W piątek 5 lutego zorganizowano konferencję prasową dla Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia przedstawił dziennikarzom rozwiązania, jakie rząd zamierza wprowadzić w obliczu uderzenia III fali koronawirusa. Czy Polaków czeka powtórka scenariusza z wiosny ubiegłego roku?

Adam Niedzielski podkreślił, że na przestrzeni ostatnich tygodni liczba zachorowań na COVID-19 wzrastała o jedną trzecia co siedem dni. Minister podkreślił, że taka tendencja ma charakter trwały, co potwierdzają m.in. parametry dotyczące testów na obecność koronawirusa. Więcej osób zauważa u siebie objawy zakażenia i w konsekwencji zgłasza się z prośbą o wykonanie badań.Wzrost przypadków COVID-19 przekłada się również na obciążenie szpitali. Adam Niedzielski wskazał, że analogiczna sytuacja miała miejsce w trakcie uderzenia poprzedniej fali koronawirusa. Ostrzegł, że w tych okolicznościach należy liczyć się także ze wzrostem liczby zgonów.

Minister zdrowia zapowiedział kontrole w szpitalach, które mają zweryfikować deklarowaną liczbę i dostępność łóżek. Zwrócił się w tej sprawie o pomoc do Ministerstwa Obrony Narodowej – zgodnie z planem informacje odnośnie dostępności będą uaktualniane co trzy godziny.

Adam Niedzielski podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia dąży do zaopatrzenia się w produkty medyczne deficytowe w trakcie poprzedniej fali koronawirusa. Cały czas ma miejsce również zwiększanie infrastruktury szpitalnej, tak aby wszyscy pacjenci chorzy na COVID-19 mogli uzyskać niezbędną pomoc. Minister zapowiedział także otwarcie nowych szpitali tymczasowych.

Minister zdrowia wskazał, że najbardziej dotkniętym koronawirusem województwem pozostaje warmińsko-mazurskie. Drugie w kolejności jest woj. pomorskie. Na trzecim miejscu uplasowało się woj. mazowieckie.

Minister zdrowia poinformował, że trwa monitoring mutacji koronawirusa, zwłaszcza tzw. brytyjskiej. Zgodnie z najnowszymi rządowymi badaniami liczba takich przypadków rośnie – i to w coraz szybszym tempie. Tendencja jest widoczna zwłaszcza w regionach najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19, gdzie ta odmiana stanowi nawet 70 proc. przypadków wszystkich zakażeń.

To może Cię zainteresować:  Tyle kosztowało eskortowanie reprezentacji. Szczęka opada

Adam Niedzielski zapowiedział, że obowiązujące w woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia będą przedłużone o tydzień. Wyjątek stanowi nauczanie zdalne, które zostanie zamienione na tryb hybrydowy. Z nowymi ograniczeniami muszą się także liczyć mieszkańcy województwa pomorskiego, gdzie rząd wprowadzi obostrzenia analogiczne do Warmii i Mazur. W pozostałych regionach sytuacja pozostanie bez zmian.

Minister zdrowia zapowiedział, że w piątek 5 marca przeprowadzi rozmowę na temat stosowania teleporad. Adam Niedzielski zamierza ograniczyć taką formę kontaktu z lekarzem ze względu na liczne sygnały odnośnie jej nadużywania. Żeby temu zapobiec, rząd podwyższy minimalny wiek uprawniający do podobnego rozwiązania.

Rozporządzenie odnośnie teleporad wejdzie w życie w ciągu 7 dni od jego ogłoszenia przez ministra zdrowia. Pacjenci będą mogli także wyrazić życzenie „tradycyjnego” spotkania z lekarzem, nawet jeśli spełniają kwalifikacje do odbycia teleporady.

Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, że apogeum III fali koronawirusa przypadnie na przełom marca i kwietnia. Jeśli później liczba zakażeń spadnie, rząd podejmie kroki w kierunku uruchomienia sektorów, które na razie musiały zawiesić działalność, w tym branży gastronomicznej oraz weselnej. Jak jednak podkreślił, będą one odmrażane stopniowo i tylko w sprzyjających okolicznościach.

Adam Niedzielski odniósł się także do pogłosek odnośnie planów zakupu przez Polski rząd rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik. Minister zdrowia zdementował je, wskazując, że przed podjęciem podobnej decyzji każdy taki produkt musi najpierw przejść rygorystyczny proces certyfikacji.