Informacje o koronawirusie w Polsce


Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce.

Oto wpis ministerstwa:Mamy 9 954 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:

mazowieckiego (1772), śląskiego (1061), warmińsko – mazurskiego (835), kujawsko – pomorskiego 728, dolnośląskiego (681), wielkopolskiego (663), łódzkiego (621), pomorskiego (613), małopolskiego (583), lubelskiego (512), podkarpackiego (471), podlaskiego (303), zachodniopomorskiego (289), lubuskiego (240), świętokrzyskiego (240), opolskiego (123).

219 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 218 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 811 036 / 45 599 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

LECH WAŁĘSA CZEKA NA OPERACJE SERCA!

Dramatyczna sytuacja w życiu Lecha Wałęsy. Byłemu prezydentowi, który czeka na operację wymiany baterii w rozruszniku, w międzyczasie pękł drut w sercu. Jego stan zdrowia wyraźnie się skomplikował.

Lech Wałęsa raz na kilka lat musi przechodzić operację wymiany baterii w rozruszniku serca. Stymulator został mu wszczepiony w 2008 roku w Klinice Kardiochirurgii Methodist Debakey Heart Center w Houston w Teksasie.

„Lekarze ustalają jeszcze termin operacji, bo ona nie będzie taka prosta. Tym bardziej, że pojawił się nieoczekiwany problem, bo z trzech drutów wbitych w serce, jeden drut mi się złamał. I jest to problem. Ja jestem ruchliwy i się złamał w sercu ten drut, nie ma go w sercu” – mówi Lech Wałęsa.

Na pytanie, czy w związku z tym boi się śmierci, były lider „Solidarności” odpowiedział, że nie, bo „już wszystko wykonał”.

– Zostało mi tylko papiestwo, ale to chyba jest poza moim zasięgiem. Tak, mogę już umierać… – skwitował Lech Wałęsa.

ZMIANY W WHATSAPP!

WhatsApp cały czas jest rozwijany. Aplikacja na desktopach dostała wsparcie dla rozmów audio i wideo. Kilka miesięcy temu Facebook wprowadził także znikające wiadomości. Funkcja działa, ale stawia duże ograniczenia w zakresie ram czasowych, które narzucone są odgórnie.

WhatsApp obsługuje znikające wiadomości w taki sposób, że są one usuwane w czatach indywidualnych lub grupowych po upływie siedmiu dni. Tego zmienić się nie da, ale dowiadujemy się, że w trakcie testów znajduje się dodatkowa opcja w postaci 24 godzin

Informacje na ten temat podali sprawdzeni specjaliści z WABetaInfo, którzy w przeszłości odkryli dużo nowości szykowanych dla WhatsApp. Zanim te zostały jeszcze wprowadzone. Wygląda więc na to, że komunikator za jakiś czas rzeczywiście pozwoli wybrać czas, po którego upływie wiadomości będą usuwane.

Zbliża się termin wprowadzenia nowej polityki prywatności w WhatsApp. Przypomnijmy – od 15 maja gromadzone dane użytkowników będą przesyłane do centrali Facebooka. Wielu to się nie spodobało, a teraz firma w popłochu próbuje ratować tonący okręt.

Użytkownicy, którzy nie wyrażą zgody na nowy regulamin, w pewnym sensie stracą możliwość korzystania z komunikatora. Konto nie zostanie w rzeczywistości zablokowane, ale WhatsApp umożliwia im dostęp do wiadomości, co właściwie jest równoważne. W końcu co to za komunikator bez możliwości kontaktowania się z innymi.

„Jesteśmy jedną z firm należących do Facebooka. Jako jedna z firm należących do Facebooka, WhatsApp otrzymuje informacje od innych firm do niego należących oraz udostępnia im informacje. Możemy wykorzystywać otrzymywane od nich informacje, a one mogą wykorzystywać informacje, które im udostępniamy, do obsługi, świadczenia, ulepszania, dopasowywania, wspierania i sprzedaży naszych usług i ich ofert” – czytamy w nowym regulaminie.

Warto przypomnieć, że wkrótce WhatsApp porzuci wsparcie dla iOS 9 (i starszych). Tym samym wszystkie sprzęty które nie wspierają iOS 10 (i nowszych) nie obsłużą komunikatora WhatsApp — i nic nie wskazuje na to, by było jakieś obejście tej sytuacji. Obecnie na rynku mamy iOS 14 — a modelami które tracą wsparcie dla WhatsApp są iPhone 4 oraz iPhone 4S. Smartfony które debiutowały, kolejno, 11 i 10 lat temu

ROBERT BIEDROŃ O SWOJEJ PRZESZŁOŚCI „CHCIAŁEM POPEŁNIĆ SAMOBÓJSTWO”

Robert Biedroń zapowiadał, że zbiera fundusze na wsparcie fundacji SEXED.PL, która promuje edukację seksualną. Polityk obiecał, że jeśli zbierze 10 tysięcy złotych, to przefarbuje włosy na czerwono.

Biedroń dotrzymał słowa. W poniedziałek opublikował zdjęcie z salonu fryzjerskiego. Ma na nim czerwone włosy.

– Pamiętam, że jak byłem nastolatkiem, to też nie było edukacji seksualnej w szkole. Nie chcę, żeby jakiekolwiek dziecko przechodziło przez to piekło, przez które ja przechodziłem. Dlatego zaangażowałem się w tę akcję, bo to bardzo poważna sprawa – mówił Robert Biedroń, który przefarbował włosy w ramach akcji „Na co Cię stać?” mającej na celu wsparcie edukacji seksualnej w Polsce.

– Rozmowa o farbowaniu włosów to jedno, ale mówimy o tragedii wielu nastolatków, którzy spotykają się z przemocą i molestowaniem w szkole – powiedział europoseł.

To jest mój manifest przeciwko braku bezpieczeństwa dzieciaków i młodzieży, przemocy i wystawiania ich na zagrożenia. Niektórzy powiedzą, że to niepoważne. Że europoseł, lider partii farbuje włosy na czerwono. A ja myślę, że niepoważne jest to, że europejskie państwo XXI w. nie zapewnia dostępu do rzetelnej edukacji przeciwko przemocy, radzenia sobie z molestowaniem przez dziewczynki i chłopców! Państwo, które nie przekazuje wiedzy nie dba o bezpieczną przyszłość pokoleń – napisał Robert Biedroń.

Nieprzypadkowo finał akcji wypad 8 marca, w Dzień Kobiet! Wszystkim Wam Drogie siostry życzę równi praw – w tym prawa do rzetelnej edukacji! – dodał.

– Jeżeli to, że przefarbowałem włosy na czerwono, sprowokuje do dyskusji na temat braku rzetelnej edukacji seksualnej i pomoże chociaż jednemu dzieciakowi, to warto poświęcić na jakiś czas swój kolor włosów – mówił Robert Biedroń. 

IMGW OSTRZEGA!

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia przed oblodzeniem dróg i chodników. Alerty obowiązywać będą do poniedziałku do rana w sześciu polskich województwach.

IMGW wydał alerty pierwszego stopnia dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Ostrzeżenie obowiązuje od niedzielnego poranka do godziny 7:30 w poniedziałek.

IMGW informuje też, że Europa północno-wschodnia oraz południowo-zachodnia jest pod wpływem niżów, na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują wyże z rejonu Wysp Brytyjskich i Bałkanów. Polska jest pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia, związanej z niżem znad Finlandii. Z północy na południe kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Przejściowo nad Polską zalega polarna morska masa powietrza, po przejściu frontu napłynie świeże, arktyczne powietrze.

W niedzielę na południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami i opady śniegu, a także deszczu ze śniegiem. Przyrost pokrywy śnieżnej na Warmii, Mazurach i Podlasiu około 10 cm. Temperatura maksymalna od 1 st. C na Suwalszczyźnie, około 3 st. C w centrum do 6 st. C na południu. 

Wiatr umiarkowany, na północy kraju dość silny, od 35 km/h do 40 km/h, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru na północy kraju do 75 km/h, w centrum do 55 km/h, a w górach do 65 km/h. W rejonach opadów śniegu powodujący zawieje śnieżne.

NIEPEŁNOSPRAWNY POLITYK WYPROSZONY Z POCIĄGU!

Bawer Aondo-Akaa – poruszający się na wózku inwalidzkim polityk oraz działacz społeczny i antyaborcyjny, poinformował w mediach społecznościowych, że został „siłowo wyniesiony z pociągu, ponieważ obsługa nie życzyła sobie pasażera z niepełnosprawnością”.

„Jeżeli ktoś z Państwa właśnie teraz jedzie autem z Krakowa do Wrocławia, to bardzo proszę o pilny kontakt. Zostałem przed chwilą siłowo wyniesiony z pociągu, ponieważ obsługa nie życzyła sobie pasażera z niepełnosprawnością” – napisał w sobotę na swoim profilu na Facebooku Bawer Aondo-Akaa.

Polityk i działacz na rzecz osób niepełnosprawnych poprosił internautów o pomoc w podróży do Wrocławia. „Służbowo, nie na sobotnią wycieczkę… jeśli ktoś z Państwa może mi pomóc rozwiązać ten problem, to proszę o telefon” – dodał.

Następnie zaktualizował swój wpis informując, że jest już w samochodzie. „Dziękuję wszystkim za pomoc. Na służbowe spotkanie zdążę. Sprawy tak nie zostawię” – zapowiedział Aondo-Akaa.

„W pociągu IC 3512, którym chciał odbyć przejazd podróżny z Krakowa do Wrocławia, był już osiągnięty limit 50 proc. miejsc do siedzenia, tym samym drużyna konduktorska nie mogła sprzedać biletu. Limit ten obowiązuje zgodnie z przepisami prawa. Ponadto pociąg ten w swoim zestawieniu nie prowadzi wagonu dostosowanego do przewozu i potrzeb osób poruszających się na wózku. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym” – Odpowiada PKP Intercity

Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku PKP Intercity wprowadziło we wszystkich składach obowiązkową rezerwację miejsc. Zmiany są związane z rozporządzeniem rządu mówiącym o tym, że w czasie epidemii koronawirusa w pociągu może podróżować tylko tyle osób, ile wynosi liczba miejsc siedzących w danym składzie, a ci, którzy bilet kupują dopiero w pociągu, mogą naruszyć limit. Dlatego, jeśli jest taka możliwość (na stacji otwarta jest kasa lub znajduje się na niej działający biletomat), to pasażer ma obowiązek nabyć bilet wcześniej.

PKP Intercity w dokumencie dotyczących przejściowych warunków podróży określa także, co powinny zrobić osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich.

„Osoby z niepełnosprawnością na wózku inwalidzkim, podróżujące samodzielnie lub wraz z opiekunem/przewodnikiem, rozpoczynające przejazd od stacji, na której jest czynna kasa biletowa, muszą przed wejściem do pociągu zgłosić konduktorowi zamiar przejazdu tym pociągiem. Jeżeli miejsca wyznaczone dla osób z niepełnosprawnością na wózku inwalidzkim są wolne, wówczas konduktor dokonuje odprawy tych osób, pobierając wyłącznie opłaty taryfowe za przejazd lub rezerwację miejsca (nie nalicza się żadnych opłat dodatkowych)” – czytamy.

Bawer Aondo-Akaa urodził się w 1985 roku w Krakowie. W okresie niemowlęcym doznał porażenia mózgowego spowodowanego źle zdiagnozowaną żółtaczką, w wyniku czego jest osobą niepełnosprawną. Od 2017 roku pełni funkcję ambasadora konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. W 2019 roku startował w wyborach do europarlamentu z listy Kukiz’15, lecz mandatu nie zdobył. Jest członkiem Prawicy RP Marka Jurka. Ma doktorat z teologii i deklaruje się jako przeciwnik aborcji. Jego ojciec pochodzi z Nigerii.

NAUCZYCIELKA SKAZANA ZA PEDOFILIE! WYSYŁAŁA NAGIE ZDJĘCIA 15 LATKOWI I UPRAWIAŁA Z NIM SEKS!

35-letnia nauczycielka z Wielkiej Brytanii skazana za uwiedzenie małoletniego. Kandice Barber usłyszała wyrok 6 lat i dwóch miesięcy więzienia.

Mieszkanka Wendover w hrabstwie Buckinghamshire w Wielkiej Brytanii uznana winną nakłaniania małoletniego do aktywności seksualnej oraz zmuszanie go do oglądania czynności seksualnych. Nauczycielka rozpoczęła znajomość z 15-latkiem we wrześniu 2018 roku, kiedy dodała jego kontakt na Snapchacie. Wysyłane przez nią wiadomości już po tygodniu nabrały podtekstu seksualnego. Brytyjkę przed niezdrową relacją nie powstrzymał fakt, że jest mężatką i ma trójkę dzieci.

Barber wysyłała do swojego ucznia nagie zdjęcia oraz filmiki wideo, na których się masturbowała.

Wykorzystując zaufanie chłopca, nauczycielka zabrała go na przejażdżkę swoim samochodem poza miasto. „Tam doszło do aktu seksualnego” – opisują brytyjskie media.

Nauczycielka po spotkaniu z chłopcem, jak informuje „The Sun”, powiedziała mu, że jest w ciąży i to on może być ojcem jej dziecka. Tabloid sugeruje, że nauczycielka mogła zrobić to po to, aby przestraszyć 15-latka. Kobieta mogła wierzyć, że wtedy sprawa nie wyjdzie na jaw.

„Próbowała zatrzeć ślady, kazała uczniowi usunąć wszystkie wiadomości od niej i groziła, że „zdejmie go” jeśli ujawni ich romans” -pisze „The Sun”. Ostatecznie jednak o wszystkim dowiedział się dyrektor szkoły, do którego dotarło zdjęcie kobiety topless. 

Jak pisze BBC, podczas procesu wyszło na jaw, że nauczycielka była w ciąży, ale poroniła. Dodatkowo w oświadczeniu Barber zapewniła, że ojcem dziecka był jej mąż, a nie 15-latek. 

Sąd podczas rozprawy przyznał, że nauczycielka nadużyła zaufania chłopca i wykorzystała go „dla własnej satysfakcji seksualnej”.

Oprócz spędzenia ponad 6 lat w więzieniu, kobieta otrzymała dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Będzie musiała również regularnie informować policję o swoim miejscu zamieszkania. 

KAMIL STOCH Z PRZYKRĄ WIADOMOŚCIĄ DLA KIBICÓW! NIE JEST DOBRZE!

W ostatnim czasie Kamil Stoch poczuł na własnej skórze, jak to jest, gdy nie spełnia się oczekiwań kibiców. Choć czasem nieudane występy powodują, że sportowcy wpadają w złość i reagują agresją na pytania dziennikarzy, trzykrotny mistrz olimpijski czuje jedynie bezradność.

Kamil przyznał, że nie ma pomysłu na to, jak mógłby poprawić swoje skoki. Mistrzostwa w Oberstdorfie zdecydowanie nie są jego turniejem. Sportowiec nie krył się z tym, że każdy skok stanowi dla niego wyczerpujące wyzwanie. Na horyzoncie nie widzi szans na poprawę, co oświadczył po piątkowym występie.

– Drugi skok był dłuższy, ale czy dobry? – rozważał na łamach stacji Eurosport.

– Tak naprawdę nie potrafię podsumować tego, co się dzieje od początku tych mistrzostw. I nawet chyba nie chcę. Po prostu nic nie działa. Coś się ewidentnie zacięło i nie potrafię znaleźć recepty. Walczę z każdym skokiem. Nic nie rusza do przodu. Z tego co mi trener mówił, nawet pierwszy skok był dobry, w drugim starałem się zrobić to samo. Może był trochę bardziej spóźniony. Ze swojej strony zrobiłem, co się dało, ale to jest nic, bo dalej jestem tu, gdzie jestem – przyznał sportowiec.

 -Nie tyle czuję obciążenie, co bezradność i bezsilność na to, co się dzieje. Z drugiej strony zrobię co będę umiał, nic więcej niż to, co widzicie, że mogę zrobić – podsumował szczerze Stoch.

To nie jest ten Kamil. Stać go na wiele więcej i chce dużo lepiej skakać – zaznacza Małysz. – Czasem już mi go żal. Chodzi wręcz załamany, że chciał, że próbował, ale nie poleciało – dodaje

– Trenerzy mają trudne zadanie, bo przez cały czas pracują nad jego pozycją najazdową. Ale wciąż to szwankuje. Nie ma płynności, stabilności. W każdym skoku jest szukanie i poprawianie czegoś, a w zawodach ciężko coś poprawić – podkreśla Małysz.

NIE ŻYJE SŁYNNY POLSKI DZIENNIKARZ! ZGINĄŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM!

Piotr Świąc, dziennikarz Telewizji Polskiej, zginął w piątek wieczorem w wypadku samochodowym. W mediach społecznościowych wieloletniego pracownika telewizji publicznej pożegnał obecny prezes TVP Jacek Kurski.

„Z ogromnym smutkiem informujemy, że piątkowe wydanie 'Panoramy’ było ostatnim, które poprowadził dla Państwa nasz redakcyjny kolega Piotr Świąc. Krótko po godzinie 22:20 na drodze krajowej numer 20 w miejscowości Borcz doszło do tragicznego w skutkach zderzenia dwóch pojazdów. Obaj kierowcy zginęli na miejscu” – poinformowała TVP3 Gdańsk w sobotę rano w mediach społecznościowych

Piotr Świąc w latach 1994-2001 był prezenterem studia oprawy TVP1. Prowadził też „Wiadomości” w TVP1 i poranne pasmo w TVP Info.

Był dziennikarzem i prowadzącym TVP3 Gdańsk (programy „Panorama”, „Forum Panoramy” i „Forum Gospodarcze”).

Dziennikarz otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. na Przeglądzie i Konkursie Oddziałów Terenowych TVP, był laureatem „Ostrego Pióra” przyznawanego przez BCC, a także odznaczenia „Zasłużony dla Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”.

Piotr Świąc miał 54 lata. W piątek prowadził wieczorne wydanie „Panoramy” w TVP3 Gdańsk.

Piotr Świąc od początku swojej kariery dziennikarskiej związany był z Trójmiastem. Ukończył studia na Wydziale Zarządzania oraz Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Od razu wiedział, że chce być dziennikarzem. Kończył szkolenia i staże zagraniczne, m.in. w Niemczech (Radio Bremen).

LOCKDOWN W KOLEJNYM WOJEWÓDZTWIE!

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu lockdownu w województwie pomorskim. Ze średniej liczby zachorowań wynika, że na liście alarmowej znalazły się trzy kolejne województwa.

 Adam Niedzielski przedstawił w piątek najnowsze, krótkoterminowe plany wprowadzania obostrzeń. Zamknięte galerie handlowe, teatry, muzea, hotele oraz obiekty sportowe pozostaną w województwie warmińsko-mazurskim przez dodatkowy tydzień. Z lockdownem mieszkańcy tego regionu będą żyć przynajmniej do 20 marca. O ile oczywiście nie dojdzie do kolejnego przedłużenia obostrzeń.

Jedna nowość? Nauczanie stacjonarne zostaje zastąpione przez nauczanie hybrydowe w klasach I – III. Dzieci będą uczęszczać do szkół w grupach i na zmianę.

Obostrzenia od 13 marca (czyli od przyszłej soboty) pojawiają się również w województwie pomorskim.

Nadal województwem, które jest najbardziej dotknięte zakażeniami, jest woj. warmińsko-mazurskie – oznajmił na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Na drugim miejscu jest woj. pomorskie. Następne województwa to: mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie. 

Minister zdrowia zapowiedział też, że teraz decyzje o obostrzeniach będą komunikowane co tydzień.

KACZYŃSKI O BUDOWIE TUNELU W ŚWINOUJŚCIU!

Wicepremier Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki w piątek wspólnie odwiedzą Świnoujście. Wizyta związana jest z rozpoczęciem budowy tunelu, który ma połączyć wysypy Wolin i Uznam. Przynajmniej oficjalnie.

Jednak wspólna podróż ma również służyć zacieśnieniu relacji między prezesem PiS a szefem rządu.

W piątek wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w uroczystości nadania imienia maszyny i rozpoczęcia drążenia tunelu pod dnem Świny łączącego wyspy Uznam i Wolin.

– Mój brat powiedział: „silne Pomorze to polska racja stanu”. My też tymi słowami się kierowaliśmy i się kierujemy, prowadząc politykę wobec tego regionu. To słowa, które wyrażają dążenie do tego, by Polska była rzeczywiście w pełni scalony, jednolitym i silnym państwem – powiedział Jarosław Kaczyński.

W swoim wystąpieniu wspomniał, że inwestycja stworzenia tunelu w Świnoujściu „z punktu widzenia kalkulacji czysto ekonomicznych była podawana w wątpliwość”.

– Na szczęście byli tacy, którzy dążyli do tego, by tę wątpliwości przełamać. Od początku nasze rządy były w tym zdecydowane. Dziś ta inwestycja wchodzi w czas decydujący. To ważna chwila, która, mam nadzieję, zostanie zapamiętana. Dziś już wiemy na pewno, że ten tunel powstanie. Pomorze zostanie połączone i Rzeczpospolita będzie jedną ziemią, jedną ojczyzną – stwierdził prezes PiS.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że „gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stanu”. – To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale będzie kruszyć bariery słabości i niemożności. Dajemy wyraz i udowadniamy, że realizacja spójnego i silnego scenariusza działań w zakresie gospodarki i infrastruktury jest możliwa i konieczna – dodał premier.

Budowa tunelu to jego zdaniem wzmocnienie polskiego wybrzeża, co było marzeniem już II Rzeczpospolitej. – Naszym marzeniem jest, by stało się ono oknem na świat i wzmacniało nasze szanse rozwoju – kontynuował Morawiecki.

NOP po szczepionce na koronawirusa!

Według raportu Ministerstwa Zdrowia opracowanego na podstawie zgłoszeń do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, od pierwszego dnia szczepienia do 6 lutego doszło do 1 tys. 393 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Większość z nich – 1 tys. 174 miały charakter łagodny, to znaczy, po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 pojawiło się zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Jakie jeszcze obserwowano zaburzenia? W niektórych przypadkach po przyjęciu dawki szczepionki przeciw COVID-19 obserwowano m.in.: duszności, osłabienie, senność, zaburzenia pracy serca, w tym tachykardię, uczucie nudności, wymioty, biegunkę, ból i lub zawroty głowy, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych, suchość lub metaliczny smak w ustach, bóle mięśni, kości lub stawów, drętwienie kończyn. Niekiedy pojawiała się gorączka – nawet powyżej 40 stopni, nagłe spadki ciśnienia, omdlenia

NOP po szczepionce przeciw koronawirusowi:
ból w miejscu wkłucia (70,7%)
zmęczenie (33,4%)
ból głowy (29,4%)
ból mięśni (22,8%)
dreszcze (11,5%)
gorączka (11,4%)
obrzęk (11%)
ból stawów (10,4%)
nudności (8,9%)

Zamierzacie się szczepić ?

PŁONIE ARCHIWUM URZĘDU MIASTA KRAKÓW!

Strażacy już od sobotniego wieczoru walczą z pożarem w archiwum Urzędu Miasta Krakowa, który wybuchł w sobotę wieczorem. Mimo podjęcia w nocy kolejnych działań – użycia wentylatora oddymiającego i wprowadzenia do wnętrza hal lekkiej piany – pożaru nie udało się ugasić. Strażacy zdecydowali o rozebraniu części ściany płonącej hali archiwum, by móc dalej gasić pożar. Decyzja w tej sprawie została podjęta po ustaleniach z Inspektoratem Nadzoru Budowlanego i obecnym na miejscu projektantem budynku.

W nocy do wnętrza hali wprowadzono wentylator oddymiający, który jednocześnie podawał mgłę wodną. Spowodowało to częściowe usunięcie gazów pożarowych z hali. Wewnątrz można było zobaczyć rumowisko z regałów, które uległy deformacji – informuje mł. bryg. Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskiej straży pożarnej.

– Jesteśmy dalej na miejscu: 19 zastępów, 60 strażaków. Opracowujemy kolejną koncepcję działań. W niedzielę wieczorem podaliśmy prąd piany lekkiej z generatorów, jednak wypełnienie nią hal archiwum nie przyniosło efektu – powiedział w rozmowie z Gazeta.pl mł. bryg. Sebastian Woźniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Jak dodał, strażakom prawdopodobnie zdecydują się teraz na wyniesienie reszty dokumentów z wnętrza hali archiwum i uprzątnięcie znajdującego w niej rumowiska. 

– Akcja może potrwać jeszcze kilka godzin, a może i dłużej. Utrudnia ją to, że działania prowadzimy w pomieszczeniu o długości 26 m i szerokości około 18 m. Jest też tylko jedno wąskie wejście do budynku. Nie jest to typowa hala magazynowa, ale archiwum. Coś na wzór bunkra – tłumaczył Woźniak. 

Wśród teczek znajdowały się m.in. te dotyczące spraw wydziału skarbu, dokumentacja związana z pozwoleniami na budowę czy kwestiami architektonicznymi. W halach znajdowały się również dokumenty dotyczące finansowych dotacji czy kwestii związanych z nieruchomościami.

– Co się spaliło, a co ocalało? Tego jeszcze nie wiemy – przyznaje rzecznik Nowak. – Natomiast jest elektroniczny wykaz tematów czy zagadnień. Wiemy zatem, jakie teczki znajdowały się w archiwum i czego dotyczyły. Nie znamy jednak ich treści – dodaje.

– System alarmowy się włączył. Straż została powiadomiona. Wygląda na to, że ten system gaszenia żelowo-proszkowy, również zadziała. Natomiast jest pytanie dlaczego on sobie nie poradził z ogniem. Tego nie wiemy. Na to pytanie odpowie ekspert z zakresu pożarnictwa – podkreśla.

DZIK WPAROWAŁ DO DOMU MIESZKALNEGO!

Do tego zdarzenia doszło w piątek około godziny 14 na wrocławskich Maślicach. Jak opisuje portal gazetawroclawska.pl, dzik dostał się na teren jednej z posesji a później rozbijając drzwi tarasowe wbiegł do środka domu.

Zwierzę było w furii, samo poraniło się od rozbitej szyby. W środku mieszkania była kobieta, która chciała wygonić dzika na zewnątrz.

O akcji z dzikiem w rozmowie z „Gazetą Krakowską” opowiedział syn kobiety, która została zaatakowana przez zwierzę.

Dramat rozegrał się w ogrodzie, gdzie prawdopodobnie mama próbowała go przegnać i otworzyć z powrotem zatrzaśniętą furtkę, żeby dzik mógł uciec. Tam ją pokiereszował, było dużo śladów krwi: na trawie, na murku, na furtce – relacjonował.

Poranioną kobietę znaleźli w ogrodzie przechodnie. Na miejscu pojawili się ratownicy medyczni, którzy udzielili pomocy poturbowanej kobiecie i powiadomili jednego z synów ofiary. W czasie ataku dzika sąsiedzi słyszeli hałas, ale nie reagowali, ponieważ myśleli, że dobiega on z miejsca, w którym w pobliżu prowadzony jest remont. Po ataku dzika mieszkanka ma wiele ran ciętych, niektóre głębokie, złamany nos i stłuczenia.

Widziałem skutki tego ataku, ale wciąż nie dowierzam – mówi syn poszkodowanej. Jak informuje, mama, jak na to, co przeszła i doznane obrażenia, czuje się dobrze.

NIE ŻYJE KRZYSZTOF KOWALEWSKI!

Informację o śmierci aktora potwierdził PAP dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie Maciej Englert.

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 roku. Był synem znanej przedwojennej aktorki Elżbiety Kowalewskiej. Był absolwentem warszawskiej PWST. Zagrał około 100 ról filmowych w polskich filmach i serialach.

Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Wieloletni wykładowca PWST w Warszawie.

Kowalewski był jednym z ulubionych aktorów Stanisława Barei. Grał w „Nie ma róży bez ognia”, w „Brunecie wieczorową porą”, w „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Wystąpił też w „Misiu”.

Widzowi mogli go też podziwiać na deskach teatrów: Klasycznego, Dramatycznego, Polskiego, Studenckiego Teatru Satyrków, Kwadrat oraz Teatru Współczesnego w Warszawie. 

Kowalewski jest również znany słuchaczom radiowym jako Pan Sułek w satyrycznym słuchowisku radiowym autorstwa Jacka Janczarskiego pt. „Kocham Pana, Panie Sułku”.

W jednym z wywiadów Krzysztof Kowalewski pytany o najważniejszą cechę w zawodzie aktora odparł: „talent to jest coś, z czym się człowiek rodzi, albo nie. Załóżmy, że mówimy o aktorze utalentowanym. Wtedy niewątpliwie równolegle z talentem idzie pracowitość. Jeśli nie ma pracowitości, precyzji, to na dłuższą metę niewiele można osiągnąć”.

UDAR PO COVID!

Nowe badanie sugeruje, że jedna na osiem osób, u których wykryto COVID-19, zdiagnozowano również pierwszą chorobę psychiatryczną lub neurologiczną. Następowało to w ciągu sześciu miesięcy od pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa.

Odkrywane są kolejne dowody, które podkreślają, że nie można ignorować zdrowia psychicznego i zaburzeń mózgu w przypadku zakażenia się COVID-19.
U jednej na osiem osób, zarażonych koronawirusem, dochodzi do rozpoznania choroby psychiatrycznej lub neurologicznej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.
COVID-19 może współwystępować z psychozą i demencją 

Lekarze nie mają wątpliwości! Zakażenie koronawirusem zwiększa ryzyko udaru mózgu, szczególnie u młodych pacjentów. Co więcej, neurolodzy z różnych państw coraz częściej alarmują o przypadkach pacjentów z udarem, którzy nie mieli typowych objawów zakażenia koronawirusem ze strony układu oddechowego, dopiero wynik testu wykazał, że są „dodatni”.

Okazało się, że w przypadku osób, które w przeszłości zmagały się z chorobami psychicznymi, ryzyko nawrotu występuje pośród 1/3 badanych chorych na COVID-19. Idąc dalej w analizie badań, u jednego na dziewięciu pacjentów zdiagnozowano takie choroby, jak depresja lub udar, mimo że nie poszli do szpitala, gdy zachorowali na COVID-19, co było zaskakujące – podkreślił główny autor, dr Max Taquet z wydziału psychiatrii Uniwersytetu Oxford.

„Zauważyliśmy, że wirus ma tendencję do tworzenia skrzepów, które mogą blokować przepływ krwi do mózgu. Udar wydaje się być również opóźnionym efektem COVID. Silna tendencja do krzepnięcia krwi może utrzymywać się przez kilka tygodni po ustąpieniu COVID” – wyjaśniał w rozmowie z ETHealthworld dr Pramod Krishnan


 Śmiertelność u pacjentów z udarami z COVID jest bardzo wysoka. U mnie na oddziale to było ok. 40 proc., a nie wszyscy pacjenci byli w bardzo ciężkim stanie. Często odwołujemy się do tych chorób współistniejących, ale udar nie zawsze jest śmiertelny. Część z tych pacjentów, gdyby nie była zakażona koronawirusem, nie miałaby prawa umrzeć z powodu udaru – mówi Prof. Kobayashi

500 PLUS OD MOMENTU POCZĘCIA?

W ostatnich dniach media obiegły informacje o realizacji programu 500 plus już od momentu poczęcia dziecka. Ludzie, którzy walczą o takie świadczenia motywują swoją prośbę fragmentem nowego zapisu „TK”, który brzmi:

„życie ludzkie, byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia; nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od życia matki, od organizmu matki, dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako »fragment« organizmu matki – jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki”.

Poseł Lewicy Marek Rutka zwrócił się do ZUS o wypłatę dodatkowych 4500 zł w ramach programu 500 plus. To niewypłacone świadczenie od czasu poczęcia do dnia narodzin córki. – Jeśli Trybunał stwierdza, że od momentu poczęcia to jest już człowiek, a nie płód, to przysługują mu określone prawa. Także i świadczenia finansowe – tłumaczy w rozmowie z Onetem.

We wtorek Rutka złożył wniosek do oddziału ZUS w Gdyni. – Paniom opadły szczęki. Usłyszałem tam jednak, że muszę złożyć to pismo do urzędu miasta w Gdyni. Dokument został wysłany – relacjonuje

– Można powiedzieć, że to uzasadnienie Trybunału jest mało żartobliwe. Moim celem jest zwrócenie uwagi, że wszystkie decyzje władzy pociągają określone skutki – mówi poseł.

Nie ma oficjalnej odpowiedzi rządu na ten temat.

RYDZYK ŻALI SIĘ NA OBOSTRZENIA!

Audycja zaczęła się nietypowo, bo od kilkunastominutowego odczytania artykułu „Kościół bez Eucharystii umiera”, który ukazał się w „Naszym Dzienniku”. Zamieszczono w nim szereg cytatów, w których sugerowano nawet, że pandemiczne ograniczenia w liczbie wiernych w kościołach mogą być dziełem szatana, a młodzi ludzie, którzy stosują się do zaleceń i nie chodzą w tym czasie na msze, są po prostu leniwi.

– Ateiści zrobią wszystko, żeby wyrwać ludzi z kościoła. To jest diabeł, Szatan. Proszę zobaczyć, jak Szatan rozlewa tę swoją działalność. Przecież to, co jest na ulicach, ta wulgarność, to są orgie satanistyczne – mówił w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Radia Maryja dyrektor tej stacji o. Tadeusz Rydzyk

Ojciec Rydzyk uważa, że ateiści „zrobią wszystko, by wyrwać ludzi z Kościoła”. – Proszę zobaczyć, jak Szatan rozlewa tę działalność. Przecież to, co jest na ulicach, ta wulgarność, to są orgie satanistyczne. To Szatan. Dlatego tak ważne, żeby ci ludzie się modlili. Modlitwa, eucharystia – to zatrzymuje Szatana, on tego się boi – mówił na antenie rozgłośni.

Rydzyk apelował, by modlitwy przez internet „zostawić tym, którzy chodzić nie mogą”, a wiernym jeśli nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w mszach w niedzielę, by modlili się w świątyniach w inne dni tygodnia.

Mimo że z pandemią walczymy już blisko rok i z jej powodu zmarły już tysiące Polaków, głównie starszych, ojciec Tadeusz Rydzyk wciąż ma problem z zaakceptowaniem zakazów, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obostrzenia dotyczące kościołów krytykował już w maju ubiegłego roku. 

POD CHMARĄ JELENI ZAŁAMAŁ SIĘ LÓD!

Strażacy uratowali 15 jeleni z chmary, pod którą załamał się lód. Zwierzęta w środę wpadły do jeziora w miejscowości Ścienne w gminie Ińsko. Pierwszy raz widziałem taką liczbę zwierząt pod lodem, a pracuję w zawodzie ponad 24 lata – powiedział strażak kierujący akcją.

Przypomnijmy. Do dramatycznej sytuacji doszło wczoraj przed godziną 16. Strażacy dostali wezwanie do miejscowości Ścienne, gdzie chmara jeleni wbiegła na zamarzniętej jezioro Ińsko. Pod ciężarem zwierząt lód nie wytrzymał, a kilkadziesiąt z nich wpadło do wody. Jak poinformował rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Stargardzie mł. kpt. Rafał Matysik, strażakom nie udało się uratować 13 zwierząt, a kolejnych osiem, także martwych, pozostawiono w wodzie.

Akcja trwała kilka godzin. Strażakom udało się uratować 15 jeleni. Te, które przeżyły, pobiegły prosto do lasu.- Przeżyły te najsilniejsze. Trzeba pamiętać, że jelenie mają grubą sierść, która zapewnia im izolację. Dopiero długie przebywanie w wodzie powoduje, że sierść przemaka i wtedy może dojść do hipotermii. Tak było w tym przypadku. Przeżyły te najsilniejsze osobniki

Zdaniem myśliwych i leśniczych to człowiek jest winny śmierci zwierząt. – Jelenie mają silny instynkt samozachowawczy. Same nie weszłyby na zamarznięte jezioro. Musiało je coś sprowokować. Od kilku lat w tej porze roku problemem są poszukiwacze, którzy polują na poroża jeleni. Ganiają zwierzęta licząc, że uciekając przez np. zagajniki strącą to poroże – dodaje leśniczy.

To może Cię zainteresować:  Tyle kosztowało eskortowanie reprezentacji. Szczęka opada

Faktycznie, ten wątek pojawia się także wśród samych zbieraczy. Wczoraj, tuż przed zdarzeniem, na jednej z grup dotyczącej „zrzutów jeleni” w Zachodniopomorskiem pojawiły się zdjęcia chmary jeleni.

– Jesteśmy w posiadaniu takiej informacji – przyznaje w rozmowie z Onetem podkom. Krzysztof Wojsznarowicz. – Prowadzimy czynności, aby wyjaśnić, czy faktycznie możemy mówić tutaj o czynniku ludzkim – dodaje.

MORAWIECKI POMAGA!

W połowie stycznia na świat w szpitalu przy Polnej w Poznaniu na świat przyszły pięcioraczki. Z danych statystycznych wynika, że pięcioraczki rodzą się raz na 40 milionów ciąż. Było to więc bardzo wyjątkowe wydarzenie. Wyjątkowe, ale również bardzo obciążające dla rodziców. Ci nie zostali bez pomocy.

Hanna Sobolewska i Mikołaj Białecki zostali rodzicami pięcioraczków. Rodzice, chcąc jak najlepiej przygotować się na przywitanie maluchów na świecie, uruchomili internetową zbiórkę pieniędzy. Środki miały posłużyć między innymi na kupno dużego, 7-osobowego samochodu. Teraz do pomocy włączył się Mateusz Morawiecki.

Na los młodych rodziców nie pozostał obojętny Mateusz Morawiecki. Obiecał przekazać rodzinie potrzebne auto.  – Dziękujemy panu premierowi za pomoc. Będziemy tym autem dojeżdżać do specjalistów i na rehabilitację – mówią dla „Super Expressu” rodzice pięcioraczków.

Jak podaje dziennik, o tym, że rodzice powitają na świecie pięcioraczki dowiadywali się stopniowo. – Najpierw miały być bliźniaki, potem dowiedzieliśmy się o czwórce dzieci, a dopiero na końcu o pięcioraczkach – mówią rodzice w rozmowie z „SE”.

– Serdecznie gratulujemy dumnym rodzicom! Mamy świadomość, że przed nimi wiele wyzwań. Istotną częścią codziennego życia rodziny jest logistyka i transport. Aby im to ułatwić, przekazujemy komfortowy samochód – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. – To nie pierwsze takie działanie. PKO Bank Polski i jego Fundacja podejmuje wiele inicjatyw i projektów wspierających polskie rodziny, którym można poprawić komfort życia. Wcześniej m.in. przekazała samochody rodzicom krakowskich sześcioraczków oraz podopiecznym Domu Dziecka w Kłobucku – dodaje.

ODMRAŻANIE GOSPODARKI!

Hotele i szkoły, ale również teatry, kina, a nawet baseny – to miejsca, o których w ostatnich dniach rozmawiali przedstawiciele rządu i eksperci przy premierze Mateuszu Morawieckim

Za luzowaniem w turystyce jest od dawna wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, ale w rządzie są też przeciwnicy tego wariantu. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski stoi na stanowisku, że zmiany obostrzeń powinny być bardzo delikatne – choć mogą być cykliczne.

Eksperci doradzający premierowi debatowali w ostatnim czasie między innymi nad otwieraniem teatrów i kin. Oczywiście od pierwszego dnia nie wróciłyby pełne sale, a możliwe byłoby np. tylko 25-procentowe obłożenie. Jednocześnie wizyta w tych miejscach wiązałaby się z zasłanianiem ust i nosa oraz zakazem spożywania posiłków (co jest dość częste w kinach).

Dowody na potrzebę działania w ostrzejszym reżimie sanitarnym przyszły z… otwartych muzeów. W ostatnich dniach były one po prostu oblegane. Kolejka przed Muzeum Narodowym w Warszawie utrzymywała się nawet podczas deszczu.

Na ewentualnej liście do otwierania są również takie miejsca jak baseny (również w mocnym reżimie sanitarnym, do rozstrzygnięcia jest kwestia obłożenia szatni), korty tenisowe i inne miejsca uprawiania sportu bezkontaktowego.

Dziennik podaje, że są to wnioski płynące z prognoz naukowców Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW.

„Szacunki matematyków pokazują też, że otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów spowolniło spadek zakażeń. Liczba przypadków koronawirusa jest większa niż zakładano” – czytamy. Według dziennikarzy „DGP” z modeli, które brały pod uwagę powrót do ławek klas I–III, wynikało, że „dziennie powinno być do 4,6 tys. przypadków pod koniec stycznia, a obecna średnia to 5,3 tys.”. „W marcu czeka nas jeszcze większy wzrost. To efekt posłania dzieci do szkół oraz rozluźnienia dyscypliny społecznej” 

JESTEŚCIE ZA ODMRAŻANIEM GOSPODARKI?

POLITECHNIKA WARSZAWSKA PRACUJE NAD SZCZEPIONKĄ!

„Jesteśmy biotechnologami, więc zaraz po tym, kiedy pojawił się problem z nowym wirusem – wczesną wiosną ubiegłego roku – ruszyliśmy z pracami nad szczepionką. Firmy farmaceutyczne wydały na swoje szczepionki setki milionów dolarów. My mieliśmy mniejsze środki – od rektora Politechniki Warszawskiej – więc nasze prace siłą rzeczy trwały trochę dłużej” – mówi w rozmowie z PAP prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej. I dziękuje rektorowi za finansowanie badań.

Prof. Ciach to kierownik pracującego nad szczepionką zespołu naukowców z Politechniki Warszawskiej i innych uczelni oraz instytucji zajmujących się badaniami genetycznymi.

Naukowcy produkują oczyszczone białko tzw. kolca koronawirusa. W reakcji na pojawienie się tego białka organizm powinien wytworzyć odpowiedź immunologiczną. Do tego białka należy dodać kolejny ważny składnik szczepionki tzw. adjuwant – wzmacniacz reakcji immunologicznej – żeby szczepionka była gotowa do badań na zwierzętach.

„O ile badania na zwierzętach uda się na PW przeprowadzić, bo są na to dodatkowe środki, o tyle do kolejnych etapów badań potrzebujemy partnera – firmę farmaceutyczną, która wspomoże nas wiedzą i doświadczeniem w zakresie formulacji szczepionek” – mówi naukowiec. Jeśli prace się powiodą i szczepionka okaże się skuteczna i bezpieczna, można będzie przejść do testów na ludziach.

Politechnika Warszawska opracowuje polską wersję szczepionki przeciw COVID-19. Ma być tania. – Cena obecnych na rynku szczepionek na wirusa Sars-CoV-2 jest tajemnicą firm, ale szacuję, że kosztują one między 10 a 30 euro za dawkę. My mamy nadzieję, że nasza szczepionka przy masowej produkcji ma szansę kosztować około 1 euro za dawkę lub mniej – powiedział w programie „Newsroom” prof. Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej. Był też pytany, ile uczelnia potrzebuje pieniędzy, by szczepionka w ogóle powstała. – Nie jestem w stanie oszacować ostatecznej kwoty. To bardzo trudna sprawa. Cena jest tutaj niewiadomą. To może być kilka, a nawet 10 milionów euro, to cena wyprodukowania partii. Mam nadzieję, że można by to wyprodukować w naszym przypadku w okolicach 2 do 5 mln euro. Mowa o partii do badań klinicznych. Później będą to już mniejsze kwoty. Niestety nie dostaliśmy grantów od państwa, opieramy się na funduszach własnych, a te wystarczą nam na prowadzenie testów na zwierzętach. Później będziemy szukać innego źródła finansowania – dodał.

ILE OJCIEC RYDZYK DOSTAŁ OD RZĄDU?

Ostatnio głośno było o 60 mln zł, jakie resort kultury przeznaczył na wystawę w muzeum Pamięć i Tożsamość, która powstaje z inicjatywy ojca Rydzyka. Sprawa wzbudziła ogromne emocje, bo o tym, że tak wysoka dotacja trafi do toruńskiego muzeum dotacji nic nie wiedzieli posłowie. Sprawa wyszła na jaw dzięki rządowi. Na koniec 2020 r. opublikował on rozporządzenie z tzw. wydatkami niewygasającymi, czyli takimi, których nie udało się wykorzystać w roku budżetowym. Dzięki decyzji Rady Ministrów, dotacja będzie mogła być wykorzystana jeszcze w tym roku. Gdyby rząd nie uznał dotacji dla ojca Rydzyka jako wydatek niewygasający, pieniądze musiałyby wrócić do budżetu państwa.

Tadeusz Rydzyk na swoją działalność otrzymał od państwa już 240 mln złotych. Okazuje się jednak, że twórca Telewizji „Trwam” i Radia Maryja lekką ręką korzysta z pieniędzy, darowanych mu z budżetu państwa. Jak ujawnili dziennikarze „Faktu”, sprawie planuje przyjrzeć się bliżej poseł Koalicji Obywatelskiej, Adam Szłapka.

– Kiedy to wszystko zsumować, okazuje się, że sumy są szokujące. Instytucje publiczne przeznaczyły na działalność ojca Tadeusza Rydzyka już ponad ćwierć miliarda złotych. A to może nie być cała kwota. Wysyłam zapytania nie tylko do resortów, ale także do spółek państwowych o to, czy finansują działalność ojca Rydzyka. One jednak nie chcą udzielić mi odpowiedzi. Nie odpuszczę – przekazał w rozmowie z „Faktem” poseł Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej.

ZAŁOŻENIE PROGRAMU 500 + SIĘ NIE SPRAWDZA?

Z najnowszych danych GUS wynika, że liczba ludności Polski w 2020 r. spadła o ok. 115 tys. rok do roku. Szacuje się, że liczba urodzeń w minionym roku wyniesie mniej niż 360 tys.

Z danych GUS wynika, że w I półroczu liczba nowo urodzonych dzieci była o 29 tys. mniejsza niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. – Takie podejście może także dominować w bieżącym roku. W 2021 r. przewiduję dalszy spadek dzietności. Tym bardziej że ubywa też kobiet w wieku rozrodczym, co jest efektem zmniejszonej dzietności w latach 1983–2003 – dodaje ekspert.

Jak podaje „Rz”, dane statystyczne pokazują także, że w ubiegłym roku zawarto nieco ponad 145 tys. związków małżeńskich, tj. o 38 tys. mniej niż rok wcześniej. „To ważne, bo liczba ślubów przekłada się na urodzenia. Ponad połowa dzieci przychodzi na świat w pierwszych trzech latach małżeństwa” – czytamy.

Zdaniem prof. Szukalskiego, efekt pandemii będzie widoczny, zwłaszcza za dwa, trzy lata. – Tym bardziej że część par, które przełożyły ślub, już nie stanie na ślubnym kobiercu, bo lockdown i praca zdalna niestety sprzyjają rozstaniom – dodaje. Dziennik zauważa, że w danych GUS jeszcze tego nie widać. W 2020 r. rozwiodło się ok. 51 tys. par małżeńskich, tj. o ok. 14 tys. mniej niż rok wcześniej.

AGRESYWNY KSIĄDZ? WIERNI Z PETYCJĄ DO BISKUPA.

O odwołanie obecnego kustosza Sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej, księdza Andrzeja, proszą biskupa świdnickiego mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej. Tylko w ten sposób, jak piszą autorzy petycji, może dokonać się przywrócenie miejsca kultu religijnego wiernym i turystom, odwiedzającym malownicze rejony Masywu Śnieżnika.

„Ludzie traktowani są jak intruzi, krzyk i agresja to chleb powszedni i, co bardziej bolesne, nie ma tam nawet baczenia na dzieci! Agresja kustosza posunęła się nawet do porażenia paralizatorem człowieka, na oczach jego przerażonych dzieci. Zakazy, nakazy na dominującym przy wejściu na posesję słupie, w których można się pogubić, a które często dają obsłudze pretekst do nieprzyjaznego traktowania, złości, krzyków, przepychanek” – napisali w petycji mieszkańcy okolic.

Turyści weszli na teren sanktuarium z niewielkim yorkiem, co księdzu się nie spodobało. Gdy turysta nie ustępował i z pieskiem na rękach chciał iść dalej – do znajdującego się na terenie sanktuarium popularnego punktu widokowego na Górze Iglicznej – ksiądz kustosz poraził go paralizatorem. Tak dotkliwie, że turyście pomocy musiało udzielić pogotowie.

Po licznych publikacjach prasowych do dziennikarzy Gazety Wyborczej zgłosili się mieszkańcy Międzygórza. Opowiedzieli, jak pół roku po sprawie z paralizatorem duchowny zaatakował ich 24-letniego syna po tym, jak młody mężczyzna wszedł po pasterce do korytarza kościoła w czapce. Kuria broniła duchownego, a wierny został oskarżony o napaść.

OBOSTRZENIA TRWAJĄ, PRZEDSIĘBIORCY OTWIERAJĄ!

W związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami mającymi przeciwdziałać pandemii koronawirusa od 28 grudnia ubiegłego roku stacje narciarskie są zamknięte. Mogą z nich korzystać jedynie osoby z licencją PZN. Natomiast wyciągi są czynne wyłącznie w celach transportowych. Jednak od początku lutego, zgodnie z zapowiedziami, spora część przedsiębiorców z Wisły, kurortu narciarskiego w Beskidzie Śląskim, zdecydował się na wznowienie działalności.

Właściciele stacji narciarskich w Wiśle otworzyli się dla narciarzy. W sobotę ze stoków skorzystać mogły te osoby, które wypełniły odpowiedni formularz i zapisały się tym samym na zorganizowane lekcje jazdy na nartach i snowboardzie.

Wiślańskie ośrodki Skolnity Wisła Ski & Bike Park i Nowa Osada już ruszyły. Właściciele innych wiślańskich stoków zapowiadają, że otworzą się od poniedziałku 1 lutego.

Co o tym myślicie?

LICYTACJA WOŚP! KOSZULKA LEWANDOWSKIEGO!

Na licytacje WOŚP w tym roku Robert Lewandowski postanowił przekazać koszulkę w której zdobył najwyższe możliwe klubowe trofeum – Ligę mistrzów!

Po raz kolejny Robert Lewandowski angażuje się w akcję WOŚP. Tym razem na aukcję postanowił przekazać swoją wyjątkową i historyczną koszulkę, w której wraz z drużyną Bayern Monachium zwyciężył w Finale Ligii Mistrzów UEFA 2020. Zwycięzca licytacji otrzyma ją wraz z autografem piłkarza – czytamy w opisie aukcji.

Na ten moment koszulka już osiągnęła kuriozalną sumę ponad 70 tysięcy złotych !

Licytacja trwa do 5 lutego!

Poniżej zamieszczamy link do licytacji! Zachęcamy również do licytowania innych przedmiotów znajdujących się na stronie WOŚP, oraz wspierania całej akcji!

https://allegro.pl/oferta/robert-lewandowski-koszulka-ligi-mistrzow-uefa-10087018420?fbclid=IwAR15MAwtx_BeYXDFDTTCRF–qHH-52URMnQV0twBWzK19RmHytmdO8diiMM

ZMIANY W OBOSTRZENIACH?

Od 1 lutego otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Rząd otwiera także galerie sztuki i muzea. Tam również będzie obowiązywał reżim sanitarny. Zniesione zostały godziny dla seniorów.

W rozporządzeniu wprowadzono nowe wyjątki od zakazu działalności hoteli. Z usług tych obiektów będą mogli skorzystać członkowie komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

W poniedziałek na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zasugerował, że może dojść do poluzowania obostrzeń.

Obostrzenia, które (na razie) obowiązują to:

-utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi, hotele zamknięte.

-maseczka lub po prostu zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.

-restauracje zamknięte – możliwy tylko dowóz i działalność na wynos.

-stoki narciarskie zamknięte.

-kluby nocne, dyskoteki zamknięte.

-kina i teatry zamknięte.

-baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness (z wyjątkami) zamknięte.

-autobusami i innymi środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.

-w kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

-w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.

-zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych
targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

-obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

-uczniowie (poza klasami I-III szkół podstawowych) uczą się zdalnie.

DZIENNIKARZ TVP SKRYTYKOWAŁ DECYZJE TK!

Michał Cholewiński już od sześciu lat związany jest z TVP Info. W październiku dziennikarz podczas programu „Serwis Info” zdecydował się wygłosić swoje krótkie oświadczenie ws. decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Ja nie rozumiem, i to jest moje oświadczenie, nie rozumiem, dlaczego Trybunał Konstytucyjny w tym czasie rozedrgania, poważnych, innych problemów w Polsce, ale także zaniepokojenia wielu ludzi, podjął tę sprawę. Dlaczego zdecydował się i dopuszczono do tego, żeby to orzeczenie zapadło akurat w tym momencie – mówił.

Na zniknięcie Michała Cholewińskiego uwagę zwrócili internauci. Portal Onet ustalił, że nie tylko on zniknął ale jego żona również. (także zatrudniona w TVP)

Wg. portalu Onet, Jacek Kurski postanowił ukarać oboje zmniejszeniem pensji i usunięciem z głównych programów TVP.

Onet ustalił, że to wystąpienie nie uszło mu płazem. Szef TVP Jacek Kurski zdecydował o degradacji Cholewińskiego. Dziennikarz oraz jego żona Agata Biały-Cholewińska — także zatrudniona w TVP — dostali propozycję nie do odrzucenia: przeniesienie do niszowej TVP Polonia oraz zmniejszenie zarobków. Według naszych informacji nie przyjęli jeszcze nowych warunków, bo są na zwolnieniach. Ekipa Kurskiego liczy na to, że oboje odejdą z telewizji. – pisze Onet

Co myślicie o takiej sytuacji?

KSIĄDZ WYGONIŁ WOLONTARIUSZKE SPOD KOŚCIOŁA!

„Diabelska organizacja!” – krzyczy i tupie nogą ksiądz, który przegonił wolontariuszkę WOŚP z chodnika przed kościołem pw. św. Szczepana w Krakowie. „Wara stąd” – usłyszała od duchownego.

„Diabelska organizacja! Won stąd!” – krzyczał kapłan na placu Axentowicza. Do zdarzenia doszło bezpośrednio przed kościołem św. Szczepana w Krakowie. Nagranie udostępniono na Facebooku.

Ksiądz powtarzał „Won stąd!” i „Wara!”. Na filmie widać, że wolontariuszka próbuje się sprzeciwić, ale jest nachalnie przez duchownego przeganiana. Ksiądz nawiązał też do telewizji TVN, którą nazwał „diabolistyczną”, a samą organizację WOŚP – „diabelską”.

Co myślicie o tej sytuacji?

Już dzisiaj uderzą siarczyste mrozy oraz intensywne opady śniegu

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, ostrzegające przed silnymi mrozami. Alert dotyczy województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego. Alerty obejmują też część województw: podlaskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Ostrzeżenia będą obowiązywać od niedzielnego wieczora do wtorku rano. W wymienionych regionach kraju temperatury mogą spaść nawet do – 20 st. C.

Meteorolodzy przewidują, że silne mrozy wystąpią także w części województwa mazowieckiego oraz w województwie lubelskim. Temperatura minimalna wyniesie tam – 15 st. C.

W ostrzeżeniach IMGW możemy także przeczytać, że w Polsce wystąpią wyjątkowo intensywne opady śniegu. W aż kilkunastu północnych powiatach województwa pomorskiego aż do wtorku rano będzie padał śnieg. Tempo opadów będzie znaczne, ponieważ przyrost pokrywy śnieżnej miejscami sięgnie 15 cm.

Czeka nas zmiana w 500+? Mówi się o 1500+

Podwyżka 500 plus ma przekonać wyborców, zszokowanych zmianą ustawy aborcyjnej. Posłowie proponują, by świadczenie rodzinne zostało podniesione trzykrotnie.

Posłowie proponują tymczasem, by świadczenie zostało podniesione i to trzykrotnie. Jednak podwyżka nie obejmie wszystkich rodzin. Sprawdź, kogo miałaby dotyczyć. 

1500+ – dla kogo?
500 zł miesięcznie przysługuje obecnie na każde dziecko do 18. roku życia – niezależnie od tego, jakie dochody osiągają rodzice. Świadczenie wychowawcze jest więc powszechne. 

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Planowania Rodziny postulują, by świadczenie podnieść do 1500 zł miesięcznie na dziecko. W ten sposób państwo miałoby pomóc rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem – pisze „Fakt”, który dotarł do oficjalnego pisma w tej sprawie. 

Ma to być odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uniemożliwia aborcję także w sytuacji znacznych wad płodu.

W kontekście wyroku Trybunału należy zwiększyć zaangażowanie państwa w zakresie wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Proponujemy rozważenie podwyższenia wysokości świadczenia „Rodzina 500+” na rzecz dzieci niepełnosprawnych do kwoty 1500 zł lub alternatywnie zwiększyć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego do wysokości 2000 zł – czytamy w stanowisku zespołu.

Tylko dzisiaj w Biedronce można za darmo zgarnąć Fajniaki

Biedronka rozdaje za darmo Fajniaki. Żeby dostać jednego dla siebie, wystarczy 31 stycznia 2021, w pierwszą w tym roku niedzielę handlową, wybrać się do sieci sklepów na zakupy i wydać w niej co najmniej 89 zł.

Zgodnie z regulaminem promocji, wybierając się do sklepu, musimy wziąć ze sobą kartę „Moja Biedronka”. Następnie możemy już wrzucać produkty do naszego koszyka. By cieszyć się darmowym pluszakiem, wartość rzeczy powinna wynieść minimum 89 złotych. Będąc przy kasie, pamiętajmy o zeskanowaniu karty.

Warto jeszcze pamiętać o kilku dodatkowych zasadach. Darmowa maskotka przypada na jeden paragon na minimum 89 złotych. Należy jednak wiedzieć, że w tę kwotę nie mogą wliczać się wyroby alkoholowe, tytoniowe, doładowania, karty podarunkowe, płatność za usługi oraz preparaty do początkowego żywienia niemowląt.

W Akcji Promocyjnej biorą udział maskotki Gang Fajniaków, aktualnie dostępne w Sklepach Biedronka. Organizator zastrzega, że ilość Produktów Promocyjnych w ramach Akcji Promocyjnej jest ograniczona, a dostępność poszczególnych Produktów Promocyjnych może się różnić w poszczególnych Sklepach Biedronka.

PLANY HOŁOWNI DOTYCZĄCE RELACJI Z KOŚCIOŁEM!

Zlikwidowanie funkcji kapelanów w instytucjach państwowych, sprawdzenie przez NIK przepływów pieniężnych między państwem a Kościołem, uzależnienie nauczania religii od decyzji rady rodziców – to propozycję ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni na uregulowanie relacji z Kościołem.


Zdecydowanie zbyt wielu z nas, także katolików, ma dziś poczucie, że istnieje „taśma produkcyjna” między Episkopatem a państwem PiS. Poczucie, że rząd kupuje sobie Episkopat wcielając w życie jego postulaty, a Episkopat płaci mu za to rozcieńczaniem Ewangelii polityką. – powiedział Szymon Hołownia.

Eksperci Instytutu Strategie 2050 przygotowali kompleksowy plan rozłączenia więzi, jakie dziś splatają państwo i Kościół katolicki.

 

Najważniejsze założenia planu to:

  1. Przygotowanie „Kodeksu Dobrych Praktyk”, który pomoże ograniczyć szkodliwy obyczaj, jakim są występy funkcjonariuszy publicznych w czasie uroczystości religijnych, na przykład na Jasnej Górze.
  2. Szczegółowy audyt przeprowadzony przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie przepływów finansowych pomiędzy instytucjami państwa, a instytucjami Kościoła.
  3. Ostateczne zakończenie rozliczeń finansowych pomiędzy państwem a kościołem i innymi związkami wyznaniowymi na podstawie tzw. ustaw Bieruta.
  4. Likwidacja Funduszu Kościelnego. W jego miejsce – odpis podatkowy od podatku PIT w wysokości ok. 0,3-0,5% albo podwyższenie wysokości darowizny na cele kultu religijnego, którą można odpisać od podatku PIT lub CIT.
  5. Kontrola samorządów nad cennikami usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych w miejscowościach, w których nie ma cmentarza komunalnego.
  6. Likwidacja funkcji etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna.
  7. Zlecenie Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporządzenie kompleksowego raportu dotyczącego pedofilii wśród duchownych i wsparcie jej działań, wraz z powołaniem specjalnej grupy prokuratorów w Prokuraturze Krajowej współpracującej z ekspertami.
  8. O wymiarze i sposobie nauczania religii w szkole powinna decydować Rada Rodziców wraz z samorządem uczniowskim i pedagogami w danej szkole, a nie państwo czy biskup.
  9. Obniżenie do 15. roku życia wieku, w którym uczeń może zadecydować sam, czy chce uczęszczać na lekcje religii
  10. Lekcje etyki powinny być docelowo obowiązkowe, a ocena z religii nie powinna być uwzględniana na świadectwie szkolnym ani wliczana do średniej ocen.

Szczególny jest kontekst, w którym dziś przedstawiamy nasz plan rozplątywania relacji między państwem a Kościołem. Bo dziś jesteśmy wściekli. Różnią nas dziś poglądy na temat aborcji, łączy poczucie skrajnego upokorzenia. PiS, który obiecywał troskę o ludzi zdradził swoich wyborców i wszystkich Polaków. To co dziś robi to nie „obrona życia” Polaków, a jego politycznego życia. Panie Kaczyński, czas zamordyzmu, nieliczenia się z ludźmi, czas polityki obsesji się kończy. – zakończył spotkanie Szymon Hołownia.

Co myślicie o pomyśle Hołowni?

DECYZJA W SPRAWIE OBOSTRZEŃ!

Konferencja Adama Niedzielskiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg odbyła się w czwartek, 28 stycznia. Minister zdrowia przekazał szczegóły odnośnie sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju i obowiązujących obostrzeń.

Adam Niedzielski poinformował, że wszystkie obecne obostrzenia obowiązujące do 31 stycznia zostaną przedłużone o kolejne 2 tygodnie i będą obowiązywały do 14 lutego.

Minister zdrowia poinformował, że jedynymi zmianami jakie nastąpią od 1 lutego dotyczą otwarcia galerii handlowych i galerii sztuki oraz muzeów z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego tj. 1 osoba na 15 m kw. oraz zakrywanie ust i nosa. Zniesiono także godziny dla seniorów.

Minister przypomniał o liczbie zakażeń w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. O restrykcjach wprowadzanych w tych krajach, a także w pozostałych państwach europejskich.

– Mamy więc złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno spodziewać się, że Polska pozostanie zieloną wyspą na tle Europy – przestrzegł minister.

– Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje – poinformował minister Niedzielski. – Wszystkie reguły dotyczące zgromadzeń publicznych, imprez i przekraczania granicy pozostają bez zmian – dodał.

POMOC DLA NAUCZYCIELI? MINISTER EDUKACJI MÓWI WIĘCEJ!

W najbardziej popularnym pakiecie PiS planowane są nowe wytyczne. Popularne „500 plus” mogą dostać także nauczyciele. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podjął decyzję ws. pomocy dla osób, które prowadzą zdalne nauczanie. Chodzi o 500 złotych, które nauczyciele mogą otrzymać od Ministerstwa Edukacji i Nauki na poprawienie jakości nauczania.

Minister podkreślił, że zakup sprzętu będzie objęty przez szeroki katalog różnego rodzaju elektroniki. – W tym katalogu, który dotyczy bonu dla nauczycieli, znajdują się sprzęty, które wymieniliśmy wcześniej, a także te postulowane przez związki i nauczycieli – tłumaczył Przemysław Czarnek i dodał, że MEN będzie podejmował kolejne działania w celu poprawy sytuacji związanej ze zdalnym nauczaniem.

Czy uważacie, że pomoc nauczycielom jest potrzebna w czasach nauczania zdalnego?

Radny PiS potrącił kobiete na pasach!

Do wypadku z udziałem polityka PiS doszło tuż przed minionymi świętami Bożego Narodzenia. Kierujący samochodem osobowym Artur Mazurkiewicz potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych starszą kobietę. 83-latka trafiła do szpitala.

Tomasz Rurarz, prokurator rejonowy w Skarżysku-Kamiennej, powiedział w rozmowie z portalem Onet, że badanie krwi Artura Mazurkiewicza zostało przeprowadzone dwie godziny po wypadku. Badanie wykazało, że w krwi radnego było 0,47 promila alkoholu. Ze względu na to, że próbka została pobrana w pewnym odstępie czasu od zdarzenia, śledczy powołali biegłego, który oceni, ile alkoholu znajdowało się w organizmie radnego w momencie wypadku.

Jak przekonywał radny PiS, w chwili zdarzenia nie pozostawał on w stanie nietrzeźwości. Artur Mazurkiewicz przyznał, że do wypadku doszło z jego winy i publicznie przeprosił poszkodowaną kobietę. Jednocześnie podkreślił, że skieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia wobec portali informacyjne i osób, które przekazały, że prowadził pod wpływem alkoholu.

– Jeszcze tego samego dnia odwiedziłem ją w szpitalu i dopytywałem o jej stan zdrowia. Z tego co wiem, po badaniach została ona zwolniona ze szpitala – przekazał w swoim oświadczeniu Artur Mazurkiewicz.

Artur Mazurkiewicz poparł swoje oświadczenie informacją, że funkcjonariusze w czasie badania trzeźwości wykorzystywali kilka alkomatów, które wykazywały błędne działanie. W związku z tym radny miał zażądać badania krwi.

– Każdy z nich podczas badania nie podawał wyniku, lecz wykazywały błędy. Łącznie dmuchałem w alkomat kilkanaście razy. W związku z tym, że wśród kilkunastu prób pojawił się wynik pozytywny, zażądałem badania krwi, które odbyło się w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku – podkreślił polityk.

Artur Mazurkiewicz poparł swoje oświadczenie informacją, że funkcjonariusze w czasie badania trzeźwości wykorzystywali kilka alkomatów, które wykazywały błędne działanie. W związku z tym radny miał zażądać badania krwi.

– Każdy z nich podczas badania nie podawał wyniku, lecz wykazywały błędy. Łącznie dmuchałem w alkomat kilkanaście razy. W związku z tym, że wśród kilkunastu prób pojawił się wynik pozytywny, zażądałem badania krwi, które odbyło się w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku – podkreślił polityk.

NAUCZYCIELKA UPRAWIAŁA SEKS Z 14 LATKIEM!

Na pół roku więzienia i pół roku prac społecznych skazał w poniedziałek łomżyński sąd byłą nauczycielkę jednej ze szkół w gminie Zbójna (Podlaskie), oskarżoną o uprowadzenie – wbrew woli jego rodziców – i kilkukrotne obcowanie płciowe z 14-latkiem. Wyrok nie jest prawomocny.

Ponadto kobieta ma zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 metrów do nieletniego i kontaktowania się z nim w jakikolwiek sposób przez 3 lata. Sąd orzekł także, że przez 7 lat nie może wykonywać zawodu nauczyciela. Ponadto ma zapłacić nastolatkowi 15 tys. zł tytułem nawiązki.

35-latka dobrowolnie poddała się karze.

Według Kodeksu karnego, kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze od 2 do 12 lat więzienia.

PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI KOBE BRYANT’A!

Rok temu świat obiegła tragiczna informacja.. W wypadku lotniczym zginął jeden z najlepszych koszykarzy w historii.

Helikopter którym przemieszczał się Kobe wraz ze swoją córką Gianną i 7 innymi osobami, był na pokładzie helikoptera, który o 9:06 czasu lokalnego wystartował z lotniska im. Johna Wayne’a w hrabstwie Orange. Po około 40 minutach lotu śmigłowiec rozbił się na wzgórzach w Calabasas i zajął się ogniem. O 9:47 o zdarzeniu zostały poinformowane służby lokalne. Żadna z osób znajdujących się na pokładzie nie przeżyła katastrofy.

Do dokumentów i zapisów komunikatów radiowych ujawnionych w śledztwie w środę dotarła agencja Associated Press.

Wynika z nich, że pilot Ara Zobayan informował kontrolerów ruchu lotniczego, że unosi helikopter na wysokość około 1200 metrów nad poziomem morza, aby przedostać się ponad poziom gęstych tego dnia chmur. W rzeczywistości maszyna traciła wysokość i z wielką szybkością zbliżała się do zbocza na północny zachód od Los Angeles, o które ostatecznie się rozbiła. Wdowa po Bryancie domaga się „kilkuset milionów dolarów” Wdowa po Kobem… czytaj dalej » W raporcie amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu stwierdzono, ze Zobayan „źle rozumiał” wysokość, na jakiej się znajduje. Jak zaznaczono, do dezorientacji pilota dochodzi w warunkach ograniczonej widoczności. Lecieli na trening córki Bryanta W dalszej części publikacji AP przypomina że, na około 45 minut przed startem feralnego lotu Zobayan wysłał do kontrolerów wiadomość, w której twierdził, że „pogoda jest OK”. Maszyna z nim, Bryantem, jego córką Gianną i sześcioma innymi osobami wystartowała z lotniska Johna Wayne’a w kalifornijskim hrabstwie Orange krótko po godzinie 9 rano 26 stycznia. Niespełna godzinę później miała wylądować na północ od Los Angeles, gdzie Giannę czekał koszykarski trening.

OPIEKUNKA NAKŁANIAŁA 5 LATKĘ DO MALTRETOWANIA ZWIERZĘCIA!

Do dramatycznego zdarzenia doszło w gminie Białopole w powiecie chełmskim. 22-letnia kobieta, zamiast opiekować się 5-letnim dzieckiem, zachęcała je do znęcania się nad zwierzęciem. Co więcej, nagrywała całą sytuację i podzieliła się nią z obserwatorami w serwisie Instagram.

-Nagranie jest tym bardziej szokujące, że sprawcą jest mała dziewczynka, a autorem osoba pełnoletnia, to 22-latka, niebędąca właścicielem kota, która nie dość, że nie przerwała tego aktu, to wręcz zachęcała dziecko do dalszego znęcania się nad zwierzęciem, jednocześnie śmiejąc się z całej sytuacji, a następnie publikując nagranie na Instagramie – skomentował Jarosław Kryszczuk, komendant Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt.

– To żałosne, ale kobieta spodziewała się chyba pochwał i lajków – dodał działacz.

Rodzice dziewczynki byli bardzo zaskoczeni wizytą policjantów. – Policjanci pojawili się pod wskazanym adresem w czwartek wieczorem. W domu wszyscy byli zdziwieni powodem interwencji. Z wyjaśnień rodziców dziewczynki wynikało, że 5-latką opiekowała się 22-letnia kuzynka – mówi komisarz Ewa Czyż z chełmskiej komendy policji. – Nic nie wskazywało na to, że kotu dzieje się krzywda, była miska z jedzeniem, zabawki itp. Mimo to policjanci sporządzili stosową dokumentację.

Kotka jest już bezpieczna w domu tymczasowym, odwiedziła klinikę weterynaryjną, gdzie została przebadana od czubków uszu po końcówkę ogona.

Z obserwacji inspektorów kotka odczuwa dyskomfort i ból w obrębie kręgosłupa – co może być efektem siadania dziecka. W stosunku do człowieka jest delikatnie nieufna, zachowuje dystans, chociaż wykazuje zainteresowanie, pozwala się głaskać, jednak odczuwa lęk przy braniu jej na ręce.

– Sprawa 5-latki trafi do sądu dla nieletnich – mówi kom. Ewa Czyż. Jednocześnie policjanci prowadzą postępowanie w sprawie zachowana opiekunki dziewczynki.