Jednym z nietypowych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są zmiany na skórze przypominające odmrożenia w obrębie dłoni i stóp, które są nazywane przez naukowców covidowymi palcami. Dr Maria Kłosińska pokazała zdjęcie, na którym widać, jak zmieniły się kończyny u zakażonego nastolatka, który trafił na miejscowy SOR.

“Covidowe palce” najczęściej występują u osób młodszych i dzieci zakażonych wirusem. W większości dotyczą one pacjentów, u których choroba przebiega łagodnie lub bezobjawowo. U zakażonych pojawia się lekkie czerwono-fioletowe odbarwienie i obrzęk na czubku palców, które może przypominać odmrożenie i powodować uczucie pieczenia. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się także suche owrzodzenie, nadżerki, pęcherze i pęknięcia skóry.

Jako pierwsi o występowaniu covidowych palców u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 informowali amerykańscy i hiszpańscy naukowcy jeszcze na początku pandemii. Kilka dni temu objaw ten zauważono na jednym z polskich SOR-ów.

Dr Maria Kłosińska z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie opublikowała zdjęcie na Twitterze, które obrazuje zmiany skórne nastolatka zakażonego koronawirusem. Jak informuje lekarka, chłopiec gorączkował przez 12 dni, aż w końcu trafił na SOR, gdzie rozpoznano u niego COVID-19.

Lekarze podkreślają, aby osoby, które zauważą u siebie zmiany skórne na dłoniach i stopach, traktowały je poważnie – powinny izolować się od społeczeństwa i jak najszybciej wykonać test w kierunku SARS-CoV-2.

  • Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W związku z tym, jeśli pojawią się jakieś zmiany na skórze u osób, które wcześniej nie miały problemów dermatologicznych i mogły mieć kontakt z zakażonym SARS-CoV-2, to bezwzględnie powinny one wykonać badanie – wymaz w kierunku koronawiusa – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
  • Lekarka wyjaśnia, że część zmian na skórze towarzyszących chorobie, prawdopodobnie ma związek z zaburzeniami krzepnięcia i zapaleniem naczyń. U zakażonych na palcach mogą również występować zmiany niedokrwienne z tendencją do martwicy, ale dotyczy to raczej starszych pacjentów i osób z chorobami współistniejącymi. Z reguły w takich przypadkach przebieg COVID-19 jest ciężki i w tej grupie odnotowywana jest duża śmiertelność.
To może Cię zainteresować:  Tysiące próbowało, ale niewielu się udało. Ile koni widzisz na obrazku?

Międzynarodowa Liga Towarzystw Dermatologicznych i Amerykańska Akademia Dermatologii przeanalizowały dane z 990 przypadków z 39 krajów. Odkryli, że covidowe palce – zwłaszcza u nóg – często utrzymywały się przez 15 dni, ale czasami nawet do 150 dni.

Dr Esther Freeman, główna badaczka Międzynarodowego Rejestru Dermatologicznego COVID-19 i dyrektor Global Health Dermatology w Massachusetts General Hospital, powiedziała:

“Zwracamy uwagę na pacjentów z covidowymi palcami, którzy mają objawy od 150 dni. Te dane poszerzają naszą wiedzę o tym, jak COVID-19 może wpływać na wiele różnych narządów, nawet po wyzdrowieniu pacjentów z ostrej infekcji. Skóra może odzwierciedlać stan zapalny, który może mieć miejsce w innych częściach ciała” – wyjaśniała Freeman.

Naukowcy uważają, że zmiany skórne, takie jak covidowe palce, powinny być uważane za “kluczowy objaw diagnostyczny” wirusa. Objawy skórne mogą odgrywać podstawową rolę w wykrywaniu infekcji u osób bez objawów, dlatego apelują, aby nie lekceważyć zmian skórnych i czym prędzej wykonać test w kierunku SARS-CoV-2.