu polityki zdrowotnej dotyczącego badań przesiewowych noworodków. Projekt jest zmienioną wersją poprzednio ocenianego projektu (ocenionego negatywnie) Zmiany w proponowanej wersji projektu odnoszą się do rozszerzenia panelu badań przesiewowych noworodków o badania w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA)- czytamy w opinii Prezesa AOTMiT.

– Z ogromną radością przyjęliśmy wczorajszą pozytywną opinię AOTMiT – podkreśla Dorota Raczek z Fundacji SMA. – Ta decyzja to szansa na uratowanie ok. 50 dzieci rocznie przed ciężką niepełnosprawnością, a ich rodziny przed jej skutkami. Fundacja SMA już od kilku lat pracowała nad wprowadzeniem badań przesiewowych pod kątem SMA w naszym kraju. Nasze działania nabrały tempa po ogłoszeniu refundacji w 2019 roku, był to przełomowy moment dla całego środowiska SMA w Polsce.W roku 2020 wprowadzenie badań przesiewowych było naszym głównym celem i mimo pierwszej negatywnej opinii i rekomendacji nie ustawaliśmy w działaniach.

WYBUCH NA STACJI PALIW W SOSNOWCU!

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, do wybuchu w jednym z pomieszczeń stacji paliw przy ul. Braci Mieroszewskich w Sosnowcu doszło krótko przed północą. W akcji uczestniczyło 15 zastępów strażackich.

„W wyniku wybuchu zawaliły się dwie ściany budynku stacji. Dwóch pracowników odniosło obrażenia – z poparzeniami zostali zabrani do szpitala. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru i przeszukaniu budynku stacji” – powiedziała rzeczniczka.

Do akcji przystąpiły psy ratownicze Piorun z przewodnikiem Tomaszem Duda (Border Coli) i Gary (labrador retriever) z przewodnikiem Jerzy Herma (Sekcja Poszukiwawcza z Psami Ratowniczymi OSP Wieprz). Okazało się, że na terenie stacji nie było klientów. Działania zakończono nad ranem.

Przyczyny wybuchu nie są na razie znane. Okoliczności wypadku ma wyjaśnić policyjne śledztwo. Prawdopodobnie potrzebna będzie także opinia biegłego z zakresu pożarnictwa. Zniszczony budynek stacji jest zabezpieczany

SZCZEPIONKA ASTRAZENECA!

Sposób szczepień preparatem AstraZeneca może być inna niż w przypadku Pfizera – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy, dziś wieczorem do Polski ma dotrzeć 145 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, co oznacza, że jeszcze w tym tygodniu mogą się rozpocząć szczepienia nauczycieli. Być może w odróżnieniu od preparatu Pfizera, który ma być podawany medykom oraz osobom po 60. roku życia, pedagogom zostaną podane wszystkie dawki, bez odkładania połowy z nich na potrzeby drugiego szczepienia.

Grupa ekspertów z WHO przekazała, że badania tej szczepionki na COVID-19 miały na celu ocenę jej skuteczności we wszystkich postaciach nasilenia choroby. Jednak „niewystarczająca liczebność osób podczas prób nie pozwoliła na dokładną ocenę skuteczności szczepionki w ciężkich formach COVID-19” – „Mimo to WHO obecnie zaleca stosowanie szczepionki AZD1222 (…), nawet jeśli w danym kraju występują nowe warianty koronawirusa”.

Szczepionka na COVID-19 firmy AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego może być podawana osobom powyżej 65. roku życia – takie zdanie wyraził w środę panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. szczepień!

WHO przekazało, że najprawdopodobniej zatwierdzi szczepionkę.

„Każdego dnia tysiące ludzi w wielu krajach świata umiera z powodu infekcji” – przekazał Alejandro Cravioto przewodniczący Strategicznej Grupy Doradczej Ekspertów ds. Szczepień (SAGE). Dodał on, że „uzasadnione jest zatem wszystko, co możemy zrobić, aby użyć produktu mogącego pomóc, nawet jeśli informacje (…) nie są tak dokładne, jak byśmy chcieli”.

„W przypadku preparatu AstryZeneki, jak się dowiedział DGP, rząd planuje znacznie dłuższą przerwę między dawkami. Może ona wynosić nawet 10–12 tygodni. To oznacza, że pierwsi nauczyciele drugą szczepionkę otrzymają dopiero na przełomie maja i czerwca” – czytamy.

Powodem odmiennej strategii niż w przypadku stosowanych już preparatów mają być wyniki badań prowadzonymi nad skutecznością szczepionki AstryZeneki.

Badanie opublikowane w „The Lancet” wykazało, iż po podaniu pierwszej dawki skuteczność tej szczepionki wynosi 76 proc. w okresie ok. trzech miesięcy. Jednakże po podaniu drugiej dawki skuteczność ta wzrasta do 82,4 proc. Jeżeli drugą dawkę poda się szybciej – np. po sześciu tygodniach – skuteczność wynosi zaledwie 54,9 proc.

UWAGA! POWRÓT ZIMY! BARDZO NISKIE TEMPERATURY!

„Prognozowany jest również wzrost natężenia opadów, a przez to też tempo przyrostu pokrywy śnieżnej. Opady śniegu miejscami (zwłaszcza w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Ziemię Świętokrzyską i pogranicze Lubelszczyzny i Podkarpacia) będą o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodując przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-8 cm/3 godziny” – informuje IMGW.

Na południu województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego od wielu godzin utrzymują się opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Opady te również okresami mają umiarkowane natężenie. Strefa opadów marznących stopniowo będzie się przemieszczać na północ – zagrożone nimi będzie pozostałą część woj. małopolskiego, podkarpackiego, a także częściowo śląskiego. Opadom nadal będzie towarzyszył porywisty wiatr, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne” – ostrzega instytut.

Najzimniej będzie na północnym wschodzie, gdzie temp. maksymalna wyniesie -12 stopni Celsjusza. Część Polski nawiedziła już wielka śnieżyca.

W poniedziałek spodziewany jest także umiarkowany i dość silny wiatr, którego porywy osiągną do 65 km/h. Będzie to wiatr wschodni i północno-wschodni. Dość silnie powieje także nad morzem, gdzie prędkość wiatru osiągnie 35-45 km/h, w porywach do 70 km/h. Jak prognozuje IMGW, wiatr będzie powodował miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenia najwyższego – trzeciego stopnia – wydano dla Lubelszczyzny – tam może spaść nawet 45 centymetrów śniegu. Około 30 centymetrów białego puchu spadnie w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

– Na północy kraju ostrzeżenia dotyczą dużego spadku temperatury – przypomina Grzegorz Walijewski. 

Ostrzeżenia obejmują wschodnią część województwa zachodniopomorskiego, północ województwa wielkopolskiego, województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i północną część województwa mazowieckiego. Według prognoz na północy Polski termometry pokażą nawet minus 23 stopnie Celsjusza.

DZIK WPAROWAŁ DO DOMU MIESZKALNEGO!

Do tego zdarzenia doszło w piątek około godziny 14 na wrocławskich Maślicach. Jak opisuje portal gazetawroclawska.pl, dzik dostał się na teren jednej z posesji a później rozbijając drzwi tarasowe wbiegł do środka domu.

Zwierzę było w furii, samo poraniło się od rozbitej szyby. W środku mieszkania była kobieta, która chciała wygonić dzika na zewnątrz.

O akcji z dzikiem w rozmowie z „Gazetą Krakowską” opowiedział syn kobiety, która została zaatakowana przez zwierzę.

Dramat rozegrał się w ogrodzie, gdzie prawdopodobnie mama próbowała go przegnać i otworzyć z powrotem zatrzaśniętą furtkę, żeby dzik mógł uciec. Tam ją pokiereszował, było dużo śladów krwi: na trawie, na murku, na furtce – relacjonował.

Poranioną kobietę znaleźli w ogrodzie przechodnie. Na miejscu pojawili się ratownicy medyczni, którzy udzielili pomocy poturbowanej kobiecie i powiadomili jednego z synów ofiary. W czasie ataku dzika sąsiedzi słyszeli hałas, ale nie reagowali, ponieważ myśleli, że dobiega on z miejsca, w którym w pobliżu prowadzony jest remont. Po ataku dzika mieszkanka ma wiele ran ciętych, niektóre głębokie, złamany nos i stłuczenia.

Widziałem skutki tego ataku, ale wciąż nie dowierzam – mówi syn poszkodowanej. Jak informuje, mama, jak na to, co przeszła i doznane obrażenia, czuje się dobrze.

NIE ŻYJE KRZYSZTOF KOWALEWSKI!

Informację o śmierci aktora potwierdził PAP dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie Maciej Englert.

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 roku. Był synem znanej przedwojennej aktorki Elżbiety Kowalewskiej. Był absolwentem warszawskiej PWST. Zagrał około 100 ról filmowych w polskich filmach i serialach.

Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Wieloletni wykładowca PWST w Warszawie.

Kowalewski był jednym z ulubionych aktorów Stanisława Barei. Grał w „Nie ma róży bez ognia”, w „Brunecie wieczorową porą”, w „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Wystąpił też w „Misiu”.

Widzowi mogli go też podziwiać na deskach teatrów: Klasycznego, Dramatycznego, Polskiego, Studenckiego Teatru Satyrków, Kwadrat oraz Teatru Współczesnego w Warszawie. 

Kowalewski jest również znany słuchaczom radiowym jako Pan Sułek w satyrycznym słuchowisku radiowym autorstwa Jacka Janczarskiego pt. „Kocham Pana, Panie Sułku”.

W jednym z wywiadów Krzysztof Kowalewski pytany o najważniejszą cechę w zawodzie aktora odparł: „talent to jest coś, z czym się człowiek rodzi, albo nie. Załóżmy, że mówimy o aktorze utalentowanym. Wtedy niewątpliwie równolegle z talentem idzie pracowitość. Jeśli nie ma pracowitości, precyzji, to na dłuższą metę niewiele można osiągnąć”.

UDAR PO COVID!

Nowe badanie sugeruje, że jedna na osiem osób, u których wykryto COVID-19, zdiagnozowano również pierwszą chorobę psychiatryczną lub neurologiczną. Następowało to w ciągu sześciu miesięcy od pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa.

Odkrywane są kolejne dowody, które podkreślają, że nie można ignorować zdrowia psychicznego i zaburzeń mózgu w przypadku zakażenia się COVID-19.
U jednej na osiem osób, zarażonych koronawirusem, dochodzi do rozpoznania choroby psychiatrycznej lub neurologicznej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.
COVID-19 może współwystępować z psychozą i demencją 

Lekarze nie mają wątpliwości! Zakażenie koronawirusem zwiększa ryzyko udaru mózgu, szczególnie u młodych pacjentów. Co więcej, neurolodzy z różnych państw coraz częściej alarmują o przypadkach pacjentów z udarem, którzy nie mieli typowych objawów zakażenia koronawirusem ze strony układu oddechowego, dopiero wynik testu wykazał, że są „dodatni”.

Okazało się, że w przypadku osób, które w przeszłości zmagały się z chorobami psychicznymi, ryzyko nawrotu występuje pośród 1/3 badanych chorych na COVID-19. Idąc dalej w analizie badań, u jednego na dziewięciu pacjentów zdiagnozowano takie choroby, jak depresja lub udar, mimo że nie poszli do szpitala, gdy zachorowali na COVID-19, co było zaskakujące – podkreślił główny autor, dr Max Taquet z wydziału psychiatrii Uniwersytetu Oxford.

„Zauważyliśmy, że wirus ma tendencję do tworzenia skrzepów, które mogą blokować przepływ krwi do mózgu. Udar wydaje się być również opóźnionym efektem COVID. Silna tendencja do krzepnięcia krwi może utrzymywać się przez kilka tygodni po ustąpieniu COVID” – wyjaśniał w rozmowie z ETHealthworld dr Pramod Krishnan


 Śmiertelność u pacjentów z udarami z COVID jest bardzo wysoka. U mnie na oddziale to było ok. 40 proc., a nie wszyscy pacjenci byli w bardzo ciężkim stanie. Często odwołujemy się do tych chorób współistniejących, ale udar nie zawsze jest śmiertelny. Część z tych pacjentów, gdyby nie była zakażona koronawirusem, nie miałaby prawa umrzeć z powodu udaru – mówi Prof. Kobayashi

500 PLUS OD MOMENTU POCZĘCIA?

W ostatnich dniach media obiegły informacje o realizacji programu 500 plus już od momentu poczęcia dziecka. Ludzie, którzy walczą o takie świadczenia motywują swoją prośbę fragmentem nowego zapisu „TK”, który brzmi:

„życie ludzkie, byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia; nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od życia matki, od organizmu matki, dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako »fragment« organizmu matki – jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki”.

Poseł Lewicy Marek Rutka zwrócił się do ZUS o wypłatę dodatkowych 4500 zł w ramach programu 500 plus. To niewypłacone świadczenie od czasu poczęcia do dnia narodzin córki. – Jeśli Trybunał stwierdza, że od momentu poczęcia to jest już człowiek, a nie płód, to przysługują mu określone prawa. Także i świadczenia finansowe – tłumaczy w rozmowie z Onetem.

We wtorek Rutka złożył wniosek do oddziału ZUS w Gdyni. – Paniom opadły szczęki. Usłyszałem tam jednak, że muszę złożyć to pismo do urzędu miasta w Gdyni. Dokument został wysłany – relacjonuje

– Można powiedzieć, że to uzasadnienie Trybunału jest mało żartobliwe. Moim celem jest zwrócenie uwagi, że wszystkie decyzje władzy pociągają określone skutki – mówi poseł.

Nie ma oficjalnej odpowiedzi rządu na ten temat.

RYDZYK ŻALI SIĘ NA OBOSTRZENIA!

Audycja zaczęła się nietypowo, bo od kilkunastominutowego odczytania artykułu „Kościół bez Eucharystii umiera”, który ukazał się w „Naszym Dzienniku”. Zamieszczono w nim szereg cytatów, w których sugerowano nawet, że pandemiczne ograniczenia w liczbie wiernych w kościołach mogą być dziełem szatana, a młodzi ludzie, którzy stosują się do zaleceń i nie chodzą w tym czasie na msze, są po prostu leniwi.

– Ateiści zrobią wszystko, żeby wyrwać ludzi z kościoła. To jest diabeł, Szatan. Proszę zobaczyć, jak Szatan rozlewa tę swoją działalność. Przecież to, co jest na ulicach, ta wulgarność, to są orgie satanistyczne – mówił w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Radia Maryja dyrektor tej stacji o. Tadeusz Rydzyk

Ojciec Rydzyk uważa, że ateiści „zrobią wszystko, by wyrwać ludzi z Kościoła”. – Proszę zobaczyć, jak Szatan rozlewa tę działalność. Przecież to, co jest na ulicach, ta wulgarność, to są orgie satanistyczne. To Szatan. Dlatego tak ważne, żeby ci ludzie się modlili. Modlitwa, eucharystia – to zatrzymuje Szatana, on tego się boi – mówił na antenie rozgłośni.

Rydzyk apelował, by modlitwy przez internet „zostawić tym, którzy chodzić nie mogą”, a wiernym jeśli nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w mszach w niedzielę, by modlili się w świątyniach w inne dni tygodnia.

Mimo że z pandemią walczymy już blisko rok i z jej powodu zmarły już tysiące Polaków, głównie starszych, ojciec Tadeusz Rydzyk wciąż ma problem z zaakceptowaniem zakazów, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obostrzenia dotyczące kościołów krytykował już w maju ubiegłego roku.