Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (09.04.2021r):

Mamy 28 487 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4686), mazowieckiego (3676), wielkopolskiego (3285), dolnośląskiego (2872), małopolskiego (2219), łódzkiego (2139), kujawsko-pomorskiego (1442), pomorskiego (1323),podkarpackiego (1078), lubelskiego (1065), zachodniopomorskiego (999), warmińsko-mazurskiego (734), opolskiego (717), lubuskiego (716), świętokrzyskiego (712), podlaskiego (556). 268 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 212 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 556 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 528 006/57 427 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Pilna konferencja Ministra Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał pilną konferencję prasową. Chociaż wszyscy spodziewali się nowych obostrzeń, ów miał dla nas po prostu kilka ogłoszeń, dotyczących najważniejszej procedury w kraju.

Podczas konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował o uproszczeniu w kwalifikacji na szczepienia. Wprowadzony zostanie łatwiejszy do wypełnienie kwestionariusz, z kolei konsultacja lekarska będzie przysługiwać „tylko w przypadku wątpliwości”.

Rząd chwali się także, że ma niski współczynnik utylizacji szczepionek (0,09 proc.), co przekłada się na jeden z najniższych wskaźników w całej Europie. – Na tle innych krajów mamy świetne wyniki i warto to podkreślać. Tylko 1 szczepionka na 1000 jest utylizowana – mówił Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Prezesa Ministrów dodał, że jeszcze w piątek zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia poszerzające dostęp do szczepień i kwalifikacji do szczepień dla nowych zawodów.

– Do tej pory kwalifikować mógł wyłącznie lekarz – była to polska specyfika – teraz lista zawodów będzie 10 razy większa. Dołączymy w ten sposób do wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia i ma to pozytywny wpływ na ich tempo – tłumaczył minister Dworczyk.

Po zmroku wprowadzono kilka zmian

W czwartkowy wieczór opublikowano w Dzienniku Ustaw zapowiadaną wcześniej nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Utrzymuje ona w mocy obecnie obowiązujące restrykcje do 18 kwietnia 2021 roku, jednak wprowadza również kilka ważnych zmian.

To może Cię zainteresować:  Rząd rozda pieniądze. 1 lipca się zacznie

Wciąż będzie obowiązywał zakaz prowadzenia działalności przez m.in. hotele, galerie i centra handlowe, wielkopowierzchniowe markety meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, oraz instytucje kultury. Dodatkowo na poczcie, w miejscach kultu religijnego oraz w placówkach handlowych obowiązywać będą dotychczasowe limity osób.

Zamknięte pozostaną również placówki opiekuńcze i edukacyjne.

Choć siłownie, baseny czy kluby fitness wciąż pozostają zamknięte dla obywateli, rząd zmienił również zapisy w rozporządzeniu, dotyczące możliwości dostępu do tych obiektów dla zawodowych sportowców. Od teraz mogą z nich korzystać członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.

W ustawie znajduje się również zapis dotyczący zmian w grupie zawodów zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny w przypadku przekroczenia granicy państwa. Dodano do niej pracowników lotniczych zespołów ratownictwa medycznego. Jest to jedna z dwóch nowości, które wprowadziła nowelizacja.

W dalszym ciągu na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa.

Pilna wiadomość dla rodziców, chodzi o testy dla dzieci

Ministerstwo Zdrowia na portalu gov.pl zamieściło ważne informacje dla rodziców związane z testowaniem dzieci w kierunku SARS-CoV-2. Już od 6 kwietnia rodzice mogą zapisać swoje dzieci.

Od dziś rodzice lub opiekuni prawni dziecka mogą zapisać dziecko na test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przez internet. Wystarczy wypełnić formularz. Rodzice wskazują, że jest to dla nich ułatwienie.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub dziecka zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie musisz czekać na skierowanie na test od lekarza. Wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie rządowej. Do 6 kwietnia zarejestrować mogły się tylko osoby pełnoletnie, jednak teraz rodzice lub opiekunowie prawni mogą zapisać również swoje dziecko.

„To na pewno jest ułatwienie. Nie trzeba już umawiać sie do lekarza ierwszego kontaktu, a nie oszukujmy się… Lepiej przetestować dziecko, zanim odwiedzimy dziadków” – pisze na Facebooku pani Aneta.

„Nareszcie” – skomentowała pani Monika.

Formularz znajduje się na stronie gov.pl.

W formularzu należy zacząć od wciśnięcia przycisku „Start”, który umożliwi dalsze kroki. Następnie trzeba podać, kogo osoba wypełniająca formularz chce zapisać, do wyboru mając siebie, lub swoje dziecko.

Aby dostać zlecenie drogą internetową, trzeba zalogować się do systemu przez profil zaufany. Zlecenie zostaje wystawione w niecałe 60 minut, w sposób automatyczny. Ważną informacją jest to, że formularz może być wypełniony wyłącznie przez osoby pełnoletnie.