Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (29.03.2021r):Mamy 16 965 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2834), śląskiego (2694), dolnośląskiego (1887), wielkopolskiego (1534), małopolskiego (1525), pomorskiego (1007), łódzkiego (929), zachodniopomorskiego (643),kujawsko-pomorskiego (642), podkarpackiego (614), lubuskiego (589), świętokrzyskiego (585), opolskiego (448), lubelskiego (373), warmińsko-mazurskiego (249), podlaskiego (181). 231 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 37 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 267 964/51 932 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Kolejne zakażenia w Polskiej kadrze piłkarskiej

Poniedziałek okazuje się pechowy dla kadry Polski. Najpierw poinformowano, że Robert Lewandowski przez kontuzję kolana nie będzie mógł zagrać z Anglią, a teraz wyniki badań na koronawirusa u trzech osób z reprezentacji wyszły pozytywne.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o jednego piłkarza i dwóch członków sztabu. Wcześniej zakażeni koronawirusem zostali Mateusz Klich i Łukasz Skorupski, których odizolowano od reszty zespołu.

Za reprezentacją dwa mecze eliminacji do mundialu w Katarze. W czwartek Polacy zremisowali na wyjeździe z Węgrami 3:3, a w niedzielę pokonali Andorę 3:0. W środę Biało-Czerwonych czeka arcytrudny mecz na Wembley z Anglią. W dodatku nie zagra w nim kontuzjowany Lewandowski. Teraz kadry wypadnie kolejny zawodnik.

Rząd doprecyzował kwestie kwarantanny, które zostały niedopowiedziane na konferencji

Kilka godzin po konferencji rzecznika rządu Piotra Müllera oraz wiceministra infrastruktury Marcina Horały na Twitterze doprecyzowano szczegóły dotyczące kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski.

– W przypadku strefy non-Schengen nie będzie takiej możliwości. Wszyscy podróżni przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet jeżeli pokażą jakiś test i tak wszyscy dostaną decyzję o kwarantannie – informował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Muller poinformował, że z kwarantanny zwolnieni będą także ozdrowieńcy, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.

Okazuje się, że także osoby zaszczepione nie będą musiały poddawać się obowiązkowej kwarantannie.

– (W tej grupie) będą także osoby zaszczepione przeciw COVID-19 preparatem dopuszczonym w Unii Europejskiej – doprecyzowało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze. 

Zmiany dot. kwarantanny – to już pewne

Rząd zdecydował się ujednolicić zasady kwarantanny – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Podróżni ze strefy Schengen mogą być zwolnieni z kwarantanny, jeśli mają negatywny wynik testu. Rzecznik poinformował również, że premier Mateusz Morawiecki złożył dziś wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej. Dla przybywających ze strefy Schengen będzie obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna, z której zwolni test negatywny nie starszy niż 48 godzin. Przybywających ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku – poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Wiceminister Marcin Horała ostrzegał przed skutkami zmian dla podróżujących samolotami. – Musimy ostrzec pasażerów, że będzie to się wiązało z wydłużonym czasem obsługi na lotnisku. Trzeba się liczyć z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska, czasami będzie tak, że będzie trzeba dłużej poczekać w samolocie, na deboarding, na opuszczenie samolotu – wskazał.

To może Cię zainteresować:  Radni PiS i "Armia Boga". Skandal na sesji

– Trzeba się liczyć z tym, że będzie także oczekiwanie na kontrole straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – dodał Horała.

Jak stwierdził rzecznik rządu, za egzekwowanie tych przepisów „będą odpowiadały właściwe służby”. – Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją – nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test – powiedział Piotr Müller. – Osoby przekraczające granice UE są automatycznie objęte kwarantanną i powinny zgłosić się do sanepidu w celu jej odbycia.  

Czy konieczne będzie wprowadzenie godziny policyjnej oraz całkowitego lockdownu?

O możliwości wprowadzenia godziny policyjnej w ostatnich dniach mówi się coraz głośniej. Takie rozwiązania funkcjonują w niektórych europejskich krajach i wydaje się, że rząd nie tylko nie wyklucza takiego scenariusza w Polsce, ale coraz częściej – poprzez wypowiedzi swoich przedstawicieli – wysyła do społeczeństwa sygnał: jeśli tempo rozwoju pandemii nie spadnie, nie będzie innego wyjścia.

„W tym momencie trzeba podejmować bardzo radykalne środki, włącznie z tym, żeby wprowadzać godzinę policyjną” – powiedział na antenie TVN24 prof. Andrzej Horban główny doradca premiera do spraw COVID-19., pytany o konieczność ewentualnego zaostrzenia restrykcji w sytuacji, w której wzrostu zakażeń nie uda się w najbliższym czasie spowolnić. „Jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze” – mówił z kolei w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o to, czy rozważane jest wprowadzenie godziny policyjnej. Minister zdrowia został też zapytany, czy dotychczasowe obostrzenia nie są za słabe i czy w związku z tym należy wprowadzić w Polsce stan nadzwyczajny. „Jak patrzę na porównania międzynarodowe dotyczące obostrzeń, które są stosowane u nas w Polsce i zagranicą to jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób, to zastosowanie godzin policyjnych, czyli całkowitego zakazu wychodzenia z domu” – mówił szef resortu zdrowia. „Regulacyjnie my musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę” – dodał. Przekazał, że rząd bierze wszystkie scenariusze pod uwagę – i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne.

„Jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze” – tak minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział w RMF FM na pytanie Krzysztofa Ziemca, czy rząd rozważa wprowadzenie godziny policyjnej.

Jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób od innych krajów (w obostrzeniach – przyp. red.), to zastosowanie godziny policyjnej. To nie zawsze jest stosowane w ramach stanów wyjątkowych – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Regulacyjnie musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę – dodawał Niedzielski.

Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze – i te optymistyczne, ale i te bardzo czarne – przyznał minister zdrowia. Krzysztof Ziemiec dopytywał swojego gościa, czy oznacza to możliwość wprowadzenia godziny policyjnej. Jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze – stwierdził Niedzielski. 

– Stan jest krytyczny. (…) Myślę, że wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że to nie jest czas na to, aby myśleć o tym, żeby omijać obostrzenia – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM.

– Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze. Mamy bardzo trudną sytuację na Śląsku. Przygotowujemy plan relokacji pacjentów do tych regionów, gdzie dostępne są szpitalne łóżka.