Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa:

Mamy 14 578 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2899), śląskiego (1859), wielkopolskiego (1355), pomorskiego (1231), dolnośląskiego (1215), małopolskiego (1207), łódzkiego (862), kujawsko-pomorskiego (704), podkarpackiego (669),zachodniopomorskiego (517), lubuskiego (495), świętokrzyskiego (429), warmińsko-mazurskiego (310), opolskiego (240), lubelskiego (181), podlaskiego (167). 238 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 073 129/49 365 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Kościoły jednak będą musiały zostać zamknięte?

– Zaczynamy poważnie rozmawiać na temat, czy przygotowywać się do zamknięcia Polski – mówił w programie „Gość Wydarzeń” prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19. Jego zdaniem, w tym lub następnym tygodniu przekroczymy liczbę 30 tysięcy dziennych zakażeń koronawirusem. Zastrzegł, że w takim przypadku możliwy jest całkowity lockdown, w tym zamknięcie kościołów.

Prof. Horban: w przypadku całkowitego lockdownu kościoły też będą zamknięte

Prowadząca zapytała, czy od niedzieli „wszystko będzie w Polsce zamknięte”. Zdaniem prof. Horbana, „to możliwe, jeśli w środę czy czwartek zbliżymy się do liczby wyraźnie przekraczającej 30 tysięcy zakażeń”. – Wówczas to będzie nie tylko potencjalny, ale i realny scenariusz – uznał.

Czeka nas całkowity lockdown? Doradzca premiera nie ma wątpliwości

Jeśli w tym tygodniu przekroczymy 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem, to możliwe jest wprowadzenie całkowitego lockdownu – powiedział w rozmowie z Polsatem prof. Andrzej Horban, główny doradca KPRM ds. Covid-19.

Horban w rozmowie z Polsatem powiedział, że obecnie szpitale pracują „na skraju swoich możliwości”. Jeśli przekroczymy 30 tys. to rzeczywiście pora zacząć się bać – powiedział.

Możliwe, że jeśli w czwartek czy środę będziemy zbliżali się do liczby wyraźnie przekraczającej 30 tys. zakażeń, to całkowity lockdown będzie nie tylko potencjalnym, ale też realnym scenariuszem. 

Wskazał też, że rząd „zaczyna coraz poważniej rozmawiać” o zamknięciu całego kraju. Jak podkreślił, wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w województwach: pomorskim i warmińsko-mazurskim wstrzymało wzrost liczby nowych zakażeń.

Jeśli będzie wprowadzony całkowity lockdown, to w Wielkanoc kościoły powinny być zamknięte – dodał. 

Doradca premiera powiedział także, że trudno stwierdzić, kiedy zakończy się trzecia fala. Wyraził nadzieję, że sytuacja powinna się poprawić w maju. Pod koniec maja będziemy się kierować ku normalności –  powiedział.

Kiedy dzieci wrócą do nauczania stacjonarnego?

Dzieci z klas I-III od dzisiaj wróciły do zdalnego nauczania. To efekt wprowadzonego w sobotę lockdownu w całej Polsce. Najmłodsi uczniowie, jak na razie, mają uczestniczyć w zajęciach w formie online przez następne trzy tygodnie – do 9 kwietnia.

Nauczanie zdalne w klasach I-III szkoły podstawowej obowiązuje od 22 marca i potrwa przez następne trzy tygodnie, do 9 kwietnia. Jak przekazał szef  resortu zdrowia Adam Niedzielski, rząd podjął decyzję o zmianie trybu nauczania dla najmłodszych uczniów, z uwagi na to, że zastosowane wcześniej działanie w województwie warmińsko-mazurskim przyniosło oczekiwane rezultaty – spadek zachorowań na COVID-19. – Po świętach podejmiemy decyzję najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach 1-3, bo to jest taka decyzja przejściowa – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nagła konferencja premiera oraz ministra zdrowia

Pilna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas wizyty w szpitalu tymczasowym w Radomiu zaapelowali, by Polacy bardziej przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Wiadomo również co dalej ze szczepionką od AstraZeneki.

Wprowadzone przez rząd obostrzenia działają – widać to na przykładzie woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie doprowadziły do trendu spadkowego zachorowań – mówił w poniedziałek w Radomiu premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał też skuteczność szczepień w walce w pandemią COVID-19.

Premier, który wizytował w poniedziałek radomski szpital tymczasowy, przekonywał, że na przykładzie regionu warmińsko-mazurskiego, widać, że wprowadzone przez rząd obostrzenia działają.

– Obostrzenia w tamtym województwie, wdrożone już ponad dwa tygodnie temu, dzisiaj doprowadziły do trendu spadkowego w zachorowaniach. To oznacza, że wdrożone przez nas od minionej soboty, na pewno też poskutkują pozytywnie – powiedział Morawiecki. Zastrzegł zarazem, że wprowadzone obostrzenia muszą być przestrzegane.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że w ciągu ostatniego tygodnia nastąpił gwałtowny przyrost liczby zakażeń. Zwrócił uwagę, że pandemia na duży wpływ na szpitale i infrastrukturę przeznaczoną do walki z koronawirusem. Jest obciążona jak podczas apogeum drugiej fali zakażeń. Zaapelował o odrzucenie sporów, by skupić się na walce z wirusem.

– W ciągu ostatniego tygodnia przyrost netto hospitalizacji, czyli obłożenia łóżek przekroczył już 4 tysiące. To oznacza, że pandemia rozwija się nie tylko na poziomie odnotowywanej codziennie nowej liczby zakażeń, ale również ma bardzo duży wpływ, duże obciążenie na system szpitalnictwa, na tę infrastrukturę, którą przeznaczyliśmy do walki z Covid-19 – podkreślił minister zdrowia.

Pojawiły się wytyczne na Święta Wielkanocne

Tegoroczna Wielkanoc, tak jak zeszłoroczna, minie nam w cieniu pandemii koronawirusa. Kraj znajduje się w lockdownie. Jak święta będą wyglądały w kościołach? Biskupi otrzymali już wytyczne.

Zamknięcia kościołów na Wielkanoc raczej nie będzie – informuje „Rzeczpospolita”. Takie rozwiązanie, w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, sugerowała chociażby dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Po pierwsze, hierarchowie kościelni mają zawrócić uwagę księżom proboszczom, aby przyłożyli wielką wagę do kontrolowania odpowiedniej liczby wiernych w świątyniach. Przypominamy, że dozwolony limit wiernych to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Po drugie, zalecane jest odejście od rytuału obmywania nóg, tradycyjnie obchodzonego w Wielki Czwartek. Z kolei Wielki Piątek ma obejść się bez całowania krzyża zarówno przez duchownych, jak i wiernych.

Zmiany mogą dotyczyć też podejścia do procesji. W dokumencie wysłanym do biskupów KEP zachęca, by ograniczyć je tylko do asysty – wierni powinni pozostać na swoich miejscach. Takie procesje zwyczajowo mają miejsce w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek w trakcie drogi krzyżowej, a także w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną.

Podobnie jak w zeszłym roku w diecezji nie będzie błogosławienia pokarmów w Wielką Sobotę. Wierni będą zachęcani do uroczystej modlitwy z błogosławieństwem potraw na wielkanocnym stole w gronie rodzinnym.

Nie żyje legenda polskiej muzyki. Zmarł wokalista znanego zespołu

Wojciech Krawczyk, wokalista zespołu Homomilitia, zmarł na COVID-19. Artysta ostatnie dwa tygodnie spędził w szpitalu podłączony do respiratora. Informację o śmierci Wojtka Krawczyka przekazali przyjaciele z grupy J23 Sound System. 

Na facebookowym profilu J23 Sound System pojawiła się informacja o śmierci Wojtka Krawczyka. 

Dziś po dwóch tygodniach walki z COVID w szpitalu pod respiratorem odszedł od nasz kolega i przyjaciel Wojtek Wojti Krawczyk. Wokalista HCpunkowego zespołu Homomilitia, który był pionierem i przecierał szlaki w latach 90-tych w walki z homofobią, współzałożyciel i członek AutonomA sound system. Doskonały kompan zabawy z czarnym pasem z szyderstwa, potrafił swoim niepowtarzalnym humorem wycisnąć z każdej i każdego łzy śmiechu, a gdy człowiek myślał, że śmieszniej już być nie może i więcej się nie da rady śmiać, on dopiero się rozkręcał… Będzie nam Ciebie bardzo brakowało Wojtas!!! Dbajcie o zdrowie ludziska swoje i innych! – przekazano we wpisie. 

Wojtek Krawczyk był wokalistą pochodzącego z Łodzi zespołu Homomilitia. Należał do najważniejszym przedstawicieli nurtów anarchopunk i crust punk w latach 90. Realizował się także jako DJ, działając pod pseudonimem HC DJ. Krawczyk był też organizatorem koncertów i wydawcą zina „Ferment”.

Spoczywaj w pokoju! [*]

Szczyt trzeciej fali epidemii przed nami, czy będzie całkowity lockdown?

Przed nami szczyt trzeciej fali pandemii. Zdaniem dr Artura Zaczyńskiego, członka Rady Medycznej, wciąż rozważane jest wprowadzenie zakazu przemieszczania się na Wielkanoc.

Nie jesteśmy nawet pod szczytem trzeciej fali koronawirusa – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dlatego zaapelował o odpowiedzialność w najbliższych dniach. Dodał, że w poniedziałek ruszy dystrybucja maseczek dla mieszkańców 12 województw.

„Musimy być przygotowani na dalsze wzrosty zachorowań na COVID-19 w przyszłym tygodniu. Nie jesteśmy jeszcze pod szczytem nawet tej trzeciej fali, dlatego tak ważne jest, byśmy zachowali odpowiedzialność w najbliższych dniach” – powiedział w piątek w czasie briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

„Mamy transmisję wirusa w wersji brytyjskiej na poziomie 60 proc. To jest obraz, jak szybko nasze lekceważenie może doprowadzić do jeszcze drastyczniejszego wzrostu liczby zakażonych” – powiedział Andrusiewicz.

– Wirus jest obecnie bardziej niebezpieczny niż na początku pandemii. Musimy zachowywać się równie odpowiedzialnie jak rok temu. Liczby zachorowań są wciąż bardzo wysokie – mówił w Radiu Zet dr Artur Zaczyński, członek Rady Medycznej przy premierze oraz dyrektor tymczasowego szpitala covidowego na Stadionie Narodowym.

Dlatego, jak tłumaczył, możliwe jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, np. zakazu przemieszczania się w czasie świąt Wielkanocy. Według medyka ograniczenie mobilności może przeciąć transmisję wirusa.

– Wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią, ale „liberum veto” wobec koronawirusa jest niebezpieczne. Musimy się zjednoczyć w walce przeciwko COVID-19 – podsumował dr Zaczyński.

Nie żyje wybitny Polak

W wieku 75 lat zmarł legendarny Polak. Gazeta wyborcza poinformowała o śmierci Adama Zagajewskiego – poety i eseisty. Był jednym z liderów literackiego pokolenia ’68.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. W latach 1963-1970 studiował filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Adam Zagajewski był współtwórcą nowofalowej grupy poetyckiej Teraz i współautorem jej manifestów programowych. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych związał się z opozycją demokratyczną. Był sygnatariuszem „Memoriału 59”, prowadził zajęcia w ramach Towarzystwa Kursów Latających i publikował w drugim obiegu.

Adam Zagajewski był objęty zakazem druku w latach 1976-1978 – pracował wtedy jako korektor w miesięczniku „Znak”. W roku 1979 wyjechał na roczne stypendium do Berlina Zachodniego i pozostał w nim do roku 1981. Wtedy wrócił do Krakowa, gdzie zastał go stan wojenny. 

Spoczywaj w pokoju!

Od poniedziałku duże zmiany dla Polaków. Chodzi o załatwianie spraw urzędowych

Od poniedziałku urzędy będą dostępne na nowych zasadach. To efekt locdownu, który potrwa w Polsce co najmniej do 9 kwietnia.

Krakowski magistrat informuje, że od najbliższego poniedziałku budynki Urzędu Miasta Krakowa ponownie będą dostępne wyłącznie dla klientów umówionych na wizytę lub tych, którzy mają zamiar umieścić przesyłkę w odpowiednim pojemniku wrzutowym.

Prosimy, aby załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Wszelkie dokumenty i wnioski do Urzędu Miasta Krakowa będzie można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Poczty Polskiej, usługi Paczkomat Urząd 24, lub wrzucając kopertę do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu w 16 lokalizacjach.

Z kolei władze Ustki również ogłaszają ważne zmiany. Apelują oni jednocześnie, aby różne sprawy załatwiać zdalnie – przez internet, co umożliwia aktywna od pewnego czasu platforma eObywatel.

– Urząd pracuje na bieżąco w trybie szczególnym, realizując wszystkie zadania i wpływające sprawy. Interesanci mogą je załatwiać poprzez kontakt telefoniczny lub faksem, jak również elektronicznie (z wykorzystaniem internetu) poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP– przekazał UM Ustka.

Aleksander Kwaśniewski przekazał złe informacje nt. małżonki

Jolanta Kwaśniewska i Aleksander Kwaśniewski przeszli zakażenie COVID-19, ale na tym ich dramat się nie kończy. Jak ujawniają media, była pierwsza dama cierpi na poważne powikłania i komplikacje po chorobie. Była para prezydencka była zmuszona by wyjechać z Polski.

Jak ujawnił Aleksander Kwaśniewski na łamach „Wyborczej”, jego żona była przez kilka dni hospitalizowana. Obecnie prezydencka power couple wyjechała do Szwajcarii, gdzie opiekuje się wdową po szwagrze byłego prezydenta.

Jak ujawnia informują media u Jolanty pojawiły się powikłania po przebytej chorobie i doszło do zapalenia nerek”. Na szczęście czuje się już coraz lepiej

Ja spędziłem tydzień w szpitalu, żona dwa dni, mnie przez dwa tygodnie męczyła wysoka gorączka i mocno duszący kaszel. W tej chwili jest dużo lepiej, ale uszczerbek na zdrowiu pozostał, dochodzenie do formy po COVID-zie trwa jednak długi czas. I wszyscy, nawet ci bezobjawowi, którzy liczą, że szybko wrócą do formy i że to nie będzie odbijać się na zdrowiu, mylą się. To jest paskudna choroba – powiedział Kwaśniewski Wyborczej.

Życzymy dużo zdrowia!

Na wczorajszej konferencji zapadała decyzja nt. kościołów podczas Wielkanocy. Minister postawił sprawę jasno.

Adam Niedzielski wypowiedział się w sprawie aktualnej sytuacji epidemicznej. Szef resortu podkreślił, że „sytuacja jest bardzo poważna”. – Mamy kolejny raz przekroczone 25 tys. zachorowań. Wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję na temat swojego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa swoich bliskich – powiedział Niedzielski na sobotniej konferencji prasowej.

– Mamy w ręku trzy narzędzia: obostrzenia, szczepienia i podstawowe zasady stosowania dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek. Jeśli będziemy nieodpowiedzialni będą się realizowały najczarniejsze scenariusze – dodał.

Ministra zdrowia zapytano też, czy w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi rząd planuje niedługo zamknąć kościoły dla wiernych.

– Tu mamy te same standardy, jak w przypadku galerii. Tam mamy 1 osobę na 15 m. kw. i będziemy to kontrolować. Wszystkie podmioty – niezależnie od charakteru – będą traktowane tak samo – odpowiedział szef resortu.

Ograniczenia przy Wielkanocnym stole? Ministerstwo rekomenduje

W związku z ogromnym wzrostem zakażeń w Polsce zdecydowano się wprowadzić specjalne środki ostrożności w całym kraju, dlatego coraz więcej Polaków zadaje sobie pytanie: jak będzie wyglądała Wielkanoc?

Ministerstwo Zdrowia wystosowało do obywateli apel, w którym przypomina, jak ważna jest odpowiedzialność, o której nie powinniśmy zapominać także w Wielkanoc.

– Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. – czytamy w komunikacie.

Nie podano jednak żadnych szczegółowych wytycznych dotyczących tego, ile osób może przebywać razem w Wielkanoc. Na rządowej stronie podano natomiast zalecenie, aby kontakty z najbliższymi ograniczyć. 

Duża zmiana dla Polaków, chodzi o maseczki


Bez maseczki poruszamy się po własnym domu, nie musimy jej zakładać też we własnym aucie. Ponadto nie trzeba jej też nosić w parku czy na plaży. Musimy ją za to założyć już na promenadzie, cmentarzu czy na targowisku, nawet jeśli jest na świeżym powietrzu. Ust i nosa nie trzeba za to zakrywać w czasie trwania egzaminów, czy podczas ceremonii ślubnej.

Rozporządzenie ws. maseczek z dnia 19 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązujące do 9 kwietnia wskazuje, kto jest zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust.

Poniżej prezentujemy pełną listę osób, które za nienoszenie maseczki nie dostaną kary:

 • kierujący pojazdami prywatnymi,
 • kierowcy transportu zbiorowego,
 • kierowcy zawodowi,
 • osoby sprawujące kult religijny,
 • żołnierze,
 • mieszkańcy DPS-ów i ośrodków wychowawczych,
 • sędziowie i trenerzy sportowi, w tym instruktorzy jazdy konnej,
 • członkowie komisji egzaminacyjnych oraz osoby zatrudnione w budynkach użyteczności publicznej, chyba że zarządca postanowi inaczej (jednak pracownicy obsługujący interesantów muszą nosić maski),
 • nowożeńcy przed przedstawicielem Urzędu Stanu Cywilnego lub osobą duchowną,
 • pracownicy na czas spożywania posiłków w miejscu pracy,
 • osoby chwilowo zwolnione z noszenia maseczki przez funkcjonariuszy w trakcie kontroli tożsamości.
 • dzieci do lat 5,
 • osoby chore psychicznie,
 • osoby mające problem z samodzielnym założeniem i zdjęciem maseczki ze względu na swoją niepełnosprawność ruchową,
 • osoby chore neurologicznie, ze schorzeniami układu krążenia lub niewydolnością oddechową,
 • osoby piszące egzamin lub sprawdzian z zachowaniem 1,5 m dystansu.

Mimo tych swojego rodzaju wyjątków reszta Polaków musi nosić maseczki.

To może Cię zainteresować:  Ksiądz Sebastian o dzieciach in vitro. Wszystko jasne

TRAGICZNA WIADOMOŚĆ OBIEGŁA JUŻ CAŁY ŚWIAT! NIE ŻYJE PREZYDENT TANZANII!

Nie żyje 61-letni prezydent Tanzanii John Magufuli, który zasłynął w ostatnich miesiącach ze swojego sceptycznego podejścia do walki z pandemią koronawirusa. Informacje o śmierci polityka przekazała wiceprezydentka afrykańskiego kraju.

 Z wielkim żalem informuję, że dziś, 17 marca 2021 r. o godz. 17.00 straciliśmy naszego odważnego przywódcę, prezydenta Tanzanii Johna Pombe Josepha Magufuli, który zmarł na serce w szpitalu Mzena w Dar es Salaam, gdzie był leczony – powiedziała wiceprezydent Sulhu Hassan w TBC.

Jak wskazuje Bloomberg.com, polityka doceniano m.in. za walkę z korupcją, ograniczanie wydatków rządu, znoszenie podatków dla rolników czy rozbudowę infrastruktury. Z drugiej strony zarzucono mu też ciągoty autorytarne i ograniczanie wolności mediów. Podważana jest też uczciwość wyborów, które wygrał w 2020 r.

Magufuli, sceptycznie nastawiony do pandemii, był krytykowany za sposób, w jaki radzi sobie z koronawirusem w Tanzanii – ani razu nie wprowadzono w tym kraju kwarantanny, a w zamian władze zalecały poleganie na sile modlitwy, tradycyjnych metodach leczenia, takich jak inhalacje parą wodną.

Warto dodać, że Magufuli zrobił testy na koronawirusa drzewu papai oraz kozie i okazało się, że oba wyszły pozytywne. Obśmiał wtedy testy, a Tanzania przestała je robić.

W maju ubiegłego roku prezydent nakazał zaprzestanie liczenia zakażeń koronawirusem, a miesiąc później ogłosił, że jego kraj wyeliminował SARS-CoV-2 po trzech dniach postu i modlitw.

W marcu kenijskie media informowały, że jeden z liderów afrykańskich był leczony na COVID-19 w szpitalu w Nairobi, w związku z czym pojawiły się spekulacje dotyczące prezydenta Tanzanii. Tym bardziej, że od kilku tygodni nie był on widziany publicznie. Ostatecznie wiceprezydentka kraju podała, że przyczyną śmierci była choroba serca.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował już do Tanzanii o rozsądek i podjęcie zdecydowanych działań przeciwko COVID-19. Doszło do tego po tym, jak kilku podróżnych z tego kraju uzyskało pozytywny wynik testu.

STAN WYJĄTKOWY W POLSCE STANIE SIĘ FAKTEM? ZDANIEM EKSPERTÓW POWINNO MIEĆ TO MIEJSCE!

Szybki wzrost rozprzestrzeniania się koronawirusa ponownie rodzi pytania o stan wyjątkowy w Polsce.

O takim wariancie w „Gościu Wydarzeń” na antenie Polsatu mówił Paweł Kukiz.

Polityk przyznał, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie dalszemu pogorszeniu to on osobiście poparłby wprowadzenie takiego rozwiązania.

Prowadząca Dorota Gawryluk zapytała Pawła Kukiza, czy w obliczu zwiększających się dziennych zakażeń koronawirusem należy znów „zamknąć Polskę”. Gość „Wydarzeń” odparł, że „to pytanie do tych, którzy przejęli odpowiedzialność za państwo”. „Jak każdy w Polsce chcę, aby ten horror wirusowy się zakończył i gospodarka została jak najszybciej uruchomiona” – mówił.

„Każdy z nas powinien być odpowiedzialny za bliskich, sąsiadów i całą wspólnotę”. – mówił Kukiz. „Gdyby taka postawa była rzeczywista, byłoby łatwiej nie wprowadzać ekstremalnych środków” – dodał.

Podkreślił przy tym, że popiera regionalizację obostrzeń. Przypomniał też, że w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy.

18 marca padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem w bieżącym roku w Polsce – mamy 27 278 osób z pozytywnym testem w kierunku SARS-CoV-2.

Dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i mikrobiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie pochwala decyzji rządu. Zdaniem eksperta jest to działanie doraźne, które w dłuższej perspektywie niczego nie zmieni.

– Ja nie jestem zwolennikiem lockdownu. Proszę pamiętać, że to jest działanie ostateczne, którego celem jest przede wszystkim to, żeby rozładować potencjalne przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. Jeżeli będziemy mieli za dużo pacjentów, to wszystko się zapcha i posypie. Ale lockdown jest działaniem krótkoterminowym i z wielu różnych powodów przynosi sporo strat. On jest wprowadzany zarówno z braku spójnego przekazu ze strony rządu, jak i absolutnego braku odpowiedzialności społecznej, jaka jest obecna w Polsce – komentuje wirusolog.

Jak podkreśla dr Dzieciątkowski alternatywą dla lockdownu byłoby wprowadzenie zmian legislacyjnych, które zmobilizowałyby część społeczeństwa do respektowania zasad sanitarno-epidemiologicznych. To właśnie takie rozwiązanie jest postulowane już od roku przez wielu ekspertów.

– Należałoby po prostu zmienić prawo tak, aby osoby, które nie przestrzegają obostrzeń – nie noszą prawidłowo maseczek, nie utrzymują dystansu społecznego i biorą udział w zgromadzeniach ponosiły za swoje zachowanie kary finansowe. Przy czym, aby było to egzekwowane skutecznie, żeby ludzie nie mieli możliwości odwoływania się od mandatów. Należałoby w tym momencie wprowadzić stan wyjątkowy. Ale wiemy, czemu rząd tego nie robi. Gdyby był wprowadzony stan wyjątkowy, należałoby wypłacać odszkodowania – tłumaczy dr Dzieciątkowski.

MASAKRA W AFRYCE! DOSZŁO DO ATAKU TERRORYSTYCZNEGO! MNÓSTWO OSÓB NIE ŻYJE!

NIAMEY, NIGER - Uzbrojeni motocykliści zaatakowali grupę cywilów wracających z targu w niestabilnym zakątku Nigru, co najmniej 48 osób zmarło! Terroryści spalili także kilka silosów ze zbożem oraz dwa pojazdy, a kolejne dwa przejęli.

Nie wiadomo jeszcze kto odpowiedzialny jest za poniedziałkowe masakry, chociaż wiadomo, że ekstremiści należący do Państwa Islamskiego w grupie Greater Sahara są aktywni w regionie Tillaberi, gdzie zaatakowano wioski.

Komunikat odczytał we wtorek wieczorem w telewizji państwowej Nigru rzecznik rządu Abdourahmane Zakaria, który ogłosił trzy dni żałoby narodowej dla ofiar.

Poniedziałkowe ataki uwypuklają ogromne wyzwania dla bezpieczeństwa, przed którymi stoi nowy prezydent Nigru, Mohamed Bazoum, który wygrał wybory pod koniec lutego.

Według BBC za śmiercią mieszkańców Nigru prawdopodobnie stoją dżihadyści. Obecnie kraj walczy z dwoma ugrupowaniami radykalnych islamistów – jedno działa na zachodzie kraju, przy granicy z Mali oraz Burkina Faso, a drugie na południowym wschodzie, tuż obok Nigerii.

Niger jest położony w Afryce Zachodniej i należy – według ONZ – do grupy najbiedniejszych państw na świecie. Kryzys gospodarczy doprowadził do niestabilnej sytuacji politycznej, w tym m.in. nękania mieszkańców przez przedstawicieli radykalnych ugrupowań islamskich. W 2015 roku w Nigrze doszło do serii podpaleń kościołów, hoteli oraz innych miejsc publicznych prowadzonych przez chrześcijan.

ANDRZEJ PIASECZNY TRAFIŁ DO SZPITALA!

Andrzej Piaseczny nagrał wideo, w którym poinformował, że przebywa w szpitalu. Nagranie wywołało niepokój fanów, bo wokalista nie może złapać na nim tchu.

Na nagraniu widać, że Piasek podłączony do aparatury tlenowej ciężko znosi chorobę.

„Kochani, wolałbym się w tym stanie w ogóle nie pokazywać, ale wiem, że jest jeszcze wielu ludzi, który dosłownie mają w nosie to, co z nami może się wydarzyć. Też myślałem, że przejdę to wszystko spacerkiem, ale po dziesięciu dniach chorowania w domu musiałem się znaleźć tutaj. Bardzo przepraszam wszystkich, z którymi mieliśmy się spotkać na koncertach, ale to przecież wszystko wróci” – powiedział piosenkarz.

Niemniej Andrzej Piaseczny zapewnił, że znajduje się pod dobrą opieką i skierował podziękowania pod adresem medyków. Zaapelował też do fanów.

„Bądźcie zdrowi i trzymajcie się, bardzo proszę, zasad bezpieczeństwa i higieny. Bardzo też dziękuję wszystkim, którzy naprawdę z pasją i zaangażowaniem się mną tutaj zajmują. Zdrowia” – powiedział Piaseczny.

Na szczęście stan zdrowia piosenkarza poprawia się. Tak przynajmniej wynika z zapewnień menedżerki Julity Janickiej. „Andrzej czuje się już trochę lepiej i jest pod opieką lekarzy. Jesteśmy dobrej myśli” – napisała w odpowiedzi na pytanie portalu o2.pl.

WIELKI SKANDAL W KRAKOWIE! MŁODA KOBIETA ROZEBRAŁA SIĘ I OPLUŁA KSIĘDZA!

Skandaliczne zachowanie w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Według relacji świadków, 20-latka rozebrała się podczas mszy świętej i opluła.

W środę po godzinie 9 do krakowskiej straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie z Bazyliki Mariackiej. Kościelny poinformował dyżurnego, że młoda kobieta zakłóca porządek mszy świętej.

Jak informuje krakowska Straż Miejska na Facebooku, do sytuacji doszło w środę po godzinie 9 rano. Strażnicy otrzymali zgłoszenie z Bazyliki Mariackiej. Kościelny poinformował, że młoda kobieta zakłóca porządek podczas mszy świętej. księdza. Kobieta przekazana została w ręce policji. .

Z relacji strażników wynika, że gdy patrol pojawił się na miejscu kobieta była spokojna, ale świadkowie zdarzenia zeznali, że znają ją, i że nie był to pierwszy tego typu incydent z jej udziałem. Rzekomo od kilku dni miała pojawiać się w bazylice i przeszkadzać w nabożeństwach.

Nieoficjalnie mówi się, że to nie pierwszy taki incydent w wykonaniu tej osoby. Dziewczyna miała od kilku dni pojawiać się krakowskiej bazylice i już kilkukrotnie przerywać mszę kontrowersyjnym zachowaniem.

NOWE OBOSTRZENIA! LOCKDOWN W CAŁYM KRAJU!

Lockdown w całym kraju będzie obowiązywał od 20 marca do 9 kwietnia. Swoją działalność muszą zawiesić:

– hotele;

– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi, w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

– teatry, muzea, galerie sztuki;

– kina;

– baseny;

– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

– stoki narciarskie;

– kluby fitness i siłownie;

– obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

– Nie wprowadzamy ograniczeń w przemieszczaniu się – mówi Adam Niedzielski. Kościoły nie zostają zamknięte, obowiązuje zasada: jedna osoba na 15 m2.

Apeluję o umiar, apeluję o przejście na pracę zdalną. To ten moment, musimy to zrobić – mówi minister.

Ograniczamy więc, jak wspomniałem, w całym kraju działalność galerii handlowych, zamknięte zostają kina, teatry i inne obiekty rozrywkowe. Zamknięte zostaną również baseny i sauny – powiedział minister zdrowia.

WHO WYDAŁO OŚWIADCZENIE W SPRAWIE SZCZEPIONEK ASTRAZENECA!

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca oświadczył w niedzielę, że „nie ma żadnych dowodów na zwiększone ryzyko” zakrzepów krwi spowodowanych szczepionką przeciw COVID-19.

Była to reakcja na zawieszenie jej stosowania „z ostrożności” w kilku krajach. Pojawiły się też nowe dane dotyczące skutków ubocznych po szczepionce.

AstraZeneca poinformowała, że przeanalizowała 17 mln przypadków osób z Wielkiej Brytanii i krajów Unii Europejskiej, które zostały zaczepione przeciw COVID-19 preparatem jej produkcji.

 Nie chcemy, aby ludzie wpadali w panikę i na razie zalecamy, aby kraje kontynuowały szczepienia preparatem AstraZeneca – powiedziała Swaminathan na konferencji prasowej w Genewie.

– Jak dotąd nie znaleźliśmy związku między niepokojącymi zdarzeniami a szczepionką – dodała.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział jednak, że we wtorek zbierze się ekspercka grupa doradcza WHO ds. szczepień w celu omówienia kwestii bezpieczeństwa szczepionki, opracowanej przez brytyjsko-szwedzką firmę AstraZeneca.

Na zawieszenie podawania szczepionki AstraZeneca z powodu przypadków zakrzepów krwi u zaszczepionych zdecydowało się już kilkanaście krajów – Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Norwegia, Irlandia, Islandia, Holandia, Bułgaria, Słowenia, Tajlandia i Demokratyczna Republika Konga. Austria, Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg.

60-LETNIA KOBIETA ZMARŁA PO SZCZEPIENIU!

Duńska Krajowa Rada ds. Zdrowia poinformowała w komunikacie o wystąpieniu kilku poważnych przypadków zakrzepów krwi u osób, które zostały zaszczepione preparatem AstraZeneca.

– Wstrzymanie jednej ze szczepionek nie jest łatwą decyzją, ale musimy reagować szybko, gdy istnieje wiedza o możliwych poważnych skutkach ubocznych. Musimy to wyjaśnić, zanim będziemy kontynuować stosowanie szczepionki AstraZeneca – stwierdził dyrektor Krajowej Rady ds. Zdrowia Soren Brostrom.

Szczepienia preparatem AstraZeneca zostały wstrzymane w Danii na 14 dni, następnie zostanie dokonana nowa ocena sytuacji.

60-letnia Dunka zmarła po podaniu szczepionki AstraZeneca. Według lekarzy miała „wysoce nietypowe objawy”.

Dunka w wieku 60 lat po zaszczepieniu się na COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca zmarła z powodu zakrzepu krwi – informuje Reuters

Obywatelka Danii miała zakrzepy krwi w dużych i małych naczyniach krwionośnych, małą liczbę płytek krwi i wystąpiło u niej krwawienie.

Informacje o zakrzepach krwi po szczepieniach szczepionką firmy AstraZeneca spowodowały wstrzymanie wakcynacji m.in. w Irlandii, Norwegii, Islandii, Danii, Austrii, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu i we Włoszech. Europejska Agencja Leków poinformowała, że nic nie wskazuje na to, by zdarzenia były spowodowane szczepieniem, co potwierdziła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia.

POCZTA POLSKA PLANUJE WPROWADZIĆ „NARODOWA POCZTĘ ELEKTRONICZNĄ”

Rząd chce, by każdy obywatel miał zagwarantowany dostęp do własnej poczty elektronicznej – o pojemności co najmniej 1 GB. „Narodowa Poczta Elektroniczna”, jak można byłoby nazwać ten pomysł, miałaby zagwarantować każdemu obywatelowi dostęp do poczty elektronicznej. 

Poczta Polska pracuje nad cyfryzacją swoich usług już od dawna. Pierwsze plany na wprowadzenie e-doręczeń pojawiły się jeszcze w 2018 roku. Rok temu usługa została uruchomiona z powodu pandemii koronawirusa, ale niewielkie zainteresowanie, doprowadziło do zamknięcia e-usługi.

– Obecnie konsultowana jest m.in. pojemność e-skrzynek, tj. technicznych możliwości przed przetargiem dotyczącym tej usługi i treść rozporządzenia – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski, wyjaśnił jednak, że z czasem zmiany dotkną wszystkich obywateli. Efekt będzie taki, że wszyscy obywatele, wszystkie urzędy będą zobowiązane do tego, żeby komunikować się tylko drogą elektroniczną, wyjaśnił.

– Ten pomysł należy traktować w szerszym kontekście całej ustawy o e-doręczeniach, w ramach której mierzalne i skuteczne doręczenie w formie elektronicznej z pewnością jest dużym wyzwaniem – mówi Paweł Ellerik, ekspert d.s. informatyki ze spółki Digital. I dodaje, że narodowy e-mail, który miałby nam urzędowo zostać przypisany, powinien działać skutecznie.

– Na poziomie ogólnym koncepcję cyfryzacji kontaktu pomiędzy obywatelem a organami państwa oceniam pozytywnie. Z pewnością jest to rozwiązanie konieczne w obecnym kontekście, jest to też naturalny kierunek rozwoju – twierdzi Ellerik. Niepokojący jest jednak krótki czas na konsultacje projektu rozporządzenia oraz to, że konsultacje odbywają się na dość ogólnym poziomie. Na ten moment należy mieć wiarę, że narodowa skrzynka zostanie przygotowana zgodnie ze sztuką, jednak działanie w pośpiechu z pewnością nie będzie sprzyjało obniżaniu ryzyk projektowych – dodaje.

LECH WAŁĘSA TRAFIŁ W SZPITALU! ŻEGNA SIĘ ZE ŚWIATEM!

– Nie wiedząc, kiedy się spotkamy następnym razem, i czy się w ogóle spotkamy, chcę państwu powiedzieć, że robiłem wszystko, by dobrze służyć narodowi – powiedział Lech Wałęsa na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych.

Kilka dni temu informowaliśmy, że byłemu prezydentowi, który czekał na operację wymiany baterii w rozruszniku, w międzyczasie pękł drut w sercu. Operacja miała się odbyć lada dzień. 

„Dziś zabieram głos, bo nie wiem jaka jest wola nieba, a z nią się zawsze zgodzić trzeba. O 14:00 melduję się w szpitalu. Co będzie dalej? Czas pokaże. Jestem przygotowany na dwa główne rozwiązania” – mówi Wałęsa.

– Wielu rzeczy razem z państwem udało mi się dokonać. Nie wszystko się udało, ale to nie było z mojego lenistwa czy niechęci. Wykonywałem tylko to, w co wierzyłem, żadnych podtekstów, wredności, zdrady – mówił były prezydent.

Były prezydent w ostatnich wywiadach przyznał, że operacja serca z powodu pękniętego drutu będzie bardzo poważna.

Lech Wałęsa podkreślił, że „nie boi się niczego poza Bogiem i trochę żoną, jednak liczy na właściwe osądzenie”. – Nie wiedząc, kiedy się spotkamy następnym razem i czy się w ogóle spotkamy, chcę państwu powiedzieć, że robiłem wszystko, by dobrze służyć narodowi. Wiele rzeczy, razem z państwem, udało mi się dokonać, ale nie wszystko się udało, ale to nie był z mojego lenistwa, czy z mojej niechęci – zapewnił.

TO CO ZROBIŁ MARCIN NAJMAN ZASKAKUJE WSZYSTKICH!

Marcin Najman, były bokser i zawodnik MMA, włączył się w charytatywną akcję pomocy Hani Terleckiej z Kielc. Jak informowaliśmy, ponad dwuletnia dziś dziewczynka, u której pod koniec 2019 roku lekarze zdiagnozowali złośliwego guza mózgu przeszła skomplikowane i bardzo drogie leczenie w Stanach Zjednoczonych.

Teraz w pomoc dla Hani zaangażował się Marcin Najman. Były bokser i zawodnik MMA przekazał na licytację rękawice bokserskie, w których stoczył swoją „ostatnią walkę w karierze”.

Wówczas w pomoc włączyła się cała Polska i w bardzo krótkim czasie udało się zebrać ponad 6,5 mln zł na ratowanie życia dziecku.

Hania pod koniec 2020 roku wróciła do domu, do Kielc, ale w dalszym ciągu wymaga kosztownego leczenia, dlatego w pomoc dziewczynce włączył się Marcin Nejman. Sportowiec na licytację podarował rękawice bokserskie, w których stoczył ostatnią w swojej karierze walkę. Jak powiedział, sam jest ojcem 8-letniej dziewczynki i nie wyobraża sobie, że mógłby nie pomóc innemu, a tym bardziej choremu dziecku.