Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (12.04.2021r):Mamy 21 130 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (3142), mazowieckiego (2555), wielkopolskiego (2495), dolnośląskiego (2277), małopolskiego (1747), łódzkiego (1300), kujawsko-pomorskiego (1085), pomorskiego (1008) ,podkarpackiego (923), lubelskiego (892), zachodniopomorskiego (824), świętokrzyskiego (659), opolskiego (638), warmińsko-mazurskiego (520), lubuskiego (505), podlaskiego (374). 186 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 175 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 507 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 642 242/60 612 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Znamy opinie ministra edukacji i nauki.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek twierdzi, że jeśli malejąca tendencja zakażeń się utrzyma, to część uczniów wróci do szkół jeszcze w kwietniu.

Od poniedziałku 19 kwietnia najmłodsze dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. Pozostałe restrykcje zostają przedłużone do 25 kwietnia. O decyzjach rządu poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dużą zmianą, którą również przygotował rząd jest możliwość uprawiana sportu na otwartym powietrzu w grupach do 25 osób.

Minister Przemysław Czarnek w wywiadzie dla Radia Maryja powiedział:

– Każdego dnia jest coraz mniej zakażeń. Ponadto mamy ponad 500 tys. zaszczepionych nauczycieli. Daję nam to podstawę to tego, żeby projektować scenariusze szybkiego powrotu do stacjonarnego nauczania w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Jeżeli chodzi jednak o powrót dzieci do szkół, zupełnie inne stanowisko w tej sprawie zabiera wirusolog Prof. Gut.

Ocenił, że to posunięcie było słuszne. Uważa, że większość wychowawców  nauczycieli z tych placówek jest zaszczepionych, a grupy z którymi pracują, są stałe, więc możliwość transmisji wirusa jest ograniczona.

Jeśli jednak chodzi o uczniów – prof. Gut nie widzi na razie szans na ich powrót do szkół.

– Na tę chwilę nie widzę szans, aby otworzyć szkoły i pozwolić na swobodne uczęszczanie starszych dzieci do szkół. Zwłaszcza że obecnie nie chorują już osoby starsze, a pokolenie 40–50-latków – mówił profesor.

To może Cię zainteresować:  Matka pogrążona w żałobie apeluje do rodziców: uważajcie na te przyprawę. Przez nią zginął mój syn.

Co myślicie o powrocie uczniów do szkół?

Kiedy koniec z obostrzeniami? Minister zabrał głos

Minister zdrowia Adam Niedzielski szykuje się na powolne znoszenie lockdownu. Polityk zapowiada odmrażanie gospodarki i zdradza pierwsze szczegóły.

Oznajmił, że odmrażanie następować będzie stopniowo. A zacznie się jeszcze w tym miesiącu.

Jak będziemy mieli duże zaszczepienie, to wtedy z większą pewnością, większą odwagą będziemy mogli wracać do normalności […] Na pewno nie będzie się to działo z dnia na dzień – powiedział minister zdrowia.

Od czego zacznie rząd? Na pierwszy ogień idą żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Do nauki stacjonarnej miałyby wrócić dzieci z klas 1-3. Ta konkretna zmiana miałaby wejść w życiu jeszcze w kwietniu.

Jak wyglądać będą wakacje?

W rozmowie z mediami minister zdrowia nie ukrywał, że pandemia już na zawsze zmieniła świat i nie powinniśmy myśleć o powrocie do czasu sprzed jej wybuchu. Adam Niedzielski jednak przekazał też dobre wieści. Jego zdaniem w wakacje będziemy mogli wrócić do swobodnego funkcjonowania. Nawet widmo czwartej fali nie będzie już tak straszne.

Zdaniem Adama Niedzielskiego wakacje będą wiązały się ze zdecydowanie większą swobodą, a od września uczniowie będą mogli wrócić do szkół w normalnym trybie.

Wreszcie Adam Niedzielski powiedział to, na co czekało wielu Polaków. Minister wyznał, że w wakacje będziemy mogli wracać do swobodniejszego funkcjonowania. Dodał również, że uczniowie mogą liczyć na powrót do szkół we wrześniu jeszcze tego roku.

– Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania. Nowy rok szkolny powinien się rozpocząć normalnie od września. Czwarta fala, jeżeli się pojawi, to ze względu na zbudowaną odporność oraz dzięki programowi szczepień nie będzie już miała takich rozmiarów jak fale poprzednie. Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii – oświadczył Adam Niedzielski.