Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (02.04.2021r):Mamy 30 546 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4713), mazowieckiego (4464), wielkopolskiego (3414), dolnośląskiego (3074), małopolskiego (2628), łódzkiego (1879), kujawsko-pomorskiego (1595), pomorskiego (1335),podkarpackiego (1284), zachodniopomorskiego (1184), lubelskiego (1135), świętokrzyskiego (864), lubuskiego (759), opolskiego (711), warmińsko-mazurskiego (662), podlaskiego (447). 398 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 145 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 352 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 387 511/54 165 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Od dziś w życie weszło nowe obostrzenie

Rząd zakazuje korzystania z siłowni pozaolimpijskim związkom sportowym. Niespodziewanie opublikował nowe rozporządzenie, w którym zamknął furtki pozwalające na legalne korzystanie z tych miejsc większości klientów.

Do dziś z siłowni, basenów, centrów fitness i klubów mogli korzystać – jak zapisano w rozporządzeniu – członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych. To powodowało, że powstało wiele związków sportowych – np. Polski Związek Przeciągania Liny, Polski Związek Latania na Miotle czy Polski Związek Grania w Butelkę. Ludzie się tam zapisywali, od razu byli powołani na reprezentantów w Polski i mogli legalnie ćwiczyć. Rząd pół roku przymykał oko na to jawne omijanie zakazu zamknięcia siłowni.

Od dziś z siłowni i basenów jako sportowcy mogą korzystać jedynie reprezentacji Polski w oficjalnych dyscyplinach olimpijskich. To sprawia, że skończy się omijanie zakazu.

„Wprowadzona zmiana pozwoli na bezpieczne prowadzenie treningów i utrzymanie cyklu treningowego reprezentantom Polski w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Przepis ma zagwarantować kadrowiczom, że przygotowania do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio będą przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Dzięki temu we wskazanych miejscach nie będą mogły przebywać osoby postronne.” – przekonuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Oprócz treningów ważna jest również kwestia samych zawodów, które podczas epidemii również zostały objęte ścisłymi regulacjami. Obecnie mogą toczyć się rozgrywki jedynie lig zawodowych. Podlegają one ścisłym wymogom sanitarnym. O przebywaniu kibiców na trybunach absolutnie nie ma mowy.

Wprowadzony zostanie lockdown na święta?

Na Wielkanoc nowe obostrzenia? Profesor Andrzej Horban nie wyklucza takiej możliwości. Jeżeli liczba zakażeń będzie rosła, to trzeba będzie zakaz przemieszczania się wprowadzić – powiedział.

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera Mateusza Morawieckiego w wywiadzie z Radiem Zet, zdradził nowe szczegóły w związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. Profesor zaznaczył, że bardzo prawdopodobne może być wprowadzenie zakazu przemieszczania się. 

– Decydujące będą w tej chwili 2-3 dni – powiedział w rozmowie z Radiem Zet.  – Byłoby to kompromisowe wyjście z sytuacji. Ja nie mam wahania, podobnie, jak wahania nie mają rządy w innych krajach europejskich – podkreśił.

Profesor Andrzej Horban w czwartkowy poranek okazał się wyjątkowo szczery. Oznajmił, że w Polsce jest bardzo źle, a on sam nie ma żadnych wątpliwości – w kraju trzeba zaostrzyć restrykcje pandemiczne. Godzina policyjna jest potrzebna. Pozamykanie wszystkiego i zakaz przemieszczania się muszą być wprowadzone w życie.

Zakaz przemieszczania się i godzina policyjna? Tak  – oznajmił krótko.

Profesor potwierdził, że rekomenduje rządowi wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Czy rząd posłucha?

Zakaz przemieszczania się i godzina policyjna, jeśli nie w całym kraju, to na Śląsku, gdzie jest najgorzej? O, to jesteśmy w domu. Byłoby to kompromisowe wyjście z sytuacji. Ja nie mam wahania, podobnie, jak wahania nie mają rządy w innych krajach UE – powiedział szczerze.

To może Cię zainteresować:  Cimoszewicz wygrał z TVP. "Było warto"

Przyznał też, że rząd będzie na ten temat rozmawiał, a decyzje w sprawie ewentualnych nowych restrykcji mogą zapaść nawet jeszcze w czwartek.

Polska zostanie całkowicie zamknięta – premier ogłosi stan klęski żywiołowej? Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiedział na najbardziej nurtujące dziś Polaków pytanie.

Przedstawiciel PiS nie chciał zdradzać szczegółowych planów rządu na święta, zaznaczył jednak, że niczego nie można wykluczyć, a dodatkowe obostrzenia są możliwe. Ba – możliwe jest nawet wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

My od samego początku podkreślamy, że jeżeli będą potrzebne dalsze działania, to one mogą być wprowadzone.

Zaznaczył przy tym, że ani nowych restrykcji, ani stanu nadzwyczajnego przed świętami raczej nie będzie. Raczej – bo sytuacja pandemiczna zmienia się z dnia na dzień, więc i decyzje rządu mogą nagle się zmienić.

Nie wykluczamy żadnych działań, ponieważ dynamika zachorowań potrafi być bardzo różna. W związku z tym ja panu nie powiem w 100 proc., czy np. jutro sytuacja nie doprowadzi do tego, że trzeba będzie podjąć kolejne decyzje, bo niestety epidemia pokazuje, że potrafi być nieprzewidywalna. Natomiast na ten moment, tak jak wspominałem, obowiązują te obostrzenia, które zostały zakomunikowane – mówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem Piotr Müller.

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do społeczeństwa w ważnym komunikacie. Pojawiła się prośba o pozostanie w domu na święta i zrezygnowanie z podróży na czas świąt wielkanocnych. To już druga Wielkanoc, która przypada na czas epidemii koronawirusa w naszym kraju.

Na ten moment żaden z polityków nie wypowiadał się na temat ewentualnego zwiększenia lockdownu jeszcze przed świętami poprzez m.in. wprowadzenie zakazu przemieszczania się. Cmentarze również, na ten moment, pozostają otwarte.

Mimo wszystko Ministerstwo Zdrowia postanowiła zaapelować do społeczeństwa. W krótkim komunikacie na social mediach pojawił się wiele mówiący obrazek z krótkim podpisem: „Zrezygnuj z podróży w Święta – bądź odpowiedzialny #ZostańWDomu”.

Chwilę przed godziną 10 Centrum Informacyjne Rządu zapowiedziało nagłą, niespodziewaną konferencję Mateusza Morawieckiego. Dotyczyła jednak ona pomocy dla przedsiębiorców.

Nie wszyscy muszą nosić maseczki, jakie są wyjątki?


Bez maseczki poruszamy się po własnym domu, nie musimy jej zakładać też we własnym aucie. Ponadto nie trzeba jej też nosić w parku czy na plaży. Musimy ją za to założyć już na promenadzie, cmentarzu czy na targowisku, nawet jeśli jest na świeżym powietrzu. Ust i nosa nie trzeba za to zakrywać w czasie trwania egzaminów, czy podczas ceremonii ślubnej.

Rozporządzenie ws. maseczek z dnia 19 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązujące do 9 kwietnia wskazuje, kto jest zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust.

Poniżej prezentujemy pełną listę osób, które za nienoszenie maseczki nie dostaną kary:

 • kierujący pojazdami prywatnymi,
 • kierowcy transportu zbiorowego,
 • kierowcy zawodowi,
 • osoby sprawujące kult religijny,
 • żołnierze,
 • mieszkańcy DPS-ów i ośrodków wychowawczych,
 • sędziowie i trenerzy sportowi, w tym instruktorzy jazdy konnej,
 • członkowie komisji egzaminacyjnych oraz osoby zatrudnione w budynkach użyteczności publicznej, chyba że zarządca postanowi inaczej (jednak pracownicy obsługujący interesantów muszą nosić maski),
 • nowożeńcy przed przedstawicielem Urzędu Stanu Cywilnego lub osobą duchowną,
 • pracownicy na czas spożywania posiłków w miejscu pracy,
 • osoby chwilowo zwolnione z noszenia maseczki przez funkcjonariuszy w trakcie kontroli tożsamości.
 • dzieci do lat 5,
 • osoby chore psychicznie,
 • osoby mające problem z samodzielnym założeniem i zdjęciem maseczki ze względu na swoją niepełnosprawność ruchową,
 • osoby chore neurologicznie, ze schorzeniami układu krążenia lub niewydolnością oddechową,
 • osoby piszące egzamin lub sprawdzian z zachowaniem 1,5 m dystansu.

Mimo tych swojego rodzaju wyjątków reszta Polaków musi nosić maseczki.