Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (11.04.2021r):Mamy 21 703 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (3496), mazowieckiego (3144), wielkopolskiego (2567), małopolskiego (1870), dolnośląskiego (1822), łódzkiego (1676), pomorskiego (1244), kujawsko-pomorskiego (1113), podkarpackiego (749),zachodniopomorskiego (701), lubelskiego (661), opolskiego (632), lubuskiego (514), świętokrzyskiego (475), warmińsko-mazurskiego (409), podlaskiego (349). 281 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarły 74 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 171 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 574 631/58 421 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

W ciągu ostatnich tygodni mogliśmy obserwować kilka rekordów, jeżeli chodzi o ilość zdiagnozowanych przypadków COVID-19. Jednak jak zaznaczył Przemysław Czarnek, ostatnie dni pokazują, że liczba zakażeń w końcu zaczyna spadać.

Według szefa MEiN, jeżeli taki trend się utrzyma, to niewykluczone, że część uczniów wróci do szkół jeszcze w kwietniu. Pozwolić ma to również na otwarcie żłobków i przedszkoli.

 – Jeśli ona się potwierdzi również w przyszłym tygodniu, a to będzie już 10 dni od świąt i wtedy będziemy mieli również obraz migracji świątecznych, spotkań świątecznych, to mamy ogromną szansę na to, żeby jeszcze w kwietniu wrócić do opieki stacjonarnej nad dziećmi w przedszkolach, żłobkach, ale również mamy ogromną szansę na powrót do nauki stacjonarnej w szkołach podstawowych. Mam nadzieję, że hybrydowo w całych szkołach podstawowych – powiedział Przemysław Czarnek.

Trzeba jednak pamiętać, że aktualne obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia. 

Pilna konferencja Ministra Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał pilną konferencję prasową. Chociaż wszyscy spodziewali się nowych obostrzeń, ów miał dla nas po prostu kilka ogłoszeń, dotyczących najważniejszej procedury w kraju.

Podczas konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował o uproszczeniu w kwalifikacji na szczepienia. Wprowadzony zostanie łatwiejszy do wypełnienie kwestionariusz, z kolei konsultacja lekarska będzie przysługiwać „tylko w przypadku wątpliwości”.

To może Cię zainteresować:  Taki widok zastał w Lublinie. Kierowca chwycił za telefon

Rząd chwali się także, że ma niski współczynnik utylizacji szczepionek (0,09 proc.), co przekłada się na jeden z najniższych wskaźników w całej Europie. – Na tle innych krajów mamy świetne wyniki i warto to podkreślać. Tylko 1 szczepionka na 1000 jest utylizowana – mówił Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Prezesa Ministrów dodał, że jeszcze w piątek zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia poszerzające dostęp do szczepień i kwalifikacji do szczepień dla nowych zawodów.

– Do tej pory kwalifikować mógł wyłącznie lekarz – była to polska specyfika – teraz lista zawodów będzie 10 razy większa. Dołączymy w ten sposób do wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia i ma to pozytywny wpływ na ich tempo – tłumaczył minister Dworczyk.

Po zmroku wprowadzono kilka zmian

W czwartkowy wieczór opublikowano w Dzienniku Ustaw zapowiadaną wcześniej nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Utrzymuje ona w mocy obecnie obowiązujące restrykcje do 18 kwietnia 2021 roku, jednak wprowadza również kilka ważnych zmian.

Wciąż będzie obowiązywał zakaz prowadzenia działalności przez m.in. hotele, galerie i centra handlowe, wielkopowierzchniowe markety meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, oraz instytucje kultury. Dodatkowo na poczcie, w miejscach kultu religijnego oraz w placówkach handlowych obowiązywać będą dotychczasowe limity osób.

Zamknięte pozostaną również placówki opiekuńcze i edukacyjne.

Choć siłownie, baseny czy kluby fitness wciąż pozostają zamknięte dla obywateli, rząd zmienił również zapisy w rozporządzeniu, dotyczące możliwości dostępu do tych obiektów dla zawodowych sportowców. Od teraz mogą z nich korzystać członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.

W ustawie znajduje się również zapis dotyczący zmian w grupie zawodów zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny w przypadku przekroczenia granicy państwa. Dodano do niej pracowników lotniczych zespołów ratownictwa medycznego. Jest to jedna z dwóch nowości, które wprowadziła nowelizacja.

W dalszym ciągu na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa.