Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (12.04.2021r):

Mamy 21 130 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (3142), mazowieckiego (2555), wielkopolskiego (2495), dolnośląskiego (2277), małopolskiego (1747), łódzkiego (1300), kujawsko-pomorskiego (1085), pomorskiego (1008) ,podkarpackiego (923), lubelskiego (892), zachodniopomorskiego (824), świętokrzyskiego (659), opolskiego (638), warmińsko-mazurskiego (520), lubuskiego (505), podlaskiego (374). 186 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 175 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 507 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 642 242/60 612 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Sejm powołał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przed godziną 20 posłowie zajęli się wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. To już czwarty raz, kiedy parlament podjął się wyboru nowego kandydata od zakończenia kadencji Adama Bodnara 9 września ubiegłego roku.

Podczas popołudniowej sesji Sejmu odbyło się głosowanie ws. wyboru kandydata na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kandydatów na urząd RPO było trzech: poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski, prof. Sławomir Patyra (kandydat Koalicji Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego) oraz kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz.

Sejm powołał na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich kandydata klubu parlamentarnego PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Za jego kandydaturą głosowało 240 posłów, przeciw było 201, a 11 wstrzymało się od głosu. Sam Wróblewski, który jest posłem PiS, wstrzymał się od głosu. Podobnie zachowali się poseł Porozumienia Michał Wypij oraz Wojciech Maksymowicz, który w środę poinformował, że opuszcza klub parlamentarny PiS. Teraz kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego zajmie się Senat, który już wcześniej odrzucił kandydata zgłoszonego na urząd RPO przez PiS, Piotra Wawrzyka.

 -Jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, będę działał ponadpartyjnie, ponieważ Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest od stawania po stronie rządu, ale też nie po stronie opozycji. Uważam, że ten urząd powinien być apolityczny i aideologiczny – mówił kilka dni przed głosowaniem Wróblewski na antenie TVN24.

Po powołaniu przez Sejm Bartłomieja Wróblewskiego czeka go jeszcze zatwierdzenie przez Senat, gdzie większość głosów posiadają posłowie opozycji, którzy nie zgadzają się, by Wróblewski został nowym RPO.

Wyciekła lista osób które wezmą udział w pogrzebie Księcia Filipa! Zabraknie niektórych najbliższych.

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w sobotę 17 kwietnia. Uroczystości  rozpoczną się o godzinie 15:00 w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor, a udział w nich z powodu pandemii weźmie tylko 30 osób.

Podczas uroczystości pogrzebowych królowa będzie siedziała sama. Wiadomo także, że William i Harry będą szli oddzielnie za trumną, a tuż obok niej znajdą się dzieci Elżbiety i Filipa.

To może Cię zainteresować:  Ksiądz zdziwił się na widok kielicha. "Nie wiem, co myśleć"

Wiadomo, że zabraknie Maghan Markle, której lekarz odradził podróże z powodu zaawansowanej ciąży. 

Na pogrzebie nie pojawi się także premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. Polityk zdecydował, że nie chce zajmować miejsca bliskim zmarłego.

Na liście uczestników, o której ostatecznym kształcie decydowała królowa, są oprócz niej samej, czwórka ich dzieci – Karol, Anna, Andrzej i Edward z małżonkami (z wyjątkiem rozwiedzionego Andrzeja) oraz ósemka wnuków, przy czym czwórka z nich – William, Zara Tindall, Beatrycze i Eugenia z własnymi małżonkami. Nie będzie natomiast żadnych prawnuków, gdyż uznano, że są zbyt młodzi. Pozostałą dziesiątkę uzupełniają dzieci nieżyjącej już siostry królowej, księżniczki Małgorzaty – David Armstrong-Jones i lady Chatto wraz z mężem, trójka kuzynów królowej – Ryszard, książę Gloucester, Edward, książę Kentu i księżniczka Aleksandra, hrabina Mountbatten, a także – co jest sporym zaskoczeniem – trójka niemieckich kuzynów księcia. Ich osoby nie przewijały się w spekulacjach brytyjskich mediów na temat listy uczestników.

Pałac Buckingham powiedział, że „królowa stanęła przed bardzo trudnymi decyzjami przy wyborze uczestników, gdyż według planów sprzed epidemii miało w nim wziąć udział około 800 osób, a monarchini chciała, aby wszystkie gałęzie rodziny księcia były reprezentowane”.

Rosja zapowiada odwet za sankcje nałożone przez USA!

Rosyjskie MSZ wezwało w czwartek na rozmowę amerykańskiego ambasadora Johna Sullivana. Ma to związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone nowymi sankcjami wobec Rosji.

 Prezydent Joe Biden podpisał dokument, na mocy którego ze Stanów Zjednoczonych zostanie wydalonych 10 rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o szpiegostwo.

Ponadto 16 Rosjan zostanie objętych sankcjami personalnymi za podejmowanie prób ingerowania w procesy demokratyczne Stanów Zjednoczonych.

Sankcje obejmują 32 podmioty i osoby fizyczne odpowiedzialne za kampanię dezinformacji. Dodatkowo Stany Zjednoczone wraz z Wielką Brytanią, Unią Europejską, Kanadą i Australią objęły sankcjami osiem podmiotów i osób fizycznych związanych z okupacją Krymu.

„Stany Zjednoczone są przywiązane do bezpieczeństwa własnego i sojuszników oraz partnerów. Nasze działania podkreślają przywiązanie do tej podstawowej zasady” – docierają informacje z białego domu.

Oto oświadczenie MSZ:

15 kwietnia 2021 r. do MSZ został wezwany Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasadorowi wręczono notę dyplomatyczną zawierającą informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.

Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej.