Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (26.03.2021r):

Mamy 35 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (5264), śląskiego (5095), wielkopolskiego (4141), dolnośląskiego (2876), małopolskiego (2826), pomorskiego (2625), kujawsko-pomorskiego (1940), łódzkiego (1872), podkarpackiego (1716),zachodniopomorskiego (1113), lubelskiego (1073), warmińsko-mazurskiego (1067), lubuskiego (874), świętokrzyskiego (822), opolskiego (694), podlaskiego (529). 616 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 125 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 318 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 189 966 / 51 305 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

W Polsce pogoda zapowiada się „W kratkę”. Weekend nie zapowiada się dobrze!

Wpływ na pogodę w Polsce w sobotę będzie miała zatoka niskiego ciśnienia.

Wędrujący nad naszymi głowami front atmosferyczny związany z ośrodkiem niżowym znad Niemiec przyniesie opady deszczu, duże zachmurzenie i lokalnie nawet burze.

W całym kraju możliwe są przelotne opady deszczu. Spodziewana jest dominacja dużego zachmurzenia.

Jednakże po weekendzie wszystko ma ulec zmianie, w ciągu najbliższego tygodnia dominować będzie południkowy przepływ mas powietrza nad Polską. To oznacza znaczne ocieplenie. 

Polska w weekend będzie pod wpływem zatoki związanej z niżem nad Morzem Norweskim. Od zachodu napłynie front atmosferyczny, który przyniesie nam chłodne porywy wiatru i opady. Lokalnie można spodziewać się nawet burz.

Temperatura będzie mocno zróżnicowana.

Najszybciej ochłodzi się na zachodzie kraju. Tam w najcieplejszym momencie dnia będzie jedynie od 8 do 12 stopni. Na północnym zachodzie termometry pokażą zaledwie 5 – 6 stopni C. Przed południem zacznie padać deszcz, który ustąpi dopiero wieczorem. 

Nowe ustalenia naukowców na temat szczepionki Pfizera

Jedna dawka szczepionki przeciwko koronawirusowie koncernu Pfizer zapewnia odporność podobną do generowanej przez organizm po zakażeniu COVID-19. Preparat zapewnia również ochronę przed różnymi wariantami koronawirusa – twierdzą brytyjscy naukowcy.

To może Cię zainteresować:  Czerwony grzyb zawisł nad miastem. Przerażające nagranie z Ukrainy

Naukowcy zbadali próbki krwi zaszczepionych 237 osób i odkryli, że przeciwciała i komórki reagują w sposób podobny do tego generowanego przez osoby zakażone SARS-CoV-2.

Wskazano również, że nawet jedna dawka szczepionki Pfizer/BioNTech jest skuteczna wobec nowych wariantów COVID-19.

Wyniki te potwierdzają ustalenia wynikające z wcześniejszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Wykazały one, że jedna dawka dowolnej szczepionki pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby.

Od jutra bardzo duże zmiany dla wszystkich Polaków

Nowe restrykcje będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia. Kościoły podczas Wielkanocy pozostaną otwarte, ale rząd zdecydował się na zaostrzenie limitu wiernych – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 mkw., przy zachowaniu odległości min. 1,5 m.

Ponadto rząd zdecydował się na zamknięcie przedszkoli i żłobków. Opieka zostanie jednak zapewniona dzieciom rodziców, którzy walczą z koronawirusem na pierwszej linii frontu – wykonują zawody medyczne lub pracują w służbach porządkowych.

Zamknięte zostaną również salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Zamknięte pozostaną centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych czy księgarni.

– Nie wykluczamy żadnego scenariusza, jeśli po dwóch, trzech tygodniach miałoby być jeszcze gorzej – stwierdził premier, pytany o ewentualne wprowadzenie stanu wyjątkowego lub klęski żywiołowej.

Oprócz wprowadzenia twardych regulacji rząd apeluje o wprowadzenie pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie to możliwe, ograniczenie podróżowania i spędzenie Wielkanocy z domownikami.

Jak zauważa portal Onet.pl od soboty obowiązywać będzie nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach “w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”.

Do tej pory obowiązywał wyłącznie zakaz organizowania zgromadzeń. Przepisy znają jednak rodzaj zgromadzenia spontanicznego, które ze względu na swój charakter nie mają organizatora.

Z dniem publikacji rozporządzenia każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany.

Od wspomnianego zakazu istnieją jednak wyjątki takie, jak spotkania lub zebrania służbowe, czy spotkania do 5 osób w domu.