Informacje o koronawirusie w Polsce

Mamy 15 763 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (2691), mazowieckiego (1999), wielkopolskiego (1575), dolnośląskiego (1524), małopolskiego (1323), łódzkiego (1095), pomorskiego (881), kujawsko-pomorskiego (780), lubelskiego (724), zachodniopomorskiego (641), podkarpackiego (552), świętokrzyskiego (438), warmińsko-mazurskiego (354), opolskiego (351), podlaskiego (349), lubuskiego (325). 161 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 141 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 475 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 675 874/61 825 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).Wielki skandal na pogrzebie Księcia Filipa! Półnaga kobieta postanowiła zaprotestować podczas ceremonii.

O godz. 16 czasu polskiego w całym kraju miała miejsce minuta ciszy, po której rozpoczęło się nabożeństwo żałobne. Ceremonia ma miejsce w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w 9 kwietnia na zamku w Windsorze w wieku 99 lat

Po minutowej ciszy upamiętniającej księcia Edynburga przed zamkiem w Windsorze rozległy się brawa. To wtedy doszło do incydentu.

Kobieta przeskoczyła barierki i wbiegła na ulicę, krzycząc „ratujmy planetę”. Zdążyła jeszcze wskoczyć na posąg królowej Wiktorii, zanim policjanci ją zatrzymali i owinęli prześcieradłem.

Uroczystość oficjalnie zakończyła się kilka minut temu.

Czy całkowity lockdown będzie potrzebny?

Już teraz wiadomo jednak, że nie ma co nastawiać się na luzowanie obostrzeń: przedłużenie obecnego lockdownu jest już pewne”. Więcej: doradzający rządowi eksperci wskazują na konieczność powrotu do Narodowej Kwarantanny, jako że wskaźniki zachorowań dają ku temu wyraźny powód, na taką decyzję – przynajmniej na razie – nie chce zgodzić się premier Mateusz Morawiecki.

Część ekspertów uważa, że polepszenie wskaźników jest tylko chwilowe i niedługo w Polsce będziemy odnotowywać ponad 40 000 wykrytych zachorowań dziennie oraz ponad 1000 zgonów z powodu COVID-19. Jeśli ten scenariusz okaże się prawdziwy, nie można wykluczyć, że na majówkę rząd wprowadzi godzinę policyjną.

To może Cię zainteresować:  Fatalna pomyłka lekarzy. Myśleli, że dziecko było bite. Zawiadomili policję

Nie wszyscy muszą nosić maseczki, jakie są wyjątki?


Bez maseczki poruszamy się po własnym domu, nie musimy jej zakładać też we własnym aucie. Ponadto nie trzeba jej też nosić w parku czy na plaży. Musimy ją za to założyć już na promenadzie, cmentarzu czy na targowisku, nawet jeśli jest na świeżym powietrzu. Ust i nosa nie trzeba za to zakrywać w czasie trwania egzaminów, czy podczas ceremonii ślubnej.

Rozporządzenie ws. maseczek z dnia 19 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązujące do 9 kwietnia (prawdopodobne) przedłużenie do 18 kwietnia) wskazuje, kto jest zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust.

Poniżej prezentujemy pełną listę osób, które za nienoszenie maseczki nie dostaną kary:

 • kierujący pojazdami prywatnymi,
 • kierowcy transportu zbiorowego,
 • kierowcy zawodowi,
 • osoby sprawujące kult religijny,
 • żołnierze,
 • mieszkańcy DPS-ów i ośrodków wychowawczych,
 • sędziowie i trenerzy sportowi, w tym instruktorzy jazdy konnej,
 • członkowie komisji egzaminacyjnych oraz osoby zatrudnione w budynkach użyteczności publicznej, chyba że zarządca postanowi inaczej (jednak pracownicy obsługujący interesantów muszą nosić maski),
 • nowożeńcy przed przedstawicielem Urzędu Stanu Cywilnego lub osobą duchowną,
 • pracownicy na czas spożywania posiłków w miejscu pracy,
 • osoby chwilowo zwolnione z noszenia maseczki przez funkcjonariuszy w trakcie kontroli tożsamości.
 • dzieci do lat 5,
 • osoby chore psychicznie,
 • osoby mające problem z samodzielnym założeniem i zdjęciem maseczki ze względu na swoją niepełnosprawność ruchową,
 • osoby chore neurologicznie, ze schorzeniami układu krążenia lub niewydolnością oddechową,
 • osoby piszące egzamin lub sprawdzian z zachowaniem 1,5 m dystansu.

Mimo tych swojego rodzaju wyjątków reszta Polaków musi nosić maseczki.