Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (26.03.2021r):

Mamy 35 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5264), śląskiego (5095), wielkopolskiego (4141), dolnośląskiego (2876), małopolskiego (2826), pomorskiego (2625), kujawsko-pomorskiego (1940), łódzkiego (1872), podkarpackiego (1716),zachodniopomorskiego (1113), lubelskiego (1073), warmińsko-mazurskiego (1067), lubuskiego (874), świętokrzyskiego (822), opolskiego (694), podlaskiego (529). 616 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 125 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 318 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 189 966 / 51 305 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Duże zmiany dla Polaków, markety zmieniają godziny otwarcia

W czwartek rząd ogłosił konieczność wprowadzenia nowych obostrzeń. Powodem jest rosnąca liczba nowych przypadków chorych na koronawirusa. Wśród obostrzeń jest m.in. zamknięcie niektórych marketów wielkopowierzchniowych. Odpowiedź na zmiany rządu mają Lidl i Biedronka.

Oficjalny komunikat dotyczący działania w obrębie nowych obostrzeń Biedronka opublikuje w piątek 26 marca. Jednak Onet podaje, że od niedzieli 28 marca w 2 tysiące sklepów godziny otwarcia zostaną wydłużone. Sklepy mają być otwarte od 6 do 23. Aktualnie, Biedronki zamykają się o 22. Dodatkowo ponad 100 wybranych sklepów Biedronki ma w weekend działać przez całą dobę. 

Lidl również ma wprowadzić wydłużone godziny pracy. Taką informację podaje Business Insider. Niektóre ze sklepów już od 26 marca ma działać w trybie całodobowym. Dodatkowo, by zrobić zakupy w Lidlu, który będzie czynny całodobowo, trzeba będzie skorzystać ze specjalnego dzwonka. Wtedy pracowniczy wpuszczą klienta do sklepu. Inne placówki Lidla mają być otwarte w godzinach od 6 do 22. 

– Zawsze, gdy wprowadzane są nowe limity, organizujemy akcję „24h”. Chodzi nam o to, by klienci mogli kupować komfortowo i bezpiecznie – powiedział Business Insider pracownik Biedronki.

Morawiecki podczas konferencji oszukał miliony Polaków przed telewizorami? Jest odpowiedź

Podczas dzisiejszej konferencji premier miał bardzo duże pretensje do prywatnego sektora ochrony zdrowia. Mateusz Morawiecki stwierdził, że prywatne przychodnie nie pomagają zwalczać epidemii w Polsce. Te słowa załamały prezes grupy LUX MED Annę Rylkiewicz, która codziennie widzi, jak jej pracownicy stają na pierwszej linii frontu.

To może Cię zainteresować:  Manipulacja TVP. Była urzędniczką, turystką, a teraz... klientką Orlenu?

– Czy służba prywatna dzisiaj ratuje? Czy ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? Czy słyszymy o tym, że jakieś wielkie szpitale są otwarte i zamieniane na placówki dla pacjentów z COVID-19? Otóż nie. Tylko państwo w takich chwilach próby, najtrudniejszych chwilach próby musiało rzucić i rzuciło wszystkie swoje środki po to, by uratować jak najwięcej Polaków – powiedział Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji.

Na te słowa bardzo szybko zareagowała Anna Rulkiewicz. Prezes grupy LUX MED z oburzeniem przyjęła stwierdzenia wystosowane przez premiera do milionów Polaków. Szczególnie że nie do końca pokrywają się one ze stanem faktycznym.

– Niektórym z nas po prostu pękły serca – mówi Anna Rulkiewicz, prezes grupy LUX MED, komentując wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że „prywatna służba zdrowia nie ratuje zdrowia i życia pacjentów z COVID-19”.

– Nasz personel medyczny i personel niemedyczny każdego dnia walczy o życie Polaków – leczymy, dbamy, troszczymy się, karmimy, przewijamy. Mam obawy, że po konferencji premiera Mateusza Morawieckiego niektórym z nas po prostu pękły serca – przyznała prezes Rulkiewicz w rozmowie z „Money.pl”.

– Nie rozumiemy słów, które premier wypowiedział. Sektor prywatny jest, był i będzie dawał z siebie wszystko, by epidemia w Polsce nie przyniosła większej liczby rodzinnych dramatów i śmierci – dodała.

– Jakie to przykre. Co ja mam powiedzieć naszym lekarzom, pielęgniarkom, którzy codziennie walczą o życie pacjentów covidowych – dodała w jednym z kolejnych wpisów.

– Niech fakty mówią same za siebie. Podczas jesiennej fali epidemii koronawirusa w Polsce oddaliśmy na rzecz walki z COVID-19 cały szpital im. świętej Elżbiety w Warszawie, dołączyliśmy inne placówki, a w sumie, jako sektor prywatny, przygotowaliśmy blisko tysiąc łóżek. W trzeciej fazie wirusa nasz szpital również działa, również przyjmuje pacjentów z COVID-19. My działamy, a nasz personel leczy – tłumaczy w rozmowie z money.pl

Dziś ogłoszone zostały nowe obostrzenia

Na konferencji prasowej zostały ogłoszone nowe obostrzenia:

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane zamknięte.

1 os na 15 mkw w sklepach do 100 m2, 1 os na 20 mkw w sklepach powyżej 100 m2,

W kościołach nowe restrykcje: maksymalnie 1 osoba na 20 mkw przy zachowaniu odległości min. 1,5 m.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte. Żłobki i przedszkola zamknięte. Wyjątek: opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych.

Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie dla sportu zawodowego.

Rząd zaleca spędzenie świąt z domownikami. Nie ma zakazu przemieszczania się.

Restrykcje obowiązywać będą do 9 kwietnia.