Od poniedziałku 15 marca na Mazowszu i w Lubuskiem zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia. Na Pomorzu te same zasady wprowadzono od soboty 13 marca. Przypominamy, czego dotyczą nowe restrykcje.

Na czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że kolejne obostrzenia wejdą w życie w województwach mazowieckim i lubuskim od 15 marca. W woj. pomorskim lockdown obowiązuje od soboty 13 marca. Na Warmii i Mazurach także przedłużono restrykcje, które będą obowiązywać do 28 marca.

Adam Niedzielski przekazał również, że do województw mazowieckiego i lubuskiego zostanie wysłanych 25,6 mln maseczek. Będą one dystrybuowane przez samorządy.

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:
woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
woj. lubuskim – od 15 do 28 marca

Jakie zasady obowiązują w tych województwach?
lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym (część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część zdalnie)
zamknięcie hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu)
zamknięcie galerii handlowych – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie
zamknięcie basenów (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej)
zamknięcie teatrów, muzeów, galerii sztuki, kin (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online)
zamknięcie będą sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
zamknięcie klubów fitness i siłowni
zamknięcie stoków narciarskich
zamknięcie obiektów sportowych (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności)

To może Cię zainteresować:  Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski nagrali cudowną piosenkę. "Łzy same napływają do oczu"

W Polsce od początku epidemii liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi: 1 906 632. W wyniku COVID-19 śmierć poniosło 47 178 osób.