08.10.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (02.04.2021r):Mamy 30 546 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4713), mazowieckiego (4464), wielkopolskiego (3414), dolnośląskiego (3074), małopolskiego (2628), łódzkiego (1879), kujawsko-pomorskiego (1595), pomorskiego (1335),podkarpackiego (1284), zachodniopomorskiego (1184), lubelskiego (1135), świętokrzyskiego (864), lubuskiego (759), opolskiego (711), warmińsko-mazurskiego (662), podlaskiego (447). 398 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 145 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 352 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 387 511/54 165 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Czy po świętach czeka nas całkowity lockdown?

Nie będzie dodatkowych obostrzeń na Wielkanoc, gdyż w danych o zachorowaniach, jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, widać lekką poprawę. Na koniec lockdownu nie ma co jednak liczyć, a po świętach może się okazać, że restrykcje zostaną jeszcze bardziej zaostrzone.

Pof. Andrzej Horban pytany w Radio ZET o restrykcje, jakie mogą obowiązywać po 9 kwietnia 2021 roku szczerze odpowiedział, że jeszcze nie wiadomo. Decyzja o przedłużeniu lub zaostrzeniu lockdownu ma zapaść w ostatniej możliwej chwili, tak by móc ją podjąć na postawie jak najbardziej aktualnych danych.

Już teraz wiadomo jednak, że nie ma co nastawiać się na luzowanie obostrzeń: przedłużenie obecnego lockdownu, jak dowiedział się Onet, jest „niemal pewne”. Więcej: doradzający rządowi eksperci wskazują na konieczność powrotu do Narodowej Kwarantanny, jako że wskaźniki zachorowań dają ku temu wyraźny powód, na taką decyzję – przynajmniej na razie – nie chce zgodzić się premier Mateusz Morawiecki.

To może Cię zainteresować:  Potężny wybuch. Kłęby dymu nad miastem

Jakie obowiązują nas ograniczenia na Wielkanoc?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że w nadchodzące święta Wielkanocy będzie mogło spotkać się maksymalnie 5 osób.

Do tego limitu nie będą wliczali się domownicy, a także osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19. Według danych ministerstwa zdrowia limit w tym drugim przypadku nie będzie obowiązywał 2 mln osób.

– Nie zmarnujmy tego, co wypracowaliśmy do tej pory i te święta spędźmy w domu – apeluje rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Od dziś w życie weszło nowe obostrzenie

Rząd zakazuje korzystania z siłowni pozaolimpijskim związkom sportowym. Niespodziewanie opublikował nowe rozporządzenie, w którym zamknął furtki pozwalające na legalne korzystanie z tych miejsc większości klientów.

Do dziś z siłowni, basenów, centrów fitness i klubów mogli korzystać – jak zapisano w rozporządzeniu – członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych. To powodowało, że powstało wiele związków sportowych – np. Polski Związek Przeciągania Liny, Polski Związek Latania na Miotle czy Polski Związek Grania w Butelkę. Ludzie się tam zapisywali, od razu byli powołani na reprezentantów w Polski i mogli legalnie ćwiczyć. Rząd pół roku przymykał oko na to jawne omijanie zakazu zamknięcia siłowni.

Od dziś z siłowni i basenów jako sportowcy mogą korzystać jedynie reprezentacji Polski w oficjalnych dyscyplinach olimpijskich. To sprawia, że skończy się omijanie zakazu.

“Wprowadzona zmiana pozwoli na bezpieczne prowadzenie treningów i utrzymanie cyklu treningowego reprezentantom Polski w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Przepis ma zagwarantować kadrowiczom, że przygotowania do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio będą przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Dzięki temu we wskazanych miejscach nie będą mogły przebywać osoby postronne.” – przekonuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Oprócz treningów ważna jest również kwestia samych zawodów, które podczas epidemii również zostały objęte ścisłymi regulacjami. Obecnie mogą toczyć się rozgrywki jedynie lig zawodowych. Podlegają one ścisłym wymogom sanitarnym. O przebywaniu kibiców na trybunach absolutnie nie ma mowy.