Już w środę Ministerstwo Zdrowia ogłosi nowe decyzje w zakresie luzowania obostrzeń. – Dziś będzie kontynuacja trendu spadku zachorowań na koronawirusa. Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy po trzeciej fali zafundować sobie czwartej fali – powiedział w rozmowie z Radiem ZET minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • Rozpatrujemy decyzję dot. powrotu dzieci do szkół oraz powrotu regionalnego handlu. Wydaje się, że w tej chwili pójście w stronę regionalizmu jest najwłaściwszą drogą – wyjaśnił minister
  • Adam Niedzielski mówiąc o odmrażaniu gospodarki, stwierdził, że w pierwszej kolejności przewidywany jest powrót uczniów do szkół.
  • – W następnej kolejności będą pewnie przywrócone drobne usługi, później może handel wielkopowierzchniowy, w perspektywie są też hotele, a na końcu restauracje i fitness – stwierdził
  • Zapytany o mutacje koronawirusa, które pojawiły się w Polsce, minister stwierdził, że odnotowaliśmy również wersję nigeryjską wirusa oraz południowoafrykańską. – Dominującą mutacją jest jednak cały czas mutacja brytyjska – zapewnił
  • – W ubiegłym tygodniu znowu otrzymaliśmy informację o zmniejszeniu dostawy szczepionek firmy AstraZeneca do Polski – dodał

Rozpatrujemy decyzję dot. powrotu dzieci do szkół oraz powrotu regionalnego handlu. Wydaje się, że w tej chwili pójście w stronę regionalizmu jest najwłaściwszą drogą – wyjaśnił minister, dodając, że ostateczne decyzje w tym zakresie zostaną ogłoszone w środę.Zapytany o konkretną datę odmrażania gospodarki, stwierdził, że to będzie to przełom maja i czerwca.

– Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy po trzeciej fali zafundować sobie czwartej fali zachorowań. To nie jest ten czas, by podejmować decyzję luzujące. Trzeba poczekać, by sytuacja wróciła do normalności również w zakresie sektora medycznego – powiedział Niedzielski, dodając, że priorytetem będzie powrót dzieci do szkół.

To może Cię zainteresować:  Dramat na porodówce w Wielkopolsce. Dziecko jest w stanie krytycznym

– Jest plan z ministrem Czarnkiem, by uczniowie wrócili do szkół jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego – dodał.

Dopytywany, czy tegoroczni maturzyści będą testowani przeciwko koronawirusowi, minister odpowiedział, że być może będzie takie zalecenie, by poddawać ich testom atnygenowym.

Szef resortu zdrowia powiedział również o kolejnych krokach znoszenia lockdownu.

– W następnej kolejności będą pewnie przywrócone drobne usługi, później może handel wielkopowierzchniowy, w perspektywie są też hotele, a na końcu restauracje i fitness – stwierdził.

– Siłownie i restauracje, z mojego punktu widzenia, są na końcu kolejki, ponieważ przyczyniają się do rozwoju wirusa – dodał.

Koronawirus. Nigeryjska mutacja wirusa w Polsce

Zapytany o mutacje koronawirusa, które pojawiły się w Polsce, minister stwierdził, że odnotowaliśmy również wersję nigeryjską wirusa oraz południowoafrykańską.

– Dominującą mutacją jest jednak cały czas mutacja brytyjska – zapewnił Niedzielski.

Minister przestrzegł tym samym przez kolejnymi mutacjami, które mogą wywołać czwartą falę pandemii.

– Pojawienie się kolejnej mutacji może niestety przyłożyć się do rozwoju kolejnej fali […] Nie kreślmy tylko i wyłącznie czarnych scenariuszy – przestrzegł.

– W ubiegłym tygodniu znowu otrzymaliśmy informację o zmniejszeniu dostawy szczepionek firmy AstraZeneca do Polski. Cały czas powtarzam: szczepienie tą firmą na pewno jest lepsza niż nieszczepienie – powiedział.