08.10.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (09.04.2021r):Mamy 28 487 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4686), mazowieckiego (3676), wielkopolskiego (3285), dolnośląskiego (2872), małopolskiego (2219), łódzkiego (2139), kujawsko-pomorskiego (1442), pomorskiego (1323),podkarpackiego (1078), lubelskiego (1065), zachodniopomorskiego (999), warmińsko-mazurskiego (734), opolskiego (717), lubuskiego (716), świętokrzyskiego (712), podlaskiego (556). 268 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 212 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 556 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 528 006/57 427 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Po zmroku wprowadzono kilka zmian

W czwartkowy wieczór opublikowano w Dzienniku Ustaw zapowiadaną wcześniej nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Utrzymuje ona w mocy obecnie obowiązujące restrykcje do 18 kwietnia 2021 roku, jednak wprowadza również kilka ważnych zmian.

Wciąż będzie obowiązywał zakaz prowadzenia działalności przez m.in. hotele, galerie i centra handlowe, wielkopowierzchniowe markety meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, oraz instytucje kultury. Dodatkowo na poczcie, w miejscach kultu religijnego oraz w placówkach handlowych obowiązywać będą dotychczasowe limity osób.

Zamknięte pozostaną również placówki opiekuńcze i edukacyjne.

Choć siłownie, baseny czy kluby fitness wciąż pozostają zamknięte dla obywateli, rząd zmienił również zapisy w rozporządzeniu, dotyczące możliwości dostępu do tych obiektów dla zawodowych sportowców. Od teraz mogą z nich korzystać członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.

W ustawie znajduje się również zapis dotyczący zmian w grupie zawodów zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny w przypadku przekroczenia granicy państwa. Dodano do niej pracowników lotniczych zespołów ratownictwa medycznego. Jest to jedna z dwóch nowości, które wprowadziła nowelizacja.

W dalszym ciągu na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa.

Pilna wiadomość dla rodziców, chodzi o testy dla dzieci

Ministerstwo Zdrowia na portalu gov.pl zamieściło ważne informacje dla rodziców związane z testowaniem dzieci w kierunku SARS-CoV-2. Już od 6 kwietnia rodzice mogą zapisać swoje dzieci.

Od dziś rodzice lub opiekuni prawni dziecka mogą zapisać dziecko na test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przez internet. Wystarczy wypełnić formularz. Rodzice wskazują, że jest to dla nich ułatwienie.

To może Cię zainteresować:  To koniec 500 plus i dodatkowych emerytur? Potrzeba pilnych cięć

Jeśli podejrzewasz u siebie lub dziecka zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie musisz czekać na skierowanie na test od lekarza. Wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie rządowej. Do 6 kwietnia zarejestrować mogły się tylko osoby pełnoletnie, jednak teraz rodzice lub opiekunowie prawni mogą zapisać również swoje dziecko.

„To na pewno jest ułatwienie. Nie trzeba już umawiać sie do lekarza ierwszego kontaktu, a nie oszukujmy się… Lepiej przetestować dziecko, zanim odwiedzimy dziadków” – pisze na Facebooku pani Aneta.

„Nareszcie” – skomentowała pani Monika.

Formularz znajduje się na stronie gov.pl.

W formularzu należy zacząć od wciśnięcia przycisku „Start”, który umożliwi dalsze kroki. Następnie trzeba podać, kogo osoba wypełniająca formularz chce zapisać, do wyboru mając siebie, lub swoje dziecko.

Aby dostać zlecenie drogą internetową, trzeba zalogować się do systemu przez profil zaufany. Zlecenie zostaje wystawione w niecałe 60 minut, w sposób automatyczny. Ważną informacją jest to, że formularz może być wypełniony wyłącznie przez osoby pełnoletnie.

Minister Zdrowia na temat nowych obostrzeń, kiedy koniec?

W środę o godzinie 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W czasie zebrania politycy ustalili, co dalej, a ich decyzje po godzinie 11 przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak poinformował Adam Niedzielski, sytuacja w Polsce jest dramatyczna. Liczba zajętych łóżek w szpitalach COVID-owych sięga aż 80 procent, a to oznacza olbrzymie obciążenie służby zdrowia i ryzyko jej całkowitej niewydolności. Choć mocno spadła liczba nowych, zdiagnozowanych zakażeń, nie ma na razie podstaw do znoszenia obostrzeń.

I tak od soboty 10 kwietnia nie będzie luzowania obostrzeń, nie będzie też ich zaostrzania. W niezmienionej formie restrykcje pozostaną z nami do 18 kwietnia. Co dalej, dowiemy się w następnym tygodniu.

W czasie środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, co dalej z obostrzeniami. Już wiadomo, że na razie nie będzie łagodzenia restrykcji, a kolejne decyzje w tej sprawie podjęte zostaną w następnym tygodniu.

Adam Niedzielski zdradził jednak, od czego rząd planuje rozpocząć łagodzenie obostrzeń. Priorytetem jest dla nich otwarcie żłobków i przedszkoli, oraz powrót dzieci z klas 1-3 do szkół – przynajmniej w systemie hybrydowym. To możliwe jest najwcześniej od 19 kwietnia. 

Minister zdrowia wyraził się dość jasno w odpowiedzi na pytanie o typowo majówkowe plany Polaków.

Na pewno nie spędzimy majówki tak, jak jeszcze dwa lata temu – powiedział. – Jakieś obostrzenia na pewno będą obowiązywać – dodał. 

Na koniec zauważył, że dziś rząd nie patrzy już jedynie na liczbę wykrywanych zakażeń, ale między innymi na sytuację w szpitalach, umieralność i to, co dzieje się w innych krajach europejskich.