08.10.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (12.04.2021r):Mamy 13 227 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1766), śląskiego (1666), dolnośląskiego (1276), wielkopolskiego (1184), małopolskiego (1080), łódzkiego (1073), lubelskiego (817), kujawsko-pomorskiego (758), pomorskiego (614),zachodniopomorskiego (543), podkarpackiego (525), warmińsko-mazurskiego (490), świętokrzyskiego (487), lubuskiego (295), podlaskiego (264), opolskiego (214). 175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu COVID-19 zmarło 216 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 428 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 599 850/59 126 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Kiedy koniec z obostrzeniami? Minister zabrał głos

Minister zdrowia Adam Niedzielski szykuje się na powolne znoszenie lockdownu. Polityk zapowiada odmrażanie gospodarki i zdradza pierwsze szczegóły.

Oznajmił, że odmrażanie następować będzie stopniowo. A zacznie się jeszcze w tym miesiącu.

Jak będziemy mieli duże zaszczepienie, to wtedy z większą pewnością, większą odwagą będziemy mogli wracać do normalności […] Na pewno nie będzie się to działo z dnia na dzień – powiedział minister zdrowia.

Od czego zacznie rząd? Na pierwszy ogień idą żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Do nauki stacjonarnej miałyby wrócić dzieci z klas 1-3. Ta konkretna zmiana miałaby wejść w życiu jeszcze w kwietniu.

Jak wyglądać będą wakacje?

W rozmowie z mediami minister zdrowia nie ukrywał, że pandemia już na zawsze zmieniła świat i nie powinniśmy myśleć o powrocie do czasu sprzed jej wybuchu. Adam Niedzielski jednak przekazał też dobre wieści. Jego zdaniem w wakacje będziemy mogli wrócić do swobodnego funkcjonowania. Nawet widmo czwartej fali nie będzie już tak straszne.

To może Cię zainteresować:  Brat Maryli Rodowicz błaga o pomoc. Potrzebne duże pieniądze

Zdaniem Adama Niedzielskiego wakacje będą wiązały się ze zdecydowanie większą swobodą, a od września uczniowie będą mogli wrócić do szkół w normalnym trybie.

Wreszcie Adam Niedzielski powiedział to, na co czekało wielu Polaków. Minister wyznał, że w wakacje będziemy mogli wracać do swobodniejszego funkcjonowania. Dodał również, że uczniowie mogą liczyć na powrót do szkół we wrześniu jeszcze tego roku.

– Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania. Nowy rok szkolny powinien się rozpocząć normalnie od września. Czwarta fala, jeżeli się pojawi, to ze względu na zbudowaną odporność oraz dzięki programowi szczepień nie będzie już miała takich rozmiarów jak fale poprzednie. Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii – oświadczył Adam Niedzielski.

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

W ciągu ostatnich tygodni mogliśmy obserwować kilka rekordów, jeżeli chodzi o ilość zdiagnozowanych przypadków COVID-19. Jednak jak zaznaczył Przemysław Czarnek, ostatnie dni pokazują, że liczba zakażeń w końcu zaczyna spadać.

Według szefa MEiN, jeżeli taki trend się utrzyma, to niewykluczone, że część uczniów wróci do szkół jeszcze w kwietniu. Pozwolić ma to również na otwarcie żłobków i przedszkoli.

 – Jeśli ona się potwierdzi również w przyszłym tygodniu, a to będzie już 10 dni od świąt i wtedy będziemy mieli również obraz migracji świątecznych, spotkań świątecznych, to mamy ogromną szansę na to, żeby jeszcze w kwietniu wrócić do opieki stacjonarnej nad dziećmi w przedszkolach, żłobkach, ale również mamy ogromną szansę na powrót do nauki stacjonarnej w szkołach podstawowych. Mam nadzieję, że hybrydowo w całych szkołach podstawowych – powiedział Przemysław Czarnek.

Trzeba jednak pamiętać, że aktualne obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia.