Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (02.04.2021r):Mamy 28 073 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4506), mazowieckiego (4115), wielkopolskiego (2779), dolnośląskiego (2695), małopolskiego (2295), pomorskiego (2018), łódzkiego (1548), podkarpackiego (1252), kujawsko-pomorskiego (1126),lubelskiego (1112), zachodniopomorskiego (922), świętokrzyskiego (860), warmińsko-mazurskiego (742), lubuskiego (693), opolskiego (611), podlaskiego (438). 361 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 145 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 426 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 415 584/ 54 737 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Kiedy dzieci wrócą do nauczania stacjonarnego?

Z doniesień Onetu wynika, że obecny poziom restrykcji nie potrwa jedynie do wyznaczonego wcześniej dnia 9 kwietnia. Z dużą pewnością, ocenia serwis, rząd zdecyduje się na przedłużenie obostrzeń. Mimo to narodowa kwarantanna najprawdopodobniej nie zostanie jednak wprowadzona.

Okazuje się, że decyzje w sprawie jednej z najbardziej pilnych dla rodziców kwestii mogą zostać ogłoszone już w połowie kwietnia.

Standardowo pierwszym krokiem w tej sytuacji byłoby prawdopodobnie ponowne otwarcie żłobków oraz przedszkoli. Jako pierwsi do szkoły powróciliby najmłodsi uczniowie (niewykluczone, że z klas I-III). Na oficjalne decyzje rządu w tej sprawie musimy poczekać jednak co najmniej dwa tygodnie.

Przykre informacje, nie żyje zasłużony Polak

Nie żyje Antoni Chrościelewski, bohater walk o Monte Cassino, żołnierz Armii Andersa i sybirak. Zasłużony weteran miał 97 lat, odszedł w środę 1 kwietnia. O jego śmierci poinformował konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Antoni Chrościelewski przyszedł na świat w 1924 roku. W kwietniu 1940 roku został wywieziony na Sybir wraz z matką i bratem. W północnym Kazachstanie spędził dwa lata. Później wstąpił w szeregi Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

Antoni Chrościelewski urodził się w 1924 roku. W wieku 15 lat wraz z matką i rodzeństwem został wywieziony z rodzinnego Augustowa na Syberię. Gdy dowiedział się o formowaniu Armii Andersa – po wielu perypetiach związanych m.in. z przetransportowaniem rodziny w bezpieczne miejsce – dołączył do niej. W tym czasie jego oddział połączono z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich, która walczyła już wcześniej na froncie pod Tobrukiem. Żołnierze przeszli intensywne ćwiczenia, uzbrojono ich i pod koniec 1942 roku przerzucono nad Kanał Sueski. Tam stoczyli walkę z Niemcami, którzy stacjonowali w okolicy Aleksandrii i dokonywali nalotów nad Kanał Sueski. Następnie oddział przerzucono do Palestyny. Później, już jako żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przetransportowano ich kolejno do Egiptu i Włoch. Antoni Chrościelewski brał udział w walkach w okolicach Monte Cassino, a po nich w innych bitwach na terenie Włoch. Po zakończeniu wojny żołnierze 3 Dywizji Strzelców Karpackich pozostali jeszcze przez jakiś czas we Włoszech . W 1946 roku przerzuceni zostali do Anglii, gdzie przygotowano dla nich tzw. obozy przysposobienia i rozmieszczenia. W 1950 roku Antoni Chrościelewski wyjechał stamtąd do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

To może Cię zainteresować:  Płacenie abonamentu RTV. Poczta Polska kontroluje auta

Przypomnijmy, że 13 lutego 2018 r. delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku spotkała się z Antonim Chrościelewskim w Jersey City. Wówczas kierownik Działu Dokumentacji Filmowej Waldemar Kowalski przeprowadził z bohaterem notację filmową dotyczącą wspomnień z okresu II wojny światowej.

Bliscy wspominają go jako osobę pełną energii, optymizmu, zapału i głębokiego patriotyzmu. Do końca swoich dni – bez względu na panującą sytuację epidemiologiczną – był bardzo aktywny w środowisku polonijnym. Przed wybuchem pandemii chętnie brał udział w różnych wydarzeniach.

Spoczywaj w pokoju [*]

Premier nie wytrzymał, przeprosił Polaków

– Niestety po raz drugi spędzimy święta wielkanocne w cieniu pandemii. Jesteśmy dziś w najtrudniejszym momencie walki z koronawirusem. Dlatego chciałbym się zwrócić do państwa z apelem. Pozostańmy w te święta w domu – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przeprosił także za momenty, w których wykazał się brakiem odpowiedzialności za swoje słowa. Zapowiedział również zniesienie „najbardziej uciążliwych obostrzeń” do końca lata.

Mateusz Morawiecki w swojej przedświątecznej przemowie nawiązał do słów z początku lipca, kiedy to namawiał Polaków na tłumny udział w wyborach, zapewniając, że pandemii już nie ma.

Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory, tłumnie – zapewniał szef rządu.

Deklaracje premiera okazały się skuteczne i przyniosły rekordową frekwencję wyborczą. Szkoda, że kosztem zdrowia obywateli.

– Niestety po raz drugi spędzimy święta wielkanocne w cieniu pandemii. Jesteśmy dziś w najtrudniejszym momencie walki z koronawirusem. Dlatego chciałbym się zwrócić do państwa z apelem. Pozostańmy w te święta w domu, w gronie najbliższej rodziny, wśród tych, z którymi mieszkamy na co dzień – zaapelował premier.

– Wiem, jakie to trudne. Wiem, że wszyscy jesteśmy tą sytuacją już bardzo zmęczeni. Ale zróbmy to dla naszych bliskich, dla naszych rodzin i dla siebie – dodał Morawiecki.

– Rzeczywistość epidemiczna nieraz okazała się bardziej skomplikowana niż moje nadzieje. Jeszcze latem wszyscy wierzyliśmy, że ani pandemia, ani obostrzenia nie wrócą do nas na taką skalę. Ja również z nadzieją patrzyłem na spadające wówczas liczby zakażeń – powiedział premier Mateusz Morawiecki. To oczywiście dotyczy, jego wypowiedzi z lata, z kampanii wyborczej, kiedy mówił, że wirus jest w odwrocie.

Jak zadeklarował, preparat przeciw COVID-19 jest w pełni bezpieczny i on sam zaszczepi się w pierwszym możliwym terminie. Wierzycie w słowa premiera?